Generaal Ajoeb neemt liet gezag in Pakistan van president Mirza over WEERBERICHT Geen tweehoofdige leiding hij uitvoering reusachtige taak Meer begrip in Amerika voor de verhouding Nederland-Indonesië VANOCHTEND WEER ZWARTE ROOK BOVEN HET VATICAAN 97ste jaargang DINSDAG 28 OKTOBER 1958 No. 29580 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredaoteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 President Iskander Mirza van Pakistan heeft gisteravond bekend gemaakt, dat hü besloten heeft zich terug te trekken en alle bevoegdheden aan generaal Ajoeb Chan over te dragen. Deze heeft dus nu het opperste gezag in handen genomen, nadat hij eerder op de dag als premier, minister van Defensie en opperbevel hebber van de Pakistaanse strijdkrachten was beëdigd. Bovendien was hij minister voor Kasjmier geworden. Zoals men zich wellicht herinnert had president Mirza op 7 oktober j.l. de staat van beleg afgekondigd. Hij hief tevens de grondwet op en ontbond de centrale en provinciale regeringen en alle politieke partijen. Mirza verklaarde dit gedaan te hebben in het belang van het land, dat ernstig bedreigd werd door „verraders en politieke avonturiers", waarmee hij tevens doelde op de corruptie, die onder de politici een grote omvang had genomen. f/nrkwetrinrtar- ln binnen" en buitenland helaas de in- r (JOl SlClllClGl bClll GGIl druk hebben, dat generaal Ajoeb en ik niet altijd in overeenstemming met TT/'„„//f elkaar zouden kunnen handelen". Gene- fr GSIG1S6 UOllllCK raai Ajoeb zei later, dat president 1 Mirza's besluit was genomen „in het Na deze staatsgreep hebben journalis ten aan president Mirza gevraagd, wat er waar was van geruchten als zou er onenigheid bestaan tussen hem en ge neraal Ajoeb. Wij zijn al tientallen jaren de beste vrienden, antwoordde hij daarop. Thans is hij echter volledig teruggetreden ten gunste van de mili taire leider. In een verklaring over deze stap gaf hij gisteravond te kennen, dat dit geschied is „omdat elke schijn van een tweehoofdige leiding de doeltreffen de uitvoering van de huidige reusachtige taak kan belemmeren en omdat velen Mijnramp in Bishop (V.S.): 22 doden Opnieuw heeft zich op het Ameri kaanse continent een mijnongeluk voor gedaan: in een steenkolenmijn te Bishop in de Amerikaanse staat Virginia zijn gisteren door een ontploffing 22 mijn werkers om het leven gekomen. Ruim honderd en zestig andere mijnwerkers, die benedengronds waren toen 't onge luk geschiedde, wisten zich in veiligheid te brengen. In hetzelfde gebied heeft zich vorig jaar ook een ondergrondse explosie voorgedaan, welke de dood van 37 mijnwerkers veroorzaakte. Overigens geldt deze mijn als een van de veiligste in geheel Amerika. De explosie van gisteren begon op een diepte van tach tig meter en zette zich tot op een diepte van meer dan drieduizend meter yoort. De slachtoffers moeten onmiddelhjk na de ramp zijn gedood. Zweedse organisatie doet moeite voor de „37" Om inlichtingen gevraagd Op verzoek van een Nederlandse ad vocate heeft de Zweedse vluchtelin gen-organisatie „Svensk Ïnom-Euro- peisk Mission" (Zweedse inter-Euro pese missie) op zich genomen te trachten de 37 verstekelingen naar Indonesië teruggestuurde verstekelin gen in Zweden onder te brengen. ,We onderzoeken alleen welke de mo gelijkheden zijn om de vluchtelingen naar Zweden te brengen en hen hier te doen vestigen, zei mevrouw E. Svaerd, een woordvoerdster van de missie. We zijn begonnen besprekingen te voeren met de regeringsinstanties die alle aanvragen om een asiel in Zweden behandelen en het is onmogelijk de uit slag van deze besprekingen te voorspel len," aldus mevrouw Svaerd. Met de toeneming van de werkloosheid in Zwe den zal het moeilijker kunnen zijn dan vroeger, om vluchtlingen hier asiel te verlenen". 