Tekst van monseigneur Baccf s rede voor het college van kardinalen Opsomming van de geestelijke eigenschappenwaaraan nieuwe Paus zou moeten voldoen ver.... Folklore in Eifel ging te u ZIET T IN PANORAMA! 97ste jaargang Donderdag 30 oktober 1958 Derde blad no. 29582 Toespraak op 25 oktober Hieronder volgt een volledige, on officiële vertaling van de Latijnse toe spraak „De eligendo Pontifice" (Over de verkiezing van een Paus), uitgespro ken voor het college van kardinalen op 25 oktober in de Sint Pieter-basiliek te Rome, door monseigneur Entonio Bacci, „secretaris van de brieven aan de vor sten": Eminenties, Twintig jaar geleden, toen ik een toespraak hield over de verkiezing van een nieuwe Paus in deze zelfde kapel voor het heilig college van kardinalen, heb ik zeker niet gedacht, na een korte tijd vervuld van ernstige gebeurtenissen, nog eens geroepen te zullen worden, in uw naam en opdracht, om over het zelfde onderwerp te spreken. In het conclaaf van de senaat der Kerk, dat toen gehouden is, werd bin nen weinige dagen de man, wiens naam op ieders lippen was en in ieders ver wachting, gekozen als Paus en plaats vervanger van Jezus Christus. De hele christelijke gemeenschap wendde vreug devol haar ogen en geesten tot hem. Hij nam het roer van het schip van Petrus met zekere en vaste hand. Hij vreesde noch de golven van de gezwollen zee, noch deinsde hij voor woedende stor men terug; hij liet zich niet imponeren door de drogredenen van leugen en dwaling. Geen feitelijke moeilijkheden en geen door mensen ópgerichte hinder palen konden zijn gestaag, onvermoei baar en ijverig werken verhinderen of zelfs maar vertragen. Terwijl al het door mensen beïnvloed bare om hem heen onzeker leek, en vaak scheen te schudden of zelfs ineen te storten, ging hij alleen voort, met vast vertrouwen in God en steunend op Zijn helpende hand, op de veilige weg, zijn geest en hart niet alleen gericht op de eeuwige redding van alle mensen, maar ook zoekend naar harmonie, rust eu welvaart voor alle maatschappelijke klassen en voor de ganse mensheid. Door dit alles groeide in brede krin gen een gevoelen, dat niemand de Kerk van God met dezelfde wijsheid, voor zichtigheid en zielskracht had kunnen besturen in die bewogen, fatale tijd. En toch gebeurde het door Gods ondoor grondelijke wil die wij niet kunnen en niet mogen peilen dat hij die zo veel warme algemene liefde en grote bewondering verworven had dat men hem toewenste eeuwig te mogen leven, dat hij geroepen werd om de beloning te erlangen, die hem om zijn grote ver diensten toekwam. Daarom is het nu uw taak, hoogwaar dige vaders, voor de verweesde kerk als nieuwe Paus een man te kiezen, die ten- volle waardig is, de erfgenaam te worden van zulk een groot voorganger. Dit is inderdaad een grote en moeilijke taak, maar door uw scherpzinnige geest, uw wetenschap en uw omzichtig beleid zijt gij ongetwijfeld in staat, u van deze taak te kwijten. Daarom; wat kan ik, die zo ver bene den u staat in rang, waardigheid en ver stand, nog onder uw aandacht brengen waarin u zelf niet reeds inzicht heeft? Hoe kan ik u vermanen, ik, die geen enkel gezag in deze dingen heb be halve dat wat gijzelven mij in uw goed gunstigheid hebt toevertrouwd? Ik zal daarom niets meer doen dan aan uw meditatie voorleggen, wat de geestelijke eigenschappen van de toe komstige Paus dienen te zijn, opdat gij zo spoedig mogelijk de man moogt kiezen, die onze tijd nodig heeft. Gij kent de tijden, waarin wij leven: zij zijn waarlijk nauwelijks beter dan die waarin Pius XII, de diep-betreurde Paus, het heilig pontificaat bekleedde. De lange en wrede wereldbrand die op vlamde bij het begin van zijn pontifi caat, is tenslotte gedoofd. Maar de oor zaken, waarin zij ontsprong, schijnen niet te zijn weggenomen. Daarenboven