PAD», ai Bill Haley's toehoorders werden door oproerkraaiers opgezweept esso) met het hoogste rendement Mr. J. Klaasesz bracht bezoek aan het Leidse politiekorps PRIJSBELEID Met een enkel woord Agenda DONDERDAG 30 OKTOBER 1958 Wilde relletjes in Duitse steden Vele gewonden en grote schade aangericht In de Bondsrepubliek is men werkelijk hevig geschrokken van de uitbarsting der achttienjarigen tijdens de voorstellingen te Berlijn, Hamburg en Essen van de rock 'n rollzanger Bill Haley. In de dag bladen worden er lange artikelen aan gewijd, psychologen klimmen ook in de pen om een verklaring ervan te geven en in de Bondsdag te Bonn zag men gisteren parlementsleden de krantenverslagen met opgetrokken wenkbrauwen lezen. Geen wonder, want b.v. de „Frank furter Allgemeine Zeitung" wist te vertellen, dat het optreden van deze Britse „zanger" in Berlijn geleid had tot ongeregeldheden, waarbij 34 personen werden gewond en een schade ten bedrage van bijna 50.000 gulden werd aangericht. Jongelingen vernielden de geluidsinstallatie, wierpen een concertvleugel om en sloegen talloze stoelen kapot in het Sportpaleis. Advertentie voor oliehaarden PETROLEUM Alsof tank door de zaal was gegaan Een paar duizend jongens en meisjes in de leeftijd van 14 tot 20 jaar hebben zich laten meeslepen door een stelletje oproerkraaiers van dezelfde leeftijd. Want het staat vrijwel vast, dat in alle drie steden een paar ouderen voor de voorstelling met elkaar hebben afge sproken om „eens wat extra lawaai te gaan schoppen". Dat lawaai, deze uitspattingen werden heel gauw tijdens en voor de voorstellin gen van Bill Haley overgenomen door de massa echte Haley-aanbidders. De een stak de ander aan, de een wilde nog gekker en wilder en baldadiger doen dan de ander en het resultaat was: een enorme schade, traangas, waterstralen, gummiknuppels, arrestaties enso- ciologisch-psychologische onderzoekin gen. Een Westduitse commentator had gisteren na de voorvallen te Hamburg en Essen een ander middel dan derge lijke wetenschappelijke onderzoekingen en arrestaties bij de hand: een flink pak voor de broek door de vaders van het stel jeugdige vernielers Twee soorten Op de „feesten" van Bill Haley in de drie genoemde steden (in een achttal andere Duitse steden was niets gebeurd) hebben elkaar twee soorten jongelui ontmoet, ten eerste het kleine groepje jongens, meestal ongeschoolde jonge ar beiders uit de grote steden, die „de kachel wilden aanmaken", die achter uit de zaal de tweede groep de rock 'n roll-fanatici aanspoorden om mee te gaan brullen om alle instincten maar los te laten en om de held te spelen. Te Hamburg is het gebeurd, dat na de voor stelling de „Halbstarken", zoals men hier de achttienjarigen noemt, alle toe gangen van een station bezetten en brutaalweg de door de politie naar hen gegooide traangasstaven terugwierpen, alsof men een werkelijke handgranaten- oorlog voerde. Waar deze groep van enkele hon derden „oude kinderen" geweest was, was een complete chaos achtergelaten alsof een tank door de zaal of de straat was gereden. Diepere ellende Men wil de schuld niet geven aan Haley of zijn groepje muzikanten. De ellende schuilt dieper. Men heeft opge merkt, dat al deze wilde jongelieden, zowel de domme organisators op de achtergrond als de opgezweepten, pas durfden toen zij samen een massa, een menigte vormden. Niet de muziek acht men de oorzaak van het kwaad, maar het feit dat jeugdige vandalen als massa gesloten konden optreden. Na hun ar restatie verklaarden verscheidene jon gens, dat zij zelf niet wisten hoe zij ertoe waren gekomen. Te Hamburg was