WYBERT Hardnekkige Westduitse minister van Financiën won taaie strijd Hij bewoog zijn collega's hun extra-aanspraken van 6 miljard mark toch maar in te trekken MAANDAG 3 NOVEMBER 1958 Het optreden van Osborn Is het wonder van genezing op gebed onweerlegbaar? Predikanten en artsen hielden forumgesprek (Speciale berichtgeving) „Christus kan wonderen doen, ook op het gebied van de genezing op gebed. Maar wil men de ongelovigen overtuigen, dan moet men weten of het wonder onweerlegbaar is. Aan het onderzoek hiernaar ontbrak het op de bijeenkomsten van Osborn", aldus dr. F. A. Nolle, geneesheer-directeur van het Diaconessenhuis te Lelden, in zijn toespraak op de conferentie, die „Kerk en Wereld" te Drie bergen zaterdag en zondag op „De Horst" hield over vragen, die samenhangen met het optreden van de Amerikaanse genezingsevangelist Osborn. Omdat de Ft.-K. Kerk beter begrepen heeft, dat men de onweerlegbaarheid moet bewijzen, legt zij wetenschappelijke maatstaven aan. Daardoor blijken in Lourdes slechts zeer weinig genezingen een wonder te zijn. De laatste jaren ziet men daar relatief zelfs minder wonder- genezingeti dan voorheen De oorzaak hiervan is volgens dr. Nolle, dat de me dische wetenschap van nu beter diag- nostiseert dan vijf en twintig jaar ge leden. Wat men boen als wonder be schouwde, kan men thans soms weten schappelijk nagaan. Zondagmiddag konden de ruim zeven tig deelnemers aan de conferentie hun vragen stellen aan een forum, waarvan dr. J. M. van Veen, directeur van het cursus en conferentie werk van „Kerk en Wereld", voorzitter was. Het forum toestond uit ds A. Hijmans te Amster dam, mej. dr. L. G. Huis in 't Veld arts te Amsterdam, dr. S. T. Heidemaants te Rotterdam, ds. W. Glashouwér te Amsterdam, ds. J A. de Klerk te Heem stede, ds. F. Rosingh te Sommelsdijk, •wifca M. J. Tang, jeugdleidster te Utrecht en ds. H. J. Drost te Den Haag. KERK HEEFT INSPIRATIE NODIG De leden van het forum waren het er over eens, dat de keilk inspiratie nodig (heeft van bewegingen als door Ostoorn in het leven geroepen. Anderzijds hebben de kernen die na het optreden van de evangelist zijn gevormd, de correctie van de kerk nodig om niet te verzanden in seotarisme, waarboe alle groepjes drei gen af te glijden Ds. H. J. Drost noemde de kerkelijke actie in zijn gemeente als voorbeeld van •wait men kan doen na het appèl van Osborn. Wekelijks verzamelt de kerk in Den Haag een 2000 mensen, die zijn ge raakt door de vragen omtrent genezing door gebed. Dé predikant vertelde, dat deze bewe ging niet is afgegleden naar een sect a- rische hoek waarvoor men aanvankelijk wel vreesde. Opvallend noemde ds. Drost het, dat de mensen uit secten, die nu ook meedoen aan kerkelijke actie, deze •bijeenkomsten niet meer willen missen. GELOOF EN GENEZING Volgens ds. Drost moet het in de kerk komen tot een vaste genezingsweek bij voorkeur in de week voor Pinksteren. Zijns inziens is het beeld van de ge meente over de hele linie ziek. Was zjj meer één, dat zou er meer plaats komen voor genezing door gebed, dan zou die gemeente ook meer gezegend worden. Functioneert de gemeente nog wel, zoals de bijbel bedoelt? Dit is één van de vra gen, die men zich volgens ds. Rosingh door Osborn moet laten opleggen. Ge loof tot genezing en genezing tot geloof zijn de twee lijnen, die men, naar ds. Hfjmans zei, ook bfj het optreden van Osborn heeft gezien. Het is opmerke lijk dat onder de genezingen zio veel buitenkerkelijken blijken te zijn. APOSTOLISCHE DEMONSTRATIES Dr. Van Veen noemde tekenen als deze geniezingen apostolische demon straties. God gebruikt twee