West-Duitsland zoekt vriendschap met Arabieren in Nassers Egypte Vandaag eerste paal geslagen voor het R.A.I.-complex in Amsterdam Zeer onprettig klimaat wegens van nazi's in Cairo n Radar-opleiding van zeeman zal diverse verbeteringen ondergaan ONTWIKKELINGSFONDS VOOR ARME GEMEENTEN BEPLEIT Presentje voor de gemeente: twee velden voor basketbal! 97ste jaargang Donderdag 6 november 1958 Derde blad no. 29588 Hervatting van oude betrekkingen fitpiiii vqii I boop gegeven, dat hij voor de bouw -1- oicilll ><.111 |van de Assoean-dam niet alleen behoeft te rekenen op Russisch geld, maar dat Erhard het volgend jaar misschien ook wel geneigd is om van de vele miljar den, die hij in de onontwikkelde gebie den wil investeren, iets voor Cairo zal laten vallen. Bonn aan „Assoean" (Van onze correspondent in Bonn) Ter gelegenheid van de opening van een luchtlijn op Cairo door de West- duitse Lufthansa brengt de Westduitse minister van Verkeer Seebohm dezer dagen een bezoek aan Egypte. Het staat vast, dat hij een speciale boodschap van Bondskanselier Adenauer aan de presi dent van de Verenigde Arabische repu bliek Nasser heeft overhandigd en voorts, dat hij de verzekering heeft ge geven, dat de minister van Economische Zaken Erhard in het begin van het volgend jaar eveneens naar Egypte zal gaan, hoogstwaarschijnlijk om te pra ten over Westduitse financiële steun voor de bouw van de dam van Assoean. Reeds decennia lang kunnen de Duit sers bogen op een goede verstandhou ding met de Arabische landen. Na de oorlog stokte het normale contact, aller lei hoge en lage SS-ers en andere nazi's vonden evenwel een gastvrij toevluchts oord in Egypte. Van dat minder goede contact getuigde dezer dagen in een in gezonden stuk in een Westduits week blad dr. Von Leers, schrijver van diver se anti-joodse boeken, hoogleraar bij de gratie van de beruchte nazi Rosenberg, na de oorlog via Argentinië in Egypte terecht gekomen, waar hij thans verta ler is. Von Leers, die de even beruchte arts Eisele heeft geholpen, schreef in het weekblad, dat de vroegere fi nanciële expert van Hitier, Schacht, door een stelletje „de-nazificatie- schurken" opgejaagd was en dat het Duitse volk tegenover Schacht veel had goed te maken. Voorts dat de Duitse herstelbetalingen aan „het jodendom" het Duitse geld in waar de heeft verminderd en „miljoenen luie joden heeft vetgemest"Eisele zelf is een ander voorbeeld van de vriendschappelijke Egyptische ge voelens tegenover het oude Duits land, de uitlatingen van de Egypti sche pers vormen een derde voor beeld, dat in Bonn nu juist niet steeds met vriendelijke gevoelens, eerder met zorg wordt bekeken. De sympathie voor Duitsland in de Egyptische pers scheert namelijk al les over een kam: de tijd voor de eerste wereldoorlogzowel als de pe riode van Hitler, en van Adenauer. Een Egyptisch blad heeft de joden vervolgingen onder Hitier een leu gen genoemd, het dagboek van Anne Frank een verzinsel en dergelijke Moeilijke sfeer Temidden van deze voor de Westduit sers bepaald niet prettige pro-nazi-sfeer, waarin de misdadige arts Eisele en an dere SS-ers als vrije mannen rondlopen, moet Bonn nu zaken doen met Egypte! Men heeft een dertigtal zakenlieden en een tiental journalisten naar West- Duitsland gehaald en men heeft Nasser Van Nelle bestellen (Advertentie) OPENINGSVLUCHT OVER NOORDPOOL NAAR BIAK Gezagvoerder O. Koch taxiede gister avond tegen elf uur van het platform van Schiphol weg om met de DC-7C „Koraa,lzee", hetzelfde toestel, waar mede in september en oktober twee proefvluchten over de Noordpool werden gemaakt, te starten voor de eerste vlucht van de geregelde dienst over de noordelijke route via Tokio naar Biak. Het vliegplan voorzag in een tussen landing te Stavanger, alvorens de grote sprong over het Poolgebied naar Ancho rage te maken. In Anchorage neemt gezagvoerder Snitslaar de „Koraalzee" over en in Tokio zal gezagvoerder A. K. Bosman, chef Noord-Atlantische route, in de stuurstoel plaats nemen voor de derde en