Latilït Onderwijs tussen lagere school en Universiteit wordt geheel herzien P.y.d.A. los van liet regeringsprogramma WEERBERICHT Nieuwe schooltypen beter op vormingsdoel gericht Vrijheid inzake haar houding Nieuw-Guinea en Defensie Moskou weer tegen staking van de kernproeven gedurende een jaar 97ste jaargang VRIJDAG 31 OKTOBER 1958 No. 29583 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. w. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.255 per maand; f.059 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Minister Cals dient ivetsontwerp in Gymnasium en Lyceum blijven, HBS niet, Atheneum, HAVO, MAVO, LAVO komen (Van onze parlementaire redacteur) Minister Cals heeft bij de Tweede Kamer een nieuwe wettelijke regeling ingediend voor het voortgezet onderwijs in al zijn vormen tussen lagere school en Universiteit. Het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs (VWO) zal volgens deze voorstellen worden gegeven in Gymnasium, Atheneum (nieuw) en Lyceum, die elk een cursusduur van zes jaren hebben. De naam HBS wordt niet gehandhaafd. Een deel van de huidige HBS-opleiding, de voorbereiding op het hoger onderwijs, neemt het Atheneum over. De rest geeft de nieuwe vijfjarige school voor Hoger Algemeen Voort gezet Onderwijs (HAVO-school). Middelbaar Algemeen Voortgezet Onderwijs (een drie- of vierjarige MAVO-school) komt in de plaats van het huidige ULO. LAVO-scholen (Lager Algemeen Voortgezet Onderwijs) treden in de plaats van de huidige scholen voor VGLO. Indeling naar taak Het gymnasium behoudt de „klas sieke" richting van het wetenschappelijk voorbereidend onderwijs. Het Atheneum wordt de „moderne" richting. Het lyceum verenigt beide richtingen na een ge meenschappelijke onderbouw van één of twee jaar. Bij het gymnasium is een plaats in geruimd voor het vak maatschappijleer. Op het Atheneum wordt ook eenvoudig Latijn geleerd. De huidige A- en B-rich ting in het gymnasium blyft gehand haafd. Ook het Atheneum krijgt een A- en B-afdeling overeenkomstig de huidige HBS. De HAVO-schooI moet een veel zijdige ontwikkeling geven en voorbe reiden voor de vervulling van taken en functies waarvoor meer ontwikkel den worden gesteld, doch waarvoor geen opleiding aan Universiteit of Hogeschool is vereist. Het HAVO kan als basis dienen voor hogere beroeps opleidingen. Wat de MAVO-school betreft, zal met het oog op bepaalde beroepsopleidingen een vierde leerjaar nodig zijn, bijvoor beeld voor het zeevaartonderwijs, voor de opleiding tot onderwijzer en tot docent bij het nijverheidsonderwijs. Bij een combinatie van MAVO en middel baar economisch en administratief on derwijs, bestaat de mogelijkheid in vijf jaren een afgeronde beroepsopleiding te krijgen. De LAVO-scholen bieden de moge lijkheid van een geleidelijke overgang van de fase van algemeen voortgezet onderwijs naar het eigenlijke beroeps onderwijs. Het eerste leerjaar is dan op te vatten als een brugjaar. Het tweede leerjaar geeft in het algemeen een zekere verkenning op het even tueel verder te volgen beroepsonder wijs. De scholen voor nijverheidsonderwijs zijn gesplitst in scholen voor technisch onderwijs en scholen voor huishoud- en landbouwhuishoudonderwijs Tot het be roepsonderwijs worden voorts gerekend de scholen voor middenstandsonderwijs, de scholen voor economisch en admini stratief onderwijs, de scholen voor op leiding van onderwijzend personeel, de scholen voor sociaal-pedagogisch onder wijs, de scholen voor kunstonderwijs en de avondscholen. Brugjaar Teneinde de overgang van het ene schooltype naar een ander mogelijk te maken, wanneer zich aanleg in een bepaalde richting openbaart, is voor het eerste leerjaar van alle scholen voor voortgezet onderwijs een zekere gelijkheid ten aanzien van het leer plan in de wet gelegd. Daarbij is echter een scheiding ge maakt tussen de scholen voor VWO, HAVO en MAVO enerzijds en de scho len waaraan LAVO wordt gegeven an derzijds. Die scheiding is gemaakt om dat kinderen die eventueel wetenschap pelijk onderwijs willen gaan volgen, vlugger leren. De overgang van MAVO naar VWO zal echter niet gemakkelijk zijn. Advertentie LEDEREN KLEDING H. Walenkamp Zn HAARLEMMERSTR. 4 Opklarend De Bilt verwacht tot morgenavond: In het oosten van het land aanvan kelijk nog wat regen. Overigens opkla ringen met slechts een enkele verspreid voorkomende bui. Koude nacht, met hier en daar mist. Morgen dezelfde temperaturen als vandaag of iets ho gere. Zwakke tot matige wind tussen west en noordwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). 