middelen voor de genezing van mensen, zo zei dr Nolle. In de eerste plaats van Ohristus zeggen „sta op en wandel". De be trouwbaarheid van het bijbelse verhaal over de genezing van de blindgeborene •kan men volgens spreker wetenschappe lijk aantonen. Wanneer een 'blind, gebo rene genezen wordt, is hij verward, om dat hij niet perspectivisch ziet. Het on derscheid in klein en groot leert men door ervaring. Eerst echter ziet men de mensen lopen als bomen, zoals de ge nezen man van het nieuw testamentisch verhaal van zichzelf zegt. Hij kan nooit geweten hebben, aldus dr. Nolle, van dat element van perspectief dat hem ver wart. In de tweede plaats gebruikt God ook de middelen, die de medische weten schap geeft. Hieruit blijkt, dat geloof en wetenschap geen tegengestelde begrip pen behoeven te zijn. Dr Nolle legde hierop de nadruk omdat hem indertijd verweten is dat hij een aanhanger is van de natuurwetenschap, die lacht om het geloof. UW WIL GESCHIEDE.... De boom des levenis is vlak bij, want in de natuur liggen de geneesmiddelen voor onze kwalen. God moet het de mens alleen maar laten zien, dat dat zo is. „Toevallig" werd bijvooiibeeld penicilline ontdekt. Met het begrip „toeval" staat men in het irrationele en dus vlakbij God. Wanneer Christus niet geneest door Zijn Woord en de medische weten schap faalt, moet de mens zeggen: Uw wil geschiede. Het Oude Testament ziet ziekte als een pijl van de duivel, die men niet kan uitrukken. Paulus spreekt over ziekte als over een doorn. Deze komt weliswaar van de duivel, maar de apostel ziet hem parallel aan de kroon van Christus. Ziekte is dan een splinter van het kruis, zo zei dr Nolle. LIJDEN OM CHRISTUS' WIL Ds. Hijmans wees erop, dat de bijbel een verschil toont tussen ziekte en lij den. Dit laatste is in het Nieuwe Testa ment bijna altijd lijden om Christus' wil. Het is mogelijk, aldus de predikant, dat ziekte op zichzelf een negatieve zaak verheven wordt tot het niveau van lijden om Ohristus' wil. De R.-K. Kerk spreekt dan ook van het apostolaat van 'het lijden. Lijden in het ziek-ziijci kan roeping zijn. Ds. De Klerk formuleerde het zo. dat God door ziekte de ogen van de mens kan openen. Ondanks ziekte kan de mens geloofsgetuige worden Nog een conferentie in Genève De Sovjetrussische regering heeft in een nota aan de Ver. Staten nota ge nomen van de Amerikaanse instem ming met het voorstel van Moskou voor een nieuwe conferentie van deskundigen in Genève, ditmaal over het voorkomen van onverhoedse aanvallen. De Russen hebben als begindatum voor deze con ferentie 10 november voorgesteld. Aan de conferentie zouden Britse, Franse, Canadese, Italiaanse en Amerikaanse afgevaardigden kunnen deelnemen voor het Westen en afgevaardigden uit Polen, Tsjecho-Slowakije, Roemenië, Albanië en de Sovjet-Unie voor de communistische landen. De Amerikaanse delegatie naar deze conferentie is reeds op 13 oktober be noemd. Zij staat onder leiding van William Foster, een vroegere onder minister van Defensie. Andere leden zijn de in Rusland geboren geleerde Kistiakowsky en generaal Weyland, be velhebber van een basis der Ameri kaanse strategische luchtmacht. De Britse delegatie staat onder leiding van generaal sir Robert Mansergh, be velhebber van de Britse landstrijd krachten. Advertentie HOLS SPOEDBLIK maaltijd kant en klaar voor hond en kat. Verkrijgbaar in alle speciaalzaken! Neveda, Rokin 118, Amsterdam Rode partijleider in Denemarken legt zijn functies neer. De leider van de Deense communisti sche partij, Axel Larsen, heeft gister avond zijn functies in deze rode orga nisatie neergelegd. In