Laatste nieuws S.E.R.- lid Chr. van den Heuvel besprak actuele vraagstukken Centrale A.R.- kiesvereniging Leiden bijeen Beroep Ver. Kleuteronderwijs tegen besluit van Leidse raad „Leidse Wol" kocht pakket eigen aandelen van nom. twee miljoen De Centrale A.R.-kiesvereniging ver gaderde gisteravond in het Wykgebouw „Levendaal". De voorzitter, de heer Chr. van den Heuvel, tevens de spreker van deze avond en lid van het dagelijks bestuur van de Sociaal-Economische Raad, be sprak in zijn openingswoord verschillen de oorzaken, die tot de achteruitgang in het aantal zetels van de A.R.-partij neeft geleid. Spreker zag in het wegvallen van de trekkracht van de persoon van dr. Colijn en de oprichting van het Gere formeerd Verbond de twee voornaamste en in feite niet- politieke oorzaken van de teruggang. Hij sprak de hoop uit, dat het propagandawerk tot terugwinning van zetels zou leiden. Spreker wenste de heer S. M. Stolp, vice-voorzitter van de Kiesvereniging, namens de vergadering geluK met zijn benoeming tot wethouder. De heer Stolp zeide in zijn dankwoord, dat hij bij de aanvaarding overtuigd was van de zwa re taak, welke hij op de schouders nam, doch dat hij zich wist gesteund door de Kiesvereniging. De heer Van den Heuvel behandelde hierna achtereenvolgens een aantal vraagstukken, die de gemoederen in den lande in het huidige tijdsbestek bezig houden. Spreker herinnerde aan het jaar 1956, toen de regering vlak na de kamerver kiezingen evenals nu, de SER om ad vies vroeg. In dat jaar zag de toestand in ons land er rooskleurig uit. De socia listische ministers deden wonderen en minister Van de Kieft bracht zelfs be lastingverlaging, maar men verlieze hierbij de opbrengst van de omzetbelas ting niet uit het oog! Nu, in 1958, kloppen drie ministers bij de SER aan 0111 advies. Hierover is veel te doen geweest, maar het staat na drukkelijk in de wet op de bedrijfsorga nisatie, dat de regering de SER om ad vies moet vragen als zij bepaalde maat regelen overweegt. Een overeenkomst tussen de advies aanvraag in 1956 en die in 1958 is, dat in beide gevallen de vrees voor een in flatie aanwezig was. Spreker noemde de waardedaling van het geld het ernstigste sociaie kwaad. Juist de minstdraagkrachtigen worden er de dupe van. Vervolgens ging spreker uitvoerig na, hoe verschillende oorzaken tot devaluatie kunnen leiden. DE CONSUMENTENSUBSIDIE OP MELK. De consumentensubsidie op de melk wil de regering afschaffen omdat ze on economisch is. Velen, voor wie ze niet nodig is, profiteren ervan. Het betreft een bedrag van ruim honderd miljoen gulden. Naar spreker's mening moet men deze subsidie niet schrappen zonder de ge zinnen, die door het wegvallen van de subsidie bijzonder zouden worden ge troffen, op de een of andere manier een compensatie te geven. Iets derge lijks zou nodig zijn bij huurverhoging. WONINGPROBLEEM Het woningprobleem achtte spreker het moeilijkste vraagstuk van de bin nenlandse politiek. Op het ogenblik wo nen 231500 gezinnen bij anderen in. Er zijn in het verleden onvergeeflijke fou ten gemaakt, maar tenslotte staan wij nu voor de vraag een oplossing te vin den, welke naar sprekers mening voors hands niet gegeven kan worden. Dat de lonen, prijzen en diensten aan elkaar werden aangepast, doch de huren daar bij niet werden betrokken, noemde spr. een onrecht. FINANCIEN EN BELASTINGEN Bij het volgende punt, financien en belastingen, zeide de heer Van den Heuvel ervan overtuigd te zijn, dat de regering met het geld van de gemeen schap niet voorzichtig genoeg omgaat, en dat de pracht, die men in tal van rtjksgebouwn ziet, zeker niet nodig is. Wat het financiële beleid van de ge meente betreft, lag de verantwoorde lijkheid hiervoor volledig bij het rijk, hetgeen spreker nader toelichtte. Begrafenis ds. J. Ph. Makkink Hedenmiddag vond onder grote be langstelling op de begraafplaats „Rhijn- hof" de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van ds. J. Ph. Makkink, emeritus predikant van de Evang. Luth. Gemeente alhier en laatst wonende te Velp (G.). Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op ds. H. J. A. Haan Luthers predikant en tal van leden van de kerkeraad en diverse kerkelijke colleges der Leidse Evang. Luth. Gemeente. Nadat de kist met het stoffelijk over schot in de aula was opgebaard sprak ds. Haan een korte meditatie uit naar aanleiding van Ps. 30 12 „Mijn rouw klacht hebt Gij veranderd in een rei- lans, mijn rouwkleed hebt Gij losge maakt, met vreugde mij omgord". Bij de ontvouwing van de in deze tekst ont wikkelde gedachten bracht spreker o.m. naar voren, dat de thans overleden pre dikant in zijn leven steeds een strijder voor de kerk is geweest. Na deze korte plechtigheid, werd het stoffelijk over schot uitgedragen en in het familiegraf bygezet. Een zoon van de overledene, de heer J. Ph. Makkink uit Amsterdam, dankte voor de belangstelling bij dit overlijden betoond. De 4-jarige Jannie v. d. Meij van de Uiterstegracht is gistermiddag, om streeks half drie in deze gracht gfeval- len. Omstanders hebben het meisje uit het water gehaald. De E.H.D. bracht het kind ter observatie naar het Academisch Ziekenhuis. KLEINE LANDBOUWBEDRIJVEN NIET OPHEFFEN! Tenslotte gaf de heer Van den Heu vel, die een deskundige is op het gebied van de landbouw hij is voorzitter van de Chr. Boeren- en Tuindersbond zijn toehoorders een inzicht in de ver schillende problemen van de landbouw politiek, die uitermate moeilijk zijn en waar wel veel over wordt gesproken, maar waar men over het algemeen wei nig van weet. Spreker vond het een ongezonde poli tiek om te streven naar de opheffing van de kleine bedrijven, waarin zo vele mensen tevreden hun werk doen. Het is te meer onjuist, omdat de land bouw in Nederland aan de top staat vergeleken bij alle andere agrarische landen van de wereld. Hoe zou de Iandbouwgroep in ons land dan een achterlijke groep kunnen zijn! De vice-voorzitter dankte de heer Van den Heuvel voor zijn duidelijke belich ting van de actuele vraagstukken en voor zijn krachtig pleidooi voor de land bouw. PEN-dub richt zich tot Russische schrijvers De internationale PEN-club een in ternationale organisatie van schrijvers heeft een telegram gezonden aan de Russische auteursvereniging, waarin zij zegt zeer getroffen te zijn door de ge ruchten rond Pasternak. Zij verzoekt de Russische vereniging de dichter te be schermen en het hem mogelijk te blij ven maken om in vrijheid te scheppen. De professoren Tsjerenkof en Tamm, twee van de drie Russische winnaars van de nobelprija vootr natuurkunde, hebben gisteren op een persconferentie te Moskou meegedeeld, dat zij naar Stockholm zullen gaan om de prys in ontvangst te nemen. De derde geleerde, prof. Frank, heeft Tamm vanuit de badplaats Sotsji op de Krim telegrafisch meegedeeld, dat hij verheugd is over de toekenning van de prijs. Tsjerenkof en Tamm nemen aan, dat Frank mee zal gaan naar Stock holm. Tamm wilde niet spreken over de no- belprijs voor literatuur, die aan Paster nak werd toegekend. „Wij zijn hier alleen maar om over de prijs voor natuurkunde te spreken", zo zei hij. DONDERDAG 30 OKTOBER 1958 Grote belangstelling voor komende Voorjaarsbeurs Expositie „Doe het zelf" Tijdens de openbare zitting van Ged. Staten van Zuid-Holland te Den Haag is vanochtend de behandeling van het beroep van het bestuur van de Vereni ging voor voorbereidend onderwijs al hier tegen het besluit van de gemeente raad van 4 november van vorig jaar, voortgezet. Zoals indertijd gemeld, werd dit bestuur niet ontvankelijk verklaard in zijn verzoek om medewerking voor de aanschaffing van meubels; ontwikke lingsmateriaal, hulpmiddelen en school- behoeften ten behoeve van de bijzondere kleuterschool aan het Rapenburg '131 Het Leidse gemeentebestuur stelde zich indertijd op het standpunt, dat