J?A8 UNIE-OPTIEK 30% KORTING S.E.R.-adviesvestigingsbesluit het autoreisbureaubedrijf voor Kerkelijk Leven fttCWiüMMxi Met een enkel woord Agenda 1 i P DINSDAG 28 OKTOBER 1958 De commissie adviezen vesti gingsregelingen van de Sociaal- Economische Raad heeft aan de staatssecretaris van Economische Zaken geadviseerd zich te ver enigen met het voorstel van de op dit gebied werkzame organisaties van ondernemers om voor het autoreisbureaubedrijf een vesti gingsbesluit in het leven te roepen. Gezien de ontwikkeling: van het toe risme acht de commissie het gevaar niet denkbeeldig, dat onbekwame on dernemers zich op dit terrein bewegen. NED. HERV. KERK Beroepen te EmmeroompascAium R. D. H. Naber te Lathem die dot beroep ook aannam. Benoemd tot bijstand In het pastoraat te Emmen W. F. Dikboom te Zuidlaren. Aangenomen naar 's-Heer Hen driks kinderen G. J. T. van Dijk, vicaris te Mep pel. Bedankt voor Opheusden W. Vroegindewey te Bameveldi; voor Poort vliet (toez.) P. de Jong te Kootwijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuwer kerk a. d. IJ6sel J. Niemanrtsverdriet, kand. te Borendrecht. Bedankt voor Veenwoudsterwal J. Nlerop te Dwingelo. Aangenomen naar Andljk (vac. wijlen D. Zwart) L. H. Kwast te Hoogeveen; naar Groningen-west (vac. dr. L. van der Zanden) L. Blijdorp te Aalten. De Kerkeraad van 's -Grave nlhage -oost heeft het tweetal in de vacature van ds. F. E. Hoesktra teruggenomen, aangezien ds. L. H. Kwast te Hoogeveen, dae op dit tweetal stond met dB. K. A. Firet te Över- 6chie, het beroep naar Andljk aannam. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuw-Amsterdam H. van der Schaaf te De Rrlm. Tweetal te 's-Gra- venhage-west C den Hertog te IJmmiden en P. Op den Velde te Hilversum-oost. Bedankt voor Rotterdam -Krai togen G. Blom te Meerkerk. EVANG. LUTH. KERK Aangenomen naar Middelburg-Vllssln- gen W. F. ten Rouwelaan te Bodegraven. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Musselkanaal W. Veens tra te Treebeek. die het beroep ook aannam. Bedankt voor Gromngen-noord W. Har- kemia te 's-Gravenhage. Het optreden van Osborn ZWINGLI BOND RICHT ZICH TOT MINISTERRAAD Leden van de „Zwingli"-Bond hebben een schrijven aan de ministerraad ge richt van de volgende inhoud. „Een groep lezers van het principieel-Vryzin- nige Christelijke blad „Zwingli", kennis genomen hebbende van wat er op de Osborn-bij een-komsten eind augustus en begin september te Den Haag en Gro ningen is voorgevallen, overwegende, dat is komen vast te staan, dat bij geen enkele der genoemde bijeenkomsten een wetenschappelijke controle op de juist heid der voorgewende genezingen is ver richt; overwegende, dat eveneens is komen vast te staan, dat talloze zieken en gebrekkigen na het vertrek van de heer Osborn, in dezelfde lichamelijke toestand, maar in zeer gedeprimeerde geestelijke toestand op het terrein ach terbleven; overwegende, dat de burgers van een vrij land beschermd moeten worden tegen blootstelling aan derge lijke acties, die bij tienduizenden valse hoop en daarna scherp geestelijk leed veroorzaken; overwegende, dat de gees telijke volksgezondheid een te kostbaar goed is, dan dat zij op een dergelijke wijze zou mogen worden aangerand; overwegende, dat de bestaande geloofs vrijheid in een land geen vrijbrief mag worden tot acties, die gelijk staan met I massale kwakzalverij; overwegende, dat reeds in 1858, onmiddellijk na de „genezingen" te Lourdes, door de R.-K. Kerk een strenge wetenschappelijke. geneeskundige controle werd ingesteld en dat nu, 100 jaar van beschavings- j vooruitgang daarna, geen enkele con- i trole bij de Osborn-meetingen werd gehouden; overwegende, dat de bedoel de bijeenkomsten tegelijk ook gods dienstoefeningen waren, die naar onze wet slechts in besloten ruimten mogen worden gehouden, betreurt, dat de overheid de bedoelde bijeenkomsten ongestoord haar gang heeft laten gaan en dringt erop aan, dat ten spoedigste zekerheid aan het volk wordt gegeven, dat een dergelijke acüie op Nederlandse grond geen herhaling zal kunnen vin den". Pseudo-dominee in Zwolle aangehouden De 19-jarige Hagenaar, die in sep tember en