een van hen de zoon van een hoge po litieofficier! Men heeft er voorts op ge wezen, dat de gemiddelde Duitse jongen of meisje maar al te vaak weinig ban den met zijn familie heeft, daarbij lichamelijk snel ontwikkeld is, maar wat zijn of haar mentaliteit aangaat vaak hoogstens een veertienjarige is, ondanks de werkelijke achttien of twintig jaren. Het is namelijk gebleken dat het merendeel van de aanstichters van de ellende ongeschoolde, in heel enkele gevallen geschoolde jonge arbeiders zijn. Jongens uit machinefabrieken en de bouwbedrijven, die in aanraking Ereleden Tuinbouw- en Plantkunde (Speciale berichtgeving) In een bijeenkomst van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde vandaag in het Ge bouw van K. en W. te Utrecht gehouden, zijn tot ere-lid geïnstal leerd de heren: S. G. A. Doorenbos, te 's-Gra- venhage, oud-directeur van de Plantsoendienst Den Haag, voor zitter van de Ned. Dendrologische Vereniging, bestuurslid van de Int. Dendrologische Unie; dr. S. L. Mansholt te Wassenaar, oud- minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, vice-voor- zitter van de commissie van de E.E.G.j jhr. mr. dr. O. F. A. H. v. Nispen tot Pannerden, te Hille- gom, voorzitter van de Kon. Alg. Ver. voor Bloemenbollencultuur, burgemeester van Hillegom, voor zitter van de hoofdafdeling Sier gewassen, van het Landbouwschap en T. van Waveren, te Hillegom, voorzitter van de Stichting „Keu kenhof" te Lisse, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken van Rijnland te Leiden, oud- voorzitter van de Bond van Bloem bollenhandelaren. zün gekomen met de rock 'n roll- muziek en genoeg verdienen om 's avonds te gaan dansen en grammo foonplaten te kopen, stonden te Ber lijn, Hamburg en Essen in het voorste DE HAARDOLIE zuinig geen roet meer warmte gelid om de rest op te zwepen. Toen zij tegenover zich een groep werkstu denten-ordebewakers vonden, gehuurd door de impresario's, waren zij zelfs te vinden voor een gevecht, voor orde verstoring en voor het op onvoorstel bare wijze scheppen van chaos. Eén hoop hebben we, zeggen politici en psychologen in de Bondsrepubliek: dit probleem komt niet alleen in West- Duitsland voor De Commissaris van de Koningin in de Provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, heeft gisteren een werkbezoek aan het Leidse Politiekorps gebracht. Omstreeks half elf kwam mr. Klaasesz in onze stad aan. De burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, ontving hem in het Stadhuis, waarna het gezelschap zich naar het politiebureau aan de Zonneveldstraat begaf.. De commissaris van politie, de heer J. Dreeuws, gaf in zijn werkkamer een uiteenzetting over de organisatie van het politiekorps en leidde de gasten door de verschillende afdelingen van het bureau. Tevens werd al het op dit ogenblik aanwezige motor- materieel bezichtigd. Mr. Klaasesz liet o.m. ook de plaatselijke voorzitters van de drie politie vakorganisaties resp. de brigadiers Barends en Lindenhof en de adjudant Beens aan zich voorstellen. Later op de morgen begaf men zich naar het verkeershuisje op de Hoge- woerdsbrug, waarvoor de commissaris van de Koningin veel belangstelling had. De lunch werd omstreeks het mid- Op de foto ziet men het gezelschap bij het bekende verkeershuisje op de Hogewoerdsbrug. V.i.n.r. mr. J. Klaasesz, hoofdinspecteur G. A. N. Cornelisse en de heer J. Dreeuws. (Foto L.D./Van Vliet) daguur ten huize van de burgemeester gebruikt, waarna een bezoek aan het verkeerslokaal in de Nieuwsteeg volgde. Ook hier liet mr. Klaasesz zich uitvoe rig voorlichten. Het Leidse Politie Mu ziekgezelschap gaf op deze dag een concert in de grote wacht van het politiebureau, terwijl leden van de Leidse Politie Sportvereniging een tafeltennisdemonstratie in de gym nastiekzaal gaven. Ook was er een scherm oefening. Na afloop hiervan volgde nog een algemene bespreking, waarbij o.m. de hoofdinspectrice, mej. mr. M. J. Zeelenberg, alsmede de hoofdinspecteur G. A. N. Cornelisse het woord voerden. piwiOMMXï tl r 1> t Zj? VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV- 18.15 Stemmen van Overzee. 