.Voetganger werd ernstig door een snelle bromfietser aangereden Geldkwesties beheersen weer de raadsagenda van Voorschoten Sam Swaap leidde in Warmond liet „Westnederlands Orkest" Voor de Leidse kantonrechter Roekeloos rijden bij Haagsche Schouw kost Hagenaar honderdvijftig gulden boete DINSDAG 28 OKTOBER 1958 Twee Rijnsburgers hebben zich voor de Leidse kantonrechter moeten verant woorden, de een, omdat hy op 15 juli j.I. zonder op het verkeer te letten als voetganger de rijweg overgestoken was, de ander, omdat hy met grote snelheid op zyn bromfiets op de voetganger was ingereden, waardoor deze zo ernstig gewond werd, dat zijn bedryf zes weken had stilgelegen. Als een straaljager kwam hij op mij af, zij het slingerend, aldus verklaarde de voetganger, en remmen deed hij ook niet. De officier van Justitie, mr. Van der Schans, eiste tegen de voet ganger overeenkomstig de eis en voor de bromtfietser op f25.— boete of tien dagen. De kantonrechter, mr. R. de Bruyn, bepaalde de uitspraak voor de voet ganger overeenkomstig de eis en voor de bromfietser om f25.— boets of tien dagen. Voorts veroordeelde de pl.v. kantonrechter mr. De Koning een Haagse slager, die vorige week terechtstond wegens roekeloos rijden en inhalen by het Haagsche Schouw, waarbij hij op een auto van een Amsterdamse dame was inge reden, tot f 150.boete of vyftig dagen en toewijzing van de civiele vordering tot een bedrag van f 100.—De eis luidde f200.— boete of veertig dagen en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. passerende auto in botsing was geko men, schade f 183.75. De officier van jus titie eiste f 20,— boete of 8 dagen. Daar verdachte de schade zal betalen werd de uitspraak f 10,— boete of 4 da gen. Nog twee andere weggebruikers wer den veroordeeld: een Noordwijker om dat hij met zijn auto op Rijksweg no. 4 van achteren tegen een andere auto was opgereden, waardoor f50,schade was ontstaan. Eis f 35,— boete of 15 da gen, uitspraak f 20 of 4 dagen. Voorts stond een Amsterdammer terecht omdat hij bij 't Haagse Schouw geen voorrang had verleend. Eis f40,— boete. Uit spraak f 30, Een Leidenaar stond terecht, omdat hij zonder vergunning naar radio en te levisie geluisterd en gekeken had. Els f 25,boete of 10 dagen en f 15,boete of 5 dagen. Uitspraak f 10,of 4 dagen en f 15.boete of 8 dagen. Een inwoonster uit Noordwyk had ook zonder vergunning geruime tijd naar de radio geluisterd. De officier van Justitie eiste f25,boete of 10 dagen. Uitspraak conform deze eis. „Auto" was geen auto Een Rotterdamse chauffeur stond /terecht, omdat hij in Alkemade met een auto gereden had zonder in het 'bezit te zijn van een rijbewijs. Voorts ihad de auto een defecte bedrijfsrem, waardoor het achterwiel niet beremd kon worden; ook was er geen hoorn, en ■tenslotte was de uitlaatbuis defect. De officier van Justitie eiste tweemaal f. 40 boete of 2 maal 20 dagen en f. 10 boete af 5 dagen. Een andere Rotterdammer moest terechtstaan, omdat hij deze overtredingen opzettelijk uitgelokt had, door zonder rijbewijs met deze auto te daten rijden. De officier van Justitie eiste wegens laten rijden zonder rijbe wijs f. 40 boete of 20 dagen, defect rem i. 40 boete of 20 dagen, geen hoorn f. 10 boete of 4 dagen, geen goede uitlaat buis f. 20 boete of 8 dagen. Uitspraak tegen de chauffeur f. 40 boete, f. 20, f. 5 en f. 10 en tegen de patroon f. 50 boete, f. 30, f. 10 en f. 5 boete, samen f. 95 boete of 36 dagen. Een Hagenaar stond terecht, omdat hij op 17 augustus op roekeloze wijze op de Herenstraat te Noordwijkerhout rakelings langs een groentewagen was gereden. Die was door de wachtmeester bij de Rijkspolitie Wijngaarden, niet in uniform, geconstateerd. Eis