de kleuterschool niet is gevestigd in een zelfstandig gebouw, doch in een niet aan de gemeente toebehorend gebouw, dat niet uitsluitend voor het geven van kleuteronderwijs is bestemd. Het schoolbestuur betoogde daarop, in een beroepschrift, dat de kleuterschool wel is gevestigd in een zelfstandig gebouw Er bestaat wel een deur, die toegang geeft tot het aangrenzende internaat voor leerlingen van de eveneens van deze vereniging uitgaande opleidings school voor kleuterleidsters. Doch, zo meent het bestuur, deze verbinding is slechts aangebracht uit utiliteitsover wegingen en kan desgewenst ongedaan gemaakt worden. Voor het geval, dat het gemeentebestuur kleuterschool en internaat toch als één gebouw zou wil len aanmerken, voerde het schoolbe stuur aan, dat dit internaat kleuterleid sters opleidt en dat zijns inziens dit ene gebouw dan uitsluitend voor het geven van kleuteronderwijs bestemd is en dat het hier dan nog niet betreft een school als bedoeld in artikel 62 van de wet. B. en W. zijn van mening, dat ook het karakter van de „ingebouwde" school niet zou verdwijnen met het dichtmaken van de verbindingsdeur. Daargelaten nog dat bij de beoordeling van het ver zoek van het schoolbestuur rekening dient te worden gehouden met de toe stand ten tijde van het indienen ervan. De mening van de bouwkundig hoofd inspecteur van het L.O. was, na een inspectie van het gebouw in kwestie, dat beslissing nemen. hier stellig sprake is van één gebouw, dat niet uitsluitend bestemd is voor het geven van" kleuteronderwijs. Ook de hoofdinspectrice van het kleuteronder wijs was de mening toe gedaan, dat de kleuterschool géén zelfstandig gebouw is Op 7 augustus j.l. kwamen Gedepu teerden voor behandeling van dit be roep in eerste instantie bijeen. Aan de vertegenwoordiger van het Leidse ge meentebestuur werden toen enige ver zoeken gedaan, waaraan B. en W. thans hebben voldaan. Voor de school sprak allereerst mevr. C. Verhey van Wijk, die in haar uiteen zetting betoogde, dat de vereniging te Leiden al meer dan 80 jaar de opleiding voor kleuterleidsters verzorgt. Zij bleef bij de opvatting van het schoolbestuur, dat het gebouw, waar het hier om gaat een geheel zelfstandig gebouw is. Wie schetst, zo zei zij, dan ook de verbazing en teleurstelling van het bestuur toen het college van B. en W. op grond van art. 50 van de wet medewerking ont hield. Resumerende stelde zij, dat het schoolbestuur de stellige overtuiging heeft dat de kleuterschool aan het Rapenburg een zelfstandige school is, en niet een ingebouwde als bedoeld in art. 62 van de kleuteronderwijswet. Een objectieve deskundige beoordeling en niet in de laatste plaats de geschiedenis van deze school kunnen dit bevestigen. Voor de gemeente Leiden voerde dr. J. M Roozenschoon het woord. Spreker gaf allereerst een uitvoerig overzicht van de voorgeschiedenis. In de reeds ge zonden brieven, aldus spreker, is het standpunt van de gemeente Leiden reeds voldoende uiteengezet. De ge meente meent nog steeds, dat men te doen heeft met een gebouw, dat uitge breid is met een stuk. Een der gedepu teerden vroeg hem of de deur noodzake lijk was 0111 de school in stand te houden. Het antwoord luidde, dat zon der deze bewuste deur de school zeker ook bruikbaar zou zijn. Rapporteur in deze zaak was mr. T. A. van Dijken. Het college zal t.z.t. een LEIDERDORP BAZAAR HARMONIEKAPEL Vrijdagavond vanaf half acht tot 11 uur en zaterdagmiddag van 2 uur af wordt in de Prinses Marijke School aan de Hoofdstraat een bazaar gehouden waarvan de opbrengst bestemd is voor uniformen voor de Harmoniekapel Lei derdorp. De opening geschiedt door burgemeester v. Diepeningen. OEGSTGEES'l BURGERLIJKE STAND Geboren: Aart, zn. van L. Koopmans en J. Klngma; Balthazar S. L., zn. van Th. H. ten Berge en M. Wieringa; Andries Joh., zn. van Joh. Kreeft en J. A. Pla- mont; Michael J., zn. van J. van der Luit en G. D. Bournan; Maria