Fa. J. M. Gerding Algerijnse rebellen zouden bereid zijn tot een ontmoeting in Parijs WEERBERICHT Fa. D. KRET Zn. Vandaag wordt gunstig antwoord van Abbas tegemoet gezien Bij opstandelingen grote verwarring Tarzan gaf zich aan de Fransen over Adenauer wil met Moskou praten over lot van Oost-Duitsland Russische kritiek op toekenning Nobelprijs aan Boris Pasternak 97ste jaargang ZATERDAG 25 OKTOBER 1958 No. 29578 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 LOODGIETERSBEDR1JF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Ryndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 In het Afrikaanse gebied Oeganda zijn voor het eerst in de geschiede nis verkiezingen gehouden voor vertegenwoordigers voor de wet gevende raad der centrale regering. Een landbouwer brengt zijn stem uit niet door (zoals over het alge meen) zijn handtekening achter een kandidaat te zetten maar zijn duim afdruk. mogelijkheid dat inheemse leerlingen uit Nederlands Nieuw-Guinea middel bare scholen in Papoea, het Australische deel van Nieuw-Guinea, en in Australië bezoeken. „De conferentie is verlopen in een at mosfeer van bereidheid om nauwe ad ministratieve samenwerking tot stand te brengen met het oog op het welzijn van de inheemse bevolking aan weers zoden van de grens, rekening houdend met haar etnologische en geografische verwantschap", aldus het communiqué. (Van onze Parijse correspondent) Terwijl de gehele Franse pers van de communistische Humanité tot de rechtse Aurore eenstemmig het aanbod van De Gaulle om vredesonderhande lingen over Algerije te openen, toejuicht, waaien uit Cairo geruchten over, dat Ferhat Abbas, de premier van de rebellenregering, bereid zou zyn de Franse premier in Parijs te ontmoeten. Voor vandaag werd een öfficieel antwoord van Abbas verwacht, dat, aldus luidt dus de verwachting, in beginsel gunstig zou zyn. Van gewoonlijk goed ingelichte zijde in Parijs werd vernomen, dat de Franse regering en de Algerijnse opstandelingenleiders in Cairo door onofficiële tussen personen met elkaar in verbinding zouden staan. Ook wordt gezegd, dat in het kamp der opstandelingen grote verwarring zou heersen. „Zij lopen in alle rich tingen door elkaar als mieren, wier nest door de voet van een reus is vernield", aldus verklaarde een ambtenaar van het bureau van minister-president De Gaulle. De premier heeft nu het initiatief genomen, dat tevoren in handen was van de rebellenleiders. Als zij niet naar Parijs komen, staan zij gebrandmerkt als degenen, die verantwoordljjk zijn voor de voortzetting van de oorlog op een ogenblik, waarop volledige waarborgen zün gegeven voor uiting van de openbare mening op democratische wijze. Komen zij daarentegen wel, dan erkennen zij daarmee deze democratische procedure en geven zij hun eis tot onmiddellijk ingaande onafhankelijkheid op. rich te oproep tot „hen, die de strijd begonnen", om de wapens neer te leggen. Het Franse leger in Algerije zet in tussen na De Gaulle's aanbod tot onderhandelingen over een wapen stilstand het offensief tegen de op standelingen met grote kracht voort. In het Saida-gebergte, waar in het begin van dc week reeds zware ge vechten geleverd werden, zijn nieuwe operaties op grote schaal begonnen en generaal Jacques Faure is met een grote troepenmacht bezig met het opruimen van verzetsnesten in het Kabylengebergte. De Tunesische president Habib Bour- guiba heeft gisteren verklaard, dat het beroep van De Gaulle op de Algerijnse opstandelingen „iets nieuws" is. Dit is de eerste keer sinds het begin van de Algerijnse oorlog, dat een politicus een verklaring heeft afgelegd over het tot stand brengen van contacten op politiek vlak met de Algerijnen, aldus Bour- guiba. De Algerijnse opstandelingenleider „Tarzan" heeft zich te Sidi-Aissa, ten zuiden van Algiers, aan de Franse troepen overgegeven. Hij is hiermede de eerste rebellenleider, die gehoor heeft gegeven aan de donderdag j.l. door premier generaal De Gaulle ge- Gisteren Dag der Verenigde Naties Ter gelegenheid van de Dag der Verenigde Naties heeft de vertegen woordiger van de Voorlichtingdienst van de Wereldorganisatie in Nederland, de heer E. K. Baumgarten, gisteravond in de Witte Sociëteit te Den Haag een ontvangst gehouden. Onder de talrijke gasten waren de minister mej. dr. M. Klompé, de opperceremoniemeester van het Koninklijk Huis, vice-adm. N. A. Rost van Tonningen, de directeur van het kabinet van H.M. de Koningin, mej. mr. M. A. Teilegen en zeer vele ambas sadeurs en gezanten van de tot de Verenigde Naties behorende landen. De ontvangst werd voorts bijgewoond door vele vertegenwoordigers van de organi saties, die zich met het werk der Verenigde Naties bezig