Laatste nieuws Hartelijke sfeer bij audiëntie van Paus aan buitenlandse pers STADSNIEUWS Landen zonder dat de piloot de hand aan de stuurknuppel heeft Het LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 6 NOVEMBER 1958 Thans geheel andere geest in het Vaticaan Driehonderd journalisten moesten smakelijk lachen (Van onze Romeinse correspondent) Paus Roncalli doet ons van de ene ^rbazing in de andere vallen: dat in *ihet Vaticaan alles veranderd is en er een geheel andere geest heerst, wisten wij al, maar ditmaal zijn wg eenvoudig verbijsterd gebleven. Wat te zeggen van een Paus, die een dag na zijn kroning de secretaris' van de Buitenlandse Pers- vereniging opbelt en zegt: „Als het mo gelijk is, zou ik mijn vrienden van de buitenlandse pers wel eens willen ont moeten. Ik heb ze in de laatste dagen zoveel werk gegeven, dat ik ze nu toch ook wel eens wil leren kennen". En on middellijk werd een audiëntie vastge steld voor de volgende ochtend (dit was dus hedenmorgen). Iets meer informeels dan die audiëntie kan men zich nauwe lijks voorstellen. Het gezicht van de Paus is levendig en het heeft beweeg lijke trekken. Een geestige glimlach van de ogen maken van hem een slimme oude man, die ons toespreekt op een zo informele, hartelijke en prettige wijze, dat men zich onmiddellijk bij hem thuis voelt. In slecht Frans (waarover hg zich verontschuldigt met de woorden: „Ik weet ook wel dat mijn Frans maar zo-zo is, maar in het Italiaans zoudt u mij jmisschien niet allemaal kunnen begrij pen, en als ik in het Bergamasisch Fraaie bazaar van de handwerkdub der Ver. v. Vrijz. Herv. In de achterzaal van „Over 't Hoff" is weer een prachtige collectie goederen van zeer uiteenlopende aard uitgestald, alles vervaardigd door de nijvere en kunstzinnige handen van de leden van de Handwerkdub van de Vereniging van m Vrijzinnige Hervormden Leiden/Oegst- geest. Voor de opening van deze bazaar hedenmorgen, bleek grote belangstelling te bestaan. De leidster van de Hand werkdub, mevr. M. C. Hubeek-Bergvelt, verwelkomde allen en las een brief van di-. Boersema, de oud-voorganger der gemeente, waarin deze om. het eigen lijke doel van het werk van de club memoreerde, n.l. de hoogste waarden in het mensenleven, die ons allen ter harte gaan, te dienen. ÏHet verheugde mevr. Hubeek, dat be halve het bestuur, ook de Sociale Com missie, het zangkoor en het college van collectanten vertegenwoordigd waren. Uit deze belangstelling bleek, hoe allen gezamenlijk voor één zaak werken. Spreekster herinnerde eraan hoe de club vijf jaar geleden met geringe mid delen, maar met enthousiasme is begon nen, een enthousiasme om de gemeente te dienen, dat de club steeds blijft be zielen. Ds. W. J. H. Hubeek, de voorganger van de vereniging meende, dat uit de dit jaar weer grotere voorraad goederen de ijver en de goede zin van de Hand werkdub sprak. Daar deze bazaar voor de club in nieuw werkverband nu een lustrum is, herinnerde ds. Hubeek aan de eigenlijke betekenis van de lustra bij de oude Romeinen, die om de vijf jaar offers brachten om zich te zuiveren. Mogen de offers, die de dames van de Handwerkdub zich getroost hebben, daarin resulteren, dat de penningmees ter vrij van zorgen het oude jaar zal kunnen afsluiten. Hiermede verklaarde ds. Hubeek de bazaar geopend. Mevr. Fontein-Raadsen dankte na mens het bestuur de leden van de club voor het vele werk in de afgelopen vijf jaar verricht en gewaagde met waarde ring van de ruggesteun, welke deze activiteit voor het bestuur heeft be tekend. Onder aanbieding van bloemen aan mevr. Hubeek wenste zij de club nog veel succes toe. Het kosterpaar, de heer en mevr. Gal- jaard, deed zijn felicitatie voor dit lus trum vergezeld gaan van een fraaie sierpop voor de