Joh. Th., dr. van landse Maatschappij G. Th. den Hollander en J. E. M. Sliedregt. afdeling Wassenaar OndertrouwdG. M. Mooij, 29 jr. en S. J. M. Werkhoven, 27 Jr. Overleden: N. van den Brink, 91 jr., e.v. N. Timmers. VOORSCHOTEN SCHAAKNIEUWS Uitslagen wedstrijden Schaakvereni ging „Voorschoten": Groep I: Maarsendr. v. Schaik dr. Van SchaikP. Segaar 10; SmitMaarsen 10; M. SegaarBoven 01; SluiterMaat 10; Maarsen Braggaar jr. 10; Braggaar sr.dr. Vermet V2. Groep II: W. BerkhuizenVerstraten 01; v. d. MareiGrobben 10; v. d. WerfHulleman 01; AnkerKuneken 01; N. SegaarEwyk 10; Honsbeek Boxman 0—1; v. d. MareiN. Segaar 01; Ewijkv. d. Akker VaVer stratenAnker 10. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes C. P., zn. van W. J. v. .d Ham en W. C. M. van Veen; Coenraad H. I., zn. van J. C. Brouwer en S. M. Del fos; Leenderit J. J., zn. van P. L. Streeder en J. C. Lucas; Harm, zn. van K. Holt en R. van Dijk. Getrouwd: J. T. J. Vogelaar en T. G. van Meiigaarden; P. van Boheemen en T. E. van den Berg; F. van Ommen en R. E. Ek. Overleden: J. B. van Aerde, echtgenoot van J. J. Barends, 70 Jr. WARMOND K.A.B. OPENDE SEIZOEN Onder voorzitterschap van de heer S. P. van Rijn hield de afdeling Warmend van de KAB haar eerate vergadering in dit winterseizoen. De voorzitter gaf een uiteenzetting van de te voeren activi teiten door de vereniging. Nadat nog enige zaken van huishoudelijke aard waren afgehandeld was het woord aan pater dr. Alfred. Deze had tot onder werp gekozen de zg. gespreksgroepen. Hy wees erop dat deze gespreksgroepen zeer grote opgang maken hetgeen in deze tijd met zijn ontzaglijke proble men verklaarba ar is. Alle voorkomende problemen en kwesties kunnen deze groepen tot onderwerp van discussie worden gemaakt, waardoor men uitein delijk een beter inzicht in de problemen krijgt. Hij achtte het van belang dat in iedere gemeente een dergelijke gespreks groep wordt opgericht. ONTSPANNINGSAVOND P.P Gisteren werd de eerste ontspan ningsavond gehouden voor de leden van de personeelsvereniging van Padox- Fanagro. Deze vond plaats in de kan tine van Padox. Bij afwezigheid van de voorzatter de heer Bekkering, opende de heer Kleijn de bijeenkomst. Hierna ging men kaarten en sjoelen. De voorzitter die later op de avond nog gearriveerd was sloot deze gezel lige bijeenkomst WASSENAAR Ambonnezen verdedigers van recht en vrijheid Een openbare vergadering van de Hol- van Landbouw, ;n Voorschoten, werd gehouden in huize Den Deyl met als spreker mr. dr. J. Hazenberg over het onderwerp: „Ambone1^». verdadi* gers van recht en vrijheid". De voorzit ter, de heer Nell, heette in het bijzonder de spreker welkom aan wie hij dadelijk het woord gaf. Na zijn onderwerp te hebben ingeleid met een bespreking van de bezetting van Indië, de belofte van de Koningin in 1942 ten aanzien van de overzeese ge bieden gedaan en de rol door de Engel sen na de bevrijding gespeeld, kwam de heer Hazenberg tot het moment van de stichting van de Republiek der Zuid- Molukken, welke zich voorlopig aansloot bij Oost-Indonesië. Maar vijftien dagen ne de soevereine overdracht door de Japanners aan Soekarno, heeft deze ge> decreteerd, dat Indonesië een eenheids staat zou zijn. Oost-Indonesië wendde zich zonder succes tot Nederland en de Verenigde Naties en toen bleek, dat zij zich niet kon handhaven werd de repu bliek gesticht, waarvan de rechtvaardig heid door zeven rechtscolleges is erkend. Bij de Ambonezen, ook bij de 18.000 in Nederland, bestaat nog altijd de hoop op herstel van hun rechtmatige staat. Zij verdienen dit door hun in 1609 afge legde en 350 jaren gehouden belofte van trouw. Hoe zij hun belofte hielden daarvan haalde spreker enkele staaltjes aan. Kerkehout 25 jaar Ter gelegenheid van het 25-jarig be^ staan recipieerde het bestuur van de Buurtvereniging Kerkehout en Omge ving gistermiddag in het met zeer vele bloemstukken prijkende