RANG is alleen RANG als er RANG op staat. 121 0OOO0OOO Philidor opende het seizoen met een draw tegen Moerwijk ESSO WAAKT TEGEN SLIJTAGE Beschuldigingen van oude E.V.C. tot de C.P.N. van Paul de Groot MAANDAG 8 NOVEMBER 1958 Advertentie 0 0 0 0 0 0 0 0 8 0 0 Q 0 0 0 0 0 0 j 0 0 0 t 0 jü tit i 811 fl g «tig o 1 O O Rang Crème de Cacao Competitie KNSB Het heeft Philidor gistermiddag tegen het bezoekende Moerwijk niet bepaald meegezeten. Na ruim drie uur spelen ontstonden aan Leidse zijde stellingen, die er hoopvol uitzagen, doch het vol gende uur waren de bakens verzet en moesten Barkema, v. d. Berg en Bey hun koning omleggen. Dankzij keurige over winningen van Koet, mr. Mulder en Schuss kon nog juist op de valreep een gelijk spel uit het vuur worden gesleept. Wil Philidor in de 2de klasse een lei dende rol gaan vervullen, dan moet het in de uitwedstrijd tegen VTOS (Rijswijk) die over enkele weken plaats vindt, alle krachten inzetten! De gedetailleerde uitslagen luiden: Philidor IMoerwijk I: Jerry Bey G. A. Beye 01; M D. EtmansJ. Tuk A. BarkemaC. Moonen 01; W. F. Schuss—J. C. Gast 1—0; P. J. PreenenH J. van Dienst 10; Th. P. v. d. BergJ. J. Korbee 01: E. Ketting C. Neuteboom 0—1; J. Koet—K. F. A. Struys 10; mr A. J. MulderH. G. van Dijk 10; A. GeyerJ. v. d. Kooy Totaal: 5—5. STUDENTENSCHAAK Sinds april van dit jaar bezit Leiden weer een studentenschaakvereniging. Onder de naam LSSV heeft een dertig tal studenten een club gevormd, die in de toekomst regelmatig contact wenst op te nemen met bestaande verenigingen uikomend in de Leidse Schaakbond. De eerste wedstrijd tegen een combinatie van SPW (Professorenwijk) leverde een duidelijke 8%2% zege op. De indivi duele resultaten waren: HANDBAL HVL nog steeds zonder verlies Onze stadgenoten hebben, nog steeds zonder de geblesseerde Rynsburger en Duursma spelend, ook het Haagse VODO weten te bedwingen. Aanvankelijk leek HVL een zware dobber te krijgen tegen de snelle Hagenaars die blijk gaven van een goede spelopvatting. De gasten hiel den de aanvallen breed, benutten elke meter van het speelveld en kregen daar door schietkansen te over. Toch was de Leidse defensie, waarin weer Kagie en Burleigh een opvallende rol vertolkten, niet slecht. Doelman Bronk die in deze ontmoeting een tik keltje minder was dan in de voorgaande wedstrijden tegen Snelwiek en Activitas, maar zeker een ruime voldoende ver diende. had aan de doelpunten waarmee VODO' zich een 20 voorsprong ver schafte werkelijk geen schuld. Neen, de zwakte zat bij de roodwitter! in het eerste kwartier van de strijd in de aan val, die er letterlijk niets van bakte. Men plaatste slecht en schoot nog min der. Dat werd allemaal anders toen ein delijk Lucas met een ver hard schot de prima VODO-doelman verrastte, 21. Even kwam met dit doelpunt de inspi ratie in de Leidse voorhoede. In de res terende minuten van de eerste helft moest VODO alle aandacht op de de fensie richten. Dat was evenwel niet vol doende om meerdere HVL-treffers te voorkomen. Bajleveld, bijzonder op schot in deze wedstrijd, vuurde driemaal, on houdbaar, raak. Singerling had ook'een maal succes niet een fooogbal. waarop hij heit patent schijnt te hebben. Met 5—2 voor HVL waren de verwachtingen produktieve tweede helft hoog gespan nen. Inderdaad ging de HVL-aanval direct na de hervatting weer snel naar doelpunten Bijleveld en Lucas voerden de standi op tot 