;-:w* ROBUUSTE KRUTVER BRAK DE ZWITSERSE DEFENSIE OPEN RL i >.-• r| H - Yy\« io. M Verdiende Oranje-zege in matige wedstrijd Speerpunt Kruiver kweet zich voortreffelijk van opdracht DE STAMBOOM VAN „ABE" 97ste jaargang Maandag 3 november 1958 Derde blad no. 29583 i c t t t «nfC** M v y Halm s tactiek leed schipbreuk (Van onze sportredacteur) Het Nederlandse elftal heeft gistermiddag in het grauwe Feyenoordstadion de geheimzinnige sluier door de Oostenrijkse oefenmeester Willi Hahn zo zorgzaam om het Zwitserse elftal gehan gen resoluut weggetrokken. Dit demasqué kwam de Helveten op een 2—0 nederlaag te staan. En een verdiende nederlaag! Want al was in het veld het krachtsverschil niet zo bijster groot eerder was, vooral in de eerste helft het veldspel van de Zwitsers een tikje beter daartegenover stond, dat het Oranjeteam zich aanzienlijk méér en veel betere kansen verschafte dan de roodbaadjes uit het bergland. Uit dit laatste blijkt direct, dat Hahn's tactiek, dat al diens geheimzinnigheid om door het zo laat mogelijk bekend maken van de opstelling de Nederlanders er naar te laten raden of het Zwit serse elftal zich zou bedienen van het W.M.- dar wel van het dubbele stopper-systeem, schipbreuk heeft geleden. Het werd volgens de achter ons op de pers tribune gezeten Zwitserse journalisten d« W.M.-formatie, maar als u het ons vraagt is hei bij dit voornemen gebleven. De slimme KNVB- coach Elek Schwartz had de blonde, robuust* PSV-er Kruiver als een speerpunt in de Zwitserse verdedigingslinie geschoven en dat wapen heefi de Helveten gebroken. Deze onopgemerkte, tac tische strijd tussen het voetbalintellect op de bankjes langs de kant, was in feite het meesi interessante van de wedstrijd die Oranje de derde overwinning in successie bracht. Elek Schwartz' wapen bleek wel héél doeltreffend. Want Kruiver heeft zich formidabel goed van zjjn opdracht gekweten. Hij was de man die met zijn surplus aan energie het was fantastisch te zien hoe de Eindhovcnse aanvalsleider tot de laatste minuut zonder ook maar een moment te verslappen bleef sjouwen de Zwitserse defensie murw maakte en openbrak. Kruiver is geen compleet voetballer. Hij had met iets meer beheersing in deze wedstrijd zijn naam met gulden letters in het boek van de Nederlandse top schutters kunnen schrijven indien hij niet ettelijke dood-gemakkelijke kansen had laten liggen. Maar als stormram is hij zijn gewicht in goud waard. De PSV-er heeft in ieder geval zijn beloning gekregen. Hij scoorde beide Neder landse doelpunten Levendig en snel Voor rust was de strijd levendig en snel, zij het dat het spel niet groots was. De tweede helft was aanzienlijk minder. Het leek ons dat na de hervat ting de Zwitsers tol moesten betalen aan het vrij hoge tempo dat zij voor de rust hadden ontwikkeld. In de eerste helft had het Zwitserse aanvalsspel beslist meer inhoud dan daarna. Een speler bijvoorbeeld als rechtsbin nen Allemann, uitermate behendig en kwikzilverig snel, gaf voor de rust de Oranje-defensie handen vol werk, maar trad in de tweede helft nauwelijks meer op de voorgrond. En zo ver ging het eigenlijk de gehele Zwitserse aanval. Voor rust zeer snel, voortdurend van plaats verwisselend en soms zeer goed combinerend, terwijl het na de hervat ting op een rommelig en pover vast lopen uitdraaide in de Nederlandse defensie, waarin tussen haakjes Cor van der Hart wat aan de trage kant was en er enkele malen lelijk naast greep. In deze tweede helft, die van beide zijden zeer matig was, kwam er nauwelijks een goed schot van e Zwitserse schoenen. Slechts tweemaal heeft doelman Frans de Munck, die zijn 25ste inter landwedstrijd speelde, in die periode een benauwd moment doorgemaakt. De eerste maal gebeurde dat toen midvoor Hügi 2 een vrg veld voor zich kreeg, nadat Cor van der Hart een groot gat in de lucht had getrapt. Dat