ANGELO KARDINAAL RONCALLI WERD PAUS JOHANNES XXIII Fa. J. M. Gerding WEERBERICHT Kroning op zondag 9 november Begrotingstekort is een bijdrage tot bevordering werkgelegenheid Brits-Franse tegenstelling over de vrijhandelszone duurt voort 97ste jaargang WOENSDAG 29 OKTOBER 1958 No. 29581 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Honderdduizenden juichten op St. Pietersplein Om vijf minuten over vijf gistermiddag kwam er weer rook uit het schoorsteentje boven de Sixtijnse Kapel. Het was van een lichtgrijze kleur. Een gemurmel ging door de wachtende menigte op het Sint- Pietersplein. Was er een nieuwe paus? De gordijnen voor de verzegelde ramen in het conclaaf werden opzij geschoven en mensen wuifden. Maar eerst om twintig minuten over vijf kon Radio-Vaticana aan alle onzekerheid een einde maken. Er was een nieuwe paus gekozen. Het nieuws werd met enthousiast gejuich begroet. Het zou echter nog tot over zes uur duren, eer de met de minuut aangroeiende menigte uit de mond van de inmiddels geheel herstelde groot-penitenciër, kardinaal Canali, zou vernemen, dat Angelo Giu seppe kardinaal Roncalli, patriarch van Venetië door het College van Kardinalen was gekozen tot het nieuwe hoofd der R.-K. Kerk en dat hij zal regeren onder de naam van Paus Johannes XXIII. Nu reeds nieuwe kardinaal benoemd De stem van de hoogbejaarde kardi naal Nicola Canali trilde van ouderdom en emotie, toen hij de doodstil gewor den menigte voorhield: „Habemus Pa- pam" wy hebben een paus. De hon derdduizenden op het enorme plein hiel den de adem in, toen hij de naam van de gekozene bekendmaakte. Toen rolde een oorverdovend gejuich tegen de hoge gewelven van dè fraaie Sint-Pieter. Maar weer moest het Romeinse volk, samen gestroomd op dit gigantische plein, zijn ongeduld bedwingen, want het duurde nog even eer de nieuwe paus op de log gia verscheen. In een vertrek bij de Sixtijnse Kapel werd hij gekleed in het pauselijk ge waad, dat in drie stellen van ver schillende maat gereed hing: witte soutane, roodfluwelen schoudermantel met hermelijn afgezet en goudgebor- duurde stola. Tevoren had hij in de conclaafruimte na de stemming, waarbij hij werd uit verkoren, na enige ogenblikken van be zinning, bevestigend geantwoord op de traditionele vraag van de kardinaal deken Eugene Tisserant of hij de benoe ming aanvaardde en van dat moment af was hij Paus en had hij alle pauselijke bevoegdheden. De secretaris van het Col- Derde mijnexplosie in Amerika - Canada Dertien slachtoffers Een gasontploffing in een kolenmijn van Richwood in de Amerikaanse staat West-Virginia heeft dinsdag aan dertien mijnwerkers het leven gekost. In de schacht, waar de ontploffing zich voor deed werkten 54 arbeiders. Van hen ontsnapten 37 ongedeerd. Vier moesten naar boven gebracht worden. Twee van hen verkeren in ernstige toestand van wege brandwonden en rookvergiftiging. Nog geen 24 uur eerder veroorzaakte een soortgelijke ontploffing de dood van 22 arbeiders in een kolenmijn van Bishop, eveneens in West-Virginia. Eind vorige week zijn in Springhill op het Canadese schiereiland Nieuw- Scho'tland 93 mijnwerkers ingesloten, van wie men geen hoop meer heeft hen levend naar boven te brengen. Deze drie mijnrampen in Amerika en Canada hebben dus in zeer korte tijd aan 128 mensen het leven gekost. In brieven van De Gaulle is de NAVO niet genoemd Naar aanleiding van Westduits en Noors verzet tegen een Frans plan tot vorming van een „directorium van drie" binnen de NAVO (Amerika, Engeland en Frankrijk) is gisteren van Franse zijde medegedeeld, dat de Franse mi nister-president, generaal De Gaulle, „schriftelijk bij de Amerikaanse presi dent, Eisenhower, en de Britse eerste minister, Macmillan, heeft aangedron gen op nauwere samenwerking en betere samenbundeling van de politiek