houden, van het Internationale Gerechtshof, van de ministeries en van persorganen. Op een bijeenkomst, die de afdeling 's-Gravenhage van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde in de Rid derzaal hield ter gelegenheid van de Dag der Verenigde Naties waren o.m. aanwezig de gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen, leden van de Raad van State, de voorzitter van de Tweede Kamer en leden van de Staten- Generaal. Men had de boodschap van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, op een band opgenomen, welke werd afge draaid. Daarna hield E. J. baron Lewe van Aduard een rede over recente ontwik kelingen in het Midden-Oosten en hield dr. M. W. Mouton, schout-bij-nacht titulair een voordracht over de wense lijkheid van een internationale politie macht. Indonesië verzoekt V.S. om schepen Het hoofd van de Indonesische dele gatie bjj de voorbereidende bijeen komsten voor de Colomboplan-confe- rentie, Achmad Ali, heeft gisteren verklaard, dat Indonesië tot de V.S. het verzoek heeft gericht om te voor zien in de behoefte aan schepen, ter vervanging van de Nederlandse sche pen, die vroeger in Indonesië de inter-insulaire diensten onderhielden. Volgens Achmad Ali is tot dusver uit het buitenland voor slechts 22% in de behoeften van Indonesië aan schepen voorzien. Achmed Ali voegde er aan toe, dat Indonesië destijds, „onder pressie van Lloyds", 100 Nederlandse schepen aan hun eigenaars had teruggegeven. (Op 21 maart besloot de Indonesische regering tot teruggave van de 36 KPM- schepen, welke sedert het begin van de anti-Nederlandse campagne nog in de Indonesische wateren werden vastehou- den. Red. L.D.). Vijf medeplichtigen van Westduitse spion in arrest In Kiel zijn vijf medeplichtigen gear resteerd van de Westduitse luitenant-ter zee Horst Ludwig, die voor de Sovjet- Unie heeft gespioneerd. Er bevinden zich militairen onder hen. Zij worden ervan beschuldigd de luitenant Ludwig te hebben geholpen bij het in handen van Sovjetrussische inlichtingendiensten spelen van gegevens betreffende de duikbootafweer der nieuwe Westduitse vloot. Gebleken is, dat luitenant Ludwig reeds verscheidene jaren in betaalde dienst van deze Russische geheime dien sten stond. A.FP. meldt uit Frankfort, dat een te Mannheim wonende zuster van Lud wig, gehuwd met de voormalige Oost- duitse gezagsbekleder Werner Jager, die om politieke redenen naar Wesc- Duitsland is uitgeweken, eveneens is ge arresteerd. Na de officiële wereldpremière hotel een receptie plaats. TijdensHulsker van het Ministerie van O. van de Nederlandse film Fanfare I deze bijeenkomst v.l.n.r. Rudi K. en W.. en Bert Haanstra en in Amsterdam vond in het Carlton Meyer, de produktieleider, dr. W. diens echtgenote. De Westduitse Bondskanselier, Adenauer, heeft in een vraaggesprek met de „Schwabische Landeszeitung" meegedeeld, dat hij bereid is met de Russische minister-president, Kroesjtsjef, te spreken over het lot van de zeventien miljoen inwoners van Oost-Duitsland. De beslissing over het lot van Oost-Duitsland ligt in handen van de machts hebbers in het Kremlin, aldus Adenauer. Daarom had hij met de Russische ambassadeur te Bonn, Smirnof, over dit probleem willen spreken, maar de Rus heeft een desbetreffend voorstel afgewezen, nadat hem een uitvoerige beschrijving van het leven in Oost-Duitsland was gegeven. „Literatoemaja Gazeta" het officiële Russische orgaan voor let terkunde heeft gisteren de toe kenning van de Nobelprijs voor let terkunde aan de Russische schrijver Boris Pasternak een „vijandige poli tieke daad" genoemd, zo meldt Tass. Dit is het eerste Russische commen taar op Pastemaks bekroning. Het blad zegt dat deze bekroning „be doeld is om de koude oorlog tegen de Sovjet-Unie, het Sovjetbewind en de ideeën van het alles overwinnende socialisme" aan te wakkeren. Het artikel was getiteld „Een provo catieve stap van de internationale reac tie". Het blad noemde de bewoordingen, waarin de bekroning was gesteld „hui chelachtig en doortrokken van leu gens". De kapitalistische pers tracht zelfs het feit niet te verbergen, dat deze uitbarsting van de conservatieve Zweedse literatoren uitgelokt is door één ding, n.l. de publikatie van Paster- naks roman „Dr. Zjivago" in een aan tal kapitalistische landen, daar al zijn overige werken bijna onbekend zijn in het Westen, zo zegt het blad. (Zoals bekend is „Dr. Zjivago" niet in de Sovjet-Unie verschenen). De academie heeft de prijs toegekend voor een „artistiek smerig en boosaardig werk. dat vol staat met haatuitbarstingen tegen het socialisme", aldus het blad, dat hierbij aantekent dat de auteur geen verwantschap heeft met de grote tradities van het Russische