ASPRO' Treilers voerden in augustus totaal 12.693.052 kg vangst aan met ♦fkSPB°' Vele briljanten werden gestolen voor Hitler's „IJzeren Kruis" Drie hoge Duitse diplomaten in maart voor de rechtbank in Bonn Vinnige Deslauriers brengt de spanning in tweekamp terug 97ste jaargang Zaterdag 25 oktober 1958 Vijfde blad no. 29578 Rond 5.000.000 kg minder dan in 1957 In het algemeen zijn de uitkomsten van de visserij in alle sectoren gunstig geweest. De gemiddelde prijzen waren iets hoger dan die van aug. 1957. Voor de verse haring was de prijs zelfs aanmerkelijk hoger dan die van het vorige jaar, De reden hiervan ligt in de geringe aanvoer van verse haring. Het weer was in augustus koel met jmperaturen beneden normaal, dus mnstig voor de visserij en de handel. Vooral in de eerste helft van de maand kwamen veel dagen voor met krachtige lot harde winden. De kleine kotters en :arnalenscheepjes hadden in deze pe- node enige verletdagen. De grote kot iers ondervonden wel hinder van de aarde wind, doch konden op de vis- .ronden vrij regelmatig doorvissen. De aaringtreilers en de drijfnetschepen aadden weinig hinder van de harde vind en visten de gehele maand zonder nderbrekingen. Daar alle stoom- en motortreilers in augustus deelnamen aan de haringtreil- nsserij, werd uitsluitend door werklog- ers en kotters met de zeevistreil gevist. Een 30-tal loggers viste tussen 53° 00' I, en 55°30' N. en tussen 1°00' OL. en 00' OL. waar schelvis, kabeljauw, ha ng, makreel, wijting, schar, schol en ing werden gevangen. De resultaten varen lonend; de reisduren bedroegen tot 14 dagen. KOTTERS De 21 kotters met 240 en meer p.k. isten vanaf de Nederlandse kust tot jti de Doggersbank. „P" boeienlijn en Sorkumgrond, waar schelvis, makreel, übeljauw, wijting, schar, schol, tong en arbot werden bemachtigd. De resul- liten waren goed; de visdagen vari- erden van 110. Voorts visten nog 153 kleinere kotters m de gronden langs de Nederlandse ast tot aan Borkum. De vangst was chol, tong, wijting en schar. Op de oostelijke gronden werd over et algemeen bevredigende hoeveel eden tong gevangen. Op de westelijke ronden werd meer schol doch minder :ng gevangen. De resultaten waren be ëdigend, vooral de kotters, die ooste- hadden gevist hadden gunstige be- ommingen. WISSELEND SUCCES De haringtreilvisserij op de Noord- iee werd uitgeoefend door 49 treilers en grote motorloggers en 36 kleinere motorloggers. Deze schepen lagen ver spreid. De schepen met sterke ma chines visten op de noordelijke gron den, waar behalve mooie grote ha ring ook makreel en verschillende rondvissoorten werden gevangen. Over het algemeen waren de vangsten van de verschillende vaartuigen wel zeer wisselvallig waardoor de resultaten voor een aantal schepen goed waren terwijl andere vaartuigen matige tot slechte resultaten behaalden. De vaar tuigen met een vermogen tot 500 pk. visten op de zuidelijke gronden en konden op enkele uitzonderingen na slechts matige resultaten verkrijgen. In de tweede helft van augustus kwa- :en ook de grootste vaartuigen meer a meer naar de zuidelijke gronden, zo- it tegen het einde van de maand de :eeste schepen nabij de Farm Deeps sten, waar de vangsten beter werden. gevangen haring op deze zuidelijke onden bestond meestal uit een men- ilmoes van grote haring, kleine haring toters. De hoogste besomming bedroeg <3.000.na een reis van 12 dagen. De hepen voerden gemiddeld per reis 150 tot 350 ka. gezouten haring "is 250-1700 kisten verse haring en vis. De besommingen bedroegen 12000.f. 43.000.