en uit spraak f. 75 boete of 25 dagen. Een inwoonster van Oegstgeest had met haar rijwiel op de Morsweg gere den terwijl aan haar stuur een zware ■tas hing, waardoor zij geheel naar links overhelde. Toen zij plotseling geremd had, was een fietser tegen haar opge reden, waardoor hij f. 15 schade had gekregen en hiervoor een civiele vor dering indiende. Eis: f. 25 boete of 10 dagen; uitspraak f. 17.50 of 10 en toe wijzing der civiele vordering f. 10. Een Leidenaar had op 1 juni, rijdende met zijn aiito op de Duinweg te Kat wijk, bij de kruising Schulpweg geen voorrang aan het verkeer van rechts verleend, en een andere auto van voren aangereden. Verdachte gaf de overtre ding toe, maar daar de weg aldaar af loopt en zich kinderen op de weg be vonden, had hij niet kunnen stoppen, ■en dan had hij liever een geldboete dan kinderen aan te rijden. De officier van Justitie eiste f. 15 boete of 5 dagen. De Kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 12 boete of 4 dagen. Ook een inwoner van Rijnsburg, had, rijdende met zijn bromfiets Breestraat- Gangetje, geen voorrang aan een auto verleend. De officier van Justitie eiste f. 35 boete of 10 dagen. De Kantonrech ter veroordeelde verdachte tot f 30, boete of 10 dagen. Een Leidenaar was zonder op het verkeer te letten met zijn rijwiel op de Steenstraat plotseling naar links afge slagen, waardoor hij met een passeren de motorrijder in botsing was gekomen, die f. 72 schade had gekregen. De officier van Justitie eiste f. 25 boete of 10 dagen. U bent erg doof, aldus de Kantonrechter, en dat is gevaarlijk in het verkeer. Verdachte kreeg f. 15 boete of 5 dagen. Een Haagse kapper had op 31 augus tus met zijn bromfiets op Rijksweg no" 4 te Oegstgeest twee voetgangers aange reden. Verdachte gaf dit toe. maar door tegenliggend verkeer was hij in moei lijkheden geraakt. De officier van Jus titie wees erop dat de voetgangers goed rechts liepen, maar verdachte door te grote snelheid niet goed kon uitwijken. Hij eiste f 50,— boete of 20 dagen. De kantonrechter wees erop, dat in het al gemeen te hard gereden wordt. Ver dachte had niet behoorlijk uitgekeken. Uitspraak conform de eis. Een inwoner uit Voorhout was zonder op het verkeer te letten, met zijn auto op de Herenstraat te Voorhout een uit rit uitgereden, waardoor hij met een BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Denmis Oharles, zn. van C. BocLrij en M. C. Schouten; Reincmdt Alexander Ar- niouit, an. van R. J. J. A. A. van dien Clooster baron Sloet tot Everlo en W. H. M. Ignatius; Palus, zn. vaar J. P. J. Beau fort en A. M. Mulder; Iris Roselle, dir. van H. A. Robbers en A. die Nie; Sidlny Donald, zn. van P. Sanders en S. Segaar; Jacque line Hélène. dr. van J. Korpelshoek en L. Berkman; Albertus Cornells, zn. van A. C. Kulk en D. J. Smit; Ingrid Paulina Elisabeth, dr. van P. L. Riko en M. A. P. Hensen; Wilheknina Johanna,, dr. van P. S. M. Scholten en A. Huijslmg; Inge, dr. van A. J. Bins en C. H. Brinks; Robertus Eduard Petrus Maria, zn. van H. A. G. Hajubrioh en M. H. A. van de KannpFer dinand Jacobus Jozef Maria, zn. van H. A. G. Hlaubrich en M. H. A. van de Kamp. GETROUWD Voor Sam Swaap, de gepensioneerde concertmeester die ergens iets gemeen heeft met de levensloop van Joseph 'Haydn, van wie hij evenals verleden keer een symfonie vertolkte geldt iets anders: het welbesteden, op een hem geluk schenkende wijze, van zijn levens- M van Gils en P. M. J. van Cleef; S di^orS' »e20ndheid T j?°aiSS.Ï. EM ■tnTn.TS?: van Haydn viel de keuae ditmaa, op de 13de Symfonie in G. Swaap aarzelde A. W. A. Michels en M. Jansen; A. Riet kerk en A. W. Kijk in de Vegte; J. P. Louwrier en C. Schenkeveld. OVERLEDEN A. Robbers, 68 jr. echtgenote van B. Laanbooy; A. G. Bosman. 