der Westelijke landen. In de brieven van De Gaulle wordt de NAVO niet (met zoveel woorden) genoemd. Er wordt ge sproken over problemen, die een groter gebied betreffen dan de grenzen van de landen der Atlantische gemeenschap. In antwoord op de vraag of de Franse regering van plan is op de bijeenkomst van ministers in december voorstellen in te dienen ter verbetering van de mi litaire en politieke organisatie van de NAVO zei hij, dat Frankrijk en be paalde andere NAVO-landen zeker van plan zijn met voorstellen te komen om het bondgenootschap beter uit te rusten voor de gevaren, waardoor het worde bedreigd. Hij ging hier niet verder op in. Andere landen, waaronder Italië, en de secretaris-generaal. Spaak, zijn op de hoogte gehouden van de Franse voor stellen, aldus de woordvoerder. lege van Kardinalen, mgr Di Jorio en de prefect van de Apostolische Ceremo niën, mgr. Enrico Dante, vergezeld van twee ceremoniemeesters, waren getuige toen de gekozene, in antwoord op een vraag van de kardinaal-deken te ken nen gaf, dat hij de naam Johannes de drie-en-twintigste wilde aannemen. Daarna brachten de kardinalen hem hun eerste hulde en werd het „Te Deum" gezongen. „Urbi et Orbi" Het was om precies achttien minuten over zes. toen de 77-jarige Johannes XXIII voor het volk verscheen. Glim lachend maakte de paus vanaf de log gia met beide handen gebaren van be groeting tot de juichende menigte. Zeker vier minuten hielden de ovaties aan. Toen vouwde de Paus de handen en hief met krachtige stem de Latijnse woorden van de zegen „urbi et orbi" over stad en wereld aan. Met de rechterhand maakte hij plechtig het kruisteken over de honderdduizenden, die voor enkele ogenblikken geknield eerbiedige stilte bewaarden om terstond daarna weer in langdurig gejuich uit te barsten. Onder het geschal van klaroenen en terwijl de Italiaanse garde het saluut brachten, trok de Paus zich, omgeven door pre laten in rood gewaad, terug. De kapel van de carabinieri speelde het Italiaanse volkslied en de klokken van de Sint Pieter strooiden hun vreugdevolle klan ken over de eeuwige stad. Nieuwe kardinaal Na op het balkon te zijn verschenen keerde de Paus naar de Sixtijnse Kapel terug, waar hij de rode hoed, die hij als kardinaal in zijn bezit had, overhan digde aan mgr. Di Jorio. Hiermede heeft hij een oud-kerkelijk gebruik in ere hersteld door de benoeming van een nieuw lid van het College van Kardi nalen, kort na zijn verkiezing. Mgr. Al berto di Jorio diende het conclaaf als secretaris Paus Johannes XXIII zal waarschijn lijk op zondag 9 novemb.er worden ge kroond. Volgens traditie wordt een nieuwe Paus gekroond op de zondag vol gende op zijn verkiezing, maar aange zien 2 november te dichtbij is voor de uitgebreide voorbereidingen, die nodig zijn, is het veilig aan te nemen, dat de kroning op 9 november zal plaats heb ben Onmiddellijk na het bekend worden van de verkiezing van de nieuwe Paus begonnen over vrijwel de gehele wereld de klokken van de R.-K Kerken te lui den en werden door staatshoofden te legrammen van gelukwens verzonden. Paus Johannes koos de populairste naam van het Pausdom, toen hij zich naar de apostel Johannes liet noemen. Voor hem hadden 22 pausen en een tegenpaus zich die naam gekozen. De eerste paus Johannes, die wegens zijn martelaarschap werd heilig verklaard, regeerde van 523 tot 526. De laatste wettige paus van c(ie naam was een Fransman Jean Duese, van 1316 tot 1334. Een tegenpaus, die in 1410 onwet tig gekozen werd en de naam van Jo hannes de drie-en-twintigste koos, werd vier jaar later afgezet en stierf in 1419. Hij wordt niet erkend als paus voor de R.