woeden in verscheidenen streken nog steeds conflicten en geweld, die niet zonder groot gevaar zijn. In andere ge bieden is de storm bedaard, zonder dat echter de rust geheel hersteld werd. Waarom zovele landen verdeeld zijn door bittere onenigheid, is niet moeilijk te begrijpen. Mensen en volken kunnen zich inderdaad zeiven ten oorlog voor bereiden, maar zij kunnen geen vrede verwerven, die echt is en gebaseerd op stevige grondvesten tenzij met de hulp van God. Onder de wet en doctrine van het Evangelie, staat de mens tot zijn medemensen niet als een wolf, maar als een broeder. Indien wij elkaar dan ook allen lief hebben in wederkerige barmhartigheid, kan het nimmer voorkomen, dat een van ons, gelijk een nieuwe Kaïn, zijns broeders bloed vergiet, noch dat volken tegen volken en naties tegen naties de wapens opnemen. Ieder weet, dat uit oorlog en geweld alleen maar smeulende ruïnes kunnen voortkomen, en dat de lasten van dit leed door allen, overwinnaars en over wonnenen, gedragen moeten worden. Juist zoals goddelijke barmhartigheid, gevoed door religie, zielen verenigt en hen sereen maakt, juist zo maakt de haat, voortkomend veelal uit onbeheer ste hartstochten of uit een te grote be geerte naar meer macht, de geesten van de sterfelijke mensen blind. Haat kan de mensen voortstuwen en verlei den tot krankzinnige plannen, die het beginpunt kunnen vormen voor een nieuwe zelfvernietiging door oorlogs geweld. Daarom is het noodzakelijk, dat de Paus, die gij op het punt staat te kie zen. gelyk degene wiens dood wij be treuren. begiftigd is met alle kwali teiten en deugden, die nodig zijn., niet alleen om zielen, volken en naties wederkerig te verzoenen, maar ook om de Christelijke godsdienst weer tot grote groei en bloei te brengen in de zeden van het particuliere en openbare leven. Want als God niet geëerd wordt en de beginselen van het Evangelie niet nage leefd worden, dan blijft elk menselijk streven, hoe lofwaardig ook, tevergeefs. Er is ook een andere overweging, die gij in beschouwing zult moeten nemen. Wij kennen tegenwoordig een niet ge ring aantal naties met een roemrucht verleden, een omvangrijke bevolking en een befaamde Christelijke en burgerlijke u*UjV<t Hsten en lagen, van openlijke of bedekte aanvallen, en zelfs van bittere vervolgingen. De kerk is daar bijna ge heel beroofd van het recht, te leven volgens haar eigen wetten: haar heilige rechten worden met voeten getreden, haar herders in kettingen geslagen of zo lastig gevallen, dat het hun onmoge- lyk is hun kudden te hoeden. Zelfs in uw heilig college zyn er en kelen, die zulk een rampspoed onder gaan en deze, met Gods hulp, in onge broken geestkracht verduren. Maar wat alle oprechte mensen meer dan wat ook grieft, dat is de droevige wetenschap, dat de volken van die lan den verstoken zijn van wettige priesters om hen te leiden en op te voeden in onontbeerlijke vrijheid, van scholen en instellingen om de jeugd te onderwijzen in de christelijke waarheid en deugden, van kranten en andere publikaties om die waarheid en de rechten van de kerk te verdedigen; volken die ondanks hun betreurenswaardige positie, toch hard nekkig vasthouden aan het geloof van hun voorouders. Bij een rustiger beschouwing van het. maandag gepubliceerde artikel van onze Romeinse corres pondent „Ondanks de witte rook nog geen paus", dan waartoe het tempo van de journalistieke arbeid in eerste instantie doorgaans de gelegenheid biedt, moeten wij er kennen, dat de scheidslijn tussen hetgeen monseigneur Bacci in wer kelijkheid heeft gezegd en de kritiek, welke „in goed-katholieke Romeinse kringen" op het beleid van Paus Pi us XII zou zijn geuit, niet duidelijk is getrokken, waar door misverstand blijkt te zijn ont staan. Wij betreuren deze gang van zaken en menen de