laatste étappe naar Biak. Een aantal gasten van de KLM maakt deze „tweede" openingsvlucht over de Noordpool mee, onder wie de secretaris generaal, van het ministerie van Zaken Overzee, de heer B. Krijger, verder de schout bij nacht vlag-officier personeel L. Brouwer en de heer D. Bosma, plaatsvervangend hoofddirecteur PTT te Den Haag. Van Nelle bestellen Advertentie Vreugde in Bagdad over arrestatie van Aref Radio-Cairo heeft gisteren zonder commentaar, in zijn nieuwsbulletin mededeling gedaan van de arrestatie in Bagdad van de voormalige Iraakse vice-premier en onder-minister van Bui tenlandse Zaken kolonel Aref, die als overtuigd aanhanger van president Nas ser bekend stond. Aref was, als gemeld, van zyn functies ontheven en tot Iraaks ambassadeur te Bonn benoemd. Hij was. zonder daartoe verlof te heb ben verkregen, naar Bagdad terugge keerd, waar hij werd gearresteerd. Dinsdag trokken de gehele dag juichen de menigten door de voornaamste stra ten van Bagdad, die uiting gaven aan hun vreugde over de arrestatie en ko mende berechting van kolonel Aref wegens het „in gevaar brengen van de veiligheid der republiek In Bagdad stromen thans telegram men uit alle delen van Irak binnen, waarin de premier, brigade-generaal Kassem, geluk wordt gewenst met de arrestatie van Aref en waarin op „snel handelen" wordt aangedrongen. Kolonel Aref werd, na de geslaagde opstand, ook tot plaatsvervangend op perbevelhebber van het Iraakse leger benoemd. Zijn ster daalde, nadat hij een uitgesproken voorstander was ge bleken van eenheid tussen Irak en de Egyptisch-Syrische republiek. Voor de Egyptenaren komt deze West duitse belangstelling zeker niet op een ongelegen tijdstip. Juist de laatste tijd dreigden zij in ernstige mate al te af hankelijk te worden van de communis tische landen, die reeds tweederde van de totale Egyptische katoenproduktie overnemen en die op velerlei ander ter rein een dikke vinger in de pap dreigen te krijgen. Ook Oost-Duitsland is zeer actief in Egypte. De Westduitse activi teit, gemanifesteerd door Seebohms be zoek en de opening van de Lufthansa- lijn liegt er evenwel ook niet om. Nas sers vriendelijke woorden aan het Duit se adres bij de Heloeam-dam zjjn daar van het bewijs. In Bonn is men dan ook van plan dit traditioneel goede kli maat vooral op economisch gebied tus sen de Arabieren en de Duitsers te ver beteren. De Westduitse leveranties ter waarde van meer dan 300 miljoen mark, mogelijk gemaakt door regeringshulp te Bonn, spreken hier reeds boekdelen. Bij dif alles wil men uiteraard trachten de Egyptenaren vertrouwd te maken met Van Nelle bestellen Advertentie Geen provinciale indeling van de Noord-Oostpolder (Van onze parlementaire redacteur) In antwoord op vragen van de heer Ritmeester (WD) heeft minister Struijcken gisteravond in de Tweede Kamer verklaard dat de vorming van een twaalfde provincie, omvattende de IJsselmeerpolders, niet eenvoudig is. De gemeenten in de Noord-Oostpolder voe len er zelf niet zoveel voor en ze vinden het niet leuk als de Noord-Oostpolder wordt ingedeeld bij Overijssel. Een an der bezwaar is, dat als de NOP 12 of 15 jaar ingedeeld is geweest bij Overijssel het moeilijk wordt het gebied weer af te sntfden. Het beste is, aldus de minis ter, alles voorlopig te laten zoals het is. de democratische normen van de Bondsrepubliek. Of dat lukken zal of niet doet er voor de handelsbetrekkin gen tussen Cairo en Bonn overigens weinig toe! NOG GEEN BESLISSING OVER RAPPORT LOONBELEID De raad voor het midden- en klein bedrijf heeft gisteren beraadslaagd over het rapport, dat de commissie voor de loonpolitiek heeft uitgebracht over het loonbeleid in het midden- en klein bedrijf (gisteren gepubliceerd, Red. L.D.) De raad heeft nog geen beslissing ge nomen over het rapport; dit zal ge schieden op 17 december. In de vergadering is ook het advies inzake vergoeding aan huurders van bedrijfspanden aan bespreking onder worpen. Dit advies is door de raad aan genomen. Van Nelle bestellen