iVl Minister wil spoedige realisatie van satellietstad Wilsveen TIP VAN BOOTZ Nota aan Tiveede Kamer Leiden en Delft kunnen groei Den Haag niet opvangen GROTER ORDE OP KAASMARKT BODEDIENST VERVULT NOG ALTIJD BELANGRIJKE TAAK Maar aard van werk veranderde Regering-Adenauer springt in de bres voor diplomaat Blankenliorn Koningin bij viering honderdjarig bestaan van Ooglij dersgasthuis 97»te Jaargang Donderdag 6 november 1958 Tweede blad no. 29588 Dc minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft de Tweede Kamer een nota doeri toekomen over de uitbreiding der Haagse agglomeratie. Na overweging van alle omstandigheden is de regering tot de slot som gekomen, dat een uitbreiding van de Haagse agglomeratie naar het oosten op korte termijn noodzakelijk is, dat het plan „Wilsveen" daarvoor de beste oplossing vormt en dat derhalve de voor dit plan nodige bestuurlijke voorzieningen dienen te worden bevorderd. Decentralisatie onvoldoende De vraag is gerezen zegt de nota o.m. of men door een politiek van landelijke decentralisatie zou kunnen komen tot een verlaging van het toe komstige bevolkingscijfer van 's-Gra- venhage.. In dit verband pleegt met name te worden gedacht aan een moge lijke grotere spreiding van het Rijks apparaat. De regering acht het niet waarschijn lijk, dat men door maatregelen in dit opzicht de groei in het complex Den Haag in de eerstkomende periode be langrijk zou kunnen beïnvloeden. Rol van Leiden Gezien de beperkte ruimtelijke moge lijkheden in het gebied van de Haagse agglomeratie heeft de Commissie Westen des Lands mede het oog ge richt op de beide andere onderdelen van de stedengroep, n.L de stad Delft en de Leidse agglomeratie. De com missie stelt zioh voor, dat Delft in de periode tot 1980 zou kunnen uitgroeien tot rond 120.000 inwoners (thans 66.000) en Leiden en omgeving rond 230.000 inwoners of later eventueel meer (thans 146.000). Hiertoe zou een belangrijk groter deel van de econo mische activiteiten en van de bevol kingsaanwas zich naar deze steden LPV-SUCCESSEN BIJ ORNITHOPHILIA Op de gouden Internationale tentoon stelling van de Kon. Ver. „Ornithophi- lia" in de Jaarbeurshallen te Utrecht behaalden enige leden der Leidse Pluimveever. „De Oude Leidse" fraaie successen. R. H. Meester met Welsumer Krielen noteerde 1. Z.G. en tweemaal 1 GG, met twee ereprijzen, waaronder de extra Ornithophiliaprijs. L. v. d. Nieuwendijk behaalde in hetzelfde ras 2 maal GG. L. Serlie behaalde met een Blauw Holl. Kriel een zeer hoog predicaat nl. 1 ZZG eveneens met O-prijs. F. v. d. Mark jr. met wit, zwart en zilverpatrijs Holl. Kriel behoorde bij de topprestaties met 1 x ZZG; 1 x ZG en 2 x 3 ZG en liefst 7 ereprijzen. A. F. den Hollander met Groot Chin- cilla konijnen ZG en GG. L. v. d. Plas kwam in de Witte Weners met 4 x ZZG en 6 ZG met fraaie ereprijzen. J. Kort roet Rijnlanders le ZG, 2e ZG, 3e ZG met ereprijs. G. J. H. V. Bosch met Hollanders Kon. grijs le ZG en GG P. v. d. Kwaak met Klein Zilver le GG en 3e GG. Gezien het formaat van deze speciale Jongdieren-tentoonstelling met ruim 3300 dieren mogen deze resultaten zeer gced genoemd worden. Met spanning zien de exposanten dan ook de Lande lijke tentoonstelling te Rijnsburg op 18, 19 en 20 december tegemoet, welke ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan dei Oude Leidsche wordt georganiseerd en welke tevens de vierde Bollenstreek- Show van de Kring Leiden en Omstre ken is. ONDERHOUDSMONTEUR REED DOOR NA AANRIJDING Een niet verschenen onderhoudsmon teur. uit Leiden, moest voor de Haagse politierechter terecht staan omdat hij op 30 maart