Mink Britse motorshow: geen sensaties, maar wel allerwegen verbeteringen Het wonderkind van DAF trekt enorme aandacht der bezoekers IS PRESIDENT HEUSS TOCH NOG TE VROEG IN LONDEN? Belgische deviezenvoorraad gaat nog steeds met sprongen omhoog Rode koerier uit Oost-Duitsland werd door Bonn de deur gewezen 97ste jaargang Donderdag 23 oktober 1958 Derde blad no. 29576 (Van onze Londense correspondent) Er is geen twyfel aan, dat de nieuwe Nederlandse DAF-personenwagen tezamen met het nieuwste produkt van de Austinfabrieken, de A 40, de werkelijke blik vangers zijn van de jaarlijkse motorshow, welke gisteren, woensdag, in Earls Court is begonnen en in de komende tien dagen een klein half miljoen belang stellenden zal trekken. Dit is de grootste autotentoonstelling ter wereld. Als men de superluxueuze „ongenaakbaren" zoals de voor diplomaten en miljonairs bestemde Rolls Royce, Bentley en Daimler, buiten beschouwing laat hun hoog hartige deftigheid laat iedereen onberoerd en zich bepaalt tot de modellen, die steeds meer in het bereik komen van de gewone man, dan zijn het nagenoeg alleen de beide in de aanhef genoemde wagens, die van de grootste toeloop verzekerd zijn. Dat bleek reeds op de aan de opening voorafgaande persdag, waarop vanzelfsprekend de meeste aandacht uitgaat naar wat werkelijk nieuw is. De DAF spant in dit opzicht de kroon, omdat de A 40, hoe opmerkelijk ook, kennelijk is voortgekomen uit de reeds lang gevestigde kleine Austin 35. Maar het zal toch nog wel even duren voor die Engelsen ook op autogebied wer kelijk met hun tijd meegaan en gedurf der dingen doen. Zij houden bijvoorbeeld nog altijd vast aan dure, klerenslijtage bevorderende leren bekleding. Een opmerkelijke uiting van behoud zucht bij een deel van het publiek is het besluit om de Rover-105 uit de pro- duktie te nemen, omdat men klaagde, dat de een-versnellings-over drive" het rijden eigenlijk te gemakkelijk maakte! Daarom deed men met de nieuwste 3 liter Rover een stap terug, zodat de automobilist bij de overschakeling ein delijk weer de schokken kan voelen, waaraan hij nu eenmaal gewend was! Het soepele „zweven" over de weg welke juist de prachtige eigenschap was var» de „105" behoort tijdelijk? tot het verleden Klein half miljoen belangstellenden in Earls Court De DAF is het uiterst voortvarende wonderkind, dat nauwelijks geboren, reeds volkomen volwassen trekken ver toont! Het langzaam wentelende model, uitgevoerd in twee kleuren oker met een top van gebroken witdraagt de algemene bewondering weg'. Totdusver kende men het slechts van de foto's, welke het helaas niet alle recht lieten wedervaren, maar de werkelijkheid is overtuigender, speciaal wat de fraaie lijnen en ruimtewerking betreft. In ba gageruimte overtreft de DAF nog de A 40, welke op de steeds meer gevraagde stationcar is geinspireerd Beide wagens hebben veel gemeen, maar de Neder landse wagen is beslist bekoorlijker, om dat deze gelukkig de hoekigheid van de Engelse concurrent mist. Continentale wagens hebben grote aantrekkingskracht Merkwaardig is dat van voren de ruimte van beide wagens precies eender is, maar de achterzitplaatsen en de t,boot" van het DAF-produkt winnen het van de Austin. Bü beiden kan de ba gageruimte door weg schuiven van de banken worden verlengd. De grote aan trekkelijkheid van onze eerste Neder landse personenauto sinds jaren is ech ter de automatische schakeling en trans missie, welke iedereen treft door haar vernuftige simpelheid. Bij Britse wagens is dit nog altijd een uitzonderlijke luxe, welke vrijwel alleen in de zeer kostbare wagens en dan nog slechts als dure extra kan worden geleverd. Binnen afzienbare tijd zal dit verbazingwekkende mecha niek wel gemeengoed