3 „We weten zeer weinig van de zaak af.' maar we hebben meer inlichtingen uit Nederland gevraagd", zo voegde zij eraan toe. Blanke ouders vragen om heropening van scholen Anders dan men verwacht had is de eerste juridische stap om her opening van enkele scholen in de Amerikaanse staat Virginia te ver krijgen, niet door de vereniging voor gekleurden (NAACP) gezet maar door een groep ouders van blanke leerlingen, die door Virginia's nege ren van de integratiewetten zijn ge troffen. Volgens de aanklacht be rooft de sluiting der scholen, ioelke in strijd is met federale gerechte lijke bevelen om negerleerlingen toe te laten, 10.000 leerlingen van ge lijke bescherming door de wet". Gouverneur Lindsay behoort tot de gedaagden in het proces dat thans aanhangig is gemaakt. Zelfde temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met op de meeste plaatsen mist of laaghangende bewolking. Weinig wind. Ongeveer de zelfde temperaturen (Opgemaakt te 11.15 uur). 29 OKTOBER Zon op: 7.28 uur; onder 17.19 uur; Maan op: 18.28 uur; onder: 9.06 uur: Hoogwater te Katwijk te 4.06 en 16.20 uur. Laagwater te 12.14 uur. grote belang van het land". De wijziging zou in genen dele de door hem op 8 ok tober en later omschreven politiek be ïnvloeden. Ajoeb wekte zijn landgenoten op, zich in „eerlijke, harde arbeid" te wijden aan de uitvoering van de gestelde taken o.a. de herverkaveling en het onderbrengen van negen miljoen vluchtelingen. Nadat president Mirza begin oktober tot de staatsgreep overging, kwamen allerlei voorraden levensmiddelen en andere waren plotseling op de markt: uit vrees voor maatregelen begonnen speculanten hun waren te „spuien", ten gevolge waarvan de prijzen sterk daal den en zich een enorme kooplust ont wikkelde, in die mate zelfs, dat er van overheidswege moest worden ingegrepen om een tekort te voorkomen. Ajoeb is, evenals de nu afgetreden president Mirza, een oud-leerling van de beroemde Britse militaire academie Sandhurst. Hij is pro-Amerikaans en voorstander van een pro-Westerse poli tiek. Ajoeb is sterk gekant tegen com munistische stromingen. Minister Luns over zijn amerikaanse reis Ver. Staten: geen geweld om Nw-Guinea Masjoemi-leiders op West-Java in arrest Kritiek op Soekarno's plan In Bandoeng zjjn op last van de cen trale militaire gezaghebber, luitenant- generaal Nasoetion, vijf leidende fi guren van de islamitische partjj Ma- sjoeini, afdeling West-Java, gearres teerd en naar Djakarta overgebracht. Zij worden beschuldigd van kritiek op de plannen van president Soekarno tot invoering van een geleide demo cratie. In Djakarta zullen de aange houdenen door de Procureur-Gene raal worden verhoord. Drie maanden geleden had de afde ling West-Java van de Masjoemi een verklaring uitgegeven, waarin een be roep op de président werd gedaan om weer tot de grondwet terug te keren en een einde te maken aan de burgeroor log. Voorts werd daarin opgemerkt, dat de bekende „conceptie" van SoeKarno de weg zou banen voor een dictatuur en dat sedert met de invoering van deze conceptie een begin werd gemaak'. een betreurenswaardige toestand is ont staan. ,.De periode van Soekarno's con ceptie is er een van nationale tragedie" aldus besloot de verklaring oer Masjoe- mi West-Java. Reeds eerder waren in Indonesië drie parlementsleden van de Masjoemi ge arresteerd. op beschuldiging van het verlenen van steun aan de opstandelin gen. (Van onze parlementaire redacteur) Begin september is minister Luns naar Amerika gereisd, waar hij een deel van de vergadering van de Verenigde Naties heeft bijgewoond en tevens langdurige besprekingen heeft gevoerd met minister Dulles en andere Ameri kaanse regeringspersonen. Onze minister van Buitenlandse Zaken is thans weer in Nederland terug, zeer tevreden, vooral over het feit dat Amerika het gebruik van ge weld tegenover Nieuw-Guinea in dezelfde categorie plaatst als ge weldpleging in de Straat van Formosa. Met wat men naar buiten zegt, moet men voorzichtig zijn, aldus minister Luns gisteren op een persconferentie, maar als ik Constateer dat Nederland bij de Amerikaanse regering een veel grotere mate van begrip heeft gevonden dan tot dusver, is dat geen holle frase. Dat