3?5 Nationaal historisch gebeuren stamt uit cultuurkring Europa EARMARK! Jongens-shawls Peek&Cloppenburg Opening van Leidse week voor internationale samenwerking Ds. J. Ph. Makkink overleden Subliem spel van Caro van Eyck Eikei woensdag Flipse leidde twee concerten voor geboeide „Toonkunst"-] eugd 97ste jaargang Dinsdag 28 oktober 1958 Tweede blad no. 29580 Prof. dr. H. Brugmans gen als de reformatie een contrareforma tie, de industriële revolutie, en de re naissance uit de Europese cultuur ver klaard worden, hoe dikwijls het ook schijnt, dat zij nationale oorsprongen hebben. Zij ontstonden wel ergens, maar De Leidse week voor internationale samenwerking, een reeks van evenementen waarin gewezen wordt op de betekenis en de noodzaak van groter onderling begrip, werd gistermiddag in de Filmzaal van de Academie geopend met een lezing door de rector van het Europa College in Brugge, prof. dr. H. Brugmans, over de vraag of er gesproken kan worden van een Europese geschiedbeschouwing. Prof. Brugmans, die ingeleid werd door de rector-magnificus prof. dr. H. J. Lam, constateerde dat er vrijwel geen nationaal historisch gebeuren te vinden is, dat niet wortelt juist in de geschiedenis van de Europese cultuurkring, en dat nationale trekken in de historie juist een typisch Europees verschijnsel vormen, dat in andere cultuurkringen niet in deze mate optreedt. Afgrenzing naar twee zijden Prof. Brugmans grensde het begrip Europese geschiedenis enerzijds af tegen de wereldgeschiedenis, anderzijds tegen de nationale. Overigens stelde hij na drukkelijk, dat het begrip wereldgeschie denis eerst in onze tijd begint te ont staan, en dat tot dusverre al het histo risch gebeuren zich in cultuurkringen afspeelde. Weliswaar bestonden er ook voor de historie belangrijke contacten tussen deze cultuurkringen, maar de we zenlijke geschiedenis speelde zich binnen en niet tussen deze kringen af. Anderzijds betekent afscheiding naar de nationale geschiedenis, dat deze laatste inderdaad bestaat. Het merk waardige feit doet zich echter voor, dat het nationale een typisch Europees verschijnsel is, dat zich in andere cul tuurkringen niet in deze mate voor doet. Het is een karakteristiek van de Europese cultuurkring. Men kan Europa niet verklaren uit de som der naties, maar juist de naties en de op komst van het nationaliteitsbegrip uit Europa, uit het gemeenschap pelijke. De nationale differentiaties komen eerst in de Renaissance naar voren en het nationaliteitsbegrip is dus jong, jon ger dan het begrip Europa. Gemeenschappelijke kenmerken Het gemeenschappelijk Europese wordt gekenmerkt door gemeenschappelijke erfgoederen als de Romeinse en Griekse cultuur en Jeruzalem, en door gemeen schappelijke ervaringen als de betrekkin gen tot het Romeinse rijk, de kruistoch ten en hun echec, de ontdekkingsreizen, de kolonisatie en dergelijke gebeurtenis sen, die de Europese geschiedenis dui delijk onderscheiden van andere cultuur kringen als de Arabische, de Aziatische, en de Midden-Amerikaanse. Voorts kun nen op beperktere schaal ook ervarin- AMATEURFOTOGRAFEN KRUISTEN DE CAMERA'S Gisteravond waren de leden van de Leidse Amateurfotografen Vereniging bijeen ter bespreking van de eerste ron de van hun competitie. In totaal kwa men 26 inzendingen binnen. Daar het onderwerp voor deze eerste ronde vrij was, was er een grote verscheidenheid in deze collectie. Een verscheidenheid echter, die in alle facetten uitmuntte in originaliteit en techniek. Vooral bij de beginners viel zeer goed werk te bewon deren. Op prettige wijze werden de fo to's besproken door de heren Terwen en Versteeg, die met de heer Kikkert de jury vormden. Na afloop van deze in opbouwende zin gehouden kritiek, keerden de leden tevreden huiswaarts, in de wetenschap een leerzame en aangename avond te