DE GAULLE BOOD ALGERIJNSE REBELLEN BESPREKINGEN AAN Rijk wil in '59 1275 miljoen lenen WEERBERICHT Bemoedigende reactie vanAbbas: brij. ugsgevangenen alle Franse sullen worden vrijgelaten IN CANADA M£ER DAN 90 MIJNWERKERS INGESLOTEN Uitgaven verlagenmeer sparen! 97ste jaargang VRIJDAG 24 OKTOBER 1958 No. 29577 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Parijs) Voor het eerst sedert hij in juni jj. de macht opnieuw in handen nam, is generaal Charles de Gaulle, Frankrijks huidige premier en zeer vermoedelijk toekomstig staatshoofd, gisteren voor de pers verschenen. En eveneens voor het eerst heeft Frankrijk zich door zijn mond tot de leiders van de Algerijnse rebellen gewend met het aanbod van vredesonderhandelingen. De heren behoeven zich maar, aldus De Gaulle, te richten tot de Franse ambassades in Tunis of in Rabat (hoofdstad van Marokko). De generaal verklaarde zich persoonlijk garant, dat ze vrij en ongedeerd uit Parijs naar hun haardsteden zouden kunnen terugkeren. Dit uiterst belangrijke gebaar is terstond beantwoord door Ferhat Abbas, de premier der Algerijnse rebellenregering, die vannacht in Cairo bekend liet maken, dat om een gunstig klimaat te scheppen alle Franse krijgsgevangenen zullen worden vrijgelaten. Abbas verklaarde, dat een bestand niet is uitgesloten als de Franse regering onderhandelingen mogelijk maakt. Abbas verklaarde, dat het rebellenleger nu meer dan 120.000 gewapende soldaten telt. Als is het niet in staat het Franse leger te verdrijven, het zal toch ook nooit door de Fransen kunnen worden verslagen. Generaal sprak als een ware monarch Tot op heden hadden de extremis tische Europese leiders in Algiers en conservatieve leiders in het moederland altijd fel gereageerd tegen het denk beeld van overleg met de rebellenleiders. De Gaulle gevoelt zich kennelijk vol doende gesteund door het volk om zich niet veel van deze opinies aan te trek ken. Hij sprak weer van de „Algerijnse persoonlijkheid", daarmee volgens be voegde waarnemers uiting gevend aan zijn opvatting, dat er te zijner tijd een speciale status voor Algerije tot stand moet komen en dat Algerije niet zonder meer als een Franse provincie kan wor den behandeld. De Gaulle overstelpte overigens het Franse leger met de hoog ste lof en ook generaal Salan kreeg, zonder dat zijn naam genoemd werd, een symbolisch klopje op de schouder. De generaal, in het donker gekleed en op een klein podium met de rug naar het venster gezeten, maakte over het algemeen de indruk onder de overstel pende vracht van zijn taken en verant woordelijkheden fysiek of geestelijk in het geheel niet te hebben geleden. Zijn stem klonk krachtig en hij scheen over het algemeen in uitstekende vorm te zijn. Hü beheerste de situatie voortdu rend met meesterschap. Veel meer dan als minister-president of zelfs als toe komstig staatshoofd legde hij zijn ver klaringen af met de zelfbewuste waar digheid van een monarch! Doch een monarch die zijn land nu voor de tweede maal van de ondergang gered had. De bijeenkomst, die door een 400 Franse en buitenlandse persvertegen woordigers werd bijgewoond, werd van a tot z door de radio en de televisie uitgezonden. Rond de generaal had men een aantal spiegels opgehangen om de journalisten, die in de gangen en belen dende bureaus en zalen verspreid waren, gelegenheid te geven zo nu en dan toch nog een flits van de grote man op te vangen. Een persconferentie van de generaal is, vanwege zyn persoonlijke stijl en zijn virtuoos formuleringsvermogen, altijd een boeiende en vaak zelfs fascinerende aangelegenheid. Gisteren had zijn op treden voor de pers echter nog een extra groot gewicht. Sedert het parle ment met vakantie is gestuurd, bezit Frankrijk geen constitutioneel forum meer, waarop de premier en zijn minis ters zich tot het volk en de openbaar heid kunnen richten. In zekere zin namen de journalisten gisteren dus de rol der parlementariërs over. En die vleiende indruk of illusie werd nog ge accentueerd door de omstandigheid, dat de generaal door al zijn ministers, die rechts, en alle leden van zijn persoon lijke aanhang, die links van hem gezeten waren, werd geflankeerd. Toch, of De Gaulle nu een parlement of een gezel schap journalisten tegenover zich heeft, hij blijft voortdurend de situatie mees ter en op ongeschuldige of meer