18.30 Vocaal ens. 18.50 Sociaal perspectief, caus. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 op de man af. caus. 19.15 Gram. 19.30 Radio krant 19.50 CHU. pol. caus. 20.00 Gevar. progr 22.00 Periodieken-Parade. 22.10 Or- gelconc 22.40 Gram. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nws. 23.15 Zaalsportultsl. 23.20 —24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. AVRO- 18.00 Nws. 18.15 Theaterork. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kind. 19.05 Ge- var. progr. 20 00 Nws. 20.05 Koorconc. 20.55 Logboek 1958. klankb. 21.35 Spaanse muz. 22.00 Act 22.10 Lichte muz. 22.50 Sport- act 23.00 Nws. 23.15 Koersen v New York. 23.16 Act. of gram. 23.2524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Sportpanorama. 20.50 Gevar. progr. 21.40 Skymaster-Show. VOOR VRIJDAG 31 OKTOBER Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. kind. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V d. huisvr. 9 35 Waterst. 9.40 Gram. 10.20 Gram. 10.45 Chansons. 11.00 V. d. zieken. 11.4o Gram. 12.00 Middagklok Noodklok. 12.03 Pia noduo 12.30 Land- en tuinb meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Gram. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Lichte muz. 14.20 Gram. 15.05 Idem. 15.30 V. d. zieken. 16.30 Planorecital. 17.00 V. d. Jeugd. 17.15 Lichte muz. 17.40 Beursber. 17.45 Pianorecital. KRO: 18.05 Lichte muz. 18.30 Gevar. 18.50 Regeringsuitz.: Emigratierubriek: Het emigratiepraatje van H. A van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Gram. 19.25 VVD. pol. caus. 19.35 Gram. 20.00 Gevar. progr. met uitslag actie Bijstand. 22.00 Gram. 22.10 Kamermuz. 22.50 Huwelijks bemiddeling, caus. 23.00 Nws. 23.15 De Neger, hoorsp. 23.5024.00 Gram. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Gym. v d vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO; 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Recital. 11.20 V. d. kleu- Vervolg van pag. 1 Dit wetsontwerp is tot stand ge komen, nadat de S.E.R. de regering had geadviseerd stappen te nemen, dat zij blijvend kan beschikken over een bevoegdheid tot beïnvloeding van de prijsvorming, wanneer deze als gevolg van de inwerking van bepaalde factoren een karakter zou aannemen dat in strijd is met het landsbelang. Zij stelt daarbij echter voorop, dat vrije prijsvorming een essentiele func tie in ons economisch leven vervult en dat een ingrijpen zoveel mogelijk vermeden moet worden. Zij verklaart met nadruk, dat zy voor de toekomst ook een politiek van overleg met be langhebbenden voor het in de hand houden van het prijsverloop als het meest gewenst zien. Om een slagvaardig prijsbeleid mo gelijk te maken zullen de voorschriften krachtens de pryzenwet worden vast gesteld bij beschikking van de minister van Economische Zaken, eventueel ge zamenlijk met een andere minister, die belast is met de zorg voor onderwerpen, waarbij de betrokken goederen en dien sten mede in het geding zijn. Hierdoor zal ook de eenheid van het prijspolitieke beleid zoveel mogelijk tot zijn recht komen. Het voorstel van de S.E.R. tot in stelling