hebben beleefd. als een Europees verschijnsel, dat zich dan ook tot de gehele cultuurkring richtte en daarop invloed uitoefende. Niet statisch Deze Europese cultuurkring is niet een statische geografische eenheid, waaraan duidelijke grenzen te stellen zijn, maar een zich wisselende groot heid, waarvan de omvang slechts be paald wordt door de invloed, die het Europees historisch gebeuren uitoefent. Er zijn tijden geweest, dat Rusland tot Europa behoorde en tijden waarin het in andere cultuurkringen was opgeno men, zoals er ook tijden zijn geweest, dat men Scandinavië niet tot Europa reke nen kon. Overigens is de Europese cultuurkring niet slechts onderverdeeld in typisch nationale stukken maar ook in engere cultuur- en belangenkringen en ook in geografische groepen als b.v. het Mid dellandse Zeebekken, door vele factoren duidelijk onderscheiden van andere een heden. Tenslotte stelde prof. Brugmans, dat er niet alleen een Europese geschiedenis bestaat, maar in enige mate ook een Atlantische. Was van 1912 tot 1949 Evangelisch Luthers predikant te Leiden In Huize Avondzon te Velp is gis teren in de ouderdom van 74 jaar overleden ds. J. Ph. Makkink. Ds. Makkink, die van 1912 tot 1949 de Evangelisch Lutherse Kerk in Leiden als predikant diende, werd 13 juni 1884 te Kampen, waar zijn vader leraar aan het Sted. Gymnasium en de H.B.S. was, geboren. Na zijn studie aan het Eras es. Ph. MAKKINK miaans Gymnasium te Rotterdam, legde hij aan de Leidse Universiteit het pro pedeutisch examen in de Cheologie af. Vervolgens studeerde hy te Amster dam aan de Gem. Universiteit en aan het Evang. Luth. Seminarium bij de hoogleraren Völter en Brandt. In okto ber 1907 werd het proponentsexamen met goed gevolg afgelegd en op 19 ja- In Tenessee Williams' „Orpheus daalt af" Dat de tweede van de reeks abonnementsvoorstellingen in handen werd gegeven van de toneelgroep „Theater" zal de instemming hebben van iedere toneellief hebber, die de ondernemingslust, de durf en de artistieke prestaties van dit gezelschap kent. langzamerhand naar elkaar toe. Lady haalt Val ertoe over in een afgeschoten ruimte van de winkel te blijven wonen, hetgeen zij evenwel voor Torrence ge heim houden. Totdat deze de trap af- strompelt en de situatie overziet. Gek van jaloezie brult hij uit, dat hij aan de brandstichting en dus ook aan de dood van haar vader medeschuldig is. Lady wreekt zich door de cafetaria te laten restaureren in de stijl van de wljnschenkerij van wijlen haar vader. De zaak wordt feestelijk geopend met lichtslingers, bloemen-guirlandes, drui venranken en muziek. Als zij van de verpleegster de bevestiging krijgt, dat zy een baby verwacht, rent zy in extase de trap op en roept: „ik heb de stryd gewonnen, ik zal eindelijk vrucht dra gen!" Zy wordt door haar man dood ge schoten bij een poging Val te bescher men. Opgevoerd werd Tennessee Williams' „Orpheus daalt af" in de vertaling van Alfred Pleiter, en met deze daad wer den de uiteraard hoog gespannen ver wachtingen nog in belangrijke mate overtroffen. Williams heeft zich in de laatste vijftien jaren ontwikkeld tot een van de grootste dramaturgen van deze tijd. Maar hij ziet nu eenmaal de mens in zijn zwakheid en acht hem niet in staat zich te verheffen, zich aan zijn aange boren instincten en hartstochten te ontworstelen. In zijn „Tramlijn Begeer te", „Glazen Speelgoed" en „Kat op een heet zinken dak" komt deze sombere en nogal eenzijdige levensbeschouwing dui delijk tot uitdrukking. „Orpheus daalt af", een omwerking van zijn eerste in 1940 geschreven drama, is uitgegroeid tot een fel, harts tochtelijk protest tegen deze onmacht. Het nadeel van deze omwerking is, dat het de strakheid mist van zijn latere en rijpere werk, wat echter ruim schoots vergoed wordt door een vooral in het eerste bedrijf herhaaldelijke