geldt niet alleen met betrekking tot Nieuw-Guinea, maar ook voor de ont eigening van Nederlandse bezittingen in Indonesië. Bü de bespreking van de Amerkaanse houding tegenover een aanval op Nieuw-Guinea. is van Amerikaanse zijde de Straat van Formosa slechts als voor beeld genoemd De houding houdt meer in dan een algemene veroordeling van het veroveren van gebieden door geweld. In New York is minister Luns weer ge bleken, dat Indonesië niets voelt voor een Nederlands beheerschap over Nieuw-Guinea in opdracht van de Ver enigde Naties. De vereiste twee-derden van de stemmen voor dit denkbeeld zou in de Verenigde Naties niet worden gehaald. Ei- zijn in het met ons bevriende bui tenland geen praktische maatregelen in overweging voor economische hulpver lening aan Indonesië. Na in september enige weken in New York te hebben vertoefd afgewisseld met een verblijf van vier dagen in Washington, heeft minister Luns een bezoek gebracht aan Suriname en Cura sao, waar in Willemsstad al onze am bassadeurs uit de gehele wereld waren samengekomen voor een conferentie over de buitenlandse politiek. Dat is een groot succes gebleken en ministers Luns verwacht dat volgend jaar een dergelijke conferentie zal wor den gehouden in Paramaribo, waar het hem was opgevallen hoe Suriname in enkele jaren merkbaar vooruit is ge gaan. Als er in de economische ontwik keling eenmaal beweging komt, blijkt het snel te gaan. Zowel in Suriname als in Curacao was de ontvangst zeer har telijk en uit allerlei feiten heeft onze minister zeer bepaald de indruk gekre gen. dat men daar de band met Neder land op prijs stelt. Van Curasao is minister Luns naar New York teruggekeed om van daar met de boot naar Nederland terug te reizen. Zjjn reis heeft langer geduurd dan hjj had gedacht, maar door het vruchtbarte contact met de Amerikaanse regering is de reis ook veel belangrijker geweest dan hij had gedacht. DU nomme» beslaat uit H pagina1* De ster van de Lockwoods In ons nieuw vervolgverhaal „De Ster van de Lockwoods", vrij naar de oorspronkelijke Engelse tekst van Dorothy Whipple vertaald, zal men geen spannende moordgeschiedenis vinden als in detectiveromans, noch aangrijpende liefdesgeschiedenissen als in andere verhalen, die zich lenen voor vertelling-in-aflevering. Eigenlijk gebeuft er niet zoveel in dit verhaal. Er gebeurt alleen, wat in het dagelijks leven van zo vele mensen en zovele families tel kens voorkomt: het voortdurend conflict tussen het persoonlijk leven en de gang der samenleving. Dorothy Whipple heeft een char mant onderhoudend en telkens weer op details treffend verhaal geschre ven over de ervaringen van kinde ren uit twee door toevallige om standigheden nauw met elkaar ver bonden gezinnen, aanvankelijk van eenzelfde maatschappelijk niveau, waarvan het ene steeds verder dreigt af te dalen naar het leger der na- melozen, het andere steeds verder op de maatschappelijke ladder schijnt te stijgen. Een boeiend beeld van de verhou dingen in de maatschappij van de persoonlijke waarde van haar leden, en tenslotte ook van de oprechtheid die zegeviert en de straf voor voze grootheid. Op Matsoe een van de eilanden de kinderen en vrouwen met de in de Straat van Formosawelke aanleg van loopgraven. Hier wordt op het ogenblik in het brandpunt I in klasseverband gewerkt aan de van de belangstelling staan» helpen I versterkingen Pasternak geschrapt als lid Russische schrij versbond Boris Pasternak, de Russische win naar van de nobelprijs voor literatuur, is geschrapt als lid van de Sovjetrus- sisohe bond van schrijvers. Voorts is hem de titel „Sovjetschrijver" ontno men, zo meldt het Russische persbureau Tass. Tass citeerde een unaniem besluit van het bestuur van de Sovjetrussische bond van schrijvers, het organisatorische bureau van de schrijversbond van de Russische federatieve republiek en het bestuur van de afdeling Moskou van de Sovjetrussische bond van schrijvers, zoals dat is gepubliceerd in het letter kundig tijdschrift