Toenemend gebndk op vissersvaartuigen (Speciale berichtgeving) „Radar is van onschatbare waarde voor de zeeman, mits deze er een deskundig gebruik van maakt. Hieraan ontbreekt nog wel een en ander. De fout moet worden gezocht by het onderwijs, dat niet in staat is geweest, de toekomstige stuurlieden een goede radaropleiding te geven". Deze opmerking maakte de heer H. J. A. Fleur, ingenieur van de Internationale Navigatie Apparaten N.V., by een inleiding in Rotterdam over het toenemend gebruik van radar op zee, vis gronden en rivieren. Hy voegde hieraan echter onmiddellijk toe, dat deze situatie binnenkort aanmerkelijk zal veranderen, wanneer in de zeevaartscholen van Amsterdam en Rotterdam een zgn. radar-similator zal worden opgesteld. Met deze similator zal men in staat zijn om de toekomstige navigatoren een degelijke opleiding voor het gebruik van radar als hulpmiddel te geven. Wnt is de similator toekomstige navigatoren van de brug war IS ae Simiiaror sturen. Hij heeft dan alle aandacht voor De similator is een apparaat met een beeldscherm, waarop men alle op het water voorkomende situaties zichtbaar kan maken. Men kan met de similator bijv. een aanvaring ensceneren door vier of vijf vaartuigen op het beeld scherm te brengen. De toekomstige be diener van een radartoestel op een schip kan daardoor op school al ver trouwd geraken met de werkelijke om standigheden op het water. Thans is dit nog niet mogelijk. De scholen maken wel gebruik van schoolschepen, die voor zien zijn van een radarapparaat. Zodra de kapitein dit radarapparaat echter werkelijk nodig heeft (bijv. om in geval van mist of grote duisternis toch op volle snelheid te kunnen varen zonder een aanvaring te riskeren), moet hij de zijn schip en radar nodig en is dan be slist niet in staat om les te geven. Dit zijn evenwel juist de omstandigheden, die de toekomstige zeelieden goed ver trouwd kunnen maken met radar en een inzicht kunnen geven van de mo gelijkheden van dit geperfectioneerde navigatiehulpmiddel. De heer Fleur wees in zijn inleiding op Amerika, waar men als stuurman of gezagvoerder verplicht is een „radar- tickef te bezitten. Ook in Nederland zal men op den duur een verplicht examen voor de bediening van het radarapparaat moeten instellen. Grotere veiligheid Op de vissersvaartuigen neemt het gebruik van radarapparaten de laatste Advertentie STAEDTLER hvu»lrui 34, Apeldoo Auto reed tegen boom Twee doden Bjj een auto-ongeval, dat gisteravond op de Rijksweg VenloNijmegen, nabjj Well is geschied, zijn de 39-jarige ver tegenwoordiger E. Rijnaarts uit Venlo en de 37-jarige caféhouder P. Peeters uit Arcen om het leven gekomen. Bei den waren in een kleine personenauto op weg naar huis, toen de wagen door een vrachtauto met aanhangwagen by passeren werd geraakt. De wagen kwam uit zijn koers en vloog enige tientallen meters verder tegen een boom. De bestuurder van de vrachtauto Financiële verhouding Rijk - gemeente Minister Struijcken afwijzend (Van onze parlementaire redacteur) Dinsdagavond had de heer Fransen (P. v. d. A.) in de Tweede Kamer een motie ingediend met het doel de regering te bewegenj oHeevJü melding ri tegen een naderbij hollende boer, en royalere uitkeringen te doen uit het gemeentefonds aan arme gemeen- vervolgde zijn weg in de richting Njj- ten, die voorzieningen moeten treffen om industrie aan te trekken voor j zonder zich hebben bekend het scheppen van werkgelegenheid voor de werklozen. Dat vond de heer Van Heivoort (KVP) gisteren niet de juiste methode, want de gelden in het gemeentefonds zijn van de gezamenlijke gemeenten. Er moet steun worden verleend uit de algemene financiële middelen van het Rijk en dat gebeurt al. Mede namens de heren Beernink (CHU) en Ritmeester (VVD) diende de heer Smallenbroek (AR) een motie in, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen het totstand komen van een ontwikkelingsfonds te bevorderen, waaruit de arme gemeenten in de probleemgebieden en industriekernen kunnen worden geholpen