©ooooooo NIEUWE BELGISCHE REGERING VOOR DRIE GROTE PROBLEMEN „Boe!"-roepeiicl trekken Eisenhower en Nixon door de Verenigde Staten WYBERT De verouderde mijnende veel te dure sociale verzekeringen en het tekort der spoorwegen Artsen in lioger beroep tegen Mij. tot Bevordering Geneeskunst Republikeinse - partijleiding - in - angst besloot voor 4 november a.s. alles op (dies te zetten 97ste jaargang Dinsdag 28 oktober 1958 Derde blad no. 29580 Regering - Eyskens niet beducht voor impopulariteit (Van onze Brusselse correspondent) De nieuwe katholieke-liberale regeringscoalitie, welke deze week in België tot stand zal komen, staat voor zware economische en sociale problemen. Het zou onjuist zijn te verklaren, dat de Belgen nu uit hun Expo-roes wakker zijn worden en verbaasd opkijken omdat er zo veel ernstige vraagstukken moeten worden opgelost. Het Expofeest deed de ernst van het probleem der kolenmijnen in België niet vergeten. Sedfrt maanden leeft het besef dat er „iets moet worden gedaan", met andere woor den dat de sluiting van niet renda bele kolenmijnen waarmee men reeds bezig is in een sneller tempo moet worden voortgezet. De sluiting van de mijnen is niet het enige aspect van de hervorming van de mijnindustrie in België. In de Borinage en in de drie andere bekkens van het zuiden, Luik, Mons en Charleroi, moeten klei nere mijnmaatschappijen gaan sa menwerken en fusioneren tot één grote mijnvennootschap. Men komt in deze periode van Euro pese kolencrisis tot het besef, dat er in de zuidelijke bekkens geen grote toekomst meer is voor de kolenmijnen, die vette industriekolen produceren In die bekkens is alleen de produktie van de diverse soorten magere huis- houdkolen rendabel. Op het ogenblik ondervinden deze mynen overigens niet dezelfde moeilijkheden als de producen ten van industriekolen. Zij kunnen de zware crisis doorstaan daar zy grote winsten hebben behaald in de afgelopen periode van hoogcon junctuur. Het Belgische mijnprobleem bekijkend moet men dus in het zuider- lijk bekken steeds een onderscheid maken. Dan is bijvoorbeeld de produktie van magere kolen een rendabel bedrijf. De zeven mijnen van de Belgische Kem pen, het noordelijk bekken, zijn zeer rendabel en hun produktie zal in de eerstkomende maanden sterk worden uitgebreid. Vierhonderd miljoen tekort De nieuwe Belgische regering staat voor nog een ander zwaar probleem: de hervorming van het systeem der sociale verzekeringen. Op de staatsbegroting moet ieder jaar een steeds toenemende subsidie worden uit getrokken voor het aanzuiveren van de tekorten der ziekte* en invaliditeitsver zekering. Men brengt tal van cijfers naar voren in verband met het finan cieel tekort van de ziekteverzekering, maar het bedraagt in ieder geval ten minste twee miljard franken of 150 miljoen gulden! De deskundigen zyn ervan overtuigd, dat er geen financieel tekort behoeft te zijn, wanneer een aantal misbruiken kan worden bestreden. Zo bijv. het feit, dat de geneesheren al te gemakkelijk diverse dure medicamenten voorschrij ven; de al te goedkope behandeling van patiënten, die in de poliklinieken van de grote vakbonden slechts 38 cent per visite betalen; het gebrek aan financiële controle en eigen verantwoordelijkheid van de ziekenbonden (die eveneens in de meeste gevallen vakbondorganisaties zijn) etc. In België wordt sedert jaren aan dat vraagstuk gedokterd, maar men vindt het probleem van „de sanering van de ziekteverzekering" in alle rege ringsverklaringen van de jongste tien jaren terug en het probleem is alleen maar erger