zuiverheid van onze bedoelingen niet beter te kunnen demonstreren dan door hiernaast de volledige tekst van de rede van mrg. Bacci af te drukken. Red. L.D. Het lijdt geen twijfel, dat de mensen, die de hoogste macht in deze landen bereikt hebben, proberen om de kerk met dergelijke verwerpelijke middelen in een toestand van slavernij te dwin gen, teneinde haar later indien dit mogelijk zou zijn des te gemakkelij ker van haar grondvesten te kunnen losscheuren en uitroeien. Deze zeer ernstige redenen, hoog waardige vaders, maken het noodzake lijk dat de nieuwe Paus die wij ver- waohten, zichzelf onderscheidt dooreen kloekmoedige geest, gepaard aan een zeer grote barmhartigheid. Moge hij openlijk de waarheid stellen voor hen die haar begeren en voor hen, die haar niet begeren. Moge hij de heilige rech ten van de kerk verdedigen met een hart, dat van geen wijken weet. Moge hij de vijanden van de Almachtigde God en van de Heilige godsdienst niet vrezen. Moge hij met al zijn kracht zijn kinderen of broeders, die onderdrukt worden door onrechtvaardige heersers, troosten en hun hoop schenken, eens de vrijheid te verwerven, waarop zij recht hebben. Moge hij met een vader lijke ziel en met alle ijver allen naar de schoot der kerk roepen, die met ge weld van haar gescheiden zijn of die nog leven in het duister van de dwa ling. En moge hij tenslotte met de grootste barmhartigheid zelfs de vijan den van Christus' naam liefhebben en vurig begeren, hen te zien terugkeren, gelijk de verloren zoon .tot hun Vaders huis en tot zijn omhelzing. En verder zal het u niet ontgaan zijn dat. gelijk in vroeger tijden, zich ook thans dwalingen van velerlei aard ma nifesteren, vaak in nieuwe vermom mingen en zich onder onder valse voor wendsels als de waarheid aandienend, teneinde de geesten van de mensen in gevaar te brengen. Moge hij ze bloot leggen. terugwijzen en veroordelen met zijn onfeilbare apostolische gezag. Moge hij voortdurend met vaste hand alle christenen verre houden van de vergif tige weiden, hun geesten verhelderen met het licht der waarheid en hun mo raal leiden, versterken en onwankel baar maken. Moge hij voor de gehele kerk een be zield leraar zijn, vooral thans, nu het denken en streven van vooral jonge mensen beïnvloed kan worden en aan getrokken tot de valse schijn der dwa lingen en het slijk der ondeugd door de stroom van dagbladen en periodieken, films die soms slecht of gevaarlijk zijn en die door ontelbaren gezien worden, en door de bewonderenswaardige uit vinding der televisie, die beelden van dingen, gebeurtenissen en mensen in de boezem der familie brengt. Het is daarom duidelijk dat de nood zaak groot is om niet alleen de chris telijke gemeenschap tegen zovele ge varen te beschermen, maar ook om met alle krachten na te streven dat de nieu we wapenen der waarheid bevorderlijk zullen zijn voor de verspreiding van de deugd en het zaligmaken der zielen. Daarom kan men zeer terecht op de door uw stemmen uit te roepen Paus het woord van de profeet Jeremias toe passen: „Zie, mijn woorden heb ik u in de mond gelegd. Ik heb u boven volke ren en koninkrijken geplaatst, om wortels uit te rukken en af te breken.... en om te bouwen en te planten". Moge de door u te kiezen Paus dwaling en ondeugd uitrukken en neerslaan en evenzo de tempel der waarheid bouwen en sieren; moge hij het zaad van christelijke deugd breed uitzaaien, de Jiemen der heiligheid behoeden, het Koninkrijk Gods bevorderen en uitbrei den. Moge hy ook zijn een zeer ijverig her der. Het is noodzakelijk dat hij schittere door kennis, dat hij de internationale betrekkingen volmaakt kent, dat hij zich onderscheide door daadkrachtige wys- heil; maar dit is niet alles. Moge hij vóór alle gelijkend zijn op Hem die zei: „Ik ben de goede herder. De goede herder