doorbrekende onmiskenbaar dichterlijke sfeer van grote schoonheid. Val Xavier, die tot zijn dertigste jaar als gitarist-liedjeszanger optrad, is het leven in artiestenkringen moe. Door zijn eenzame jeugd vroeg rijp geworden, leert het leven hem, dat de mens een zaam blijft. „Wij zijn allemaal veroor deeld tot levenslange opsluiting in onze eigen eenzame huid". Hij trekt er op uit en aanvaardt buiten medeweten van de doodzieke eigenaar, Jabe Torrence, via diens vrouw Lady, een betrekking in een winkel annex cafetaria in een klein provincie-stadje in een van de zuidelijke Amerikaanse staten. Lady is even eenzaam. Zij verloor haar vader bij een brand, door de Klu- Klux-Kan in huis en wijngaard ge sticht, omdat hij ook kleurlingen van zijn wijn schonk. Lady blijft alleen achter. Jabe Torrence heeft, misbruik makend van haar hopeloze toestand, haar getrouwd. Het huwelijk zonder liefde gesloten, blijft kinderloos. Lady en Val, beiden eenzaam, groeien Het min of meer melodramatisch eindigende stuk wordt gedragen door het sublieme spel van Caro van Eyck als Lady Torrence. Aanvankelijk de zakelyke, harde, niets meer van het leven verwachtende vrouw, gaande weg ontluikend en opbloeiend, omdat haar leven weer inhoud krijgt, toonde zij met grote zuiverheid alle facetten van dit moeilijk uit te beelden karak ter. Zij vond in Maxim Hamel, die de dichterlijk aangelegde gitarist Val Xavier sober, maar met diepgevoelde menselijkheid voor ons deed léven, de aangewezen tegenspeler. In één adem dien n genoemd een voortreffelijke Carol Cutrere van Mia Goossen en een Vee Talbot, die diep ontroerde als de onderdrukte vrouw van de sheriff van Elly van Stekelenburg. De vele tweede plans-rollen waren behoorlijk bezet, doch kregen geen gelegenheid op te vallen. Richard Flink verdient hulde voor zijn strakke, bekwame spelleiding. Het décor van Wim Vesseur was in volko men overeenstemming met de sfeer van het stuk. B. H. nuari 1908 deed hij zijn intrede te Zie- rikzee, waar hij door ds. Lohr werd be vestigd. Niet lang bleef hij werkzaam in deze voor hem zo geliefde kring. De Lutheranen uit Kampen hadden hem beroepen. Ds. Makkink gaf daaraan ge hoor en werd in juli 1909 te Kampen in het ambt bevestigd. Drie jaar heeft hij deze gemeente mogen dienen. NAAR LEIDEN Na bevestigd te zyn door zijn broer, ds H. Makkink, deed hij op 20 oktober 1912 zyn intrede in de Leidse gemeente Tydens zijn „Leidse tyd" bedankte ds. Makkink voor beroepen naar Bodegra ven, Winschoten en Alkmaar. Consu lentschappen vervulde hy te Harlingen, Woerden, Den Haag en Dordrecht. In de loop der jaren heeft ds. Makkink vele bestuursfuncties van bonden en vereni gingen bekleed. Zo was hy o.a. te Zie- rikzee, Kampen en Leiden bestuurslid van de daar zetelende afdelingen van de Ned. Protestantenbond. In Kampen was hy ook curator van het Sted. Gymna sium en gaf hij les aan de hoofdcursus en aan het instructiebataljon voor offi cieren. Hier ter stede waren zijn func ties vele. O.a. secretaris-penningmeester van de Ned. Gustaaf Adolfvereniging, penningmeester der Ver. „Tot steun van gevallen en verwaarloosde kinde ren", bestuurslid van de „Maatschappij Welstand v.n.l. onder landlieden", kring Leiden, bestuurslid der Vrijz. Chr. Fe deratie en voorzitter van de Vrijzinnig Luth. kring. Vele jaren was ds. Makkink ook gecommitteerde bij de eindexamens van de H.B.S. Verder had hij ook me nigmaal de leiding van de cursussen van de Ver. van Woodbrookers in Holland te Barchem en Bentveld, terwijl hij ook meerdere malen spreekbeurten voor de V.P.R.O. vervulde. In de tyd van ds. Makkink had de Evang. Luth. Gemeente te Leiden twee predikanten. Hij heeft hier samenge- werk met ds. Chr. de Meyere, ds. J. N. Bieger en ds. J. H. Smit Duyzentkunst, welke laatste in 1952 werd opgevolgd door ds. H. J. A. Haan. Per 1 juli 1949 ontving ds. Makkink. na 41 volbrachte dienstjaren, emeritaat. In de daardoor ontstane vacature werd niet voorzien, zodat de Lutherse Gemeente tegen woordig één predikant heeft. Na zijn emeritaat vertoefde ds Mak kink, die in kerkelijk Leiden een geziene figuur was en in het pastoraat de Evang. Lutherse Gemeente met grote trouw en yver diende, nog geruime tijd in de Leidse sfeer, waarna hij zich te Velp vestigde. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot vindt a.s. donderdagmid dag om één uur op de Begraafplaats „Rhynhof" plaats. Brandkast gevonden Op aanwijzing van één van de vier mannen, die betrokken waren bij de diefstal van f. 12.000 in het modehuis van de fa. Lampa aan de Breestraat, heeft de Leidse politie gistermiddag omstreeks kwart voor één uit het water van de Uiterstegracht de brandkast op gevist. De kast was aan één zijde open gescheurd. De vier arrestanten, die allen bekenden zich aan de diefstal schuldig te hebben gemaakt, zijn van morgen voor de Officier van Justitie te Den Haag geleid. VOORLICHTING OVER KLEURENFOTOGRAFIE Voor de gisteren in de foyer van de Stadsgehoorzaal gehouden avond over kleurenfotografie bestond grote belang stelling. Spreker was de heer F. Jong bloed van de fa. dr. K. Heynderickx, te Den Haag. De heer J. Wolfslag leidde hem aan het begin van de avond met een enkel woord in. Na een kort praatje van de heer Jongbloed werden er dia's vertoond, die een beeld gaven van al hetgeen men met een Exakta-camera kan bereiken. De spreker liet verder op deze foto-avond zien hoe men op een vakantiereis eigenlijk zou moeten foto graferen en leidde ook de dia-quiz. De lichtbeelden, die op het witte doek wer den geprojecteerd, waren alle zeer fraai en hadden dan ook ieders bewondering. Velen maakten gedurende deze kleur rijke avond van de gelegenheid gebruik om zich op het gebied van de fotografie te laten voorlichten. MEISJES VIELEN VAN FIETS Van twee jeugdige wielrijdsters, die gistermiddag tegen halftwee in de De Genestetstraat reden, raakten op 'n ge geven ogenblik de sturen in elkaar. Een van de meisjes liep bij de valpartij, die daarop volgde, een hersenschudding op. De EHBO bracht haar naar het Acade misch Ziekenhuis. GOUDEN DOCTORAAT. Donderdag is het vijftig jaar geleden dat mr. J. Boon, geboren te Rotterdam en thans wonende te Den Haag, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap. Eerherstel voor adjudant Rijkspolitie De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft vanmorgen uitspraak ge daan in de zaak van de adjudant der Rijkspolitie te Roelofarendsveen. De Raad verwierp het beroep, dat was in gesteld namens de algemeen inspecteur van de Rijkspolitie tegen de uitspraak van het ambtenarengerecht, waarbij de degradatie van de adjudant tot wacht meester eerste klas en de overplaatsing ongedaan werden gemaak. De adjudant is dus thans in ere hersteld en bekleedt weer de rang van adjudant. Minister Djoeanda steunt China De Indonesische minister-president dr. Djoeanda, heeft tydens een pers conferentie in Cairo verklaard, dat In donesië de eisen steunt, welke commu nistisch China stelt t.o.v. de toela ting tot de V.N. „Wy wensen één China. Wy hopen altyd, dat de volks republiek in de V. N. vertegenwoordigd zal zijn". Over de kwestie Formosa en de aan spraken, die Peiping op dat eiland maakt, wenste Djoeanda zich „op het ogenblik" niet uit te laten. Over Quemoy en Matsoe echter zeide hij, dat deze vallen „binnen de gerecht vaardigde aanspraken" van de regering in Peiping. Over zijn besprekingen over de situatie in het Verre Oosten, die hy met presi dent Nasser gehad heeft, zeide Djoean da: „Wij denken op dezelfde wijze". Over de kwestie IndonesiëNeder land zeide Djoeanda: Dat de betrekkingen met Nederland „verre van geregeld" blyven, zolang „West-Irian een Nederlandse kolonie blijft". Indonesië wenst meer steun van het buitenland bij zijn pogingen „de laatste overblijfselen van het Neder landse kolonialisme in Azië te verwy- deren". Indonesië, aldus Djoeanda, zal iedere buitenlandse hulp aanvaarden, die ge geven wordt zonder „voorwaarden". Indonesië heeft „nog" geen wapenen in het buitenland gekocht. De Indone sische regering heeft de situatie in het eigen land ,4n de hand", aldus Djoeanda. voor koude dagen Heerlijk warm zuiver wol Prachtige kleurige streepdessins Exclusief grote collectie Zeldzame jongensmarkt - aanbieding voor de ongekend lage prijs van Levendige bijval van uitverkochte zalen Met blijdschap constateren wy de voortdurend groeiende belangstelling onder de jongeren voor „goede" muziek, hetgeen weer tydens de twee Jeugdconcerten der Maatschappij voor Toonkunst bleek. Tweemaal een totaal uitverkochte Stadsgehoorzaal, terwijl honderden aan vragen moesten worden afgewezen. Een prachtige inzet voor het in dit seizoen jubilerende „Toonkunst" 125-jarig bestaan! dat deze concerten organiseert en thans het 58ste Jeugdconcert van stapel liet lopen. Zoals steeds waren Eduard Flipse en zyn Rott. Philharmonisch Orkest present om het te verzorgen: met het bekende enthousiasme, dat hen kenmerkt! Flipse weet in de meeste gevallen een boeiend programma samen te stellen, dat de jongens en meisjes aanspreekt en dat hij met een vlot praatje inleidt. Daarmee houdt hy dan onmiddellijk de aandacht gevangen. De nodige spanning roept hij op met de opening: Beethoven's dramatische ouverture Egmont, waarin deze de es sentie van het ganse drama rond Eg mont en Hoorne vastlegt. Ook omdat de jeugd deze tragische episode uit de geschiedenislessen kent, ontstaat een nauw contact. Tyrannie, waaronder het Nederlandse volk gebukt ging, is boven dien niet iets van vroeger eeuwen. Ook al hebben weinig van de jongeren deze aan den lijve ondervonden, er is genoeg over gesproken, dan dat zij niet zouden weten, wat zij betekent. In 1810 ge schreven, spreekt deze muziek met felle kracht. Met kernachtige plastiek in de karak teristieke thema's, tevens met poëtische bezieling, heeft Beethoven het drama in strengste vorm tot uitdrukking ge bracht en de inleidende muziek tot Goethe's Egmont-drama tot een over winningshymne der menselijke vrijheid gemaakt. De vertolking was alleszins boeiend! Uit een gans andere wereld komt Schubert's „Rosamunde", de „entr'act" muziek tot diens opera naar het toneel stuk van de dichteres Heimine Chezy, die door de weinig belangrijke inhoud al lang van het repertoire verdwenen ls. Maar Schuberts zoetvloeiende melo dieuze en fijnzinnige muziek hierbij leeft nog volop, wat ook deze middag bleek. Als merkwaardig contrast een heden daags werk, namelijk de „Ballade voor orkest", van Henk Badings, diens sym fonische variaties over het middel eeuwse lied „Het waren twee Conincks- kinderen" (van 1950), waarin deze door meerdere effecten zijn huidige voor liefde voor de elektronische muziek reeds aankondigt. Badings onderscheidt zich hier door een eminent oproepen van de sprookjesachtige sfeer in een her haaldelijk aan Wagner herinnerend orkestraal gewaad. In- en uitleiding 1 zijn, als bij de oude Ballades, aan de harp toevertrouwd, de hobo zingt het lied der koningskinderen, waarop met behulp van Griekse kerktoonsoorten en reminicenties aan het Gregoriaans, de Badings zo kenmerkende klank- kingen ontstaan, die hem ondanks I het verrassende nieuwe idioom, toch voor tallozen verstaanbaar maken, in i de grond omdat, naast het lntelleot, bij Europa in de mist Boven Parijs, Londen en Brussel ging hedenochtend een dichte mist. Binnen komende vliegtuigen konden daarom niet direct landen. Het scheepvaartverkeer op de Theems ligt stil. Het Nederlandse vrachtschip