en ingewikkelder geworden. Nu echter de rijksbegroting 1959 zal worden ingediend met een vermoedelijk tekort van vijf miljard franken of 380 miljoen gulden, zal er wel iets moeten gebeuren! Al te royaal geweest Tenslotte: het financieel tekort der Belgische Spoorwegen. Rond de jaren 1925-1930 nam de Belgische staat de in België toen nog bestaande particu liere spoorwegmaatschappijen over en werd de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen (NMBS) opge richt. Dit overnemen bracht mee, dat ook de pensioenen van de oud-gedien- den van die maatschappijen verder dienden betaald te worden. Intussen heeft de/NMBS een buitengewoon kost- Ethiopische keizer ongerust over Russische lening In een gesprek met een correspondent van de „Daily Express" heeft Keizer Haile Selassi van Ethiopië uiting gege ven aan zijn ongerustheid en ontevre denheid over de Russische lening van 400 miljoen roebel aan Nasser voor de bouw van een stuwdam bij Assoean. „Men moet niet vergeten" zei hij. „dat de bronnen van de Blauwe NUL waaruit 80 procent van het Nijlwater vloeit, zich in Ethiopië bevinden. Wij hebben ook onze plannen voor de bouw van stuwdammen en het gebruik van het Nijlwater voor bevloeiing en opwek king van elektriciteit". Het blad schrijft dat de Keizer een grote afkeer van kolonel Nasser heeft. Hij zou hebben afgezien van een bezoek aan de Wereldtentoonstelling in Brus sel omdat hij dan over Egyptisch r-hied zou moeten reizen. Wat Somaliland betreft zei de Keizer, dat hij aan geen enkele buitenlandse mogendheid zou toestaan daar politieke Invloed uit t* oefenen. baar sociaal systeem opgebouwd, terwijl in België het spoorkaartje steeds is be schouwd als een middel om bepaalde be volkingsgroepen te hulp te komen. Tus sen beide wereldoorlogen diende men op bepaalde momenten iets te doen voor de oud-strijders van de eerste wereldoorlog 1914-T8. Er was geen geld om hun pen sioenen te verhogen. De regering gaf hun een 50 procent, 75 procent en voor sommige zwaar invaliden zelfs een 100 procent reductie op alle treinroutes in België. Om de industrie te helpen wer den arbeidersabonnementen ingesteld tegen circa 25 procent van het normale spoortarief. Zo ging het verder. Alle Belgische journalisten genieten 75 pro cent reductie op de spoorwegen en op de staatspakketboten tussen Oostende en Dover. Alle leden van een gezin met vier kinderen krijgen 50 procent reduc tie, etc. Politieke waarnemers vragen zich af hoe de nieuwe regering-Eyskens die drie zware vraagstukken zal aanpak ken, daar het in de meeste gevallen gaat om het nemen van onpopulaire maatregelen. Op het ogenblik hebben de katholieken de wind in de zeilen, zij wonnen de verkiezingen van 1 juni en de gemeenteraadsverkiezingen van 12 oktober j.l. Maar de socialisten zijn klaarblijkelijk bereid om iedere on populaire maatregel op het politieke vlak te exploiteren, wat overigens de oppositie in België altijd heeft gedaan. Het komende jaar belooft dus span nend te worden. Italiaanse bisschop van laster vrijgesproken De bisschop van Pr ado, mgr. Pietro Fiordelli, is zaterdag vrijgesproken door het hof van beroep in Florence van een beschuldiging wegens laster, waarvoor hij door een gewone rechter was ver oordeeld tot een boete van 40.000 lire. Mgr. Fiordelli was in februari ver oordeeld. omdat hij een jong echtpaar, dat alleen voor de wet was getrouwd, vanaf de kansel „openbare zondaars", die „in schandelijk concubinaat leven", had laten noemen. De bisschop heeft verklaard, dat hij hiertoe het recht had, omdat de wetten van de r.