restaurant van de Dierentuin. Onder de velen die kwa men gelukwensen waren de burgemees ter en echtgenote, de wethouder van Onderwijs mevr. s'Jacob, de commissaris van politie, ds. Wiersma, vertegenwoor digers van verenigingen en anderen. Burgemeester Van Wijnbergen zei dat het gemeentebestuur zeer verheugd is over de activiteit bij dit jubileum aan gezien de gemeente zeer uitgebreid is en daardoor behoefte bestaat aan gedecen traliseerde maatschappelijke belangstel ling. Hoe meer gezinnen worden betrok ken in een buurtvereniging des te meer verlicht dit de overheidstaak en des te beter kunnen de maatschappelijke be langen worden bevorderd, hoewel niet aan alles kan worden voldaan. Spreker maakte het bestuur een compliment over het grootse feest, hetwelk hij een af spiegeling noemde van de vereniging. Hij herdacht nog de overleden voorzit ter, de heer Th. van Beek,, die hij een groot man noemde voor de verenigingen, een man met vele goede eigenschappen. De voorzitter, de heer H. W. Geerligs, dankte de burgemeester voor zijn goede woorden. Hij zei het een en ander over de niet zo eenvoudige taak van het be^ Uit de bij de Kon. Ned. Jaarbeurs bin nengekomen aanvragen voor deelneming valt te constateren, dat het Nederlandse bedrijfsleven voor de voorjaarsmanifes tatie 1959 een grote belangstelling aan de dag legt. De voorjaarsbeurs te Utrecht zal, zoal? gemeld is, volgend jaar in twee gedeelten worden gesplitst. Van maandag 9 tot en met zaterdag 14 maart wordt de voorjaarsbeurs voor de gebruiksgoederen en van woensdag 15 tot en met vrijdag 24 april de voor jaarsbeurs voor technische goederen ge houden. De consumptieve voorjaarsbeurs zal zich uitstrekken over beide expositieter reinen, dus zowel Vredenburg als Croe- selaanterrein. Het ziet ernaar uit, dat dit de grootste gebruiksgoederenbeurs zal worden die ooit in Nederland is ge houden. Twee nieuwe afdelingen zuilen in Jaar- beursverband verschijnen, nl. de groep water, waarin alle sanitaire artikelen zijn opgenomen, en een groep die ge reedschappen voor elektriciteit, gas- en wateraanleg, voor timmeren en schilde ren en voor tuinaanleg en -verzorging omvat. Na het succes op de najaarsbeurs is besloten ook op de consumptieve voor jaarsbeurs een „Doe het zelf" tentoon stelling te houden. Zij zal zeer waar schijnlijk worden gehuisvest in de Merwedehal en met verschillende groepen worden uitgebreid. Op de technische voorjaarsbeurs zal de afdeling scheepsbouw een belangrijke plaats innemen. Uit de inschrijving blijkt dat niet alleen vele Nederlandse, maar ook buitenlandse ondernemingen deelneming aan deze groep op de Utrechtse Jaarbeurs van belang achten. Nederlandse resolutie in de Verenigde Naties Mr. J. P. Bannier heeft namens Ne derland in de economische en finan ciële commissie van de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties een ont- werp-resolutie ingediend. Hierin wordt de Algemene Vergade ring verzocht de regeringen uit te no digen in de toekomst zoveel bij te dragen voor de uitvoering van het tech nische hulpprogramma van de V.N., dat dit programma geleidelijk kan worden uitgebreid. Voorts vraagt Nederland de Algemene Vergadering in deze ontwerp-resolutie haar bezorgdheid erover uit te spreken, dat de bijdragen voor 1959, die al zijn toegezegd, en de mogelijke nieuwe, wel eens ontoereikend kunnen zijn voor uit breiding van het programma in het komende jaar. Men verwacht dat er vrydag gestemd zal worden over deze resolutie. Zaak tegen oud-verpleegde verdaagd DRONG SLAAPKAMER BINNEN.... Het Gerechtshof te Arnhem heeft de zaak tegen een 37-jarige huisschilder uit Amsterdam, voor onbepaalde tijd verdaagd. Het Hof zal pas arrest wij zen na kennisneming van een psy chiatrisch rapport over verdachte. De schilder oud-asielverpleegde, was ten laste gelegd het binnendringen op 19 juni 1957 in de slaapkamer van de vrouwelijke geneesheer-directeur