W 1ZEKA WIEGEN H. SCHUTTE Zn. WYBERT Frankrijks politieke verdeeldheid was nog nimmer zo groot als nu.... <3uï> ,'t Verf huis ,'t Verf huis" Eén ding zeker: de communisten zullen worden gevierendeeld99 en mogelijk zelfs gedecimeerd Voor AKKA Toerisme zien als „bevrijding" C.H. LENS Co RECHTZAKEN 97ste jaargang Vrijdag 7 november 1958 Derde blad no. 29589 De verkiezingscampagne is begonnen Premier De Gaulle blijft grote troef (Van onze Parijse correspondent) De verkiezingsborden, die na het refe rendum van eind september nog maar nauwelijks waren schoongekrabd, zijn in Frankrijk nu opnieuw op hun oude plaatsen bij de stembureaus geïnstal leerd. Men heeft er inderhaast zelfs nog een flink aantal bij moeten timmeren, want nog nooit zijn de partijen zo talrijk op het appèl verschenen als thans bij deze eerste Kamerverkiezingen voor de nieuwe Vijfde Republiek, waarvan men nu juist gehoopt had, dat haar grondwet een iets overzichtelijker politiek beeld en een iets doeltreffender politieke or ganisatie mogelijk zou maken. Het geval heeft zich zelfs voorgedaan, dat twee minuten voor het sluitingsuur der aan meldingen van kandidaten, in de nacht voor 1 november, met snelle tred een onbekend heer op het ministerie van Binnenlandse Zaken verscheen, die zich bekend maakte als nationale leider van nóg weer een nieuwe politieke partij! De tel is men dan ook al lang kwyt- geraakt. De verschillen tussen al die Franse partyen en bewegingen zijn, over het al gemeen, al even moeiiyk aan te geven. Wanneer er in Frankryk een commu nistische, een socialistische, eventueel een katholieke, een liberale of radicale, en een conservatieve of onafhankelijke partij zou zijn, dan ware nu de kans misschien niet geheel uitgesloten ge weest, dat het parlementaire spel na de verkiezingen met een minimum aan loyaliteit tussen regeringsmeerderheid en oppositie gespeeld kon worden. Men is, als gezegd, van dat (redelijke) ideaal verder dan ooit verwyderd. Er zyn bijna drieduizend kandidaten voor vier honderdenvijf zetels geregistreerd. En, wat erger is, in die wedloop zullen de kiezers meestal pas veel later te weten komen, tot welke politieke stal het paard waarop door hen gewed werd, nu eigen lijk wel precies behoort Hoogste arbiter BU de start is de eerlijkheid dus al zoek, en die omstandigheid belooft uiter aard weinig goeds voor de verdere gang van zaken en de verbetering der poli tieke zeden onder de Vijfde Republiek. De grote troef heet natuurlijk: Charles de Gaulle. Iedereen is in Frankrijk 'te genwoordig Gaullist. Het is daarom de kunst zich zo gunstig mogelijk in de politieke stroom te plaatsen, teneinde ook zijn persoonlijk profijt te kunnen trekken uit de uitzonderlijke populari teit van De Gaulle, die niettemin be loofde de partijen naar een ongevaar lijke plaats terug te zullen dringen. De generaal had die exploitatie van zijn prestige natuurlijk al lang voorzien, en daarom verbood hij iedere kandidaat en elke partij zich op hem persoonlijk te beroepen. Zelfs het adjectief „gaullis tisch" wordt door hem in geen enkele verkiezingsprogram geduld. De Gaulle wenst zich officieel boven, of tenminste buiten, de politieke partijtwisten te hou den, om zo zijn positie als hoogste ar biter veilig te kunnen stellen. En om diezelfde reden laat hij ook nog altijd maar zo weinig mogelijk over zijn poli tieke bedoelingen en plannen los. Ook aanhangers van Moskou beroepen zich op De Gaulle Een staatshoofd dat een actieve rol als scheidsrechter