17.000.000 Een Zoeklicht HERFSTWANDELING ZATERDAG 1 NOVEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 AMERIKAANSE JAGERS BEKOSTIGEN INSTANDHOUDING VAN WILDE DIEREN Staten ruilen bisons en herten v OP DE BOEKENMARKT) Bescherming van watervogels is gecompliceerd vraagstuk /S.. 5 x j? In de Rocky Mountains weinig voorkomend wild wordt beschermd tegen de hongerdood door de inrichting van vaste voeder- plaatsen gedurende de strenge wintermaanden. (Bijzondere medewerking) De dieren des velds en de vogelen des hemels zijn eigendom van gans het volk. Op dit standpunt staat zowel de Amerikaanse regering als het Amerikaanse volk. Daar men die eigendom waardevol acht, besteden volk en regering in hechte samenwerking veel zorg aan de in het wild levende dieren. Zo was het niet altijd. Toen de Verenigde Staten nog een Engelse kolonie waren en ook later, toen de burgers der jonge onafhankelijke republiek hun reusachtige land geleidelijk in cultuur gingen brengen, vielen heel veel zoogdieren bisons bijvoorbeeld ten offer aan de ontginning der prairies en het rooien der wouden. Van jachtwetten was in die dagen nog geen sprake. Iedereen, die een geweer had, schoot in alle jaargetijden wat hij nodig had. Zo kon het gebeuren, dat tal van wilde diersoorten en watervogelsoorten bijna uitstierven. De Amerikaanse dierenvrienden deden hun best om aan die wantoe stand een einde te maken. Definitief succes kregen zij pas in 1937, toen er een voor geheel Amerika geldende wet tot stand kwam, die beoogde, de in het wild levende dieren te beschermen en te behouden voor de toekomst. Sedertdien hebben landeigenaars, plaatselijke en nationale instanties de handen ineengeslagen om dat doel te bevorderen. En met goede resultaten. het behoud van de grote zoogdieren heeft men gebieden met een totale oppervlakte van meer dan 40.000 km2. (Nederland circa 32.000 km2) spe ciaal gereserveerd. Daar kunnen in Amerika inheemse dieren als de bison, de zwarte beer, het groothoornschaap, de eland en de gaffel- antilope in rust-, vrede en betrekkelijke overvloed leven Sommige dezer grote diersoorten zijn ook te vinden in de algemene wild reservaten (met een gezamelijke opper vlakte van ruim 10.000 km2), de Natio nale Bossen en de Nationale Parken. Studie en zorg Breed opgezet programma OP het ogenblik zijn er verschei dene honderden projecten in uitvoering. De in het wild le vende dieren worden (ao goed moge lijk!) geteld. Men brengt in kaart waar zij leven. Men bestudeert hun levens gewoonten. Men tracht goede „woon plaatsen" voor hen te vormen. De kosten van al die projecten worden voornamelijk bestreden uit de op brengst van een belasting op jacht wapens en munitie. Jaarlijks reikt men in de Verenigde Staten aan meer dan zeventien miljoen mensen een jacht vergunning uit. En deze zeventien miljoen jagers zijn het, die het pro gram voor de instandhouding der in het wild levende dieren financieren. Het programma staat onder leiding van de .Fish and Wildlife Service" van het ministerie van Binnenlandse Zaken in Washington. Bovendien heeft iedere Staat nog een eigen instantie, die voor het behoud der dieren moet zorgen en die zich vooral verdienstelijk maakt door een weloverwogen regeling van de jachttijden. De instandhouding der in Amerika in het wild levende dieren dankt zijn doeltreffendheid voor een belangrijk deel aan de belangstelling en medewer king van particulieren en verenigingen. Sommige organisaties wijden vooral hun aandacht aan de bestudering van de dieren. Andere brengen geld bijeen om voldoende gronden te kunnen ko pen voor de „wildparken". Weer an dere werken voor de verbetering der „woongebieden" van de dieren. Voor TEGENWOORDIG is men er alge meen van overtuigd, dat het noodzakelijk is, goed op de hoogte te zijn van de gewoonten en levens behoeften der in het wild levende die ren. Tal van Staten laten geregeld on derzoekingen verrichten om zeker te zijn, dat de jachtwetten en -regelin gen zo juist mogelijk zijn. Ook let men zeer scherp op de trekge woon ten der vogels. Het ringen van wilde vogels vindt daarom steeds meer toepassing. Voorts zorgt men voor broedreservaten en voederplaatsen langs de „lucht wegen" der vogels. Dank zij deze en andere maatregelen heeft men reeds enige vogelsoorten voor uitsterven kun nen behoeden. Een der interessantste grootwild- reservaten is het Nationale Eland Re servaat in het gebied van Jackson Hole Ln de noordwestelijke Staat Wyoming. Het dient om de duizenden elanden van voedsel te voorzien, die in de herfst uit de omringende bergen naar bene den komen om de sneeuw te ontwijken en te grazen in de dalen. Trouwens, ook voor wilde schapen en voor anti lopen heeft men speciale reservaten gemaakt De instandhouding van het groot wild buiten de reservaten kost veel hoofdbrekens. Het evenwicht tussen de numerieke sterkte der kudden en de voedingsmogelijkheden, die een streek biedt, moet zorgvuldig behand- Ab Visser. „God in Frankrijk". Kroniek van een reis. A. A. M. Stols. 