Jongen uit jeugdgevangenis te Zutplien ontsnapt; later gegrepen Mei een enkel woord Agenda ZATERDAG 1 NOVEMBER 1958 OP dinsdag 4 november a.s. gaan de Amerikanen weer eens ter stem bus. waarbij de kiezers zullen moeten beslissen a: over de vernieuwing van een derde deel van de Senaat (het geen om de twee jaar pleegt te geschie den); b: wie er toegang zullen krijgen tot het Huis van Afgevaardigden, dat thans 232 Democraten en 196 Republi keinen, dus aanhangers van Eisenho wers, telt (op drie na wordt het gehele Huis opnieuw gekozen); c: wie de gou verneurs van 32 staten zullen worden, waarvan er thans 19 door een Demo craat en 13 door een Republikein wor den bestuurd. Wat de 33 Senaatszetels betreft, waarover beslist moet worden, thans zijn er 13 door Democraten en 20 door Republikeinen bezet. De totale sa menstelling van de Senaat is: 49 Demo craten tegen 47 Republikeinen. Zoals men ziet is dit alles een hele opdracht voor het kiezerskorps, dat in zijn keuze vanzelfsprekend een oordeel zal vellen over de resultaten, welke het regime- Eisenhower tot op heden heeft kunnen boeken. En dan voornamelijk over de binnenlandse politiek van dat bewind, want het buitenlands beleid speelt te genwoordig. gelukkig, een veel kleinere rol dan kort na de oorlog, toen het al heel lang van tevoren aan het uiterst voorzichtige gedrag van Washington op diplomatiek terrein merkbaar was dat er verkiezingen in zicht waren! HET behoort allerminst tot de on mogelijkheden, dat de Democra ten op dinsdag a.s. een overwin ning van belang zullen kunnen boeken. Iedere zittende regering heeft het im mers moeilijker dan de oppositie, die in haar kritiek de tekortkomingen van de regering ten eigen bate breed kan uit meten. In tot oordelen bevoegde kringen in de Amerikaanse hoofdstad is gezegd, dat de Republikeinen al heel blij zou den zijn, indien zij erin zouden slagen hun tegenwoordige sterkte in 't Congres (dus Senaat en Huis tezamen) te be houden. Alleen vice-president Nixon zou geloven, dat er winst voor zijn partij te verwachten is. In de trant van de vroe gere Democratische president Truman heeft hij tijdens de verkiezingscampag ne niet verzuimd om. onder het veelzeg gende motto "give them hell" (geef ze ervan langs) de fouten van de Democra ten en de zegeningen van het bewind- Eisenhower in het volle licht te plaat sen. Hij werkte dus met sterke effec ten en ook Eisenhower volgde aanvan kelijk deze taktiek. maar veranderde aan het slot van zijn campagne blijk baar van inzicht. Hij deed het toen heel wat kalmer aan en zijn toespraken wa ren toen minder „bloeddorstig" ten op zichte van de Democraten dan in het begin. ZELF hopen de Democraten hun ze telaantal in de Senaat met onge veer acht te vergroten en er in het Huis twintig tot dertig zetels op voor uit te gaan. Er zijn zelfs optimisten ge weest, die deze cijfers rustig meenden te mogen verdubbelen, maar dat is ver moedelijk een wat te zonnige beschou wing. In de wapenrusting van de Demo craten komen immers óók zwakke plek ken voor, zoals de houding van de zui delijke partijgenoten, die het ten aan zien van een geruchtmakend probleem als het rassenvraagstuk goeddeels eens zijn met een man als gouverneur Fau- bus van de staat Arkansas. Men kan zich dus voorstellen, dat menige pro gressieve kiezer in het noorden om die reden niet op de Democraten zal stem men, ook al zou hij daartoe om andere motieven, of al was het alleen maar uit ontevredenheid over Eisenhower c.s., wel geneigd zijn. Daar komt dan voor de Republikeinen als gunstige factor nog bij. dat erop internationaal gebied een ontspanning van niet geringe betekenis is ingetreden en voorts zal het als hun verdienste gelden, dat de economische toestand van Amerika in de laatste tijd merkbare vooruitgang is gaan vertonen. Er zijn dus aan beide zijden zowel posi tieve als negatieve elementen in het spel, die een duidelijke voorspelling over oe uitslag sterk bemoeilijken. BEHOUDENS de scherpe uitlatingen van een man als Nixon zijn er ge durende de thans beeindigde ver kiezingscampagne weinig grote vonken rondgesprongen. Alleen in de staat New York interesseert men zich voor de strijd tussen twee miljonairs: de Demo craat Averell Harriman en de Republi kein Nelson Rockefeller. Eerstgenoem- Ge bezet op het ogenblik nog de zetel van gouverneur, maar hij is, ondanks zijn verdiensten als politicus, niet bij zónder populair. Rockefeller, die een prettige indruk op de kiezets gemaakt schijnt te hebben, heeft dus een rede lijke kans om Harrimans plaats in te nemen, hetgeen een verschuiving ten gunste van de Republikeinen zou be tekenen. In Califomië daarentegen dreigt een