zou kunnen spelen, is zeker geen weelde in Frankrijks politieke pierenbak. Maar anderzijds heeft De Gaulle door dit streven indirect de mo gelijkheid bevorderd, dat de kandidaten zich van bijna uiterst links tot uiterst rechts, ondanks zijn verbod, tóch als de ware vertolkers van zijn occulte politieke bedoelingen pogen uit te geven. Er is zo een partij van links gaullisten, die veel progressiever is dan de officiële (so cialistische) S.F.I.O. van Mollet. Mollet zelf hoopt zeker óók, en vermoedelijk met recht, de vruchten aan stemmen te kunnen plukken van zijn bekering in de mei-dagen tot de beginselen van De Gaulle. Er is een gaullistische eenheids partij, waarin, met pijn en veel rumoer, een drie of vier verschillende „vernieu wingsbewegingen" werden opgelost. De katholieke M.R.P. geeft niet minder hoog op van haar onwankelbare trouw aan de generaal en de rechtse onafhanke- lijken of conservatieven trachten ten slotte, ofschoon met steeds duidelijker moeite, de generaal eveneens als hun ware geestelijke voorman voor te stel len en uit te buiten. Zelfs de commu nisten zijn er niet helemaal vies van te pogen nog een korreltje van het gaul- (Advertentie) TELEFOON 21180 IJNEN CHRISTELIJKE BEROEPSVERVOERDERS Alle christelijke werknemers in het beroepsvervoer zullen worden onderge bracht in één organisatie. De huidige ontwikkeling op nationaal en interna tionaal niveau heeft de besturen van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale en van de Protestants Christelijke Bond ,van Vervoerspersoneel van de noodza kelijkheid hiervan overtuigd. De officiële en officieuze besprekin gen tussen de twee besturen hebben ertoe geleid, dat de volgende groepen zullen overgaan naar de Prot. Chr. Bond van Vervoerspersoneel: locale particuliere busbedrijven, touringcarbe- drijven, particuliere goederenvervoers bedrijven (expediteuren, bodehuizen etc.) en huurauto- en taxibedrijven. Men is overeengekomen, dat de over gang 09 X Januari 1959 aal beginnen. listische graan mee te pikken, door erop te wijzen, dat de generaal met zijn nieuwe politiek in Algerije de weg is in geslagen, die zij altijd hadden aanbe volen!!! Invloed achter de schermen Onder deze ietwat verwarrende condi ties is het natuurlijk nóg gevaarlijker dan ooit nu tevoren al een worp naar de uitslag te doen. In elk geval zal onder alle omstandigheden De Gaulle zich als de werkelijke overwinnaar mogen be schouwen. En een voorspelling moet nu wel des te wisselvalliger zijn, waar het nieuwe arrondissementsstelsel hoogst waarschijnlijk een complete doorbraak der politieke krachtsverhoudingen tenge volge zal hebben. Zeker is slechts, dat de communisten gevierendeeld, zo niet gedecimeerd, zul len worden. Van hun kleine tweehonderd zetels zullen ze er in de nieuwe Kamer niet meer dan een veertig vijftig terug vinden. En tenslotte is het ook bekend, dat De Gaulle zélf hoopt, dat er in het parlementaire centrum een blok ge vormd zal kunnen worden van persoon lijke en betrouwbare aanhangers, die ook in de regeringen altijd een sleutelpositie blijven bezetten. Op die wijze zou hij, door zijn aanhangers of stromannen in de boezem der kabinetten van Vijfde Republiek, toch nog zoveel invloed kun nen behouden, dat hij, als president en als politieke arbiter, niet bij nacht en ontij door crisisspanningen behoeft te worden lastig gevallen. Helaas, voor hem en voor Frankrijk leveren de eerste po litieke ervaringen en experimenten met de grondwet der Vijfde Republiek