der Rijksasielen te Avereest, mevrouw A. Fischer, tegen wie hij een grief koes terde. Hij zou haar hebben bedreigd, geld hebben geëist en met f 450 aan af ge troggelde bankbiljetten weer naar bui ten zijn gegaan. De procureur-generaal bij het Hof had tegen hem 7 jaar gevangenisstraf zonder aftrek geëist. Hij was door de Zwolse rechtbank tot 9 jaar zonder af trek veroordeeld. SPOEDIG EINDIENING WETSONTWERP FINANCIËLE VERHOUDING RIJK-GEMEENTEN De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de Tweede Kamer medege deeld, dat thans zeer spoedig het wets ontwerp betreffende de toekomstige financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten aan de ministerraad kan worden voorglegd. Het ontwerp zal nog dit jaar of het begin van het volgende jaar bij de Kamer kunnen worden in- het over aan de feestcommissie. Hij be dankte voorts alle verenigingen voor de goede samenwerking. In de Louisehal was er 's avonds voor een deel van de leden een feestavond met een cabaretprogramma onder lei ding van Aad Boogaard. Voor de kinde ren was er ook feest. ZOETERWOLlüt Honden als schapenmoordenaars De veehouder Schenkeveld, wonende Westeinde 3, alhier, ontdekte in de vroege morgen, dat honden een slach ting hadden aangericht onder zijn schapen, die in een weiland achter zijn boerderij liepen. Toen hij op onderzoek uitging, zag hij, dat twee honden bezig waren hun bloeddorstigheid bot te vie ren aan een nog levend schaap. Een gedeelte van de kop en hals van het dier hadden zij toen reeds afgevreten. Verder zag hij, dat nog twee van zijn schapen doodgebeten waren en ernstig verminkt aan kop en hals. Ook de vee houder Van Teylingen, wiens lande rijen naast dat van Schenkeveld gele gen zijn, ontdekte dat ook een van zijn schapen hetzelfde lot had ondergaan. Het bleek, dat een der honden eigen dom was van Van Teylingen, terwijl naar de eigenaar van de tweede nog wordt gezocht. De Rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. Voor de eigenaar(s) van de honden een flinke schadepost. BAZAAR TEN BATE VAN HET RESTAURATIEFONDS VAN DE NED. HERV. KERK Op woensdag 5 november a.s. zal in „Ons-Huis", aan de Dorpstraat 23, een bazaar worden gehouden, waarvan de opbrengst bestemd is voor het restau ratiefonds van de Nederlands Her vormde Kerk. Collecte P.I.T. De in deze ge meente gehouden collecte voor het Pro- Financiering geheel uit eigen middelen Mededeling in algemene aandeelhoudersvergadering Tydens de algemene vergadering van aandeelhouders van de Leidsche Wol spinnerij N.V., hedenochtend in Lei den gehouden, werd van directie-zijde medegedeeld, dat kort geleden aan de vennootschap een belangryk zich in het buitenland bevindend pakket eigen aandelen van de N.V. met een nominale waarde van twee miljoen gulden werd aangeboden. De directie heeft gemeend onderhan delingen hieromtrent te moeten voe ren onder meer omdat aankoop dezer aandelen het risico zou uitsluiten, dat dit grote pakket in onbekende han den zou geraken, waardoor de belan gen der Nederlandse aandeelhouders eventueel zouden kunnen worden ge schaad. Dit is mede van groot belang voor de positie van het bedrijf by het in werking treden van de Euromarkt. Bij de bepaling van het standpunt van de directie hebben de gunstige verwachtingen omtrent de liquidi teitsontwikkeling een belangrijke rol gespeeld. Deze transactie kan name lijk uit eigen middelen worden ge financierd. Op grond van deze over wegingen heeft de directie niet geaarzeld, deze affaire inmiddels te bevestigen. Effectuering zal op kort termyn geschieden. De directie merk te in haar mededeling op, dat de belangen van de aandeelhouders bjj het hanteren van dit pakket op de voorgrond zullen worden gesteld. De aandelen konden worden aange kocht tegen een prijs welke belangrijk beneden de beurswaarde ligt. Uit de balans blykt, dat aan het ein de van het boekjaar op 31 maart j.l. het uitstaande aandelenkapitaal