van een onafhankelijke ad viescommissie van deskundigen, die steeds zou moeten worden ingescha keld alvorens prijsmaatregelen worden getroffen, hebben de ministers niet overgenomen. Zij menen, dat deze procedure een ernstige belemmering zou vormen voor de vereiste snelheid van handelen in het prijsbeleid, waar door de effectiviteit van dit beleid erdoor in gevaar zou worden gebracht. De ministers menen verder, dat er alleszins aanleiding is de centrale ad viescommissie voor de prijspolitiek niet slechts te doen voortbestaan, maar in het vervolg weer regelmatig bijeen te roepen. Hierbij verdient het overweging deze commissie om te zetten in een commissie als bedoeld in art. 43 van de wet op de bedrijfsorganisatie, welke niet-ambtelijke commissie zowel het actuele prijsbeleid kan bespreken als advies kan uitbrengen over de algemene problemen van dit beleid. De ministers verklaren zich bereid medewerking te verlenen aan een in tensivering van het gesprek tussen rege ring en parlement ten aanzien van het gevoerde prijsbeleid, indien de wense lijkheid daartoe zou blijken. Tenslotte delen de ministers mede, het in tegenstellinig met het S.E.R.-advies niet nodig te achten de geldigheidsduur voor uit te vaardigen prijsvoorschriften te beperken tot ten hoogste een jaar. Een dergelijke beperking der geldig heidsduur zou onvermijdelijk admini stratieve complicaties met zich brengen. BINNENLAND De 60-jarlge Rus, die er van verdacht wordt de 57-jarige K. Glas in diens wo ning aan het TÏmorplein te Amsterdam te hebben vermoord en die zelf met ern stige hoofdwonden in het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam is opgenomen, is nog steeds bewusteloos. Inmiddels heeft de politie het mes gevonden, waarmee de man het leven ontnomen is. Het wapen lag onder het lijk. De schouwing heeft uitgewezen, dat de man overleden is ten gevolge van de messteek in het hart. De Nederlandse Organisatie voor Zulver-Wetensohappelijk Onderzoek heeft prof. dr. R. Brinkman, hoogleraar in de fysiologie aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen, een subsidie verleend voor een onderzoek naar de zogenaamde geldrol- vormting der rode bloedcellen. Dit onder zoek ls onder supervisie van dr. W. G. Zijlstra, wetenschappelijk ambtenaar aan het fysiologisch laboratorium te Gronin gen grotendeels verricht door de arts Jansonius. wiens aanstelling door de ZW O-subsidie mogelijk was geworden. De heer Jansonius zal de resultaten van het onderzoek binnenkort in proefschrift pu bliceren. Gistermiddag ls op het terrein van de Eerste Nederlandse Cementlndustrle te Sint Pieter Maastricht de 52-Jarige ge huwde metselaar S. H. Nettersheim uit Gulpen bij sloopwerkzaamheden van een muur onder een vallend stuk muur te rechtgekomen en gedood. Gisteravond is in de woning van een echtpaar aan de Maastrichter Gracht etra at te Maastricht de 27-Jarige vrouw des huizes door elektrische stroom ge raakt en gedood. Het regerings-emigrantenschip „Groo- te Beer", onder commando van kapitein J. W. Faber, zal donderdag uit Amsterdam via Zuid-Afrika (Kaapstad) naar Austra lië (Fremamtle, Melbourne. Sydney) ver trekken. Te Amsterdam zullen 760 emi granten inschepen, van wie 430 passagiers voor Zuid-Afrika en 330 passagiers voor Australië BIJ de Tweede Kamer ls een ontwerp- effectenvemieuwingswet ingediend, dat de vervanging regelt van geschonden of ver loren gegane toondereffecten, die door de Nederlandse rechtspersonen zijn uitge geven. De voorgestelde, wettelijke regeling zal in de plaats komen van het thans nog van kTacht zijnde effectenvernleuwings- besluit. dat