leidster, mevr. Hubeek. De dames-verkoopsters in de verschil lende afdelingen deden al dadelijk na de opening goede zaken. Ook morgen is deze bazaar geopend en zal 's avonds een feestelijk karakter dragen. V erkeersouge vallen in Leiden dialect begin, dan loopt u weg") zegt hij vervolgens wat hij op het hart heeft. Zijn allereerste woorden zijn: „De pers is werkelijk iets formidabels. Iets zo groots, dat men beeft bij de gedachte, wat er al niet bij te pas komt. In staat te zijn zijn gedachten vast te leggen op papier betekent dat men een schepper is in het klein, een schepper, zoals onze Vader in de hemel dat in het groot is. Zelf heb ik zo af en toe ook wel eens wat in de kranten geschreven en ik vond dat altijd verschrikkelijk moeilijk. Ik dacht dan maar, om mijn tekort komingen te verbergen, aan de woorden van de heilige Carolus Borromeus: de heilige waarheid niet verraden. En dat heb ik dan geprobeerd te doen. Maar ik weet wel, dat u dat ook allemaal pro beert. In deze laatste dagen echter heeft u over pausen en kardinalen, en over conclaves een heleboel dingen gezegd, die geen van alle juist waren. Ik kan het me best begrijpen en het was stellig niet slecht bedoeld. Bovendien heb ik over de enkele dingen, die ik er zo van gelezen heb, vaak zo hartelijk moeten lachen, dat ik het toch waardevol vind. Daarbij hebben wij hier in het Vaticaan nog de grote voldoening, dat alles wat betrekking had op het conclave geheim is gebleven, niettegenstaande alle pogin gen, die u heeft gedaan om erachter te komen. U heeft dus allemaal een hoop domheden geschreven en toch de hei lige waarheid niet verraden. Het gevolg is dat we beste vrienden zijn gebleven". Wij geloven dat het wel nooit in de geschiedenis is voorgekomen, dat iemand ruim driehonderd ten dele uiterst knappe journalisten kan toespre ken en zeggen dat ze allemaal domhe den hebben geschreven en dat te doen op zulk een manier, dat de hele zaal er om moet lachen en dat ieder de spreker van dat ogenblik af een goed hart toe draagt. Zelfs de Amerikaanse journa listen, die eerst een beetje beducht wa ren voor deze, naar hun foutieve begrip al te progressieve Paus, zijn na deze audiëntie over hem verrukt. Alleen een goed herder De Paus zei verder, dat het de groot ste voldoening is voor een journalist tenslotte te kunnen zeggen: wat hier op dit papier staat, is de beste benadering van de gevoelens, die mijn ziel herbergt. Als hij dat kan zeggen, is hij stellig ook v/el dicht bij die waarheid, die men ten slotte niet verraden mag. Daarna zei hij, dat een Paus helemaal geen man van wetenschappen behoeft te zijn. Geen geleerde, geen man die van alles ver stand wil hebben, maar eenvoudig een Paus, een goed herder van zijn kudde. En voorzover hij dat kan, heeft de Paus de plicht zijn medemensen goed te doen, vooral wanneer zij arm en ongelukkig zijn. Daarna ging hij verder: „Misschien mag ik U ook nog een verhaaltje vertel len in mijn Frans, waarvan ik weet dat het maar zo-zo is. Ik heb het eergisteren ook al verteld, in de Sint-Pieter, maar toen sprak ik in het Latijn, U moet mij dat maar niet kwalijk nemen, maar tenslotte moet ik in de kerk mij in een of andere taal uitdrukken. En als ik in het Frans zou spreken, of het Duits, of het Italiaans, dan zijn er altijd heel veel mensen, die mij niet zouden verstaan. En daarom hebben wij mensen van de kerk ons maar gehouden aan het oude Latijn, dat, tenminste vroeger, in heel Chauffeur reed op agent in Wegens poging tot doodslag op een politieagent is vannacht een 24-jarige Haagse chauffeur aangehouden en in verzekering gesteld. De man reed met een auto op de Hoefkade, toen twee agenten hem met rood licht een stop teken gaven, omdat de wagen nogal slingerde. De chauffeur doofde