zijn plaats is de dertigjarige Jespersen gekozen. Er is ook een nieuw partijbestuur gekozen. Van de 37 leden hebben er twaalf nog niet eerder zitting in het bestuur gehad. Aan het terugtreden van Larsen ging het aannemen van een motie vooraf, volgens welke de oprichting van revisio nistische groepen, die openlijk pogen een scheuring in of de opheffing van de Deense communistische partij te veroorzaken, van Larsen is uitgegaan. Het aannemen van deze motie (met twaalf stemmen tegen één) was voor Larsen aanleiding zijn functie op te geven. Hij blijft echter parlementslid. Uit kringen van de communistische partij werd vernomen, dat Larsen (die twee weken geleden reeds van al zijn functies werd ontheven wegens „on waardig gedrag") in een toespraak tot het congres zijn standpunt volledig heeft gehandhaafd. Larsen was sinds 1932 een van de vooraanstaande Deen se communisten. Hij werd beschuldigd van „revisionisme", dat tot uiting zou zijn gekomen in een kortgeleden door hem opgesteld memorandum, dat kri tiek bevatte op de omstandigheden in de Sovjet-Unie en de andere commu nistische staten. Herdenking Hongaarse opstand te Amsterdam KRANSLEGGING OP DE DAM. In Amsterdam is gistermiddag voor de tweede keer de Hongaarse opstand van 1956 herdacht met een door de Stichting Hongaarse Federatie in Ne derland georganiseerde bijeenkomst in gebouw Frascati en een kranslegging bij het Nationaal Monument op De Dam. In de consistoriekamer van de Nieuwe Kerk werd in de morgen een protes tantse kerkdienst gehouden, waarin ds. K. Jakos (Arnhem) voorging. Het was een ontroerend moment toen tijdens deze herdenkingsdienst, als symbool van het leven dat voortgaat, door ds. I. L. Tüski uit Utrecht de twee maanden oude Ju liana Maria, het dochtertje van een jong Hongaars echtpaar, werd gedoopt. In de St.-Nicolaaskerk werd door pater Rad&nyi S.J. een mis gecelebreed. Op de herdenkingsbijeenkomst, die ge opend werd met het Hongaarse Volks lied en het Wilhelmus, sprak de voorzit ter der Stichting dr. O. Banky uit Roer mond. Er werd een brief voorgelezen van een verzetsstrijder uit Hongarije aan een landgenoot in Nederland, waarin de schrijver zijn gevluchte landgenoten op riep zich niet onverantwoordelijk te ge dragen, te studeren en kennis te ver garen, omdat als Hongarije weer vrij is er goed geschoolden nodig zullen zijn. Als zij zich zouden misdragen, wordt in het buitenland gezegd: dat zijn de Hon garen, en is dit een wapen in de hand van Ka dar. Na afloop begaf men zich naar het Nationaal Monument, waar een erewacht van de B.S. voor de pyloon en rond het monument leden van het Veteranen- legioen Nederland stonden aangetreden. Een B.S.'er droeg de Hongaarse verzets- vlag, die destijds aan de Koningin werd geschonken en in het Koninklijk Paleis wordt bewaard. Nadat dr. Banky een grote krans aan de voet van het monu- Sluiting nationaal christelijk schoolcorsgres „ERNST EN SPEL" Zaterdag is het nationaal christelijk schoolcongres in Bellevue te Amster dam gesloten. De tweede congres-voorzitter, prof. Van Itterzon, zei. dat men tijdens de besprekingen tot het inzicht was geko men, dat ernst en spel, inspanning en ontspanning zeer dicht bij elkaar lig gen en dat ook het spelen onder school tijd en in het speelkwartier integreren de bestanddelen zijn van het onderwijs. Inspanning en ontspanning dienen har monisch te worden geplaatst in het ge heel van het onderwijs, anders moet dit onderwijs op enigerlei wijze tot mis lukking zijn gedoemd. Spreker noemde tenslotte het belangrijkste probleem van dt principiële discussie: ,.Hoe is de ver houding