tijdens de bezetting in 1941 werd ingevoerd. In Utrecht is gisteren op 65-Jarige leeftijd, na een langdurige ziekte, over leden, prof. dr. W. A. Mijsberg, hoogleraar in de anatomie en de embryologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. BUITENLAND Bij een botsing tussen een trein en een taxi in Sengal (Frans-West-Afrika) zijn negen personen om het leven ge komen. Een Amerikaanse piloot, genaamd Jerome Mayday, heeft het verzoek gekre gen om als hij op zijn vliegbasis in Flo rida wordt opgebeld, alleen zijn voornaam te noemen. Toen hfj onlangs zijn achter naam zet. ontstond grote verwarring, aan gezien ..mayday" het Internationale nood signaal ls! Overstromingen tengevolge van zware regenval hebben in het gebied van Sfax (Oost-Tunesië) aan veertien perso nen het leven gekost, terwijl er dertig ver- wondlngen hebben opgelopen. De 51-Jarige Friedrtch Wilhelm Boger, een voormalige functionaris van de S.S.. Is in Stuttgart gearresteerd op aan wijzing van het Internationale Comité van Auschwitz, dat hem ervan verdenkt be trokken te zijn geweest bij de moord op honderden slachtoffers van het nazi-be wind. die in Auschwitz waren opgesloten. Het laatste vliegtuig met Britse pa rachutisten ls dinsdag uit Jordanië ver trokken, waardoor de evacuatie van para chutisten ls voltooid. De officier van Justitie in George town heeft de doodstraf geëist tegen Syd ney Dublin, die beschuldigd werd van moord op mevr. A. Ritfeld. de echtgenote van de Surinaamse arts S. Ritfeld. op 19 mei in de Botanische tuin. De enige ooggetuige k charge is een zestienjarige leerling, die die Jury van 12 personen ver telde hoe verdachte mevr. Ritfeld meteen mes een steek toebracht toen zij bloemen bewonderde. Het proces wordt voortgezet. De Russen hebben Noorse vissers ge waarschuwd ln verband met kernproeven, niet in het oostelijke deel van de Barents- zee te komen, aldus een berioht in het dagblad Lofot-Patsten. De boten mochten volgens een visserij deskundigedie Juist uit het gebied was teruggekeerd, niet ver der oostelijk gaan dan 40 graden. De vo rige week verluidde in Zweden, dat de Russen op een 700 km. van Noorwegen af ter hoogte van Nova Zembla proeven namen. Woensdag is te Karatsji van welin gelichte zijde vernomen, dat de kortge leden afgetreden Pakistaanse president, generaal Iskander Mirza. aan het einde van deze week. vergezeld door zijn echt genote. per vliegtuig naar Londen zal vertrekken. Hij zou voornemens zijn zioh blijvend in het buitenland te vestigen. Iskander Mirza verblijft thans in het na bij de Afghaanse grens gelegen Quetta. Gemoderniseerd antiek (Van onze t.v.-medewerker) Het was nu wel geen ei van Colum bus, dat de NCRV ons gisteren voor schotelde, maar na 110 jaar was er toch ook geen zweem van mottenlucht te bekennen, toen daar de toch eigen lijk wel brave, zij het wat op zijn pret gestelde, markies De la Seiglière over het scherm manoeuvreerde, want het stuk van Sandeau, als schrijver bü generaties HBS-ers bekend als de auteur van Le gendre de M. Poirier, was zo fris alsof het pas gelegd was. Dat lag niet alleen aan het stuk, maar ook aan de rake vertaling van mr. Planten, die het nog altijd best doet. Zij, die zwoeren bij Rooyaards of bij Gimberg, zullen moeten toegeven, dat Johan Fiolet in zijn eigen stijl, dus met zwier, een pracht van een markies in de studio heeft geplant. We halen de oude heer met nadruk naar voren, omdat hij toch feitelijk de glansrol ver tolkte in het blijspel, dat de naam van zijn dochter draagt. Maar hiermee wil geen woord kwaad van freule Kitty Janssen worden ge zegd, want wat zij onder het wakend ters. 11.35 Orgelspel. AVRO: 12.00 Ball- roomork. 