PARIJS VERSCHERPT DE ACTIE TEGEN ALGERIJNSE REBELLEN De „Caribbean Sea" droeg illuster gezelschap via de Pool naar Tokio WEERBERICHT Opstandelingen souden aanval op Morice-linie hebben gedaan Grote belangstelling bij het vertrek saterdag van Schiphol Cubaans vliegtuig tot landing gedwongen: zeventien doden 97ste jaargang MAANDAG 3 NOVEMBER 1958 No. 29585 LEIDSCH DAGBLA Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Generaal Salan heeft zaterdag in een vraaggesprek met een vertegenwoordiger van het linkse Franse blad „Paris Journal" medegedeeld, dat Frankrijk zijn militaire actie tegen de Algerijnse verzetsstrijders zal intensiveren. Volgens „Paris Journal" voegde Salan hieraan toe, dat de Fransen in Algerije over voldoende militaire machtsmiddelen beschikken om een grootscheeps plan ter vernietiging van de resterende bolwerken der verzetsstrijders uit te voeren. Salan verwacht, dat het Algerijnse Bevrijdingsfront (FLN) tijdens de verkiezin gen in Algerije op 23 en 30 november een golf van terrorisme zal ontketenen, aldus het blad. Salan zou echter voorspeld hebben, dat deze actie van de verzets strijders op niets zal uitlopen. Volgens „Paris Journal" heeft Salan voorts ver klaard, dat de Fransen tussen 25 september en 25 oktober 10.000 gevangenen (burgers en militairen die in dienst van de Algerijnse verzetsbeweging waren) op vrije voeten hebben gesteld en dat de Fransen nog meer verzetsstrijders zullen vrijlaten. Franse tegenspraak Het „ministerie van Oorlog" der z.g. „Vrije Algerijnse regering" heeft zater dagavond in een te Tunis uitgegeven bekendmaking medegedeeld, dat strijd krachten der opstandelingen in de nacht van vrijdag op zaterdag aanvallen heb ben uitgevoerd op de z.g. „Morice-linie" langs de Algerijns-Tunesische grens. Deze linie bestaat uit onder stroom- staande versperringen; zij werd aange legd om het vanuit Tunesië in Algerije binnendringen van Algerijnse rebellen te voorkomen. Volgens de bekendmaking werden de aanvallen uitgevoerd door „krachtige eenheden onder een eenhoofdige lei- Nog 7 mijnwerkers in Springhill gered Zaterdag zijn nog zeven mijn werkers gered, die acht dagen op meer dan 4000 meter diepte in de Amerikaanse kolenmijn te Spring hill opgesloten hebben gezeten. Door hun wonderbaarlijke redding is het aantal overlevenden van de ramp van Springhill gestegen tot 100. In de eerste 24 uur na het grote ongeluk wisten 81 arbeiders de mijnuitgangen te bereiken, don derdag j.l. werden twaalf mannen gered. Voorzover bekend zijn 34 mannen om het leven gekomen en worden er nog 40 vermist. Een der geredden, die zaterdag uit de mijn is gehaald, verklaarde met gezwol len lippen, dat hij acht-en-een-halve dag in een kleine ruimte van twee vier kante meter had opgesloten gezeten, zonder eten of drinken. Enige meters bij hem vandaan hadden de zes ande ren gezeten. Zij hadden eten en water dat voor de eerste vier dagen toereikend was. Een der andere geredden is vader van twaalf kinderen. De mannen waren geblinddoekt toen zij uit de mijn werden gehaald, om hun ogen te beschermen tegen het daglicht. Voor een achtste man van de groep kwam de redding te laat. Hij was don derdag van uitputting overleden, zo ver telden zijn kameraden. Amerika economisch naar „mooi weer" De Dodge Corporation een voor aanstaand Amerikaans bureau voor marktonderzoek heeft een economisch rapport gepubliceerd, waaraan 212 Ame rikaanse economen hebben medege werkt. Deze economen verklaren, dat de Amerikaanse economische barometer zich naar „mooi weer" beweegt en dat 1959 een veel beter jaar zal worden dan 1958. Ondanks de hausse op de effecten beurs