Atoombom bedreigt ook in vredestijd liet voortbestaan van de mensheid LOURDES Slechts weinig belangstelling voor lezingen in Volkshuis ite jaargang Zaterdag 25 oktober 1958 Zesde blad no. 29578 Advertentie V Inderdaad, op Witte Kruis kunt u zich rustig verlaten. Witte Kruis de enige pijn stiller in 3 vormen verkrijgbaar. Metten, poeders, cachets! sprek tussen beide landen toeh niet ophangen aan de overdracht van dit eiland, aldus spreker. Het mag niet worden tot een ruilobject voor een goede verstandhouding npt Indonesië. Pr Rerghuis bes!oot zijn -ede met een pleidooi voor de rhr'->lijkc orga nisatie en haar beginselen. r. Berghuis op A.R.-convent te Arnhem roeiend onbehagen over linidige politieke situatie in Nederland Rechtvaardige verdeling van tekorten! (Van onze correspondent) )nbehagen ten aanzien van de economische toestand van het land de stand van zaken in de staatshuishouding is wellicht de beste cring van de huidige binnenlandse politieke situatie. Ondanks de schuivingen, die zich bij de gehouden verkiezingen hebben geopen- rd, is het inzicht in de verhoudingen in het afgelopen jaar er niet lelijker en sterker op geworden. Hoewel de economische recessie dele is opgevangen, baart de toestand van 's lands financiën in nemende mate zorgen en dat houdt op essensiële punten (huren melkprijs) toch ook weer verband met structurele economische standigheden. iubsidielast thans onaanvaardbaar ft deze woorden opende de voorzit- ;an de Anti-Revolutionaire Partij, dr P. Berghuis, zijn rede voor het i Convent van de A.-R., dat van- in „Musis Sacrum' te Arnhem werd iuden. Overigens beklemtoonde dr. ihuis, dat men zich niet moet ver- ?en In het, alleszins begrijpelijke, ge- van onbehagen. Beter is het de oor- n te lijf te gaan. De basis, waarop huidige kabinet rust, is ongezond, houdt evenwel geen diskwalificatie :o stelde spreker. Verder wilde dr. huis, naar hij verklaarde, niet op onderwerp van de regeringsbasis in- Belangrijker is ons noodzakelijk van meer duidelijkheid en lijn, al ten dienste van de politieke oor- svorming van ons volk en het, waar elijk, bewerkstelligen van gezonder loudingen. •er de Troonrede en de Ryksbegro- van dit jaar merkte de A.-R.-voor- r op, dat, in tegenstelling met het tevoren, thans op nationaal-eco- sch en Rijksbudgetair terrein geen ce is van een doelbewuste en over- de politiek en dat uit beide stukken regerkracht spreekt. Tot het maken smalende opmerkingen hebben wij r niet het recht en wij moeten de ring het regeren niet moeilijker ma- dan het al is, aldus dr. Berghuis, r tenslotte verwacht men van een ring in zaken van het staatsbestuur gericht beleid, dat zij bepaalt en rvoor zij zich tegenover het volk ntwoordelijk voelt. Dat een over- adviezen moet inwinnen, achtte ;er overigens vanzelfsprekend, waar lij meende te kunnen vaststellen, dat luidige structuur van ons staatsbe- r in zijn samenspel met de georga- ^rde maatschappij het werkelijk re- n moeilijker heeft gemaakt. Dit gt dan ook een ander „bewerktui- dan vroeger, aldus de heer Berg- maar vooral een regering met re- tracht, die de daaraan verbonden ieke risico's moet aanvaarden, s een verschijnsel, dat met de eerder ïetste beleidscrisis verband houdt, dr. Berghuis een „tot bezorgdheid ende verzwakking van het democra- besef van het volk"; een gebrek „zich mede verantwoordelijk weten iteresseren voor de publieke zaak e grondrichting van haar ontwik- g". De beide grondpeilers van een acratisch staatsbestuur een zich haar bijzondere regeerpositie be- e overheid en een zich van zijn ntwoodelijkheid bewust volk wor- aldus spreker, op dit ogenblik op zware proef gesteld. Subsidielast )e huidige subsidielast op het ge el van de landbouw en de huren eft uit een oogpunt van staatshuis- uding onaanvaardbare vormen aan- nomen. Hieraan moet iets gebeuren, ia rover schijnt in het kabinet geen ijfel te bestaan; zy mag er ook by s niet zyn, zo gaf dr. Berghuis als n mening te kennen. Er is thans rake van een verdeling van tekor- i, die „op basis van rechtvaardig- id en biliyke spreiding der lasten rekend naar maatstaven van draag- aeht en economische en nationale nctie voor de toekomst'" zal moeten lats vinden. ilgens de A.