72 voor HVL. Toen pas moest ook Bronk zich omdraaien na een scherpe schuiver van de VODO-linksbinnen, 7—3. Om en om werd nu nog gescoord. Verver deed dat nog tweemaal voor HVL en VODO's linksbinnen scoorde een hattrick met twee diagonale lage schui vers die Bronk kansloos lieten. Verder lieten Kagie c.s. de gasten niet komen. Het werd dus 96 voor HVL Met deze overwinning gaan onze stadgenoten nu fraai aan de kop van de 2e klasse dis trict West B. Veertien punten uit zeven wedstrijden! Het is lang geleden dat de rodwibten op de helft van de competitie op zo'n resultaat konden bogen. Overig© uitslagen: Dames: HellasHVL 42. Junioren: HVLHellas 55. DAM-TWEEKAMP Laatste partij werd remise De 20e en tevens laatste party van de tweekamp om het wereldkampioenschap dammen tussen de Canadees Marcel Deslauriers (zwart) en de Rus Ir Iser Koeperman, die zaterdag in Den Haag werd gespeeld eindigde na 53 zetten in remise. De eindstand van het toernooi kwam hierdoor op 2218 in het voor deel van Koeperman, de nieuwe wereld kampioen. Koeperman zal nog enige dagen in ons land blijven. Evenals oud-wereld kampioen Deslauriers (Canada) zal hij deelnemen aan een vijfkamp, die van avond. dinsdag en woensdag in Den Haag 'zal worden gehouden De overige deelnemers zyn M. Hisard, èx-kampioen van Frankrijk R. Diehom, kampioen van Frankrijk en een nog nader aan te wijzen Nederlandse speler. Per dag zul len 'twee ronden worden gespeeld. SPW—LSSV: H. v. Weizen—M. D. Et- mans 01; L. J. GroenendijkP. v. d. Laan 0—1J. v. Oosten—R. Sabtler 0—1 G. VinkF Göbel 10; J. van Osv. d. Rijt 10; H. SlegtenhorstJ. W. v.' Zuylen 0—1; J. A. G. Verkuyl—Goud C. de Nie-J. W. Lindveld 0—1; ImminkC. A. v. d. Brbeke 01; v. d. MeydeJ. A. Ackerman 01; J L. van Tol—Verwey 0—1. Totaal: 28%. Afd. Leiden K.N.V.B. Van de voor de eerste klasse (zaterdag afdeling) vastgestelde wedstrijden is er slechts één door gegaan namelijk in Woubrugge, waar Hazerswoudse Boys een kostbaar 44 spel forceerde. Bij de rust was de stand eveneens gelijk, door dat beide partijen in deze eerste drie kwartier in een gelijk opgaande strijd tweemaal de roos hadden getroffen. 22. Na de thee nam Woubrugge door A. Vrolijk aanvankelijk de leiding: 32, maar de aalvlugge voorhoede van de Boys glipte daarna tweemaal achter el kaar door de Woubrugse defensie waarbij men tweemaal een treffer liet noteren 34 Nog voor het eindsigaal weerklonk wist echter J. Kinkel de overigens niet onverdiende gelijkmaker voor Woubrug ge op zijn naam te brengen 44. Wou brugge heeft nu weer de leiding van Alp'hen overgenomen maar met slechts één punt voorsprong en een wedstrijd meer gespeeld. Voor de Alphenaren dus geen slechte dag. WIELRENNEN Swift zette punt achter zomercompetitie De uitslag van de laatste rit voor de zomercompetitie luidt als volgt: A- en B-klasse: 40 km.: 1. B. Zoet 1.06.27; 2. H. v. Gent; 3. A. v. d. Kaaij; 4. H. v. d. Laan. C-klasse: 40 km.: 1. N. Kloosterman 1.07.23; 2. J. Hilgersom; 3. A. v. Zijp; 4. A. van Kempen. D-klasse: 25 km.: 1. F. Brittijn 59.20; 2. Z. v. Zeist; 3. H. Boelee; 4. F. Lee mans. E-klasse: 17 km.: 1. J. Duivenbode 39.05, 2. W. Kooien. De totaaluitslag van de zomercompe titie is hierdoor geworden: A- en B-klasse: 1. A. v. d. Kaaij 138 pnt., 2. C. Vertegaal 56 pnt., 3. H. v. d. Laan 55 pnt., 4. H. v. Gent 40 pnt., 5. J Riethoven 38 pnt., 6. C. Plasmeijer 35 pnt., 7. W. de Jongh 34 pnt., 