's-Gravenhage, z.j. De romans van Ab Visser hebben mij altijd veel genoegen ver schaft en in gedachte zowel als in geschrifte heb ik ze altijd een speciale plaats in de Nederlandse literatuur gegeven. Een plaats namelijk bij de lieden, waarvan ik het gevoel had: „Dat is er een", iets wat werkelijk niet zo vaak voorkomt. haafd blijven. De bossen en moeras sen, die de dieren bij voorkeur „be wonen", mogen niet aangetast worden. Als roofdieren de kudden uitdunnen, moeten zij bestreden worden. De herbevolking van gebieden, waar uit het grootwild reeds verdwenen was, vergt eveneens bijzondere zorg. Reeds is men erin geslaagd om duizenden elanden, herten en antilopen te „ver huizen" uit dier-rijke naar dier-artne streken. Ook kleine zoogdieren, als bevers, bisamratten en wasbeertjes laat men „emigreren" naar „dun be volkte" gebieden, waar zij goed kunnen leven. De autoriteiten van sommige starten hebben zelfs fasanten, kalkoe nen en korhoenders in groten getale .overgeplant". De ruilhandel in dieren bloeide hier en daar op. als namelijk de staten onder elkaar elanden tegen bi sons, kalkoenen tegen bevers, en zo meer ruilden. Met deze nieuwe roman van hem is myn overtuiging nog versterkt. In dit boek bereikt hij zijn volle kracht. Het is natuurlijk mogelijk, dat het onder werp medewerkt om die indruk te maken. De beide vorige romans, „De Buurt" en „De Vlag Halfstok", waar mee „God in Frankrijk" hoewel een, hetzij met nadruk gezegd volkomen zelfstandig verhaal, een cyclus vormt, waren gesitueerd in Nederland en zelfs in de provincie. Natuurlijk behoort dat over de waarde van een roman niets te zeggen, maar onwillekeurig is men ten onrechte en niet bewust geneigd iets aan de waarde van een dergelijk boek af te doen, juist omdat het zo'n bekend milieu verbeeldt. Beter gezegd, de kwaliteiten van de schrijver treden niet zo scherp aan het licht, omdat de lezer zich te gemakkelijk verplaatst in de visie van de auteur. „God in Frankrijk" speelt in een om geving, die, wil zij goed overkomen, de uiterste trefzekerheid van de auteur vereist, nl. in het befaamde artiesten nest Cagnes sur Mer Nu is er veel over dergelijke plaatsen geschreven, zodat iedereen, die leest wel ongeveer weet hoe het in Ascona of Positano toegaat. Nog nooit echter heb ik een dergelijke omgeving zo helder zo gees tig en vooral zo afzijdig afgebeeld ge zien. Juist deze afzijdigheid van de man, die zich nooit of te nimmer voor de gek laat houden, ook niet door zich zelf, die maakt dat hij zich nooit occu peert met uiterlijkheden dan zeer ter- Waterwild DE instandhouding van en zorg voor het waterwild is een moeilijk en veelzijdig vraagstuk. Tal van broedgebieden zijn door droogte en drooglegging onbruikbaar geworden. De landbouw en de aardolie winning (voor al langs de klisten) hebben schade toegebracht aan vele „winterverblij ven" Niettemin heeft men het pro bleem aangepakt en meer dan twee honderd reservaten gemaakt voor wa tervogels. Bovendien hebben zowel plaatselijke autoriteiten als particu liere instanties nog menige „wijk plaats" voor watervogels ingericht. Zij liggen hoofdzakelijk langs de „lucht wegen" der vogels. Op tal van plaatsen houdt men voorts moerassige streken in hun natuurlijke staat om der wille van de vogels. Vooral in het noorden van Amerika besteedt men bijzondere zorg aan de broedgebieden. Kortom, in de Verenigde Staten is de instandhouding van de in het wild levende dieren sedert 1937 een brokje „binnenlandse politiek" geworden, dat de algehele instemming van gans het volk heeft (NIVANO NADRUK VERBODEN) loops, geeft dit conglomeraat van ge- stranden, die men op het oog hoog stens merkwaardig zou noemen, een diepte en een menselijkheid, waarbij het woord „tijdeloos" niet overdreven is. Wanneer men de centrale figuur Johan Rutgers bekijkt, dan is het niet te verwonderen, dat de naam van Chaplin bij iemand opkomt, Deze Rutgers staat evenals de Chaplinfiguur in de onsterfelijke films, bij voorkeur als