van Wall Street, waar dagelijks 4 miljoen aandelen in andere handen overgaan, waarschuwen de deskundigen tegen gevaren, die aan de horizon drei gen. Zo geloven zij, dat de inflationaire druk zal aanhouden, waarbij het prijs niveau tegen het eind van het volgende jaar scherper zal gaan stijgen. Zij waar schuwen eveneens tegen de mogelijkheid van een voortdurend stijgen van de loonsom en de belastingen. Te sterke beperking van de kredietverlening en een langzame daling van het aantal werklozen wordt echter ook onjuist ge acht. In een te Baltimore gehouden rede deelde president Eisenhower zaterdag mede, dat in oktober het aantal werk lozen in de Verenigde Staten met on geveer 300.000 is afgenomen tot 3,8 mil- jonen. In juni, toen de recessie haar dieptepunt bereikte, was het aantal werkzoekenden gestegen tot 5.537.000. Droog De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht plaatselijk mist. Morgen en kele opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen west en noordwest. Dezelfde of iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 4 NOVEMBER Zon op: 7.39 uur; onder: 17.08 uur. Maan op: 23.58 uur; onder: 13.41 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.49 en 20.18 u. Laagwater te 3.18 en 15.41 uur. ding". Het doel van de actie is de „Mo rice-linie" op bepaalde punten te ver nielen. Volgens de jongste, door het hoofd kwartier van het „Algerijnse bevrijdings leger" ontvangen gegevens, had de eer ste aanval „volledig succes" opgeleverd. Van Franse zijde is de laatste tijd ge meld, dat aan de Tunesische zijde van de Morice-linie tot achtduizend man rebellentroepen waren samengetrokken. Er zijn sinds enige tijd felle gevechten langs de linie, die zich over tweehon derd kilometer uitstrekt, geleverd, waar bij talrijke slachtoffers zijn gevallen. Van Franse militaire zijde is medege deeld, dat zich in de nacht van vrijdag op zaterdag géén militaire actie van be lang langs de „Morice"-linie heeft voor gedaan. Minister Luns in Rome Minister Luns is gisteravond per vlieg tuig te Rome aangekomen, waar hij ons land zal vertegenwoordigen bij de kro ning van Paus Johannes de drie-en- twintigste, welke morgen zal plaats vinden. Cyprische rebellen schieten Brit neer In een voorstad van Nicosia is he denochtend een Britse burger door ver zetslieden doodgeschoten. De aanslag werd gepleegd in de buurt van het hoofdkwartier van de Britse veilig heidstroepen. Het betrokken gebied is onmiddellijk door militairen afgezet. Het slachtoffer was de achtste Britse bur- gei die in een maand tijds door een aanslag om het leven is gekomen. Se dert de campagne van de Cyprische verzetslieden in 1955 begon zijn in to taal 133 Britten op Cyprus om het leven gekomen. Zaterdag is een Britse burger bij Ayio Anvrosios gedood, toen zijn auto op een mijn reed. Vrijdag is in Fama- gusta de 17-jarige zoon van een Britse sergeant op straat doodgeschoten. Pauze bij Quemoy is nu weer beëindigd De communisten hebben de Quemoy- eilanden 24 uur lang niet beschoten, aldus stelde het ministerie van De fensie van nationalistisch-China gis teren vast. Dit was de eerste onderbre king van een dag in het bombardement sinds de commuisten hun bestand twee weken geleden eindigden. Heden maandag, is het communistisch geschut echter weer een hevig bombar dement van de Quemoy-eilanden begon nen, zo heeft het nationalistische mi nisterie van Defensie in Taipeh bekend gemaakt. Gisteren, op een „even" dag, heeft het geschut geheel gezwegen. Toen het vuren vanmorgen vroeg begon was het niet intensief, zoals dit de afgelopen week op .oneven" dagen het geval is ge weest. Maar