87 Jr., man; B. J. WLnterink, 73 Jr., echtgenote van C. P. Dieben. Jihr. dr. J. de Graeff, internist te dezer plaatse, is met ingang van I ja nuari a.s. benoemd tot vaste deskundige bij de raad van beroep, bedoeld in de Beroepswet. warmond R.-K. Middenstand bijeen Onder voorzitterschap van de heer P. Akerboom hield de afdeling Warmond van de R.-K. Middenstandsvereniging een ledenvergadering in hotel „De Zon". De heer C. Papot stelde het in de vorige raadsvergadering behandelde prae-advies van burgemeester en wet houders aan de orde, met betrekking tot het instellen van een adviescommis sie, welke tot taak heeft de recreatie in deze gemeente in al haar geledingen te bevorderen en te stimuleren. Hij sprak er zijn grote verwondering over uit dat in de voorgestelde commissie, geen enkele middenstander was opge nomen. De middenstand, aldus spreker, is tooh ten nauwste betrokken bij de ontwikkeling van Warmond op het ge bied van de recreatie en hij verzocht hiervan te bevoegder plaatse kennis te geven. Algemeen kon men de zienswijze van de heer Papot delen. De vergade ring gaf aan het bestuur de opdracht terzake een schrijven te richten aan burgemeester en wethouders en aan de r.-k. raadsfractie. Hierna werd met een toepasselijk woord van de voorzitter de nieuwe gees telijke adviseur, kapelaan Wijnands ge ïnstalleerd. Aan de orde kwam hierna een voorstel tot het voeren van een actie bij het komende St.-Nicolaasfeest. De voorzitter was van mening dat het St.-Nicolaasfeest voor de middenstand van een niet te onderschatten belang is. De bedoeling is dat tijdens de St.- Nicolaasweek een etalagewedstrijd wordt gehouden, waarbij het publiek moet uitmaken wie de mooiste en doel treffendste etalage heeft. Binnenkort zal er een bijeenkomst worden belegd van alle neringdoenden in deze ge meente. ongeacht hun richting, om ter zake tot een afgerond geheel te komen. De heer van Stijn deed een krachtig beroep op de middenstand om toe te treden als lid van V.V.V. Over de kwes tie al of niet de zaken op 1 november te sluiten, ontspon zich een uitvoerige discussie. Uiteindelijk werd besloten dat een ieder maar voor zich zelf moet uit maken hoe in deze te handelen. Hier- oegstgeesi QU(jerg leerlingen Oegstgeester Hofdijckschool leerden zingen Houten beeldje voor lial overgedragen Veel waardering voor Sleutelbloemwerk Hartelijk schrijven van Kon. Juliana en Prinses Beatrix Groot en bijzonder hartelijk was de belangstelling, welke zich gistermid dag in het gebouw van de Vakschool voor Meisjes aan het Rapenburg con centreerde rond het bestuur van de Stichting „De Sleutelbloem". Een Stichting, welke zich nu reeds tien jaar en niet zonder succes be weegt op het terrein van de ontwik keling en ontspanning voor meisjes, werkzaam in Leidse bedrijven. Onder de circa 150 personen, die tij dens deze geanimeerde receptie geluk wensen aanboden, waren o.m. ir. A. van Driel en mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, resp. voorzitter en secretaris van de Leidse Ver. van Industriëlen, ds. D. J. Vossers, voorzitter van de Centrale Ker- keraad der Leidse Hervormde Gemeen te, mej. E. Sondorp namens het Na tionaal Centrum Vorming Bedrijfsieugd wethouder J. C. van Schaik, de dames M. Buurman en Z. Kuperus namens het bestuur van de Vakschool voor Meisjes, van welke school ook de ere-presidente.' mevr. J. A. de Koster-Sijthofl, blijk van haar belangstelling in en medeleven met het Sleutelbloemwerk gaf. Boven dien was ook ds directrice van deze in richting van onderwijs, mej. H. H. P. Henderson, aanwezig. Voorts boden feli citaties aan ds. J. N. de Ruiter en de heer J. van