Republikeinse gouverneurs- zetel verloren te gaan, omdat daar tus sen twee Republikeinse partijgenoten 'n felle strijd is ontbrand, namelijk tus sen de tegenwoordige gouverneur Knight die wil blijven zitten en Senator Know- land, die hem van zijn plaats wil ver dringen. Zoals gewoonlijk ziet het er cok daar naar uit. dat de derde, in dit geval derhalve de Democratische kandi daat, met het omstreden been zal gaan strijken! AL mige dan de verkiezingsstrijd voor dinsdag a.s. niet bijzonder boeiend zijn verlopen, toch zitten er aan de komende uitslag wel degelijk consequenties vast, die de moeite van nadere beschouwing waard zijn. Men weet immers, dat er over twee jaar weer presidentiële verkiezingen gehouden zullen worden. Aangezien Eisenhower tv/ee ambtstermijnen heeft vervuld en het tegenwoordig (sinds 1951) niet meer mogelijk is langer dan acht Jaar de ze tel van president te bezetten, moet er dus tegen die tijd aan Republikeinse zijde een nieuwe kandidaat zijn. De uit slag van de verkiezingen van dinsdag zal in grote mate beslissend zijn voor de eventuele kandidaten van 1960, binnen het kader van de eigen partij, wel te verstaan. Wie nu wint en b.v. een zetel als gouverneur bemachtigt, vergroot zijn kansen voor over twee jaar. Haalt Knowland het in Califomië wat ove rigens, als gezegd, niet erg waarschijn lijk is dan telt hij te zijner tijd des te meer mee, wanneer het erom zal gaan een lijst van Republikeinse kandidaten voor de opvolging van Eisenhower vast te stellen. Evenzo is het met Nelson Rockefeller: wint die in New York van Harriman, dan zal vice-president Nixon over twee jaar een harde dobber hebben om zich als Republikeins kandidaat voor het presidentschap te handhaven. -t—i EN andere factor van gewicht, wel- I- ke a.s. dinsdag beslist zal worden. is de samenstelling van de Con gres-commissies. Het is gewoonte, dat dergelijke commissies zich tegen het na deren van de presidentsverkiezingen gaan toeleggen op onderzoeksacties, in liet bijzonder zodanige, die in het nadeel van de tegenpartij zijn. Winnen de De mocraten nu dus een aantal zetels, dan zullen zij in staat zijn in de commissies van Senaat en Huis een grote activiteit ten ongunste van de Republikeinen te ontplooien. En aangezien dergelijke "nearings" heel vaak voor de televisie worden gebracht, moei rde4 ail een de Na achtervolging door de politie (Speciale berichtgeving) Voor de vierde maal in 14 dagen tqds is een gedetineerde van de Zutphense jeugdgevangenis erin geslaagd te ont vluchten. Deze maal een jongeman uit Amsterdam, Htj wist buiten de muur van de gevangenis te komen en nam op enkele kilometers afstand daarvan een auto weg, waarmede hij, nadat hij de Zutphense politie had verschalkt, naar Amsterdam reed. Daar vestigde de knaap de aandacht op zich doordat hij zich niet aan de verkeersregels hield. Hij werd achtervolgd en gepakt. Ongeveer twee weken geleden ont snapte een gedetineerde op tot nog toe onverklaarbare wijze uit de gevangenis. Deze is nog steeds niet teruggevonden. Zondagavond gingen er twee jongens aan de haal. Zij bleven enkele dagen zoek, maar werden gepakt toen zij bij grensbewoners informeerden naar een mogelijke illegale grensoverschrijding r.aar Duitsland. Gisteravond was het voor de vierde maal alarm in de Zutphense jeugdge vangenis. Bewakers zagen de knaap achter de gevangenis lopen. Men zette een achtervolging in, maar de jongen wist na nauwelijks twee kilometer de achtervolgers van zich af te schudden en weg te duiken in het dorp Warns- veld. Daar stal hij een even onbeheerd gelaten auto. De jongeman wilde naar Amsterdam, dat was duidelijk. Hij moest daarvoor over de IJsselbrug, waarachter de Zutphense gemeentepoli tie het verkeer controleerde. De vluch teling stoorde zich niet aan het rode stopsignaal en trapte op het gaspedaal, zodat hij in vliegende vaart over de brug de vrijheid verder tegemoet reed. De politie sloeg onmiddellijk alarm en per telex werden alle posten in het land gewaarschuwd. Toch slaagde de jongen erin Amsterdam te bereiken, waar hij de fout maakte verkeerslich ten te negeren. Toen zette de Amster damse politie op haar beurt de ach tervolging in. En met meer succes. De jongeman werd spoedig vastgereden. Advertentie. Leiden, Maarsmanssteeg 8 Telefoon 20685 Radio-Moskou over de nieuwe Paus Radio-Mosikou heeft onder de titel „De nieuwe Paus is de hoop van de wereld" een commentaar uitgezonden op de Paus keuze. Het was een uitzending in het Italiaans, die door Reuter is afgeluis terd. Er moet volgens de radio acht worden geslagen op de oproep tot vrede van Paus Johannes XXin. „Hoe is het moge lijk geen aandacht .te schenken aan de door