enkele uren later werd het heviger. Israël vreest actie VAR tegen Amman Radio-Jeruzalem betichtte zaterdag avond Radio-Moskou in een Arabische uitzending van het verspreiden van val se geruchten over zgn. militaire voorbe reidingen van Israëlische zijde tegen Jordanië. Het doel, aldus Radio-Jeru zalem, is „de Jordaniërs aan te moedi gen hulp van president Nasser in te roepen". „De geest van de Jordaniërs moet in de war gebracht worden", aldus Radio-Jeruzalem, dat deze rode propa ganda in verband bracht met het ver trek van de Britten van Jordaans grondgebied. Ook in Cairo en Bagdad, de hoofdsteden van resp. de Ver. Arabi sche ï-epubliek (Egypte-Syrië) en Irak wordt soortgelijke propaganda als door Radio-Moskou gevoerd. Radio-Jeruzalem besloot: „Politieke v/aarnemers brengen in herinnering, dat de Egyptische propaganda zich, kort voor de inlijving van Syrië bij Egypte, van dezelfde middelen heeft bediend. Toen was het Turkije, dat volgens de Egyptenaren voorbereidingen trof voor een militaire aanval op Syrië". Hoge Franse onderscheiding voor Sir Winston Churchill Sir Winston Churchill vliegt woensdag van de Franse Rivièra naar Parijs, om daar uit handen van de premier De Gaulle het Bevrijdingskruis een van Frankrijks hoogste onderscheidingen te ontvangen. De 83-jarige Britse staats man zal de derde buitenlander zijn die het kruis ontvangt, dat wordt verleend wegens verdiensten voor de bevrijding van Frankrijk. De anderen zijn presi dent Eisenhower, de voormalige Gealli eerde opperbevelhebber en koning Mo hammed V van Marokko. Sinds 1946 is het kruis niet meer toe gekend. In dat jaar is Churchill nog voorgedragen, maar hij heeft het kruis toen niet gekregen, omdat de erelijst als afgesloten werd beschouwd. In plaats daarvan is de Britse staatsman in 1947 door premier Paul Ramadier onder scheiden met de militaire medaille, de hoogste militaire onderscheiding. Generaal De Gaulle heeft echter on langs persoonlijk besloten Churchill nog tot de erelijst toe te laten. In Franse diplomatieke kring zegt men dat hierin de wens van Frankrijk tot uitdrukking komt, nauw met de Britse regering sa men te werken. Het totale aantal houders van het „Croix de la libération" is iets meer dan duizend. In 238 gevallen is de onder scheiding postuum verleend. K.L.M.-dienst Amsterdam - Japan ingeivijd Dit nummer bestaat alt 12 pagina's. (Van onze speciale verslaggever) Tien over half elf zaterdagavond trok de KLM DC-7C „Caribbean Sea" een spoor van groene en rode uit en aan schietende lichtjes in het luchtruim boven Schiphol: de eerste regelmatige vlucht Amster dam—Tokio-Biak via de Noord pool was begonnen, de eerste vlucht van een twee keer per week te vliegen dienst, die 1500 mijl korter is dan de zuidelijke route over Beiroet, Karachi, Bang kok en Manilla en waarvan boven dien de vliegduur van 48 tot 32 uur is teruggebracht. Wèl de eerste regelmatige vlucht na de lange reeks van proefvluchten, maar geenszins een normale. In tegendeel! Een illuster gezelschap deed de passa giers gasten van de KLM zaterdag avond uitgeleide en dr. A. A. L. Rutgers, president-commissaris van de KLM, en Zijne Excellentie A. Ohye, Japans am bassadeur te Den Haag, spraken enkele vriendelijke woorden, het belang van deze nieuwe dienst onderstrepend en wijzend op de al eeuwen-oude handels betrekkingen, die tussen Japan en Ne derland bestaan. Ook de negen nul-de-jaars van het Amsterdamse „Litterarisch Dispuutge zelschap Beets in welgesneden rok- kostuums gestoken, en met op het hoofd weer een beginnende haardos deden er niet het zwijgen toe. Hun woord voerder, S. J. Blaisse, liet een