tussen de bijbelse visie ener zijds en spel en ontspanning in onder wijs en opvoeding anderzijds". Uit de tijd is, volgens prof. Van Itterzon, de idee als zou enig deel van het onder wijs niet te maken hebben met die bijbelse visie. Is die visie niet richtgevend voor het onderwijswerk, zodat men, komend tot de erkenning dat men eerst in Christus waarlijk is vrijgemaakt, op die wijze de kinderen kan dienen in spel en ont spanning? zo vroeg spreker zich af. Hij riep de aanwezigen op de beant woording dezer vragen nader uit te wer ken in de vakpers, op de vergaderingen, enz. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Financiën, Etzel, die pas een jaar als zodanig optreedt, heeft een bijzondere prestatie verricht: aan de ene kant is hij er in geslaagd zijn tweede begroting in één jaar tijds rond te krijgen, zodat deze voor 1 april a.s. (het begin van het financiële jaar) door het parlement zal kunnen worden behandeld, ten andere zijde zag hij kans om al zijn collega's er toe te bewegen hun totale extra-aanspraken op een bedrag van zes miljard mark in te trekken! Etzel heeft met dit alles een opmerkelijke prestatie geleverd. Het was reeds bij zijn eerste optreden bekend, dat hij niet als zijn voorganger Schaffer van plan was grote reserves uit belastingontvangsten aan te leggen. Hij wilde van het begin af aan met zijn begroting gaan tot de rand van het deficit, dat wil zeggen de uitgaven zo veel mogelijk aanpassen aan de inkomsten, en zo nodig druk op zijn collega's uitoefenen om de uitgaven te verminderen, dan wel door belastingver laging de inkomsten te verlagen. De oude reserves van Schaffer, die thans nog 1.200.000.000 mark omvatten, zullen dit jaar verdwijnen. Hoe groot de nieuwe zullen worden weet niemand! Desondanks is men vol bewondering voor minister Etzel om het feit dat hij, onder de huidige omstandigheden, het wonder van een dergelijke lage be groting heeft weten tot stand te brengen. Zelfs de Westduitse Bond van Belas tingbetalers, die in het algemeen zeer kritisch is, betoont zich zeer tevreden over de begroting, die wat uitgaven aangaat, bijna gelijk is aan de vorige. Men prijst algemeen Etzel voor zijn hardheid ten opzichte van zijn collega's. Advertentie Anoniem aangekondigde demonstratie ging niet door Een anonieme oproep aan zich in Nederland' bevindende Hongaren om zaterdag voor het Hongaarse gezant schap en de Russische ambassade te Den Haag te demonstreren ter herinne ring aan de Hongaarse opstand in 1956, blijkt geen weerklank gevonden te heb ben. Enkele Hongaarse verenigingen hadden tegen deze oproep gewaar schuwd omdat men er communistische provocatie in zag. Enkele groepjes op rel beluste nozems keken lelijk op hun neus en dropen haastig af, toen zij op de Haagse .plaats" als aangekondigd punt van sa menkomst kleine politiepatrouilles te voet, te paard, op de fiets en per auto ontwaarden. In de Oranjestraat bij de Hongaarse legatie werd gepost en stonden politie ruiters in reserve. Ook rond de Russi sche ambassadegebouwen, die er met gesloten luiken verlaten uitzagen, ston den groepjes agenten op vitale punten geposteerd. Zij hadden echter een rus tig dienst je ment had neergelegd, zongen de aanwe zigen het Hongaarse Volkslied en werden enkele ogenblikken stilte in acht ge nomen. Belastingontvangsten zijn niettemin bijzonder hoog De begroting 1959-'60, waarom het de afgelopen dagen in het kabinet te Bonn is gegaan, heeft een eindcijfer aan beide kanten van 39.100.000.000 mark, dat is slechts 400.000.000 mark meer dan de be groting 1958-'59. Verscheidene ministers hebben gepro beerd om