-k. kerk alleen huwelijken erkent, die in deze kerk zijn ingezegend. Het hof van be roep was van mening, dat de beschul diging geen misdrijf was. Het echtpaar diat de aanklacht had ingediend, de slager Mauro Bellandi en zijn echtgenote, zullen de kosten van het proces moeten betalen. Mgr. Fiordelli was niet voor het hof van beroep verschenen. Hij was ook bij de behandeling voor het gewone ge rechtshof weggebleven. In Italië had het feit, dat een bisschop voor een wereldlijke rechter was gedaagd, veel opzien gebaard. Advertentie M RUYS kantoormachines Vestigingen door geheel Nederland Het systeem van gesloten ziekenhuizen Voor de civiele kamer van het Gerechtshof te Amsterdam heeft in hoger beroep de zaak gediend tussen een drietal artsen van het vaktijdschrift „De Vrye Artsen Tribune" en de „Koninklijke Maatschappij tot Bevordering van de Genees kunst", die enige maanden geleden in eerste instantie door de artsen werd verloren. Genoemde drie artsen, die deel uitmaken van de redactie van „De Vrije Artsen Tribune", hadden vorig jaar door middel van een ingezonden stuk in een dagblad hun afkeuring uitgesproken over het systeem van de z.g. gesloten ziekenhuizen, waardoor de patiënten huns inziens niet meer vry zijn in de keuze van een arts. De patiënten moeten zich aldus de zienswyze van de artsen onderwerpen aan de behandeling van een hun aangewezen medicus. Hierdoor zouden de belangen van de ziekenfondspatiënten worden geschaad. Het bezwaar van de drie artsen was, dat de Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst niets deed om aan deze toestand een einde te maken. Naar aanleiding van deze publikatie heeft de afdelingsraad Amsterdam van de Maatschappij, de artsen voor de tijd van een jaar als leden geschorst, een uitspraak die in april van dit jaar dooi de Raad van Beroep werd bevestigd. De drie artsen hebben toen een kort geding aanhangig gemaakt met het doel deze schorsing uit te stellen in afwach ting van een civiele procedure, die nog aanhangig zou worden gemaakt. De artsen, die tegen de afwijzing van hun verzoek door de president van de recht bank in hoger beroep waren gekomen, voerden als grief aan, dat zij door de schorsing niet meer in de gelegenheid zjjn zich in de medische kringen over deze gesloten ziekenhuiskwestie uit te spreken. Bovendien zouden zij schade lijden door het heersende misverstand, dat zij als artsen geschorst zouden zijn, terwijl de schorsing alleen het lidmaat schap van de Maatschappij betreft. Mr. H. Dolk, die namens appellanten optrad, was van mening dat de Maat schappij tot Bevordering van de Genees kunst niet tot taak heeft in te grijpen als enkele van haar leden het opnemen Twee koningen van de „rock 'n Duitsland maakt en roll" ontmoetten elkaar in Frank-kans niet liet ontgaan een nummer- vertoeft, fort. Het waren de Engelsman Bill j tje voor te spelen aan zijn Ameri- Haley, die een tournee door West- kaanse collega Elvis Presley, die (Van onze Amerikaanse correspondent) Ongeveer drie weken vóór 4 november, de aanstaande verkiezingsdag in de Ver. Staten, stonden Eisenhowers Republikeinen er vrijwel overal slecht voor. Op dat moment begonnen zij een felle, bijna wanhopige actie om het tóch nog te halen. Nixon en Eisenhower trokken het land in en in beider speeches was het overheersende thema, dat de Democratische partij beheerst werd door „radicalen", die in hun verblinding faillissement, chaos en oorlog over Amerika zouden brengen. Het Republikeinse regime werd daarentegen voorgesteld als spaarzaam en „gezond". Hoeveel