nog maar weinig hoopvolle symptomen op, zodat gevreesd moet worden, dat de ge neraal later als president der republiek geen wolkeloos bestaan zal kunnen leid. geen wolkeloos bestaan zal kunnen leiden. Advertentie Magnetisch slgarettenetui echt leder kleeft muurvast aan uw dashboard Onrustbarend veel sleur en traditie (Speciale berichtgeving) Wezeniyk doel van alle toeristische reizen moet zijn: „Een los komen van", een bevryding. De een vindt die bevrijding in twee weken zonnen op een Rivièrastrand, de ander stil mijmerend op de rand van een fontein in Rome. Niemand heeft het recht als buitenstaander te discussiëren over het „goed" of „niet goed" van iemands reismotieven. Al die betogers rekenen zich in mis plaatste aanmatiging tot een culturele élite, die de eigen mening als enig juiste verkondigt. Wat ook het reismotief is: de vakantiereis beantwoordt aan zijn doel, als de reiziger de bevrijding van het dagelyks bestaan ervaart. Zo luidde de kern van het betoog, dat dr. L. van Egeraat, bekend toeristisch auteur, in Amsterdam heeft gehouden tydens de eerste Europese studieconfe rentie inzake het toerisme. Hy voegde eraan toe, dat zekere waarde-oordelen misschien toch niet geheel misplaatst zijn. Het recht daar toe begint pas dan, indien de toerist in staat is geweest alle motieven van rei zen te kennen en alle middelen, die voor het reizen ter beschikking staan. Hem hiertoe in staat te stellen, ziedaar de taak van de culturele élite. Zo lang aan die voorwaarde niet is voldaan, kan men niet zeggen, dat de toerist in volle vrijheid een bepaalde reisbeslissing ge nomen heeft. Van reizen in de volle zin van het woord is volgens dr. Van Egeraat pas sprake, als de verplaatsing geschiedt naar een duidelijk en welgekozen doel, aangepast aan het gpbied waarheen de latick, kBMtsigheid bii MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn Meenk's Poedcr^fl^n hoofdpijn, kies pijn, hoest, grijp.^Barrhee, influenza, rheumatiek, koortsj^eid bij gevatte kou, periodieke pijnen uz. enz. Veukrijgbaar in etuis met 6 jroeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. rheumatiek, koortsigneicn?i| gevattekc irOEDERS Jjgbaar rïook in toerist zich verplaatst: zieleloutering zal men niet aan het Rivièrastrand vin den, vermaak met in het Siciliaanse binnenland. Dr. Van Egeraat somde tenslotte een aantal punten op, die voor een goede reisvoorlichting van belang zijn. O.a. bepleitte hij een betere reisspreiding in de ruimte: de sleur en traditie in het Nederlandse toerisme zijn onrustbarend. Zeer belangrijk noemde de heer Van Egeraat ook de „pedagogische" taak, om de vakantieganger te wijzen op de noodzaak de tijd te nemen voor het reizen. „Wie Véél wil zien, ziet niets. Vreemde gebieden moet men niet eten, maar savoureren, niet bezichtigen, maar ver overen". VOLGEND JAAR NAAR VENUS? Ook Mars binnen bereik Dr. Newll D. Sanders, van het Ame rikaanse National Aeronautics and Space Agency heeft gezegd, dat Amerika op dit ogenblik in staat is raketten naar de planeten Mars en Venus af te schieten. De omstandig heden in 1959 zullen gunstig zijn om Venus te bereiken en in I960'61 de planeet Mars. Dr. Sanders, die assistent-directeur is van de afdeling gevorderde technologie van de NASA, zeide, dat de Thor-Able raketcombinaties, die gebruikt worden om satellieten naar de maan te lance ren, eveneens kunnen worden gebruikt om met instrumenten uitgeruste robots naar de dichtst bijzijnde planeten te zenden. Een gunstige