in overleg met Gedeputeerde Staten ter versterking van hun financiële positie. ■mr i de tekorten zou moeten opdraaien, ont- V oor gemeenten ook staat een chaos O GNtrt financiële grenzen Minister Struijcken verklaarde, dat bij de verdeling van de gelden van het gemeentefonds er reeds rekening mee wordt gehouden of een gemeente in een ontwikkelingsgebied ligt. Voor 1958 zijn de richtlijnen iets strakker, maar ze laten de mogelijkheid open iets te doen. Tal van extra-verhogingen zijn in het verleden reeds .toegestaan aan Heeren veen, Sleen, Etten-Leur, Emmen enz. Daardoor hebben deze gemeenten aan merkelijke mogelijkheden gekregen, al hebben ze niet ontvangen wat ze had den gewenst. Beide moties ontraadde de minister. Hij voelt er meer voor een oplossing te zoeken in de nieuwe wet op de finan ciële verhouding tussen Rijk en ge meenten. Daarin zou, volgens objectieve maatstaven, bij de uitkering rekening kunnen worden gehouden met karakter structuur van een gemeente. Het onderwerp kan dus beter aan de orde worden gesteld wanneer de nieuwe wet in behandeling komt. Die nieuwe wet voor de verdeling van de belastingen tussen Rijk en gemeenten zal zeer spoedig worden ingediend. In afwachting van de nieuwe regeling en terwijl de oude wet inmiddels is ver vallen, zullen de gemeenten voorschot ten krijgen op basis van de oude rege ling. De Kamer had bezwaar tegen een wetteloos tijdperk, maar minister Strufjcken zette uiteen, dat de gemeen ten er belang bij hebben, dat de nieuwe wet nog in 1959 in werking treedt. Als de oude wet met een jaar wordt ver lengd, zou de nieuwe regeling ,pas in 1960 ingaan. Verlenging Als de Kamer echter voorkeur toont voor verlenging van de bestaande wet met een jaar, dan wil minister Struijc ken, dat met zijn ambtgenoot van financiën in overweging nemen. Er wordt wel erg over geklaagd, dat de gemeenten financieel aan de grond zitten, maar ze hebben na de oorlog heel wat opgebouwd. Ook voor de ge meenten bestaan er financiële grenzen. Als iedere gemeente onbeperkt uitgaven zou kunnen doen, waarna het Rijk voor Over de subsidiëring van de kerkbouw heeft minister Struijcken een nota ingediend bij de ministerraad. Er is nog geen beslissing over genomen, maar deze zal niet meer lang op zich laten wachten. In het kader van de huidige loon politiek kunnen thans aan het lagere overheidspersoneel geen loonsverhogin gen worden verleend, tenzij er een volstrekte achterstand is, maar dat is niet het geval. Er is thans overleg gaande over de salarissen van de mid delbare ambtenaren. Hangende het overleg kan daar niets over worden gezegd. Een kampeerwet zal binnenkort wor den ingediend. Geen extra kinderbijslag Vele gemeenten in streken waar de KVP een grote aanhang heeft, hebben aan hun personeel met grote gezinnen een extra kinderbijslag toegekend. Minister Struijcken is daarmee niet akkoord gegaan en hij heeft 104 ge meenten gesommeerd deze regeling te herzien. Daarvan hebben 49 gemeenten aan de sommatie gevolg gegeven. Aan 42 gemeenten is een herziening opge legd; 13 gevallen zijn nog in behande ling. Tegen die sommatie van zijn partij genoot minister Struijcken, maakte gis teren de heer Van Heivoort (KVP) ernstig bezwaar en hij overwoog door middel van een motie een uitspraak van de Kamer te vragen. De minister antwoordde, dat het toe laten van gunstiger bepalingen voor andere gemeenten aanleiding is op andere punten af te wijken van het algemeen bezoldigingsbesluit. Die af wijkingen zou men niet kunnen af wijzen als andere wel zijn toegelaten. Op die manier zouden de bezoldigin gen een onoverzichtelyke lappen- leken worden, die een algemeen loonbeleid onmogelijk zou maken. Zijn aanvankelijke circulaire heeft de minister echter gewijzigd en de kin- Iertoelage van vier procent voor het vierde kind is gehandhaafd. Verder is 'lij niet kunnen gaan. Even na middernacht was minister Struijcken uitgesproken. Vandaag worden de replieken ge houden. gemaakt. De politie is thans naar hem op zoek. Vermoed