de Paus uitgesproken noodzake lijkheid de internationale geschillen bij te leggen en de geestelijke en materiele hulpbronnen van de naties niet voor de vervaardiging van vernietigende wapens te gebruiken, maar tot vergroting van het welzijn?", zo vroeg de commenta tor. Hij vervolgde: „Uit welke hoek er ook een poging komt om tot een betere sa menleving ite geraken, ons volk en zijn leiders zullen er positief op reageren. Ideologieën zijn geen beletsel voor over eenstemming over de vrede en het welzijn van de volkeren. Woorden en daden van vrede en ontspanning vinden de wereld niet verdeeld in katholieken en niet-katholieken, maar in mensen van goede wil en zonder goede wil". WIJSGERIG ONDERWIJS OP DE SCHOLEN? Ter inleiding van de receptie, die het bestuur van de 25 jaar oude Algemene Nederlandse Vereniging voor Wijsbe geerte gisteren in de Internationale sohool voor Wijsbegeerte te Amers foort hield, heeft de voorzitter, prof. dr. H. J. T. Brugmans uiting gegeven aan een wens van de vereniging om te komen tot de bevordering van wijs gerig onderwijs bij het voorbereidend hoger onderwijs. De leerlingen zijn voor wijsgerig onderwijs zeker ontvan kelijk en mocht men twijfelen, dan zou men zijn licht kunnen opsteken in Frankrijk, waar aan de Lycea filosofie op het programma traditie is. „Eine kleine Nachtmusik" „Ik ben dr. Wijnen van het Binnen gasthuis" zei een 40-jarige kantoorbe diende toen hij in een muziekhandel aan het Westeinde te Amsterdam vier grammofoonplaten voor f. 67.50 had ge kocht, maar na in zijn binnenzak te hebben getast, constateerde, dat hij zijn giroboek had vergeten. Hij legiti meerde zich tegenover de winkelier met een soort kaartje van het ziekenhuis waarop de namen van prof. dr. Kummer en dr. Wijnen stonden. De winkelier liet de man met de platen vertrekken en informeerde achteraf bij het zieken huis of daar een dr. Wijnen bekend was. Dit klopte, deze medicus woont in Den Haag. Gisteren stond de kantoorbediende voor de politierechter terecht terzake Dodelijk ongeval te Hazerswoude - Rd Gisteravond te omstreeks half zeven had er op de Rijndijk onder de gemeente Hazerswoude een ernstig ongeval plaats, waarbij één persoon werd gedood en een ander ernstig werd gewond. Het ongeval gebeurde voor de garage Van Veen, waar een trekker met opleg ger, bestuurd door een inwoner uit Was senaar, op de weg keerde om terug te rijden in de richting Leiden. De chauf feur liet zijn bijrijder achter de auto op het naderend verkeer letten Toen de trekker en oplegger dwars over de weg stonden kwam uit de richting Alphen een scooter aangereden. Bestuurder was de 28-jarige G. J. Kievit uit Den Haag, op <ie duo zat de 28-jarige H. J. Comelis- sen,eveneens afkomstig uit Den Haag. Zij reden in volle vaart tegen de vracht wagen op en werden op de grond ge smakt. De bestuurder werd daarbij op slag gedood, de duo-passagier werd met een sohedelbasisfractuur naar het Acad zekenhuis te Leiden vervoerd. Zijn toe stand is zeer ernstig. De groep90ommandant van de Rijks politie in Hazerswoude (tel. K 1728-133) heeft om inlichtingen over de toedracht van het ongeval verzocht. Ook verzoekt hij de bestuurder van 'de personen auto, die kort voor het ongeluk de trek ker met oplegger nog juist heeft weten te ontwijken, zich bekendi te maken. (Advertentie) VERENIGING VOOR CREMATIE A.V.V.L. 60.000 LEDEN Na ulz. van deze adv. als drukw. aan Hoofdbestuur Plant. Midden laan 58, Amsterdam-C. ontvangt U uitvoerige inlichtingen. van oplichting. „Ik ben van kinds af aan gevoelig voor muziek. Die platen wóu en zou ik hebben", luidde ver- dachtes verklaring. Overigens bleek, dat hij dit trucje al eerder had uitge haald. „Het is een kleine Nachtmusik ge worden waardoor U in de cel komt te zitten" merkte de politierechter op. De man, die geld nodig had, was direct enkele platen gaan verkopen. „Mijn hobby is mijn ongeluk gewor den" sprak de verdachte, die de schade aan de winkelier heeft vergoed. De politierechter veroordeelde de man, na een eis van twee maanden waarvan een voorwaardelijk, tot één maand voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. „Ga nu thuis maar de plaat op zetten: „Lang zal de Justitie leven", merkte hij tot slot op. BETHE Co N. V. Tel. 33.20.57 Den Haag VOL AUTOMATISCH OLIESTOKEN IN KLEINE KOLEN KETELS!!1 snelle ombouw aantrekkelijke prijzen Dagelijks demonstratie en uitvoerige inlichtingen. Uitnodigingskaarten worden gaarne op verzoek toegezonden. BINNENLAND By een ernstig auto-ongeval op de Rijksweg GroningenLeeuwarden onder Rijperkerk, waar gisteravond een perso nenwagen met 5 inzittenden bij het in halen van een andere auto, op een tege moet