jl. met zijn auto was doorge reden, nadat hij 'n aanrijding had ver oorzaakt met de auto van een 44-jarige laadstation9bediende, uit Leiderdorp. Deze bediende was als civiele partij verschenen en werd direct als getuige gehoord. Hij vertelde hoe bij de Bree- straat-Papengracht verdachte met zijn auto plotseling stopte en vervolgens achteruit reed tegen zijn wagen aan. Daarna was verdachte weggereden. De aangerichte sohade was nog niet ver goed. De officier van Justitie memoreerde, dat verdachte al eerder voor een mis drijf was veroordeeld, maar dat dit een ander genre betrof Hij vorderde f. 100 boete of 20 dagen. Vonnis wijzend legde de rechter de onderhoudsmonteur f. 75 boete op of 15 dagen, een voorwaarde lijke gevangenisstraf van een week met twee jaar proeftijd en de bijzondere voorwaarde, dat verdachte binnen de periode van zes maanden f.95 schade vergoeding zal betalen aan de laadsta- tionöbediende. PROMOTIE Aan de Leidse Universiteit is gepro moveerd tot doctor in de wis- en na tuurkunde op proefschrift getiteld: „Enige gemengde addities van broom", de heer T. Klapwijk, geboren en wonen de te Rotterdam. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Gita, dr van J Raden DJaJadlningrat en G Bakker. Rudolph, zn van W. Snoe- ker en A. Verhaar. Jan Willem, zn van J. W. Cuvelier en J. C. G van der Linden, Wilhelmlna. dr van J. W. Cuvelier en J. C. G. van der Linden. Sebastlanus Wilhel mus. zn van W. F. Borst en E. M. van Hal Sybrand Jordanus Joseph, zn van J. Sme ding en C. Vogelezang. Pleter. zn van A. van der Heyden en H. Hoogeboom, Fran- clscus Antonlus. zn van J. M. C. van den Broek en J. van Rijn. Johannes, zn van P. C. de Jongh en S. Mustert. Joseph, zn v. .T Spaanderman en H. Heunks. Katharl- na Johanna, dr van J. P. Nlevaart en J. A de Nooijer. Marjolein Reglna Maria, dr van J. W. de Groot en W. M. A. Hakken berg van Gaasbeek. OVERLEDEN P A. Rijsdam, 10 jaar, zoon. K. E. Will, 54 jaar. echtgenote v. S. J. Pret, H. Gaas beek. 75 jaar, man; J. Llmpers, 85 Jaar, weduwe van W. F. Schneider, F. H. L. de Bruyn, 62 Jaar, man, F. van der Lit, 91 Jaar, weduwe van S. F. Egbert*. moeten verplaatsen dan uit de be staande tendenties zou voortvloeien. Indien een dergelijke ontwikkeling zou slagen, zou dit uit een ruimtelijk oogpunt wenselijk zijn. Er is zelfs overwogen, of het aandeel met name van Leiden en omgeving niet nog groter zou kunnen zijn. De regering meent hierop echter voor de betrek kelijk korte periode tot 1980 niet te mogen rekenen. Indien de veronderstellingen van het Rapport Westen des Land daarbij inbegrepen de aanpassing van de bin nensteden aan hun functie in een veel grotere stad zich zouden verwerke lijken, zou dit reeds vele moeilijkheden met zich brengen. Men denke aan het historische stadsschoon in de oude stad (vooral Delft) en aan de moeilijke ver keersproblemen en bestaande slechte woningtoestanden (vooral Leiden). Bij de agglomeratie Leiden c.a. doet zich voorts de speciale moeilijkheid voor, dat de uitbreiding zich moet afspelen cp het gebied van 7 verschillende gemeen ten. Geen lapmiddelen De regering kan zich ook niet vereni gen met de gedachte om de bevolkings groei, die eigenlijk in de Haagse steden- groep zou moeten worden opgenomen, maar die daar geen plaats kan vinden, verspreid op te vangen in een aantal kleinere plaatsen, zoals Gouda, Bode graven, Woerden e.d. Uiteraard zal de ontwikkeling niet buiten zulke plaatsen omgaan. De moderne verkeersmiddelen maken het mogelijk, dat zij mede een zekere rol spelen bij het opnemen van de groeikrachten, die van de Haagse agglomeratie uitstralen. Zij