de lichten en reed in volle vaart op één der agenten in. Deze kon zioh echter in veiligheid stellen. Aan de hand van het autonum mer kwam men bij de eigenaar, die ver klaarde de auto te hebben uitgeleend aan de chauffeur. Op diens huisadres was de auto niet, maar het voertuig werd enkele straten verder gevonden. Na een aanvankelijke ontkenning ging de chauffeur tenslotte mee. Hij had sterke drank gedronken, maar in hoe verre hij onder de invloed was, staat nog niet vast. ARTS VEROORDEELD. Een 77-jarige arts uit Rotterdam is vanmorgen door de rechtbank in hoger beroep conform de eis veroordeeld tot 4 maal f500 of 4 maal 30 dagen en ver beurdverklaring van het instrumenta rium. Hij had artikel 2 van de wet op de tandheelkundige inrichtingen overtreden door samen te werken met een inrich ting waarvoor reclame werd gemaakt. Europa begrepen werd". Daarop vertelde hij opnieuw het verhaal van Jozef, de zoon van Jakob en diens ontmoeting met zijn broeders. Hij voegde er nog aan toe: „Ik weet wel, dat U niet allemaal katholieken bent en ook niet allemaal christenen. Daarom is het misschien goed, dat ik even zeg, dat dit verhaal in de Bijbel staat. Dat is een heel bij zonder boek". Hartelijke lach Wü herhalen, dat wjj gedurende ons lange verblijf te Rome heel wat audiën ties bjj de Paus hebben meegemaakt, maar nog nooit hebben wij gezien, dat er in de audiëntiezaal herhaaldelijk hartelijk gelachen werd en dat de Paus zelf drukke gebaren maakt - een echte Italiaan wanneer hij spreekt - en vaak moet lachen, terwijl de kamerheren, die naast de troon staan, met grote moeite hun lachen kunnen inhouden. Heel eigenaardig was ook de wijze waarop de Paus zijn zegen gaf. Hij be gon met in het Frans te zeggen: en nu zal ik U nog even mijn zegen geven voor U en Uw familie, als U daar ten minste prijs op stelt. De formule van de zegen in het Latijn, die hij daarop uit sprak, klonk zo plechtig als men zich maar kan voorstellen. De Paus is een tegelijkertijd verheven en bijzonder menselijke persoonlijkheid. Deze audiëntie van de Paus, die wij hebben bijgewoond, maakt dat wij waarschijnlijk de eerste Neder lander zijn, die enige woorden met de nieuwe Paus heeft kunnen wisse len. Hij heeft hem o.a. verteld, dat hij voor een niet-katholieke krant werkte. Paus Joannes antwoordde echter, dat dit er niet toe deed, want dat dergelijke bladen er ook moesten zijn. LEIDERDORP Aanbesteding Op vrijdag 28 no vember zal de aanbesteding plaats heb ben van de verbetering van de Hoofd straat, wat het gedeelte tussen Willem de Zwijgerlaan en Resedastraat betreft Raadsstukken Wanneer vrijdagavond a.s. de raad vergadert, krijgt deze o.m. nog een verzoek van de r.-k. school aan de Ericalaan om medewerking krachtens art. 72 e.v. der Lageronderwijswet 1920, voor de aanschaffing van schoolboeken en andere leermiddelen, wegens toe name van het aantal leerlingen en voor aanschaffing van middelen ter ver duistering van één lokaal. Op grond van dit zelfde artikel vraagt het bestuur van de „Vereniging voor Christelijk Uitgebreid Lager Onderwijs", de U.L.O. dus, om medewerking voor de aanschaffing van een gordijn om door middel hiervan een gedeelte van het lokaal voor handenarbeid tijdelijk af te splitsen teneinde dit gedeelte te kunnen gebruiken als gewoon leslokaal. Voorts verzoekt het schoolbestuur om mede werking voor de aanschaffing van 2 schoolezels met borden, een trapnaai- machine en leermiddelen. Deze aan vraag houdt verband met de toename van het aantal leerlingen aan de u.l.o. school, behoudens, dat de aanvraag om medewerking voor de aanschaf van leermiddelen voor een deel gedaan wordt in verband met de voorgenomen invoering van enkele nieuwe methoden. B. en W. stellen de raad voor de ge vraagde medewerking