8. J. v. Tongeren 34 pnt., 9. W. v. d. Berg 32 pnt., 10. H. Grimbergen 18 pnt. C-klasse: 1. A. v. Zijp 63 pnt., 2. A. v. Kempen 54 pnt., 3. C. v. Amsterdam 46 pnt., 4. K. Kasteel 40 pnt., 5. N. Kloos terman 39 pnt., 6. J. Hilgersom 38 pnt., 7. W. Hilgersom 22 pnt., 8. B. v. Kem pen 16 pnt., 9. J. Engelen 6 pnt., 10. F. Hofman. D-klasse: 1. F. Brittijn 72 pnt., 2. F. Leemans 70 pnt., 3. R. Zeist 66 pnt., 4. K. Boelee 64 pnt., 5. F. v. d. Broek 53 pnt., 6. J. Breedeveld 34 pnt. E-klasse: 1. J. Duivenbode 47 pnt., 2. W Kooien 39 pnt., 3. J. Vinkesteijn 25 pnt., 4. P. Otto 15 pnt. Leidse Doven Schaalclub „Revan che" Zaterdagavond werd een schaakwedstrijd van Kon. Ned. Doven Sportbond tussen Revanche en TOG uit Amsterdam gespeeld. Na zeer spannen de wedstrijd won Revanche met 6Yz 3%. Om Koning Gustaafbeker Nederland werd door Frankrijk verslagen Door het verloren gaan van de beide enkelspelen gisteren op de laatste dag van de tenniswedstrijd Nederland Frankrijk in de Energiehal te Rotter dam, is de Nederlandse ploeg met een 41 nederlaag voor de derde ronde van het toernooi om de Koning Gustaaf beker uitgeschakeld. Toen Maris in een zeer slechte partij door een matig spelende Viron in straight sets was uitgeschakeld, hadden de Fransen de ontmoeting reeds gewon nen. Molinari kwam tegen Van Eijsden niet eens meer tussen de lynen. Zijn plaats werd ingenomen door de jonge Renavant, maar dit jeugdige talent bleek over het grootste uithoudingsver mogen te beschikken en won ook zijn partij. De enige verrassing van het toei'nooi was de zege, die het dubbel Maris en Van de Weg op het jonge Franse dubbel Bresson en Renavant behaalde met drie sets. De uitsla-gen van de laatste twee dagen waren Maris en Van de Weg si. Bresson en Renavant 97, 75, 75. Viron si. Maris 62, 64, 61. Renavant sl. Van Eijsden 108, 46, 6—0, 6—2. BADMINTON-COMPETITIE IS WEER GAAN DRAAIEN Goed begin van Veglo De eerste week van de badminton- competitie is voor onze stadgenoten over het algemeen niet zo gunstig verlopen. Van de in totaal 13 gespeelde wedstrij den werden er slechts 6 gewonnen. (Advertentie) MET ESSO BENT U BETER UIT! Alleen ESSO BENZINE geeft Uw motor de EXTRA bescherming j van BOVENSMERING. 's Winters belangrijker dan ooit! Esso Extra (Winter Grade) voor zomerprestaties in de winter! Zijl wint vijfkanip in Rotterdam De Internationale Vijfkamp, georga niseerd door RZ en PC te Rotterdam in het Sportfondsenbad, bracht de vol gende verenigingen in de strijd: Oh- lings, Duitsland, Aegir, Eindhoven, Surae, Breda, De Zyl, Leiden en RZ en PC. De goede organisatie en een vlot werkende jury hebben het hunne bij gedragen aan het geanimeerde verloop van deze zeer spannende kamp. waar uit tenslotte onze stadgenoten als win naars uit „het water" kwamen. De resultaten, die „De Zyl" tot de over winning brachten waren: 100 m. vrijeslag dames: 1. E. Goetzee, 100 m. rugslag dames: 1. E. Goetzee, RZ en PC 1.10.5; 4. W. Teyn, Zijl, 1.18.8; 5. Ag. Menijn, Zijl, 1.22.4. 100 m. vrijeslag heren: 1. L. Stok- huyzen, Zijl 1.05.2; 2. U. Sagasser, Ohlings, 1.05.4; 3. W. Bergman, Zijl, 1.05.8. 100 m. schoolslag dames: 1. A. de Vos, Surae, 1.30.1; 3. C. Martijn, Zijl, 1.32.-; 4. G. Heemskerk, Zijl, 1.36.2. 100 m. schoolslag heren: 1. A. Plezier, Zijl, 1.20.4; 3. R. Waganer, Ohlings, 1.20.5; 9. L. v. Kampen, Zijl, 1.31.2. 100 m. rugslag dames: 1. T. Vriens, Surae, 1.26.6; 4. J. Benvenyti 1.31.3; 7. 