kunnen eohter de groei van de agglomeratie niet overnemen. Dit zou ook uit een oogpunt van ruimtelijke ordening wei nig wenselijk zijn. Spoed wenselijk De algemene conclusie van de rege ring is, dat er belangrijke overwegin gen van ruimtelijke ontwikkeling ten gunste van het plan-Wilsveen pleiten, terwjjl daartegen geen doorslaggeven de redenen in andere zin zijn aan te voeren. Zij zou dan ook, voor zover de Rijksoverheid hierbij is betrokken, een spoedige verwezenlijking van dit plan willen bevorderen. De minister van Binnenlandse Zaken heeft de voorbereiding ter hand geno men van een wetsontwerp waarin de stichting en het bestuur van het nieuwe complex, dat op den duur een afzon derlijke gemeente zal moeten worden, voor de eerste periode in hoofdzaak zullen worden toevertrouwd aan een vertegenwoordiging van de Haagse agglomeratie. Daarin zal tevens worden voorzien in de behoefte aan coördinatie van het beleid der tot de Haagse agglo meratie behorende gemeenten voor zover het belang van deze agglomeratie zulks vereist. Advertentie HOLS SPOEDBLIK maaltijd kant en klaar voor hond en kat. Verkrijgbaar in alle speciaalzakenI MEDAILLE NED. VER. VAN HUISVROUWEN Aan mevr. M. NagtegellerVan Stal is in verband met haar 10-jarige trouwe dienst bij de familie Heringa—Lely al hier de medaille en oorkonde van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen uit gereikt. KAASMARKT IN WAAGGEBOUW Met ingang van morgen zal geduren de de wintermaanden de kaasmarkt van 9 tot 12 uur in het Waaggebouw worden gehouden. Tussen beide vleugels van het Rijksmuseum te Amsterdam wordt een soort luchtbrug gebouwdwel ke de bezoekers in staat zal stellen van de ene naar de andere vleugel te komen zonder het drukke ver keer onder het museum door te kruisen. Erg artistiek doel het ge val niet aan. maar een verbetering is het ongetwijfeld. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd, voor het doet. ex. rechten (vrije studie richting) de heer G. van Benthem van den Bergh te Aerdenhout. DC TIP VOOR CLKC DAO Het werkt nu al sinds maandag en het bestuur van de Verenigde Bodediensten Leiden en omstreken en de heren van de Markt- en Havendienst hebben het ons zeer nadrukkelijk gezegd tot ieders tevredenheid. Men staat er nog wel een tikkeltje onwennig tegenover, maar het gaat steeds beter. Iedereen is er trouwens wel van overtuigd, dat het daar op de Kaasmarkt geen houden was. Zeker het was historisch gegroeid en dat plein, waarop de bodediensten tezamen komen, ligt wel niet direct aan de grote weg, maar het werd daar op den duur toch een vrij onoverzichtelijk gedrang, dat niet in het belang was van de klanten, maar ook niet van de bodediensten. Dus heeft men wat orde geschapen in die ongeordendheid. Sinds maandag j.l. heeft iedere bode dienst nu zijn vaste plaats op de Kaasmarkt, ieder heeft de beschik king over een ruim genummerd vak. Hierdoor is niet alleen een veel doelmatiger gebruik van de beschik bare ruimte verkregen, maar boven dien zijn er royalere paden overge bleven, zodat iedereen nog overal kan komen. Tenslotte is de vluchtheuvel bjj het onmisbare Bodehuis Berk ingekort, zodat de toegang tot het plein wat ruimer is geworden. Achter af gezien krijgt men wellicht neiging om te spreken over een eenvoudige oplossing, maar men moet niet ver geten, dat men te maken heeft met zelfstandigen, die een eeuwenlange traditie achter zich hebben en zich niet zo gemakkelijk in een keurslijf laten persen, al zit dit dan nu nog zo gemakkelijk. Wanneer we de geschiedenis van Leiden doorwerken, dan bemerken wij, dat de grootste aandacht tot voor twin tig