Leeuwen namens de Her vormde Jeugdraad, tal van vertegen woordigers van het Leidse bedrijfsleven, de heer G. Wilterdink. hoofd van de Openbare VGLO school aan de Oude Vest. ds. P. Kloek. mej. R. Palache. hoofd van de afdeling vrouwenbemidde ling van het Gew. Arbeidsbureau, de heer P. A. Taselaar, hoofd van het dis trict Zuid-Holland der Arbeidsinspectie, het lid van de gemeenteraad, mej. A. J. van Nienes, mej. M. Noordman, die in dertijd in verband met haar bemoeiin gen met het Mater Amabiluswerk een r.auw contact met „De Sleutelbloem" onderhield, de dames Crevghton en Ruth van de Stichting Huishoudeiyke- en Gezinsvoorlichting, dr. P. L. Schoon- heim en de heer G. Steinbach, voorzit ter en secretaris van de Leidse Jeugd Actie, de heer B. Swanenburg, gem. in specteur van het Onderwijs, de heer J. Voorbach, chef van de gemeentelijke gebouwendienst, mej. J. M. A. Broerse, adj. directrice van de R.-K. Huishoud school. een deputatie van Mater Ama- bilus, de R.-K.-organisatie, die zich met het werk onder bedrijfsmeisjes bezig houdt en verder tal van maatschappe lijke werksters en belangstellenden in het Sleutelbloemwerk. Zonder onder scheid hadden allen bijzondere waar dering voor de activiteiten, welke de ju bilerende Stichting ontwikkelt. Daarvan getuigden ook vele schriftelijk binnen in de hal van de Hofdyckschool hield de oudervereniging gisteren de eerste bijeenkomst van dit schooljaar. Deze viel samen met het gedenken van het eerste lustrum. De voorzitter, de heer C. P. B. Lit- tooy sprak zijn vreugde uit over de grote opkomst en verwelkomde om. de heer Gelderblom, die de oudervereni ging van de Julia naschool ver tegenwoor digde. De heer Littooy herinnerde eraan dat in het afgelopen jaar 2 lokalen wa ren toegevoegd en dat de financiën be vredigend waren. Er wordt gespaard voor een filmprojector. MUZIKALE VORMING Voor deze ouderavond' was uitgeno digd de heer Wim ter Burg, bekend van het zangonderwijs via d'e radio. Hy zou spreken over de muzikale vorming van het schoolgaande kind. De heer ter Burg maakte van zijn lezing teven een mu ziekles en hij bleek een zangpedagoog van formaat te zijn die duidelijk maakte dat muziek een spel met tonen is, dat ieder kind leren kan. Hij achtte dan ook naast de intellectuele vorming, de esthe tische vorming van groot belang. Dat ook in het eenvoudige waarlijk© muziek- vreugde beleefd' kan worden toonde hij aan door met de aanwezigen te zingen en wel zodanig dat iedereen er plezier in kreeg en zich ervan bewust werd meer muzikaal gevoel te hebben dan mien zelf wel beseft. Hij maakte duidelijk dat de maat de polsslag van een muziekstuk is en vertelde over ritme, melodie en har monie. Hoe belangrijk het is om het kind muzikaal te vormen komt wel tot uiting in onze kerkzang. Daarmee is het in het algemeen droevig gesteld1 en moet beter en waardiger worden. De muzikale vor ming van heel ons volk is onvoldoende. Wij dienen met muzikale vormen ver trouwd te raken en liederen te kiezen van behoorlijke kwaliteit, wat deze zangpedagoog in korte tijd wist te berei ken door het zingen van enkele geeste- na werd de zeer geanimeerde bijeen komst gesloten. BURGERLIJKE STAND Getrouwd); P. M. A. van der Vooren, 28 ir. en C. J. J. van der Voort. 