-R.-voorzitter zal hierbij ning gehouden moeten worden zo- met het incasseringsvermogen van nderscheidene groepen als met de Uren, welke voor het bevorderen van herstel van een toekomstig budge- evenwicht en van nationale volks- ht noodzakelijk zijn. zijn verheugenis te hebben uitge- len over de vastberaden houding Amerika in het conflict in Libanon j Formosa, waarbij hij de noodzaak Nederland onderstreepte zich niet i de Verenigde Staten te keren (b.v. irband met het Amerikaanse beleid te Nieuw Guinea), gaf de heer huis een uiteenzetting van het A.-R. idpunt betreffende de atoombewape- Spreker wilde dit moeilijke pro- n waarvoor binnen onze mense- ethiek geen oplossing bestaat in het licht van het ambt der over- „als goddelijke opdracht om met zwaard de ongerechtigheid in de menselijke verhoudingen tegen te en de vrijheid en gerechtigheid te hermen." Ten aanzien van de vraagstukken tt betrekking tot Nieuw Guinea ver aarde dr. Berghuis, dat deze inder- iad van invloed zijn op de Indone- ch-Nederlandse politieke verhoudin- n. Maar laat men de zaak van het ter op gang brengen van een ge- Grote saamhorigheid op „dag der V.N." Het dertienjarig bestaan van de Ver. Naties is in New York met zulk een geest van saamhorigheid gevierd, dat zelfs de Spaanse ambassadeur aanwezig was op een concert, waarop de wereld beroemde cellist Pablo Casals speelde. Casals, een bittere vijand van het regime van Franco in zijn vaderland Spanje, speelde een sonate van Bach, waarbij hy op de piano begeleid werd door Mieczys- law Horszowki. Hij kreeg een staande ovatie. Ofschoon voor de Spaanse ambassa deur Jose Felix Lequirica en diens echt genote plaatsen waren gereserveerd, had men niet gedacht dat hij zou komen. Maar beiden waren aanwezig en namen deel aan het daverend applaus. Secretaris-generaal Dag Hanunarskjöld ontving uit alle delen der wereld geluk- wenstelegrammen ter gelegenheid van de dag der Verenigde Naties. Hij ver klaarde in een redevoering, dat de eerste dertien jaren de Ver. Naties hebben bewezen in staat te zijn „het gevaar van oorlog en conflict te verkleinen, zo wel als de basis voor harmonische actie te verbreden". De president van de assemblee. Char les Malik «Libanon) zei. dat de volkeren der wereld fysiek dichter tot elkaar komen en meer en meer de noodzaak inzien elkaar te leren kennen. Onder de bekwame leiding van Wim van den Heuvel. Hun presta- regisseur Ben Haanstra hebben j ties zijn van dien aard, dat de ver- twee jonge Nederlandse artiesten wachtingen voor de toekomst hoog hun filmkans gekregen: de 24-jurige gespannen zijn. Ineke Brinkman en de 30-jarige Advertent ie Voor NIET-KATHOLIEKEN en voor KATHOLIEKEN 3 LEZINGEN OVER DINSDAG 28 OKTOBER: LOURDES: GEEN FANTASIE MAAR WERKELIJKHEID DINSDAG 4 NOVEMBER: DE WONDEREN VAN LOURDES (Osborn). DINSDAG: 11 NOVEMBER: DE BETEKENIS VAN LOURDES IN DEZE WERELD. DINSDAG 18 NOVEMBER: BIJBEL EN KERK. in de R.K. Kerk van de H. Petrus aan de Kamerlingh Onneslaan, 's avonds te 8 uur. TOEGANG VRIJ. INTERESSANT EN ACTUEEL. Spreker is de Franciscaner Pater WIJNAND SLUYS. Staatslening van 250 miljoen Blijkens mededeling van het ministerie van Financiën is de minister van Fi nanciën voornemens over te gaan tot de uitgifte van een 4!