zet zijn leven in voor zijn schapen Ik ben de goede herder en Ik ken de mijnen en de mijnen kennen Mij". Moge hij zijn de „bisschop der zielen". En als hij uit ervaring de menselijke noden van deze tijd kent, de gevaren die moeten worden afgewend en de crises die te boven gekomen moeten worden; als hij zich niet alleen over boeken heeft gebogen, maar ook temidden der dingen heeft gestaan en geleefd; en boven al: als hij brandt van de liefde die doet verlangen het leven in te zetten voor de hem toevertrouwde kudde, dan zal de nieuwe Paus zonder twijfel het ideale beeld kunnen vertegenwoordigen van de Allerhoogste, zoals dat reeds afgespie geld is in uw geesten, hoogwaardige emi nenties, en dat het doel van uw stre ven is. Moge de nieuwe Paus allerwelwillendst de bisschoppen in zijn nabijheid toelaten die „Zijn aangesteld door de Heilige Geestom de Kerk van God te be sturen". Moge hy hun steun en raad geven in al hun twijfels en noden; moge hij hen steunen in hun deernis en hun streven schragen waar hij maar kan. Moge hij als een vader de Westerse en Oosterse kerk gelijkelijk omhelzen en moge hij met de grootste toewijding luisteren naar alle stemmen van over de gehele wereld die zich richten tot de zetel van Petrus. Moge de door u te kiezen Paus niet alleen de rol vervullen van leraar en herder, maar ook die van liefderijk vader. Want als een man geroepen is tot de glorie van het Pausschap, dan en gij weet het wèl, hoogwaardige eminenties behoort hij niet langer zichzelve toe, een gegeven volk of natie, maar dan be hoort hij tot alle naties, die alle door de Katholieke Kerk zijn omvat. Moge hij een grote geest hebben, de zelfde geest die onze verlosser Christus toonde. Moge hij in staat zijn passend en met recht het woord van de apostel der heidenen te herhalen: „Indien er iemand zwak is, zou ik het dan niet zyn? Indien iemand aanstoot neemt, zou ik dan niet in brand staan?" „Want het is de liefde van Christus die ons voort drijft". Moge hij daarom zijn geest en ziel bovenal richten op die volkeren, welke door vervolging en tyrannieke macht worden verdrukt, op de laagste groeperingen der maatschappij, tot die menigten welke weinig of niets bezitten en die op het punt gekomen zijn waar hun arbeid en het zweet van hun wer ken niet toereikend zijn om hun brood en huisvesting te verzekeren. Moge hij niets zoeter en zachtmoedi ger achten dan hun tranen te drogen, hun zorgen te verlichten en hun mense lijke staat te verheffen en billijker te maken. Moge hij als Jezus Christus zelf een voorvechter zijn voor de zaak der armen, voor hen die leven van hun dagelijks zwoegen en vooral voor hen, die niet in staat zijn hun opgroeiende kinderen groot te brengen. Moge hy tenslotte niet alleen door leraarschap maar ook door over reding, advies en onaflatende arbeid, de rechten van de menselijke arbeid doel treffend en bruikbaar maken zoals Roomse Pausen die in hun encyclieken hebben geproclameerd. Want inderdaad zoals gij wèl weet zijn met groot gevaar beladen het ontkennen en voor bijzien van die rechten tot het punt, waar de uit regel en geest van het Evan gelie voortspruitende rechtvaardigheid niet meer in feite prevaleert tussen de sociale groeperingen en in de gehele menselyke gemeenschap. Het woord Pontifex (Latijn voor Paus, red.) wordt zoals gij weet geacht te zyn afgeleid van ponte (zesde naam val van pons, Latijn voor brug, red.). Moge de nieuwe Paus dan ook een brug zijn tussen goede en kwade mensen, en moge hij de eersten roepen naar de goede weide en de anderen aansporen tot nog grotere deugdzaamheid. Moge hij een brug zijn tussen de sociale groe peringen en toezien dat rechtvaardigheid ruimer en meer zinvol tussen hen heerst en dat meer vurige barmhartigheid hen verbindt. Moge hij een brug zijn tussen alle