26 Jr. Overleden: J. M. J. van Werkhoven, 82 jaar, (wed.. Van der Sleet). gekomen gelukwensen, w.o. een hartelijk schrijven van Koningin Juliana en Prinses Beatrix, die daarin de wens uit spraken. dat dit belangrijke werk nog lange tijd mocht worden voortgezet. Be halve al deze waardering voor dit werk, mocht het bestuur ook tal van stoffe lijke attenties in ontvangst nemen. De voorzitter, de heer, D. van Eek, dankte hiervoor met een kort woord. Morgenavond zijn het in Den Burcht de „sleutelbloemen", die in een revue relief aan deze tweede lustrumviering zullen geven. In verband met de uitbreiding van het aantal uren tekenlessen aan de openbare ulo moet het getal wekelijkse lesuren vakonderwijs (waarnaar ook de bijzondere scholen de vergoedingen ge regeld krijgen) opnieuw vastgesteld worden. Het getal bedroeg 5,25 weke lijkse lesuren en wordt nu 5,625. De gemeente kan van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten f. 138.000. lenen tegen 4 3/4%, looptijd ca. 25 jaar. Deze vaste lening wordt gegeven in ver band met de voorgenomen uitbreiding van de gasberging en de verbetering van de gasvoorziening. Ook kan van dezelfde Bank f. 218.000.- geleend worden tegen dezelfde voor waarden. Deze gelden zijn bestemd voor de normale uitbreiding van de pro- duktie- en distributiebedrijven: d.w.z. het leggen van kabels en buizen en het plaatsen van meters in de nieuwe wijken. B. en W. vragen de raad machtiging om in 1959 kasgeldleningen aan te gaan tot een maximum bedrag van 2% mil joen gulden. Het is n.l. te verwachten dat aan sommige te sluiten vaste lenin gen kasgeldleningen vooraf zullen moeten gaan. Heden bedraagt het totaal Grieg oogstte het hartelijkste applaus Jhr. Von Fisenne heeft bij het weder samentreffen, in het welgevulde „Tref punt", met het „Westnederlands Symfonie Orkest", Sam Swaap in het bijzonder verwelkomd. Maar de burgemeester voegde er de attentie aan toe, hem geluk te wensen met zijn in de maand oktober vallende verjaardag. Het is een welkome omstandigheid dat juist Sam Swaap bereid was aan het hoofd van dit orkest te staan. Deze formatie is speciaal bestemd voor bege leidingen en voor concerteren in de kleine bestaande en nog nieuw te vormen muziekcentra. Een jonge dirigent zou dit orkest spoedig verlaten, omdat zyn ambities hem nu eenmaal verder zouden doen reiken. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 28 oktober Veemarkt: Aanvoer in totaal 3285; weektotaal 4976. Vette koeien en ossen 340; gebruiksvee 1106; vette kalveren 140; grastoalveren 482; nuchtere kalveren 466; varkens 82; big gen 65; paarden 49; veulens 8; schapen of lammeren 506; bokken en gel ten 41. Notering: vette koeien le kw. 290/320, 2e kw. 270/200. 3e kw. 24O/260; vette kalve ren 280/300. 250/260. 200/230 per kg. Graskalveren 425, 375, 280; nuchtere kal; niet tijdens zyn uitgebreide toelichting het woord „geniaal" toe te passen. Zeker zijn de boeiend gevonden melodische gegevens hier knap verwerkt. Het Largo met z'n innige thema, dat (contrapun- tisch gevarieerd) zes, zeven maal terug komt, zal wel het gemakkelijkst in het geheugen gebleven zijn, en misschien ook het Trio uit het Menuet met ruige, boerse baskwintenJ Deze ouverture leek blijkens de by val in de smaak te vallen. Na de pauze kwamen twee aantrek kelijk en verfijnd geïnstrumenteerde liederen van Grieg aan de beurt: „Herzwunden" en „Letzter Frühling". Dit waren prachtige dingen om een ten dele ongeschoold concertpubliek de lief de voor de klassieke muziek bij te bren gen. Deze Griegs oogstten het meest hartelyke applaus, nadat dat voor Haydn uiterst flauw was geweest. Had men de twee Allegro's van de symfonie nog te abstract gevonden? Tot slot gaf het orkest een Suite, ge- z'n .trokken uit Rameau's opera „Les Indes galantes" van het midden der 18de Aan Haydn vooraf ging Beethovens eeuw: mars, menuet, dans van de wil- „Egmont Ouverture", dat kleine mee- j demannen, chaconne, bekoorlijke en slepende vrijheidsdrama in tonen. De j goed klinkende balletmuziek. Het ap- dirigent gaf er een uitvoerige program matische ontleding van. Beethovens vermeende gedachtengang reconstrue rend. Tegelijk liet Swaap het orkest dit alles zin voor zin illustreren. Zodat ieder wel het psychisch benauwende hoogtepunt heeft kunnen terugvinden, wren 68. 