H. SCHUTTE Zn. ,'t Verf huis ,'t Verf huis' PSYCHOLOGISCHE ASPECTEN VAN VERKEERSVEILIGHEID SPEL EN ONTSPANNING IN ONDERWIJS EN OPVOEDING Westduits leger zet eindelijk nazi-soldatenkrant de deur uit DONDERDAG 30 OKTOBER 1958 Inspecteur P. Verhoef sprak iiiNoordivijk In een bijeenkomst, belegd door de afd. Noordwijk van de Federatie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening in het Verenigingsgebouw, hield de heer P. Verhoef, inspecteur van politie te Noordwijk, gisteravond een causerie over de verkeersveiligheid, speciaal wat de psychologische zijde van dit probleem betreft. Juist in het verkeer, aldus de heer Verhoef, behoort er een samenspel te zijn van geven en nemen, met begrip voor de situatie van anderen. Teneinde de aanwezigen enig inzicht te geven omtrent de omvang van het huidige verkeer, gaf spr. enkele sta tistische gegevens. Daaruit bleek, dat per 1 augustus 1955 ons land 1.042.414 motorrijtuigen telde, w.o. 503.421 brom fietsen. Thans kan het aantal brom mers op ca. 800.000 geschat worden. In 1957 veroorzaakte het verkeer 1516 doden en 20.154 ernstig gewonden. Wat Noordwijk betreft, meldde de heer Verhoef, dat hier in 1955 niet minder dan 1238 motorvoertuigen thuis hoor den, waarvan 462 bromfietsen. Per jaar gebeuren in onze gemeente 250 300 verkeersongevallen. Aan de hand van de statistiek heeft men berekend, dat bij elke drie onge vallen, een slachtoffer gedood wordt of gewond raakt. Behalve het leed daardoor ontstaan, wordt de materiële schade door ver keersongevallen veroorzaakt, geschat op ca. f. 200.000.000 per jaar. Indrukwekkend is het aantal kinde ren tussen 012 jaar, dat in het verkeer de dood vindt of gewond wordt. Onge veer 5000 kinderen in die leeftijd krij gen per jaar een ongeluk; plm. 300 van hen worden gedood (dat staat gelijk met een school van zeven klassen), en plm. 2500 worden ernstig gewond. (Zes tig schoolklassen!). Jaar op jaar gaat dit zo door en er is alle reden om zich op meer ver keersveiligheid te bezinnen. Wat is de oorzaak van deze rampzalige toe stand? Spr. meende, dat er een algemene oorzaak moet zijn, die de mens zich echter niet bewust is. De jaarlijkse verkeersramp spreekt niet voldoende tot de massa. Het probleem is afhankelijk van de sociale instelling van de weggebruiker. De in ons land traditionele opvatting omtrent algemeen en individueel belang dient doorbroken te worden. Men moet doordrongen worden van de gedachte, dat algemeen belang evengoed eigen belang kan zijn en omgekeerd. De oorzaak van de verkeersonveilig heid is gelegen in onze onmacht om het belang van de naaste op de voorgrond te plaatsen. Caïro streeft naar ontwikkeling Nijldal Te Noordwijk had reeds lang een Vereniging voor Veilig Verkeer moe ten zijn, zo merkte inspecteur Ver hoef op. Het nuttig effect van een dergelijke organisatie mag zeker niet onderschat worden. Voorts ging spreker in op het teveel aan prikkels in de moderne samen leving. Deze beïnvloeden het zenuwstel sel en vormen een bedreiging voor de menselijke constitutie. Van groot be lang is het bewaren van het natuurlijke levensritme, daarom dient de mens zich te beschermen tegen alle invloeden, die hem de slaap willen ontroven. OPLEIDING Uitvoerig ging de heer Verhoef in op de kwestie van de opleiding van toe komstige automobilisten en motorrij ders. De uniformiteit ontbreekt in deze opleiding en daaraan moet een zeer belangrijk deel van de onveiligheid op de weg worden geweten, zo meende spreker. De statistiek wijst uit, dat vrouwen in het algemeen niet meer rijlessen nodig hebben dan mannen. Spreker wees verder op het verkeerde gebruik van bromfietsen en rijwielen. Men rijdt namelijk meestal cp het ge hoor. PSYCHOLOGISCHE OORZAAK Amerikaanse verzekeringsmaatschap