TomWI Variaties op een oud patroon: TRAITAL 3 ONS MENU ZATERDAG 25 OKTOBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand truien en vestjes naar de laatste trant CONSERVEN, ONDERDEEL VAN HET DAGELIJKS MENU E5TEN DIE MAN, DIE de klacht van een oud paard verhoorde In eén nacht Uw handen gaaf en zacht Parijs, oktober '58. U breit veel en dus heeft u in dat nuttige tijdverdrijf een grote handigheid verkregen, plus.ook nog een klein, maar welvoorzien archiefje van breipatronen, die u allemaal al eens een keer gemaakt heeft. U weet welke patronen goed zijn, welke u in het bijzonder bevallen, en u heeft ze bewaard om ze misschien nog eens in een andere kleur te maken. Maar, neem nu eens niet een andere kleur, doch een paar andere kleuren, die u in dat ene model combineert, of verander een detail, de kraag bijvoorbeeld, waardoor u van het klassieke model een hyper modieus maakt. 1). Het maken van een doodisimpel, klassiek vestje levert u niet de minste moeilijkheden meer op, aangezien u er al ontelbare heeft gemaakt. Breit u er dit seizoen weer een, pas het dan eens, ondanks al zijn klassieke eenvoud aan de laatste mode aan dooreen mos groen en een marineblauwe draad te gelijkertijd te breien. U verkrijgt zo een aardig tweed'-achtig breisel en u heeft een werkje onder handen dat bijzon der snel gaat. aangezien u de twee draden op dikke naalden breit (in tricotsteek)U boordt het vestje met een effen blauwe of groene rand, die u apart en met een enkele draad op dun nere naalden breit en die in de lengte dubbel geperst,, aan het jasje wordt gestikt. De driekwart mouwen, de zoom van het vestje, de overslag en de hals opening worden op die wijze afge werkt. U draagt het vestje bij een dikke oranjerode wollen rok. 2)Ook een fijn, klassiek truitje breit u met gemak. Ten einde het het ca chet van de laatste mode te geven, stel len we u voor het uit drie kleuren wol mosgroen, geelgroen en wit te breien. Van elke kleur breit u telkens één naald. Het hele truitje is in tii- cotsteek. alleen de mouwboorden en het halsboordje, die eveneens gestreept zijn, vertonen een één-reoht-één-ave- reoht ribbel. U breit het streeppatroon als volgt op naalden zonder knop: één naald recht met de mosgroene wol; schuif alle steken naar de rechterkant van de naald terug en brei, zonder het werk om te keren één naald recht met de lichtgroene wol: vervolgens op dezelfde wijze één naald recht met de witte wol; keer nu het werk om en brei één naald averecht met de mosgroene wol; schuif weer alle steken naar de rechterkant van de naald en brei, zon der het werk om te keren, één naald averecht met de lichtgroene wol en op dezelfde wijze één naald averecht met de witte wol; keer het werk op de goede kant en herhaal van het begin af. 3). Ook voor het verticaal gestreepte truitje, waarvan zoom en mouwen met franje zijn gegarneerd, gebruikt u drie tinten wol, marineblauw, wit en linde- bloesemgroen. Het truitje wordt dwars gebreid in tricots teek. Het heeft een ronde halsopening die tegen de hals aansluit, maar is gegarneerd met een brede rechte kraag, die enkele centi meters naast die halsopening op het truitje is genaaid De kraag is in pa- tentstee'k en dwars gebreid en wordt gemaakt van de lindebloesemkleurige wol. Voor die kraag breit u een rechte lap, 14 centimeter breed en plus minus 55 centimeter lang in patentsteek. De streep van jhet truitje verfcnügt u door twee naalden blauw, twee naalden wit, twee naalden groen, twee naalden wit et cetera in tricotsteek te breien. Tel kens wanneer u met een nieuwe kleur begint laat u aan de kant van het werk (de zoomkant van trui en mou wen) 8 10 centimeter draad hangen en wanneer u met diezelfde kleur ein- (Advertentle) digt. knipt u de draad op 8 k 10 centi meter naast de laatste steek af. Uit eindelijk worden al deze draadjes twee aan twee aaneen geknoopt en de zo ontstane franje wordt bijgeknipt op de gewenste lengte. 