tijd voor de lancering van een raket naar Venus zou medio 1959 zijn. Indien het lukt zal de raket ongeveer 250 miljoen mijl in 151 dagen *n Bloedzuiverende knor met Kruschen Salts drijft de oorzaak van die ondragelijke Rheumatisehe Pijnen eruit Onzuiver bloed is inderdaad veelal de oorzaak van veler lijden aan Reuma tische Pijnen. Kruschen's zes minerale zouten voeren de bloedzuiverende orga nen nieuwe krachten toe, maken ze weer jeugdig. En zo - naarmate het bloed weer krachtig gaat stromen - ver dwijnen de pijnverwekkende onreinhe den langs natuurlijke weg. Vraag Kruschen bij Uw apotheker of drogist. Geen ontploffing op Brusselse luchthaven Slachtoffer Daems werd langdurig ondervraagd (Van onze Brusselse correspondent) Gisteren is het Brussels gerecht be gonnen met het onderzoek in verband met de brand op de Brusselse luchtha ven. De Brusselse kantoorklerk Daems, die bij het ontstaan van de brand aan wezig was, werd gisteren langdurig in het ziekenhuis, waar zijn brandwonden worden verzorgd, ondervraagd. Daems vertelde, dat zijn kleren op een bepaald moment vuur hebben gevat, waarna zijn vrienden, die in hetzelfde gebouw aan het werk waren, te hulp snelden. In de nerveuze stemming werd toen een petro- leumvuurtje, dat reeds geruime tijd werd gebruikt, omver geworpen. Toen grote vlammen uitsloegen, schijnen de arbeiders radeloos te zijn geworden. Er zou dus geen sprake van zijn, dat de grote brand van de luchthaven veroor zaakt is door de ontploffing van een onbekend projectiel. Men vraagt zich echter af, hoe het mogelijk is, dat de arbeiders de kleine brand niet door de voorhanden zijnde blusapparaten hebben kunnen overmeesteren. Pas enkele uren later werd er algemeen alarm gegeven. De ongelukkige Daems bleef meer dan een uur zonder verzorging, daar er geen chauffeur beschikbaar was voor het be sturen van de ziekenwagen. Anderzijds is uit het onderzoek nog duidelijk ge worden, dat brandkranen, die zich op een paar honderd meter van de lucht haven bevonden, niet konden worden opengemaakt. De geteisterde gebouwen van de luchthaven werden gistermiddag door het gerecht gesloten. Er zou na melijk gevaar bestaan voor een ineen storting van de derde en de vyfde ver dieping van het gebouw. Advertentie Generaal Dt Gaulle hee[t giste- chili. De twee grote oorlogsleiders ren de Franse bevrijdingsmedaille I bij de uitreiking van de onderschei- pltgaraikt aart Sir Winston Chut* ding. 3-11-63 Als u morgen hout en muren feestelijk verft met Flexa, staat u over vijf jaar nog verbaasd! Zo gaaf en sprankelend van kleur blijft de meest'uitgekiende'verf: de verf voor het schilderfeest Vraag het gratis boskj* 'Knap kat op met kleur' aan FLEXA, postbus 2, Leiden. FLEXA O.A. VERKRIJGBAAR BU: SCHONEVELD, De Kempenaerstr. 71 OEGSTGEEST Lage Rijndijk 57 NIEUWE RIJN 49 Mi HERENSTRAAT 34 afleggen. Wat Mars betreft is einde 1960 gunstig. Een raket zou 247 dagen nodig hebben om deze planeet te be reiken. Indien in 1959 niets wordt onder nomen ten aanzien van Venus, zal men weer anderhalf jaar moeten wachten op een gunstig tijdstip. Wat Mars be treft zal het nog langer duren voor de omstandigheden na 1960-61 weer gun stig zijn. De „minimum" snelheid voor een raket om de maan te bereiken is 23.900 mijl per uur, zei Sanders. Om Venus te bereiken is een snelheid van 25.500 mijl/uur nodig, terwijl de beginsnelheid voor Mars 25.900 mijl/uur is. Advertentie NIEUWE RIJN 39-40 Ook blinden kunnen binnenkort vissen (Van onze Haagse redactie) De