komende personenauto reedi. zijn drie personen zwaar en 5 minder ernstig gewond. De zwaargewonden zijn de 38- jarige verzekeringsagent J. Wijmenga uit Bergum (Fr.), de 30-jarige P. Straatsma uit Leeuwarden, die beiden een schedel- basisfraetuur opliepen en de 25-jarige Kalthof uit Dronrijp met enkele hoofd wonden en een gebroken arm. De andere inzittenden, onder wie de echtgenote en het zesjarig dochtertje van de heer Ny- menga werden verwond door glasscher ven. Alle gewonden zijn per ambulance naar het Diaconessenlhuls te Leeuwarden overgebracht. De op elkaar gereden auto's zijn geheel vernield. Uiterlijk op de volgende data dienen zeepostzendiingen. bestemd voor personeel van de Koninklijke Marine in de Ned. An tillen, ter post te zijn bezorgd cq in het bezit te zijn van het kantoor Amsterdam jes 11 november, b. Kerstmis: 1. pakket- post 8 november: 2. brieven en brief pak jes 11 november, b. Kersmis: 1. pakket- post 22 november: 2. brieven en brief- pakjes 24 november. Bij K b. is met ingang van 1 novem ber 1958 benoemd en aangesteld by de Generale Staf, tot generaal-majoor. bri gade-generaal J. P. F. Agasi van die staf. Op 25 november is het 50 Jaar ge leden. dat de nationale commies:e tegen het alcoholisme werd opgericht. De NCA zal het tiende lustrum herdenken op een jubileumcongresdat op zaterdag 14 fe bruari te Utrecht gehouden zal worden. BUITENLAND Nationalistisch China vierde gisteren de 71ste verjaardag van president Tsjang Kaïl-sjek. Op diens verzoek zijn de feeste lijkheden met het oog op de toestand, be perkt. In de Sovjet-Unie hebben geleerden een plastieken pak ontworpen, dat be scherming biedt tegen atoomstraling, zo meldt het luohtvaartblad „Sovjetskaja Aviatzia". Ten noorden van Tel Aviv, aan de Middellandse Zee, zyn een heiligdom, beelden, Juwelen en aardewerk uit 800 voor Christus opgegraven. ondervraagde persoon zich verantwoor den, maar, in hem, ook de partij waar toe hij heliport. Op die wijze kan de winnaar van de stemming van dinsdag een belangrijke invloed oefenen op de presidentiële verkiezing over twee iaar! Tenslotte, dit als derde punt, zou de minister van Buitenlandse Zaken. John Foster Dulles, in zijn politieke activiteit beknot kunnen worden, indien er zich thans een verschuiving van enige om vang zou voordoen. Dat hij in dat geval zal aftreden is hoogst onwaarschijnlijk, want de presi dent en zijn staatssecretaris voor de buitenlandse politiek hebben een grote mate van zelfstandigheid in hun beleid jegens het buitenland, maar de Demo craten zouden het hem toch wel lastig kunnen maken, hetgeen aan zijn gezag en aan dat van de Republikeinse partij in het algemeen geen goed zou doen. Indirect zijn de komende verkiezingen in het bijzonder op de hierboven ge noemde drie punten, wel degelijk van doorslaggevende betekenis, zodat het zin heeft de uitslag met belangstelling lege- i moet te zien. De laatste Amerikaanse kernproef van de huidige serie, die gisteren op het proefterrein te Nevada genomen zou wor den, is afgelast vanwege de hevige wind. Het apparaat zou. hangende aan een bal lon op circa 450 meter hoogte, tot ont ploffing gebracht worden. De politie van de Californische stad Santa Ana heeft een 30-Jarlge televisie- reparateur gearresteerd, die besohuldigd wordt van moord op drie meisjes uit Los Angeles, die hun brood verdienden als fo tomodel. Zyn vierde slachtoffer slaagde erin de revolver van de moordenaar te bemachtigen en hem in bedwang te hou den tot qe komst van de politie. De man heeft inmiddels bekend. Rusland heeft Perzië gisteren offi cieel gewaarschuwd voor het gevaar van een nieuw militair verdrag met Amerika en verklaard dat het voorgenomen bezoek van president Worasjilof in de gegeven omstandigheden niet op zijn plaats zou zijn. In Washington heeft een functiona ris van het departement van Buitenland se Zaken verklaard, dat Amerika met Per zië niet onderhandelt over een nieuw mi litair verdrag en ook zo'n verdrag niet gesloten heeft. Er is op verscheidene gebieden een vruchtbare samenwerking ontstaan tussen Groot-Brittannlë en Joego-Slavië. aldus een gisteren in Londen uitgegeven ge meenschappelijk communiqué over be sprekingen tussen de Britse en de Joego slavische minister van Buitenlandse Za ken. Lloyd en Popovic. De ministers spra ken over de ontwikkeling van de betrek kingen tussen de twee landen en over In ternationale problemen van wederzijds belang. De onderwerpen omvatten de be trekkingen tussen Oost en West. ontwa pening het Midden-Oosten. Cyprus en het Verre Oosten. In Sao Paiulo (Brazilië) hebben zich relletjes voorgedaan uit protest tegen de verhoging van de bus- en tramtarieven. Duizenden