jaar eigenlijk steeds op het water was gericht. Eerst in de vorige eeuw b.v. werd de Steenstraat als eerste weg in Leiden geplaveid. Desondanks, reeds in 1596 gaven de toenmalige vroede vaderen van de Sleutelstad de order uit, dat bodewagens geen ijzeren wielen, doch slechts houten mochten hebben. Hetgeen overduidelijk bewijst, dat er toen al bodediensten waren. In 1653 werd voor de eerste maal getracht deze diensten een vaste standplaats te be zorgen. Voor de Stadsgehoorzaal en de Waalse Kerk op de Breestraat zouden zij voortaan tezamen komen. Het is kennelijk niet goed gegaan, decentra lisatie volgde, zodat nog in de zeven tiende eeuw bepaald werd, dat het ene gedeelte van de bodediensten op het Zand bjj een poort moest verzamelen, terwijl de anderen in de Kraaierstraat een plaatsje kregen toegewezen. Maar ook toen is het niet gegaan zoals men wilde en kenneljjk hee'ft men er toen maar eeuwen in berust, dat de bode diensten zich niet aan een bepaalde plaats bonden. Omstreeks 1900 werd het opnieuw geprobeerd, nu op de Hoog landse Kerkgracht en weer lukte het niet. In 1914 een nieuwe poging, opnieuw vergeefs. Tot in 1927 het Invalidenhuis werd afgebroken en de Kaasmarkt ter beschikking kwam en sindsdien is alles pais en vree. Dolgelukkig En het bestuur van de Vereniging van de Verenigde Bodediensten wil er geen doekjes om wikkelen, men is dolgelukkig met die plaats. In vele andere steden moeten de bodedien sten een vrij kwjjnend bestaan leiden doordat zij ergens achteraf een plein of plekje toegewezen hebben gekre gen. Hier staan de bodediensten in het hartje van de stad. Veertig vaste boden hebben nu een eigen standplaats toegewezen gekregen. Maar daarnaast zijn er nog wel veertig anderen, die de Kaasmarkt in hun route hebben opgenomen. Wel niet als begin- of eindpunt, maar als laad- en losplaats. En ook voor hen doet het Bodehuis Berk bijzonder veel en goed werk. Er is in de loop der jaren vanzelf sprekend wel het een en ander veran derd. De paarden hebben plaats moeten maken voor motortractie, de wagens zijn steeds groter geworden, de verzon den goederen omvangrijker en zwaar der. Maar vooral is er iets veranderd in de sfeer va>n het werk, in de taak van de bodedienst. Het is echt nog niet zo heel lang geleden, dat een drukke huis vrouw in een dorp even bij de bode langsliep: „Joh, ik moet een nieuwe jurk hebben". De man stond dan niet stomverbaasd, dat de vrouw met zo'n boodschap bjj hem kwam, maar noteer de nuchter en zakelijk de maat en de eventuele voorkeuren voor kleur en vorm. In de stad gekomen, stapte hij dan zonder enige schroom een dames confectiebedrijf binnen waar men hem overigens ook al kende en vroeg enkele van dergelijke japonnen mee op zicht. De huisvrouw bepaalde bhuis haar keus, het geld en de niet gekochte jurkjes werden meegegeven: de bode had zijn boodschap in de puntjes vol bracht... Het is slechts één voorbeeld. Zo zijn er duizenden te geven. Persoonlijk contact Door het zeer persoonlijk contact, vooral in de kleinere gemeenten, was de bode de bjj uitstek geschikte persoon om boodschapjes te doen in de stad. De groei van het bedrijfsleven in de dor pen, de veel gemakkelijker verbindingen en de nog vele andere factoren hebben aan die boodschapjes veelal een einde gemaakt. Het komt nog wel eens voor, maar het wordt zeldzaam. Zeker, een flink percentage van het te vervoeren goed is nog van particulieren afkomstig alle bodediensten zullen gaarne de opdracht aanvaarden tot in elk plaatsje in Nederland maar het is nu zuiver transport geworden. En bovendien, het overgrote deel van de te vervoeren goe deren komt van de bedrjjven. De bode dienst is nog steeds of misschien beter steeds meer de schakel tussen grossier en winkelier in de omliggende plaatsen, tussen bedrijf en afnemers, tussen zaak en zaak. De bodedienst ver vult een zeer belangrijke en onmisbare functie, ook in de huidige maatschappij en daarom moesten wij ;r even de schijnwerper op ri'üten, '-°n hij zich vrijwillig en in de beste harmonie had onderworpen aan maatregelen, die zijn en het algemeen belang dienden f 1340.