een paar miljard mark, die af zonderlijk voor het ministerie van De fensie waren opgepot, naar zich toe te trekken, waardoor er voor de nieuwe begroting in feite een groot tekort zou worden geschapen. Etzel heeft zich hier tegen bijzonder hardnekkig verzet. Dit alles houdt dus lof in voor de minister van Financiën, die voor het eerst sinds jaren erin geslaagd is de wet van de ieder jaar weer groter wordende staatsuitgaven binnen bepaalde grenzen te houden. Had hij gevolg gegeven aan alle wensen van zijn collega's, dan had Etzel uitgaven gehad tot een totaal van niet minder dan 45.000.000.000 mark. Hij is van plan eventuele financie ringsgaten in het komende jaar te dek ken door leningen op de kapitaalmarkt. Hij heeft hiervoor toestemming van de Centrale Bank, de Bundesbank te Frank fort, tot een totaal bedrag van 3.000.000.000 mark. Toch reserves Er is evenwel toch ook kritiek op Et- zels politiek geuit. Er is berekend dat, hoewel het conjunctuurverloop in de U Eén stoker aan. boord van een coaster, Brandidie zijn vingers aan een rooster. Verhip, riep hij uit; Dook in de kajuit En sohonik zich een Tip- jn ais trooster. 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr. E. K.» Haarlem, ontv. 1 fl. TIP -F 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Nwe. Limericks inz. aan H. Bootz, A'dain RECHTZAKEN Heiers verliezen kort geding De president van de Rechtbank te Amsterdam, mr. U. W. H. Stheeman, heeft in zijn uitspraak in het kort geding tussen twee aannemers bedrij ven enerzijds en 20 stakende heiers anderzijds bepaald, dat de heiers binnen tweemaal 24 uur het werk moeten hervatten op straffe van een dwangsom van f. 25 per dag. De heiers werden veroordeeld tot beta ling der kosten van het geding. Het vonnis werd bij voorraad uitvoerbaar verklaard. De aannemers hadden de president verzocht zulk een bevel te geven echter met een dwangsom van f. 50 per dag. De president overwoog: vast staat dat de heiers voor onbepaalde tijd in dienst zijn bij de genoemde aannemersbedrij ven. Zij zijn sedert 27 september j.l. in werkstaking, die stagnatie veroorzaakt. Het beroep dat namens de heiers werd gedaan op de uitspraak in een kort ge ding van augustus j.l. gaat aldus de president niet op, omdat het daarbij ging om een „langzaam-aan-actie". De vordering werd toen afgewezen. In casu gaat het om een volledige staking van het werk. Daarom kan aan de eisers het recht om aan de president te vra gen in deze nieuwe situatie wel in te grijpen, niet worden ontzegd. Bondsrepubliek tamelijk rustig is, de belastingontvangsten bijzonder hoog blij ven. Daarnaast zal de minister van De fensie de 11.000.000.000 mark, die hem worden toegewezen en die de N.A.V.O. aan defensie-uitgaven van Bonn eist, slechts voor iets meer dan de helft kun nen gebruiken, waardoor hier een over schot voor komende jaren gekweekt wordt van enige miljarden. De critici zeggen nu, dat de regering voor deze fictieve uitgaven ze staan namelijk wel op de begroting, worden evenwel niet uitgegeven wel belastingontvangsten krijgt. Er wordt daardoor volgens hen toch weer een grote reserve, gelijk onder Etzels voorganger Schaffer, gekweekt op de ruggen van de betastingbetalers. Naar aanleiding hiervan heeft men zelfs al voorgesteld een belastingverla ging voor één keer in te voeren, bijvoor beeld van een maand loon- of inkom stenbelasting. Maar daarvan zal niets komen. Etzel heeft nauwkeurig voorgerekend, wat er het volgende jaar nodig is. Wat er niet gebruikt wordt, is voor hem van later zorg. Etzel is er in geslaagd een begroting samen te stellen, waarvoor de