oktober de Hervormde Ge meente va/n Moerkapelle in het ootje nam door zich als theologisch kandidaat uit te geven en zo vier zondagen de preekstoel besteeg om de dienst te leiden, is maandag door de politie in Zwolle op verzoek van zijn moeder aangehouden. De jeugdige fantast scheen nog niet genoeg te hebben van het avonturiers-bestaan. Hij kwam ver leden week naar Zwolle om er een baantje te zoeken. Bij verschillende zaken in de Overijsselse hoofdstad heeft hij gesolliciteerd. Daar zijn financiële toestand niet zo gunstig was, heeft hij het weekeinde doorgebracht bij het Leger des Heils. Gisteren heeft de politie hem toen aangehouden en naar zijn ouderlijk huis teruggestuurd. EMERITAAT ds. J. KAMPHUIS De classis Rotterdam der Geref. Ker ken heeft aan ds. J. Kamphuis te Delfs- baven eervol emeritaat verleend, wegens zijn benoeming tot opvolger van wijlen prof. P. Deddens tot hoogleraar in de kerkgeschiedenis en kerkrecht aan de Theologische Hogeschool te Kampen. GEREF. ZENDING GAAT ZICH ORIENTEREN OP MEER ZENDINGSTERREINEN De ontwikkeling van de zendingssi tuatie in Indonesië is voor de zending van de Geref. Kerken aanleiding ge weest om zich af te vragen, of er geen reden bestond om zich bezig te houden met de vraag, of het gewenst was om naast het zendingswerk in Indonesië cm te zien naar meer zendingsterreinen Generale zendingsdeputaten hebben thans besloten om voorbereidend werk te doen, teneinde op zo kort mogelijke termijn tot dit doel te komen. Van twee zijden in Argentinië en Brazilië werd aan de gereformeerde zending de vraag gesteld, of men in deze landen wilde komen werken. Daar naast werd ook de aandacht van gene rale zendingsdeputaten gericht op mo gelijkheden elders in de wereld, die nog onderzocht worden. Deputaten hebben nu besloten om naar Argentinië en Bra zilië een aantal waarnemers te sturen die op korte termijn een rapport zullen hebben uit te brengen over de moge lijkheden, die er voor zendingswerk in deze landen liggen. Dit is niet alleen tot schade van de bona fide ondernemers, maar ook tot schade van het publiek, waarvan een groot deel zyn vakantiegenot met be trekkelijk weinig middelen moet zien te verkrijgen. Groepsvervoer, waarvoor krachtens de Wet Autovervoer Personen vergunning is verleend, valt niet onder de werkings sfeer van de voorgestelde regeling. Aan het stellen van eisen inzake be kwaamheid en kredietwaardigheid aan ondernemers, die zich op het gebied van de reisbureau- en passagebureaubedrij- ven willen vestigen bestaat, aldus bleek bij het overleg met de ondernemersorga nisaties, geen behoefte. Zij zijn van oordeel, dat een goede bedrijfsuitoefe ning in voldoende mate gewaarborgd is. De grote vervoerondememingen, als de Nederlandse Spoorwegen en de lucht vaartmaatschappijen, welker medewer king veelal onmisbaar is, selecteren zelf in voldoende mate om elke kans op beunhazerij uit te sluiten. De werkgeversorganisaties achtten een vestigingsbesluit slechts van belang voor zover daaraan een zekere bescher ming van de naam van het bedrijf kan worden ontleend. Dit acht de commissie adviezen vestigingsregelingen geen juiste beweegreden, omdat de vestigingswet niet ten doel heeft bescherming van de soortnaam, waaronder een bedrijf wordt uitgeoefend. Aan de wensen van de ondernemers op dit punt kan naar de mening van de commissie niet door vaststelling van een vestigingsbesluit worden tegemoet gekomen. Koningin bezocht legeronderdelen H.M. de Koningin bezocht vandaag de legeronderdelen te Empel, Vught en Grave. Zij arriveerde met haar gevolg om 10.20 uur by het oefenterrein der Genie in Empel. Na te hebben geluis terd naar een korte uiteenzetting over de organisatie van het depot genie troepen door de commandant luitenant kolonel L. C. Dykstra sloeg de Koningin enige verrichtingen gade van oefenende Genietroepen by de Oude Dies. Daarna vertrok de landsvrouwe naai de Lunettenkazerne te Vught, waar zy na de erecompagnie te hebben geïnspec teerd, de manschappenkeuken en de hindernisbaan bezichtigde. Verder toonde een peloton hoe onder moeilijke om standigheden veldversterkingen worden aangelegd. Tijdens de