- voor Rembrandtwijk De verkoopdag, die gisteren in Reho- bobh, aan het Rapenburg, is gehouden ten bate van de kas van de Hervormde Wijkgemeente „Rembrandtwijk" heeft f. 1340 opgebracht. Dit mag een prach tig resultaat genoemd worden, daar deze bazaar slechts gistermiddag en -avond geopend was. LUSTRUMVIERING COLLEGIUM CLASSICUM Ter gelegenheid van de negende lus trumviering van het Collegium Classi- cum zal prof. dr. A. D. Leeman zater dagmiddag om half drie in het groot auditorium der Leidse Universiteit spre ken over „Cicero, gezien door de ogen van zijn tjjdgenoten". Na afloop van deze lezing is er gele genheid tot gelukwensen in de receptie kamer van het Academiegebouw. Ingrijpen in rechtzaak (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse hoofdstad is veel op zien gebaard door zeer ongebruikelijk in grijpen van de regering in de zaak- Strack. In deze affaire gaat het erom, dat de hoge ambtenaar van het ministe rie van Economische Zaken, dr. Strack, door een drietal vooraanstaande diplo maten belasterd zou zjjn. Tengevolge van verdachtmakingen zou hij niet zijn benoemd tot Duits delegatieleider bij economische onderhandelingen met Egypte en Turkije. In ruil voor zijn zwij gen in deze zaak had men hem later ambassadeursposten in Chili en Irak aangeboden. De Westduitse regering heeft nu laten bekendmaken, dat zij voor de nieuwbenoemde Duitse ambassadeur in Parjjs, Blankenhorn, instaat. Blan- kenhorn is een van de hierboven aange duide drie. De twee anderen zijn de pre sident van de Europese Economische Ge meenschap (EEG), prof. Hallstein en de voormalige ambassadeur te Parijs Von Maltzan. Tegen deze drie hoge functio narissen is door de rechtbank in Bonn een rechtszaak aanhangig gemaakt. De Westduitse regering verklaart nu, dat Blankenhorns optreden in deze zaak be rustte op handelingen in het geheel van zjjn werkzaamheden en de dienst van zijn bureau. De Westduitse regering liet gisteren meedelen, dat Blankenhorn zich volgens zijn plichten gedragen had, ze gaf daar mee aan, dat zij Blankenhorns recente benoeming tot ambassadeur te Parijs wil handhaven. Er is sprake van geweest, dat Bondspresident Heuss zou weigeren de geloofspapieren van Blankenhorn, nodig voor de Franse aanvaarding van zijn benoeming te Parijs, te onderteke nen, zolang tegen hem een vervolging lopende was. Na het ingrijpen van de regering zou Heuss nu wel bereid zijn tot ondertekening, die dan ook dezer dagen zou geschieden. De vraag is thans, of de Westduitse regering zich met deze verklaring niet gemengd heeft in een lopende rechts zaak. Van regeringszijde zelf is dit giste ren ontkend, maar het is nu eenmaal een feit, dat de officier van justitie te Bonn tegen Blankenhorn, Hallstein en Koningin Juliana heeft vanmiddag in het Groot-Auditorium der Rijksuni versiteit te Utrecht de viering van het 100-jarig bestaan van het Neder- landsch Gasthuis voor Behoeftige en Minvermogende Ooglijders bijge woond. Een Van Dijck voor een appel en een ei De Sneker antiquair K. Kam- i minga heeft, toen hij bij de i IJ-pont in Amsterdam met zijn auto moest wachten en even in de buurt