deze onverwacht-felle actie zal uitrichten is moeilijk te voorspellen, maar enig effect zal zij toch wel hebben. De Republikeinse vooruit zichten zijn hier en daar iets beter geworden en een van de gevolgen is in elk geval geweest, dat rijke Republikeinen weer wat meer sympathie hebben getoond en met hun cheque-boek voor de dag zjjn gekomen. Aanvankelijk had de Repu blikeinse party dit jaar een ongewoon tekort aan verkiezingsfondsen! Democraten afqeschilderd als staatsman of strateeg zijn identiteit, zijn eigen wezen verloren schijnt te radicale extremisten In deze tijd van het jaar bereiden de kinderen in Amerika zich voor op Hal- low-een. de avond vóór Allhallows (voor Allerheiligen dus). Op die avond kleden zij zich zo spookachtig aan als maar mogelijk is en dan gaan ze. boe-roepend naar de huizen der buren om daar. in gemoedelijke bangmakerij, wat snoep goed los te krijgen. Het lijkt wel of de Hallow-een-sr-em- ming ook in Eisenhower en Nixon is gevaren. Boe-roepend zijn ze het land doorgetrokken, Amerika waarschuwend voor die gevaarlijke radicalen, die so cialisme over het land zouden brengen als zij de kans kregen. Het woord radi caal" heeft in Amerika een heel on gunstige klank gekregen. Het betekent zo ongeveer hetzelfde als extremist. Eisenhower schijnt zich thans niet te herinneren, dat het deze radicalen wa ren, die in het Congres zulk een krach tige steun hebben verleend aan de voorstellen der internationalistische Fisenhower-Republikeinen Misschien krijgen Ike en Nixon. door hun boe geroep wel wat snoepgoed (cheques) los van de banggeworden riike RepubÜkei- nen, maar een groot deel van het volk zal die bangmakerij toch wel doorzien als verkiezingsspektakel. Geen eigen denkbee-lden Het is eigenlijk helemaal niet Eisen howers stijl om' zo overdreven partijdig t.e doen. Zes jaar lang heef; hij ernaar gestreefd om als leider zoveel mogelijk boven de partijen te staan. Ts hij thans veranderd? Waarschijnlijk niet. Maar de partijleiding heeft kennelijk inge zien. dat men dit najaar „alles op alles" moet zetten Eisenhower schrijft zijn redevoeringen doorgaans niet zelf. Daar heeft hij zijn schrijvers voor. die men hier "ghost-writers" noemt. Deze schrijvers hebben kennelijk de opdracht gekregen om de goe-gemeente bang te maken voor de Democraten. Men kan het begriinen. dat een staatsman of een hoog militair niet al zijn redevoeringen geheel zelf kan maken. Maar het is toch wel wenselijk, dat zijn medewer kers zoveel mogelijk in zijn geest schrijven. De situatie wordt inderdaad enigszins spookachtig, wanneer de hebben wanneer hij voorleest. een redevoering Misschien heeft Nixon zijn eigen we zen juist teruggevonden. Hij is zijn car rière begonnen als rechts-Republikein, waarschuwend tegen radicalen. Jaren lang heette het dat Nixon zoveel ge leerd had van Ike en zoveel ruimer in zijn opvattingen was geworden. Maar thans lijkt hij meer en meer „de oude". Heeft hij ingezien, dat, in de Repu blikeinse partij, de Eisenhower-vleugel altijd maar zwak is gebleven en dat hij wil hij in 1960 kandidaat worden voor het presidentschap beslist het vertrouwen moet hebben van wat men nog altijd de Taft-Republikeinen noemt? Het is mogelijk. Maar in 1958 vermag men nog niet te zien. hoe een Taft-Republikein het tot president van öe Verenigde Staten kan brengen. Advertentie Bij guur weer kunt U verkoudheid - voorkomen met Resoluties bezitsvorming en vakbeweging Op jeugdcongres „Vrijheid en democratie" De jongerenorganisatie. „Vrijheid en Democratie", JOVD, heeft op het ne gende landelijke