AKKOORD MOGELIJK INZAKE OPSCHORTING KERNPROEVEN Regering streeft naar slagvaardig prijsbeleid Pasternaks weigering nobelprijs „menselijk drama, dat ons ontroert" WEERBERICHT Optimisme in Indiase kringen in New York Binnen een etmaal antivoord van de Grote Drie Adviescommissie zon snelheid van handelen zeer belemmeren Kroning Paus op 4 november Dulles noemt het een uiting van streven naar rode eenvormigheid 97ste jaargang DONDERDAG 30 OKTOBER 1958 No. 29582 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week f7.50 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Groot-Brittanië staan op het punt overeenstemming te bereiken over de door het Westen gesteunde z.g. „zeventien- landen-resolutie", die opschorting van de kernproeven wil, zolang er nog onder handeld wordt over het In het leven roepen van een internationaal stelsel van toezicht om naleving van een schorsingsovereenkomst te waarborgen. Dit werd gisteravond in New York vernomen in de kringen van de Politieke Commissie der Ver. Naties voor ontwapening. Indiase afgevaardigden, die reeds vele weken naar een akkoord streven tussen de grote mogendheden, verwachtten gisteravond in de komende 24 uur een bevestigend antwoord van de drie bovengenoemde atoomlandcn. Naar aanleiding van een door de Sov- jetrussische vertegenwoordiger Zorin in het begin van deze week afgelegde ver klaring over de Russische weigering om de proefnemingen met kernwapens te staken, verklaarde Cabot Lodge: „De heer Zorin wil de afgevaardigden doen geloven, dat de Verenigde Staten ge kant zfin tegen een staking der proef nemingen met kernwapens en een be snoeiing der militaire begrotingen. De leden der politieke commissie zijn echter te ervaren, om zich door de woorden van de Sovjet-vertegenwoordiger te la ten misleiden". De Britse vertegenwoordiger Allan Noble verklaarde dat de Sovjetrussische verklaringen over ontwapeningsvraag stukken de „indruk kunnen wekken, dat de Sovjetrussische regering niet wenst te spreken over een opschorting der kern wapenproeven". Zorin antwoordend, zei hij voorts: „de Sovjetrussische regering gaat uit van een standpunt van alles of niets. Of wij hebben het Sovjetrussische standpunt te aanvaarden, of er zal géén opschorting der proefnemingen zijn". Er zijn sinds de politieke commissie drie weken geleden haar besprekingen over het ontwapeningsvraagstuk begon, acht resoluties en een aantal amende menten ingediend: het merendeel hier van heeft betrekking op een opschorting der kernwapenproeven. Bereidwilligheid van het Westen De vertegenwoordiger der Verenigde Staten in de politieke commissie der Verenigde Naties, Henry Cabot Lodge, verklaarde gisteren bij de voortzetting vair het debat over ontwapening, dat het Brits-Amerikaanse aanbod tot opschor ting der proefnemingen met kernwapens voor de tijd van een jaar gemakkelijk kan worden omgezet in een opschorting voor twee jaar, om dan voor onbepaalde tijd te worden verlengd. De bedoeling van ons voorstel is na melijk in het eerste jaar van opschor ting overeenstemming te verkrijgen over een stelsel van toezicht, dat in het twee de jaar zou kunnen worden toegepast", aldus Cabot Lodge, die ook verklaarde dat de Amerikaanse afvaardiging naar de komende Geneefse conferentie over dit onderwerp tot opdracht heeft ge kregen alles in bet werk te stellen om een opschorting der kernwapenproeven onder toezicht mogelijk te maken. „Indien de Sovjet-Unie het denkbeeld zou kunnen laten varen, dat uitsluitend 7.ij het bij het recht eind heeft en alle anderen er naast pijn, zou het er voor ons allen veel beter uit zien", aldus Lod ge, die een beroep op Sovjet-Rusland deed om zijn „verouderde denkbeelden te laten varen" en „met de rest van ons voorwaarts te gaan". Vreugde in