Duiven- dijk", dat de Theems werd opgesleept, kon men niet onder controle houden. Voor het kon worden vastgelegd, voer het tegen een havenhoofd en een schuit, die zonk. Vele Algerijnse rebellen gevallen In de vorige week zijn in het geheel 661 opstandelingen gesneuveld of gevan gengenomen; 18 opstandelingen gaven zich over, aldus is gisteren door het Franse leger in Algiers bekendgemaakt. De „Vrije Algerijnse regering" heeft gisteren in Cairo bekendgemaakt, dat op 22 oktober 102 Franse militairen zijn gesneuveld en 34 gewond. De opstan delingen schoten een Frans vliegtuig neer en vernietigden drie militaire voer tuigen. Oranje Nassau Museum naar Delfts Prinsenhof (Van onze Haagse redactie) Met 28 stemmen vóór en 9 stemmen tegen is in Den Haag door de leden vergadering van de vereniging .Oranje Nassau Museum" besloten, in onder handeling te treden met het gemeen tebestuur van Delft, om de collectie in het Prinsenhof te plaatsen. De reden van dit besluit is het zeer mi nimale bezoek, dat het Oranje Nassau Museum de laatste jaren heeft gehad. Men acht de oorzaak hiervan de slechte ligging, aan de Prinsegracht in Den Haag. In het pand nr. 3 is bovendien geen gelegenheid tot uitbreiding. Het museum „Het Prinsenhof" te Delft heeft reeds een belangrijke verzameling Oranjepor tretten en voorwerpen, die samen met de collectie van het Oranje Nassau Mu seum een dynastiek museum vormen, waarvoor waarschijnlijk meer belangstel ling zal bestaan. Men acht ook het Prinsenhof de meest geschikte plaats, omdat hier de Vader des Vaderlands leefde en stierf. Het museum verheugt zich al in nationale en internationale belangstelling. Tijdens de ledenvergadering werd jhr. W. Roëll, die 22 jaar voorzitter is ge weest, benoemd tot ere-voorzitter. Hij kreeg als dank voor zijn werk een pen ning van Willem V. De heer J. K. H. de Roo van Aldewerelt is de nieuwe voor zitter geworden. Djoeanda nodigt Tito tot een bezoek uit Premier Djoeanda van Indonesië heeft in een telegram aan president Tito van Zuid-Slavië de hoop uitgesproken, dat de Zuidslavische president in de loop van de winter een bezoek aan Indonesië zal brengen. Verder bedankt de Indonesische pre mier de Zuidslavische regering voor de „warme en spontane ontvangst" die hem ten deel is gevallen bij zijn bezoek aan Zuid-Slavië. Djoeanda zegt verder, dat de zienswijze en de denkbeelden van maarschalk Tito t.a.v. de grote mogelijkheden om het handelsverkeer uit te breiden en de economische be trekkingen tussen de twee landen te versterken, „aanlokkelijk" zijn. hem altijd het hart zich gelden laat. Deze variaties zijn met meesterschap geschreven. Men volgde ze met gespan nen aandacht, want er ging een sug gestieve werking van uit. Tot besluit de ,Dans van de fee Dra- gée" en de „Bloemenwals" uit Tsj ai- kofski's „Notenkraker"-suite, met ge bruikmaking van de Celesta, waarmee de componist in Parijs had kennis ge maakt. De eminente instrumentatiekunst van de grote melodieus Tsjaikofski waar borgt, naast de compositorische en coloristische vondsten steeds het groot ste succes, vooral wanneer zij zo over tuigend en met toewijding weergegeven wordt, als ditmaal het geval was. Een instructieve middag, met de interessante Badings-vertolking in het centrum. Wy geloven, dat Flipse er goed aan gedaan heeft, ook een hedendaagse compositie op het pro gramma te plaatsen. Zijn jeugdig ge hoor blijkt daar wel degelijk voor open te staan! De aandacht op deze eerste middag liet niets te wensen over, de bijval was levendig! H. Kunstmaan over de polen De Amerikaanse luchtmacht zal. in de periode december-januari, de eerste aard-satelliet van een nieuwe lanceer basis aan de Amerikaanse westkust lan ceren. Een bijzonderheid is voorts, dat voor het eerst een satelliet gelanceerd zal worden, waarvan de baan om de aarde