van heden. In het besluit wordt gezegd dat Pa sternaks activiteit „onverenigbaar met de naam van de Sovjetrussische schrijver" is. Het besluit tot uitstoting was genomen met het oog op zün „poli tieke en morele val, zijn verraad van het Sovjetrussische volk, de zaak van het socialisme, de vrede en de voor uitgang, waarvoor hij betaald is met een nobelprijs om de koude oorlog aan te wakkeren". Het portret van Boris Pasternak is gisteren verdwenen uit de uitstalkast van de persclub in de Poolse hoofdstad Warschau waarin het zaterdag was ge plaatst met het onderschrift: „Boris Pasternak, winnaar van de nobelprijs 1958 voor literatuur". De belangstelling voor de uitstalkast was sinds zaterdag groter dan gewoon lijk. Voorts is vernomen, dat de ver eniging van Poolse schrijvers en ver scheidene culturele bladen gelukwens- boodschappen hebben gezonden aan Pasternak. Koch acht zich onschuldig De vroegere Duitse Gauleiter Erich Koch, die ervan beschuldigd wordt dat hij in de oorlog vijf miljoen mensen in de Oekraine en Polen heeft laten uit roeien. heeft gisteren verklaard, dat hij onschuldig is. Koch, die op het ogenblik in Warschau terechtstaat, zei ervan overtuigd te zijn dat het hof hem zou vrijspreken. Koch verklaarde dat Himmler en diens S S. schuldig zijn aan de misda den waarvan hij beschuldigd wordt. Ik heb me altijd tegen Hitiers excessen verzet, zo zei hij. Toen hij ov. bemerkt bad. dat joden uit Polen werden weg gevoerd, had hij bevel gegeven extra- treinen in te schakelen bij het vervoer, ..zodat zij tenminste wat geriefelijker" konden reizen. Staking in Italië Het openbare vervoer in Italië, met uitzondering van het gebied van Milaan, ondervindt grote moeilijkheden van wege een staking, die maandagnacht om 12 uur is uitgebroken. De staking zal 24 uur duren en is bedoeld als protest tegen het afbreken door de werkgevers van de onderhandelingen over een nie' arbeidscontract. Plaatselijke autoritei.. hebben de hulp van het leger inge roepen om de ontstane situatie het 1 hoofd te kunnen bieden. Een aardige opname van het be- i verschillende dijden van het kasteel roemde Muiderslot. genomen over} te vinden zijn. de oude versterkingen, welke aan 1 NOG ALTIJD GEEN PAUS Slechte gezondheid van enkele kardinalen Er is nog altijd geen nieuwe paus. Ook hedenochtend zijn de in conclaaf verenigde kardinalen der R.-K. Kerk niet tot een beslissing kunnen komen. Omstreeks elf uur kronkelde duidelijk zwarte rook uit het ranke schoorsteenpijpje boven de Sixtijnse Kapel. Weer ging een teleurge stelde menigte op het Sint-Pietersplein uiteen. Na tien stemmingen heeft dus nog niemand het vereiste aantal stemmen twee derde plus één kunnen bereiken. kardinalen op leeftijd, die het con claaf vormen, bijna onder de ".pan ning van de verkiezing bezwijken. Ondanks het goede weer en de milde temperatuur, die in Rome heersen, werd gisteren in het Vaticaan de ver warming ongestookt ten behoeve van de 51 kardinalen, die in de Sixtijnse Kapel zijn opgesloten. Men heeft dit gedaan, omdat de gezondheid van verscheidene kardinalen, wier gemid delde leeftijd 74 jaar is, te wensen overlaat. Over kleur rook nu geen twijfel meer Ook gisteren zag men tweemaal zeer donkere rook uit de pijp omhoog komen. Ditmaal was er geen twijfel mogelijk, zoals zondag j.l. Zowel na de ochtend als na de middags temming stroomde gedurende meer dan tien minuten zeer zwarte rook uit de schoorsteen. Kenne lijk hebben de kardinalen gisteren de rookfakkels gebruikt, die gisterochtend in allerijl van een vuurwerkfabriek ten zuiden van Rome naar de Eeuwige Stad werden gezonden om te verzekeren, dat na stemmingen zonder resultaat alleen maar zwarte rook uit de pijp zou stro men. Officieel Desondanks neemt Radio-Vaticana geen risico meer en baseert haar be richtgeving niet meer louter en alleen op dit rookpluimpje. In alle gevallen wordt gewacht op officiële bevestiging. Het Amerikaanse persbureau United Press International heeft bekendge maakt na