1 november Zon op: 7.33 uur; onder: 17.13 uur. Maan op: 20.45 uur; onder: 11.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.43 en 17.55 uur Laagwaiter te 1.32 en 13.40 uur. Dit Blad bestaat uit 24 pagina's. Het brugjaar zou tot gevolg hebben dat het Latijn in de eerste klas van het gymnasium vervalt. De mogelijkheid is echter opengelaten voor een kleiner aan tal lessen in Latijn dan thans op het gymnasium het geval is. Toelatingsexamen vervallen Het toelatingsexamen als selectie middel komt voor het gehele voortge zette onderwijs te vervallen. Wel zul len andere selectiemiddelen mogelijk worden, b.v. de proefklasse. Wat het eindexamen betreft is minis ter Cals van oordeel dat de huidige wijze waarop bij het VHMO de eind examens worden afgenomen, ook voor het VWO en het HAVO zal moeten worden gevolgd. Dit betekent dus dat de eindexamens aan de scholen worden afgenomen door de rector of directeur en de leraren van de school onder toe zicht van door de minister aan te wijzen gecommitteerden. Voor het MAVO wil de minister de huidige regeling van de MULO-examens handhaven, maar hij wil de mogelijk heid van een schoolexamen niet uit sluiten. Bevoegdheden Bezitters van een einddiploma gym nasium, Atheneum of lyceum hebben recht op het afleggen van de examens in alle afdelingen van Universiteiten of Hogescholen. Bezitters van het einddiploma HAVO of MAVO zullen in ieder geval worden j toegelaten tot scholen voor hoger en middelbaar beroepsonderwijs, maar dit wil niet zeggen dat deze scholen uit sluitend voor de bezitters van deze diploma's toegankelijk zouden zjjn. ■■■■■■■■■■BBBBBBBBBBB S LEERPLANNEN B In het wetsontwerp met een H nieuwe regeling van het gehele B voortgezet onderwijs worden van de B scholen de volgende leerplannen B vermeld. B In het gymnasium wordt onder- B wijs gegeven in Nederlands, Latijn, H gg Grieks, Frans, Duits, Engels, ge- B schiedenis, aardrijkskunde, maat- H schappijleer, wiskunde. natuur- H kunde, scheikunde, biologie, muziek, B tekenen, handvaardigheid en licha- melijke oefening. In de afdeling A staat de studie van de klassieke talen op de voorgrond, in de afde- gj ling B wiskunde en natuurweten- H B schappen. H In het Atheneum wordt onderwijs B gegeven in Nederlands, Frans, Duits, B Engels, (eenvoudig Latijn, ge- B schiedenis, aardrijkskunde, staats- B inrichting, economie, maatschappij- B leer, wiskunde, natuurkunde, schei- B kunde, biologie, muziek, tekenen, B handvaardigheid en lichamelijke H B oefening. In de afdeling A staat de H B studie van de economische en B p. maatschappelijke vakken op de H voorgrond, in de afdeling B wis- B 5 kunde en natuurwetenschappen. b Het lyceum omvat na een ge- B meenschappelijke onderbouw van B J tenminste een leerjaar een afdeling B gymnasium en een afdeling Athe- B B neum. I In de HAVO-scholen wordt on- derwijs gegeven in Nederlands, Frans, Duits, Engels, geschiedenis, aardrijkskunde, economie, handels- J wetenschappen, maatschappijleer. wiskunde, natuurkunde, scheikunde, biologie, muziek, tekenen, hand- B vaardigheid en lichamelijke oefe- H g ning. De meisjesscholen zijn vrijge- g B steld van de verplichting tot het B geven van onderwijs in de economie en de handelswetenschappen. In de MAVO-scholen wordt on- 5 derwijs gegeven in Nederlands, Frans, Duits, Engels, geschiedenis, aardrijkskunde, wiskunde, natuur- kunde, biologie, handelskennis, mu- ziek, tekenen, handvaardigheid en lichamelijke oefening. In de LAVO-scholen wordt on- derwijs gegeven in Nederlands, fl Engels, geschiedenis, aardrijkskun- H de, wiskunde, natuurkunde, biologie, b muziek, tekenen, handvaardigheid b H en lichamelijke oefening. B De scholen voor technisch onder- B B wys worden onderscheiden in ho- Q B gere technische scholen met een R B cursusduur van ten minste twee en B ten hoogste vier jaren, middelbaar technische scholen met een cursus- 5 duur van twee of drie jaren en lagere technische scholen met een cursusduur van drie of vier jaren. Indien de Staten-Generaal met de voorstellen akkoord gaan, zal het zeker nog tien jaren duren alvorens zij in het gehele voortgezet onderwijs zijn doorgewerkt. Kabinetsformateur is boos (Van onze