bijna vijf miljoen bedroeg, terwijl zich toen reeds ruim vijf miljoen nominaal aan aandelen in portefeuille bevond. De aandeelhoudersvergadering ging overigens akkoord met het uitgebrachte jaarverslag en met de winst en verlies rekening en balans. Het dividend werd vastgesteld op 7% procent (-vorig jaar 13 procent). Hoewel uiteraard teleur stelling werd uitgesproken over deze verlaging, die overigens te verklaren viel uit bestedingsbeperking en recessie, die vooral in de textielbranche niet zonder gevolgen zijn gebleven, werd met waardering geconstateerd, dat men ditmaal tot uitkering geheel in contan ten had besloten. In antwoord op verschillende vragen deelde de directeur van het bedrijf, de heer A. A. Verhoef mede, dat het Leidse bedrijf weliswaar voor de fabricage is gesloten, doch nog niet is afgestoten en van tijd tot tijd gebruikt wordt voor verpakkingswerkzaamheden. De pro- duktie is geheel geconcentreerd in het bedrijf te Veenendaal. Tot oommissaris werd herkozen de heer P. M. J. Flipo, de voorzitter van de raad van commissarissen. Als voor zitter van de aandeelhoudersvergade ring trad op de heer E. Bennink Bolt. Voor halve ton aan sieraden gestolen Vannacht is in een juwelierszaak aan de Nieuwendyk te Amsterdam in gebroken. Voor een bedrag van bqna een halve ton aan sieraden is buitge maakt. De inbrekers kwamen via een twee meter hoog muurtje in een steeg naast het perceel aan de achterkant van een aangrenzend warenhuis te recht. Langs de brandladders klommen zij naar het dak, kropen door een dakraam en kwamen zo in het onbewoonde pand boven de juwelierszaak. In de winkel, waar zij alles overhoop haalden, stop ten zij wat van hun gading was, zoals gouden horloges, armbanden en ringen, in meegebrachte zakken. Langs dezelfde weg brachten zij zichzelf en hun buit in veiligheid. BEURSOVERZICHT Aanhoudend vaste markt AMSTERDAM, 30 oktober. De beurs opende wederom in een zeer vaste stemming voor de internationale waarden. Vanmiddag waren de aande len Aku favoriet. Aankopen voor Duitse rekening droegen er in hoofdzaak toe bij, dat de prys opliep van 256% tot 260 (252%). Later zakte de koers een kleinigheid in. De rayonaandelen wor den ook voor Amerikaanse rekening uit de markt genomen. Er ging in deze aandelen vrij veel om, maar niet in aandelen Philips. Na een levendige be langstelling voor deze aandelen bij opening met een koers van 397, was het spoedig met de drukte in deze hoek af gelopen; daarna kwam in de openings koers niet veel verandering meer. De winst bedroeg ca. 2 punten.. Niemand durfde een aanval te wagen op de limiet van 400. In de niet-officiële ochtend- handel was 401 gedaan. De converteer bare obligaties Philips werden een punt hoger verhandeld. Voor Unilevers be stond vraag voor Londense rekening. Het fonds lag op 452 circa 5 punten boven het slot van gisteren. Kon. Olies waren op f. 188.70 bijna f. 1 hoger en op pariteit New York. KLM werd op f. 99, plus 50 cent, vernomen. Voor Scheepvaarten waren de koersen 1 a 2 punten hoger.. HVA's werden 1 punt boven het hoogste niveau van gis teren verhandeld, doch de zaken waren minimaal... Certificaten Deli herstelden zich circa 70 cent. Senembah's vrijwel onveranderd. Staatsfondsen zwak bij geringe omzetten. Aandelen Sikkens Lakfabrieken werden op 545 550 ver nomen (542) op de vestiging van een nieuw bedrijf in Italië. Aandelen Alba tros Superfosfaat werden 4 punten ho ger op 126 geadviseerd ingevolge het verschenen jaarverslag. De inschrijving op de f. 825.000 gewone aandelen N.V. Ingenieursbureau voor Bouwnijverheid kan als geslaagd worden beschouwd aangezien de claims, die vandaag voor het laatst werden verhandeld, ca. f. 375 noteerden tegenover een theoretische waarden van f. 280. WISSELKOERSEN Amsterdam, 30 oktober. Londen 10.56%—10.57; New York 3.767/8—3.77%; Montreal 3.88%—3.89%; Parijs 89.75—89.85; Brussel 7.57%— 7.57%; Frankfurt 