te verlenen. In de periode van 24 t.e.m. 30 oktober hebben zich in Leiden veertig verkeers ongevallen voorgedaan, waarvan 27 met uitsluitend materiële schade en 13 met lichamelijk letsel. Het totaal aantal aanrijdingen, dat zich van 1 januari j.l. t.e.m. 30 oktober voordeed, is thans gestegen tot 1676. Op 27 september 1957 is met de Rijks postspaarbank een kasgeldlening aan gegaan van f. 160.000, voor een tijd van 6 maanden of zoveel korter als deze kasgeldlening kon worden omgezet. De rente bedroeg 6 3/4% per jaar. De lening is opgenomen 1 november 1957 en is per 1 mei 1958 verlengd: zij zal dus eindigen per 1 november 1958. De Rijkspostspaarbank had echter bij de onderhandelingen over deze lening uit drukkelijk gesteld, dat deze moest wor den gezien als een vóórfinanciering voor een te sluiten vaste lening, zodra de voorwaarden daarvoor voor de Bank aantrekkelijk genoeg waren. Dit tijdstip is blijkbaar nog niet aan gebroken, want op verzoek van B. en W. heeft de Rijkspostspaarbank zich bereid verklaard de kasgeldlening met 12 maanden te verlengen met bevoegd heid tot vervroegde aflossing op mei 1959 of 1 augustus 1959. voor 4% per jaar (de door de minister van Binnen landse Zaken c.a. gestelde norm). Ook deze nieuwe aanbieding geldt als vóór financiering voor een vaste lening. De vlottende schuld van de gemeente maakt het noodzakelijk deze aanbie ding, die ook overigens aanvaardbaar is, te accepteren, en daarom stellen B. en W. de raad voor hiertoe te besluiten. OEGSTGEESI Gisteravond kwam een inwoonster van Rijnsburg, die omstreeks half tien op een bromfiets de Hoge Morsweg af reed, vermoedelijk na een slippartij, te vallen. Zij brak een been en moest naar een Leids ziekenhuis worden overge bracht. BURGERLIJKE STAND Geboren: Iris R.. dr van H. A. Robbers en A. de Nle, Monica H. Th. M., dx van G. I Prinsen en O. Th. M. Reiring, Jo6epha M. B„ dr van G. Chr. van der Geest en H. J. J. van der Kroft, Rogerlus J. E.. zn van J. M. van den Brink en M. M. Falkowskl. Ondertrouwd: P. L. Spoor. 27 jaar en G. Dekker. 24 Jaar. A. J. C. Kluppel. 23 jaar en L. H. Bek. 20 jaar. Getrouwd: J. A. Hoogduin, 30 Jaar en J. M. Loozen, 28 Jaar. J. M. Schoneveld. 31 Jaar en G. J. S. Ravensbergen, 29 Jaar. WARMOND Hartelijke huldiging gemeente-bode De heer J. Ouwehand is in verband met zijn 1254-jarig jubileum als bode der gemeente Warmond op hartelijke wijze gehuldigd. In aanwezigheid van het voltallig college van B. en W. en het secretarie-personeel, werd hij in de raadzaal ontvangen en toegesproken door de burgemeester, die als belanrijk- ste eigenschappen van de jubilaris noemde activiteit, betrouwbaarheid en discretie. U hebt volledig beantwoord aan de eisen, die men aan uw functie mag stellen, aldus de burgemeester. U bent een onmisbare kracht in ons ge meentelijke bestel, hetgeen het best tot uitdrukking komt. wanneer u door om standigheden niet aanwezig kunt zijn. Vervolgens sprak wethouder Dekker woorden van gelukwens. Namens B. en W. bood hij een kist sigaren aan. Wethouder Vergeer deed zijn woorden eveneens vergezeld gaan van een ge schenk. De gemeentesecretaris dankte voor de prettige samenwerking en de bereidwil ligheid van de jubilaris. Namens het personeel bood hij een boek en enkele grammofoonplaten aan. De dienst van gemeentewerken bood een bloemen mand aan. De heer Ouwehand sprak woorden van dank voor de hartelijke huldiging en de aangeboden geschenken. WASSENAAR TRAP VAN PAARD De leerling-jockey A. Hermansky, op Duindigt bezig met het afrijden van een renpaard, werd afgeworpen toen het dier door aanraking met een ander paard schrok. Hij liep door een trap tegen zijn hoofd een hersenschudding op en moest naar de Ursula-Kliniek worden vervoerd. Uitvoering