Springhill Twaalf mijnwerkers na zes dagen gered Twaalf mijnwerkers, die zes da gen op circa 4000 meter diepte in een mijn te Springhill in Nieuw- Schotland opgesloten hebben ge zeten, zijn vanmorgen gered. Hulptroepen slaagden erin de mannen na een gevecht van elf uur met een laag steen en puin van 18 meter dikte te bereiken. Gisteravond laat was men tot de verbijsterende ontdekking geko men, dat er nog mijnwerkers in leven waren. Het nieuws, dat er nog overlevenden waren, kwam als een volkomen verras sing, want men had alle hoop reeds op gegeven. Een lid van de reddingsploeg hoorde plotseling de stem van zijn oom door een ingestorte luchtschacht. Hij hoorde hem zeggen: „Jongens, haal wat water. Er zijn hier nog twaalf man in leven". Men voorzag de mannen toen door een buis van hete soep en koffie. De mijnwerkers hadden geen besef van de omvang van de ramp in deze mijn, de diepste van Noord-Amerika. Er worden nu nog 57 kompels vermist. 8000 vacatures bij het Lager Onderwijs Er waren op 16 september van dit jaar in totaal 7799 vacatures bij het Lager Onderwijs, waarvan er 6986 door tijdelijke krachten (gehuwde vrouwen, gepensioneerden) werden vervuld en waarvan er 813 onvervuld waren. Dit blijkt uit een overzicht, dat de minister van O.. K. en W. aan de Tweede Kamer heeft verstrekt. Bij het gewoon, het voortgezet en het buitengewoon lager onderwijs waren 4251 vacatures voor het verplichte personeel (waarvan 246 on vervuld) en bij het uitgebreid lager on derwijs 419 (103 onvervuld). Voor boventallig personeel waren er bij G.L.E., V.G.L.Ó. en B L.O. 1167 va catures, bij het U.L.O. 327. Op 16 sep tember waren in totaal 1635 onderwij zers en onderwijzeressen afwezig we gens ziekte, militaire dienst, verlof, zui vering enz. Kans op regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt, met later plaatselijk enige regen. Vannacht en morgenochtend hier en, daar mist. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Weinig verandering m tempera tuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 31 oktober Zon op: 7.31 uur; onder: 17.15 uur. Maan op: 19.52 uur; onder: 10.57 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.08 en 17.22 uur. Laagwaiter te 1.03 en 13.11 uur. '&<t nummer bestaat uit 16 pag. en Kernwapens van de Sovjet-Unie zijn sterk radio-actief De voorzitter van de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie, McCone, beeft gisteren verklaard, dat de Sovjet- Unie „absoluut niets" doet om een schoon kernwapen te ontwikkelen. Dit blijkt, aldus McCone, uit rapporten over kernontploffingerr in de Sovjet-Unie. waarvan enkele een sterke mate van radioactiviteit hebben veroorzaakt. De huidige Russische reeks proeven noemde hij de drukste, die tot dusver door een atoommogendheid is uitgevoerd. In antwoord op de vraag of de Ame- kanen zullen doorgaan met bun kern proeven, indien de Sovjet-Unie na 31 oktober, de dag van het begin van de conferentie te Genève over staking van de proeven met kernwapens, een kern ontploffing teweegbrengt, zei McCone, dat dit zal afhangen van de uitwerking van de gegevens die zijn verkregen met de in Névada genomen proeven. Over de aanstaande conferentie te Ge nève zei hij, dat beëindiging van de proeven op dit ogenblik de ontwikkeling van een schoon tactisch wapen zal ver tragen en waarschijnlijk voorkomen. De commissie voor atoomenergie is daarom van oordeel, dat het in het belang van de Verenigde Staten is alleen de proe ven te staken, indien deze stopzetting deel uitmaakt van een toekomstig ont- wapeningsprogram ter vermindering van de internationale spanning. „Israël mobiliseert", zegt Egyptische pers Alle Egyptische bladen meldden van daag, dat Israël zijn strijdkrachten mo biliseert „teneinde zich in