£% lening, groot f.250 miljoen tegen een koers van 98%. Bij de vaststelling van voornoemd bedrag is rekening gehouden met de wenselijkheid ruimte te laten voor de emissie van rentespaarbrieven van de Bank voor Nederlandse Gemeenten. De lening zal, te beginnen op 1 de cember 1959, worden afgelost in 25 ge lijke jaarlijkse termijnen. Versterkte of algehele delging is de eerste tien jaren niet toegestaan. AAA in Leiden Visserij Varia In de 26 rederij- en visverwerkende bedrijven in Polen vinden thans 11.000 man een bestaan. In dit land is een gestadige uitbreiding van de visserij merkbaar. VIS-ETEND BERLIJN De stad Berlijn heeft in september van dit jaar 1946.3 ton (van 1000 kg) aan vis geconsumeerd. De voornaamste afnamen betroffen hier verse en gefri- leerde vis 622.3 ton; verse haring 379.5 ton; gerookte haring en vis 129.0 ton; zure haring 147.0 ton; gezouten haring 335.9 ton. WALVISFABRIEKSCHIP Rusland heeft thans een walvis- fabriekschip van 46.000 ton. Dit schip is in Nicolareff aan de Zwarte Zee te water gelaten. Dit vaartuig, dat de naam draagt van „Sovietskaja Ukraina" wordt geacht het grootste schip in dit type ter wereld te zijn. Het heeft een lengte van 719 voet (216 meter) en Is Deze enorme ijstaart werd Koningin Elizabeth van Engeland voor haar zoon Kroonprins Charles aan geboden bij haar bezoek aan een zuiveltentoonstelling in Londen. in staat om 65 walvissen per dag te verwerken. Er worden 20 snelle vang- schepen gebouwd, welke met dit schip één expeditie zullen vormen. AFTREK VOOR BELASTINGEN Tussen de vakorganisaties van de vissers in Engeland en de belasting dienst is een gunstige regeling getroffen voor de opvarenden. De vissers hebben nu op hun inkomen een Jaarlijkse af trek van 3040 per jaar voor de aanschaffing van hun kleding als zy aan dek werken. Voor machinisten en sto kers bedraagt deze aftrek 1620 per jaar. WEINIG VIS IN ENGELAND Gedurende de maand augustus zijn de aanvoeren van vis in Engeland en Wales 300.000 cwt (1 cwt 50.8 kg) lager geweest dan vorig jaar augustus. De eerste 8 maanden van dit jaar waren de aanvoeren 100.000 cwt lager, doch de opbrengsten waren 900.000 hoger. Mogelijk is dit een verklaring waarom de Engelse belangstelling heb ben voor onze vis. PECHVOGEL De „Master-John" uit Grimsby is wel een pechvogel. Dit schip is een paar weken geleden door een Zrion-kotter te IJmuiden binnengesleept. Nadat het schip een paar dagen te IJpiuiden had binnen gelegen om de schade tc her stellen, is het naar zee vertrokken. Op een afstand van 100 mijl van de Hum ber kreeg dit schip weer machine- schade. Bovendien werkte de radio niet. Tenslotte is dit schip door een ander schip van de rederij te Grimsby bin nengebracht. HARINGVISSERIJ BIJ IERLAND Voor de zuidkust van Ierland zyn Nederlandse en Duitse haringvissers aangekomen voor de herfstvangst. Uit Bremerhaven kwam een vloot van ongeveer 15 Duitse motortreilers, van elk ruim 500 ton, onder leiding van het depotschip Regensbargen. Er zijn nog veel andere Duitse sche pen op weg. Zakelig betoog Er zijn de laatste jaren heel wat pogingen ondernomen en acties op touw gezet om de atoombom en de kernwapenproeven uit te bannen: tot dusver zonder het' geringste succes. Misschien is de veelheid van deze acties, van protesten, egen- over het volledig uitblijven van enig resultaat de oorzaak van de bijzonder geringste succes. Misschien is de veelheid van deze acties, van protesten, tegen- bleek uit de opkomst by de eerste openbare vergadering van de Stichting Anti Atoombom Actie in Leiden. Slechts enkele tientallen waren naar het Volkshuis gekomen om iets te horen over de feitelijke zaken waar het hier om gaat: het gevaar dat de mensheid als geheel bedreigt niet zozeer door een vernietigings oorlog op grote schaal maar door de sluipmoord van radioactieve besmetting. De gevaren deze besmetting, b.v. op genetisch gebied, kunnen door gebrek aan kennis en ervaring nog niet in hun volle omvang worden overzien, maar juist de onzekerheden op dit gebied rechtvaardigen de eis, dat op zo kort mogelyke termijn een staking van de kernwapenproeven wordt bereikt, aldus het essentiële van de vertogen van gisteravond in enkele woorden samengevat. Vaagheid impliceert fataal gevaar Wetenschappelijke rapporten van de V.N. tonen b.v. aan dat zelfs bij stopzet ting van de proeven thans de mogelijk heid bestaat, dat op den duur uit de thans levende generatie maximaal 500.000 kinderen geboren worden met ernstige lichamelijke of geestelijke