D.V.S. Gisteravond gaf de Wassenaarse Ac cordeonvereniging „Door Vriendschap Sterk" in het Verenigingsgebouw de jaarlijkse uitvoering onder leiding van dirigent Sj. de Vries. die. hoewel hij het ongebruikelijk noemde, de aanwezigen en in het bijzonder de genodigden wel kom heette. Hij zei te hopen, dat de avond in de smaak zou vallen, waarna hij nog meedeelde, dat volgende week woensdag een nieuwe cunsus voor jeugd leden begint. De leden van het orkest, die door de aanwezigen met een hartelijk applaus waren begroet, speelden met de van hen bekende toewijding op uitstekende wijze een achttal stukken van Offenbach, Lehar e.a. en verwierven daarmee tel kens een verdiend applaus. Zij verzorg den na de pauze een cabaretprogramma van liedjes, schetsjes en anderszins, dat zij lei Paris hadden gedoopt. Het zat heel aardig in elkaar en het was dus geen wonder, dat zij ook daarmee suc ces hadden. Man dodelijk door balk getroffen (Speciale berichtgeving) Vanmorgen is bij bouwwerkzaamheden aan het nieuwe hoofdkantoor van de A.K.U. aan de Velperweg te Arnhem een ongeval gebeurd, dat het leven heeft ge kost aan de 35-jarige timmerman G. K. van Raay uit Nijmegen. De heer Van Raay was bezig met het stellen van een 400 kilo wegende betonnen balk. Door dat een haak brak werd het slacht offer door de balk getroffen. Hij is daar bij op slag gedood. De heer Van Raay was gehuwd en was vader van 3 jeug dige kinderen. De ontsteltenis over dit ongeluk was zeer groot. Steekpartij te Utrecht (Speciale berichtgeving) Een mes kwam gistermiddag in Utrecht te pas aan een wraakoefening door een 34-jarige man uit Utrecht, die zijn gramschap kwam koelen op een 20-jarige huisschilder, die hij in diens woning aan de Tulpstraat met een dolkmes twee steken in het hoofd gaf. Toen de aangevallene zich poogde te verweren en de man het mes wilde ontrukken, greep hij in het lemmet en verwondde zich ernstig aan zijn hand. Hevig bloedend, vluchtte de zwaarge wonde man zijn woning uit, door de ander achterna gezeten met het mes in de vust. Spoedig was er een brom fietser, die hem ijlings naar een G.G. en G.D. post reed. Vandaar werd hij naar het Stads- en Academisch Zieken huis gebracht, waar zijn wonden werden gehecht. De politie onderzoekt, welke motleven ten grondslag kunnen liggen aan deze daad van woede. Proef-hockey-elftallen spelen zaterdagmiddag Zaterdagmiddag drie uur zal op het terrein van Hilversum een oefenwed strijd worden gespeeld tussen twee proef-1"-ckey-elftallen om te komen tot de sa istelling van het westelijk elftal (onder 24 jaar). De opstellingen zijn: Elftal zwart/wit: Doel: Herfkens (Victoria); achter: Leemhuis (SCHC 2), Muller (Delftse Studenten); midden: Meijer (SCHC), Overdijkink (Delftse Studenten), Buteux van der Kamp (TOGO); voor: Coster van Voorhout (Amsterdam), Van der Roovaert (HDM), Voigt (Hurley), Van Rossem (HHYC), Tierengo (Gooi). Elftal wit/rood: Doel: Boks (Amsterdam 2); achter: B. Kwist (Hilversum), Van Hees (Lei den); Midden: Ch. Marres (Laren), Van Gooswilligen (SCHC), Van Langen (Hurley): voor: Bruning (Be Fair), Van der Bosch (Kieviten), Beek (Delftse Studenten), Kist (TOGO), Pool (Adel borsten) „Koninklijk" voor het Ooglijdersgasthuis De Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg, deelde hedenmiddag in de herdenkings bijeenkomst ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Ooglij dersgasthuis, te Utrecht, in het Groot Auditorium van de Rijksuniversiteit mede, dat aan het „Nederlandsch Gast huis voor Behoeftige en Minvermogende Ooglijders" (zoals de volle naam luidt) het predicaat „Koninklijke" is verleend. Koningin Juliana woonde deze plech tigheid bij. ENSEMBLE RENS VAN DORTH VOOR KONINKLIJKE FAMILIE. (Speciale berichtgeving Het ensmeble Rens van