congres, te Assen ge lijk gemeld, een tweetal resoluties aan genomen, betrekking hebbend op de be zitsvorming en de vakbeweging. Ten spoedigste, aldus de eerste resolutie, moet een begin worden gemaakt met het scheppen van mogelijkheden, waar door persoonlijke bezitsvorming kan worden gerealiseerd, ook in lagen van de bevolking, die er tot dusverre van waren verstoken. Ten aanzien van de vakbeweging stelt de JOVD dat het aanbeveling verdient dat werknemers zich organiseren om mee te kunnen I spreken in aangelegenheden van sociaal economische aard. doch dat het stelsel moet worden afgewezen waarbij een werkkring slechts toegankelijk is voor georganiseerden Bezitsvorming zonder bezitsbescher- ming biedt geen kans op welslagen, meent de JOVD en stelt daarom in de resolutie als voorwaarde dat de over heid niet door onnodige muntontwaar- ding, incidentele ex tra-be las tingen of heffingen van of op het vermogen, het vertrouwen in d^ betekenis van de be zitsvorming ondermijnt. D-1 overheid kan ook een belangrijke bijdrage leve ren aan de bezitsvorming c'oor het ge leidelijk afstand doen van haar aan deel in tal van bedrijven, zoals de KLM Staatsmijnen, Hoogovens. Koninklijke Zout. enz., meent de JOVD. De liberale voorkeur dient uit te gaan naar een werknemersorganisatie die de ondernemingsgewijze produktie aan vaardt. stelt de JOVD vast in de resolu tie over de vakbeweging. Andere criteria zijn voorts, dat absoluut voorkomen moet worden, da* een werknemersorga nisatie wordt gebruikt voor het verwe zenlijken van politieke doeleinden en dat het tot de taak van de vakbeweging behoort de economische en sociale be langen van de leden te behartigen met gebruikmaking van alle wettelijke mid delen. De Nederlandse Vakcentrale en enige algemene niet bij een vakcentrale aangesloten organisaties /oldoen aan deze criteria, aldus de resolutie en libe rale werknemers kunnen zonder be zwaar toetreden tot die vakcentrale, of algemene organisatie die aan de crite ria voldoet. Met name kan de houding van de drie grote vakcentrales (NVV. KAB en CNV) ten aanzien van de NVC en vele andere organisaties de toets der kritiek niet doorstaan, aldus de JOVD. De Jongerenorganisatie meent ten slotte dat aan de rechten van bonafide werknemersorganisaties tekort wordt gedaan en dat zij op gelijke voet beho ren te worden toegelaten tot overleg op sociaal-economisch niveau als de bij een der drie grote vakcentrales aange sloten organisaties. UTRECHT KRIJGT ANNE FRANKPLEIN. Het gemeentebestuur van Utrecht heeft besloten een plein op het „Kanalen eiland" te noemen naar Anne Frank. De gemeente zal op het Kanaleneiland een uitbreidingsplan uitvoeren, dat in de toekomst 30.000 mensen aan woonruimte moet helpen. Het Anne Frankplein zal met een „5 Meiplein", een „24-oktoberplein" en een „Europaplein" de vijf vakken, waarin het Kanaleneiland wordt verdeeld, met elkaar verbinden. Verplichte levering in Poolse landbouw thans afgeschaft Onder de leuze „geduld en vasthou dendheid" heeft de Poolse communis tische partij zaterdag een nieuwe land bouwpolitiek bekend gemaakt, waarbij verplichte leveringen aan de staat wor den afgeschaft en vervangen door een belastingstelsel. Het besluit hiertoe is genomen op een plenaire vergadering van het centrale partijcomité, dat de vorige week bijeen is geweest. Op deze vergadering is er kend, dat er vooral in de jaren 1951 '53 fouten zijn gemaakt. Het comité betreurde weliswaar de ontbinding van vrijwel alle collectieve boerderijen na de regeringswisseling in 1956 (waarbij Gomoelka