55. 40; biggen 55. 44. 40 per stuk. als met die snijdende dalende kwart- Slachtpaarden 220. 2O0. 180 per kg. Scha- sprong de bijl Egmont, de Nederlandse Schattend, dat 5% van de bevolking i7?in60Unm^nrenm8^irJ^i^: martelaar, van het hoofd berooft present was, betekent dit relatief ever 960 850- vare koeien 825^ 750 60(? vaar- een moment waarop een stilte intreedt veel als een opkomst van 5000 in de 2en 850. 800 600- pinken 600 500, 400 en waarna een koraalregei de triomf e- I gemeente Leiden! per stuk. rende finale inleidt. V plaus hierop scheen dankbaar, verge makkelijkt denken we door de trompet partijen van de chaconne. Het ligt niet in de bedoeling om te treden in de spelkwaliteiten van het orkest, we deden dit vorig jaar en de gezichtspunten bleven dezelfde. War mond laat het daarvan niet afhangen. der vlottende schuld f. 1.450.000. waarvan per 17 november f. 250.000. afgelost zal kunnen worden. DIENSTRATEN Oorspronkelijk was het plan tussen de Prinses Marykelaan en een dien straat 8 winkels te bouwen. De kosten van aanleg van deze dienstraat (f. 10.194.zijn door de Bouwcombi natie „Nieuw-Voorschoten" betaald. De noodzaak van aanleg van deze dienstraat is komen te vervallen door wijziging van dit plan in drie winkels langs de Prins Bernhardlaan en vier eengezinswoningen langs de Prinses Marykelaan. Voor de dienstraat is reeds voor f. 8.000,verwerkt. De straat moet weer worden opgebroken, terwijl de rio lering gedeeltelijk weer moet worden verwijderd. De nieuw-ontworpen betegeling kost f. 3.140,de diensten der beplantings- dienst moeten voldaan worden met een bedrag van f.625. De te maken kosten komen f. 1.071, hoger te liggen dan het reeds gestorte bedrag. Die kosten komen voor rekening van de Bouwcombinatie. Voor verbreding van de dienweg pa rallel aan de Johan Willem Frisolaan heeft de gemeente nog ongv. 23,5 m2 grond nodig, die gekocht kan worden van Mildders' Huizenbeheer N.V. te Rotterdam tegen f.22 per m2. De Openbare Lagere Parkschool vraagt een krediet van ongeveer f800. voor de aanschaffing van leermiddelen voor het verkeersonderwijs. Ter voorziening in de vacature van een onderwijzeres aan de Openbare La gere Parkschool stellen B. en W. de raad voor te benoemen uit een door B. en W. in overleg met de Inspecteur van het L.O. en het Hoofd der School opge maakte voordracht, luidende: 1. mevr. A. G. A. van Elst-Korpershoek, thans tijd. onderwijzeres aan de school, wo nende te Voorschoten, 2. mej. D. J. J. Beek, wonende te Amstelveen, 3. mej. A. M. van Galen, onderwijzeres te Oolt- gensplaat. MACHTIGING B. en W. vragen de raad machtiging om kasgeld tijdelijk te kunnen uitlenen aan a. publiekrechtelijke lichamen; b. de Bank voor Ned. Gemeenten; c. andere instellingen, doch slechts tegen voor waarde, dat daarvoor zakelijk onder pand kan worden verstrekt. Het totaal van het uit te lenen kasgeld mag nooit hoger worden dan f. 500.000, Omdat kasgeldleningen de laatste tijd steeds tegen zo lang mogelijke looptijd worden gesloten en soms bij de Bank voor Ned. Gemeenten onverwachts vaste geldleningen gesloten kunnen worden ter consolidering van de vlot tende schuld, achten B. en W. het nuttig kasgeld tijdelijk te mogen uitlenen om op deze wijze een rentevoordeel te ver krijgen. BEPLANTING B. en W. vragen de raad kredieten voor de volgende beplantingsplannen: f. 4.200,voor beplanting rondom R.-K. school in de Vlietwijk; f. 5.100,voor aanleg schoolsport terrein bij die school; f.4.500— voor aanleg speelterrein in die omgeving; f. 1.100,— voor eerste kosten schooltuintjes en f. 3.000,voor aanleg schooltuintjes (aan te merken als. beplanting van de later te bouwen tweede R.