12.20 Regeringsuitz Landb.ru- briek: Het landbouwkundig weeroverzicht. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Amus. muz. 13.55 Beursber. 14.00 Hobo, fluit, fagot. 14.30 Voordr. 14.50 Kinderkoor, 15.15 Ca baret. VARA; 16.00 Muz. caus. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17 55 Act VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse noti ties. 18.20 Gram. 18.50 De puntjes op de 1, caus. 19.00 Liedjes v. d. Jeugi. 19.10 Jazz- muz. VPRO: 19.30 Leven in Nederland, caus. 19.45 Verslag opening gerestaureer de Essex Hall. centrum v. d. Unitariërs te Londen. 19.50 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Doorgaand verkeer, caus. 20.20 Boekbespr. 20.25 Toneelkron 20.35 Gesprek met en over Luther. VARA: 21.00 Villa Sidonia. hoorsp. 21.20 Lichte muz. 21.35 Politieke puntigheden. 22 05 Jazzmuz. 22 25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de men6. causerieën. VARA; 23.00 Nws. 23.1524.00 GTam. TELEVISIEPROGRAMMA IKOR: 20.00 Discussie. 20.20—21.00 Kerk dienst. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA (over de 4e lijn van 1820 uur) Wolfgang Am a-deus Mozart: „Die Ent- fürung aus dem Serail". Komische opera in 3 bedrijven. Tekst naar Christoph Frie- drich Bretzner van Gottlieb Stephanie der Jüngere. Plaats en tijd van handeling: Het landgoed van Bassa in Klein Azië m het midden van de 16de eeuw. Medewerken den: Selim Bassa (spreekrol) Walter Franck. Konstanze. geliefde van Belmonte (sopraan) Maria Stader, Beate Guttmann, Blondchen, meisje van Konstanze so praan) Rita Stretch; Belmonte (tenor) Ernst Hafliger, Sebastian Fischer, Pedrillo, bediende van Belmonte en opzichter over de tuinen van Bassa (tenor) Martin Van tin, Wolfgang Spier, Osmin, opzichterover het landhuis van Bassa (bas) Josef Grlendl. Jamlrtsoharen. Wachters, Slaven en Slavinnen. Dialoogregie: Rolf Purucker. Rias Kamerkoor, Rlas Symphonie Orkest, Berlijn. Dirigent; Ferenc Fricsay. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S 'Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 V. d. scholen. 13.00 Caus. of voor dracht. 13.15 Gevar. muz. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Meded. 14.15 Ork. conc. 15.00 V. d. scholen. 16.00 Brlevenbeantw. 16.30 Pianomuz. 17.00 The Brains trust. 17.45 Gram. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weer bericht. 19.00 Nws. 19.15 In the South- East. 19.30 Sport. 19.45 Lichte muz. 20.00 Hoorsp. 20.30 Discussie. 21.00 Symf. ork. 22.00 Nws. 22.15 Causerieën. 22.45 Recital. 23.15 Hersengym. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. 0.060.36 Gevar. muz. Engeland, BBC Light Programma. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Da le's Dagb. 12.30 Nws. en lichte muz. 13.00 Gevar. muz. 13.30 Nws. en variété ork. 14.00 Dansmuz. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. Om 15.30 Nws. 16.00 Fabrleks Fanfare. (Om 16.30 Nws.). 16.45 Gevar. muz 17.30 Nws. en mrs. Da le's Dagb. 17.45 Lichte muz. 18.15 Piano muz. 18.30 Nws. en Roundabout. (Om 19.30 Nws.). 19 45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.24 Sport. 20 30 Nws. en hoorsp. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en discussie. 22.15 Gevar. conc. (Om 22.30 Nws.). 23.30 Nws. 23.40 Oude dansmuz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutseher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 14.00 Lichte muz. 16.00 Volksliederen 17.00 Nws. 17.40 Operaconc. 19.00 Nws. 19.20 Muz. zelfportret. 