rqndliep, voor een ap- pel en een ei een schilderij ge- i kocht van een opkoper, die i daar met zijn karretje stond. i Dit schilderij is vermoedelijk i een originele Van Dijck. i De heer Kamminga vond het i schilderij zo mooi, toen hij het i tussen de oude rommel vond, i dat hij het meteen kocht zon- i der zich om de handelswaarde te bekommeren. Een Amster- i damse schilderijenexpert heeft hem er thans reeds een groot bedrag voor geboden. Ook ande re kunstkenners zeggen de i waarde van het schilderij te hebben ingezien en hebben er een bod op gedaan. De heer Kamminga heeft het schilderij, dat het kindje Jezus met Maria en Joseph voorstelt, voorlopig in zijn huiskamer op gehangen. Hij heeft het nog niet willen verkopen, ondanks het feit dat een bekende Am- sterdamse kunsthandelaar hem reeds zijn blanco chequeboek voor de neus heeft geworpen 1 met de ivoor den „hier, vul zelf maar in" Dezer dagen zullen enkele experts het schilderij, dat niet gesigneerd is, op zijn werkelijke waarde komen onderzoeken. Onder de aanwezigen bevonden zich voorts vele vooraanstaande figuren uit de Utrechtse universiteitswereld en enkele van Europa's grootste ge leerden op het gebied van de oog heelkunde. De geneesheer-directeur van het Oog- lijdersgasthuis, prof. dr. J. ten Does- schate merkte op: „We hebben te doen met een krasse oude heer, die in uitstekende voedings toestand verkeert en die volledig com pos mentis is", en die goede toestand dankt hij gedeeltelijk aan een gezonde leefwijze, maar ook aan het feit, dat eminente medici over zijn gezondheid hebben gewaakt. Niet iedereen heeft het geluk een Donders, twee Snellens en een Weve als lijfarts te hebben aldus prof. Ten Doesschate. Volgens de geneesheer-directeur ziet de toekomst er zeker niet somber uit, alhoewel er enkele problemen zijn, die serieus onder ogen moeten worden ge zien. De plaats van het Gasthuis in de Universitaire gemeenschap is exeptio- neel. Een particuliere instelling, opge bouwd op een grondslag van liefdadig heid, die zich ten doel stelt, de dienares te zijn van universitair onderwijs en wetenschap, is, naar de mening van prof. Ten Doesschate, in deze tijd een merkwaardige figuur. Prof. Ten Doesschate heeft gister middag in het universiteitsmuseum te Utrecht ook de tentoonstelling „100 jaar oogheelkunde" geopend. Deze tentoon stelling, die tot 6 december as. te be zichtigen is, wordt gehouden ter gele genheid van het honderdjarig bestaan van het Ooglij dersgasthuis. Ter gelegenheid van dit eeuwfeest werden vanochtend in het Ooglijders- gasthuis Snellenpenningen uitgereikt aan zes Nederlandse geleerden, die zich voor de oogheelkunde bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt, n.l. prof. dr. W. P. C. Zeeman, oud-hoogleraar te Amsterdam, prof. dr. G. F. Rochet, oud hoogleraar te Groningen, prof. dr. A. Muloch Mouwer, oud-hoogleraar in het voormalige Batavia, dr. P. Waardenburg uit Arnhem, dr. G. ten Doesschate, oogarts te Utrecht en dr. C. Otto Roe- lofs, oud-oogarts te Amsterdam. De Snellenpenningen zijn vandaag voor het eerst uitgereikt. Deze onder scheidingen zjjn genoemd naar prof. H. Snellen, een van de eerste genees heer-directeuren en ze zijn geschon ken door de oud-leerlingen van het Oogljjdersgasthuis. Von Maltzan dezer dagen officieel een vervolging heeft ingesteld wegens de zaak-Strack. Van de zijde van de socia listische oppositie heeft men het rege- ringsingrijpen dan ook direct afgeschil derd als een inbreuk op een lopende rechtszaak en als een onder druk zetten door de regering van het gerecht. Maar de regering-Adenauer zegt dat de amb- naar zich van zijn plicht kan kwijten en desondanks in strijd kan handelen met het strafwetboek. Op deze manier zou den Blankenhorn, Hallstein en Von Maltzan dan gehandeld hebben in over eenstemming met hun dienstplichten, maar in strijd met de wet. Bestuursbeleid van ARKA goedgekeurd Motie afd. Leiden aanvaard Het congres van de Algemene R.