erfe lijke defecten als gevolg van de radio actieve neerslag. By voortgang van de proefexplosies liggen de schattingen van de geboorte van ernstig gehandicapten als gevolg van de kunstmatige radio actieve neerslag tussen de 5000 en 40.000 per jaar op de gehele wereldbevolking. De schattingen zijn zeer vaag, en eerst over generaties zal b.v. een beeld verkre gen kunnen worden van de somatische gevolgen van de kunstmatige radio actieve besmetting zoals leukemie. De vaagheid van deze schattingen tekent echter ook de ernst van het probleem, omdat de realiteit overeen kan komen met de hoogste schattin gen. Mocht dit mettertijd blijken waar te zyn, dan is de fatale schade aan de mensheid toegebracht niet meer te herstellen. Prof. Nijboer verdiepte zich in het kort in de mogelijkheden om tot een stopzetting van de kernwapenproeven en voorkomen van een atoomoorlog te geraken. Op langere termyn houdt het systeem van sterk zijn en het inboeze men van vrees by de tegenstander te grote risico's in, zelfs wanneer beide grote wereldmachten geen grote oorlog willen. De risico's kunnen slechts worden weggenomen door geieidelyk tot een ontwapening te komen, stap voor Geheel buiten de emotionele sfeer, zuiver zakelijk zonder lacunes in de menselijke kennis voorby te gaan, gaf als eerste spreker van de AAA-bijeen- komst prof. dr. B. R. A. Nyboer, hoog leraar in de theoretische natuurkunde te Utrecht, zijn visie op het probleem. Hy stelde vast, dat er moed voor nodig is om dit onderwerp eerlijk in het open baar te behandelen, in de eerste plaats omdat men daardoor ten onrechte het odium op zich laadt bepaalde politieke doelstellingen na te streven, ten tweede omdat men het idee heeft hierover al meer dan genoeg gehoord te hebben ter- wyl men er toch in feite nog steeds veel te weinig over weet. Procentueel en absoluut Na de uitwerking van atoombommen op steden geschetst te hebben, b.v. de totale verwoesting van een stad als Utrecht door een gewone A-bom en de vernietiging van een stad als Chicago door een H-bom, waarby een gebied van tweederde van Nederland een dodelyke radioactieve neerslag ondervindt, ver telde hij iets over de gevolgen van de radioactieve neerslag door proefexplo sies. Het radioactieve materiaal blijft circa tien jaar aanwezig in de hogere luchtlagen, waaruit het voortdurend neerdaalt op aarde. De natuurlyke radioactiviteit van de omgeving waarin de mens leeft wordt daardoor geleide- lijk verhoogd. Weliswaar is deze verho ging procentueel gering, maar de ver- wachting bestaat dat de genetische I effecten vooral door hun cumulatieve I werking ten aanzien van het optreden van mutaties, in absolute zin zeer groot I kunnen zyn. stap. Dat brengt andere risico's mee van eigen verzwakking, maar toch kan dat risico beter worden geaccepteerd dan het gevaar, dat de gehele mens heid ten onder gaat. De houding van Japan De voorzitter van de stichting AAA, de heer G. A. de Bock, vertelde als tweede spreker iets over de houding van Japan in het atoombomprobleem, de conférentie welke in augustus in Tokio werd gehouden en de situatie zoals deze thans ligt in Nagasaki, de tweede stad waarop een atoombom werd geworpen. De acties tegen de atoombom hebben in Japan steeds veel weerklank onder vonden, zyn daar zelfs veelal ontstaan als gevolg van de snelle democratisering van het land en uiteraard de gevolgen die men zelf van deze bommen heeft ondervonden. De vredesacties worden gedragen door de vrouwenorganisaties, door de kerken en door zeer vele voor aanstaande personen op uiteenlopend gebied. RETHE Co N. V. Tel. 33.20.57 Den Haag VOL AUTOMATISCH OLIESTOKENl IN KLEINE KOLEN KETELSIffl snelle ombouw aantrekkelijke! prijzen Dagelijks demonstratie en uitvoerige inlichtingen. Uitnodigingskaarten worden gaarne op verzoek toegezonden. Japan streeft er naar, zoals ook reeds bleek uit en tijdens de confe rentie van augustus, een centraal neutraal contactpunt te worden voor de vredesbeweging, voor ontwapening