perfide vragen antwoordde hij ook gisteren met wat hij los wilde laten. Men mag echter wel aannemen, dat de generaal zijn persconferentie vooral wel had laten organiseren om de klankbodem voor zijn nieuw verzoeningsgebaar in de richting der Algerijnse rebellen zo krachtig mo gelijk te maken. Wijkzuster levenloos aangetroffen (Speciale berichtgeving) Gistermiddag heeft men de 39-jarige wijkzuster van het Groene Kruis te Everdingen (bij Culemborg), zuster A. IJntema, levenloos aangetroffen in het kippenhok achter haar woning. Een buurman trof haar aan met een meta len tangetje in de hand, vlak bij de elektrische leiding. Deskundigen ver moeden, dat zij woensdagavond reeds tijdens werkzaamheden aan de leiding door de stroom werd getroffen. Ramp in Nieuw Schotland Op vier kilometer van de mijningang Men vreest, dat ruim negentig mijnwerkers zijn ingesloten in een mijn in Springhill, een klein stadje met 7000 inwoners in de Cobe- quid-heuvels in het noordwesten van het schiereiland Niéuw-Schot land aan de Canadese oostkust. Er deed zich hedenochtend om één uur een ondergrondse trilling als van een aardbeving voor, welke in het gehele stadje werd gevoeld en die de huizen deed schudden. Men vreest, dat de mannen zich in de laagste verdieping van de mijn bevinden, vier kilometer van de mijningang. Vrouwen en familieleden van de mijnwerkers verzamelden zich spoedig na het bekend worden van het ongeluk bij de mijn. Sommige vrouwen geraakten buiten zichzelf, toen zij van miinwerkers van andere verdiepingen, die naar bo ven kwamen hoorden, dat de ingeslote- nen zich in een uiterst hachelijke si tuatie bevonden. Onmiddellijk werd een reddingsploeg geformeerd, die de mijn van de „Cum berland Railway and Coal Company" - een dochtermaatschappij van de „Domi nion Steel and Coal Company" - ingin gen om te trachten de mannen te red den. De redders slaagden erin 69 man nen naar de oppervlakte te brengen. Maar 96 mijnwerkers werden vanoch tend nog vermist op het moment, dat vast stond, dat één mijnwerker de dood had gevonden, terwijl er zestien gewond waren. Een der naar boven gekomen mijn werkers wist te vertellen, dat het venti latiesysteem van de mijn door een steenverschuiving buiten werking was gesteld en dat er op ongeveer een kilo meter diepte gas was. Hetgeen vanzelf sprekend de reddingswerkzaamheden nog bijzonder bemoeilijkt. Een andere geredde had tientallen meters op handen en voeten gekropen Russisch krediet voor Assoeandam Volgens het Russische persbureau Tass heeft premier Kroesjtsjef bekendge maakt, dat de Sovj'et-Unie de Verenigde Arabische Republiek een krediet van 400 miljoen roebel zal verstrekken voor de bouw van de dam bij Assoean. De mededeling van Kroesjtsjef werd gisteravond gedaan op een ontvangst in het Kremlin ter ere van veldmaar schalk Abdel Hakim Amer vice-presi dent van de Verenigde Arabische Repu bliek. De Russische premier zei. dat de Russische regering een door maarschalk Amer overgebracht verzoek van de VAR- regering inzake hulpverlening bij de bouw van de dam te Assoean had be studeerd. Het krediet tot maximaal 400 miljoen roebel (ongevedr 330 miljoen gulden) zal dienen voor uitgaven in verband met leveranties van machines, uitrusting en ander materieel uit de Sovjet-Unie die de VAR niet heeft, aldus Tass. Kroesjtsjef zei, dat de Russische le ning bestemd is voor machinerieën en andere uitrustingstukken. Ook zal de Sovjet-Unie technici en deskundigen ter beschikking stellen. Amers bezoek aan de Sovjet-Unie noemde de Russische premier een nieuwe bijdrage tot de sa menwerking tussen de twee landen, „waardoor de vriendschapsbanden in het belang van de vrede zullen worden ver sterkt". HUDORA ROLSCHAATSEN H. WALENKAMP ZN. Haarlemmerstraat 1 Veel bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaarbewolkt en in hoofdzaak in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Zwakke, later matige westelijke wind. Vannacht in het bin nenland minder koud. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 25 OKTOBER. Zon op: 7.21 uur; onder: 17.27 uur. Maan op: 16.36 uur; onder: 4.58 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.56 en 14.13 u. Laagwater te 10.00 en 22.12 uur. door een gang, meteen gebroken schou derbeen en een mijnwerkerslamp, die was uitgegaan. Hij kwam bijna twee uur na de instorting volkomen uitgeput op de begane grond. De Royal Canadian Mounted Police zond een helikopter met bloedplasma voor eventuele gewonde mijnwerkers. Eenheden van leger, vloot en luchtmacht van Canada nemen aan het reddingswerk deel. Prins Bernhard heeft in Londenhandel. De Prins in gesprek met de een vergadering bijgewoond van de president van de Kamer, Sir David Internationale Kamer van Koop- Eccles (geheel links). bedreigingen Bedrijfsleven kome niet in het gedrang; voor de werkgelegenheid (Van onze parlementaire redacteur) Het tekort op de Rijksbegroting voor 1959 is geschat op ongeveer 1400 miljoen gulden. Óp zichzelf is dat niet zo erg omdat er werken mee worden uitgevoerd van duurzame aard (woningen, dijken brug gen, wegen, enz.) waarvoor het verantwoord is te lenen. Maar als het Rijk teveel leent op de open kapitaalmarkt, dan is er voor het particu liere bedrijfsleven minder kans te lenen voor uitbreiding of stichting van fabrieken in het belang van de werkgelegenheid voor de steeds groeiende bevolking. Dat was de grote zorg die gisteren sprak uit de redevoeringen van de heren Van Leeuwen (WD), Lucas (KVP), v. d. Wetering (CHU) en Van Eijsden (AR) bij de algemene finan ciële beschouwingen in de Tweede Kamer over de Rijksbegroting voor 1959. Men moet inflatie vermijden! „Beperk de ontstellend stijgende uitgaven toch", drong de heer Lucas aan. „Het is beslist nodig", onderstreepte de heer Van Dis (SGP). Met begrensde mogelijkheden, waarschuwde de heer v. d. Wetering, kan men geen miljarden plannen uitvoeren. Overschrijding van de grens leidt tot waardevermindering van de gulden en het verdwijnen van de welvaart. Volgens de heer Van Leeuwen is de kapitaalsvoorziening in 1959 het knelpunt, waarmee in de eerste plaats valt te rekenen indien het kapitaalgebrek niet wordt versluierd door geldschepping (schatkistpapier) met waardevermindering van de gulden als gevolg. Het Rijk is van plan in 1959 ongeveer 475 miljoen gulden ondershands te lenen en ongeveer 800 miljoen of meer op de open kapitaalmarkt. Minister Hofstra meent dat dit zonder bezwaar mogelijk is tegenover de kapitaalbehoeften van gemeenten en particulieren. Hij verwacht dat het bedrijfsleven een beroep op de kapitaalmarkt zal doen ten bedrage van 550 miljoen. Maar het beroep van het bedrijfsleven op de kapitaalmarkt kan wel eens groter zijn dan wordt verwacht, opperde de heer Van Eijsden, vooral wanneer er een beetje opleving komt, en dan is de situatie anders. weg het aanbod op de kapitaalmarkt wil vergroten om daardoor tot een lagere rente te komen? Een herleving dus van de goedkoop-geld-politiek?" Als een gemeenschappelijke taak van de Kamerleden zag de heer Van Eijsden: het voeren van een krachtig offensief tegen voortgaande inflatie, want hij twijfelde of aan de eis van monetair evenwicht is voldaan. 0 Slot op pag. 2 Bovendien moet nog een tekort van honderden miljoenen worden gefinan cierd over 1958 als gevolg van de instor ting van de zuivelmarkt en de gebeur tenissen in Indonesië. Als dat gebeurt met schatkistpapier, dat het Rijk aan de banken verkoopt, werkt dat inflatie in de hand. „Is het juist", vroeg de heer Van Eijsden, „dat de regering langs die Zetel Verdrag van Bagdad naar Ankara De ministerraad van het Pact van Bagdad heeft besloten „met het oog op de huidige toestand" het hoofdbureau van de organisatie tijdelijk van Bagdad naar Ankara, de Turkse hoofdstad, over te brengen. Het betreft hier de raad van het pact, het secretariaat en de organi satie voor de gemeenschappelijke mili taire plannen. De Iraakse secretaris generaal van het pact Avni Khalidi, is vervangen door de Turk Kesteli. Moeder en door auto doehter gedood (Speciale berichtgeving) Op de Rijksweg onder Naarden zijn gisteravond twee dames, moeder en dochter, dodelijk verongelukt. Tegen half acht kwamen de beide dames, de 59-jarige mej. II. Wetsema uit Naarden en haar 83-jarige moeder, mevr. C. Wet sema uit Arnhem, waarschijnlijk uit een autobus Zij staken de Rijksweg over om zich naar het huis van de dochter te begeven. Op dat moment naderde uit de richting Laren een personenauto uit i Laren. Deze wagen reed met een snel- I heid van ongeveer 60 km. per uur en met gedimde lichten. Plotseling zag de be ur 1 caa lj i I stuurder beide dames op nog geen vijf net uit iD-t-i stammende