21.45 Nws. 23.30 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 Symf. ork. 1.15 4.30 Gevar. muz. Frankr(jk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 14.00 Gevar. conc. 16.55 Gram. 18.30 Idem. 19.16 Ka mermuz. 20.00 La tendre Eleonore, opera- buffa. 21.55 Gram. 22.45 Nws. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Ork. conc. 12.30 Weer ber. 12 34 Gram (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nws. 13.11 Orgelrecital. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.10 Ork. conc. 17.30 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Protes tantse kerkd. 18.30 V. d. sold 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Ork. conc. 20.45 Kunst- kaleldoscoop. 21.0C Ork. conc 22.00 Nws. 22.15 Jazz. 22.45 Gram. 22.5523.00 Nws. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Ork. conc. 14.00 Gram. 15.15, IC 25 en 16.05 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.38 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Ork. conc. 21 00 Hoorsp. (I. d. pauze; Nws.). 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 nur). d bi wind S S3 Is Helsinki geh. zwaa bew. zw 2 8 0 Stookiholm bew. wzw 7 10 0 Oslo mist ono 1 7 0.1 Kopenhagen mist z 2 11 0 Aberdeen zwaar bew. z 2 1* 0 Londen geh. bew. z 2 0 Amsterdam geh. bew. zaw 2 0 Brussel geh. bew. zzw 2 7 0.4 Luxemburg mist z 4 0 IUs geh. bew. zw 1 4 0 Bordeaux half bew. ozo 1 18 0 Grenoble mist windstil 13 0 Nice zwaar bew. nnw 4 18 0 Beriyn onbewolkt ozo 3 12 0 Frankfort geh. bew. z 2 8 0 München mist zw 1 4 0 Zürich mist nnw 1 9 0 Genève mist windstil 8 0 Locarno geh. bew. O 3 14 0 Wenen onbewolkt z 9 12 0 Innsbruck mist windstil 14 0 Rome onbewolkt o 3 20 0 Ajacoio zwaar bew. no 2 20 0 Madrid zwaar bew. windstil 20 0 Mallorca zwaa bew. windstil 22 0 Algiers. licht bew. windstil 23 0 oog van één van haar voorgangsters heeft gepresteerd, mocht er ook zijn. Dat was hartveroverend. Nummer drie, die niet alleen met waardering, maar met verschuldigde eerbied moet worden genoemd, is Ank van der Moer, die ruim 20 jaar geleden onder regie van Ko Arnoldi de freule over het voetlicht bracht. Zij was intussen in de rol van de intrigerende barones gegroeid. Eens deels tot onze spijt moeten we echter constateren, dat het niet haar sterkste toneelprestatie was, die zij ons bood en wel hierom eensdeels, omdat niet alleen haar verschijning, maar ook haar geest, haar hele mentaliteit toch feitelijk te nobel is om het intrigeren haar glad te doen afgaan. Onze kritiek is dus tevens een compliment, dat zowel de speelster als de mens betreft. Een ander, die gepromoveerd bleek, is Jan Retèl, die in het begin van zijn toneelcarrière de bediende Jasmin tot leven bracht en intussen tot een pracht van een soepele, maar tevens keiharde advocaat bleek uitgewassen. Met dit viertal kon regisseur Rigters aardig uit de voeten. Als we dan nog mogen vermelden, dat Frans 't Hoen een beste boerenjon gen was, die gelouterd uit de strijd in Rusland was thuisgekomen en echt wel zijn best deed te tonen, dat er een veel belovende vrijer in hem school en dat de jonge Erik Plooyer een goed zacht eitje was, dan is het eierverhaal rond en kunnen we weer tot Columbus Sandeau terugkeren. Want dat verdient de oude scribent toch feitelijk wel, die tentijde van de tweede Franse revolutie in het befaamde jaar 1848 een accep tabel stuk in elkaar wist te timmeren, waarin de parvenue Napoleon even raak geplaatst werd als de oude aristo cratie, immers beide scherp getekend met deugden en feiten, die het roerige Parijs dier dagen als een spiegel wer den voorgehouden. Dat dit montere stuk, enige decennia geleden uitsluitend voorbehouden aan de „happy few", die vroeger de schouw burg frequenteerden, thans een fleurige avond schenken kon aan een anders nimmer bereikt publiek, lijkt een winst punt. Of het lang beklijven zal in de veelheid van indrukken, die T.V. de kijkers biedt, is een ander chapiter, dat ditmaal niet zo belangrijk is. omdat dit blijspel niet meer zijn wil dan een blij spel en dit was het. DONDERDAG Den Brcht (Jacobazaal). Kadervergade ring Chr. Nat. Vakverbond. 