Dorth, dat grotendeels uit Rotterdammers is sa mengesteld, zal op 22 november te Soest- dijk optreden voor de Koninklijke fa milie en het hofpersoneel. Dit is de derde keer dat deze eer te beurt valt aan het ensemble. Behalve Rens van Dorth werken aan het programma o.a. mee: Dick Binnendijk, Cas Oosthoek en Fred Kaus. Rens van Dorth en Diok Binnendijk zijn in de vooravond van 22 november op het televisiescherm te zien in de weekend-show. VERHOUDING KERK EN INDUSTRIE De verhouding tussen kerk en indus trie zal in het middelpunt staan op de diësviering van het instituut „Kerk en Wereld" te Driebergen, die op 20 novem ber gehouden zal worden. Een van de directeuren van „Kerk en Wereld", dr. J. C. C. Rupp zal spreken over: „Adam, waar zijt gij?,' bespiegelin gen over het vormingswerk in het be drijfsleven en de vakverenigingen". In de namiddag zal de werkgroep van dr Rupp in het recreatiecentrum „Het gróte bos" te Doom een programma ver zorgen. dat eveneens de ontmoeting tus sen kerk en industrie tot onderwerp zal hebben. Einduitslag voor de Senaat De einduitslag van de verkiezingen voor de Amerikaanse Senaat is als volgt: 62 democraten en 34 republikeinen. Er moeten nog twee senatoren door Alaska worden aangewezen. Bij de verkiezingen van dinsdag zijn 26 Democraten en acht Republikeinen gekozen. De democraten wonnen dertien zetels, namelijk voor de staten Califomië, Connecticut, Indiana, Maine, Michigan, Minnesota, Nevada, New Yersey, Ohio, Utah en Wyoming één en voor West- Virginia 'twee. Prof. Galeazzi Lisi naar het buitenland Volgens de Milaanse „Giorno" heeft de Italiaanse medische raad van tucht professor Galeazzi Lisi, voormalig lijf aarts van wijlen Paus Pius XII, de raad gegeven zich na het einde van het on derzoek, dat de raad naar zijn handel wijze met betrekking tot publikaties over de laatste uren van de overleden Paus heeft ingesteld, in het buitenland, en met name in Zuid-Amerika, te vestigen. Volgens de „Giorno" zou zich onder de tegen professor Galeazzi Lisi ingebrachte bewijsstukken een door hem ondertekend „dagboek aangaande de laatste uren van Paus Pius de Xllde" bevinden. Het on derzoek van de medische raad van tucht vindt nog voortgang. Enorm tekort verwacht bij Engelse spoorwegen De Engelse staatsspoorwegen verwach ten dit jaar een verlies van ongeveer 85 miljoen pond sterling (bijna 900 miljoen gulden) te zullen lilden, of ongeveer 20 miljoen sterling meer dan het verlies over 1957, zo heeft de Engelse regering in antwoord op een vraag van een par lementslid bekendgemaakt. Het grotere verlies is volgens de regering toe te schrijven aan de derving van vrachtin- komsten. veroorzaakt door de depressie in de kolen- en staalindustrie. De re gering is bereid de nodige middelen voor te schieten om in de situatie te voorzien. Kabels veroorzaken een magnetisch veld Al tweeduizend proeven met het nieuwe systeem (Van onze correspondent ln Londen) De Britse luchtvaart heeft een nieuwe, opmerkelijke techniek ontwikkeld ten aanzien van het blind landen van vlieg tuigen bij slecht weer. Dit geschiedt volkomen automatisch door de inscha keling van een robot-piloot, waarbij de menselijke piloot de stuurknuppel kan loslaten. Tot nu toe hing een beslissing om in slecht weer te landen van de laatste seconden af, namelijk van het ogenblik dat het toestel zich vijftig meter van de grond bevindt. Van dit punt af kon den instrumenen niet meer helpen, hoewel de piloot daarmee op voortref felijke wijze door het wolkendek werd geloodst. Naarmate de vliegtuigen, zowel militaire als burgerlijke, sneller worden, levert het landingsprobleem steeds gro ter moeiijkheden op. Vandaar dat de Britse regering reeds lang bezig is met proefnemingen om ook de laatste seconden van de