noord-zuid gekozen is. De satelliet zal dus, als alles goed gaat, over beide po len cirkelen. Weer protesterende vrouwen in Johannesburg in arrest De politie in Johannesburg, Zuid- Afrika, heeft gisteren ongeveer vijfhon derd vrouwen, die een protestbetoging wilden formeren, by een autobusstation gearresteerd. De vorige week zijn naar schatting negenhonderd van deze pro testerende vrouwen gearresteerd. De ge vangenissen van de stad raken tot de nok toe gevuld In een karavaan autobussen waren de vrouwen uit de naturellenstad Alexan dria naar Johannesburg gekomen. Zy juichten en zongen toen zij een optocht formeerden. De politie, die met verster king ter plaatse was verschenen, ver telde haar dat zij zonder officiële ver gunning niet mochten betogen. Des ondanks wilden de vrouwen naar het kantoor marcheren dat de reispasjes uit geeft zonder welke men binnen de Unie niet reizen mag. De vrouwen werden in vrachtwagens geladen en naar de cellen gevoerd. Toen zy weg waren verschenen dertig ande ren, die eisten dat men haar ook zou arresteren. De politie weigerde, waarop de dertig vrouwen het verkeer begonnen op te houden. Toen werden zy wel ge arresteerd. Acht andere vrouwen, die arriveerden toen haar dertig voorgangsters in een politie-auto om de hoek verdwenen, moesten hetzelfde middel aangrijpen eer zij gearresteerd werden. RECHTZAKEN Gemeente-ontvanger wegens fraude veroordeeld De Alkmaarse rechtbank heeft de 38-jarige gemeente - ontvanger van Oude-Niedorp tegen wie de Officier van Justitie jhr. mr. A. J. Reigersman 14 dagen geleden wegens verduisteringen 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf met aftrek had geeist, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 9 maanden zon der aftrek en 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, met de be paling dat hij zich onder toezicht zal stellen van de r.k. reclassering. Hij had in het tijdvak september '56 tot mei '58 ten nadele van de gemeente Oude-Nie- dorp mede door manipulaties met man daten, verduisteringen gepleegd tot een bedrag van f. 7.983 en ten nadele van de vereniging R.K. Gezinszorg, waarvan hij secretaris-penningmeester was, een bedrag van f. 7.783. De ontvanger is in middels in zijn functies geschorst. Volgende week onderhoud Dulles-Soebandrio Volgens gezaghebbende kringen zal de kwestie Nieuw-Guinea het voor naamste onderwerp zyn tydens het onderhoud, dat de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken dr. Soebandrio, naar verwachting de vol gende week met zyn Amerikaanse ambtgenoot John Foster Dulles in Washington zal hebben. Minister Soebandrio vertrekt visdag a.s. naar Seattle in verband met de con ferentie van de landen van het Colom- bcplan. Op de heenreis zal hij Washing ton aandoen, en na afloop van de bij eenkomst in Seattle zal hij naar Londen vliegen, voor de besprekingen over de kwestie Nieuw-Guinea met de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Sel- wyn Lloyd. Volgens genoemde zegslieden, vliegt Soebandrio tenslotte naar Moskou, voor besprekingen met zijn Russische collega Andrei Gromyko. De Zeven Provinciën in Kopenhagen Het Nederlandse vlooteskader, be staande uit de kruiser „De Zeven Provinciën", de torpedoboot jager „Gel derland", Hr. Ms. „Van Zyll" en de onderzeeboot „Tijgerhaai" is vandaag te Kopenhagen aangekomen voor het bezoek ter gelegenheid van de 300ste verjaardag van de slag in de Sont. In deze slag. in 1658 dus, brak de Nederlandse admiraal Obdam de blok kade van Kopenhagen door de Zweedse vloot. Het eskader staat onder bevel van vice-admiraal H. H. J. Pröpper, bevel hebber van de Nederlandse zeestrijd krachten. Op het programma van dit vlootbe- zoek staat o.m. een bezoek van vice-ad miraal Pröpper aan de Koning van Denemarken.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3