730 uur nam. Stadszaal (grote zaal). Sempre Avantl's „Jong en Jolig" „Je moet er niet mee spelen". 8 uur nam. St.-Antonius Clubhuls. Feestaovnd 40- Jarig bestaan Marine Sanatorium Fonds 8 uur nam. Gulden Vlies. Ledenvergadering Leidse Smalfilm Liga. 8 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. Pieterskerkhof 40: Spr. M. J. Ribagnac van Parijs „Is het christendom gedeva lueerd?" 8 uur nam. Prediker: Leger des Hells. Film „Op mars". 8 uur naan. VRIJDAG Café AnJba: Leden verg. „Tuiniers en Bloemdstenver. D.E.V. 8 uur nam. Gerecht 10: Soefi-be weging. Spr. mevr. mr. J. M. Kunst. 8 uur naan. Schouwburg. Leerlingenuitvoering Lelds Muziek Lyceum. 7 30 uur nam. Harmonie; Ledenverg. Kath. Volksparty afd. Lelden. 8 uur nam. Pieterskerk: Herdenking kerkhervor ming. Spr. ds. P. Kloek. 8 uur nam. Lutherse Kerk: Herdenking kerkhervor ming. Spr. ds. H. J. A. Haan. 8 uur nam. Dksteeg 19: Opening tentoonstelling grafisch werk van Rein Dool. 4 uur Breestraar, 19Evangelisatiebijeenkomst Christengem. „Ecclesia 8 uur nam. Kloksteeg 19: van *- nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovah's Getuigen: 5i uur nam. MAANDAG T. Brandsmalaan 174: Vdlle Evang. Kerk Spr. B. W. J. Robert. 7$ uur nam. Stadhuis (Burgerzaal)Leidse Week voor Internat. Samenwerking. Spr. Jhr. mr. F. H. van Kinschot en prof. dir. I. Sam- kalden. 8 uur nam. Stadshuis: Gemeenteraad 2 urur nam. DINSDAG lemens. 8 uur nam. Petruskerk (K. Onneslaam)Lezing pater Sluys over Lourdes. 8 uur nam. In den Vergulden Turk:: Efficiency- demonstratie firma Demimenie. 10 uur voorm.10 uur nam. WOENSDAG In den Vergulden Turk:: Efficiency- demonstratie firma Demimenie. 10 uur voorm.10 uur nam. Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Half uur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „Fanfare". Alle leeftyden. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Scampolo" (Overschotje). Alle leeftyden. Werkdagen; 2.30, 7 en 9.15 u. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. r Lido: „Fortunella". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Malgret zet een val". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9 15 uur Gedurende de herfstvakantie wordt ln de middaguren de Jeugdfilm „SJors van de Rebellenclub" vertoond. Bex: „Zyn laatste kraak". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „OK. mr. Deeds". TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling van moderne Nederlandse grafiek Dinsdag en vrijdag van 1113 uur. zaterdag 1416 uur (t/m 31 oktober) Ril fesmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1 Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 iur Zon- en feestdagen 2-4 uur Ryksprentenkablnet (Kloksteeg 25): Tentoonstelling „Portretten uit de Gou den Eeuw". (Werkd 25 uur Dam.; tot en met 15 november) De avond- nachtdienst der apotheken te Leiden wordt waargenomen door Apo theek Tot Hulp der Menschheld, Hooi gracht 48. tel. 21060 en te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest. Wilhelmunapark 8, tel. 26274. By geen gehoor by üw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 2WR

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2