-K. school); f.3.795,75 voor hernieuwing aanplant Wyngaardenlaan/ Kon. Julianalaan. B. en W. hebben Ged. Staten verzocht deze laatste kosten voor gezamenlijke rekening van provincie en gemeente te nemen. lijke liederen en volksliedjes was frap pant en voor alle aanwezigen het duide lijks bewijs wat met goed onderricht op dit gebied valt te bereiken. BEELDJE Ds. B. C. Visser zag met grote dank baarheid en blijdschap terug op hetgeen Het prachtige houten beeldje in de hal van de school. (Foto L-D./Van Vliet) in de afgelopen vijf jaar in deze school was bereikt. Er is in deze jaren hard ge werkt en hij sprak zijn vertrouwen uit dat de leerlingen het stempel der school in hun verdere leven meedragen. Na een gelukwens aan het bestuur, het school hoofd en de leerkrachten, onthulde hij een beeld dat bedoeld was reeds bij de opening der school te worden geplaatst. Dit beeld, uit hout gesneden door Jan Kalsbeek, stelt Jezus voor als 12-jarig kind te midden der schriftgeleerden. Een kind tussen de kinderen in zyn geloof en eenvoud. Het beeldje is ca. 1.10 meter hoog Met het zingen van Gez. 282 werd." deze goed geslaagde ouderavond besloten. MGR. MONTINI S KANSEN WORDEN STEEDS GROTER Volgens sommige waarnemers stijgt de kans, dat mgr. Montini, de aarts bisschop van Milaan - een der begaafd ste diplomaten en politieke adviseurs van het Vaticaan tot paus wordt ge kozen. naarmate het aantal stemmingen in het conclaaf groter wordt. Maar mgr. Montini is geen kardinaal en daarom geloven andere waarnemers, dat er veel zal moeten gebeuren eer de kardinalen ertoe overgaan de traditie van de afge lopen 580 jaar te breken, door iemand, die geen kardinaal is tot paus te kiezen. De secretaris van de aartsbisschop gaf hedenochtend in Milaan tegenover de pers de verzekering, dat mgr. Montini niet van plan is naar Rome te reizen. Naar verluidt wordt echter op het vliegveld van Milaan voortdurend een vliegtuig in gereedheid gehouden. Als dé kardinalen mgr. Montini zou den kiezen, dan zouden zij hem naar het conclaaf moeten ontbieden, hem dan moeten vragen of hij het pausschap aanvaardt en pas daarna zou het feit van de keuze door witte rook kenbaar worden gemaakt. BEURSOVERZICHT Internationals verdeeld Amsterdam, 28 oktober. De internationale waarden waren van middag verdeeld. In aandelen Unilever vond een reactie plaats op de sterke koersstijging van de vorige dag. Een en ander werd als een gezonde factor beschouwd. De margarine-aandelen openden op 442%, liepen op tot 444, doch bij het scheiden van de markt werd weer 442% gedaan, tegen een vo rige slotprijs van 446 1/4. Aandelen Phi lips liepen op van 383 3/4 tot 385 op arbitrage vraag voor Newyorkse reke ning, doch ook deze aandelen vielen op de openingsprys terug. Het verschil bij gisteren was minimaal. Voor Aku's be stond bij de opening goede belang stelling, doch de koers op 249 3/4 bleek wat te hoog te zyn gegrepen, waardoor de prijs weer op 248% kwam te liggen; vorige slotkoers 248. Aandelen Kon. Olie lagen op f. 184.20, min f. 3,50, zwak in de markt ingevolge de slotkoers voor deze aandelen in Wallstreet. Trouwens, de Amerikaanse beurs was voor het Damrak vandaag geen stimulans, omdat de koersen in New York lager waren afgekomen. Ki.M. werd circa f. 0,70 lager verno men. In de Scheepvaartsector was hoe genaamd niets te doen. De koersveran deringen waren niet noemenswaard. In de Cultuursector is de terugbeta ling van 40% op de aandelen Senembah blijkbaar verdisconteerd. Dit fonds lag onveranderd, evenals de andere hoofd fondsen in deze afdeling. De