naties, zelfs die welke het katho lieke geloof hetzij verachten, hetzij ver volgen met roekeloze durf. En moge hij Een opname, gemaakt tijdens de i Kon. Schouwburg te Den Haag. Op slaande t an links naar rechts Cees receptie ter gelegenheid van het I de voorgrond i an links naar rechts Laseur, Fie Carelsen en Paul vijftig-jarig toneeljubilenm van j kleindochter Karin, dochter Enny j Steenbergen. Marie Meunier in de foyer van deen Marie Meunier, daarachter I „Ezelsbruiloft" in het dorpje Hiitten ter bespotting van een hardleerse bruidegom Triomf voor ,oude rechten' of straf voor belediging (Van onze correspondent in Bonn) In de oude stad Trier, aan de Duits-Luxemburgse grens, zal bin nenkort een proces beginnen, waar bij in feite de folklore van de Eifel op het beklaagdenbankje zal moeten zitten. De nauwelijks tachtig inwo ners van het kleine dorpje Hutten hebben namelijk, volgens een oud folkloristisch gebruik, op bepaald onkiese ivijze wraak genomen op een van buiten het dorp komende man. die trouwde met een meisje uit Hiit ten, maar die het vertikte de som van 150 mark te betalen, opdat de dorpsgenoten de bruiloft mee kon den vieren. Voor vele Duitse juristen gaat het hier om een juridisch hapje van de hoogste orde. De „ezelsbruiloft" van Hütten heeft men reeds van alle kanten uitgeplozen, niet om de schuldigen echt te straffen, maar om te kijken in hoe verre een folkloristisch verschijnsel in strijd kan komen met het recht. Op 26 juli j.l. vond in Hütten de brui loft plaats tussen een meisje uit dit dorp en een jongeman „van buiten", een zekere Kandel. De bruidegom wei gerde, gelijk gezegd, een som van 150 mark uit te trekken, opdat de vooral jonge dorpsgenoten, zoals de gewoonte in de dorpen in de Eifel blijkbaar wil, mee konden feesten. Hij bleef ondanks allerlei dreigementen op zijn standpunt staan. Zestien jongemannen uit Hütten bleken even standvastig en volgens ken ners van de folklore in Eifel en Luxem burg hebben zij heel oude gewoonten aan hun zijde! Volgens een oud recht in deze gebieden kan men namelijk pas werkelijk in de dorpsgemeenschap wor den opgenomen, als men by een bruiloft zyn tol betaalt Het bruidspaar heeft in de periode van 26 juli tot en met 21 september j.l. nu juist geen bijzonder aangenaam le ven gehad. De plagerijen bereikten een hoogtepunt op 21 september met de zo genaamde „ezelsbruiloft". Daarvoor had men een ware propaganda-actie ge voerd En op de dag zelf kwamen in het dorpje van nauwelijks tachtig inwoners, niet minder dan duizend mensen, aan gevoerd met autobussen en personen auto's. belust op de bruiloft der ezels.. Men moest entree betalen, er was dus kennelijk iemand die de zaak te eigen bate had georganiseerd en de politie had de handen vol om de toeschouwers van de bepaald niet fijnzinnige ezels- Pro/. dr. George Wells Beadle beschaving, waarin de godsdienst echter I (links) en prof <fr. Edward Laurie ^de enige en hechtste grondslag der ^- r I samenleving het onderwerp is van I latum (rechts) twee pan de drie Amerikaanse geleerden die de nobelprijs voor geneeskunde delen. hen voorgaan op de weg die leidt naar oprechte vrede, de bron van alle ware welvaart. Moge met al deze pracht van geest en ziel de man zijn begiftigd hoogwaar dige eminenties die gij door uw stem men zult verheffen tot de hoogte van het supreme pontificaat. Maar moge hij bovenal schitteren door zyn priesterlijke deugden en heilige levenswandel. Gij weet terdege dat natuurlijke gaven hun waarde hebben maar niet alle vereisten kunnen voldoen welke een zo zware taak met zich brengt. Als de toekom stige Paus uitmunt door heiligheid zal hij zonder twijfel van God al het an dere kunnen erlangen dat nodig is om de universele kerk te besturen. De grote Franse redenaar Jacques Benigne Bosuuet zei, toen