rierv.yiieente en enkele andere instellin- meter afstand voor zijn auto. Een bot- kerkje te Dronrijp (Friesland)dat qen qerestaureerd. De kunsthisto- Vn? w?s ,njet meeF te vermden De 59_ -1 jarige dochter werd op slag gedood, haar ond Dit nummer bestaat uit 16 pagina's de laatste jaren in ernstig verval tisch zeer waardevolle toren in de 83-jarige moeder moest W raakte, wordt door Rijksmonwnen- steigers, tenzorg in samenwerking met de ge- Mr. Van Aartsen minister van Verkeer en Waterstaat Mr. J. van Aartsen, de Haagse wethouder van Economische Za ken heeft vanmorgen aan de minister-president dr. W. Drees medegedeeld dat hij zich beschik baar stelt voor de functie van minister van Verkeer en Water staat. De benoeming zal ingaan met de dag waarop hij door H.M. de Koningin zal zijn beëdigd. De heer Van Aartsen, geboren op 15 september 1909 te Amsterdam, be zocht daar het gymnasium en studeerde vervolgens aan de Vrije Universiteit in de rechten. Deze studie sloot hij in 1934 af met het doctoraal examen, waarop hij ambtenaar werd bij het O.M. van het kantongerecht in de hoofdstad. In 1935 ging hij naar Den Haag, waar hij als juridisch ambtenaar werd aan gesteld bij het regeringsbureau voor de uitvoering van de Landbouwcrisiswet, welks naam later werd gewijzigd in Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd Na de instelling van de bedrijfschappen voor de voedselvoorzie ning werd hij benoemd tot secretaris van het Hoofdbedrijfschap voor Akker- bouwprodukten. Na de bevrijding is hij werkzaam geweest als hoofd van de ju ridische afdeling van het departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening. Op 1 januari 1948 verwisselde hij deze laatste functie voor die van secretaris van het Verbond van Prot. Nieuwe volgorde voor IJ sselmeer polders (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen is de kans groot, dat de volgorde van de polderbouw in het IJsselmeer zal worden gewijzigd. Volgens de tot dusver bestaande plannen zou na Oostelijk Flevoland eerst de Markerwaard aan de beurt komen, waarna de inpoldering zou worden voltooid met Zuidelijk Flevo land. Om financiële redenen wordt thans overwogen eerst Zuidelijk Fle voland in te dijken en daarna pas de Markerwaard. De indijking van Zuidelijk Flevoland (40.000 ha) zal 7 a 8 jaar duren, die van de Markerwaard (60.000 ha) ongeveer 11 jaar. Zuidelijk Flevoland zal dus eer der rente opbrengen dan de Marker waard. Bovendien is er al êen dijk voor Zuidelijk Flevoland gereed, namelijk de Knardijk van Harderwijk naar Lely stad. Deze begrenst Oostelijk Flevo land, waar Zuidelijk Flevoland tegen aan komt te liggen. Ook is er reeds een gemaal voor Zuidelijk Flevoland klaar, het Wortmangemaal te Lelystad, dat de twee aan elkaar grenzende polders kan bedienen. De ministerraad zal uiteindelijk moe ten beslissen over een wijziging in de volgorde van de verdere droogmaking van het IJsselmeer. Gezien de finan ciële kant van de zaak technisch /naakt het weinig verschil welke polder men nu eerst voltooit wordt ver wacht, dat Zuidelijk Flevoland priori teit zal krijgen. Weer half miljoen extra voor PTT-ers (Van onze Haagse redactie) De minister van Binnenlandse Zaken heeft, evenals vorig jaar het geval was, zijn goedkeuring gehecht aan de votering van een bedrag van een half miljoen gulden voor gratificaties aan PTT-personeeL Dit houdt in, dat aan het eind van het jaar circa 10% van het PTT-personeel (dat komt neer op ongeveer 6.000 werknemers) gratifi caties op grond van bijzondere ver diensten zullen krijgen. De extra uitkeringen zullen variëren van f. 75 tot rond f. 200. Per afdeling zal, evenals dit vorig jaar het geval was, beoordeeld worden welke 107o, op grond van bijzondere prestaties, voor een gratificatie in aanmerking komt. naar het Diaconessenhuis te Naarden j Chr. Werkgevers in Nederland. Vorden overgebracht, waar zij in de loop 1 In 1949 deed mr. Van Aartsen, die lid van de avond eveneens is overleden. is geweest van verschillende commissies, o.a. van de commissie-Van der Ven voor de bedrijfsorganisatie, zijn intrede in de Haagse gemeenteraad en werd hij onmiddellijk gekozen tot wethouder, in welke functie hjj op velerlei terrein grote activiteit heeft betoond en opval lende successen heeft geboekt

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1