koffie in de versierde film zaal werden vele militaire en burger lijke autoriteiten aan de Koningin voor gesteld. Velen stonden langs de weg van Vught naar Grave om Koningin Juliana toe te juichen, op de laatste etappe van haar eendaagsbezoek aan drie leger onderdelen. In vol ornaat stond het tamboerkorps 15e bataljon Stoottroepen, waarbij tevens was ingedeeld de trots van het tamboerkorps, „Kees de Bok". Hare Majesteit inspecteerde een ere compagnie en bezichtigde daarna het legeringsgebouw 11e Intendance Com pagnie en de eetzaal voor de man schappen. Op 20 november zal de honderdste geboortedag van de beroemde Zweedse schrijfster Selma Lager- löf herdacht worden. In Zweden zullen dan drie bijzondere post zegels met haar beeltenis worden uitgegeven naar een ontwerp van Sven Ewert. Dit is een van de her denkingszegels Sovjet-Unie weigert staking kernproeven Sovjet-Rusland heeft gisteren bekend gemaakt dat het weigert om van vrij dag af zijn kernproeven voor een jaar te staken, zoals Amerika en Engeland aangekondigd hadden te zullen doen. De Russische onderminister van Buiten landse Zaken Zorin legde deze verkla ring af in de politieke commissie van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties te New York. Het standpunt van de Westelijke mo gendheden die weigeren onmiddellijk en onvoorwaardelijk hun kernproeven te staken, is voor de Sovjet-Unie reden om voort te gaan met kernproeven. Zij zal dit doen in de verhouding één tot één ten aanzien van het aantal proeven van Amerika en Engeland tezamen, tot dat het aantal Russische ontploffingen na 31 maart van dit jaar geluk zal zijn aan het aantal kernexplosies van Enge land en Amerika sedert die datum", al dus Zorin. De Russische regering zal net zo han delen indien Amerika en Engeland ook in de toekomst een overeenkomst voor algehele staking van kernproeven biyven dwarsbomen. Maar indien Ame rika en Engeland bereid zyn om met Rusland overeen te komen direct en voorgoed de proefnemingen met deze wapens te staken, zal Rusland ogen- blikkeiyk met de proeven ophouden, hoewel de Sovjet-Unie veel minder proefexplosies heeft teweeggebracht dan Amerika en Engeland, aldus de Rus sische zegsman. Voordien had de Belgische afgevaar digde Nisot verklaard, dat naar de me ning van de Belgische regering actie voor het opschorten van kernproeven „langzaam en stap voor stap" moet voortgaan. Hij achtte het ontwapenings probleem byzonder ingewikkeld omdat ook de kwestie van veiligheid er is inbe grepen. Wereldspaardag 1958 op 30 oktober Tegeiyk met de spaarbanken van alle landen, die verenigd zijn in het Inter nationaal Instituut voor het Spaarwezen, gaan ook de spaarbanken, aangesloten by de Ned. Spaarbankbond op 30 oktober a.s. weer de Wereldspaardag vieren, of misschien zelfs een Wereldspaarweek, die zich uitstrekt over de laatste week van oktober. Met deze actie willen de genoemde spaarbanken jaariyks de aan dacht vestigen op het belang van het sparen. Door de op 1 oktober jl. in werking getreden Jeugdspaarwët en de in voor bereiding zynde spaarregeling voor amb tenaren wordt het „spaarklimaat" voor de Wereldspaardag en -week by uitstek gunstig geacht. De Spaarbanken ver wachten dan ook een toeloop van nieuwe spaarders. Va^ 7 tf c fi t s VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO; 18.00 Lichte muz. 18.20 KVP, caus. 18.30 Metropole ark. en soliste. 19.00 i Nws. 19.10 Act. 19.20 Sportpraatje. 19.30 Gram. 20.30 Ja, met my, schets. 20.35 Pia nokwart. 21.05 Aan de poorten van een nieuwe tijd, caus. 21.35 Concertgebouwork 1 22.05 Dubbel-kwartet. 22.20 Gram. 22.45 Avondgebed en lit kal. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Fabrieks Fanfare. 18.55 Paris vous parle. i 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Cabaret. 20.55 Gram. 21.45 Act. 22.00 Toneelbeschouwing. 22.15 Pianorecital. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 New York calling. 23.21 Gram. 23.3024.00 Bedgeheimen. TELEVISIEPROGRAMMA Eurovisie: 11.1512.30 Londen; Opening v. Parlement. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Het zwarte woud. 20.45 Documentair pro gram. 21.0022.30 Film. VOOR WOENSDAG 29 OKTOBER Hilversum I, 102 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.40 Idem. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gewijde muz. 9.00 V. d. zie ken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.10 Ik ben het hoofd van het gezin, hoorsp. 12.10 Musette-ens. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Kamerork., koor en solist. 12.37 Ned. Herv. kerkd. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Lichte muz. 13.50 Semele, op'era (le en 2e acte). 15.25 Indiase muz. 16.00 V. d. Jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Spectrum van het Christeiyk organisatie- en verenigingsleven. BINNENLAND Van 31 oktober tot 2 november a.s. zullen de Amerikaanse fregatten U.S.S. ..Keiler", U.SB. ..Tweedy" (belden 1350 ton) en U.S.S „Roberts" (1745 ton) een niet-officieel bezoek brengen aan Wil lemstad (Nederlandse Antillen). In aan sluiting hierop zal van 3 tot 7 november de Engelse onderzeeboot H.M.S. „Aurochs" (1120 ton), welke op weg is van Australië naar Engeland, eveneens een niet-officieel bezoek aan Wiiüleanstad brengen. Prof. dr. F. C. Gerretson, die in de nacht van zondag op maandag te Utrecht is overleden, zal donderdag om 2 uur op de Algemene Begraafplaats „Crooswljk" te Rotterdam ter aarde besteld worden. De luichtpostsl/uitingen voor opva renden van Hr. Ms. Snellius zijn vastge steld op: 5 november (08.00 uur), 19 no vember (08.00 uur). 26 november (08.00 uur) en 2 december (13.00 uur). De brie ven dienen geadresseerd te zijn: p/a Am sterdam C.S.-Marine. Gisterochtend is de 5-jarige Egbert Mooy uit Slootdjorp. toen hij met zijn autoped de overgang van Rijksweg no 7 bij ae Wierweg overstak, door een perso nenauto. die uit de richting van de Af sluitdijk kwam gegrepen en gedood. Te Zeist is in de ouderdom van 91 Jaar overleden dr. H. Blanken, oud-ge neesheer-directeur van het Sanatorium Sonnevanck te Harderwijk, een der pio niers op het gebied van de bestrijding van de t.b.c. in ons land. Dr. Blanken was eerst werkzaam als praktiserend arts te Waddinxveen en trad in 1912 op als ge neesheer-directeur van het Sanatorium Sonnevanck. welke fuctie hij heeft be kleed tot 1929. Over het vraagstuk der werkclassifi- oatle houdt het contactorgaan voor be ambten in het N.V.V. zaterdag 15 novem ber een conferentie te Utrecht BUITENLAND Dank zij een dit Jaar van kracht ge worden programma van militaire paraat heid kunnen in communlstlsch-China onmiddellijk bijna vyf miljoen goed op geleide Jongelieden onder de wapenen worden geroepen. aJldus meldt Radlo-Pe- letog. De meesten behoren tot de boeren stand. In Taipeh. de hoofdstad van For mosa. is officieel meegedeeld, dat sedert de hervatting van de beschieting van Quemoy door de Chinese communisten 19 burgers op hot eiland zijn gedood en 31 gewond, van wie elf zwaar. Er zijn 333 huizen volledig en 156 gedeeltelijk ver woest. De Grieks-Cyprische verzetsorgani satie Eoka heeft er gisteren in strooibil jetten op gezinspeeld bereid te zijn haar geweldioampagne tegen de Britse over heersing op Cyprus te staken. In de pam fletten. die gericht waren tot de Britse regering, verkondigde de Eoka dat poli tieke maatregelen in de plaats moeten komen van het militaire optreden om een eind te maken aan de strijd op het eiland. Waarnemers vermoeden dat de Eoka doelt op een hervatting van onderhandelingen zonder besprekingen met Ma karlos daar bij uit te sluiten. Communistisoh-China heeft volgens een toonaangevende reder te Hongkong 126 schepen gecharterd ter vergemakke lijking van de expansie van zijn handel met andere landen. Het zijn Engelse. N e- derlandse Zweedse. Noorse, Panamese en Westdultse. maar geen Amerikaanse schepen. Het Russische communistische par tijblad „Prawda" heeft vandaag geklaagd over de wapenhandel tussen de Westelijke landen en Israël. Het blad. geciteerd door Tass. zegt dat de koortsachtige bewape ning van Israël in de afgelopen paar maanden ln het oog is gelopen. Israël heeft oontraoten voor de levering van wapens gesloten met Engeland. Frankrijk, Italië. België en de V.S aldus „Prawda". De Noorse minister van Buitenland