1. v. Oosten 1.32.-. 100 m. rugslag heren: 1. W. Eversen, RZ en PC, 1.12.4; 5. P. Taffyn, 1.18.5; 7. W. Bergman, 1.20.5. 100 m. vlinderslag dames: 1. S. Goet zee. RZ en PC 1.29.-; 5. C. Martijn, Zyl 1.41.2; 6. G. Heemskerk, Zijl, 1.45.7. 100 m. vlinderslag heren: 1. U. Sagas ser, Ohlings, 1.14; 4. A. Plezier, Zijl 1.25; 9. L. v. Kampen, Zijl, 1.38. 4 x 50 m. wisselsl. est. dames: 1. Aegir 2.39.6; 2. Surae 2.41.8; 3. De Zijl, 2.45.4. 4 x 100 m. wisselsl. est. heren: 1. De Zyl, 5.03.1; 2. RZ en PC 5.20.5; 3. Aegir 5.25.7. 5 x 50 m. vrijeslag est. dames: 1. RZ en PC 2.56.5; 2. Aegir 2.56.6; 3. De Zjjl 3.18.-. 5 x 50 m. vryesl. est. heren: 1. De Zijl 2.30.2; 2. Surae 2.30.9; 3. Ohlings 2.30.9. Eindstand: 1. De Zyl 287% punten; 2. Aegir 268%; 3. Surae 243 pnt; 4. HZ en PC 216 pnt; 5. Ohlings 176 punten. Dinsdag a.s. speelt De Zijl 1 een com petitiewedstrijd tegen Sleutelstad 1 in de Overdekte, aanvang 9.30 uur nam. Sportsplinters Te Gent- is een internationale sprintwedstrijd bestaande uit 15 series a deux, om de Grote Prijs van Toussaint gehouden. Winnaar werd onze landge noot Jan Derksen. In het eindkasse- ment bezette hij met 5 punten de eerste plaats vóór de Belg Jos de Bakker (6 punten), de Fransman Rousseau (7 pun- WATERPOLO H Z en P C behoudt Hartlioornbeker De Haagse Zwem- en Poloclub heeft de Harthoornbeker die sinds 1955 de laatste maal dat om dit kleinood werd gestreden ir haar bezit was, zaterdagavond ir het Sportfondsenbad Oost te Am sterdam wederom voor een jaar aan haar prijzenkast toegevoegd. De Hagenaars wonnen zowel in de voorwedstrijd tegen DZV als in de finale tegen GZC met 8—2. De vier zwemnummers in dit be knopte programma boden veel attrac ties. De verrassingen kwamen ditmaal bij de heren. Bert Sikkers slaagde er namelijk in op de 100 meter vrije slag in een tijd van 59 sec. de Nederlandse kampioen Theo Hoogveld 0.1 sec. achter zich te laten. Ook Charles Ritton kwam met 59.2 sec. tot een zeer behoorlijke prestatie. Alle toeschouwers stonden op tijdens de enerverende laatste meters van de 200 meter schoolslag, waarin Mesonides en Kroonenburg zij aan zij vergeefs om een voorsprong streden. Met nauwelijks zichtbaar verschil werd Mesonides als eerste geklasseerd, maar de tijden van dit tweetal waren gelijk: 2 min. 40.7 sec. De uitslagen waren: 100 meter vrye slag heren: 1. Sitters (Y) 59 sec.; 2. Hoogveld (Neptunus, Amersfoort) 59.1 sec.; 3. Ritton (DJK) 59.2 sec. 100 meter rugslag dames: 1. Ria van Velzen (ZIAN) 1.11.3; 2. Rinie Dobber (HDZ) 1.13.2. 200 meter schoolslag heren: 1. Meso nides (ZIAN) 2.40.7; 2. Kroonenburg (Y) 2.40.7 100 meter vrije slag dames: 1. Cockie Gastelaars (Schiedam) 1.04.8; 2. Tine Tenkink (HDZ) 1.06.4; 3. Corrie Schim mel ('t Gooi) 1.06.5. Waterpolo: GZCHet Y 64; HZ en PC—DZV 8—2; finale HZ en PC— GZC 8—2. -ten), de Italiaan Sacchi (8 punten), de Zwitser Plattner (9 punten) en de Duit ser Potzernheim (10 punten). In een internationaal scherm toer nooi voor de jeugd (ito,t 21 jaar) te Duis burg heeft Nina Kleyweg andermaal een voortreffelijke prestatie geleverd door zich tweede te plaatsen, na barrage, bij de dameswedstrijden In de finale behaalden Nina Kleyweg en de Duitse florettisten Helga Mees en Gundii Voorbuch ieder vytf overwdnnin-1 SCHAATSENRIJDEN. Tien toprij tiers naar Noorwegen Ondanks de financiële moeilijkheden, die rond de training van onze