wordt, dat de vrachtauto met aanhangwagen, die na het ongeluk Van Nelle bestellen (Advertentie) De stadsreinigingsdiensten heb ben in deze tijd van vallende bla deren grote schoonmaak aan de lopende band. In de Amerikaanse stad Claremont heeft men dit pro bleem radicaal opgelost door een sneeuwruimer in te schakelen. jaren sterk toe, aldus de heer Fleur. Vooral in het buitenland. In Nederland zijn de reders van vissersvaartuigen nog wat huiverig voor het installeren van radarapparatuur op hun schepen. Het aanschaffen van een radarapparaat kost namelijk veel geld. Men moet radar overigens niet waarderen om de dub beltjes. die het apparaat kost, maar van wege de grotere veiligheid, welke men er zioh op zee mee kan verwerven. Men behoeft beslist geen angst te hebben dat de vissersman het radar- apparaat niet volledig zou benutten. „Hij leert de bediening van het toestel zeer snel in de praktijk en beseft vrij wel onmiddellijk de voordelen van radar. Hij kan er het vernielen van netten van andere schepen op zeer druk be viste visgronden mee vermijden en bij slecht zicht toch op volle kracht naar de thuishaven stomen, hetgeen een aanzienlijk economisch voordeel op levert. De nieuwe radarapparaten bestrij ken een gebied van driekwart tot zes- en-dertig en van driekwart tot acht- en-veertig mijl, hetgeen betekent, dat men op een met radar uitgerust schip reeds op een afstand van zesendertig of achtenveertig mijl een schip of obstakel op zee of op een rivier kan waarnemen. Van Nelle bestellen Advertentie is doorgereden, zonder dat de chauffeur zich om de gevolgen van het ongeluk heeft bekommerd, in Rotterdam thuis hoort. De politie van Rotterdam speurt reeds intensief, doch heeft de wagen nog niet aangetroffen. Wel zijn enige vrachtauto's aangehouden, maar na on derzoek bleken deze wagens niets met het ongeluk uitstaande te hebben. Van Nelle bestellen Advertentie Surinamer overviel familie te Dordrecht Een 25-jarige Surinamer is door de politie te Dordrecht gearresteerd we gens poging tot doodslag op zijn hospes, diens vrouw en diens dochter, wonende in de Tweede Reedwars straat te Dordrecht. Deze familie wilde niet alleen hem, maar ook een andere kostganger gast vrijheid verlenen en daarom moest een slaapgelegenheid gecreerd. Toen tenge volge daarvan het bed van de Surina mer moest worden verplaatst ontstak deze zo in woede, dat hij de familie met een bijl te lijf ging. Hij verwondde alle drie zodanig, dat zij naar het GemeentezTAkenhuis moesten worden overgebracht. Zij zijn er slecht aan toe. BEGROTING NED. ZUIVELBUREAU VERWORPEN Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft de begroting van het Ned. Zuivelbureau voor 1959, groot f. 7.050.000 inclusief een saldo 1958 van f. 180.000 verworpen. In 1956 is aan het Zuivelbureau een totaal budget van f. 6 miljoen toege staan. De nieuwe begroting zou verhoging van de propaganda-heffingen op melk, boter en kaas noodzakelijk maken. Een hogere heffing op consumptie- melk wordt in verband met de onzekre situatie ongewenst gemaakt. Daarom zal het Zuivelbureau het budget moeten terugbrengen tot f. 6 miljoen plus de saldi uit diverse fond sen en eigen kas, hetgeen in totaal f. 6.730.000 wordt. Van Nelle bestellen Advertentie Officiële opening: voorjaar 1961 (Van onze correspondent) Vanmorgen, tegen het middag uur, werd op het Amsterdamse Europaplein door gezamenlijke in spanning van Amsterdams bur gemeester mr. G. van Hall en RAI-voorzitter Egon F. Eriksson, tevens president gedelegeerd com missaris van de N.V. RAI-gebouw, de eerste paal de grond ingedre ven voor het nieuwe, ongeveer 45.000 m2 grote RAI-complex, dat in totaal op ruim 1200 betonpalen komt te rusten. Een heuglijk en wel zeer lang verbeid feit, niet alleen voor de RAI, maar ook voor de gemeente Amsterdam en ons hele land, daar de hoofdstad nu in het voorjaar van 1961 wanneer het nieu- j we, door de architect A. Bodon ontwor pen complex geopend zal worden de beschikking zal krijgen over expositie en