pijen hebben ontdekt, dat de meeste ongelukken een psychologische oorzaak hebben. Wetenschappelijk is vastge steld, dat plotselinge ergernis, zware zorgen en verontrustende belevenissen een bestuurder op slag ongeschikt kun nen maken om te rijden. Een te grote dosis emotie blijkt even fataal als een flinke dosis alcohol, merkte spreker op. Natuurlijk zijn er nog vele andere oorzaken, die een verkeersongeval tot gevolg kunnen hebben, b v. de toestand van het voertuig, het wegdek, de afba kening van de weg. en de verlichting. Er zijn drie factoren, die tot verbete ring van de verkeersveilirheid kunnen leiden, te weten verkeersdiseipline, de toestand van de weg en de verkeers regeling alsmede de verkeersvoor- schriften. Vooral de verkeersdiseipline laat wel veel te wensen over. Persoonlijk geloofde spreker niet, dat zulks aan onverschil ligheid moet worden toegeschreven. Men heeft teveel aan het hoofd en lopen of rijden op de weg verricht men niet als beroep maar als bijzaak. Verder besprak de heer Verhoef de opvoeding in het gezin en op de school in verband met het weggebruik. Men dient zich te bezinnen, ook op geestelijke waarden. Het gaat om iets te doen voor de Nederlandse mens, zo besloot inspecteur Verhoef zijn referaat, dat geïllustreerd werd met lantaarn plaatjes. Ir. A. van der Niet draaide na de pauze een film over een sterrit naar Uddel. Het bestuur van de afd. Noordwijk van de Federatie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening zegde alle medewerking toe om ook te Noord wijk te komen tot de oprichting van een afdeling van de Ver. voor Veilig Verkeer. Toogdag Chr. Muziekbonden (Speciale berichtgeving) De Chr. Muziekver. „Hattem" won gisteren het concours dat gehouden is op de toogdag van de Ned. Federatie van Chr. Muziekbonden in de Rivièrahal te Rotterdam. Dit korps behaalde 676 punten en kreeg de wisselbeker, die het gemeente bestuur van Urk ter beschikking stelde. De tweede prijs, de NCRV-wisselbeker, ging naar „Hondels Harmonie" uit Hon- selersdijk (651 p.). „De Bazuin" uit Win- sum eindigde met 634.5 punt op de derde plaats. De heer R. van Yperen tevens dirigent van de Koninklijke Mili taire Kapel, die 's avonds optrad was voorzitter van de jury. Een der deelnemende korpsen, „Ju liana" uit Zuidlaren, bood de heer Van Yperen en zijn kapel een origineel ge schenk aan, namelijk een grote Zuid- laarder bol. 's Middags brachten de deelnemers onder leiding van dirigent D. van dei- Waal voor het stadhuis een aubade aan het gemeentebestuur van Rotterdam. Burgemeester Van Walsum dankte voor deze begroeting. „Wie, wat, waar?", een nieuw radio spel van de NCRV, onder leiding van Goos Kamphuis, sloot het niet-officiële gedeelte van het concours af. Amsterdamse strafkolonie voor woonschepen Er is geen plaats meer Amsterdam kan geen woonschepen meer bergen. Met een totaal aantal van 1400 (waarvan'1100 goedgekeurde) op de officiële en officieuze ligplaat sen in de stad, is de aanvaardbare limiet reeds overschreden. Dit klinkt weliswaar wat onwaarschijnlijk voor j een stad met zoveel water, doch menige plek, die ogenschijnlijk in aanmerking zou komen als ligplaats, is in feite om allerlei redenen onge- sch-'kt. zo concludeerden gemeentelijke autoriteiten na een recent onderzoek. Desondanks kiest iedere maand op nieuw een groot aantal clandestiene woonarken ligplaats in de stad zonder de vereiste goedkeuring van B. en W. Vandaar dat de gemeente drineend be hoefte heeft aan een „wachtkamer" voor woonschepen, die na het opma ken van een procesverbaal tegen de be woners van hun clandestiene ligplaats moeten worden verwijderd. Dit verklaarde gisteravond Amster dams burgemeester mr. G. van Hall tij dens de gemeenteraadsvergadering. Vele raadsleden