de ervaringen van zondag zich te richten naar de berichten van Radio-Vaticana. De verslaggever van dit persbureau was gistermiddag dicht bij het hokje van de omroeper van Ra dio-Vaticana. Evenals 's ochtends rin kelde enkele minuten voordat het zwar te rooksignaal verscheen de telefoon in het hokje. De omroeper ging uit de lucht en de radio gaf muziek. Enkele minuten later was de omroeper weer op zijn post en onmiddellijk nadat de zwarte rook naai buiten kwam, gaf de omroeper door, dat ër geen nieuwe paus was gekozen. Reeds gisteren waren er tekenen waarneembaar dat sommigen van de Realisering bouwprogram lijkt mogelijk De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende zijn begroting o.m. mede gedeeld: dat in de eerste drie kwar talen van 1958 subsidie is aangevraagd voor 61.100 woningen. Dit cijfer heeft betrekking op 32.040 woningwetwonin gen en 29.060 premie-woningen. Reali sering van het woningbouwprogram ma lijkt nu binnen het bereik der mogelijkheden te liggen. De ontwikkeling van de premiebouw na mei 1958 doet de regering verwach ten, dat in 1959 38.000 premiewoningen in aanbouw zullen worden genomen. De bouwtijd van woningen heeft zich in 1958 in vergelijking met 1957 niet on gunstig ontwikkeld. Het streven naar meer efficiëncy bij de ambtelijke bemoeiingen met de woningbouw heeft ertoe geleid, dat de behandeling van de plannen belangTük is verkort. De behandelingstijd van de aanvra gen voor de particuliere bouw is bijna gehalveerd. Ook de procedure voor de plannen voor woningwetbouw is enigszins ver eenvoudigd: de gemiddelde behande lingstijd kan daardoor worden terugge bracht. Slechte gezondheid Gisteren deden zelfs geruchten de ronde, dat kardinaal Canali. die als oudste kardinaal-diaken een belangrijke taak in het conclaaf te vervullen heeft, ernstig ziek is. Prins Sigismondo Chigi. erfelijk hoofd en „bewaker" van het conclaaf, heeft alles klaar staan om de zieke kardinaal uit het conclaaf te ver voeren, als zijn geval te ernstig zou worden om verder binnen net conclaaf te worden behandeld. Kardinalen en ook andere personen mogen het gebied van het conclaat alleen verlaten in ge val van ernstige ziekte of dood. Voorts zou de oudste kardinaal, de 92- jarige José Maria Caro Rodriquez. aartsbisschop van Santiago in Chili, over de kou in zijn cel hebben geklaagd. De 68-jarige Chinese kardinaal Thomas Tien is in een ziekenauto naar het Va ticaan gebracht en op een draagbaar naar zijn cel gebracht. Hij heeft twee maanden geleden in Duitsland een auto-ongeluk gehad en is nog niet ge heel genezen van de toen opgelopen verwondingen. De 71-jarige Duitse kardinaal Frings is op de trap van het Duitse college, waar hij verbleef voor het conclaaf, ge vallen en loopt nu met zijn rug in ver band. Ook de gezondheidstoestand van de 84-iari?e Belvische kardinaal Van Roey zou ..niet zeer goed zijn" en ook de gezondheid van de 78-iariae Cubaan se kardinaal Artea?a Y Betancourt zou veel te wensen overlaten. Scherp verschil Zolang de kardinalen echter binnen het conclaaf blijven, mogen zij aan de stemmingen deelnemen, zelfs als zij hun „cel" niet zouden kunnen verlaten! om dat zij te ziek zijn om z,ich naar de Six tijnse Kapel te begeven. Inmiddels hebben de deskundigen ge lijk gekregen die voorspeld hebben, dat de kardinalen fenminste acht tot twaalf stemmingen nodig zouden hebben om tot de vereiste meerderheid te komen. Hoewel er niets lilt het conclaaf Is uitgelekt van wat er bij de stemmin gen heeft plaats gehad, helt men ln Rome tot de mening over dat er een scherp verschil van mening bestaat tussen de 17 Italiaanse en 31 niet-Ita- liaanse kardinalen. Volgens die veron derstelling zouden de Italiaanse kar dinalen erg aandringen op de keuze van een Italiaanse „overgangspaus", terwijl de nlet-Italianen een sterke. niet-Italiaanse paus zouden wensen, als b.v. kardinaal Agaganian. wiens keuze echter een politieke keuze zou impliceren.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1