— IERSE ZEE Daar de haringvangsten eind juli in 1 Noordzee voortdurend terugvielen, eren 7 motortreilers en grote mo tor zere en 4 loggers met de haringtreil ar het zuidelijk gedeelte van de Ierse De vangsten waren hier óf zeer óf slecht; enkele schepen hadden kvangsten tot ruim 10 last haring, bwyi andere schepen soms bijna niets bgen. De resultaten waren niet beter u op de Noordzee. De gevangen ha- pg bestond uit volle- en maatjesharing, per het algemeen zwom de haring zeer pog; slechts bü zogenaamd doodtij vs de haring zo laag boven de bodem, it zij met het treilnet gevangen kon 'rden. De hoogste reisbesomming be- ueg na 11 dagen ruim f 27.800.— voor 0 kantjes gezouten haring en 700 kis- 2 verse. De totale hoeveelheid van de door de treilschepen aangevoerde vis en haring bedroeg: 12.693.052 kg. met een opbrengst van f 5.732.902.(gem. prijs '0.45 per kg.) tegenover 17.221.063 kg. voor een waarde van f 6.846.916.in aug. 1957 (gem. prijs f 0.40 per kg.). Deze verminderde aanvoer zit wel oldzakelyk in de haring. In aug. werd üi verse haring aangevoerd 2.225.543 voor een waarde f859.929.— (gem. f 0.39 per kg.) v.j. aug. waren deze Iers 5.289.851 kg. met een opbrengst m f 1.205.992.— (gem. prijs f0.23 per Van de verse makreel zien wij dat |'t gemiddelde prijsniveau nu lag op 127, vorig jaar aug. op f0.21 per kg. HARINGDRIJFNETVISSERIJ De haringdrjjfnetvissery werd in deze iand uitgeoefend door 131 vaartuigen 116). De schepen visten in een ge- liggende tussen de 56° tot 54° 20' B. en 1° 20' WIj. tot 1° 20' O.L. De uitkomsten van deze groep wa- fen over het algemeen lonend. De meeste schepen visteu de gehele maand in combinatieverband. De haring, zowel van de treilers als m de drijfnetloggers was van goede faliteit met een hoog vetgehalte. Op- ffkelyk is wel dat deze maand veel Jder gekaakte ijle haring is aange- *rd dan vorig jaar augustus. De vismeelfabrieken hebben deze laad minder verse haring gehad dan 1957. In IJmuiden ging 6 van de gevoerde verse haring naar de vis- «lfabrieken (v.j. aug. 20 GARNALEN De garnalenvisserij was in deze maand 0 weinig betekenis. In het rayon °rd kon praktisch niet op garnalen Hen gevist wegens het voorkomen J grote hoeveelheden kwallen. In ruiden werd 52 kg. garnalen aange- *rd en in Scheveningen niets. In het jon Zuid werden kleine hoeveelheden walen aangevoerd. De resultaten wa- 3 lonend. SPROTVISSERIJ Op 9 augustus werd door een visser J>n Ouddorp nabij de kust van Zuid- Bolland sprot ontdekt en tezamen ®et een spangenoot uit Ouddorp werd 1 ton scheep gehaald. In de hieropvolgende week gingen alle zeevistreilende schepen van Ouddorp en twee vaartuigen uit Stellendam in span op sprot vissen. De resultaten waren enorm, te weten 3240 ton per span, waarvoor f 3800.— tot f 5000.— werd be- somd. Tot aan het einde van de maand was deze visserij goed. Behalve 22 vaar tuigen uit het Zuidrayon, namen ook scheepjes uit IJmuiden en 14 vaartuigen uit het Noordrayon aan deze visserij deel. Naast sprot werd zeebliek, pil chards, makreel en horsmakreel meege- vangen. Door de vismeelindustrie wer den de vangsten afgenomen voor f 120.