verkwik kend en humoristisch geluid horen „Als U, directie van de K.L.M., nog eens een machine naar Nicolaas Beets wil vernoemen, zullen wij gaarne in over weging nemen of wij hieraan onze goedkeuring kunnen hechten" en bood tenslotte stewardess S. M. (Puck) Rijpstra, een miniatuur ijsbeertje aan. Het waarom van dit studentikoze op treden deed één van de (trotse) vaders, dr. F. A. de Graaff, Prins Bernhards Bij het vertrek van de DC-7C boden studenten van het Litterarisch dispuut "Beets" stewardess Puck Rijpstra een miniatuur ijsbeertje aan. Hun doel: "in de ktant te ko men", is bereikt. particulier secretaris, lachend tegenover ons uit de doeken. De negen nul-de- jaars van Beets hadden tot opdracht op 31 oktober of 1 november iets te doen waardoor zij „in de krant" zouden ko men te staan. Welnu, zij staan nu in de krant en de belangstelling, die zij troken, was enorm. De Amsterdamse hoogleraar prof. mr. dr. M. Rooy luis terde met kritisch oor, maar vergenoegd lachend, en de fotografen en camera mensen traden het moet gezegd wor den energieker in actie voor hen dan voor de president-commissaris van de K.L.M. en de ambassadeur van Japan, energieker ook dan voor de vertegen woordiger van de Nederlandse regering, die deze openingsvlucht als K.L.M.-gast meemaakte, minister H. B. J. Witte, tot enkele uren vóór het vertrek van de „Caribbean Sea" nog minister a.i. voor Verkeer en Waterstaat, en die na tuurlijk vereeuwigd werd naast de levensgrote ijsbeer, welke in de inter continentale hal prijkt. Slot op pag. 2 Zaterdagmorgen heeft de minister presidentdr W. Drees, de oud- minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera, de versierselen behorende bij de Koninklijke onder scheiding Grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau, uitgereikt. Rebellen zouden piloot bedreigd hebben Bijna drie miljoen Cubanen gaan vandaag naar de stembus na een weekeinde van incidenten, die door de rebellen zijn veroorzaakt, waaronder het veronge lukken van een verkeersvliegtuig, dat aan 17 mensen het leven heeft gekost. Er zijn slechts 3 overlevenden, een vrouw, een 14-jarige jongen en een genatura liseerde Amerikaan Osiri Martinez. Martinez heeft verklaard dat tijdens de vlucht van Miami naar Varadero op Cuba, vier of vijf rebellen aan boord van het verkeersvliegtuig de piloot onder bedreiging met vuurwapens hebben gedwongen koers te zetten naar Preston in de door de opstandelingen beheerste Cubaanse provincie Oriente. De piloot probeerde op het vliegveld van Preston te landen maar in het donker stortte het toestel in ondiep water in de buurt van het vliegveld neer. Mensen uit de buurt redden drie overlevenden uit het vliegtuig, dat vernield werd. Fidel Castro kondigde voor vandaag een „rouwdag" af. In Washington ontkende een verte genwoordiger van de Cubaanse opstan dige beweging, Ernesto Betancourt, dat aanhangers van de rebellen voor het vliegtuigongeluk verantwoordelijk zijn. Het waren enkelingen, die op eigen initiatief handelden. Betancourt beweer de dat de Cubaanse luchtmacht het verkeersvliegtuig heeft neergeschoten. In Havanna is gisteren een reeks bomaanslagen gepleegd, die één slacht offer hebben geëist. De opstandelingenleider Fidel Castro heeft de Cubanen aangespoord de ver kiezingen te boycotten en de dag van vandaag als een „rouwdag" te beschou wen. President Batista heeft beloofd, dat de verkiezingen niet door Castro zullen worden verstoord. Tijdens de verkiezin gen is een scherpe perscensuur van kracht en opschorting van constitutio- ne waarborgen. Deze laatste maatregel heeft ten doel inmenging van de op standelingen te