uitten kritiek op het inrichten van deze door een hunner genoemde „strafkolonie", waar het tijdens het najaar bar wonen kan zijn, zoals de burgemeester toegaf. Men vroeg B. en W. dringend nog eens naar an dere ligplaatsen om te zien. Doch andere leden zagen als enige oplossing het bou wen van meer woningen. PASSAGIERSLIJST „SIBAJAK" Voor belangstellenden ligt aan ons Bureau de passagierslijst ter inzage van het m s „Sibajak". dat 11 november a.s. in Rotterdam wordt verwacht. Nationaal christelijk schooicongres Advertentie Brandwonden Kloosterbalsem zuivert en ge neest de wond, bevordert de groei van een nieuwe huid. Kloosterbalsem 'geen goud zo goed' Bonn is er overigens rijkelijk laat mee S.S.-mentaliteit steekt nog altijd de kop op (Van onze correspondent in Bonn) Het Westduitse ministerie van Defen sie heeft kort en goed meegedeeld, dat het Westduitse leger niets te maken gesproken over de „glorierijke traditie en in 1954 werd de ex-S.S.-officier Erich Kernmauer hoofdredacteur, die meteen een aparte kolom voor de „Waffen-SB." invoerde. Bondspresident Heuss moest het ontgelden, de nieuwe uniform van het leger werd veroordeeld, de Duitse verzetsstrijders tegen het nazisme wer den verraders genoemd, schrijvers over wil hebben met het „Onafhankelijke I Hitlers concentratiekampen zonder_meer I unaniaiiR-cujikc blad voor eer, recht en vrijheid. Euro pese veiligheid en kameraadschappe lijkheid", de Deutsche Soldaten-Zei- tung. En daarmee is dan eindelijk een beslissing gevallen waarnaar velen in de Bondsrepubliek verlangd hebben. Want die Deutsche Soldaten-Zeitung de grond van de zaak een nazi- blad. rj^nri 1 voor communisten uitgescholden. Goeb- bels werd openlijk een voortreffelijk propagandist genoemd. In de kop van de krant zette men voorts tussen de woorden „Soldaten" en „Zeitung" een ijzeren kruis Minister Strauss heeft het blad thans openlijk gedesavoueerd. Wel wat laat, maar ook hier geldt: beter laat dan Het ministerie van Defensie in Bonn n00it. Hoewel men verontrust- kan zijn hii-7nnnpr v,r.^ Hor Ho fi R _mAnt.flllr.Plr. De Nijl, met een lengte van ruim 6500 kilometer de langste rivier van de we reld; komt uit het Victoriameer en slin gert zich door Oeganda, Soedan en Egypte. Het is niet te verwonderen, dat een rivier van een dergelijke lengte alle soorten landschappen met uiteenlopend klimaat doorkruist. Tussen Mongalla en Fasjoda gaat hij bijna verloren in het moeras; in het noorden van Soedan en in Egypte daarentegen stroomt de Nijl door de woestijn. Het jaarlijks terug kerende wonder in Egypte is, dat op het ogenblik dat de oogst door de lang durige droogte dreigt verloren te gaan, de Nijl zeer grote hoeveelheden water naar Egypte brengt. In de gebergten van Ethiopië is dan namelijk de regen periode begonnen en het water wordt via de Blauwe Nijl bij Khartoem in de eigenlijke Nijl gebracht. Zo wordt het mogelijk de Egyptische akkers te be vloeien. Die periode duurt van juni tot oktober. Het doel van de bestaande en ont worpen stuwdam is die overvloed van water uit te smeren over een veel lan gere periode teneinde een regelmatige bevloeiing mogelijk te maken en een veel grotere oppervlakte vruchtbaar te kunnen maken. Er zijn reeds verschei dene stuwdammen in de Nijl (onder meer bij Assoean), maar ten einde de cultuurgrond te vergroten heeft men het plan ontworpen voor een geweldig grote stuwdam (5 km. lang, 110 meter hoog en 100 meter breed). De capaciteit van het stuwmeer zal 130 miljard ku bieke meter zijn en het Nijldal zal over een lengte van 500 kilometer over stroomd zijn. Voor de uitvoering van dit plan heeft de Sovjet-Unie thans heeft deze soldatenkrant bijzonder scherp aan de kant gezet. Zij heeft uit eengezet, dat in het buitenland de