een nieuw avontuur te storten, ditmaal in Jorda nië". De bladen zeggen over bewijzen te beschikken, dat er op grote schaal troepen naar Zuid-Israël worden over gebracht. Ook zouden troepenbewegin gen in de gebieden rondom Jeruzalem en Beersjeba en bij de bestandslinies zijn geconstateerd. Blijvende bevoegdheden De regering heeft bij de Staten- Generaal een ontwerp-prijzenwet ingediend met het doel blijvend te kunnen beschikken over bevoegd heden voor het geven van prijs- voorschriften met betrekking tot goederen en diensten. Deze nieuwe wettelijke regeling z^l te zijner tijd in de plaats treden van de thans nog van kracht zijnde wettelijke bepalingen. De voorschriften en bevoegdheden van de overheid ten aanzien van de prijsvorming, die in bepaalde sectoren van het be drijfsleven krachtens andere wet ten bestaan of wellicht tot stand zullen komen, zullen vanzelfspre kend hun geldigheid behouden. Het thans ingediende wetsontwerp kent de overheid een drietal bevoegd heden toe resp. t.a.v. het geven van prijs-, administratie-, en prijsaandui dingsvoorschriften A. maximumprijsvoorschriften. De belangrijkste van de bevoegdheden, die het wetsontwerp de overheid toekent, ,is die tot het uitvaardigen van maxi mumprijsvoorschriften t.a.v. roerende goederen en diensten in die gevallen, waarin blijkt, of het gevaar dreigt, dat zodanig hoge prijzen en vergoedingen worden berekend, dat strijd met het al gemeen belang ontstaat. De onroerende goederen zijn niet onder de werkings sfeer van de wet gebracht, aangezien de prijzen van deze goederen reeds aan andere wettelijke bepalingen onderwor pen zijn, zoals de huurwet en de wet vervreemding landbouwgronden. Onder diensten vallen niet de verrichtingen, die gebaseerd zijn op een arbeidsover eenkomst. B. administratieve voorschriften. Vervolgens zal de regering bevoegd zijn voorschriften te geven tot het voe ren van een administratie, waaruit de vorming van de prijzen van goederen of diensten blijkt. Deze administratieplicht zal slechts opgelegd kunnen worden voor die goederen of diensten, waarvoor maximumprijsregelingen zijn vastgesteld. Hiermede houden ook verband de bepa lingen, die in het ontwerp zijn opgeno men ten aanzien van de verplichting desgevraagd inlichtingen aan de over heid te verstrekken, opdat deze kan na gaan of er aanleiding is tot het vast stellen van een prijsvoorschrift. Voor hetzelfde doel kan van betrokkenen in zage van boeken en bescheiden worden verlangd. C. prijsaanduidingsvoorschriften. Aangezien een algemene kennis van het prijsverloop nodig is voor het voeren van een effectieve prijspolitiek is verder in het wetsontwerp opgenomen de be voegdheid tot het geven van voorschrif ten met betrekking tot de prijsaandui ding van goederen of diensten. Slot op pag. 2 Terrorisme in Frankrijk zou beëindigd worden De „Vrije Algerijnse regering" heeft in principe besloten een einde te maken aan het terrorisme in Frankrijk zelf, zo schrijft het Tunesische blad „As Sabah" Volgens Noordafrikaanse kringen bij de V.N. heeft het Nationale Bevrij dingsfront (F.L.N.) hiertoe besloten in het kader van zijn campagne voor vrede in Algerije, aldus het blad. Vijf Algerijnse leiders, onder wie de bekende Ben Bella, die in 1956 door de Fransen gevangen genomen werden, nadat hun vliegtuig, d&t opweg was naar Tunis, boven de Middellandse Zee door een Franse jager tot koersveran dering was gedwongen en in Algerije moest landen, zijn woensdagavond in hongerstaking gegaan. Het betreft hier een solidariteits- staking met een in 1956 te Algiers tot levenslange dwangarbeid veroordeelde Algerijnse leider, een zekere Raba Bitat, die in hongerstakinig ging, omdat hij bezwaar had tegen zijn overbrenging van Algiers naar Parijs, daar hij dan