parlementaire redacteur) De P. v. d. A. heeft zich gisteren in de Tweede Kamer los gemaakt van het regeringsprogram en zich dus ook alle vrijheid voorbehouden omtrent haar houding inzake Nieuw-Guinea en defensiezaken. Na de kabinetsformatie in 1956 had de socialistische fractieleider, mr. Burger, verklaard zich gebonden te achten aan het regeringsprogram, indien ook de andere partijen, die geestverwanten hebben in het kabinet, zich zouden houden aan het regeringsprogram. KVP en AR stemden gis teren echter voor een amendement, dat mr. Burger in strijd achtte met het regeringsprogram nadat hij daarop tevoren met nadruk de aandacht had gevestigd. Opzienbarend In Jukwerd bij Appingedam zijn ploegwedstrijdcn gehouden met trekkers en paarden. Bij de trekkers ging het om het kampioenschap van Nederland, bij de paarden om dat van Groningen Waar romantiek en wedstrijd- geest samen gaan De nieuwbenoemde Nederlandse Alvorens baron Bentinck van ambassadeur in Engeland, mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoon beten heeft gisteren aan Koningin Elizabeth zijn geloofsbrieven aan geboden. Schoonbeten zich naar Koningin Elizabeth begeeft, groet hij zijn kinderen de 9-jarige Hemiette en de 19 maanden oude Steven. Na de aanneming van het amende ment met 69 tegen 67 stemmen ver klaarde mr. Burger nogmaals met de meeste nadruk dat het amendement in strqd was met het regeringspro gram dat was goedgekeurd door alle fractieleiders van de z.g. regerings partijen, ook door prof. Romme, de fractievoorzitter van de KVP. „Onjuist", riep prof. Romme door de zaal. „Het enige voorbehoud dat prof. Rom me heeft gemaakt, betrof de passage over de bezitsvorming", repliceerde mr. Burger, die constateerde dat door de aanneming van het amendement de betekenis van het regeringspro gram nihil is geworden. Ook de posi tie van de Kamer tegenover het ka binet is daardoor anders geworden. Er kan nu niets meer aan de regerings verklaring van 1956 worden ontleend, waaraan wq ons gebonden zouden moeten achten. Drie weken geleden, toen mr. Burger een motie indiende over een Nederlands beheerschap over Nieuw-Guinea in op dracht van de V.N.. had prof. Romme hem nog voorgehouden dat dit een af wijking was van het regeringsprogram ma van het kabinet dat mr. Burger (ten behoeve van dr. Drees als minister-pre sident) zelf had geformeerd. Verkoop landbouwgrond De opzienbarende verklaring van mr. Bur9er, waarvan men consequenties ver wacht. kwam aan het slot van het voortgezette debat (dat twee weken ge leden was geschorst) over net wetsont werp tot „definitieve" handhaving van de prijsbeheersing bij de verkoop van landbouwgronden. Daarop had de heer Biewenga (AR) een amendemenf ingediend met de strekking de wet een „tijdelijk" karak ter te geven tot 1 januari 1963. Dat is in strijd met de regeringsverklaring van 23 oktober 1956. zei minister Vondeling gis teren. want daarin staat: „blijvende voorzieningen dienen te worden getrof fen tot prijsbeheersing der landbouw gronden". Daartegenover merkte de heer Bie wenga (AR) op dat het kabinet extra parlementair is en dat er dus geen bin ding is van de partijen aan een ••ege- ringsprogram. Maar al was het kabinet parlementair en al zouden wij mede verantwoordelijkheid dragen voor het regeringsprogram, dan is de tijdelijk heid daarmee toch niet in strijd, want men kon in 1956 niet jaren vooruitzien. Sedertdien is de Euromarkt tot stand gekomen en in dat kader kan men nu niet zeggen dat de prijsbeheersing bij verkoop van landbouwgrond definitief ir-oet zijn. ..Het heeft er allemaal mets mee te maken", zette prof. Oud (VVD) uiceen, of het kabinet parlementair of extra parlementair is. De minister moet bepalen of hij het amendement al of niet aannemelijk vindt. Daarna kan de Kamer stemmen zoals zij wil. De kabinetsformateur mr. Burger (PvdA) verklaarde echter dat de passa ge over de prijsbeheersing uitdrukkelijk in het regeringsprogram was opgeno men voor de wet op de verkoop van landbouwgronden. Dat betwijfelde prof. Romme (KVP) sterk. Overigens vond hij dat de minis ter voor zijn ambtsperiode aan zijn trek komt als de wet geldt tot 1 januari 1963. Men moet ook niet vergeten dat er in het Landbouwschap geen eenstemmig heid heerst over de kwestie. Minister Vondeling verklaarde dat men zich moet houden aan het rege ringsprogramma, tenzij de omstandig heden sterk