vlucht te beveiligen. In de grond, evenwijdig met de lan dingsbaan en zich reeds een kilometer daarvoor uitstrekkend bevinden zich twee elektrische kabels waar doorheen een 4 amp. stroom loopt. Hierdoor wordt een magnetisch veld veroorzaakt, dat door de instrumenten in het vliegtuig wordt geregistreerd, die daardoor in staat zijn het toestel in de juiste positie voor de landing te brengen. Dit gebeurt ook als de landingsbaan voor de piloot onzichtbaar is. De in- kan niemand missen. Geen dag. Niet alleen om het nieuws, maar ook om de ADVERTENTIES ACTUEEL - BETROUWBAAR - VLUG Israëlische troepen in botsing met die van de VAR Het hoofdkwartier van het Israëlische leger heeft medegedeeld, dat zich he denmiddag, ten noorden van het Meer van Galilea, een botsing heeft voorge daan tussen Israëlische troepen en een heden van de Egyptisch-Syrische repu bliek. Storing op visserijband Vier treilers, 'één logger en vier kot ters zorgden er woensdag voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer van 4450 kisten verse vis, waarbij 400 kisten schelvis, 120 kis ten wijting, 2100 kisten verse haring, 720 kisten makreel, 200 kisten gul en kabel jauw, 200 kisten koolvis, 115 kisten diversen, 125 stijve kabeljauwen, 35 kleine kisten schelvis, 60 kisten scholen 2000 kilo tongen. Aan de markt kwa men onder meer de treilers Herman IJm. 2, Ariadne IJm. 18 en Job Gouda IJm. 79. strumenten reageren tevens op een radiohoogtemeter, welke anders dan de gewone meters, met de grootste nauwkeurigheid lage hoogten kan note ren. Automatisch wordt de positie van het vliegtuig gecorrigeerd, indien blijkt dat sulks nodig is. Totnutoe zijn tweeduizend proef 1 an - dingen met het nieuwe systeem uitge voerd, zowel met straaltoestellen als met andere. Ook worden experimenten verricht met andere systemen, zoals een t.v.-scherm, dat in de cockpit een beeld laat zien van de landingsbaan, samen gesteld door radiosignalen van da grond. Ook worden proeven genomen met betere aanvlieg- en landingsllchten. Da ervaring heeft echter geleerd, dat er vaak veel jaren overheen gaan. voor dat de luchtvaartmaatschappijen bereid zijn een nieuw systeem in te voeren. Het nadeel van de robot-piloot is zijn zwaarte (gelijk aan een halve passa gier). Het kan bovendien pas worden toegepast Indien alle internationale luchthavens de nodige kabels aanbren gen, zodat eerst internationale overeen stemming nodig is. BEURSOVERZICHT Vaste markt AMSTERDAM, 6 november De beurs was vandaag weer vast ge stemd, speciaal voor de Internationale waarden. De stimulans hiertoe ging uit van Wallstreet, dat met hogere slot- koersen was afgekomen. Nu de demo craten in Amerika een grote overwin ning behaalden, wordt verwacht, dat de staatsgelden daar in de toekomst rui mer zullen gaan vloeien. Hierdoor is het gevaar voor inflatie zeker niet uitgeslo ten. Dit was voor Wallstreet het hoofd motief om tot aankopen over te gaan. De verkooplimites bleven schaars met als gevolg flinke koersstijgingen. Hier van profiteerden vooral aandelen Aku, die b(j de opening op 26254 bijna 7 punten hoger noteerden. Hierop volgde een reactie tot 260, op welke prijs on geveer gesloten werd. Aankopen voor Duitse zijde vormden de boventoon. Unilevers draaiden rond de 467, plus 6. 