Inwoners van de buitenwijken der stad wierpen met stenen naar bussen en trams, waarvan een aantal in brand gestoken. Vier mensen zouden gedood zijn. Een tienjarig meisje werd gewond, een meisjesschool moest worden ontruimd en vier riooldeksels vlogen door de lucht doordat een jongen een stuk vuurwerk in een Lendenee gaslantaarn had aange bracht. Door het afgaan van het vuur werk was een lek in een gasleiding ont staan. Voor de reparatie moest het gas worden afgesneden en een straat worden opgebroken. Er is in de Bulgaarse hoofdstad So fia een besluit afgekondigd, waarin broe ken waarvan de pypen zo nauw zijn dat men ze niet over de schoenen kan uit trekken worden verboden, aldus meldt het Hongaarse blad „Esti Hlrlap". Deze maatregel ls bedoeld tegen de „nozems" van de Bulgaarse hoofdstad. Zuldafrlkaanse afgevaardigden heb ben geen commentaar willen geven op door de V.N.-Assemblee aangenomen re soluties over Zuidwest - Af rlka en de apart heidspolitiek van de Unie. De Assemblee nam vijf resoluties aan over Zuidwest- Afrika. Bij de voornaamste werd het man daat van een commissie voor goede dien sten verlengd. Een andere gaf uiting aan ..diepe bezorgdheid" over toestanden in het gebied. Ook Libië heeft besloten de grens van zijn territoriale wateren op twaalf mijl van de kust te brengen. Wetenschappeiyke vertegenwoordigers van de V.S. en ae Sovjet-Unie hebben gis teren te Moekou een overeenkomst gete kend over de uitwisseling van weten schappelijke gegevens, aldus meldt het Russisohe persbureau Tass. De overeen komst voorziet ln de uitwisseling van lec tors en de organisatie van studiegroepen ln de periode 19591960 Zy moet nog bekrachtigd wordien door de besturen van de Amerikaanse Nationale Academie van wetenschap en de Russische academie van wetenschappen Een Joegoslavische boer zal voor de rechter worden geleid, omdat hij uit hartstocht voor kleurige kledingstukken de broek van een chimpansee uit een cir cus had gestolen. De man sloop 's nachts de tent van de aap binnen, nam de broek mee en liep de volgend© dag met dit kle dingstuk aan düor zijn dorp. De man werd naar het circus gebracht, waar de aap de maai te ïyf gang om zijn broek te her overen. De politie moest het tweetal scheiden. Twee Amerikaanse geleerden zullen over enkele dagen trachten met een plas tieken ballon een hoogte van ongeveer 24 km. te bereiken, om vandaar met be hulp van een telescoop te onderzoeken of de planeet Mars genoeg water heeft om leven mogelijk te maken. Men verwacht op die hoogte een veel scherper beeld van Mars te krijgen dan vanf de aarde. Volgens het Amerikaanse tijdschrift ..Missiles and Rockets" voorziet de Sov jet-Unie communistisch China van ra ketten voor middelgrote afstand, waarmee Formosa kan worden gebombardeerd. Er ls hierover overeenstemming bereikt kort voordat de communisten begonnen met de beschieting van Quemoy. aldus het tijd schrift. De Chinezen zouden als tegen prestatie de Russen toestemming hebben gegeven op Chinees grondgebied proeven te nemen met raketten voor middelgrote en lange afstand. VOOR HEDENAVOND Hilversum I 402 m. KRO: 14.00 V. d. kind.; 14.45 Gram.; 15.15 Idem; 15.25 Limburgs promenade - ark.; 15.50 Gram. 16.30 Vespers; 17.00 Gram.; 17.10 Ierse liedjes; 17.30 Lichte mniz.; 17.50 V .d. Jeugd; 18.00 Muz. en voordr.; 19.00 Nws.; 19.10 Act.: 19.20 Licht baken. oaus.; 19.35 Gram.; 20.30 Ja, met my, sahets; 20.35 Gevar. progr. 21.55 Gram.; 22.05 Lichte muz.; 22.35 Wij lui den de zondag ln. Aansluitend: Avond gebed en lit. kal.: 23.00 Nws.; 23.15 Nws. In Esperanto; 232224.00 Gram. Hilversum II 298 m. VARA: 14.05 V. d. Jeugd; 14.40 Koor zang; 14.55 Zeeuws progr.; 15.20 Weten schap en politiek, oaus.; 15.35 Gram.; 15.45 Radio Phllih. ork.; 16.20 Boekbespr.; 16.40 Amateursprogr.; 16.55 Gram.; 17.30 Ra diowee kjoum.; 18.00 Nws. en comm.; 1820 Gram.; 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Machten en mensen, caus.; 19.45 Deze week, caus.; 19.50 Iets voor niets, oaus. VARA: 20.00 Nws.: 20.05 Sketch; 20.13 Gevar. progr.; 21.30 Socialistisch comm.; 21.45 Twintig vragen; 22.10 Llohte muz.; 2225 Meneer Gaylord herinnerde zich. hoorsp. 23.13 Rep. opening Noord- pool-route KLM; 23.15 Nws.; 2320—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 17.00 V. d. kind,; NTS; 20.00 Journ. en weekoverz.; KRO: 20.20 Caba ret; 21.00 Lichte muz.; 21.15 Inspecteur Lund en het vermoorde handle, TV-spel; 21.45 Quiz. VOOR ZONDAG 2 NOVEMBER Hilversum I 402 m. KRO. 8.00 Nws.; 8 15 Gram.; 8.25 Hoog mis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst; 9.45 Gram. Convent van kerken: 10.00 Kerkd.; NCRV: 11.30 Gram.; 11.40 Koorzang. KRO; 12.15 Apologie; 12 35 Instr. octet; 13.00 Nws.; 13.05 De hand aan de ploeg, oaus.; 13.10 De Wadders. hoorsp.; 13.30 Gram.; 13.45 Boekbespr.; 14.00 V. d. kind.; 14.30 Kamerork. en soliste. 