obligatiemarkt was in het alge meen prijshoudend. Aandelen Berghuizer Papier werden circa 3 punten hoger geadviseerd op be vredigende dividend verwachtingen; Hei- nekens Bierbrouwerij werd op 465 470 vernomen (475 laten). WISSELKOERSEN Amsterdam, 28 oktober Londen 10.56%—10.57%; New York 3.76+8—3.77A; Montreal 3.89%—3.89%; Parijs 89.80—89.90; Brussel 7.57%—7.58; Frankfort 90.35%—90.40%Stockholm 72.99—73.04; Zürich 86.46—86.51; Zürich (vr. fr.) 87.77%—87.82%; Milaan 60.55% —60.60%; Kopenhagen 54.62%54.67%; Oslo 52.81%—52.86%; Wenen 14.59%— 14.60%; Ankara 3.79%—3.80y4; Praag 52.84'52.94; Lissabon 13.26%—13.28. KONINKLIJK PAAR NAAR TECHNISCHE HOGESCHOOL H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard zullen op 21 november a.s. een officieel bezoek brengen aan de Tech nische Hogeschool te Delft. glaasje! Beurs van Amsterdam Dinsdag 28 oktober v ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 93 L 93 Grootboek obl. 3% 79 Ned. '47 3% (3) 9011 90f8 Ned. '51 3% 93% 93% Ned. '53 (3%) 91 fè 91% Ned. '56 3% 91% 91% Ned. '48 3% 86 L 85% Ned. '54 3% 87% 87% Ned. '55 I 3% 87% 87% Ned. '55 II 3% 90 L 90 Ned. «37 3 89% 89% Dollarlng '47 3 90 B 89% Investeringscert. 3 95H 95% Ned. 62-64 3 9393% Cert. NWS 2% 91H Indië '37 A 3 91% 90% Grootboek '46 3.... 108% Ned. WJ3. 6% 1081* 108% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 31% 31 Nat. Handelsbank 95% 95 Ned. Handelmy 186 184 Amst. Rubber 70% 70% Deli Mij .en (Ver.) 124.80 124.60 H.VA117% 117 Java Cult23% 24 Senembah 94% 95% Vorstenlanden11% 1114 A.K.U248% 246% Berkel's Patent (v.) 193 194 Calvé Delft cert. 355 350 Kon. Pap. v Gelder 135% 186 Hoogovens cert333 335 Müller en Co. NJB. 324 323 Ned. Kabelfabr296 294% PSÜiPS 363% 383f( Philips pref172 >4 172'4 2Wjerer„ 44614 441% WütonFeyenoord 200 2034 !£n ™.r173 173>4 Dordtse Olie gew. 770 u, 73414 Kon Petr (120.-) Jo? Idem (50 ft f. 20.—) 187 70 184 50 Holl Amer iyn l^ni/, 149% Java Chine Pake! XX. J-lJVlQQ on QO Ned Stoomv. My fZfT jg™ Kon. Paket MyJSÏ uva Stoomvaart My Ned 1432 ,43,, Nievelt Goudr. cert. 130% 10034 v. Ommeren cert. «47* 947V/ Kon Rott Lloyd ,99'4 7?9 Ned. Scheepv Unie 130i^ 130% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- eh Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 93Va 92% L Den Haag 1954 3% 87A Leiden 1947 3% 94B R'dam "37 I-HI 3% 93 L Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 94% Premieleningen 94 94% 88 87% A'dam '56 I 2% 85 85% A'dam *56 H 2% 94% 94% Eindhoven '54 2% 83% 84 Enschede'54 2% 82% 82% Den Haag '52 I 2% 94 93% Idem II 2% 93% 93% R'dam '52 I 2% 94 94 94 105 105 B Utrecht '52 2% 96 y4 Z.-Holl. 1957 2% 103 103 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 246 t47 H.B.U. cert221% 221 Sott. Bank 204 206 Twentsche Bank 184 187 B Industrie Ondernemingen Albert Heyn270B Borneo Sum. H. My. 41% Ned. G. en Sp. fabr. 210 Kon. Ned Grofsm 119 Internatio 87L Rott. Droogdok My 538 Tieleman en Dros 8 Ned. My Walv.vrt. 79% Spoorwegen Deli Spoorweg My. 5% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 28% Intern Nickel 89% Anaconda 59% Bethlehem Steel 52 Cities Service 59 General Motors 48A Kennecott97% Republic Steel 64% Shell Oil 82% Union Pacific 30A Un. States Steel 84% 270 41% 215 119% 527 8 79% 5% 28% 88% 59% 50% 58 iV 47% 95 62 A 82 30% 82% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V.K 27/10 Edelmet. Kon. AA 45GB 46% Pref. wa. idem 58 430GB 445GB Holl. Constructie 460GB 475GB Ing bur v Bouwnyv 160B Int Kunststoff Ind 42GB 42GB Leidsche Wolsplnn 172B 185B Sikkens Lakfab '53 550 558GB Ver Touwf a brieken 193GB 193 Wernlnk's Betonm 90% 90% Van Wyk Textiel 60% 60B 99%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7