4)Voor een klassieke trui, die u van een hypermoderne kraag voorziet, ge bruikt u nu eens niet gewone wol, maar het allernieuwste: mohair, in flessegroen, hardblauw of een der an dere moderne tinten. U breit de gehele trui in tricotsteek en voorziet het model van een kleine boothals. Ver volgens breit u een lange sjaal (plus minus 30 centimeter breed en 110 cen timeter lang), waarvan u de korte uit einden met franje afwerkt en die u in zijn geheel aan de halsopening naait. De uiteinden van de sjaal worden over elkaar geslagen en met een broche of een bijoux op de trui vastgezet. 5). Tot slot een heel ruime, lange trui die ideaal is voor het koude hartje van de winter en die een flatteuze aanvulling is van skibroek of pantalon. De trui wordt geheel in patentsteek gebreid van rode dubbeldikke wol. Het voorpand wordt voorzien van een in gezet wit vestje dat evenals de aange breide. kokervormige en opstaande kraag in patentsteek is gebreid. J. V. Laat roospuntjes verdwijnen met anti-roos Traital 3 bevat het pas-ontdekte apelium met de sterke van roos bevrijdende eigenschappen. Na 6 wekelijkse haarwassingen is de roos verdwenen. Vraag TRAITAL 3 Voor de handel: N.V. HANDELMIJ. R. F. M. WERNEKINCK, A dam HET BEGON BIJ NAPOLEON Zou de huisvrouw, die met een van de nieuwe, handige blikopeners een blikje groente of fruit openmaakt, wel eens aan Napoleon denken? Zij zou daar alle reden toe hebben. Napoleon had namelijk moeilijkheden met de bevoorrading van zijn troepen bij zijn vele grote veldtochten en hij loofde daarom een prijs uit voor diegene, die voor een goede voedselconservering kon zorgdragen. De prijswinnaar was Nicolas Appert, die in 1809 de sterili satiemethode door verhitting in lucht dicht afgesloten verpakkingen ont dekte en daarmee zijn erenaam van „Vader van de conservenindustrie" verdiende. Van de keurige, fleurige blikken, zoals wij die nu kennen, was nog geen sprake. DE EERSTE BLIKKEN BUS De eerste blikken bus werd gemaakt door de Engelsman Peter Durand. Destijds werden deze blikken waar in een kleine vulopening zat, zodat het vullen moeilijk ging en zeer tijdrovend was met de hand gemaakt. De pro- duktie was 360 bussen per maand, ter wijl deze thans 360 per minuut is. De eerste conservenfabriek ontstond in 1820 in Boston, Amerika. Daarom kan dat land de bakermat van het voedsel in blik worden genoemd. De National Oanners Association (een vereniging van conservenblik-fabrikanten) geeft de consument daar een uitgebreide voorlichting over gebruik en voedings waarde. De grote ontwikkeling in de conservenindustrie heeft na 1870 plaatsgevonden. De vervolmaking van de conserveringstechnieken en van de constructie van moderne conserven- bussen, alsmede de betere laksoorten, hebben de kwaliteit van voedingsmid delen uit blik belangrijk doen verbe teren. OOK IN NEDERLAND Ook de Nederlandse blikverwerkende industrie zoekt steeds naar nieuwe verpakkingen. Met de modernste ma chines worden hier ten dienste van de Nederlandse groente- en fruitverwer- kende industrie, de vleeswarenfabri- kanten, de visconservenf abrikan ten en die van gecondenseerde melk, rijen blikjes in verschillende afmetin gen vervaardigd. Er wordt ook glas ge bruikt, vooral by artikelen als vruch ten, daar het zien van al dit aanlok kelijke fruit sneller doet kopen. Glas heeft het bezwaar van de retour-em ballage en van het statiegeld. Het aan tal