-K. Kerk. 0 Slot op pag. 2 Australische premier over Nieuw-Guinea: „Wendt U tot Int. Gerechtshof" Premier Robert Menzies van Austra lië heeft gezegd, dat Indonesië zich maar tot het Internationale Gerechts hof moet wenden als het meent recht te hebben op Ned. Nieuw-Guinea. Als het tot gewapende agressie overgaat moeten de V.N. geacht worden zich daartegen te verzetten. Wat ons betreft, aldus de premier, wij bljjven vreedzaam met de Nederlan ders op het eiland samenwerken. Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking. Overwegend droog weer. Wei nig wind en ongeveer dezelfde tempe raturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 30 OKTOBER Zon op: 7.30 uur; onder: 17.17 uur; Maan op: 19.07 uur; onder: 10.04 uur; Hoogwater te Katwijk te 4.37 en 16.49 uur. Laagwater te 0 32 en 12.42 uur Dit aummci ocsuai tul U p<x&u Nobelprijzen voor fysica en chemie Voor drie Russen en een Engelsman De Zweedse Koninklijke Aka- demie van Wetenschappen, die in deze als jury optreedt, heeft de Nobelprijs-1958 voor natuurkunde toegekend aan de Sovjetrussische geleerden T. H. Tsjerenkof, I. E. Tamm en I. B. Frank. De Nobelprijs-1958 voor schei kunde is toegekend aan de Britse geleerde F. Sanger. De toekenning van de prijs voor natuurkunde aan de drie Russische geleerden geschiedde op grond van hun ontdekking en uitlegging van het z.g. „effect van Tsjerenkof". Dit houdt in dat er Re' >Mven out ui. wanneer el- >rn mei >oer '"«'e snelheid door water worden geleid. Kardinaal Angelo Giuseppe Ron calli, de patriarch van Venetië, die tot Paus werd gekozen en de naam Johannes XX!II heeft aangenomen. De Britse geleerde Sanger ontving de nobel-prijs voor scheikunde we gens zijn bestudering der samenstel ling van proteïnen, en met name van de cellen der insuline. Sanger is verbonden aan de afdeling bic-chemie van de Universiteit van Cambridge. De Sovjet - geleerden Tsjerenkof, Tamm en Frank zijn medewerkers van het Instituut voor Natuurkunde van de Sovjetrussische Akademie van Weten schappen. Tsjerenkol is hoofd van een laborato rium, Frank is als hoogleraar aan de Universiteit van Moskou verbonden, evenals Tamm. Laatstgenoemde heeft een Stalinprijs ontvangen en is drager van de Orde van Lenin De drie Russische natuurkundigen delen een bedrag van 214.559 Zweedse kronen (bijna 158.000 gulden». De Britse geleerde saneer winnaar van de nobel- prijs voor scheikunde, krijgt dezelfde som voor zich alleen. Minister Hof stro optimistisch Het lieden niet opofferen aan de toekomst (Van onze parlementaire redacteur) Een groot deel van de Tweede Kamer maakt er zich zorgen over dat het particuliere bedrijfsleven en de gemeenten voor uitbreiding en modernisering in 1959 niet voldoende op de kapitaalmarkt zullen kunnen lenen omdat het Rijk van plan is, ter dekking van een groot deel van het begrotingstekort, ongeveer 800 miljoen gulden op de kapitaalmarkt op te nemen. Minister Hofstra deelt die vrees niet. Hij redeneert integendeel: het is goed dat het Rijk 800 miljoen leent om te voorkomen dat kapitaal braak blijft liggen, want daarvan zou een inflatoire invloed uitgaan, met waardevermindering van de gulden als gevolg. Koningin Juliana heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Gene raal De Bonskazerne te Grave. Bij de inspectie van de erewacht was ook de mascotte van de stoottroe pen. Kees de Bok, present. Djoeanda weer naar Djakarta De Indonesische premier Djoeanda Kartawidjaja is gisteren uit Cairo ver trokken, op de terugreis naar Djakarta. Tijdens zijn bezoek van enkele dagen aan Cairo heeft, hij besprekingen ge voerd met president Nasser. Advertentie KANTOORMACHINES KANTOORMEUBELEN BREESTRAAT 11 TELEF. 