— per 1000 kg. Een en ander lazen wij in het Vis- serijnieuws. Ruim een miljoen koeien onder produktiecontrole Na zestig jaren melkcontrole bij het rundvee is een belangrijke mijlpaal be reikt. Uit de jaarlijkse telling van het aantal gecontroleerde koeien bleek, dat voor 1958 dit aantal 1.001.198 bedroeg en dat hiermede voor het eerst het miljoen werd gepasseerd. Dit betekent, dat op dit moment bijna tweederde deel van de Nederlandse melkveestapel wordt gecontroleerd. De gemiddelde produktle per melkkoe ligt voor ons land op dit ogenblik boven de 4000 kg. melk per jaar, terwijl het vetgehalte de 3.80% nadert. In 1957 is de melkcontrole uitgebreid met het eiwitonderzoek. Hoewel op dit moment nog slechte in een deel van de provincies dit onderzoek mogelijk is, is hiervoor een grote belangstelling, het geen moge blijken uit het feit. dat per 1 juli j.l. reeds van bijna 140.000 koeien het eiwitgehalte werd bepaald. Advertentie ^scherm Uw gezin Kleine kwaaltjes kunnen vaak grote ongemakken worden, f Laat het in UW gezin nooit zover komen. Doe als ik: „Neem 'ASPRO' in huis!" Zodra er tn mijn gezin wordt geklaagd over hoofd-, kies- of keelpijn of over t verkoudheid of moeheid, dan vlug 'ASPRO' en ons gezellige kringetje blijft een gezellig kringetje. 'ASPRO' helpt direct, houdt ons fit en vol levensvreugde. Ja, 'ASPRO' doet meer ASPRO' hiHUi nut «ftl pro/rvnmi ..HLRHAltNG Of VtAZOUC' Utentuteeb fit.' burg (208 mledert tondigmergtn 10.44 vu De afbraak van de Expo is in volle gang. Overal weerklinken de slo pershamers en ook vindt men overal artikelen te koop aangeboden, zoals deze hoofdloze beeldengroep, die eens het Joegoslavische paviljoen sierde Göring's Grootkruis: „Het mooiste document der wereldgescli ieden is Hitiers ridderkruis van het IJzeren Kruis met eikenloof, zwaarden en briljanten, dat als hoogste beloning van Duitse heldenmoed en verdienste voor zijn Derde Rijk tijdens de oorlog aan Duitse militairen placht te worden uitgereikt, heeft het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie te Amsterdam veel werk bezorgd. Het is n.l. gebleken, dat vele van de briljanten uit Nederland afkomstig waren. Het geval-Strack toch niet in de ijskast (Van onze correspondent in Bonn) De voorzitter van de commissie van de Europese Economische Gemeenschap prof. Hallstein, de huidige en de vroegere Duitse ambassadeur in PaTijs, Blanken- hom en Von Maltzan, komen voor het gerecht, aldus is officieel in Bonn bekend gemaakt. Zij zullen in maart van het volgende- jaar terecht moeten staan, omdat zij de hoge ambtenaar dr. Strack vals beschuldigd en belasterd zouden hebben. Voor het proces zijn niet minder dan acht dagen uitgetrokken. Tot op het laatste ogenblik werd in regeringskringen in Bonn gehoopt, dat het proces in verband met een uit 1953 stammende amnestie-wet niet behoefde door te gaan, maar de Bonner rechtbank acht het geval zo ernstig en ziet de mogelijk heid van straffen, die hoger zullen zijn dan drie maanden gevangenisstraf, dat zij het verantwoord acht de drie hoge diplomaten op te roepen. delegatie. Ook deze mededeling bleek later onwaar te zijn. Al deze valse beschuldigingen en tegenwerking heeft Strack niet willen accepteren, ook niet toen men trachtte hem tevreden te stellen met de post van ambassadeur te Bagdad, Santiago de Chile of andere hoofdsteden. Hij stond op eerherstel en weigerde hoge functies. Het geval-Strack zit Bonn hoog: par lement en regering hebben er zich al diverse malen mee bezig gehouden. Van regeringszijde zelf zou gepoogd zijn de zaak onderling te regelen door Strack enige malen voor te stellen zijn aan klacht in te trekken in ruil voor een ambassadeursfunctie. Het aanstaande proces in Bonn tegen Hallstein c.s. betekent, dat de West- duitse diplomatie in een moeilijke positie is geraakt. Aan de andere zijde acht men het een gunstig teken, dat ook de hoogste diplomaten van de Bondsrepu bliek voor een vrije en onafhankelijke rechtbank kunnen worden geroepen. Westduitse diplomatie in moeilijke