se Zaken. Lange, heeft gisteren in het parlement verklaard, dat Noorwegen het voorstel van premier De Gaulle voor een .politiek directoraat" in de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie niet kan aan vaarden. HIJ zei. dat alle leden van de NAVO hun mening moeten kunnen weer geven ln elk politiek adviserend orgaan. Twee Poolse piloten zijn met een sportvllegtulg naar Wiener-Neustadt uit geweken, waar zll de Oostenrijkse autori teiten om asiel hebben gevraagd. In Nice Is overleden de rechter van het Internationaal Gerechtshof ln Den Haag, Jose Guastavo Guerrero. Hij ls 82 Jaar geworden en was dm San Salvado© ge- Doren. NCRV: 18.00 Gram. 18.15 Boekbespr. 18.30 R.V.U.: De toekomst van Europa, door dr. A. L. Constandse. Derde lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Kerkkoor. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af, caus. 20.00 Planorecital. 20.25 Radiophil- harm. ork^ en solist. 21.10 10 Jaar Gere formeerd Jeugdwerk, caus. 21.30 Muzikale caus. 22.00 Algerije, Frankryks zorgen kind, rep. 22.15 Lichte muz. 22.45 Avond- cverd. 23.00 Nws. 23.15 Zaalsportuttslagen. 23.2024.00 Platennieuws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De OntbytcluD. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. vtouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. en ten toonstellingsagenda. 13.20 Dansmuz. 13.50 Medische kron. 14.00 Gram. 15.00 V. d. Jeugd. 17.00 De Kat van de stoel. 17.50 Regerlngsuitz.Ryksdelen Overzee: De werkende vrouw ln Curagao door mevr. L. Steenhof-Vonk. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Amus. muz. 19.00 V. d. jeugd. 19.10 Opruiming, toespraak. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA; 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door, caus. 20.15 Theaterork. en sol. 20.55 Mijn naam ls hond. 21.15 Désiré Bisquec maakt een bootreis, hoorsp. 22.35 Gram. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30 Hammond-orgelspel. 23.50 24.00 Socialistisch comm. in Esperanto, TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.30 Jonkvrouwe de la Selgllére, blijspel. 21.50 Dagsluiting. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA (over de 4e l(jn van 1820 uur) Domino, Waltz of Paree, Orkest Stanley Black; Rlen qu'une chanson. Oü sont-lls done?. Ouylalne Guy; Toi Je t'aimerai. La cueillette du coton. Orkest Franok Pourcel; C'était hier. Gondolier,. Les Com pagnons de la Chanson; C'est ls bon. Boum. Orkest Stanley Black; For' heaven's sake. John Williams; Please don 't walk about me when I'm gone Errol Garner; Anna Baiao - Auf Jamaica Tamplco - O Mamajo Cumana - Baiao Bongo - Bue nos Aires - In Yucatan. The Kollbrls; La vita un paradiso dl bugle. Museto. Nllla Plzzi; Fools rush in. Should I. Orkest Stanley Black; Ballata selvaggia, A1 que bom. Franco el G 5; Kautchuk, Rumbah Tambah. Orkest Max Greger. Would you like to take a walk. Beau night in Hotch- kiss corners. Jackie Davis; I'll get. by. Jeanine, Orkest Nelson Riddle; When your lover has gone, Heart and soul, Sue Raney; Something to remember you by, S'posin', Orkest Nelson Riddle; Tdllp time, Beat me dady, eight to the bar. The An drews Sisters; Boady and soul, Night train, Jump jive and Wail. You rascal you. Lous Prima; Spain, Hamp's jazz flamenco, Lonel Hampton. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 V. d. scholen. 13.00 Dansmuz. 13.30 V. d. boeren. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Hoorsp. 14.40 Gevar. muz. 15.00 V. d. scholen. 16.00 Hoorsp. 16.30 Idem. 17.00 Vespers. 17.45 Progr. v. oudere mensen. 18 00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 19.45 Volksdan sen. 20.00 Gram. 20.30 Round Britain Quiz. 21.00 Pianorecital. 22.00 Nws. 22.15 Klankb. 23.15 Idem. 23.45 Pari, overz. 24.00 Nws. 0.060.36 Pianotrio. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Da le's Dagboek. 12.30 Nws. en lichte muz. 13.00 Dansmuz. 13.30 Nws. en gevar. progr. 14.00 Lichte muz. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Nws. en sport. 15.50 V. d. vtouw. 16.05 Ork. conc. (Om 16.30 Nws.). 16.45 Variété ork. 17.30 N^s. en mrs. Dale's dagboek. 