15.15 Gram.; 15.45 Lichte muz.; 16.15 Gnam.; 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Ned. Herv. kerkd.; 18.00 Cau serieën; 18.30 De kerk aan het werk; 18.40 Bybelvertelling. NCRV; 19.00 Nws. uit de kerken; 19.05 Koorzang; 19.30 De mens en ik: de mens in Luther, caus. KRO: 19.45 Nws.; 20.00 Act.; 20.15 Cabaret 20.45 Gram.; 21.05 Nog steeds in nood. klaukb.; 21.25 Requiem-mis; 23.00 Nws. 23.15 24.00 Moderne muz. Hilversum II 298 m. VARA: 8.00 Nws.; 8.18 V. h. platteland; 8.30 Weer of geen weer; 9.45 Geestelijk leven, oaus.; 10.00 Gram.; 1055 Boekbespr. 10.45 Cabaret; 11.15 Radio Philh. ork. en solist. AVRO: 12.00 Amus. muz.; 12.30 Sportspiegel; 12.35 Orgelspel; 13.00 Nws. en SOS-ber.; 13 07 De toestand in de we reld. oaus.: 13.17 Meded. of gram.; 13.20 V. d. strijdkrachten: 14.00 Boekbespr. 14.20 Dansmuz.; 14.55 Voetbal rep. Nederland' Zwitserland; 16.45 Sportrevue. VARA: 17.00 Amus. muz.; 17.30 V. d. Jeugd; 17.50 Nws. en sportuitsl. en sportjoum. VPRO: 18.30 Kerkdienst. IKOR: 19.00 V. d. Jeugd 19.30 De Open Deur, oaus. AVRO: 20.00 Nws.; 20.05 Amus. muz 20.45 Wanhopige uren hoorsp.; 21.30 Llohte muz.: 2145 Comme ci. comme ca. stemmingsbeelden; 22.00 Strijkork 22.15 Act.; 22.30 Sopr. en plano; 23.00 Nws.; 23.1524.00 Gram. Radio Bloemendaal: 10 uur ds. G. Toornvliet te Bloemendaal; 11.15 uur ds. Gabe van Duinen te Wassenaar-zuid; 3 45 uur ds. G. Rang te Vijfhuizen. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service 330 m. 1255 Verz.progr.; 13.10 Kritieken; 13.55 Weerber.: 14.00 Nws.; 14.10 Vogels in Groot-Brittannlë; 14.40 OpeTamuz.; 15 00 Wenken v. d. tuin; 15.30 Ork.oonc.; 16.25 Caus.; 16.40 Ork.cone. (verv.); 17.15 Can I help you?, caus.; 17.30 Muzikale oaus.; 18.00 V. d. kind.: 18.55 Weerber.; 19.00 Nws.; 19.15 Journ.; 19.45 Lichte muz 20.30 Amerikaanse nieuwsbrief; 20.45 Godsd. progr 21.25 Liefdadigh.opr. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws 22.15 Pianorecital; 22 50 Hoor so.; 23.50 Epiloog; 24.00 Nws.; 0.060.36 Kamermuz. Enepland. BBC Light Programme. 1500 pi) Ï47 m. 12 00 Have a go! 12.30 Kerkd. 13.00 Verz.progr.; 14.15 Lichte muz 14 45 Gevar. provr.; 15.15 Idem; 15 45 Film- proer.: 16 30 Gevar. muz.; 1730 Hoorsp. 18.00 Lichte muz 18.30 Hoorsp.; 19 00 Zang; 19.30 Gevar. progr 20.00 Idem; 20.30 Nws- 20.35 Verz.progr: 21.30 Sa menzang; 22 00 Gevar, progr.; 23 00 Gevar. muz.; 23 30 Nws.: 23.40 Gram.: 0.30 Lichte muz.; 0.50 Avondgebeden: 0.551.00 Nws. Nnrdwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Kamermuz.; 13.00 Nws.; 13.10 Gevar. muz 15 00 Operettemuz.: 16.30 Dansmuz. 18.15 Ork.oonc.: 18.50 Tenor en piano; 19.00 Nws.: 20 00 Amus. muz.: 22.15 Gevar. muz.; 23.00 Lichte muz.; 23.15 Gevar muz. 24.00 Nws.: 0.05 Ork.cone.; 1.154 30 Ge var. muziek Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12 00 Nws; 12 05 Orkconc.; 15 45 Operet temuz.; 17 32 en 17.40 Gram.: 17 45 Ork. cone 19 30 Gram.; 19 40 Lichte muz.: 20 10 M^fWue muz 21.10 Hoorsp.: 22 10 Gram - 22.45 Nws 22.50 Gram.; 23.53— 24 09 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 11.00 Ork.cone.; 12.30 Weerber. 12.34 Gram.; 13 09 Nws 13.1» V. d. sold. 14 09 Gram.; 15 15 Idem; 15.45 Snortprogr. 17.00 Nws.; 17 15 Gram.; 17.45 Sportuitsl. 17.52 Gram.; 18.30 Godsd. halfuur; 19 00 ZATERDAG Breestraar. 19; Evangelisatiebijeenkomst Christengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Leiderdorp. Prinses Marykeschool (Hoofdstraat)Bazaar Uniformenfonds Harmonie. 211 uur nam. ZONDAG Volkshuis; Popperutehater „Harlekyn". Jan Klaassen en de draak. 3 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovah's Getuigen; 5i uur nam. MAANDAG T. Brandsmalaan 174: Volle Evang. Kerk Spr. B. W. J. Robert. 7J uur nam. Stadshuis: Gemeenteraad 2 uur nam. Leidsche VolkshuisDiscussieavond Nederlander in Europa of Europeaan in Nederland. Gespreksleider prof. mr. W. H. Nagel. 8 uur nam. Stadhuis (Burgerzaal): Cle voor Inter nat. Samenwerking. Spr. mr. G. E. van Walsum over de Duropoort. 8 uur nam. DINSDAG Stadszaal (foyer)Klassieke muziek avond o.l.v. Leo Rlemens. 8 uur nam. Petruskerk (K. Onnes laan)Lezing pater Sluys over Lourdes. 8 uur nam. In den Vergulden Turk:: Efflclency- demonstratie firma Demmenie10 uur vaonn.10 uur nam. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep „Theater": Orpheus daalt af". 8 uur nam. WOENSDAG In den Vergulden Turk:: Efficiency - demonstratie firma Demmenie. 10 uur voorin.10 uur nam. Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Half uur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Schouwburg; K. en O. Toneelgroep „Theater": „Orpheus daalt af". 8 uur nam. DONDERDAG Schouwburg: K. en O. Toneelgroep „Theater".. „Orpheus daalt af". 8 uur nam. VRIJDAG Schouwburg: K. en O. Toneelgroep „Theater"» Orpheus daalt af', 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)* Contactavond Ouderver,. Leidse Buitenschool. 8 uur nam. St.-Antonius Clubhuis: Ned. Ver. van Huisvrouwen. Voordracht mevr. Nel Oost hout. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Leden vergadering Ned. Bond ..Het Mobilisatie- kruis". Lezing dr. Keuning over de Toba- Bataks. 8 uur nam. BIOSCOPEN Trianon „Fanfare". A.l. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „Scampolo". A.l. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45 7 en 9.15 uur. Llrïo „De mooiste dag van mijn leven". A.l. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Rev „De trommen van Fu-Manchu. 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag; 2.15. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Casino „Drie mannen in de sneeuw". A.l. Dagelijks: 7 en 9.15 uur. Gedurende de herfstvakantie 's middags „SJors van de Rebellenclub". Donderdagcyclus„De Zigeunerbaron". TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feestdagen 2-4 uur. Ryksprentenkablnet (Kloksteeg 25): Tentoonstelling „Portretten uit de Gou den Eeuw" (Werkd 25 uur nam.; tot en inet 15 november» Boerhaavezaal (L. Vrouwenkerksteeg) Europa-tentoonstelling. Werkd. 1012 uur voarim. en 25i uur nam. (t/m 5 no vember). De dienst der huisartsen te Lelden wordt van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren 's Gravesande. De Jong. Mas tenbroek. Teeuwen en Van Wingerden. Te Oegstgeest door dokter Meissner, tel. 21916. Avond- en nachtdienst van de apo theken: Te Lelden is geopend Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136. Boven dien is geopend tot zaterdag 6 uur Apo theek Herdingh en Blanken. Hogewoerd 171, tel. 20502. Te OegstgeestApotheek Oegstgeest, Wilhelm,inapark 8, tel. 26274; behalve zondag van 8 tot 22 uur. By geen gehoor by (Jw buisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Nws.; 19.40 Gram.; 20.00 Ork.cone.; 20.45 Gram.; 21.15 Hoorsp.; 22.00 Nws.; 22.20 Gram.; 22.30 Idem; 23.00 Nws.; 23.05— 24.00 Gram. 484 m.: 12.15 Gram.; 13.00 Nws.; 13.10 Gram. en sportber.; 17.00 Nws.; 18.45 Gram.; 19.00 Godsd. halfuur; 19.30 Nw6. 20.00 Lohengrin, opera; (om 22.40 Nws.); 23.45 Gram.; 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 8 NOVEMBER Hilversum I 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber.; 7.H0 Gram. 7.40 Idem; 7.50 Een woordl voor de dag; 8.00 Nws.; 8.15 Spor6udt6tl.; 8.25 Gewyde muz.; 9.00 V. d. zieken; 9.30 Gram.; 9.35 Waterst.; 9.40 V. d. vrouw; 10.15 Theolo gische etherleergang: 11.00 Gram.; 11.25 Quizprogr.; 12.00 Instr. trio; 1225 Voor boer en tuinder; 1220 Land- en tuinb.- meded.; 12.33 Amus. muz.; 1265 Gram. of act.; 13.00 Nws.; 13.15 Amus. muz.; 13.35 Kamerork. en soliste; 14.35 Gevar. progr. 15.35 Vocaal ens.; 16.00 Bybeloverdenking 16.30 Strijkkwart.; 17.00 V. d. kleuters; 17.15 V. d. Jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Beursber.; 17.45 Regertngsultz.Rijksdelen Overzee; Het woonhuis van de Papoea op Ned. Nleuw-Gulnea, door H. Heynes. NCRV: 18.00 Orgelspel; 18.30 Sport; 18.40 Pianorecital; 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Volksliederen; 19.30 Radiokrant; 19.55 Op de man af, oaus.; 20.00 Gram. 20.30 De Koning van Uranlë, hoorsp. 21.30 Cëllorecital; 21.50 Gram.; 22.00 Parlemen tair comm.; 22.15 Kerkkoor; 22.45 Avond- overdenking; 23.00 Nws.; 23.15 Gram.; 23.4024.00 Het Evangelie in Esperanto. Hilversum II 298 m. VARA: 7.00 Nws.; 7.10 Gym.; 7.23 Gram. 8.00 Nws.; 8.18 De matrijspoort; 99.10 Gym. v .d. vrouw. VPRO: 10.00 Voor de oude dag. caus.; 10.05 MorgenwijdingVA RA: 10.20 Gram.; 11.00 Amus. muz.; 11.35 Fluit en piano; 12.00 Hammondorgel en zang; 12.30 Land- en tuinb.meded.; 12.33 V. h. platteland; 12.38 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 V. d. Middenstand; 13.20 Instr. trio; 13.45 De weg naar volwassenheid, caus.; 14.00 Cello en piano; 14.25 Het einde van de klucht, hoorsp.; 15.25 Gram.; 15.45 Zestig minuten voor boven de zestig; 16.45 Volksdansen en -liedjes; 17.00 Pianoduo; 17.20 Dansmuz.; 17.45 Act.; 17.50 Mil.- comm VARA: 18.00 Nws. en comm.; 18.20 Lichte muz.; 18.50 Openbaar Kunstbezit; 19.00 Pari. overz.; 19.15 Muz. caus.; 19.45 Regeringsuitz.Een gesprek over maat schappelijk opbouwwerk, tussen dr. G. Hendriks, v.h. ministerie van Maatschap pelijk Werk. en drs. A. Vestdijk, directeur v. h. Opbouworgaan Noord-Brabant 20.00 Nws.; 20.05 Lichte muz.; 20.30 Cabaret; 21.00 Etherforum: 21.40 Marimba; 22.10 Trombone-ens.; 22.25 Strijkkwart.; 23.00 Nws.: 23.15 Gram.; 23.30—24.00 Amus.