niet meer als politiek gevangene zou worden beschouwd. Tijdens een volksbal in Londen i jackie Toaduff de eer te beurt, met viel deze 23-jarige mijnwerker I Prinses Margaret te mogen dansen. Paus Johannes XXIII heeft 4 no vember aangewezen als de datum van zijn kroning. Aanvankelijk werd verwacht, dat de kroning op 9 november zou plaats hebben, daar de kroning van een paus ge woonlijk op een zondag of een be langrijke feestdag geschiedt. Naar men meent, zou Paus Johannes dinsdag echter gekozen kunnen hebben, omdat dat de feestdag is van St. Charles Borromeus, over wie hij een studie vijf delen heeft gepubliceerd. Koningin Juliana heeft de nieuwe paus een telegram gestuurd van de volgende inhoud: „Ter gelegenheid van uw plechtige verkiezing zend ik u mijn beste wensen voor uw rege ring en voor het volbrengen van uw grote verantwoordelijkheid". Paus Johannes XXIII heeft mgr. Do- menico Tardini, onder Pius XII pro- staatssecretaris van Staat voor Buiten gewoon Kerkelijke Zaken, benoemd tot Vaticaans pro-staatssecretaris van Staat, dat wil zoveel zeggen als minister van Buitenlandse Zaken van de H. Stoel. Aangezien de pro-staatssecretaris van Staat in de Vaticaanse hiërarchie een kardinaal moet zijn, wordt verwacht, dat de 70-jarige mgr. Tardini binnen afzienbare tijd tot kardinaal zal worden verheven. In dat geval zal het College van Kardinalen 53 leden tellen. De functie van staatssecretaris van het Va- ticaan is sinds 1944, toen Luigi kardinaal Maglione overleed, vacant geweest. PiusXII benoemde wel twee pro-staats secretarissen, mgr. Tardini en mgr. Mon- tini. In Rome vraagt men zich af, wie van deze twee de hoge post van staats secretaris in de toekomst zal gaan be- Tegenspraak van Djoeanda Geen afsluiting Suezkanaad voor Nederlandse schepen De Indonesische premier Djoeanda die gistermiddag van ziln bezoeken aan Zuid-Slavië, Italië en Egypte in Djakarta is teruggekeerd, heeft na zijn aankomst een tegenspraak ge geven op buitenlandse berichten, als zou hij in zijn besprekingen met pre sident Nasser van Egypte hebben ver zocht het Suez-kanaal te sluiten voor Nederlandse schepen, in geval van vijandelijkheden tussen Nederland en Indonesië over Westelijk Nieuw- Guinea. Wat zijn besprekingen met Nasser betreft ,zeide Djoeanda, dat deze even vruchtbaar zijn geweest als de bespre kingen die hij met maarschalk Tito van Zuid-Slavië heeft gevoerd. kleden. Mgr. Montini was gedurende tien jaar de rechterhand van de vorige paus. De nieuwe paus heeft zich gisteren op zijn eerste audiëntie verontschuldigd voor zijn gebrek aan ervaring. „Het spijt mij, als ik een beetje een onhandige indruk maak, maar u weet, dat dit de eerste keer is", zei hij met een brede glimlach. De spanning onder de ongeveer dertig bisschoppen, andere geestelijken, leden van de edelgarde en leken, die hun op wachting kwamen maken, week voor een informele sfeer toen de Paus was bin nengekomen. Het nieuwe hoofd van de rooms- katholieke kerk spreidde zijn handen uit en zei: „U weet, dat ik een eenvoudige ziel ben. U moet het mij maar ver geven". Paus Johannes maakte zegenend het kruisteken, toen hij kwiek de kamer binnenkwam. Hij sprak snel en maakte drukke gebaren. Ook bij het verlaten van het vertrek maakte hij het kruis teken boven de knielende aanwezigen. De audiëntie heeft twee minuten ge duurd. Een overzicht van de kade te Kopenhagen, waar het Nederlandse smaldeel ligt. dat een bezoek aan de Deense hoofdstad brengt in ver band met de herdenking van de slag in de Sont 300 jaar geleden, toen de Nederlandse vloot de Zweedse ver- I sloeg De Sovjetrussische auteur Boris Pasternak heeft zoals wij in een deel van onze editie van gisteren reeds mededeelden zich gedwongen gezien de Nobel prijs voor literatuur