25876 Uitgaven nodig Wij hebben een begroting voor 1959. zei de minister van Financien gisteren, waarvan het uitgavenpeil hoog is. Maar het is beperkt door bezuinigingen. Het totaal van uitgaven is de wil van de Kamer die de uitgaven nuttig en nodig acht. Voor de ontwikkeling van ons eco nomisch leven zijn jaarlijks bepaalde uitgaven noodzakelijk. Wij verkeren niet in een noodtoestand en de lopende uit- Moord op olieman te Amsterdam „Ds Rus" meldde zich als dader aan Vanmorgen omstreeks half drie is in een woning aan het Timorplein te Amsterdam een vechtpartij ontstaan, waarbij een 57-jarige olieman door een messteek in de hartstreek om het leven is gekomen. De dader, een 60- jarige man, die in Moskou geboren is, heeft zich na de vechtpartij bij de politie gemeld. Hij had ernstige hoofdwonden en is in het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam opgenomen. Het is niet bekend of de dader, die in deze buurt bekend staat als „De Rus", de Nederlands® nationaliteit heeft. Uit de eerste verklaringen van de 48- jange echtgenote van het slachtofferen een taxichauffeur, die toevallig pas seerde tijdens de vechtpartij, is geble ken, dat de dader op de deur van het perceel Timorplein 12 heeft gebonsd. Hij kreeg geen gehoor, heeft toen een van de grote ruiten van de voorkamer met vier volgens de politie kennelijk voor dit doel meegebrachte kei stenen verbrijzeld en is door het raam naar binnen gegaan. Inmiddels was de olieman uit zijn bed gekomen. In de voorkamer ont stond in het donker de vechtpartij, vaarbij de meubels, onder meer een rootbeeld televisietoestel, van hun -laats werden gestoten. De taxichauffeur W. Hodde te voet op weg naar huis had het glasgerin kel en het direct volgende rumoer van de vechtenden gehoord en had de inzittenden van een juist passerende auto verzocht de politie te waarschu wen. Terwijl de taxichauffeur naderbij kwam. rende de echtgenote van het slachtoffer, die zich aanvankelijk met haar tienjarig zoontje in het toilet had opgesloten, door de voordeur naar bui ten. Vlak achter haar kwam de man, die de vrouw wilde grijpen. ,Jk heb hem een schop gegeven, waarop hij wegliep," aldus de taxichauffeur, die ook nog verklaarde, dat hij tijdens de vechtpartij de uitriep: „Ik steek je overhoop" had gehoord. De moord schijnt in verband te staan net onderlinge huiselijke omstandig- °den. De aanvaller liep dus weg en nam Ie kortste route naar het politie- mreau aan de Linnaeusstraat. Op het 'tureau vertelde hfj wat hfj had ge- laan en zakte toen in elkaar. Hij werd naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht en kon nog niet ver hoord worden. Zijn toestand is ern stig. gaven moeten dus door belastingen worden gedekt. Daarom moeten de tij delijke belastingverhogingen worden verlengd. Als in 1860 het economische leven verder opbloeit kan het Rijk min der lenen. Daarom is de verlenging no dig voor twee, dus ook voor 1960. De kapitaalsuitgaven voor woning bouw, de deltawerken, enz., mogen en moeten worden gedekt door leningen op de kapitaalmarkt. Aanvaardbaar Het tekort op de begroting acht de regering aanvaardbaar omdat dit er toe bijdraagt de werkgelegenheid te bevorderen. Vergroting van het tekort (ongeveer 1400 miljoen) door nieuwe uitgaven in het komende jaar, die niet in de begroting zijn opgenomen, zou echter onaanvaardbaar zijn, om dat dan vermindering van de waarde van de gulden dreigt. Het tekort in de schatkist over 1958 wordt ten dele gedekt door de vorige week aangekondigde staatslening van 250 miljoen gulden. Het bedrag is be trekkelijk laag gesteld om de kapitaal behoeften van de gemeenten te ontzien. Het in 1959 te lenen bedrag van 800 miljoen is voldoende voor de te ver wachten kapitaalbehoeften van Rijk en gemeenten, maar niet voor een snelle consolidatie van de vlottende gemeente schulden. Die consolidatie zal over enige jaren moeten worden uitgesmeerd in het belang van de werkgelegenheid. Er moet op de kapitaalmarkt ruimte ble ven om te lenen voor nieuwe werken. Zorgvuldig overwogen De Rijksbegroting voor 1959, zei mi nister Hofstra