gevalletje loste De Munck zelf op, door snel zijn doel uit te komen en de Zwitserse aanvalsleider, die dui delijk geschrokken was van deze for midabele kans, de voet dwars te zet ten. De tweede maal kwam Kees Kuys hem te hulp door een schot van rechtsbuiten Pottier, die naar links was afgezwenkt, van de doellijn weg te koppen. Wat schieten betreft ging het in de eerste helft aanzienlijk beter bij de Helveten, zij het dat zij, wat meer ver zorgd veldspel ten spijt, lang niet zoveel reële scoringskansen kregen als de Oranje-aanvallers. In de meeste geval len bleef het bij schoten van vrij grote, afstand of kon de Nederlandse verde diging, waarin vooral Wiersma en Van Wissen een puike partij speelden, door braakpogingen van de Zwitserse aan vallers op het nippertje verijdelen, waarbij men vrij royaal omsprong met het weggeven van hoekschoppen. Tegen de Denen ging hef heel wat beter Ook in de Nederlandse voorhoede vlotte het niet zo goed. Dat ging tegen de Denen heel wat b9terl Kruiver, zoals reeds gezegd, de snelle Pietje van der Kuil en vooral de weer galoos handige Coen Moulijn, die de Zwitserse rechtsback Grobety net zoveel keren „in zijn zak kon steken" als hij zelf maar wilde, speelden een goede wedstrijd, maar zij moesten het veelal zonder de steun doen van de binnen- spelers. Abe Lenstra deed, als hij aan de bal kwam, weliswaar knap werk, maar kon het tempo niet goed bijbenen, terwijl Van der Linden zich opnieuw te week en te snel ontmoedigd toonde. Bij dit snel op en neer golvende spel moest door dit niet tijdig meekomen van de binnenspelers de Oranje-aan- val het te dikwijls met drie man stellen en gingen als gevolg daarvan bruikbare kansen, na knappe voorzetten van het zij Van der Kuil, hetzij van Moulijn, ongebruikt voorbij. Het voortreffelijke spel van de Oranje-vleugelspelers bleef daardoor zonder vrucht. Dreigend werden de Nederlandse attaques echter als zij door het centrum geleid werden en de stevige, soms ver rassend snel startende Kruiver zich op de door spil Leuenberger aanvankelijk Dit was de spelsituatie na het tweede Nederlandse doelpunt, eveneens gescoord door Piet Krui ver (links). Doelman Elsener en stopper Leuenberger zijn tegen el- Piet Kruiver scoort uit duide lijke buitenspelpositie het eerste Nederlandse doelpunt. bekwaam geleide vijf-mans-verdedi- gingslijn wierp. Twee fraaie kansen verwierf de Oranje-aanval zich in het eerste kwar tier. Beide werden gemist. Eerst sprint te Tonny v. d. Linden door de Zwitserse defensie hy speelde de bal te ver voor zich uit, waardoor doelman Elsener het leer corner kon werken daarna kreeg Kruiver een juweel van een kans. Dat gebeurde na goed opbrengen van Van Wissen en een listig doorgekopt balletje van Piet van der Kuil. Kruiver ontving het leer op enkele meters af stand van het Zwitserse doel, maar hij liet de bal van zijn borst springen en schoot toen haastig naast. Een tijdlang hadden daarna de Zwit sers het beste van het spel en kon de gladde Allemann tot tweemaal toe tot dicht bij De Munck's veste doordringen. De eerste maal kon Klaassens hem op het nippertje tot staan brengen, de tweede maal „greep" Wiersma hem op het kritieke moment. Ook Hügi 2 kon, toen Pottier hem het leer op een pre senteerblaadje aanbood, een prachtige kans niet in een doelpunt realiseren. De Zwitserse aanvalsleider schoot loeiend hard naast. Presentje In de dertigste minuut kwam bij verrassing het eerste Nederlandse doelpunt en we mogen er wel bij zeg gen, dat deze treffer een presentje was van de Franse arbiter Guigue. Bij een pass van Moulijn stond Krui ver minstens vijf meter buitenspel, maar de Franse grensrechter beduid de zijn landgenoot-arbiter met een handgebaar, dat er van off-side geen sprake was. Kruiver zette toen snel door en had geen moeite Elsener naar het net te sturen10. kaar opgebotst en liggen