90.37—90.42; Stock holm 72.98%—73.03% Zürich 86.45%— 86.50%; Zürich (vr. fr.) 87.67%—87.72% J Milaan 60.53%—60.58%; Kopenhagen 54.62—54.67; Oslo 52.81%—52.86%We nen 14.59%14.60V4Ankara 3.80%^ 3.80%; Praag 52.84r—52.94; Lissabon 13.26%—13.28. stuur, maar wees het compliment over I testants Interkerkelijk Thuisfront heeft de feestelijkheid van de hand en droeg f. 109.62 opgebracht. Beurs van Amsterdam Donderdag 30 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 93% 93L Grootboek obl. 3% 79 Ned. '47 3% (3) 9018 90% Ned. '51 3% 93% 93% Ned. '53 (3%) 91% 91% Ned. '56 3% 91% 91% Ned. '48 3% 85% 85% Ned. '54 3% 87% 87A Ned. '55 I 3% 87% 87y4 Ned '55 II 3% 90L 89%L Ned. '37 3 89 88% Dollarlng '47 3 89% 89% Investeringscert. 3 951J 85% Ned. 62-64 3 93% 93% Cert. NWS 2% 91fJ Indië '37 A 3 90% 90 Grootboek '46 3.... 108% Ned. W8 6% 108% 108 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 31% 31 Nat. Handelsbank 100 103 Ned. Handelmy 181 183 Amst. Rubber 71% 70% Deli My .en (Ver.) 125 126 H.V.A120% 122 Java Cult26 B 26 Senembah 96% 97% Vorstenlanden11% 11% A.K.U 252% 257% Berkel's Patent (v.) 194 Calvé Delft cert. 352 353 Kon. Pap. v Gelder 188% 191 Hoogovens cert335% 333 Müller en Co. N.B. 323 325 Ned. Kabelfabr296 297% Philips 39454 307 Philips prefn3y, mi4 Unilever 447s 450% Wilton Feyenoord 208 213 Biliton 2de r175% 178 Dordtse Olie gew. 730 779% Kon. Petr (f.20.—187 139 idem (50 A t 20.—) 187 95 188 05 Holl. Amer. lyn iku/ Java China Paket J34 134 98.50 98.50 Ned. Stoomv. My. icqi/ 1fif> Kon. Paket My Stoomvaart Mij. Ned. 143 14014 Nievelt Goudr cert. 128% 128% v. Ommeren cert. 248 249 Kon. Rott. Lloyd 1901/, ioojm Ned Scheepv Unie 132% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam "47 (3%) 3 91% 91% Den Haag 1954 3% 87A Leiden 1947 3% 94B R'dam *37 I-II1 3% 92L 91 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 94% Premieleningen 94% 94% 88% 88% A'dam '56 I 2% 85% 85 A'dam '56 II 2% 94% 94% Eindhoven '54 2% 83% 84 Enschede '54 2% 82% 82% Den Haag '52 I 2% 93% 94% 93% 94% R'dam '52 I 2% 94% 94% 94 idem '57 2% 106% 106% Utrecht '52 2% 95% Z.-Holl. 1957 2% 103 103 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 245% 246% HH.U. cert221% 221% Rott. Bank 206 205% Twentsche Bank 189 192 Industrie Ondernemingen Albert Heyn268 Borneo Sum H My 43% 44% Ned G. en Sp. fabr. 211 218 Kon. Ned Grofsm. 119% 119% Intematio 85% 86% Rott. Droogdok My. 536 538 Tieleman en Dros 8 8 Ned. My. Walv.vrt. 79% 79% Spoorwegen Deli Spoorweg My. 5% 6 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 28% 28fJ Intern Nickel 89^ 89% Anaconda 60^ 60% Bethlehem Steel 52 52 Cities Service 58% 58% General Motors 48% 4-8%B Kennecott96 98% Republic Steel 64% 65% Shell Oil 81% 82% Union Pacific 30% 30% Un. States Steel 84 85% Nog enkele fondsen alt Leiden en omgeving Aandelen VK. 20/10 Edelmet. Kon. AA 46% Pref. w.a. Idem 59 59 445GB 2 Holl. Constructie 475GB 476GB Ing. bur v Bouwnyv. 160B Int. Kunststof! Ind. 42GB 41% Leidsche Wolsplnn. 185GB 187% Sikkens Lakfab '53 558GB 542 Ver TouwfabriekeD 193% 194 Wernlnk's Betonm 90% 90% Van Wyk Textiel 60% 61 95% 96% Advertentie TELEVISION-ELECTRONICS FUND, INC. De waarde der activa bedraagt thans meer dan 200.000.000 tegen 7.000.000 in augustus 1951, toen de introductie in Nederland plaats vond Deze spectaculaire groei weerspiegelt niet alleen de krachtige expansie van de electronische industrie, doch ook de grote belangstelling van de beleggers voor aandelen TELEVISION-ELECTRONICS FUND, INC. Introductiekoers 1951: 8 3/g, of f. 318,25 per certificaat van 10 aandelen. Koers thans13 3/4, of f. 522,50 per certificaat van 10 aandelen. Uitgekeerd sedert 1951: f. 168,95, waarvan f. 97,29 uit kapitaalwinst. Rendement over het boekjaar 1958 ca. 5 o/0. Inlichtingen bij uw effectenhandelaar of bij D. W. Brand. Keizersgracht 215 Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5