is het resultaat van een zorgvuldig overwogen beleid, gericht op versteviging van de welvaart. In weerwil van de financiële moeilijkheden is de sociale lijn in het beleid niet onderbro ken. De noden van het heden zijn niet opgeofferd aan de toekomst hoge be sparingen zijn gewenst in verband met de grote kapitaalbehoeften voor de in dustrialisatie en de woningbouw enz. Maar de zorgen voor de toekomst mo gen niet te zwaar op het heden drukken. Ook het heden moet zijn deel hebben in de consumptiemogelijkheden. De Kamerleden repliceerden niet di rect op het betoog van de minister. Eerst werd een begin gemaakt met de behandeling van de begroting van land bouw, opdat de Kamerleden zich een dag kunnen bezinnen. Vandaag Duitse poging tot bemiddeling Nieuwe commissie-Maudling? In Parijs zijn de moeilijkheden bij het uverleg over een vrijhandelszone giste ren nog groter geworden, daar zowel Frankrijk als Engeland vasthielden aan hun tegenstrijdige standpunten over de wijze, waarop een tariefvrije handels zone in Europa moet werken. De Fran sen achten het noodzakelijk, dat de deelnemers eerst de toestemming van de andere leden moeten hebben, voordat zij hun tarieven voor de invoer zouden mo gen verlagen. Voor Engeland dat verte genwoordigd wordt door Reginald Maudling. is dit onaanvaardbaar. De Italiaanse delegatie staat stevig achter Frankrijk. De Belgen. Nederlan ders en Duitsers hebben verklaard, dat zij voor een vrijhandelszone zijn. maar dat de Franse argumenten tegen het maar vrijelijk verlagen van de invoer tarieven een nauwkeurig onderzoek ver dienen. Van Nederlandse zijde is er bij monde van de staatssecretaris voor Bui tenlandse Zaken. drs. v. d. Beugel, op gewezen, dat het vrijhandelsgebied (dat zeventien Europese landen zou moeten omvatten) alleen ingesteld kan worden indien de zes landen van de Euromarkt (Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux-staten) hun solidariteit hand haven. Hij waarschuwde tegen isolering van de Fransen. Maudling zei, dat Engeland bereid is om toe te geven dat volledige vrijheid voor de tarieven met de landen buiten het „Kleine Europa" (de zes van de Eu romarkt) en buiten de vrijhandelszone een bedreiging kon vormen voor andere deelgenoten aan die vrijnandelszone. Maar. zei Maudling, die gevaren zijn niet ernstig en kunnen tegengegaan worden door het toepassen van "fair play". Maudling zei. dat elk van de le den-landen zijn invoertarieven alleen zou moeten wijzigen na zorgvuldige stu die van de gevolgen daarvan voor de andere deelgenoten. Zwitserland. Zweden en Oostenrijk steunden Engeland. De Belgische vertegenwoordiger zei, dat België altijd ten gunste van maat regelen was geweest, die ten doel had den de wereldhandel te liberaliseren en dat het daarom het Eneelee plan steun de. Maar nu de kwestie van de tarief vrijheid een vraagstuk was geworden, zou het comité Maudling toi sancties moeten besluiten tegen de landen, die met hun invoerrechten van bulten af zouden willen knoeien, ten nadele van hun Europese partners. Ondanks het pessimisme, dat gisteren overheerste, zetten de gedelegeerden hun pogingen onverminderd voort. Heden ochtend zouden de afgevaardigden van de „zes" afzonderlijk bijeen komen ter bespreking van een Duits compromis voorstel over de buiten tarieven der vrij handelszone. Maar zelfs indien dit voor stel de Franse instemming zou kunnen verwerven, dan nog ziet men in Neder landse delegatiekringen nieuwe moei lijkheden bij behandeling daarvan door de voltallige vergadering van de zeven tien. Indien een voorstel voor een nieuwe commissie-Maudling zoals gisteren werd geopperd wordt aanvaard is mi nister Zijlstra bereid zijn verbliif in Pa rijs te verlengen om een deel van het overleg bij te wonen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1