positie geraakt De achtergrond van dit proces gaat terug tot 1952 en berust op een strijd in het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken over het Westduits- Israëlische schadevergoedingsverdrag. Dr. Strack, destijds een hoge ambtenaar op dit ministerie, kantte zich tegen dit verdrag, niet omdat hij anti-Israëlisch was, maar omdat hij vreesde, dat het een slechte invloed zou hebben op de Westduits-Arabische verhoudingen. Hij stelde voor, dat de schadevergoeding aan Israël via de Verenigde Naties zou worden geregeld en niet in een twee zijdig verdrag. Strack stond bekend als een kenner van de toestand in het Mid den-Oosten. Prof. Hallstein, Blanken- hom en Von Maltzan, alle drie destijds werkzaam aan bovengenoemd ministerie, gelden als de vaders van het verdrag met Israël en zouden niet gedoogd heb ben, dat hierop enige kritiek werd ge uit. Zoals een der Bonner en bepaald niet anti-regeringsbladen het uitdrukt: „Het drietal vatte Stracks kritiek op als een aanval op de onfeilbaarheid van hun buitenlandse politieke concepties. Hall stein en Blankenhorn hebben in 1952 ge- eist, dat Strack zou worden teruggeroe pen van zijn post als onderhandelaar over een Duits-Egyptisch verdrag, nadat hij van Cairo uit gewaarschuwd had tegen het verdrag met Israël. Daarbij kwam, dat Strack, naar later bleek, valselijk door een Egyptische diplomaat van omkoperij was beschuldigd, een be schuldiging die door Bonn werd overge nomen. Voorts meldde het ministerie van Buitenlandse Zaken in die tijd, dat de Turkse regering Strack niet wenste te zien als chef van een Duitse handels- Een van de medewerkers van het In stituut, de heer A. J. van der Leeuw, is juist uit Washington teruggekeerd, waar hem inzage in ettelijke in Duitsland door de Amerikanen in beslag genomen archieven is verleend. De heer Van der Leeuw zeide, dat de diamanten in Ne derland deels geroofd, maar voor een deel ook door de Duitsers werden betaald, zij het dat hier van gedwongen verkoop sprake was. Een aantal van die diaman ten werd zelfs gebruikt om het Groot kruis van Göring op te sieren. In december 1942 gaf Hitier namelijk opdracht aan de vrouwelijke professor Gerdy Troost voor Herman Göring, hoofd van de Duitse Luchtmacht, die de volgende maand jarig zou zijn, snel een schoon verjaarscadeau te ontwer pen. Zijn voorstel was: een speciale op perkament gestelde oorkonde, die zou behoren bij het Göring reeds eerder uitgereikte Grootkruis. Deze oorkonde moest opgeborgen kunnen worden in een schitterende portefeuille en die weer in een casette. Prof. Troost kweet zich snel van deze taak. Per expreszending werd een pakje briljanten uit Neder land gehaald. Op de casette liet zij een massief gouden adelaar aanbrengen met daaronder een geheel uit de bril janten vervaardigd hakenkruis en toen ze dit Hitier vertoonde, riep deze zo heeft de heer Van der Leeuw in een Duits document gelezen vol ontzag en blijdschap uit: „Das ist das schön- ste Dokument der Weltgeschichte"! Vergoeding aan joden Ook op ander en uit menselijk oog punt veel triester terrein heeft het Rijks instituut waardevolle bewijzen kunnen leveren, zo bijv. bij de onderhandelingen met de Japanse regering, die 30 miljoen gulden beschikbaar stelde als smartegeld voor Nederlanders, die in Indonesië en omgeving onder de Japanse bezetting hebben geleden. Voorts heeft het Instituut tot het ver werkelijken van vergoedingen bijgedra gen. Uiteraard is de grootste voor vergoe ding In aanmerking komende groep Joods, maar ook de Orde van Vrijmetse laren, Old Fellows, Free