hij de eulogie hield voor een overleden koning: „Niemand dan God kan in waarheid groot worden genoemd". Maar de man, die krachtens zijn allerhoogste taak als plaatsbekleder van Christus op aarde in zich het beeld draagt van God, kan en moet waarlijk groot genoemd worden. Zodanig zal ongetwijfeld de man zyn, die gij op het punt staat te gaan kiezen: en al is het noodzakelijk dat hij begif tigd zy met zo grote en zo vele geeste lijke pracht, toch zult gij met de hulp van goddelijke inspiratie de man boven dien ook waardig achten zijn grote taak te aanvaarden. Wat mijzelf betreft rest mij slechts uw vergevingsgezindheid in te roepen voor al wat ik onelegant of misschien onpassend zou kunnen hebben gezegd, en met smeekbeden tezamen met alle kinderen der Katholieke Kerk de Goddelijke Verlosser en zijn allerhei ligste Moeder te bidden, dat uwe gees ten door bovennatuurlijk licht worden verhelderd en «^t uw aandacht door de adem der hemelse genade gericht moge worden op het kiezen van de man, die door de noden van onze tijd wordt ge vergd en voor wie alle goede mensen thans gebeden storten. bruiloft in het goede spoor te houden. In een grote tent vond tenslotte onder de belangstelling van duizend mensen de ezelsbruiloft plaats, een grof volks feest waarbij met de bruiloft van het echtpaar Kandel de spot werd gedreven. De Kandels zelf vrezen nu, dat hun eventuele nakomelingen te eeuwige dage uitgemaakt zullen worden voor ezels kinderen.Zij zijn uiteraard, en met hen vele duizenden mensen uit de Eifel, bijzonder verontwaardigd over het volks feest, waarbij hun huwelijk bespot werd. De rechter in Trier zit er thans mee: op zyn bureau liggen stapels brieven, acten en boeken over het volksfeest van Hütten. De wijzen in Eifel en Trier zeg gen, dat het maar het beste is de zaak te laten rusten. De juristen evenwel wil len wel eens het fijne van de zaak weten.Folklore of belediging: wie is het sterkste Minister ernstig ontstemd over burgemeester van Velsen Naar aanleiding van de door de Twee de Kamer gestelde vraag of de minis ter van Binnenlandse Zaken de bur gemeester van Velsen heeft onderhou den of te doen onderhouden in ver band met zijn optreden tegenover Duitse gasten bij een officiële ont vangst van Engelse en Duitse jongeren in het raadhuis aldaar, heeft de Mi nister medegedeeld, dat hij terstond nadat hij van het gebeurde had ken nisgenomen, de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Holland heeft verzocht, de burgemeester, na mens hem, erop te wijzen, dat hij diens houding en optreden tegenover de Duitse jongeren onjuist acht en in hoge mate betreurt. Toen hem later bleek, dat de burge meester bij een verklaring van zijn han delswijze tegenover de raad der gemeen te Velsen geen behoefte had gevoeld zijn spijt daarover te betuigen en zelfs aan het slot een woord van dank had ge sproken aan de schrijvers van brieven en telegrammen met blijken van in stemming met zijn houding, heeft de minister de burgemeester nogmaals zyn ernstige ontstemming over zijn handels wijze kenbaar gemaakt. Advertentie U hoort 't door de radio U leest 't in de krant... REPORTAGES HEET VAN DE NAALD: Mr. J. G. Reyers in zijn functie hersteld (Van onze Haagse redactie) Mr. J. G. Reijers is in zyn functie van substituut-griffier van het Ge rechtshof te Amsterdam hersteld. De minister van Justitie, prof. mr. I. Samkalden, heeft de schorsing van mr. Reyers met ingang van 27 oktober j.l. opgeheven. De minister overwoog, dat het belang van de dienst vordert, dat de substi tuut-griffier ziin werkzaamheden zo spoedig mogelijk hervat. De bewindsman schorste mr. Reijers op 10 april, omdat deze in een Amster dams dagblad onder de titel „Gestapo- methoden" een artikel publiceerde, dat beledigend werd geacht voor verscheide ne