gebles seerd op de grond. Voor hen be tekende dat het einde van de wed strijd. De grote sensatie in de rust van de wedstrijd Nederland-Zwitser- land. Een toeschouwer, die :n de eerste helft de strijd niet goed had kunnen volgen doordat hij tegen de i vggen van de rij fotografen naast Een onbegrijpelijke fout van de Franse gendarme, die roem verwierf door zijn fluiten in de finale van het toernooi om het wereldkampioenschap. Guigue stond er als het ware met zijn neus bovencp en had in dit geval de aanwijzing van de grensrechter moeten negeren. Het was een schoolvoorbeeld van buitenspel a „Geen buitenspel" 5 zei arbiter Guigue I H De gendarme Maurice Guigue, die door het bekwaam gebruiken van de scheidsrechtersfluit een der meest vooraanstaande en meest bereisde Fransen is geworden, had wel plezier gehad in deze wedstrijd. Vrolijk lachend stond hjj de pers te woord, vol lof over het stadion, de toeschouwers en de sportiviteit der spelers. „Neen, ik heb het beslist g niet moeilijk gehad, de wedstrijd g was gemakkelijk te leiden. Wel een g beetje hard, maar fair en daar g gaat het om. In de eerste helft B vond ik het krachtsverschil gering, de constructie der Zwitserse aan- vallen was misschien iets beter, daarna was Nederland onbetwist beter". De heer Guigue glimlachte vrien- delijk bij deze woorden. Maar zyn gelaatstrekken werden scherper, M toen een der journalisten het aar- zeiend waagde naar zijn mening over het eerste Nederlandse doel- punt te vragen. „Ik ga bij derge- lijke situaties altijd op het advies van de grensrechter af, die man g staat er nu eenmaal beter voor dan g ik en hij weet heus wel wat buiten- g spel is of niet". Het was een af- g doende antwoord, maar Guigue g wilde zich nog meer rechtvaardi- g gen. De Fransman legde daarom enkele stukjes citroenschil op de tafel neer (de Zwitserse verdedi- E gers), greep een leeg suikerzakje 5 (Piet Kruiver) en reconstrueerde de situatie. „Kijk zo ging het, ziet U wel, Uw landgenoot stond niet buitenspel toen die kleine buiten- Jj speler de bal schoot". Het suiker- zakje schoof over de tafel, iedereen E knikte instemmend en toen, met E een forse veeg, belandden de imi- tatiespelers op de vloer. De kwes- tie was voor Guigue afgedaan. Het onderhoud was afgelopen (Naschrift sportredactie: „Alle ci- troenschillen en suikerzakjes ten spijt, voor ons blijft dit doelpunt buitenspel!) De heer Guigue zat er trouwens nog enkele malen naast in deze wedstrijd. Opvallend was dat in het bijzonder in de tweede helft, toen linksbuiten Riva Klaassens om het middel greep en de Nederlandse kanthalf ten val bracht. De scheidsrechter gaf toen een vrije schop tegen Nederland Maar goed, het was 10 en er kwa men meer goede kansen. Kort na zijn treffer werd Kruiver prachtig gelan ceerd door Abe Lenstra. De PSV'er spurtte door de verraste Zwitserse defensie en kwam opnieuw oog-in- oog met doelman Elsener. Maar wéér slaagde Kruiver er niet in deze for midabele kans in een doelpunt om te zetten. Door te haastig en te onbe heerst schieten gaf hij de Zwitserse goalie de kans het leer corner te slaan. Pech had Kruiver even later, toen hij een voorzet van Piet van der Kuil fraai inkopte, maar het leer de lat op zijn weg naar succes vond. En daarmee hebben we van de eerste helft wel de meest belangrijke momen ten genoemd. Sensatie De sensatie kwam pas in de rust. Terwijl op het middenveld de prachtige Harmonie „Glorieuse" uit 's-Hertogen- bosch een fraaie show liet zien, raakten achter het doei twee fotografen slaags met een over het hek geklommen toe schouwer Het werd een zeer fris hand gemeen waaraan de toegesnelde politie met krachtige hand een einde maakte. De vechtlustige toeschouwer werd op gebracht en fotografen, die daarvan een pteatye wfldeo eohtoten, worden het doel stond te kijkenbesloot tijdens de thee opruiming te gaan