Foresters en enkele Katholieke kerken, die hun bibli otheken zagen verdwijnen, maken aan spraak op vergoeding. In Amsterdam is indertijd o.a. de stich- satie, die zich ten doel stelt de schade- vergoedingsbelangen van de Joden te behartigen. Zij zal voor 1 januari a.s. haar eisen bij de Duitse Bondsregering moeten hebben ingediend: zowel voor meubilair als sieraden en boeken. In to taal haalden de Duitsers in Nederland 29.000, in België 6000 en in Frankrijk ruim 36.000 Joodse woningen leeg. De meubels werden aan Duitse slachtoffers van bombardementen gegeven. De Westduitse regering is bereid schadevergoeding te verlenen, maar heeft als limiet een bedrag van 1^ miljard mark gesteld voor materiële schade van alle slachtoffers van ras, geloof of wereldbeschouwing van wel ke nationaliteit ook, dus inclusief de slachtoffers uit Duitsland zelf, die eveneens zeer talrijk zijn. Huizen leeggeroofd Bewezen moet worden, dat de geroofde goederen naar West-Duitsland of naar West-Berlijn zijn vervoerd. Het spreekt van zelf, dat de gedeporteerde joden, wier woningen werden leeggehaald en die als zij al aan de gaskamers ont snapten bij hun aankomst in Neder land na de oorlog niets meer terugvon den, niet wisten wat er met hun „ge pulst" meubilair was gebeurd (Puls was in Amsterdam ver uit de beruchtste ver huizer, die voor de Duitse instanties de meubelen weghaalde. Hij is na de bezet ting door het bijzonder gerechtshof tot 15 jaar met aftrek veroordeeld). Het Rijksinstituut kon uit het eigen archief in vele gevallen met documenten bewij zen, dat bijna al het joodse meubilair door Nederlandse schippers in hun klei ne binnenscheepjes naar Duitsland is vervoerd, dikwijls nog met de plaats naam erbij Vereniging „Vrij Hongarijë" in ons land opgericht Op een te 's-Gravenhage gehouden persconferentie is mededoling gedaan van de oprichting van de vereniging „Vrij Hongarije". Naar de voorzitter, de heer Istvan de Kunery. mededeelde, wil dit een vereniging zijn waarvan alle Hongaren, die voor het communisme hebben moeten vluchten en die hun woonplaats in Nederland hebben, lid kunnen worden. Hieronder zijn begre pen mensen, die reeds voor de opstand van 1956 hier gekomen zijn. verder le den der gewezen Hongaarse strijdkrach ten, verzetstrijders en ex-politieke ge vangenen. De vereniging wil anderzijds het assimilatie-proces zo goed mogeiijk bevorderen, doch anderzijds ook het Hongaarse eigene steeds voorhouden aan haar leden Zij beoogt een sociale en morele steun voor de Hongaren hier te lande te zijn en eventueel voor hen als bemiddelaar op te treden bij plaatselijke en landelijke instanties. Er zal naar ge streefd worden het Nederlandse volk voor te lichten over de communistische onderdrukking van het Hongaarse volk en de werkelijke toestanden aldaar, zo gaf de voorzitter te kennen. Tevens zal getracht worden hulp te bieden aan landgenoten in Hongarije om de gevol gen van terreur, onderdrukking en ar moede te verzachten, aldus de voorzit ter. die verder opmerkte, dat ..Vrij Hon garije" geen politieke partij Is. De heer De Kunery deelde o.a. nog mede, dat sinds de opstand in 1956 3.180 personen zijn geëxecuteerd. Op het ogenblik zitten 235.000 personen in Hongarije in gevangenissen en concen tratiekampen. Sinds het einde van de opstand werden 80 000 Hongaren gede porteerd naar de Sovjet-Unie en als werkslaven aan communistisch China uitgeleverd. HONDERDJARIGE IN MAASSLUIS Gisteren vierde in Maassluis de heer C. van Roon in het rusthuis aan de Veerstraat zijn honderdste verjaardag. Dit nieuwe lid van