mening is gewekt, dat deze krant de spreekbuis van het leger was. In waarheid is dit blad. aldus het ministerie, on-democratisch. Men viel in het bijzonder over een zin die in een recent nummer van de Soldaten-Zei- tung heeft gestaan en waarin gezegd werd, dat het NAVO-lidmaatschap van Bonn betekende, dat West-Duitsland tegen een nieuwe Maginotlinie aan leunt. En het blad betreurde het voorts dat de Westduitse jeugd heden ten dage geen soldatentype kan opbrengen, dat „startbereid" is om de binnenge drongen vjjand tot voorbij Koningsber gen (in Oost-Pruisen, thans een Rus sische stad) te achtervolgen Het ministerie te Bonn is overigens rijkelijk Iaat gekomen met deze ver oordeling. Immers, het blad heeft zijn oorsprong in 1951, toen er nog geen nieuw Westduits leger was. De ex-nazi Damerau vond een stelletje andere ex- nazi's en ex-S.S.-ers. Zij richtten een uitgeverij op, de Schild-verlag te München, waarin verscheidene lieden, die eens in het ministerie voor Propa ganda van Goebbels een belangrijke rol hebben gespeeld, het voor het zeggen hadden! De Deutsche Soldaten-Zeitung kreeg in 1954 zelfs een maandelijkse onderscheuning van het Westduitse Informatiebureau een officieel rege ringsorgaan te Bonn van 13.000 mark. De toenmalige minister van over het feit, dat de S.S.-mentaliteit nog altijd de kop weet op te steken! Vandaag is in gebouw Bellevue te Am sterdam het drie dagen durende negende nationaal christelijk schoolcongres be gonnen met een openingswoord van de eongresvoorzitter, prof. dr. H. Smits kamp. Deze begroette de talrijke verte genwoordigers van de bij het „comité tot organisatie van christelijke school- congressen" aangesloten onderwijsorga nisaties. Dr. L. de Klerk, wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de Rijksuiversiteit te Leiden en leraar aan de hervormde kweekschool te Amsterdam, hield een referaat met enkele algemene opmer kingen ter inleiding van het hoofd thema „spel en ontspanning in onderwijs en opvoeding". De school heeft volgens dr. De Klerk te lang uitsluitend in het teken van ar beid en plicht gestaan Zij kan zich niet onttrekken aan haar 'opdracht een bij drage te leveren tot de vorming van de totale mens. Zou zij dit verwaarlozen dan is de kans groot, dat de problemen en de daarmee gepaard gaande onzeker- i heden toenemen. De school moet zich meer dan zij tot nu toe heeft gedaan realiseren dat zij mede verantwoordelijk is voor de tota'le opvoeding van het kind. Dr. de Klerk zei o.m. te menen, dat de bezinning op het spel en de ontspan ning in de school diep ingrijpt in het klimaat, waarin zij werkt. Het is een zeer belangrijke vraag, hoe de school het creatieve van het kind en de potentie daartoe zal ontwikkelen en kanaliseren. Dit creatieve moet ergens een weg vin den, het moet worden erkend in zijn waarde en als zodanig worden aanvaard. Het vereist een gemeenschap, die het speelse, de blijdschap om het goede en het schone en zelfs het belangeloze, ver dragen kan. Er dient ruimte te zijn voor beschouwelijkheid benevens voor een overwinning van de zijde van de op voeder op het „uitsluitend gericht zijn op doelmatigheid". De opvoeder moet zelf doordrongen zijn van het menselijk recht op spel en ontspanning. Het spelelement zal nieuwe voorzie ningen vragen in de school. Het vraagt om opvoeders die voldoende vindingrijk zijn om aan te sluiten bij het (des noods) onsystematische, het situatie ve, het direct-spontane van het kind. Het vraagt om een onderwijssysteem, dat voldoende gedifferentieerd is om alle vermogens van het kind te laten func tioneren. Opmerkingen uit dit referaat zijn daarna tijdens het congres ter sprake gekomen, zowel tijdens de algemene dis cussie door de co-referenten prof. dr. G. C. van Niftrik