autoriteiten. Vooral de Haagse Pro cureur-Generaal mr. D. J. van Gilse zou er in zijn goede naam door zijn aange tast. Haagse burgemeester nam Europa-prijs in ontvangst De burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, heeft giste ren in Straatsburg de Prijs van Europa in ontvangst genomen die elk jaar door de Raad van Europa wordt toe gekend aan een gemeente die de meest waardevolle bijdrage heeft geleverd aan de verbreiding van de Europese gedachte. Deze prys is dit jaar aan Wenen en Den Haag ver- ieend. De burgemeester verklaarde bij de plechtige uitreiking op een vergadering van de Vereniging der Europese ge meenten, dat bij de toekenning kenne lijk de rol van Den Haag als wereld hoofdstad van het recht in aanmerking is genomen, Den Haag, waar het Inter nationale Gerechtshof zetelt, vertrouwt erop, zo merkte mr. Kolfschoten in dit verband op, dat het in de toekomst ook het Hof van de Europese Gemeenschap pen (EEG, EGKS en Euratom) zal her bergen. Dr. Tilanus niet gerust op onderwijswetgeving De Vereniging voor Christelijk Volks onderwijs heeft gisteren in Krasnapol- sky te Amsterdam haai' algemene leden vergadering gehouden. In zijn openings woord zei de voorzitter, dr. H. W. Tila nus, o.m. dat er bij de ontwikkeling van de onderwijswetgeving voor moet worden gezorgd dat wait in de grondwet over de rechten en plichten staat, on aangetast blyft. „Wij moeten op onze qui-vive zijn", aldus spreker. Hij zeide niet helemaal gerust te zijn op het plan van de rege ring om in één wet op te vangen heel Minister Casey zal niet bemiddelen De Australische minister van Buiten landse Zaken, R. Casey, heeft meege deeld, dat Australië bereid is de Indo nesische eis inzake Ned. Nieuw-Guinea te bespreken, maar dat het niet zou be middelen tussen Indonesië en Neder land. Hy zei op een persconferentie, dat hij verwachtte, dat ds. Soebandrio na de federale verkiezingen van 22 november Australië zou bezoeken. Minister Casey heeft verklaard, dat een bezoek van minister Soebandrio de regering van Canberra in de gelegen heid zou stellen hem op de hoogte te brengen van de Australische politiek met betrekking tot Nieuw-Guinea. Australië is niet tegen het verstrek ken van wapens door de V.S. aan In donesië voor zijn binnenlandse veilig heid, zo heeft minister Casey nog ge zegd. Generaal Ely bepleit een „Afrikaanse NAVO" Generaal Paul Ely, stafchef van de Franse strijdkrachten, dringt in een ar tikel, dat in het tijdschrift voor de Franse nationale defensie 2al verschij nen, aan op een reorganisatie van de verdediging van de vrije wereld. Volgens het Franse dagblad „Le Monde", dat het artikel aanhaalt, zegt generaal Ely, dat de Westelijke defen sie voornamelijk op een Europese regio nale strategie is gebaseerd. Maar het Westen wordt bedreigd in Zuidoost- Azië, het Midden-Oosten, langs de zui delijke kusten van de Middellandse Zee en in zwart-Afrika, aldus de generaal. Hij spreekt zich uit voor een krach tiger regionale defensie in Oost-Afrika met het oog op de zwakheid van hec We6ten in het Midden-Oosten. De ge neraal wenst tevens, dat de vrije we reld een .Afrikaans schild" helpt op bouwen naar het patroon van de Noordatlantische Verdedigingsorganisa tie (NAVO), langs de as ParijsAl giers-Brazzaville met mogelijke uitbrei ding in noordelijke en zuidelijke rich ting. het voortgezet onderwijs. Hier raakt men aan de rechten, die in de grondwet zyn neergelegd Een voorontwerp is aan de organisaties toegezonden en aldus de voorzitter alle protestants christe lijke onderwijsorganisaties hebben een gezamenlijk advies aan de minister toege zonden Twee jaar heeft de minister voorbij laten gaan. En of er nu nog wat van terecht komt zo vroeg spreker zich et, IX zou het niet betreuren.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9