de club van hon derd- en meer-jarigen in ons land is nog zeer kras. Dagelijks maakt hij nog zijn wandeling in de omgevingVroeger jaren exploiteerde de heer Van Roon I ting Jokos opgericht, een Joodse organi-een stalhouderij. Dodelijk ongeval in Haarlemmermeer De 40-jarie Heemstedenaar J. van der Vliet, is gisteren om het leven ge komen toen hij op de Kruisweg in de gemeente Haarlemmermeer tussen Cru- quisweg en Hoofddorp met zijn perso nenauto in botsing kwam met een vrachtauto van tegenovergestelde zijde, bestuurd door een 32-jarlge man uit Nieuw-Vennep. Bij het passeren van enkele auto's heeft de Heemstedenaar vermoedelijk niet de vrachtauto van tegenovergestelde zijde zien naderen. De man is ter plaatse overleden. Wimpeltoernooi De reserves van HVL en VVS heb ben gisteravond in het Gymnasium tweemaal tegenover elkaar gestaan in de finale van het Wimpeltoernooi. De eerste ontmoeting bracht geen beslis sing. De eerste game ging naar HVL met 1514, de tweede naar VVS met dezelfde cijfers. KVC en PW 2 konden het nog tegen HVL 2, noch tegen VVS 2 tot game-winst brengen, zij het dat zij de overwinning bepaald niet cadeau hebben gegeven. HVL 2 moest tegen KVC alle zeilen bijzetten om de eerste game te winnen en hetzelfde moest VVS 2 in de tweede game verrichten tegen PW 2. Nadat alle op het pro gramma staande wedstrijden waren ge speeld bleek een beslissingswedstrijd nodig tussen HVL 2 en VVS 2. Het pu bliek dat hierop had zitten vlassen heeft in de finale van de finale waar voor zijn geld gekregen. De strijd was zo mogelijk nog feller dan in de eerste ontmoeting van de avond. Er werd ge speeld om twee gewonnen games. HVL 2 nam in de eerste game een kleine voorsprong, voornamelijk dank zij het uitstekende werk van R. Meyer en L. Zilverentand. Bij VVS 2 moest het ko men van Kleingeld en De Kier. Op Privé-tentoonstelling voor president Heuss De Wesbduitse Bondspresident, prof. Heuss, die van zijn bezoek aan Enge land is teruggekeerd, heeft verteld hoe Koningin Elizabeth speciaal voor hem in Buckingham Palace een tentoon stelling organiseerde. Hij had op de eerste avond van zijn bezoek, bij het bekijken van de in het paleis aanwezige schilderijen, gevraagd of er geen Hol- beins bij waren. Die bleken er inder daad niet te zijn. Maar de volgende dag bracht de Koningin hem naar een zaal, waar inderhaast een collectie schilde rijen van Holbein, Diirer en anderen, afkomstig uit Windsor Castle, bijeen gebracht was. De president toonde zich door deze attenie van de Koningin ten zeerste getroffen. President Heuss heeft nog een foto kopie meegekregen van een zwarte lijst, welke indertijd door de nazi's is opge steld en waarop onder een vijfhonderd tal namen ook de zijne voorkomt, on der de rubriek Journalisten en scihrij- (Advertentie) 1413 voor HVL 2 sloeg Tieleman. met Meyer, een veelbelovende aanwinst voor de roodbaadjes. langs het VVS- blok, maar Taakte daarbij het net. De arbiter was dit ontgaan, maar sportief beduidde Tieleman dat hij een fout had begaan. De score ging over en het werd 16—14 voor VVS. Die winst sti muleerde De Kier en zijn mannen. Met 138 in de tweede game leek HVL 2 verloren. Zilverentand gaf zijn ploeg, zoals het een goed aanvoerder betaamt, een morele injectie door 2 kogelharde smashes van Kleingeld te retourneren. Van 13—8 werd het 13—13. Eenmaal kreeg VVS nog de kans de partij uit te maken, maar De Kier plaatste de serve hard ln het net. Bonte serveerde daarop tweemaal een zachte push. Beide malen leverde dat een direct punt op, 15—13 voor HVL. Fel startte VVS in