17.45 Gevar. progr. 18.30 Nws. en Roundabout. Om 19.30 Nws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Joum. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws en verz. progr. 22.30 Nws. en gevar. progr. 23.00 Lichte muz. 23.30 Nws. 23.40 Lichte muz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.551.00 Nws. Nordvvestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ge var. muz. 14,15 Amus. muz. 16.00 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.35 Lichte muz! 18.00 Gram. 19.00 Nws, 19.50 Opernconc. 21.45 Nws. 22.10 Lichte muz. 22.30 Amus. muz. 23.15 Omr, Symf. ork. 24.00 Nws. 0.10 1.00 Lichte muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Symf. ork. 13.25 Gram. 14.20 Kamermuz. 15.10 Symf. conc. 16 55 Gram 18.30 Symf. conc. 21 46 Gram. 22.45 Nws. 23.10 Gram. 23.52—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen 16.02 Gram. 16.30 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.10 Ork. conc. 17.15 Piano- recital. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Gram. 18.10 Lekenmoraal en -filosofie. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 GTam. 20.00 Hoorsp. 21.00 Gram. 21.30 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Etnische muz. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.10 Idem 14.15 Kamermuz. 15.15 Koorzang 15.30 Gram. 16.05 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Pianorecital. 17.55 Gram. 18.30 Jazz. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.10 Vrije tijd. 22.55 Nws. DINSDAG Rijksmuseum voor Volkenkunde. Lezing Tom Harrison over „De volkeren van Cen traal-Borneo". 8 uur nam. Universiteit (filmzaal). K. en O.-film- studiekrlng „Experiment i' films van Filmfestival Expo". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal). K. en O Popu lair concert R'dams Phllharmonlsch Or kest o.l.v. Ed. Fllpse. Solist Cor de Groot 8 uur nam. Gymnasium (Frulnlaan). Jeugdbyeen- komst Int. Samenwerking. Spreker dr. lr. H M. J .Hart en mej. R. Vendrlk 8 uur nam. Schouwburg. Abonnementsvoorstelling Toneelgroep Theater ..Orpheus daalt af'. - 8 uur nam. Kantine Doelenkazerne. Kokschool Ca baret Jan Blaazer 8 uur nam. Stationsweg 12. Buitengewone ledenver gadering Ver. „Koninginnedag". 8 u. nam. Petruskerk (K. Onneslaan). Lezing over Lourdes. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Oudheden. Lezing dr. A. Klasens over de Ned. opgravingen ln Egypte. 8 uur nam. WOENSDAG Stadszaal (grote zaal). R.-K. Alma Ma ter-koor, o.l.v. W. Mlzée. 8 uur nam Lakenhal; Leldse Week voor Intern. Samenwerking. Bijeenkomst van gemeen tebesturen. Spr de heren VL Thomas sen en A. Molter. 3 uur nam. Boerhaavezaal (L. Vrouwenkerksteeg). Opening Europa-tentoonstelling. 8 uur nam. Acad. Ziekenhuis (kerkzaal) Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Den Burcht. Revue Tien Jaar Sleutel bloem. 8 uur nam. Prediker. Spr. ds. J. A. Smlnk te Den Haag. 8 uur nam. Wijkgebouw Levendaal. Centr A.R. Kles- ver. Spr. Chr. v. d. Heuvel over actuele economische problemen 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal Pa&sap-de monstraties. 25 en 710 uur nam. DONDERDAG Volkshuis. Bijeenkomst Vrouwenorgani saties Week voor Intern. Samenwerking Spr. mevr. Smits-Witvliet en mej. C C Meyers. 2.30 uur nam. HAARLEMMERSTRAAT 214 BETERE MONTUREN BETERE GLAZEN BETER VAKMANSCHAP VOOR IEDEREEN. Zwart-wit (Van onze t.v.-medewerker) Minister Luns vertelde ons gisteren vlot, doch uiterst bedachtzaam van zijn Amerikaanse successen, waarbij hij zo ver ging de stelling te poneren, dat de instemming van zijn collega Dulles met de door het Nederlandse kabinet ge volgde Nieuw-Guinea-politiek wel een goede uitwerking op de publieke opinie hier te lande zal hebben. De heer Luns zei het druk te hebben, maar het is toch te wensen dat hij tijd zal vinden de vaderlandse kranten, verschenen tijdens zijn afwezigheid, in te zien, waardoor hij ervaren zal, dat het met huid en haar slikken als zoete koek van wat Amerika denkt en doet, er echt niet helemaal meer bij is. Begeleid door een Vlaams commen tator zagen we verder het wit-zwart effect van de rook, stijgend uit de be faamde