houden onder het gilde van de plaatjesschieters. Op de foto ziet men de vechtlustige kijker op de vuist gaan met de Zwitserse foto- door een zenuwachtige politie-officier zeer hardhandig weggeduwd. Het pu bliek stelde deze gratis bokswedstrijd kennelijk het geloei was enorm bijzonder op prijs. Men praatte na af loop méér over dit handgemeen dan over de wedstrijd. En met reden, want de tweede helft was wel bijzonder matig. Ook na rust kreeg Oranje overigens de beste kansen. In de vierde minuut kopte Kruiver op een pass van Abe Lenstra het leer in het door Elsener verlaten Zwitserse doel. Het werd geen treffer, want de haastig toesnellende graaf Hans Gerber (links), die voortreffelijk partij gaf. Het pu bliek genoot buitengewoon van dit toegiftje voldongen feit maakte en het vonnis schreef over Hahn's tactiek. Op een pass van Van Wissen kopte Kruiver het leer hard in. Elsener was uit zijn doel gekomen en dreunde hard tegen de te hulp snellende Leuenberger op. Het was een dramatisch moment.De bal in het net en de Zwitserse doelman en stopper geblesseerd op de grond. Het betekende voor hen het einde van de wedstrijd. Elsener liet zich vervan gen door Pariier en even later ruimde ook Leuenberger het veld. De Zwitserse stopper hinkte naar de kleedkamers. Voor hem kwam er was voor de aan vang van de wedstrijd een afspraak ge maakt dat de doelman en één veldspe- Leoienberger kon met een omhaal de zaak nog redden. Maar het werd steeds duidelijker, dat de PSV'er, zijn gemakkelijke kansen missen ten spijt, de gevaarlijke man was in de Nederlandse aanval. Want terwijl de Zwitsers haast voortdurend in de tweede helft een lichte druk uitoefenden op de Nederlandse ver dediging zonder succes overigens bleef de scherp opgestelde Kruiver steeds de aandacht vragen van Leuenberger c.s. De blonde Eindhovenaar liep op elke bal en beukte zonder ophouden op de Zwitserse defensie welke langzaam maar zeker murw werd. Tweede doelpunt En in de 28ste minuut kwam de tref fer, die de Zwitserse nederlaag tot een Zilveren jubilaris Frans de Munck slaat een Zwitserse aanval af. Ier bij eventueel voorkomende blessures zouden mogen worden vervangen Weber binnen de lijnen. Inmiddels was het zicht zeer slecht geworden en het publiek hief spreekkoren aan om een witte bal. De heer Guigue liet er prompt een halenKruiver kwam er nog een keer door, maar vond ook in invaller Pariier een te groot struikelblok. Alle mann kreeg een reprimande wegens aanmerking op de leiding, Kuys kopte een schot van Pottier van de doellijn weg en tenslotte vond een prachtig schot van Abe Lenstra een beslist on verdiend einde tegen de bovenlat. Daarmee viel het doek over deze 21ste wedstrijd tussen Nederland en Zwitserland. Een matige wedstrijd wel iswaar, maar toch ook weer niet hele maal onbevredigend. De overwinning was tenslotte volkomen verdiend. Een genealoog uit Hardegerijp (Fr.), de heer W. Tsj. Vleer, heeft zich verdiept in de afkomst van het Nederlandse voetbal-idool Abe Lenstra. Zijn navorsingen voerden hem terug tot het jaar 1500 toen een voorzaat, eveneens luisterend naar de naam Abe, werd geboren in de thans nog bestaande Hania-Stdte. een boerderij tus- m sen Irnsum en Grouw. a Het resultaat van zijn onderzoek legde hij tenslotte vast in de onderstaande dichterlijke ontboezeming, welke wij de talrijke be- wonderaars van „üs Abe" niet willen onthouden. :Af>e één werd verliefd en nam een jonkvrouw b\j de hand, m Abe de tweede was een brave boer in 't Friese land. B Abe drie maakte klompen uit eik, iep en berk. m Abe de vierde was kuiper van zijn werk. m Abe vijf liep met kruidenierswaren langs de streek, Abe de zesde was een kleermaker in Sneek. Abe zeven heette Suierveld bij de burgerlijke stand, Abe de achtste werd de afgod van voetballend Nederland!"

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5