schaat senrijders bestaan, heeft de technische commissie hardrijden van de KNSB be sloten vast te houden aan de gebruike lijke wijze van voorbereiding van de top- ploeg. Een ploeg van 10 rijders is voorlopig aangewezen om op 1 december naar het trainingskamp in het Noorse plaatsje Fagernes te vertrekken. Deze rijders, bij wie zich in Noorwegen Kees Broekman zal aansluiten, zijn: Van den Berg, Pas man, De Graaff, Kroon, Koeleman, Vo gels, Zee, Houter, Meeuwisse en Van der Grift. Later gaat een B-ploeg naar Hamar. De z.g. „toeristen", dat zijn dus door de N.V.B.H.S. meezonden rijders, zullen hun tenten in Davos opslaan. Indien de K.N.S.B. niet tydig genoeg uit de financiële impasse raakt, is de kans groot, dat de trainingsploegen uit Noorwegen worden teruggeroepen nog voor de voorbereiding voltooid is. Nederland zal in dat geval niet aan de Europese en Wereldkampioenschappen deelnemen. A.s. congres proletarische rechtbank Onherstelbare schade van zijn kant toegebracht door „politiek banditisme'' Het vijfde statutaire congres der Eenheidsvakcentrale is zaterdagmiddag in de Doelenzaal te Amsterdam geopend. (Dit is de oude in 1945 gestichte EVC sedert juni j.l. bestaat daarnaast de „EVC 1958" waarin de aanhangers van de algemeen secretaris der CPN de heer Paul de Groot zyn vertegenwoordigd). De voorzitter, de heer F. Reuter, zei o.m. „in een steeds minder gelezen dagblad is onlangs de weinig opmerkelijke opmerking gemaakt, dat het 5e congres van de EVC een anti-communistisch congres zou worden". Op dit congres echter zal worden geoordeeld, aldus spreker, over de scheuring in de EVC, de verantwoorde- lykheid daarvoor en de gevolgen daarvan voor de arbeiders in ons land. De voor zitter meende dit congres te mogen vergelijken met een proletarische rechtbank. Moskou zou zetelen, zouden zij die zich met de feiten in de hand verdedigen niet alleen worden vrijgesproken, maar aldus spreker zij die de arbeids- beweging hebben geconfronteerd met gruwelijke feiten als valse beschuldigin gen, met hoon en verachting uit de arbeidersbeweging verjaagd worden. Een maal zal dit dan ook geschieden. Voor de behartiging der belangen, is eenheid van actie het voornaamste en enige wa pen der arbeiders, en in deze tijd meer dan ooit noodzakelijk, aldus spreker. De voorzitter besloot met de wens dat het congres zal voortleven onder het motto: „Het congres van de waarheid". Als dit congres oordeelt en daarbij de feiten laat spreken betekent dit aldus de voorzitter dat er personen en groepen zijn, die het communisme in het verleden, heden en in de toekomst steeds opnieuw zullen compromiteren, die in naam van het communisme voor geen misdaad terugschrikken. Zich daar van distanciëren heeft op zich zelf niets met anti-communisme te maken. Voor welke rechtbank, ook de proleta rische, of deze nu in Amsterdam of Opvallend was wel de uitstekende start van de debuterende Leidse ver eniging Veglo waarvan, het eerste team met 52 en het tweede met 43 hun tegenstanders de baas bleven Veglo 3 echter moest met 43 in Velsen 5 haar meerdere erkennen. Roomburg deed het al niet minder goed. Roomburg 1 versloeg in eigen huis Vedo 2 met 52 terwijl het 2e team met dezelfde cijfers over Excelsior 5 zege vierde. Smash moet kennelijk nog wat accli matiseren, immers alleen het eerste en laatste team zagen kans de winst bin nen te halen. Smash 2 (onvolledig) moest, na