artikelen, dat in blik of glas ver krijgbaar is. groeit met de dag: groen te en fruit, melk, soepen, broodbeleg en gestoofde varkensnieren, een ont- bijtschotel, volledige maaltijden, bah- mi en nasi goreng, alle voeding voor de baby, maar ook voor de kat en de hond. Daar de sterilisatie bij afwezig heid van zuurstof uit de lucht plaats vindt, worden de vitaminen en andere voedingsstoffen minstens even goed bewaard als dat bij thuis koken het geval is. Weet U, dat in Amerika per dag honderd miljoen blikjes en potten worden geopend! Wanneer Dij voorbeeld groente uit blik wordt gegeten, is het aan de huis vrouw die op haar speciale manier met wat boter of kruiden, met een sausje of op andere wijze af te maken. Er zijn, en dat hebben velen vooral werkende alleenwonenden tot hun genoegen ondervonden, vele hele en gedeeltelijke maaltijden op deze wijze samen te stellen in zeer korte tijd en met een gering gebruik van gas of elektriciteit. De Nederlandse vleeswaren-in-blik worden voor een zeer groot deel naar Amerika geëxporteerd, de melk en melkpoeder voor een belangrijk deel naar vele andere landen. CRÈME EXTRAORDINAIRB Deze onvergelijkelijke crème bevat alle elementen dl* bijdragen tot een onmiddellijke verjonging van de hutds ze verzacht, voedt en stimuleert, ze dient vocht toe aan de huidcellen, se corrigeert een te hoge of te lage zuurgraad Het geheim vao de jeugd, gevangen in één enkele crème, die al na één nacht eea zichtbaar wonder aan U voltrekt; inderdaad een crème extraordinaire. Ter introductie. Gedurende korte tjd stelt Elizabeth Arden proef* potjes Crème Extraordinaire (af 7.50) ter beschik' king, om bet Wonder binnen Uw onmiddellijk bereik te brengen. Zorg dat Uw spiegel U spoedig dit winder kan tonen. Elisabeth Arden specialisten Breestraat 45 - Telefoon 2385132590 - Leiden VAN DE WEEK De regen van de laatste maand is er de oorzaak van dat we nog steeds padde stoelen uit de grond zien schieten. Daar zijn wel eetbare, maar ook niet-eetbare soorten by, zodat het zoeken van paddestoelen altijd een aangelegenheid blijft, die men beter aan de echte kenners over kan laten. Toch is er één soort, die men als leek gerust kan verzamelen, n.L de helgele, kelkvormige hanekam. Deze wijkt in vorm en kleur n.l. voldoende van de andere soorten af, zodat men geen risico loopt, dat er misschien per ongeluk een vergiftige tussen geraakt is. Van paddestoelen kan men niet alleen smakelijke voor- of lunchgerechten maken, maar ze kunnen ook als onderdeel van de warme maaltijd, desgewenst in combinatie met vlees, vis of eieren, dienst doen. ZONDAG i gesmoorde paddestoelen op toost; rundertong met zure saus en doperwten; chocoladevla met banaan. MAANDAG I ragout van tong, rijst, tomatensla; appelmoes. DINSDAG t rljstcroquetten met kaas, andijvie, aardappelen, karne- melkvla. WOENSDAG i gebakken lever, bieten, aardappelpurée, watergruel. DONDERDAG I stamppot zuurkool, stoofperen. VRIJDAG i gestoofde paling, aardappelen, wortelen, yoghurt met kokos noot en pinda's. ZATERDAG I appelpannekoeken, fruit. Recept: Gesmoorde paddestoelen op toost. De paddestoelen goed wassen, zodat al het zand eruit gespoeld is, 't on derste gedeelte van het steeltje en 1. In de Italiaanse stad Atri had Ko ning Giovanni een klok doen ophangen, welke iedere ongelukkige of onrecht vaardig behandelde mocht luiden ten einde aldus om hulp te vragen. In de loop der jaren versleet het touw en werd aan het ondereinde verlengd met een bos stro. Op zekere dag liep een oud, af gewerkt paard over de markt, waar de klok hing. Het dier liet de kop hangen en zocht tussen de straatstenen naar grassprieten. 