jeugdige timmerman P. de Haan uit Ilpendam heeft dezer dagen oktrooi verkregen op een door hem uitgevonden apparaatje, dat blinden in staat stelt de geneugten van de vissport te proe ven. Het is een zeer eenvoudig en klein, door een batterij gevoed elektrisch ap paraatje, dat op iedere soort hengel is te monteren. In het apparaatje zitten twee contacten, die bij het geringste rukje aan de hengel een belletje doet rinkelen, juist zacht genoeg, dat het de vis niet stoort, maar de hengelaar waarschuwt, dat een vis bezig is aan het aas te knabbelen. De heer De Haan, die zijn vinding de „Ve-ha"-verklikker heeft gedoopt, is van plan zijn appa raatje binnenkort in de handel te bren gen. 105 jaar in goede gezonlieid Vitale „Opoe Smit" (Speciale berichtgeving) Mevrouw H. SmitMeyering te Ter Apel viert vandaag haar 105e verjaar dag en zij doet dit in goede gezond heid. Met een opgewektheid waarvan men versteld staat! Zy is de dag zingende begonnen en zag beslist niet tegen de komende drukte op. Vooral op het bezoek van de burgemeester verheugde de jarige zich. Toen we haar vanmorgen de hand kwamen drukken, werd er gesproken over het grote gebeuren van zondag a.s. als „Opoe Smit" in de Kloosterkerk te Ter Apel haar achter-achter-kleinkind Rijken Richard Veldman uit Alblasser- dam ten doop zal houden. De jarige beschikt over een grenzeloze vitaliteit. Dat ze nog haakt en leest zonder bril, zelfs boeken leest, waarbij haar voor keur uitgaat naar streekromans, is be kend. Men moet echter gezien hebben hoe deze 105-jarige vanmorgen de post doornam.. Brief voor brief werd gelezen, ze begon niet aan een nieuwe, voordat de voorgaande brief weer netjes in de envelop was opgeborgen. Veel plezier beleefde zij aan een tekening van een elfjarig meisje uit Stadskanaal, Niet uitgepraat raakte zij over een aantal tekeningen op rijmen in een rol verza meld van leerlingen van de Van Alfen- school te Utrecht. Bij ons afscheid zei Opoe Smit: „Tot het volgend jaar, want het verveelt me hier nog niets en het eten smaakt me alle dagen nog best!" Contract voor monsterraket Het Pentagon heeft met de vliegtuig- bouwfabriek van Pratt en Whitney een contract ter waarde van 23 miljoen dol lar afgesloten voor de bouw van een raket die bedoeld is om een aardsatel- liet van enkele duizenden ponden in een baan om de aarde te brengen. De nieu we raket wordt gecombineerd met een Atlasraket. Voorkom fe* heesheid door "l regelmatig gebruik van Een opname van minister mr. J. M.A. H. Luns bij de begroeting van Paus Joannes XXIII, die hem kort na zijn kroning in audiëntie ont ving. Advertentie c&di&aidjeS C.H. LENS Co NIEUWE RIJN 39-40 Proces aangehouden TEGEN WIJKVERPLEEGSTER De Rechtbank te Amsterdam heeft by interlocutoir vonnis beslist, dat het on derzoek in de zaak tegen een 37-jarige wykverpleegster van het Wit-Gele Kruis uit Ouderkerk aan de Amstel, voor het uitbrengen van een rapport over haar geestvermogens, zal worden aangehou den tot dinsdag 30 december a.s. Tegen de wykverpleegster eiste de Officier van Justitie op 28 oktober j.l. wegens diefstal ten nadele van een be jaard echtpaar in Ouderkerk een gevan genisstraf van 2 jaar met aftrek van het voorarrest en ontzetting uit haar beroep voor de tijd van 7 jaar. De offi cier achtte namelyk bewezen dat de verdachte, die het bewuste huis gere geld bezocht om de ruim 80-jarige be woner te verplegen, uit een trommeltje, dat deze in zijn bedstee bewaarde, als mede uit een doosje dat in de