prof. ir. H. van Riessen en prof. dr. R. Schippers, als tijdens de meer praktische be sprekingen van het onderwerp in de on derscheidene onderwijssecties (kleuter onderwijs. b.l.o., l.o. n.o. meisjes en jongens, v.gi.o., kweekschool, u.l.o. en v.h.m.o.) (Advertentie) Een stemmig herfstbeeld bij de haven van IJmuiden. waar de jeugd droomt van verre reizen bij het ga deslaan van de in- en uitgaande schepen. B.B.H.H. Voor Binnen of Buiten, voor Huis of Hangkast - Flexa op houtwerk en muren, zit er in een wip op, gaat er in geen jaren aL En wat een KLEUR! de verf voor het schilderfeest Vraag hei gratis boekje 'Knap het op met Kiev' aan FLEXA. postbus 2. Leiden FLEXA O.A. VERKRIJGBAAR BIJ: Lage Rijndijk 57 NIEUWE RIJN 49 1/ HERENSTRAAT 34 Verfhandel SCHONEVELD De Kempenaerstr. 71 OEGSTGEEST Primitieve stam op Malakka In het oerwoud van Noord-Malakka is een stam ontdekt, waarvan de leden nog de methode van het tegen elkaar wrijven van stokken toepassen om vuur te maken. Britse valschermjagers, die dachten communistische opstandelingen op het de oude „wchrmacni ie uercincn c«. spoor te zijn, omsingelden een kleine hen opwekken dienst te nemen in het groep stamleden, die zeer verschrikt nieuwe leger, dat toen in oprichting 1 maar snoedie met voedsel en was. Blank had de Soldaten-Zeitung wel gauw door (de subsidie werd spoe- stèld. dig ingetrokken), maar de krant bleef in legerkrlngen verschijnen. Het waag- wist Tee*l Yan het bestaan van de het zelfs over het intrekken van die herten tïe" subsidie een nroees feeen Rnnn ie he sclijk met de leden in contact te tie- subsidie een proces tegen Bonn te be- den De gtam Jeeft ygn yis bosvruch_ ten en kleine dieren. De soldaten dienden voor verscheidene ziekten pe- Defensie. Blank, wilde daarmee pogen, - - f zo zegt men. soldaten en officieren uit communistische ope^dellngrai 0P1obet de oude „Wehrmacht" te bereiken en waren, maar spoedig met voedsel sigaretten op hun gemak werden ginnen, dat het evenwel verloor. Inmiddels werd de Soldaten-Zeitung 400 miljoen roebels ongeveer 4% .steeds radicaler. De nazi-geest ver- nicillineinjecties toe. Er J^dlater door miljard gulden) beschikbaar gesteld. loochende zich niet. Er werd veel in vliegtuigen voedsel uitgeworpen. De zaak-Koch niet naar „Den Haag" De rechtbank van Warschau heeft gisteren beschikt, dat de kwestie van de bevoegdheid van de rechtbank tot het berechten van Erich Koch niet wordt voorgelegd aan het Internationale Ge rechtshof te Den Haag, zoals door de ex-gouwleider was verzocht. De openbare aanklager, Smolenski, heeft vervolgens de „verwaandheid van deze Hitleriaanse oorlogsmisdadiger, gesterkt door de wedergeboorte van het fascisme en de krachten van de wraak in West-Duitsland," aan de kaak ge steld. Koch vroeg gisteren of hij met het oog op zfjn gezondheidstoestand mocht gaan liggen. Hjj heeft zich niet in de behandeling van de zaak gemengd. Prof. Woerdeman kritiseert artikelen in Propria Cures De rector magnificus van de Amster damse Gemeente Universiteit prof. dr. M. W. Woerdeman. heeft naar aanlei ding van in het Amsterdamse studenten weekblad .Propria Cures" verschenen artikelen en de onrust, die daardoor in de studentenwereld van de Gemeente- Universiteit is ontstaan, in een brief aan de redactie van het weekblad zijn af keuring over deze artikele kenbaar ge maakt. Het bestuur van de katholieke stu dentenvereniging „Sanctus Thomas Aquinas" te Amsterdam had in een brief aan de rector magnificus gesteld dat de inhoud van deze artikelen beledigend werd geacht en uit deze en reeds eerder gepubliceerde artikelen een mentaliteit spreekt, die onaanvaardbaar is voor de leden van de Amsterdamse Universitaire gemeenschap. Het bestuur had de rec tor magnificus verzocht