proza en dat zijn „Dr. Zjivago" door vele Wes telijke critici niet bepaald mild is ont vangen. „Ik ben buitengewoon blij met de Nobelprijs", zo heeft Boris Pasternak gisteren in een vraaggesprek met jour nalisten van Westelijke bladen ver klaard. Pasternak zei, dat hij het grote nieuws woensdagavond van vrienden had vernomen, maar dat het hem nog niet officieel had bereikt. De Russische schrijver voegde hieraan toe dat hij graag naar Stockholm zou gaan om de prijs in ontvangst te nemen. Maar ik kan hierover op het ogenblik nog niets zeggen, omdat ik er nog niet officieel van in kennis ben gesteld dat ik de Nobelprijs heb gewonnen, aldus Pas ternak. Ik heb gelukkig nog circa V/2 maand voor de boeg voor ik vertrek, tenminste als ik ga. zo vervolgde hij. in die tus sentijd kan ik een beetje op verhaal komen. IBRE ESTP. 173 TEL.233377 Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger Mijnramp in Canada eiste 87 levens Gisteravond laat werd in Springhill het kleine mijnwerkersplaatsje op het schiereiland Nieuw-Schotland aan de Canadese oostkust op een pers conferentie officieel medegedeeld, dat er vrijwel geen hoop meer bestond, dat de 87 mijnwerkers, die op dat moment nog waren ingesloten, levend naar boven zouden kunnen worden ge bracht. Het definitieve aantal doden zou hierdoor 93 worden, daar er reeds zes lijken waren geborgen. Eenen tachtig mijnwerkers konden worden gered, zeventien van hen waren ge wond. Reeds 's middags had een woordvoer der van de mijn gezegd, dat „er niet veel hoop meer was". De ingesloten mijnwerkers bevonden zich op drie etages in de mijn. Alleen voor degenen, die zich op de derde etage bevonden, had men nog een beetje hoop, aldus de direc teur van de mynbouwmaatschappij, die de rampmijn exploiteert. Het ongeluk werd veroorzaakt door een aardverschui ving. Mannen van een reddingsploeg zei den, dat het mijngas in de schachten zo dicht was, dat zelfs mannen met gas maskers er niet in kunnen doordringen. Protest tegen gedwongen collectivisering De Westduitse Bondsraad (Eerste Ka mer) heeft gisteren een resolutie aan vaard, waarin geprotesteerd wordt tegen de voortdurende schending van de rech ten van de mens in Oost-Duitsland door de druk welke op boeren wordt uitge oefend om tot collectieve boerderijen toe te treden. Deze druk op de boeren wordt een oorzaak genoemd van de stroom van vluchtelingen uit Oost- Duitsland naar het Westen. Inmiddels heeft het Oostduitse partijblad „Neues Deutschland" een vraaggesprek met de partijsecretaris voor Landbouw, Erich Mückenberger, gepubliceerd waarin deze zegt dat het verkeerd is om door te grote ijver het beginsel te schenden dat de landbouwers vrijwillig tot een collec tieve boerderij toetreden. „Dergelijke schendingen zijn in tegenspraak met de algemene koers van de party", aldus de partijsecretaris. Advertentie KANTOORMACHINES KANTOORMEUBELEN BREESTRAAT 11 TELEF. 25876 Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Ons land blijft gedurende het week einde in de zachte oceaanlucht. In het temperatuurverloop komt daarom niet veel verandering. Daar storingen op grote afstand van ons land voorbijtrek ken, blijft het weer bovendien rustig. (Opgemaakt te 10 iur). 26 OKTOBER Zon op: 7.22 uur; onder: 17.25 uur. Maan op: 17.00 uur; onder: 6.01 uur 27/10 v.m.) Hoogwater te Katwijk te 2.30 en 14..46 uur. Laagwater te 10.35 en 22.50 uur. (27/10 hoogwater te 3.02 en 15.16 uur, laagwater te 11.10 en 23.25 uur). Dit nummer bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel Dat de DC.-7C, het nieuwe toe- enkele reis Amsterdam-T okio is uit- land en het land van de rijzende stel van de KLM, een dorstige ma- gebeeld. Er verdwijnen 200 vaten I zon. chine is blijkt wel uit deze foto. van 200 liter, samen 40.000 liter\ waarop het benzineverbruik van een benzine door de motoren tussen ons Conferentie Canberra beëindigd Volgens een gisteren uitgegeven com muniqué zyn op de gezamenlijke Neder lands-Australische conferentie over sa menwerking op bestuursgebied in Nieuw Guinea de wegen besproken voor deel neming van inheemsen in het Neder landse en het Australische gebied bij de samenwerking op bestuursgebied. Het communique werd namens de de legaties van beide landen na een confe rentie van vijf dagen, welke gisteren is geëindigd, uitgegeven. In dit communiqué werd de nadruk erop gelegd dat het een conferentie op bestuursniveau betrof en dat de-e al leen bevoegd was besprekingen te voe ren en aanbevelingen te doen. Er is ook gesproken over ontwikke ling van gemeenschappelijke centra voor technische opleidingen, het samenbren gen van technische vaardigheden en de

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1