de beslissende game en nam een 30, 53 voorsprong. HVL liep in door R. Meyer en tot 11—11 bleef de strijd verder ge lijk opgaan. Dries Riesenkamp veran derde dat toen hij op die stand voor HVL aan serve kwam. Zijn push vér in het achterveld plaatsend maakte hij drie punten in successie. De laatst® push werd opgevangen en via De Kier in een VVS-aanval omgezet. Langs het blok sloeg De Kier. maar net een deci meter over de zijlijn. Dat betekende de zege voor de roodbaadjes. Een zwaar- bevochte zege, die voor hetzelfde geld een nederlaag had kunnen zijn. NIEUWE UITGAVEN De N.V. Paul C. Kalser, blskwle-, koek en beschuitfabrieken te Rotterdam, heeft een boekje uitgegeven „De kinderen van Zestienhoven", geschreven door Wim Hora Adema, waarvan de Illustraties verkregen moeten worden door de Inlevering van bonnen voorkomende ln de verpakking der door deze firma vervaardigde artikelen. (Advertentie) Wereldkampioenschap dammen De veertiende partij van de aanzienlijk gedaald door het resultaat U vun Hp7P n.vnnH is tpriKrimlröprrf tweekamp om het wereldkampioen schap dammen stond in het teken van de jeugd. De organisatoren hadden enkele honderden Haagse scholieren uitgenodigd en de jeugd kampioen van Nederland, Lammy van der Heuvel, mocht de eerste zet voor Koeperman doen. Toen wij, vroeg in de avond, Deslauriers even spraken, vertelde hij ons dat hij er zin in had en dat hij zou trachten er iets van te maken. En de vinnige Canadees heeft woord gehouden. Voor het eerst zagen wij de man uit Montreal echt op zijn gemak, van de opening af. Koeperman, die de laatste dagen verwend was, omdat hij het zo gemakkelijk had gehad, werd onrustig en moest heel veel tijd gebrui ken om de stellingen in evenwicht te houden. Alleen door enkele gekunstelde zetten slaagde hij daarin. Plotseling kwam er een manoeuvre van Deslauriers, die de spanning scheen op te heffen. Koeperman, die ook door de klok werd opgejaagd, dacht door een afwikkeling Iets te kunnen winnen. Hoe anders liep het af! Geheel onverwacht zagen wij de Canadees een hand vol witte stukken van het bord graaien en dat nog wel op een moment dat niemand erop verdacht was. In het minst Koe perman, die door de geraffineerde com binatie van de nimmer versagende we reldkampioen van het bord werd ge veegd. De Canadees i.eeft zijn achterstand tot 4 punten verkleind, bovendien heeft hij waarschijnlijk Koeperman diens „zekerheid" ontnomen. Vast staat dat de spanning na de laatste partijen van deze avond is teruggekeerd. De partij had het volgende verloop; Wit Zwart Koeperman Deslauriers: 1. 32—28 19—24, 2. 31—27 17—22, 3. 28x17 11x31. 4. 36x27 18—23, 5 34—30 14—19, 6. 37—32 1217, 7. 41—37 10—14, 8. 30—25 7—11, 9 4641 1—7, 10. 33—28 17—22, 11. 27x29 24x22, 12. 3933 7—12, 10. 35—30 13—18, 14. 41—36 16—21. 15. 40—35 21—26, 16. 4439 9—13, 17. 5044 4—10. 18. 30—24 20x29, 19. 33x24 19x30, 20. 25x34 14—19, 21. 39—33 10—14, 22 43—30 22—27. 23. 32x21 26x17, 24. 87—22 3—9. 25, 35—30 6—10, 26. 30—24 19x30. 27. 34x28 18—23, 28. 44—40 13—19, 29. 42—27 9—13 30. 4943 1318, 31. 32—27 8—IC. 32. 47—42 15—20, 33 37—32 2—8. 34. 42—37 20—24. 35. 48—42 11—16, 36. 87—31 17—21 37. 31—26 10—15, 38. 26x17 12x21. 39. 33—28 21—26, 40. 42—37 26—31. 41. 37x26 14—20. 42. 25x14 19x10. 43. 28x30 18—22, 44. 27x9 10—14, 45. 9x20 15x42. 46. 43—39 42—48, 47. 39—33 48—42, 48. 33—28 42—20 49. 32—27 29—7, 50. 45—40 7x45. 61. 28—23 45x31, 62. 26x37 6—11, 53. 36—31 8—13, 64. 37—32 13—18, 65u 8»—28 16—21 (wit geeft het op). (Advertentie)

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7