vergaderruimte welke tevens voor binnensporten gebruikt kan worden en welke ongewijfeld zeer ten nutte zal ko men bij het organiseren van grote en grootse evenementen. Als later ook het congresgebouw ver rezen zal zijn, dat deel zal uitmaken ran het complex, doch voorlopig nog niet opgetrokken zal worden, zal het wijde Europaiplein een bebouwing ran grootse allure hebben gekregen en Am sterdam een congres- en expositie ruimte, welke afgestemd is op Euro- markt-afmetingen. Te begrijpen dan ook. dat de voorzitter van de RAI na afloop van deze plechtige en symbolische handeling in de bijeen komst, diie hierna in heit oude RAI- gebouw even verderop in de Ferdinand Bollstraat werd gehouden, in antwoord op de toespraak van burgemeester Van Hall woorden sprak waar trots en ver heugenis in doorklonken. Een dag, die voor de heer Eriksson drievoudige vreugde betekent, daar hij niet alleen met Amsterdams burger-vader deze eer ste paal had geslagen, maar daar het verder ook 25 jaar geleden is, dat hij in het RAI-hoofdibestuur werd opgenomen, terwijl bovendien hij het wel is geweest' die als geen ander geijverd heeft voor de totstandkoming van dit nieuwe ge bouwencomplex, waar-van de bouwkosten ruim vijftien miljoen gulden bedragen. Onderscheiding Ter onderstreping van al hetgeen de heer Eriksson in die kwart eeuw hy is thans zestig voor de RAI gedaan heeft werd hem de gouden Leonard Lang-penning uitgereikt, de hoogste onderscheiding, die de RAI kent. Hij is daardoor de tweede Nederlander, die met deze penning geëerd werd. De eer ste was wijlen Leonard Lang, de stich ter van het huidige RAI-gebouw, zelf. Na herinnerd te hebben aan het feit, dat het in maart 1922 geopende RAI- gebouw als „tijdelijk" en wel voor een periode van vijf jaar was bedoeld en dat pas in 1950 de gedachte aan een nieuw gebouw waarlijk raste vorm be gon aan te nemen, memoreerde de RAI- voorzitter in zijn feestrede dat het vooral wel de bouwstop ran 1955 is ge weest, waardoor tot wanhopen toe de plannen bijkans drie jaar lang plan nen moesten blijven De vreugde, die in de kring van de RAI tnans heerst wil men graag tot Uit drukking brengen door mede te helpen aan de oplossing van het reereatiepro- gebouw". bleejn. Daartoe zullen in de onmiddel lijke omgeving van het nieuwe gebouw door de RAI twee basketbalvelden wor den aangelegd, zodat de oudere Am sterdamse jeugd kan beschikken over iets méér speelruimte. Een geste, welke door de gemeente Amsterdam wel zeer geapprecieerd zal worden. Unieke afmetingen Gezien de ontwikkeling van het ge specialiseerde tentoonsteHiings- en vak- beurzenwezen is, zo vervolgde de heer Eriksson, er zorg voor gedragen, dat in het nieuwe gebouw 45.000 m2 groot tegenover de 22.500 m2 van het be staande gebouw onder één dak ex posities gehouden kunnen worden, va riërende van 1000 tot bijkans 35.000 m2. Zo nodig, kunnen zelfs verschillende tentoonstellingen volledig gescheiden van elkaar gelijktijdig gehouden worden, en wel in geheel kolomvrije hallen, waarvan de grootste van voor Neder land unieke afmetingen zal zijn. Voorzitter Eriksson besloot zijn toe spraak met de woorden: „Dat de naam van het plein waaraan het complex zal verrijzen. Europaplein is, is niet zonder betekenis. De Euromarkt van morgen maakt ook op tentoonstellings- gebied een heroriëntatie nodig, en wel in die zin. dat een grotere coördinatie van het tentoonsteUingsprogramma in de EEG geboden zal rijn. Wij zullen derhalve mede in dit grotere verband volledig voor onze taak berekend moeten zijn Ook met deze ontwikkeling voor ogen, kan niet voldoende het grote belang worden herhaald van de combinatie van een tentoonstellingscomplex en een congresgebouw. Ik meen dan ook dat de paal die wü vandaag hebben geslagen geen dag te vroeg geslagen is en ik spreek de wens uit, dat deze paal tezamen met de ruim 1200 palen, die in de kom'-nde weken nog zullen volgen, een hecht fundament zullen vormen voor ons nieuwe RAI-

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5