's Morgens werd als hoogste prijs 470 betaald en voor Philips 388 54, die van middag rond de 386 plus 5, schommel den. Kon. Olie, gevraagd voor Zwitserse rekening, schommelden om de f. 187.20. De koerswinst bedroeg circa f. 3; de aandelen lagen circa pariteit New York. KLM werd circa f. 1 lager vernomen. In de Scheepvaarten begint enige be weging te komen. De aandelen lagen door elkaar een punt boven de vorige slotprijs. Van de cultuuraandelen ging de meeste belangstelling uit naar Senem- bah. De 50% terugbetaling op deze aandelen komt thans duidelijk in de koers van 109, plus 5, tot uitdrukking. Deli f. 131.80, een gulden hoger, HVA en Amsterdam Rubber monteerden circa 2 punten. Staatsfondsen eerder gevraagd. Op last van het beursbestuur werden aandelen Allan en Co., laatstgedane koers 42, niet genoteerd. Dit hield ver band met een mededeling van de maat schappij, dat met liquidatie van het bedrijf in de nabije toekomst ernstig rekening wordt gehouden. WISSELKOERSEN Amsterdam, 6 november Londen 10.57%—10.58%; New York 3.76%3.77%Montreal 3.88%—3.89; Parijs 89.75—89.85; Brussel 7.58—7.5854; Frankfort 90.39—90.44; Stockholm 72.9854—73.03%; Zürich 86.47—86.52; Zürich (vr. fr.) 87.7854—87.83%; Milaan 60.575460.6254; Kopenhagen 54.64% 54.69%; Oslo 52.87—52.92; Wenen 14.60 —14.61; Ankara 3.80%—3.80% nom.; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.26%— 13.28. Beurs van Amsterdam Donderdag 6 november ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 93 L 92% Grootboek obl. 354 79 Ned. '47 3% (3) 90A 90% 93 93 B 9LA 91A 91% 91A 85% 85% 88% 88% 87% 89 87% 89 Ned. '55 II 354 Ned. '37 3 87% 88 Dollarlng '47 3 91 91V* Investeringscert. 3 95% 95 ft 93% 93% Cert. NWS 2% 59% 59% 9054 90% Grootboek '46 3 108% Ned. WB. 6% 108U 108% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmij Amst. Rubber Deli Mij .en (Ver.) H.VA124% Java Cult Senembah Vorstenlanden AR.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft eert. Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens eert Müller en Co. NR. Ned. Kabelfabr Philips Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon. Petr. (f.20. Idem (50 f.20.—) Holl. Amer. lijn Java China Paket KLM Ned. Stoomv. Mij. Kon. Paket Mij Stoomvaart Mij. Ned. Nievelt Goudr. eert. v. Ommeren eert. Kon. Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (354) 3.. 92 9254 Den Haag 1954 354 86% Leiden 1947 354 94B R'dam *37 I-m 354 92 91% 33 34 120 122% 183 18454 74% 77% 130 80 131.50 124% 125% 26 27 10**% 107% 1254 12% 255 258% 204 360% 366 193% 195 339 344 320 322 295 L 297 380% 385% 179% 177% 460% 466 214% 21454 178 181% 769% 778% 183 186.50 184.25 187 157 159% 133% 99 90 133% 89.40 exd. 158% 159% 131% 132 145 149 131% 131 26554 265 134 137% 135% 138 Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 95 94% Premieleningen A'dam '53 3 94% 9554 A'dam '51 254 89% 90 A'dam '56 I 2% 8554 85 A'dam'56 II 2% 94% 94% Eindhoven '54 2% 8454 84% L Enschede '54 254 8254 82 L Den Haag '52 I 2% 94% 94% Idem H 2% 9454 95 R'dam '52 I 2% 95 96% Idem n 2% 94% 94% idem '57 2% 100% 106% Utrecht '52 2% 97 97 Z.-Holl. 1957 2% 104% 104% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank244% 246 HR.U. eert219% 220 Rott. Bank 204% 206 Twentsche Bank 188 187 Industrie Ondernemingen Albert Heyn263 L 26054 Borneo Sum. H. Mij. 44 4354 Ned. G. en Sp. fabr. 239 24854 Kon. Ned. Grofsm. 11954 119% Internatio 8554 86 Rott. Droogdok Mij. 539 540 Tieleman en Dros 7% 7% Ned. Mij. Walv.vrt. 7954 79% Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 6 654 Amerlk. fondsen Canadian Pacific R. 28% 29iT« Intern. Nickel8754 87% Anaconda 58% 69 ft Bethlehem Steel 58% 5254 Cities Service 5854 60 General Motors 49% 50 Kennecott97 9854 Republic Steel 66 66% exd. Shell Oil 82% 82% Union Pacific 32,V 3254 Un. States Steel 86% 88iV Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK. 5/11 Edelmet. Kon. AA 4554 45% Pref w.a. idem 59 58 Electrolas Bexd. Holl. Constructie exd. Ing. bur. v Bouwnijv. 146% 14954GB Int. Kunststoff. Ind. 40GL 41GB Leidsche Wolspinn. 206GB 209 Sikkens Lakfabr. '53 548G 545 Ver. Touwfabrieken 193% 193% Wernlnk's Betonm. 93 93 Van Wijk Textiel 62% 62%GL Zaalberg 99%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9