voorkomen. De kiezers zullen een president kiezen, gouverneurs van zes provincies en leden van de Se naat en het Huis van Afgevaardigden. President Batista is géén kandidaat. Het Cubaanse leger heeft bekend ge maakt, dat er bij gevechten tussen het leger en rebellen, die zich vrijdag by Santiago de Cuba hebben afgespeeld, 29 rebellen en vier soldaten van de rege ringstroepen zijn gedood. Vrijkaartje van Adenauer Negenentwintig meisjes van een middelbare school in Bonn hebben i van kanselier Adenauer een kaartje i voor een film gekregen. Haar stu diegenoten mochten er gratis heen, j maar de 29 waren door de school uitgesloten. Zij hadden gespijbeld om naar een verkiezingstoespraak van Adenauer te kunnen luisteren! Vice-admiraal Pröpper naar V.S. en Antillen Op uitnodiging van de chef van de Marinestaf van de Amerikaanse Marine, admiraal A. Burke USN, zal de bevel hebber der zeestrijdkrachten, tevens chef van de Marinestaf, vice-admiraal H. H. L. Pröpper, op 7 november a.s. voor een 14-daags bezoek naar de V.S. vertrekken. De admiraal zal gedurende deze reis vergezeld zijn door het hoofd bureau organisatie, kapitein ter zee A. van Es, benevens door zijn adjudant, luitenant ter zee der eerste klasse F. C. van Oosten. Bezoeken zullen worden gebracht aan diverse Marine-inrichtingen aan de Oostkust van Amerika, terwijl verschil lende onderwerpen besproken zullen worden met admiraal Burke en de Su preme Allied Comm* der Atlantic (Saclant), admiraal J. aright USN. Op 22 november zal admiraal Pröpper naar de Ned. Antillen doorreizen om de aldaar aanwezige zeestrijdkrachten te inspecteren. Op 2 december a.s. wordt de admiraal in ons land terug verwacht. De rebellenleider Fidel Castro heeft via zijn geheime zender doen weten, dat zes colonnes van zijn troepen de bergen van de provincie Oriente hebben verla ten om de provincie Contigue de Cama- guey te veroveren en dan op te rukken naar het uiterste westen van het eiland om de verkiezingen te verhinderen. Advertentie) Alle soorten „UBICA" matrassen uit voorraad leverbaar bij: N.V. Textielhandel ADR. v. OOY jr, BREESTRAAT 39 - LEIDEN Pasternak wil liever in Rusland blijven In Jeruzalem werd zaterdag te ken nen gegeven, dat Israël bereid is de Sovjetrussische auteur Boris Pasternak als jood asiel te verlenen, indien hem het Russische staatsburgerschap mocht worden ontnomen. Het Russische pers bureau Tass deelde mede, dat Pasternak nog geen verzoek om een visum voor een reis naar het buitenland heeft inge diend. „Er bestaan geen bezwaren te gen het verstrekken van zo'n visum. Ook als Pasternak voorgoed zou willen vertrekken uit de Sovjet-Unie en het sociale stelsel en het volk, dat hij met zijn boek „Dokter Zjiwago" heeft belas terd, zou willen verlaten, zouden de of ficiële instanties geen bezwaar maken". Voor Pasternak bestaat de mogelijkheid om de Sovjet-Unie te verlaten teneinde „alle charmes van het kapitalistische pardijs aan den lijve te ondervinden", aldus het rode persbureau. Intussen heeft Pasternak een brief aan Kroesjtsjef geschreven, waarin hy schryft, dat hy door geboorte, leven en werk met Rusland verbonden is. „Wat ook mijn fouten en vergissingen zijn. ik kan me niet voorstellen, dat ik het mid delpunt zou worden van een politieke campagne als rondom myn naam in het Westen is aangewakkerd". „Vertrek over de grenzen van myn land staat voor my gelyk met de dood en om die reden vraag ik U niet die uiterste maatregel te nemen Met myn hand op het hart: ik heb iets voor de Sovjetrussische let terkunde gedaan en ik kan nog nuttig voor haar zyn".

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1