worden, maar DAF ligt hiermee voor het ogenblik aan de kop! Men is ook onder de indruk van de gemakkelijke en snelle ma-nier, waar op het DA F-versnellingssysteem kan worden verwisseld, sneller zelfs dan de verwisseling van een wiel. De hoge aan koopbelasting en de invoerrechten ma ken dat de DAF-auto 48 percent duurder is dan in Nederland, maar desniettemin verwacht de fabriek in Eindhoven een belangrijk aantal bestellingen uit En geland. Ook in Frankrijk viel dat ten slotte mee, hoewel men wat dit land betreft aanvankelijk nogal pessimis tisch gestemd was. Het kan niet worden ontkend:, dat de continentale wagens op de Britten steeds meer aantrekkingskracht gaan uitoefe nen, zó zelfs dat de fabrikanten hier, hoe moeilijk ze ook van hun tradities afstap pen, gedwongen worden het vasteland te volgen. De Austin 40, ontworpen door de fameuze Italiaan Farina, is daarvan een symptoom. Farina zal in de komende jaren alle produkten van de British Motor Corporation (Austin, Morirs, MG, Wolseley, Riley en Austin Healy) een „Italiaanse" behandeling geven. Helikopter-proefvluchten RotterdamAmsterdam Van de zijde der N.V. Aero Contrac tors te 's-Gravenhage wordt ons mede gedeeld, dat deze maatschappij voor nemens is dinsdag 4 november officiële proefvluchten te houden van de Lucht haven Rotterdam naar Schiphol en van Schiphol naar de Luchthaven Rotter dam met een helikopter, die vijftien passagiers kan vervoeren. De vluchten worden gemaakt met een Vertol-44 helikopter van Amerikaanse makelij, welke de N.V. Aero Contractors heeft gehuurd. Het toestel heeft twee drie- bladige rotoren, die door één motor worden aangedreven. De directeur van de N.V. Aero Con tractors, de heer B. A. M. Schreiner, wil door het houden van deze proefvluch ten o.a. laten nagaan hoe de vluchten met deze helikopter kunnen worden in gepast in de bewegingen van de ver keersvliegtuigen, vooral op Schiphol; hoe de reacties van autoriteiten en publiek zullen zyn. Samenwerking IndonesiëZuid-Slavië GEMEENSCHAPPELIJKE VERKLARING Zuid-Slavië en Indonesië zijn het gisteren eens geworden over het tot stand brengen van nauwere economi sche samenwerking. In een na de be sprekingen tussen president Tito en de Indonesische premier Djoeanda uitgege ven gemeenschappelijke verklaring wordt gezegd, dat dit „mogelijk en noodzakelijk is". „Alle voorwaarden voor een verdere ontwikkeling van een vriendschappe lijke en zelfs vruchtbaarder samenwer king tussen Zuid-Slavië en Indonesië zijn aanwezig", aldus de verklaring. De beide regeringsleiders zeggen voorts gekant te zijn tegen het kolonia lisme, terwijl zij de ongelijke ontwik keling van bepaalde landen een belang rijke oorzaak voor spanning noemen. De besprekingen werden gevoerd in een hartelijke en vriendschappelijke sfeer, en leidden tot een volledig weder zijds begrip. In het bijzonder werden ook vraagstukken met betrekking tot het Verre en het Midden-Oosten be sproken. Tal van nieuwigheden Er staan, naar uit opinieonderzoek is gebleken, inderdaad onder de automo bilisten twee groepen tegenover ellkaar, n.l. degenen die zolang mogelijk willen vasthouden aan het oude, vertrouwde zij het met onvermijdelijke, doch onder geschikte verbeteringen en zij, die het nieuwe aandurven. De vraag naar de zwarte kleur is nog zeer groot, feen zekere veiligheidsfactor speelt hierbij missischen een rol, want een donkere wagen is gemakkelijker op de weg te herkennen) hoewel het steeds aanzwellende getal vrouwen, dat achter het stuur gaat zitten, zich uitspreekt voor twee- of zelfs driekleurige model len, welke hier te kust en te keur te vinden zijn. Nieuwigheden als schijfremmen „po wer steering", met de hand te bedienen koplamp-dimmers, eetbordvormige stu ren (met de spaken naar beneden, min der gevaarlijk bij botsingen), spons- rubber bekledig van het dashbord, zon- nekleppen van zachte stof. om dezelfde reden schokbreking door middel van sa- mengeperse lucht, vinden geleidelijk in gang. Gebogen, wijde voor- en achter ruiten en smallere „pilaartjes" verhogen allerwegen het uitzicht. De betrouwbare Hillman, Humber Su per Snipe, Sunbeam ralley-winnaar) en Wolseley Standard, en de Ford en Vauxhall-series hebben in vroegere ver sies reeds hun sporen meer dan verdiend en pry ken fonkelender en zelfbewuster dan ooit op deze show. Een lust voor het oog zijn de sport- modellen, speciaal de nieuwe witte prachtig-gelynde Aston Martin DB 4, welke van de grond af nieuw is gebouwd en een enorm prestatievermogen bezit. In de superklasse handhaaft de mach tige, elegante Jaguar zich als steeds. De 8,4 liter ls een Juweel! Minister Helders over Canberra: Uitstekende resultaten De minister van Zaken Overzee, mr. R. G. Ph. Helders, heeft tijdens een bijeenkomst te Hilversum, waar hij sprak voor leden van de Volksuniversi teit, meegedeeld, dat hem telegrafisch was bericht, dat de conferentie van diensthoofden op Nederlands en Australisch Nieuw-Guinea, die te Canberra worden gehouden, „uitste kende resultaten boekt". De minister zei verder te menen, dat de samenwerking tussen Nederland en Australië goede perspectieven biedt voor de ontwikkeling van Nieuw- Guinea. Nog te dikwijls wordt gedacht, dat Nieuw-Guinea alleen maar moei lijkheden verschaft, zei de heer Helders, „Wij mogen daarbij echter niet verge ten, dat het een karaktertrek van het Nederlandse volk is zich het lot van minderbedeelden aan te trekken, ook al is dat soms niet vrij van persoonlijke moeilijkheden". Zwijgende Britse kritiek maakt een diepe indruk op de Duitse waarnemers en pers Verstandige woorden in het Hamburgse blad Die Welt (Van onze correspondent in Bonn) In uitgebreide verslagen van alle dagbladen, via radio en televisie, heb ben de Westduitsers vernomen hoe bondspresident Heuss in deze dagen te Londen is ontvangen. Men heeft daarby wel uitgewijd over het protocol en de vriendelijke speeches van officiële per soonlijkheden, maar men is tenslotte toch tot de conclusie gekomen, dat het eerste bezoek van een Duits staatshoofd na 1907 in Groot-Brittannië niet die gevoelens van vriendschap en die ge dachten over het, naar men hoopte, vergeten verleden heeft teweeg ge bracht, die men er van had verwacht. De Westduitse commentaren over de Britse pers- en andere uitlatingen naar aanleiding van Heuss' officiële bezoek, gaan weliswaar uit van de mededeling van Koningin Elizabeth, dat zij in een nog niet eens zo ver verleden voor ouders uit Duitse vorstenhuizen Han nover en Coburg-Gotha heeft, maar meer aandacht wydt men in feite alle Duitse bladen aan het vooraanstaande Britse blad The Times, dat voor Heuss geen hoofdartikel over had, zoals al tientallen jaren te doen gebruikelijk is bij het bezoek van welk staatshoofd ook aan Engeland. De Times zweeg! En, dat was voor de goede verstaander, zeggen de Duitsers, een teken aan de wand. Ook andere bladen, populaire zowel als gezaghebbende, hebben uiting gegeven aan een zekere Engelse afkeur van het tonen van al te vriendschappelijke ge voelens jegens Duitsland. Men bleef gereserveerd. Men heeft Heuss als per soon en als hoogstaand mens wel geëerd, maar met zo veel nadruk, dat de Bondspresident alle mogelijke moeite heeft moeten doen om den volke er van te overtuigen, dat hij er niet was als professor Heuss, maar als Duits staats hoofd Deze in feite koele ontvangst voor Heuss er is geen sprake geweest, zeg gen de Duitse verslaggevers, van gejuich van de menigte of van een overvloedige vlaggengroet