schoorsteen van de Sixtijnse kapel, de werkelijkheid van een dra matische kortsluiting. Na het journaal werd de weermeneer verdrongen door een storing, gevolg van een onnozele verkeerde schakeling. Sport, toneel en film werden daarna volgens programma afgewerkt, dat wil voor Cottaar. Hofstra en Van Domburg zeggen: deskundig. Het score-bord van de sportredacteur was te ver van de camera om leesbaar te zijn, „Dorp aan de rivier" niet te oud om te boeien, maar het hoogtepunt was stellig ook voor niet-Katholieken, dunkt ons de geraffineerd knappe montage van de episode uit de film „De verduisterde hemel" van Franz Werfel (geregisseerd door (Sissle) Mariscbka) waarbij in derdaad door handig cameraspel de suggestie wordt gewekt, dat de paus was ingeschakeld in een speelfilm. Het glansnummer was ..Sammy", die niet zoals aangekondigd was. werd ge speeld door John Soer, maar die Soer was. Een formidabele toneelprestatie, maar evenzeer een wonder van geheu gen. dat bijkans feilloos verliep. De ge jaagde oplichter hadden we liever in gewetensstrijd bij de stoel vaarwel ge zegd dan uitgezeten tot de wraak hem uitschakelde, maar daaraan kan Soer niets doen. want zo heeft de schrijver het gewild.. Regisseur Van Gent ver dient een groot compliment voor zijn kundig en geduldig werk. In afwijking van het programma sprak Pater Verhagen geen epiloog, maar een proloog op een filmpje, waar in het conclaaf, dat leidde tot de ver kiezing van kardinaal Giuseppe Sarto tot paus (Pius X) in augustus 1903. werd uitgebeeld. Het leek een met grote ernst en toewijding geconstrueerd werkje, waarin op ongezochte manier naar een dramatisch hoogtepunt wordt toegewerkt. En dat tevens de verlos sing van een onzekerheid betekent, die ook thans een deel van de mensheid in zijn ban gevangen houdt. Vooral nu door de gisteren in ons blad door onze Romeinse correspondent gereleveerde toespraak van monseigneur Bacci dui delijk is geworden ook voor hen. die het nog niet beseften dat de witte rook voor velen betekenen kan het doorbreken van een zwart wolkendek. Den Brcht (Jacobazaal). Kadervergade ring Chr. Nat. Vakverbond. 7.30 uur nam. Gulden Vlies. Jaarvergadering N.V Leid- sche Wolspinnerij 11 uur voorm Stadszaal (groto zaal). Sempre Avanti's „Jong en Jolig' „Je moet er niet mee spelen". 8 uur nam. St.-Antonlus Clubhuls. Feestaovnd 40- Jarlg bestaan Marine Sanatorium Fonds. 8 uur nam. Gulden Vlies. Ledenvergadering Leldse Smalfilm Liga. 8 uur nam. Hoge woerd 175: Bijeenkomst Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „Fanfare". Alle leeftijden. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; Zondag: 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. I.uxor: „Scampolo" (Overschotje) Alle leeftijden. Werkdagen; 2.30, 7 en 9.15 u. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. r Lldo: „Fortunella". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4 45. 7 en 9.15 uur. Casino: „Malgret zet een val'18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Zijn laatste kraak". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus„O.K. mr. Deeds TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling van moderne Nederlandse grallek Dinsdag en vrydag van 11—13 uur. zaterdag 1416 uur (t/m 3) oktober) Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark l Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10-12 eD 2-4 uur Zon- en feestdaeeD 2-4 uur Rljksprentenkaoinet (Kloksteeg 25): Tentoonstelling „Portretten uit de Gou den Eeuw" (Werkd 25 uur nam.; tot en met 15 november) De avond- nachtdienst der apotheken te Leiden wordt waargenomen door Apo theek Tot Hulp der Mensohheld, Hooi gracht 43. tel. 21060 en te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest. Wilhelmiinapark 8, i I tel. 26274 j By geen gehoor by Uw huisarts of I specialist, bel op dokterstelefoon 22222. I Imposant novum (Van onze t.v.