aan het be wind kwam), doch het verklaarde na drukkelijk dat zij deze boerderijen niet met geweld zal herstellen. Volgens de nieuwe politiek zal de staat het monopolie van de verkoop van primaire landbouwprodukten bezitten om te vermijden, dat de prijzen teveel stijgen na de geleidelijke afschaffing van de verplichte leveranties, die nu circa 75 procent van de marktprijs halen. Dit monopolie zou beperkt wor den tot grote aankopen van basispro- dukten; individuele boeren zouden de vrijheid hebben om aan particulieren te verkopen. In de nieuwe richtlijnen wordt ver klaard, dat de totale waarde van de Poolse landbouwproduktie sedert de oor log is gestegen met 45 procent per hec tare en dat het inkomen per hoofd van de bevolking in de landbouw met hon derd procent is gestegen. Volgens de richtlijnen moet in het vijf-jarenplan 19611965 de landbouw produktie met meer dan twintig procent worden vergroot. Dit betekent, dat tegen 1965 de landbouwproduktie een derde boven het niveau van 1957 moet zijn. Hiervoor is een aanzienlijke toeneming van de produktie van landbouwmachines noodzakelijk. In de jaren van 1961 tot en met 1965 moeten 8000 tot 10.000 dor pen op de elektrische netten worden aangesloten. Het recht van elke boer zijn eigen toekomst te bepalen, zal worden geëer biedigd, maar de Poolse communistische partij zal met geduld en vasthoudend heid streven naar een zeer brede steun onder de boeren voor de gedachte van coöperatieve boerenbedrijven, aldus de partij. Russen vinden ijzererts in het Zuidpoolgebied Russische geleerden hebben de ont dekking bekend gemaakt van rijke ade ren met uitstekend ijzererts in het Zuidpoolgebied, aldus meldt de „New York Times" zondag. Deze ontdekking is vermeld in een Russisch tijdschrift, dat in New York is ontvangen. De Rus sen hebben onderzoekingen verricht in het gebied tussen de Japanse basis in Koningin-Maudland tot bijna aan de bergen van Victorialand, waar Ameri kaanse en Nieuwzeelandse geleerden werkzaam zijn geweest. De juiste ligging van de ertsaderen zijn niet meegedeeld, Amerika, Korea en Peking In antwoord op een Noordkoreaanse bekendmaking, dat de laatste commu- nistisch-Chinese strijdkrachten, die tegen de V.N.-troepen hebben gevoch ten uit Noord-Korea zün teruggetrok ken, heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt dat Amerika en andere landen, die in Korea vochten, bereid zijn het restant van hun troepen terug te trekken zodra de voorwaarden voor een blijvende op lossing van het Koreaanse vraagstuk zijn vervuld Amerika deed een beroep op Commimistisch-China het beginsel van vrije verkiezingen onder V.N.-toe zicht te aanvaarden als eerlijke basis voor een politieke optoesing in Korea. voor de vrijheid. Hij achtte de beslissing van de Maatschappij niet verenigbaar met de goede trouw. Mr. J. Jolles, pleiter van de Konink lijke Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst, voerde aan dat de drie betrokken artsen in hun orgaan uitslui tend kritiek hadden uitgeoefend terwille van het kritiseren, hetgeen voor de Maatschappij buitengewoon onaange naam is geweest. Hij voegde daaraan toe dat het systeem van de gesloten ziekenhuizen mogelijk onbevredigend is, maar dat dit niet impliceert dat men nu alleen maar open ziekenhuizen moet instellen, zoals de drie artsen in hun artikel zouden hebben bepleit. „Deze aangelegenheid is niet zo eenvoudig op te lossen en de kritek van appellanten is op een kwalijke manier gevoerd", zo betoogde hij. Het Hof zal op 10 decem ber arrest wijzen. Overvaller Boerenleenbank