een gelijke onder de gelijken, een mens wie niets menselijks vreemd is. En evenals deze, beschikt hij over de zelfde ongegeneerdheid, vlijmend en genegen tegelijkertijd ten opzichte van iedereen, ook vanzichzelf. Technisch is dit boek een klein meesterwerk. Ieder woord is raak en dat niet alleen: Vis ser blijkt voortdurend in staat met een enkele zin een mens, een situatie of een stemming volledig op te roepen. Nergens stoot men op passages, die eigenlijk verbindingsmateriaal zijn. Alles leeft en beweegt en de schrijver laat zijn lezer zozeer en met zoveel gemak zich inleven in zijn visie over deze rare schepsels, dat deze die vi6ie als het ware overneemt en Ab Vissers opvatting onwillekeurig deelt. Zijn op vatting is als de warme zon van het zuidenalles meedogenloos blootge vend, maar tevens alle bederf dodend. Neen, ik heb werkelijk in geen tijden zulk een kostelijk boek van Neder landse stam gelezen. Jules Roy. „De navigator". Uitge verij Hollandia. Baarn 1958. De psychologie van de bombarde mentsvlieger, de psychologie van de honderden gewone, fatsoenlijke jon gens, die gevochten hebben, omdat zij dat als hun plicht zagen en er niet aan ontkomen konden dit is kort en goed het onderwerp van „De naviga tor" van Jules Roy. Bij de aanvang van het boek valt luitenant RApault uit zijn stukgeschoten vliegtuig en landt met zijn parachute behouden „ergens in Europa". De reacties van de jonge man op deze catastrofe zijn buitengewoon zuiver en ingehouden getekend, geregistreerd zou men beter kunnen zeggen. Zijn eenzaamheid en zijn angst, zijn moed en zijn zwakheid zijn zó menselijk, de dramatische bot sing met zijn superieur en alles wat daaruit voortvloeit, zó waardig en eer lijk, dat dit boek over de reacties van één mens dieper aangrijpt en een he viger indruk van oorlogsellende ach ter laat dan de tientallen boeken vol jammerend heldendom waar de markt mee overstroomd is. CLARA EGGINK Waarschijnlijk niet zo héél veel. want slechts enkelingen ontvangen wat zij wensen. Misschien is de trouw aan elkander nog het mooiste, waarvoor zij dankbaar mogen zijn. Die glans maakt voor hen deze donkere herfstgang moge lijk iets minder somber. Zó, als afsterving aller din gen, kunnen wij de herfst zien. Wij kunnen haar echter ook énders zien: namelijk als in leiding tot het nieuwe, dat één maal, na een donkere winter, onherroepelijk komt en waar van iedereen zich elk jaar „wonder-wat" voorstelt. Dit oude paartje heeft al vele, vele jaren achter de rug. Misschien is alles altijd voor hen hetzelfde gebleven en werd alleen de A.O.W.-premie tot het verrassend „nieuwe" in hun lange leven. Deze is dan een gerechtvaar digde beloning na wellicht een leven van veel verdriet, veel strijd en moeite, zij betekent althans in materiële zin een kleine verlichting. y-1 R kunnen zich dus, zélfs als men oud en „der ■I—i dagen zat" is, nog licht puntjes voordoen. De duizenden blaren, die nu de straten bedekken, zijn te vergelijken met de duizenden zorgen en zorgjes, waarmee de mens te worstelen heeft. Zij worden met een bezem niet weggeveegd, blijven tot het beslissende einde, ook al hoopt ieder voor zichzelf, dat hij er voor gespaard mag blijven. Zou dat niet een ijdele illusie zijn, omdat een ieder die tot hoger leven evolueren wil, de ervaring van een bittere leer school nodig heeft? En is daérom misschien de herfstwandeling dezer oudjes tóch minder zwaar dan zy er op 't oog uit ziet? FANTASIO.. Het bisonras in Noord-Amerika was bijna totaal uitgeroeid, toen eindelijk van regeringswege maatregelen werden getroffen om het voor algehèle ondergang te behoeden. Deze twee bisonkoeien met haar kalveren maken deel uit van de groeiende kudde in het Wichita-reservaat in de staat Oklahoma. NÜ is t de jubel tijd der straatvegers! Zij halen him hart en bezem op! Duizenden blaren liggen on der de bomen, de straten zijn ermee bezaaid. Alle vergankelijkheid wordt ermee gedemonstreerd, ieders vergankelijkheid Het herfsttij is echter in zijn mengeling van bruin tot rood misschien wel het schoonste van alle getijen, maar mani festeert tegelijkertijd, dat wat éénmaal bloeiend leven was, onherroepelijk aan de ontbin ding wordt prijsgegeven DAAR gaat een oud paartje door de warreling van blaren. Ook hun bestaan staat mid den in het herfsttij. Eenmaal zijn zij stralend en vol illusies dit leven ingegaan. Wat zou van hun verwach tingen, him hoop, hun idealen verwezenlijkt zijn?

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 14