zijn gewijzigd. Dat is niet het geval. De regering kan het amen dement niet onaanvaardbaar verklaren, en het wetsontwerp intrekken. Want de oorspronkelijke, nog tijdelijke wet ver valt 1 januari 1959 en kan er daarna dus geen wettelijke regeling meer zijn. Daarom kon de regering alleen zeg gen, dat zij het uitermate zou betreuren indien de Kamer haar niet zou volgen. Amendement aangenomen Het amendement-Biewengi werd hier- hierna met 69 tegen 67 stemmen aan genomen. Voor stemden KVP. AR. SGP, een deel van de VVD en de heer de Ruiter (CHU). Tegen stemden PvdA, een deel van de VVD, de CHU (met uitzondering van de heer de Ruiter) en de communisten. De tegen stemmende leden van de VVD verklaarden dat dit niet beteken de dat zij voorstanders zijn van een blijvende prijsbeheersing, maar zij hechten groot belang aan het voorkeurs recht van de pachter, dat eerst nog op de een of andere wijze in een andere wet vastgelegd moet worden. De kabinetsformateur was merkbaar boos. Dat toonde hij ook in het verdere verloop van de vergadering. Hij vroeg schorsing van de beraadslagingen over een ander wetsontwerp. „Doe dat maar", adviseerde prof. Oud, de voorzitter, „dan heeft de heer Bur ger een uur of drie tijd om te kalme ren Israël verbaasd over Egyptische berichten In officiële kringen te Tel Aviv zün de Egyptische persberichten over een algemene mobilisatie in Israël tegenge sproken. Er zijn geen tekenen van ongewone militaire activiteit en men heeft de berichten met verbazing ont vangen. In gezaghebbende Israëlische kringen in Jeruzalem verklaart men, dat de Egyptische beschuldiging, dat Israël het voornemen heeft om Jordanië aan te vallen een manoeuvre is om de Jordaniërs angst aan te jagen en hen ertoe te brengen hulp van Egypte te vragen. Men zegt verder, dat buiten landse waarnemers kunnen getuigen, dat Israël in het geheel geen agressieve voorbereidingen treft. Pauskroning voor Nederlandse t.v. (Speciale berichtgeving). Naar wij vernemen zal de Neder landse Televisie Stichting a.s. dinsdag ochtend de Euro-visie uitzending van de pauskroning in de St. Pieter te Rome overnemen, zodat ook de Nederlandse kijkers deze plechtigheid zullen kunnen volgen. schuimrubber-matras In Geneve is vandaag overleg begonnen inzake lijvig rapport van geleerden Twee belangrijke kwesties De Sovjet-Unie heeft gisteravond op nieuw verklaard, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de drie atoom- landen (Amerika, Rusland en Engeland) aanwezig dienen te zün op de Geneefse conferentie over het staken van kern proeven In een nota aan Amerika en Engeland zegt de Russische regering-, dat de aanwezigheid van de ministers ongetwijfeld gunstig zou zün voor het spoedig bereiken van overeenstemming. Tevoren had Rusland in een door Tass uitgezonden verklaring opnieuw het Amerikaans-Britse voorstel tot staking van de proeven gedurende één jaar van de hand gewezen. De Russische ver tegenwoordigers in Geneve zouden een onmiddellijke stopzetting van de proe ven voor altijd eisen, aldus de verkla ring. Ih de Verenigde Naties hebben de Russen gisteravond een door India en Joego-Slavië voorgesteld compromis verworpen, inhoudend dart. de assemblee een onmiddellijke beëindiging van de proeven zou vragen eti er bij de drie atoomlanden op zou aandringen een stelsel van controle uit te werken. De Britse minister van Staat bij het ministerie van Buitenlandse Zaken Ormsby-Gore is gisteren te Genève aan gekomen, waar hij de Britse afvaardiging op de drie-mogendheden conferentie over opschorting van kernproeven zal leiden. De conferentie is vandaag be gonnen. De conferentie, die tot na Kerstmi® zou kunnen voortduren, zal het lijvige rapport van geleerden uit Oost en West te behandelen krijgen, die in juli en augustus in Genève bijeen zijn geweest en tot de conclusie kwamen, dat het in het algemeen mogelijk is toezicht uit te oefenen op de naleving van een verbod op kernwapenproeven Zij bevalen de oprichting aan van een internationale controle-organisatie voor toezicht en inspectie. De huidige conferentie te Genève zal zich gesteld zien tegenover twee funda mentele kwesties: 1) de ligging van de 170—180 controleposten op de grond die door de geleerden zijn voorgesteld: 2) de nationaliteit van de geleerden en ander I personeel die de posten moeten bezetten.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1