span nende strijd, met 43 de eer aan DES 1 laten, terwijl het 3e met 52 en het 4e met maar liefst 7—0 ten onder ging. Meerburg ontbreekt het duidelijk nog aan de nodige wedstrijdroutineDe eer ste ploeg van deze vereniging 'liet Sita 1 met een 61 zege naar Delft terug keren. Ook de resultaten van Meerburg 2 en 3 waren niet zodanig, dat zij het verlies van het 1ste konden doen vergeten. Met 52 en 70 verloren ziij van resp. Smash 4 (Den Haag) en ABCD 3 uit Delft. Programma voor deze week: Hedenavond: De Kortenaer 1Meer burg 1, Sita 1Veglo 1 Meerburg 2- Vijfhuizen 4. 4 november: Smash 2Excelsior 3. 5 november: Veglo 2Sita 2; Excel sior 4S m a sh 3. 6 november: Smash 5Velsen 5. 7 november: Roomburg 1MVO 3, Veglo 3Rijswijk 4, Smash 4ABCD 3. 8 november: Duinwijck 4Smash 1 Slotermeer 3Meerburg 3. Verscherpt toezicht op verlichting voertuigen In aansluiting op de door het Ver bond van Veilig Verkeer in oktober ge houden landelijke voorlichtingsactie zal de Nederlandse politie met ingang van heden een verscherpt toezicht houden op de verlichting van alle soorten voer tuigen. Er zal niet geschroomd worden met het opmaken van een proces-ver baal. FILMS IN FLORA TE RIJNSBURG Behalve de film van het corso zal tijdens de bloemententoonstelling in Flora te Rijnsburg ook de film „De taal der bloemen" worden gedraaid. Deze film geeft een overzicht van de kweek- wdjae van bloemen en de vreugde die men kan beleven aan bloemen. Deze film wordt slechts zelden in Nederland ver toond. RUYS kantoormachines Vestigingen door geheel Nederland gen. In de barrage plaatste zich Helga Mees eerste voor Nina Kleyweg en Gun- di Voorbuch. Tijdens de Russische clubkampioen schappen, die in Tiflis werden gehou den, zijn er twee wereldrecords gesneu veld. Wassily Kuznetsof heeft het Euro pese record tienkamp, dat met een to taal van 8014 punten reeds op zyn naam stond verbeterd en gebracht op 8037 punten Galina Bystrowa Zorgde voor de tweede recordverbetering. Zij bracht het record op de vijfkamp, dat sinds oktober van het vorig jaar reeds op haar naam stond met 4846 punten, op 4872 punten. In een voetbal interlandwedstrijd ite Leipzig heeft Oost-Duitsland met 41 gewonnen van Noorwegen. De rust stand was 21. Bridgeclub VOG Uitslag Viertallencompetitie le ronde: Hoofdklasse: Team Slegtenhorst wint van team Jansen met 25 punten; team Eling wint van team Oudshoorn met 23 punten; team Epskamp wint van team Smit met 14 punten. Eersteklas: team Versteeg wint van team Raar met 19 punten; team L. v. d. Staay wint van team Huys met 12 puntefi; team Grommé wint van team Caro met 8 punten; team Crama gelijk met team Nieuwland (1 punt Crama). Tweedeklas: team Miggels wint van team Kruizinga met 24 punten; team Boom wint van team Wendt met 34 punten; team De Ruyter wint van team Westerman met 8 punten; team Jasper gelijk met team Kooiker (1 punt Kooi ker). De ópeningszitting werd ook bijge woond door de ex-voorzitter der CPN, de heer Gerben Wagenaar, die evenals de heer Reuter en de secretaris der EVC de heer B. Brandsen in april j.l. als leden der CPN door het partijbestuur werden geroyeerd. In zijn congresrede ging de secretaris, de heer B. Brandsen uitvoerig in op de gebeurtenissen, die hebben geleid tot de scheuring in de EVC en de oprichting van de „EVC 1958", die hij als een „du plicaat CPN" kwalificeerde. Het start schot voor het begin der moeilijkheden in de