Almkerk gegrepen Een goede vangst (Van onze Haagse redactie) Met de aanhouding vorige week van een 42-jarige man, heeft de Haagse politie een goede greep gedaan. Niet alleen dat hij door het gehele land diefstallen en inbraken heeft ge pleegd, maar hü heeft ook bekend de mislukte roofoverval op de Boeren leenbank te Almkerk, twee weken geleden, op zijn geweten te hebben. Bij de nog maar kort tevoren in ge bruik genomen bank aldaar belde op een avond een man aan, die de huis bewaarder, toen deze open deed, een alarmpistool onder de neus hield. De vrouw van de huisbewaarder stelde onmiddellijk de alarminstallatie in wer king, waarop de onbekende in het duister verdween. De reeks van zijn bekentenissen om vat om. de diefstal van drie bromfiet sen en twee fietsen in Den Haag. voor lopig minstens tien bromfietsen in andere gemeenten en tal van winkel diefstallen. In het dorpje Steggerda verkocht hij een goede bromfiets voor een oude met geld toe. Hij bleef meteen maar logeren en verdween de andere ochtend, zonder te betalen enop de goede bromfiets. In Den Haag bestelde hij een radio toestel van f. 550 en liet dat in een logement bezorgen. Hij was, zo vertelde hij, net uit Brazilië teruggekomen en wilde voor zijn zuster een presentje meebrengen. Ongelukkigerwijs had hij nog geen geld kunnen halen bij de bank maar dat zou de volgende dag wel in orde komen. De volgende dag waren man èn radiotoestel verdwenen. Rovende en stelende is hij zo door het gehele land getrokken, letterlijk van noord naar zuid. want hij heeft zowel in Groningen als in Middelharnis ge opereerd. De politie neemt dan ook aan. dat de bekentenissen nog niet volledig zijn. „Goudvis" gevangen De 54-jarige chef-monteur G. Helbers te Zwolle heeft in het Zwartewater bij Hasselt een „goudvis" gevangen. Het vas een baars van dertig cm lang en een half pond zwaar. Toen hij het dier van de haak haalde voelde hij iets hards in het lichaam van de vis. Thuis gekomen maakte de man het beestje schoon en daarbij stiet hij tot zijn gro te verbazing op een gouden zegelring. De politie is van de vondst in kennis gesteld en het wachten is nu op de eigenaar. Herdenking Hongaarse opstand op 4 november Brandende kaars voor raam Met het oog op het feit, dat het thans twee jaar geleden is, dat 18.000 Hon garen hun leven gaven voor de vrijheid van hun land. heeft de vereniging „Vrij Hongarye', welke de bundeling van de in ons land verblijvende oud-strijders, ex-politieke gevangenen en oud-verzets strijders beoogt, zich met een oproep ge richt tot het Nederlandse volk. Daarin wordt gevraagd op dinsdag 4 november, des avonds tussen zeven en acht uur een brandende kaars voor het raam te plaat sen. Het Hongaarse volk en de gehele wereld zo wordt in de oproep gezegd zullen dan zien, dat Nederland de Hon gaarse helden niet is vergeten. Overdracht collectie Van Beuningen aan Rotterdam (Speciale berichtgeving) Gisteren is ten overstaan van de notaris, mr. W. C. Treurniet, de acta gepasseerd waarbij de collectie Van Beuningen aan de gemeente Rotterdam is overgedragen. Deze collectie bevindt zich reeds te Rotterdam. Het ligt in de bedoeling om in verband hiermede de verzamelingen in het Museum Boymans, dat van nu af Boymans—Van Beunin gen heet. voor Kerstmis geheel nieuw te rangschikken. Inplaats van een bezoek te brengen aan een tijdelijk kerstten toonstelling zal de burgerij in de kerst tijd gelegenheid krijgen kennis te maken met zijn door de collectie Van Beuningen «eer verrijkte museum.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5