linnen kast stond, in totaal ruim f 1000 zou hebben gestolen. Zy zelf ontkent dit echter ten stelligste, maar aangezien op haar strafblad een gevangenisstraf van elf maanden genoteerd stond wegens een vroeger in Den Bosch ten nadele van een Kruisvereniging gepleegde ver duistering van f 16.000, werd zy toch kort na de aangifte in de zomer van dit jaar in voorlopige hechtenis geplaatst. Minimumleeftijd te laag? VOOR VRACHTAUTOBESTUURDERS De president van de rechtbank te Breda vindt dat de minimum leeftyd voor vrachtautobestuurders, 18 jaar, te laag is en dat de vroegere bepaling, die sprak van 21 jaar, gezien de toeneming van het verkeer beter gehandhaafd had kunnen blijven. Hy uitte deze mening gisteren tydens de behandeling van de zaak tegen een 20-jarige Rotterdamse chauffeur, die meteen 14-tons trekker met oplegger een ongeval veroorzaakt had, waarby een vrouw omkwam en een andere ern stig gewond werd. Ook de officier van Justitie meende dat de verdachte te jong en te onervaren was geweest om met zo'n zwaar gevaarte te rijden. Het ongeluk was op 27 juli op de Oosterhoutseweg te Teteringen gebeurd. De jongeman had gedacht dat er een dekzyl van zijn trekker waaide, had achterom gekeken en daarbij blijkbaar aan zijn stuur gedraaid. Daardoor was de trekker op de linker weghelft beland en met een tegenligger in botsing geko men. De officier hield rekening met de gunstige antecedenten van verdachte en eiste twee weken gevangenisstraf en een Jaar intrekking van het rijbewijs. De verdediger meende dat zyn cliënt wel voldoende bekwaam was geweest, maar een moment onnadenkend had gehan deld. Hij vroeg clementie. Uitspraak over 14 dagen. Bouwtermijn premiewoningen Aan de toekenning van rykspremie voor woningbouw is de voorwaarde ver bonden, dat de bouw van de woningen binnen vier maanden na de datum van de premiebeschikking tot de bovenkant van de begane grondvloer is gevorderd. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft de mogelijkheid tot verlenging van deze termijn thans in beginsel beperkt tot drie maanden. In zeer bijzondere gevallen kan na een verlenging met drie maanden nog een verlenging van twee maanden worden verleend. Verder uitstel is niet mogelijk. Dit betekent, dat bij overschrijding van de toegestane termijnen de premietoe zegging zal worden ingetrokken. Uitreiking prijzen Johan Wagenaarstichting De Haagse wethouder van Onderwys en Kunstzaken, J. van Zwijndrecht, heeft gisteravond in zijn functie van het Koninklyk Conservatorium de door het bestuur van de Johan Wagenaarstich- tingtoegekende prijzen uitgereikt. Prof. Hendrik Andriessen ontving voor de door hem gecomponeerde „Sonata da chiesa" de Johan Wagenaarprys. Ter wijl het tweede strykkwartet van mr. Guillaume Landré werd bekroond met de Willem Pyperprijs. Dr. Anthon v. d. Horst zag zich onderscheiden met de Sem Dresdenprijs voor zijn koorwerk „La Nuit". Woning van Goethe nu hotel Op het marktplein van Holzapfel, een stadje op de hoogten van het Wester- wald aan de rechteroever van de Lahn, staat een huis in vakwerk, waarin Goethe heeft gewoond toen hij zich met mineralogische studies berighield. Dit historische huis dreigde te verval len, maar nu heeft de eigenares van een hotel het gekocht en het tot een mo dern hotel laten verbouwen. Het vak werk is echter in zijn volle schoonheid behouden gebleven. Naast de ingang herinnert een gedenksteen aan Goethe's verblijf ia dit huis.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11