stappen te on dernemen waardoor het verschijnen van dit soort publikaties in de toekomst wordt tegengegaan. De brief van de rector magnificus aan de redactie luidt als volgt: „Door een aantal artikelen, die in de afgelopen weken in Propria Cures zijn verschenen, is niet alleen gerechtvaar digde ontstemming gewekt bij een grote groep van studenten van onze Univer siteit, maar ook bij een grote bevolkings groep in ons land. De smakeloze en on nodig kwetsende redactie dier artikelen geeft de buitenwereld, die nog vaak ten onrechte uw blad als het offi ciële oreaan der Am«t®rdamse studen ten beschouwt een volkomen verkeerde indruk van de geest, die onder deze stu denten heerst. Dit kan riet anders dan nadeliir ziin voor het aanzien, dat onze Universiteit in den lande geniet. Daarom voel ik mij gedwongen U mijn afkeuring over uw reda-tiebeleld ken baar te maken en U met de meeste aandrang te verzoeken ln het belang van onze universiteit alles na te laten, wat aanstoot kan geven aan vele van onze studenten, hun geestverwanten in den 60-jarig jubileum Nat. Vrouwenraad „Een beetje trots!" (Speciale berichtgeving) „Wij mogen er toch wel een beetje trots op zijn, dat wij vrouwen getoond hebben dat een vriendschappelijke sa menwerking op vrijwillige basis moge lijk en aangenaam kan zijn en we moeten dankbaar zijn dat wij op deze wijze kunnen meewerken aan het maatschappelijke leven in Nederland". Met deze woorden besloot de presi dente van de Nationale Vrouwenraad van Nederland, mej. mr. E. B. Ten Bruggecate, haar herdenkingsrede, die zij in het gebouw voor K. en W., te Utrecht, uitsprak ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Raad, dat in de oprichtingsstad Utrecht werd ge vierd. „Van het begin af heeft het beginsel van eensgezindheid gegolden", zo zeide de presidente. „Alle principiële beslissin gen moesten met algemene stemmen worden genomen. Een onderwerp, waar allen hun krachten aan konden wijden, was meteen al de kinderbescherming. Aan dit onderwerp werden speciale congressen gewijd". „Er wordt zo dikwijls gezegd, dat de organisatie van ons vrouwen vereni gingsleven zo moeilijk is te begrijpen en dat er te veel organisaties zijn", aldus de presidente", maar ik geloof dat wij nu na 60 jaar toch een vorm gevonden heb ben. waardoor wij bijna alle georgani seerde vrouwen kunnen bereiken. In de laatste tien jaar is gebleken, dat het mo gelijk is met vrouwen van allerlei rich tingen en geloof samen te werken. De vriendschap, die tussen alle vertegen woordigsters is ontstaan, de eerbied, die men heeft voor elkanders overtuigingen, het verlangen tot een goede samenwer king te komen, blijken steeds weer op de vergaderingen na de nationale vrouwen raad." Voorts sprak mevrouw G. H. Keijser- Hardick, presidente van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, namens alle aangesloten organisaties. 's Middags werd een show van Neder landse klederdrachten gehouden. Nieuwe postzegels van de Ver. Naties Op 9 februari 1959 zullen de Ver. Naties twee speciale postzegels uitge ven in een waarde van 5 cent en 7 cent. De zegel van 5 cent is een luchtpost zegel in een rode kleur. Deze postzegel, die een vleugel voorstelt die een globe omvat, is ontworpen door W. Wind uit de Ver. Staten.. Met het ontwerp voor deze zegel werd ln 1952 een eerste prUa gewonnen. 7. OKh H11E H H bl K HAUW He* De zegel van 7 cent, met als kleur blauw, is eveneens een luchtpostzegel. De afbeelding omvat een vlag van de Ver. Naties met een vliegtuig. De Deen O. Mathiesen ontwierp deze postzegel, lande en aan ieder, die prijs stelt op I Beide zegels dragen in vier talen in de fatsoenlijke persgebruiken" rand het opschrift „Ver. NaMes".

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 13