van de hand te wijzen. Hij deed dit gisteren in een telegram aan de Zweedse Academie, waarin hij zegt: „Rekening houdend met de zin, waarin deze onderscheiding in de gemeenschap, waartoe ik behoor, is geïnter preteerd, zie ik af van de onverdiende prijs, die mjj is toegekend. Neem mjj mijn weigering, waartoe ik vrijelijk heb besloten, niet kwalijk". De Zweedse Academie zal het geld, dat aan de prijs verbonden is, waarschijnlijk voor het volgend jaar reserveren. Pasternaks naam blijft op de lijst van Nobelprijswinnaars staan met de aantekening, dat de prijs geweigerd is. Als de schrijver nog van besluit ver andert voor de dag van de prijsuitreiking (10 december a.s.) kan hij nog zijn geld krijgen. Daarna zal hij het geld niet meer kunnen opeisen, maar wel recht houden op de gouden medaille met oorkonde. Pasternak zou thans geen bezoekers meer kunnen ontvangen. Een aantal vooraanstaande Engelse schrijvers, filosofen en geleerden, onder wie verscheidene nobelprijswinnaars, hebben een telegram aan de Russische vereniging van schrijvers gestuurd, waarin zij gewagen van ongerustheid over het lot van Pasternak, wiens ro man „Dr. Zjiwago" zij als een „ontroe rend menselijk document en niet als een politiek stuk" beschouwen. Het telegram is o.a. ondertekend door T. S. Eliot. Bertrand Russell, Aldous Huxley, Somerset Maugham, G. B. Priestley, Rose Macaulay en Graham Greene. De Amerikaanse minister van Buiten- Nog slechts eenmaal eerder Secretaris dr. Oesterling verklaarde, dat men achter Pasternaks besluit „een menselijk drama voelt dat ons allen moet ontroeren. Toen de Academie Pas ternak uitkoos als de nobelprijswiunaar van dit jaar gebeurde dat omdat men van mening was dat zijn literaire kwa liteiten deze eer verdienden. Onze me ning blijft onaangetast door wat nu ge beurd is en de idealistische waarde van de onderscheiding is ongewijzigd." Het huis van Pasternak buiten Mos kou stond gisteren onder politiebewa king. Men gelooft, dat hem is meege deeld. dat hij buiten de Sovjet-Unie moet blijven indien hij het land verlaat, landse Zaken, Dulles, zei gisteren tegen over journalisten, dat Pasternaks weige ring om de nobelprijs te aanvaarden be wijst dat de Russische overheid tracht de vrijheid van gedachte uit te bannen. Naar zijn overtuiging is Pasternak tot de weigering gedwongen. „Het systeem van het internationale communisme staat op eenvormigheid, niet alleen van naad maar ook van gedachte. Alles wat ook maar even die eenvormigheid te buiten gaat trachten zij uit te bannen", aldus Dulles. In de geschiedenis van de toekenning der nobelprijzen is het slechts eenmaal eerder gebeurd dat een onderscheiden figuur zijn prijs, onder politieke druk, moest afwijzen: in 1935 dwong Hitier de journalist Carl von Ossietzky, een fel anti-nazi, de prijs niet te aanvaarden. Maar Von Ossietzky heeft de Zweedse Akademie nooit officieel bericht dat hij de prijs afwees De prijs die Ossietzky werd toegekend was de nobelprijs voor de vrede. Duitsers die de prijs eigener beweging hebben afgewezen ziin Richard Kuhn (scheikunde, 1938): A. Butenandt (scheikunde. 1939), en Bernard Domagk (geneeskunde, 1939). De nobelprijswinnaar Bertrand Rus sell zei gisteren over de afwijzing van de nobelprijs dat dit „een erg schokkende gebeurtenis" is. De grijze. 80-jarige filo soof en essayist verklaarde ..Ik spreek er mijn afschuw over uit, dat de Sovjet russische autoriteiten de houding heb ben aangenomen, die zij hebben aange nomen. Pasternak mag dan zeggen, dat hij de prijs uit eigen vrije wil geweigerd heeft, maar het is duidelijk, dat dit al leen maar in naam zo is. Het is een akelige zaak". Lord Russell won in 1950 de nobelprijs voor literatuur.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1