2. Het oude paard was eigendom ge weest van een edelman, die het dier aan zijn lot overliet zonder het zelfs te voeren. Vroeger was het een vurig rij paard geweest, maar nu was het volko men afgeleefd. Plotseling bespeurde het de strowis en begon daaraan te knabbe len met het gevolg dat de klok ging lui den. 3. Toevallig vergaderde op dat ogen blik de gemeenteraad. Men brak de zit ting af en begaf zich naar de markt waar het paard nog steeds aan het touw stond te rukken Beioogen door medelij den, voerden twee raadsleden het dier voor Koning Giovanni, die onmiddellijk de harteloze eigenaar van het dier liet ontbieden. 4. De Koning richtte zich, op het arme paard wijzende, tot de edelman: „Gij hebt dat arme paard mishandeld. Het was goed genoeg toen het U op zijn rug kon torsen, maar nu het oud en gebrek kig is geworden, laat gij het verhonge ren. Daar gij zulk een laagheid hebt begaan, onthef ik U uit de adelstand en veroordeel U tot een zware boete". En zich tot de geschiedschrijver Fran co Sachetti wendende, die aan zijn rech terhand zat, zei de Koning: „En gij Franco, schrijft deze geschiedenis op en legt voor het nageslacht vast, dat zij zich afspeelde in het jaar 1387". eventueel minder mooie 6tukjes van de hoed eraf snijden, met zout be strooien en, terwijl men de paddestoe len af en toe omschept, in roomboter 10 minuten op een niet te fel vuur bakken. Sneetjes brood roosteren, de padde stoelen erop leggen, wat geraspte kaas erover strooien en de toostjes in de oven gratineren. Recept: Yoghurt met kokosnoot en pinda's. 100 g. gemalen kokosnoot, 50 g. gehakte pinda's, 150 g. suiker, Vi liter yoghurt, 20 g. slaolie. De kokosnoot en pinda's in de sla olie lichtbruin bakken, 2 eetlepels sui ker erbü roeren, afkoelen, de rest van de suiker erbij doen, goed dooreen roeren en dan mengen met de yoghurt. Advertentie Interessante proefneming met jonge kinderen In navolging van de Stichting Arnhem-Europa overwegen steeds meer ouders om de proef te nemen met hun nog jonge kinderen (6 tot 9 jaar) om deze spelenderwijs de essence van een tweede taal te laten bijbrengen. Hun Nederlands hebben de kinderen in maar weinige jaren leren spreken en verstaan door luiste ren en nababbelen van mama, van papa, van broertjes en zusjes en van vriendjes op straat. En op precies de zelfde manier gaan ze nu als een spel letje het zuivere Frans leren spreken door - steeds onder verantwoorde leiding - dagelijks een kwartiertje naar de Linguahone-platen te luisteren en deze na te babbelen. Wie de proef neemt zal zijn oren niet geloven wanneer hij ontdekt hoe onfeilbaar zuiver het jonge kind de vreemde klan ken nazegt. Het kind vindt dit een enig spelletje en legt aldoende en zonder de minste inspanning de grondslag voor een perfecte uitspraak van het Frans, wanneer het later tot een ernstige studie van de taal komt. Voor zulk een kind bestaan later in de klas geen moeilijkheden meer met de taal: letterlijk, het speelt ermee. Dr. Maria Montessori oordeelde reeds lang geleden met groot enthousiasme over de directe methode, bekend als de Linguaphone-methodehier geen woordjes uit het hoofd leren, alleen maar luisteren en plaatjes kijken en dan nababbelen. Hiermede geven ouders hun kinderen een fantastische steun mee voor hun latere leven en een blijvende voor sprong voor nu en straks, natuurlijk niet alleen voor Frans maar voor elk van de 22 talen die het Linguaphone Instituut brengt. Ieder die meer wil weten over de directe methode vrage het uitgebreide prospectus no. 44 aan bij het Linguaphone Instituut, Heilige, weg 45—82a, Amsterdam-O. föh ROWNTREE N.V AMSTERDAM

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 15