gemiddelde Duitser hem zeer dankbaar is: er komen namelijk geen belasting verhogingen; staatsleningen via de kapi taalmarkt zullen beperkt blijven tot 3.000.000.000 markt. Er zal geen overda dig gesmijt met geld door overvragende departementen kunnen geschieden en het bouwen van een nieuwe reserve voor de defensie lijkt méér verantwoord dan onder de vorige minister van financiën. Kritische belastingbetalers zijn dankbaar Zorgen voor Etzel zijn de stijgende uitgaven op sociaal gebied, die thans circa 35 pet. van het totaal (15.500.000.000 mark) bedragen, en waarover in het parlement een harde noot gekraakt zal worden. Een belangrijke stijging vertoont ook de begroting van verkeer, te weten met 50.000 tot 2.600.000.000 mark. Na defensie en sociale uitgaven is ver keer de belangrijkste begrotingspost. Voor woningbouw wordt 1.800.000.000 mark uitgetrokken, voor de landbouw 2.400 000.000, voor Buitenlandse Zaken slechts 325.000.000 mark. RITMEESTER PIKEUR 20 si.' 12.50 in het helder gele blikje Dibelius kritiseert Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid met 1% In het theater De La Mar te Am sterdam is de cabaret-kunstenares Dora Paulsen door een aantal col lega's gehuldigd in verband met haar 60ste verjaardag. Simon Car- miggeit tijdens zijn toespraak tot Dora Paulsen. Kerkelijk L even NED. IIERV. KERK Bedankt voor Dubbeldam (2de pred. pl.) J. Ewoldt te Kampen voor Rijssen J. C. Schuurman te Bleskensgraaf. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Dalfsen A. van der Deijl, kand. te Overveen. die bedankte voor Bergen (N-H), Maartensdijk en voor Reitsum. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Aarlanderveen-Nieuwkoop M. Vlietstra te Eemdljk. Bedankt voor ElburgDoornspijk B. Bijleveld te Noor deloos. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Nunspeet M. Blok te Rij66en en C. Hegeman te Genemulden, van wie laatstgenoemde is beroepen. Oec. contactcommissie voor universiteitswerk Tijdens een vergadering van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland hebben alle aangesloten kerken hun instemming te kennen ge geven met het instellen van een oecumenische contactcommissie voor universiteitswerk. De studentenpredikanten in totaal 30 zullen als lid worden aangewezen. De mogelijkheid bestaat om ook stu dentenpredikanten van niet bij de Oecumenische Raad aangesloten kerken uit te nodigen De vragen, waarvoor deze commissie komt te staan zijn on der andere de noodzaak tot oecumeni sche studentengemeenten te komen en de mogelijkheid van bemoeienis met het gehele universitaire leven. Goedkope reizen Tot voor kort ioas het, volgens het Engelse weekblad „Sunday Pictoral", mogelijk om voor tien pond (ruim honderd gulden) per schip van En geland naar de V.S. te varen en te rug. Deze reizen werden verzorgd door stewards van de twee reusach tige passagiersschepen van de Cu- nard-lijn, de „Queen Mary" en de Queen Elisabeth". De „passagiers" kwamen te South ampton of New York aan boord van de schepen dankbij een pas zoals de leden van de bemanning hebben. Eenmaal aan boord kregen zij een stewardsuniform en woonden in de verblijven voor de bemanning. Ir. de V.S. of Engeland aangekomen gingen zij enkele dagen passagieren. De terugreis werd op dezelfde wijze gemaakt. Het aantal clandestiene passagiers was, volgens het week blad, zo groot dat de bemanning van de twee schepen sprak van „de vier de klasse". Enige dagen geleden werd de zaak ontdekt doordat een der passagiers van deze klasse te New York werd gearresteerd. De Amerikaanse auto riteiten zouden zeer verontrust zijn, omdat via het „reisbureau" van de bemanningsleden der Britse sche pen ook Sovjetrussische agenten de V.S. kunnen zijn binnengekomen! Heiers negeren vonnis De 20 stakende Amsterdamse heiers, die krachtens een vonnis van de presi dent van de Amsterdamse Rechtbank men zie elders vanmorgen het werk normaal hadden moeten hervatten, heb ben dit niet gedaan. In dit zaterdag j.l. gewezen vonnis in een kort geding tus sen twee aannemersbedrijven en deze heiers werd bepaald, dat bij niet nako men van dit bevel tot werkhervatting per dag een dwangsom van f. 25 moet worden betaald. de „rode gevangenis 5) Protestantse en r.-k. geestelijken heb ben gisteren in Oost-Berlijn van de kansel kritiek geleverd op de Oostduitse justitie en beperkingen op de vrijheid van gedachten. Bisschop Otto Dibelius van de Luther se Evangelische Kerk veroordeelde de communistische ideologie als zijnde een „gevangenis waarin de communisten hun eigen meningen en overtuigingen moe ten opgeven voor die welke door de aan de macht zijnde personen worden ge geven". Degenen, die de totalitaire ideologie aanvaarden, hebben geen eigen geweten, geen eigen oordeel, maar moeten geloven wat hun gezegd wordt, aldus Dibelius. Bisschop Dibelius preekte in de Ma- rienkirehe in Oost-Berlijn, hetgeen hij elke eerste zondag van de maand pleegt te doen. De r.-k. bisschop, mgr. Julius Döpf- ner, kritiseerde de arrestatie van vier Jezuiten, een non en elf roomc-katholie ke leken. Hij verklaarde tijdens een preek in een der kerken in Oost-Berlijn, dat tegen deze personen geen beschuldi gingen zijn ingebracht en dat men niet heeft kunnen vaststellen waarom zij ge arresteerd werden. „Wetszekerheid voor het individu is de basis van een welgeordende mensen maatschappij", zo zei hij. „Wij vragen ons met bezorgdheid af of het recht hier beschermd is en wij eisen dat de kwestie spoedig wordt opgehelderd." Afscheid van ir. F. Q. den Hollander (Speciale berichtgeving) De president-directeur van de Ned. Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, heeft het voornemen wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd, op 1 januari 1959 zijn functie neer te leggen. De acht districten, die de N.S. in haar organisatie over het gehele land kent, zullen de president een ontvangist ten afscheid bereiden; de afsoheidsda- tum voor het district Groningen is voor lopig bepaald op 3 december aanstaan de. Het afscheid vindt plaats in de tweede klasse wachtkamer van het sta tion Groningen. Hiertoe is inmiddels een comité voor ontvangst gevormd, dat is samengesteld uit alle bedrijfsonder delen en waarin zoveel mogelijk geledin gen van het spoorwegpersoneel zijn ver tegenwoordigd Daling ledental Agrarische Bedrijfsbsnd Het ledental van de Alg. Ned. Agra rische Bedrijfsbond is in de periode 1955 - 1957 met 1105 gedaald, namelijk van, 41.193 op 1 januari 1957 tot 39.861 op 1 januari 1958. Het hoofdbestuur tekent hierbij aan, dat deze gang van zaken geen reden tot ongerustheid geeft, omdat het aantal werknemers in de landbouw daalt en voorlopig wel zal blijven verminderen. De oorzaken hiervan zijn volgens het bestuur de sterke industrialisatie op het platteland en de verdere mechanisering en rationalisatie van het landbouwbe drijf. Het is echter wel zo. dat het aan tal niet georganiseerde agrarische ar beiders nog steeds zeer groot is. De Ned. Chr. Landarbeidersbond en de Nederl. Kath. Landarbeidersbond tel den op 1 januari 1958 resp. 28619 en 25.043 leden, de N.C B.L. liep ook iets terug en de katholieke organisatie bleef ongeveer op hetzelfde peil.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9