-medewerker) Hebben wij het goed, dan is net plan om de opening van 'het Britse parlement door Koningin Elizabeth via t.v. aan de wereld te tonen sterk gestimuleerd door de ervaringen opgedaan tijdens de kro ning op 2 juni 1953, maar ook door het gunstig verloop van de generale repe titie in Canada, doch vooral door het succes van het beeldend verslag van het bezoek van de jonge monarche aan H.M. Koningin Juliana onzer Nederlanden, dat niet zoals in het koninklijk verslag aan het parlement in Londen uitge bracht, in april, maar in maart van dit jaar plaats vond. Rond het middaguur hebben wij de realisatie van de plechtigheid, waaraan een enorme organisatie aan .tèn grond slag heeft gelegen, kunnen zien en horen. Dat alles ook zonder de schilder achtige kleuren indrukwekkend zou zijn, daaraan hebben wy geen moment ge twijfeld. omdat het uitspreken van de troonrede by onze overburen nu een maal veel meer dan bij ons in het kader van eeuwenoude tradities is vervat. Er waren naar onze verwachting drie kernpunten, waarvan het succes van de uitzending afhankelijk was en wel in de eerste plaats de kwaliteit van het werk van de tien camera-ploegen, waarvan er niet minder dan 7 in het Paleis van Westminster stonden opge steld en het gebruik, dat produktielei- der Peter Demmock daarvan zou ma ken. Ten tweede hing naar ons ge voelen voor België en Nederland veel af van het commentaar, verzorgd door het hoofd van de informatiesectie van de Vlaamse t.v. Lode van Uytven in hoogst eigen persoon. En ten derde en laatste hadden wij als criterium voor het sla gen gesteld het al of niet ten tonele voeren van de inspectie van het Huis voor de opening plaats vond, een grapje waarvan de oorsprong teruggaat tot 5 november 1605, toen Guy Fawkes plan om de zaak in de lucht te laten vlie gen, het z.g. buskruitverraad, verijdeld werd door weer een ander verraad. Dit was een filmfragment, ingelast tijdens het verblijf van de Koningin in de kleedkamer, waar zij met kroon en statiegewaad werd getooid. Zonder de minste reserve mag dan gezegd zijn, dat het ons niet zou ver wonderen als Demmock vroeg of laat in de Adelstand zou worden verheven, dat de (beste kijkers) Lode het best deed, zyn vertaling kort en bondig a prima vista tot een goed eind bracht zonder de stem van de koningin teveel en te- vaak uit te „faden" (zoals men het dimmen bij de BBC noemt) en dat is dan voor iemand die net 5 minuten voor de plechtigheid de tekst toegeschoven krijgt, wel een prestatie, die van gron dig vakmanschap getuigt. En tenslotte hebben we de mannen met de lantaarnen gezien, die het werk van politie en Scotland Yard nog eens (erg) dunnetjes overdeden. Dus hadden we niets meer te wensen, In feite hebben echter nog twee andere elementen tot dit overtuigend succes bijgedragen, die wij in onze calculaties niet hadden betrokken. Het eerste daarvan was de waardig heid, waarmee de jonge koningin zich bewoog en de klare wijze, waarop zij sprak, en ten tweede verdient Macmil- lan een extra-pluim, dat hij het heeft aangedurfd het feit van de uizending op een bijzonder royale wijze in de troonrede zelf tot slotonderwerp te ma ken. Daardoor werd het medium tot een middel tot getuigen. Het is te hopen, dat de NTS van avond een flinke plaats aan deze uit zending in het journaal inruimt. Men zal dan niet (de ontbrekende) Prinses Margaret Rose zien, maar heel veel andere zaken, die een mens niet vaak te zien krijgt en die niet alleen daar door zeer de moeite van het aanschou wen waard zijn. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). Si is S S bo fin Helsinki half bew. nno 2 10 0 Stockholm zwaar bew. nno 1 12 0 Oslo licht bew. windstil 15 0 Kopenhagen zwaar bew. wzw 2 11 0 Aberdeen onbewolkt z 1 14 0 Londen mist windstil 16 0 Amsterdam geh. bew. zzw 2 10 0 Brussel motregen zzo 1 9 0.5 Luxemburg mist no 2 13 0 Parijs onbewolkt windstil 14 0 Bordeaux mist windstil 14 0 Grenoble geh. bew. zw 3 13 0 Nice onbewolkt nnw 5 22 0 Berlijn motregen w 4 12 0.1 Frankfort mist windstil 15 0 München mist ozo 1 8 0 Zürioh geh. bew. o 2 7 0 Genève geh. bew. nnw 3 7 0 Locamo geh. bew. o 2 17 0 Wenen geh. bew. wzw 3 13 0 Innsbruck mist windstil 14 0 Rome onbewolkt no 5 24 0 AJaccio onbewolkt no 2 23 0.1 Madrid half bew. windstil 20 0 MaLlorca half bew. no 5 20 2 Algiers zwaar bew. wzw 2 20 0.5

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2