- muziek. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e l(jn van 1820 uur) George Friedrich Handel; 1. Concerto grosso op. 3 nr. 3 in g gr. t. Largo e stac cato. Allegro. Adagio. Allegro. Hermann TÖttcher, hobo; Helga Schon. viool, Heinz Friedrich Hartig, cembalo. Bach Orkest. Eeriyn. Dirigent; Carl Corvin; 2. Concert voor orgel en orkest op. 4 nr. 4 in f gr. t. Allegro. Andante. Adagio. Allegro. Eduard Müller. orgel. Concertgroep van de Schola Cantorum Basiliensis. Dirigent: August Wenzinger. 3. Concerto grosso op. 6 nr. 11 In a gr. t. Andante larghetto e staccato. Allegro. Largo e staccato. Andante. Allegro. Otto Büchner. Franz Berger, viool. Hans Melzer, cello; Karl Richter, cembalo. Sym- phonie Orkest van Bamberg. Dirigent: Fritz Lehmann. 4. "The Messiah" (le deel). Jennifer Vyvyan. sopraan; Norma Procter, alt. George Maran, tenor; Owen Brannigan, bas. George Malcolm, cembalo; Ralph Downes. orgel. The London Philhar monic Orchestra. The London Philharmo nic Choir. Dirigent: Sir Adrian Boult TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Joum.; VARA: 2020 Men- sen, dingen, mi!! 20.30 Filmdocumentaire; 21.00 Pension Hommeles; NTS: 22.15 Ge var. progr. Europvi6ie: 22.4523.15 Intern, wedstr. kunstrijden op de eohaats. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 V. d. 6oholen; 13.00 Ork.cone.; 13.55 Weerber.; 14.00 Nws.; 14.10 Gram.; 14.40 V. d. soholen; 16.00 Hoorsp.; 17.30 Zang; 18.00 V. d. kind.; 18.55 Weerber.; 10.00 Nws.; 19.15 In the South-East; 20.00 Ork. oonc.; 21.00 Savedi by Grace; 21.30 Gevar. progr.; 22.00 Nws.; 22.15 Hoorsp.; 23.45 Hoorsp.; 23.45 Pari, overz.; 24.00 Nws. 0.06 0.36 Kamermuz. Engeland. BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr,: 12.15 Mr6. Dale's dagboek; 12.30 Nws. en ork.cone.; 13.00 Gevar. muz.; 13.30 Nws. en lichte muz.; 14.00 Ork.cone.; 14.30 Nws.; 14.45 V. d. kind.; 15.00 V. d. vrouw; 1530 Nws. 16.00 Ork.cone.; 16.30 Nws.; 16.45 Lichte muz.; 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek; 17.45 Gevar. muz. en voordr.18.00 Idem; 18.30 Nws. en gevar. muz.; 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ.; 20.25 Sport; 20.30 Nw6. en hoorsp.; 21.00 Interviews; 2130 Nws. en sportrep.; 22.00 Gevar. progr.; 22.30 Nws. en gevar. muz.; 2330 Nws.; 23.40 Lichte muz.; 0.30 Nws. en lichte muz.; 0.56—» 1.00 Nws. Nnrdwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Klassieke muz.; 13.00 Nws.; 13.15 operaconc.; 16.00 Ork.cone.; 17.00 Nws.; 17.45 Gevar. muz.; 19.00 Nws.; 19.30 Ork. cone.; 21.45 Nws.; 22.10 Koorzang; 22.30 Ork.cone.: 23.00 Lichte muz.; 24.00 Nws.; 0.10 Amus. muz.; 1.154.30 Gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws.; 12.05 Ork.oonc.; 13.30 Gram.; 13 50 Idem: 14.25 Idem; 14.30 Gewijde muz.; 15.00 Gram.: 15.40 Koorzang; 16.16 Indiase muz.: 16 50 Moderne muz.; 17.30 Gnam 18.05 Kamermuz.; 19.01 Ameri kaanse uiitz.; 19.46 Gram.; 20.00 Ork.cone. 23.10 Kamermuz.: 23.5224.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.j 12.34 V. d. landbouwers; 12.42 Gram.; 12.55 Koersen: 13.00 Nws.; 13.11 Gram.; 14.00 Strijkkwart.; 15.45 Kamenmuz.; 16.00 Koersen; 16.02 V. d. zieken; 17.00 Nws.; 17.10 en 17.45 Gram.; 18.00 Franse les; 18.15 Gram.; 18.20 Protestantse oaus 18.30 V d. sold.; 19.00 Nws.; 19 30 Gram.; 19.40 Koorzang; 20.00 Kamermuz.; 20.45 Kunst- kaileidoscoop; 21.00 Gram.; 21.30 Kamer muz.: 22.00 Nws.; 22.15 Kamermuz.; 22.55 23.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram.: 13.00 Nws.; 13.10 Gram.; 14.00 Ork.oonc.: 15.30 Gram. 1605 Idem; 17.00 Nws.; 17.10 Gram.; 17.20 Blaas-ens.: 18.40 Gram.: 19.30 Nws.; 20.00 Hoorspel; 22.15 Nws.: 22.25 Hoorsp. (verv.) 22.53 Gram.; 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). CS v! 3 "2 <i 3 f S êl 1 Helsinki geh. bew. zw 1 8 0.1 Stockholm mist zw 2 8 0 Kopenhagen regen ono 8 9 4 Aberdeen half bew. windstil 9 0 Londen onbewolkt windstil 12 0.2 Amsterdam onbewolkt windstil 9 20 Brussel half bew. wzw 3 9 12 Luxemburg zwaar bew. w 2 9 2 Parijs onbewolkt windstil 12 4 Bordeaux mist windstil 15 2 Grenoble zwaar bew. nw 8 10 9 Nice regen no 3 16 4 Berlijn geh. bew. wzw 5 7 0.1 Frankfort lioht bew. wzw 4 9 2 München regen nw 4 12 2 Zürioh licht bew. wnw 2 9 11 Genève mist windstil 8 9 Locarno regen o 2 12 4 Wenen mist nnw 3 7 0 Innsbruck regen windstil 14 0.2 Rome regen z 10 22 7 Ajaccio onweer zzo 1 2'1 15 Madrid onbewolkt O 8 Mallorca regen nno 8 21 1 Algiers zwaar bew. z 1 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2