-K. Ambtenarenvereniging, dat dinsdag en gisteren in Amsterdam is gehou den, heeft na de gegeven kritiek op de salarismaatregelen van de regering en ten dele ook op het beleid in deze kwestie van het hoofdbestuur, het algemeen bestuursbeleid van de bond unaniem goedegkeurd. Voorzitter mr. G. A. A. M. Boot had in een uitvoerige rede dit beleid verde digd en o.m. gesteld, dat de ARKA niet debet was aan de heersende ontevre denheid. „Wij hebben alles uit het vuur gesleept, dat er uit te halen viel, maar we stonden in het georganiseerd over leg met de rug tegen de muur en moes ten er voor zwichten, dat er voor de lagere en middelbare ambtenaren niet een grotere verbetering te verkrijgen was". Hij betoogde, dat de ARKA „goed koop" zou hebben gehandeld als zij de verhoging van de salarissen van de top functionarissen zou hebben afgewezen om de indruk, welke dit op bepaalde categorieën ambtenaren zou kunnen maken. Uit de overlegsinstanties weg lopen zou volgens hem een heel ver keerd effect gesorteerd hebben en bovendien wil de ARKA niet „buiten spel" gezet worden. De motie van de afdeling Amsterdam, waarin om het gezamenlijk optrekken van de diverse ambtenarenorganisaties was gevraagd werd ingetrokken, terwijl die van Leiden en Oude IJssel met algemene stemmen werden aangeno men. In de eerste motie werd ernstige ontevredenheid betuigd over het uit blijven van salarismaatregelen ten be hoeve van de lagere en middelbare ambtenaren, terwijl in de tweede diep gaande ongerustheid werd uitgesproken over het feit, dat het overleg nog niet gereorganiseerd is. Adhaesie werd voorts betuigd met de uitspraak van de voor zitter, dat de katholieke sociale organi saties nauwer moeten samengaan en meer eensgezindheid moeten vertonen. Indeling gemeenten IJ-mond WIJZIGING OF NIEUW WETSONTWERP? (Van onze parlementaire redacteair) Wait betreft de samenwerking van de gemeenten aan IJ-mond heeft minister StrujjCken gisteravond in de Tweede Ka mer de hoop uitgesproken, dat het mo gelijk zal zijn nog eens een gesprek te hebben met een commissie uit de Kamer aan de hand van de bestaande situatie over de vraag waar de knelpunten lig gen, zodat een gewijzigd of een nieuw wetsontwerp kan worden ingediend. Het is niet gemakkelijk, zei de minister, voor de IJ-mond een constructie te vin den dae voor de Tweede Kamer in haar geheel aanvaardbaar is; een deel van de Kamer wil de drie gemeenten tot een gemeente samenvoegen maar daar is geen meerderheid voor. Een ander deel heeft bezwaar tegen de bijzondere be voegdheden van Ged. Staten. Het is al lerminst de bedoeling geweest daarmee een precedent te scheppen. Alle gevallen moeten op zichzelf worden bezien. Aan de IJ-mond liggen een aantal gemeenten die niet tot samenwerking geneigd zijn, terwijl met de wet voor de samenwerking van gemeenten geen bevredigend resultaat kan worden be reikt. Als stok achter de deur wilde de regering daarom bijzondere bevoegd heden verlenen aan Ged. Staten. Dat zou voor de gemeenten een reden zijn geweest door samenwerking beslissingen in eigen hand te houden. Aan de hand van het IJ-mondproject uil de minister een gesprek hebben om tot een uitvoerige constructie te komen die voor het géval het meest geschikt is

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3