en voor uitbanning van de atoombom, uitgaande van het standpunt dat co- existentie tussen uiteenlopende wereld beschouwingen mogelijk moet zijn op straffe van zelfvernietiging van de mensheid. Goed iveer en stabiele prijzen Boskoopse paktijd in volle gang De paktyd, een typische Boskoopse benaming voor het verzendseizoen, is in Boskoop in volle gang. Allerwege ryden de auto's af en aan, beladen met planten, kisten en kratten. Alles werkt op het ogenblik mee. Weliswaar dreigde de regenval van de vorige week de export even te belemmeren, doch doordat de laatste jaren op veel Boskoopse bedryven tot het draineren werd overgegaan, is men het over tollige water ook weer spoedig kwyt. Een andere factor is het zachte weer van de laatste weken. Veel planten komen niet toe aan het z.g. afharden. Dit is een periode, waarin de planten eigeniyk hun winterrust ingaan, een prachtig tydstip om het plantenmate- riaal naar het buitenland af te voeren. Vaak maken de Boskoopse produkten lange reizen voor de bestemming is be reikt. Het is dan van het grootste be lang dat de planten niet aan het uit lopen zyn, omdat dan de kans van ver- broeiing allerminst denkbeeldig is te achten. OVERWERKEN voor een bepaald land of plaats samen gevoegd en wordt door meerdere expor teurs gebruik gemaakt van een spoor wagen. Dit laatste vindt veel toepassing by leveringen aan Duitsland. Dageiyks staan er geladen spoorwagens aan de Otweg en by autoladingen worden de goederen aangevoerd. Douane-ambtena ren houden regelmatig toezicht, zodat een vlot ransport is verzekerd. De grote angst van de exporteurs in Boskoop is een plotseling invallende vorst. Reeds meerdere malen is de ex port hierdoor in gevaar gebracht en zelfs gedeeltelyk mislukt Rooien is dan spoedig onmogelijk, terwyi de planten veel schade kunnen lijden tengevolge van de nachtvorst. De grote schade door vorst, twee jaar geleden aan de rozen toegebracht, is men in Boskoop nog niet vergeten Toch liggen thans de papieren goed Steeds groter contingenten verlaten de prijzen ook vry Het is overwerken geblazen in de pak- loodsen. Overal ziet men in de paklood- sen tot laat in de avond licht branden Overdag worden de planten op de kwe- keryen gerooid en aan de pakloodsen afgeleverd, want de kans op beschadi ging of broei is uitermate groot. Voor gemeente, terwijl de leveringen binnen Europa wordt daarom stabiel liggen communistisch-China eevaarliiker wordt ook zeer veel gebruik gemaakt van de Al met al behoeft de Boskoopse kwe- z.g laadkisten, die regelrecht per spoor I ker en exporteur niet met de handen in I dan Kroesjtsjef van de Sovjet-Unie acht worden verzonden. Ook worden ordershet haar te zitten. Montgomery zeer wel mogelyk. Montgomery oefent kritiek op de V.S. Veldmaarschalk Mongomery, de voor malige plaatsvervangende opperbevel hebber van de NAVO in Europa, heeft gisteren in een lezing te Londen gezegd, dat de V. S. „grotendeels en misschien wel merendeels" verantwoordeiyk ge steld moeten worden voor de huidige toestand in de wereld. Volgens Montgomery zou de situatie in het Midden-Oosten er heel andera uitzien „als de V. S. de Suez-operattg niet gesaboteerd hadden en zich eerde* by het Pact van Bagdad hadden aange sloten". De V.S. waren altyd twee jaar achte* In hun begrip van Europa. Montgomery zei nog, dat de V. S. een politiek voor de V.N. biyken te hebben en een &ndera politiek als hun eigen nationale belaa* gen op het spel stt&an. De V. S. steunden voormalige koloniale mogendheden ln West-Europa maag streefden naar vernietiging van hun In vloed in Afrika. Als gevolg van de Ame rikaanse politiek was een groot deel van de Nederlandse, Franse en Britse ryken, die alle een stabiliserende factor in de naoorlogse periode hadden moeten zyn, ineengestort. Montgomery is van oordeel, dat in Europa het gevaar van een totale oor log het geringst Is, maar in Afrika en Azië het grootst. Dat Mao Tse-toeng van

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 17