EVC was de resolutie van het partijbestuur der CPN van december 1957, waarin' direct de EVC bij de tegen stellingen in de CPN-leiding werd be trokken. Dit geschiedde door niemand anders dan de CPN leiding, aldus spreker. In deze resolutie werd bekend gemaakt dat twee CPN partijbestuurders, onder wie de heer Brandsen, zich uit CPN leiding hadden teruggetrokken. De EVC-secreta- ris werd verweten, dat hy zijn positie zou hebben misbruikt om pressie op het CPN partijbestuur uit te oefenen door te dreigen zijn functie als EVC-secreta- ris neer te leggen. De leider van de CPN heeft van begin af aan, bij wijze van strafexpeditie, aldus de heer Brand sen, van hem geëist zijn functie van EVC-secretaris en ook die van voorzit ter van het wereldvakverbond neer te leggen. Als dit t.a.v. de laatste functie niet vrijwillig gebeurde, zou de CPN-secreta- ris er voor zorgen, dat deze functie door middel van een uitstoting uit het We reldvakverbond zou komen te vervallen. In de genoemde resolutie zo vervolgde spreker, werd de lijn aangegeven om via valse beschuldigingen en verdachtma kingen die EVC functionarissen, die op de een of andere wijze, bij de tegenstel lingen in de CPN betrokken waren, als persoon in de ogen der arbeiders neer te halen, hen het werk in de arbeiders beweging onmogelijk te maken en uit de EVC weg te werken. En verder om door het veroorzaken van moeilijkheden in de EVC de aandacht van de menings verschillen in de CPN af te leiden en deze in de EVC te gaan uitvechten. Deze lijn, is met gebruikmaking van alle middelen, ook die van geestelijke en lijfelijke terreur, consequent gevolgd. Deze praktijken worden, aldus de heer Brandsen, het best gekarakteriseerd met de woorden: politiek banditisme. De geestelijke vader van deze praktijken is de secretaris van de CPN Paul de Groot, Sprekende over de oprichting van de EVC 1958 zei de secretaris, dat dit een dolkstoot in de rug van de arbeiders van Nederland was, die werd toege bracht door de secretaris van de CPN. „Deze voelt zich als een specialist in het vernietigen, verpletteren, buiten staat stellen en uitbannen uit het po litieke leven van door hem uitgeroe pen denkbeeldige vijanden van de arbeiders. Deze man, die zich in de loop der jaren omringd heeft met personen, die hem bewonderen als een bakvis, heeft met de door hem geor ganiseerde scheuring van de EVC aan de progressieve arbeidersorganisaties een ontzaglijke en in vele jaren niet meer te herstellen schade toegebracht", aldus de heer Brandsen. Het congres nam een resolutie aan waarin o.m. wordt gesteld, dat elke poging tot liquidatie van de EVC ais strijdig met de arbeidersbelangen moet; worden beschouwd. In een tweede resolutie worden ver schillende eisen t.a.v. uitbreiding van de sociale rechten en de sociale zeker heid der arbeiders geformuleerd. Mariniers Kapel gaf taptoe in Kopenhagen Zaterdagavond heeft de Mariniers kapel van de Koninklijke Marine op het stadhuisplein van Kopenhagen voor vele duizenden inwoners van de stad een taptoe gegeven in het flak kerende licht van fakkels. Deze taptoe betekende het officiële einde van het bezoek van het Neder landse smaldeel aan Kopenhagen, dat gisteren, na het bezoek van de Kopen- hagense burgerij aan de Nederlandse schepen definitief afgelopen was. Het simaldeel is gisteravond uit Kopenhagen vertrokken.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 8