heeft verstandige pers commentaren zich doen afvragen of dit officiële Duitse bezoek aan Londen toch niet te vroeg is gekomen en of men toch niet beter een paar jaartjes had kunnen wachten.. In elk geval moeten wij, zo schrijven zy, niet verontrust of diep teleurgesteld zyn; Heuss' bezoek aan Londen moet een leerrijk bezoek voor ons Duitsers worden. Een serie gemeenschappelijke belangen verbindt ons met Engeland, het is onze taak een wederkerig respect te scheppen. In het vooraanstaande Hamburgse blad Die Welt schrijft de historicus Sethe openlijk, dat men zich in West- Duitsland vergist heeft wat betreft de vooruitgang op het punt van de betrek kingen tussen Britten en Duitsers. De twaalf jaar van de Hitier-periode en de zes jaren oorlog is men nog niet verge ten bij de Engelsen: „Wij zullen nu niet de gekrenkte moeten gaan spelen, wjj zullen opnieuw met ons staatshoofd de brandende schaamte in het aangezicht van de twaalf-jarige Hitler-periode ge voelen, die altijd op ons bewustzijn drukt". Op deze wijze, zo lijkt het uit de Duitse commentaren, heeft men in Engeland op uiterst tactvolle en vol strekt onofficiële wijze de Duitse bond genoot duidelijk gemaakt, dat het ver leden niet kan worden vergeten. Zoals bovengenoemde schrijver Sethe zegt: Er zyn reeds vele bruggen ge bouwd over de grachten, die Duitsers en Britten scheiden, maar wij Duitsers zullen nog veel moeten doen om die grachten minder diep en de bruggen steviger te maken. Voorspoed heeft niettemin schaduwzijden (Van onze Brusselse correspondent) De economische teruggang en de gevolgen van de voorraadvorming hebben onze invoer sterk verminderd en aldus heeft België sedert een jaar buitengewoon grote overschotten op zyn betalingsbalans, aldus heeft de Belgische minister van Finan ciën, prof. Jean van Houtte, medegedeeld. Byna iedere week, aldus de minister, groeien de Belgische voorraden goud en harde deviezen van de Nationale Bank sterk aan. Sedert een jaar is de totale deviezenvoorraad op die manier gestegen met 21 miljard franken of 1.6 miljard gulden tot 72 miljard franken of 5.5 miljard gulden, hetgeen een historisch maximum in de Belgische economische geschiedenis is. Koningin Frederika van Grieken- land en haar beide kinderen. Kroonprins Konstantijn en Prinses Sofie, bij hun aankomst met de ..lie de France" in New York voor een teis van zes weken dwars door de Verenigde Staten. Euromarkt eist nu al grote inspanning De minister waarschuwde echter, dat deze zeer gunstige positie, hoe para doxaal het ook moge klinken, niet zal kunnen worden gehandhaafd. Wanneer de economische toestand verbetert, za! de Belgische industrie een beroep moe ten doen op de deviezenvoorraad om haar geslonken goederenvoorraden weer aan te vullen. De industrie zal ook een veel groter beroep op het bankkrediet doen. Bovendien is er een andere zwakke plek in de Belgische economie. Inplaats van te sluiten met een over- franken. Wij zijn nog niet geheel uit de joen gulden, zal de Belgische Rijksbe groting van 1958 integendeel een tekort te zien geven van meer dan 8 miljard franken Wij zyn nog niet geheel uit tF periode van recessie, aldus de minister van Financiën. Het is dus op het ogen blik, dat in sommige industriën de oe- stellingen verminderen en de arbeiders tot werkloosheid worden veroordeeld, voor de staat niet mogelijk die beweging nog te versterken door zaelf personeel door te sturen of door openbare werken stop te zetten, die aan talrijke arbeiders werk verschaffen. Wij kunnen ander zijds in deze periode ook niet de belas tingen verhogen. Het zou onvermijde lijk de koopkracht van de verbruikers aantasten. Tenslotte wees prof. Jean van Houtte op de gemeenschappelijke markt. Hij verklaarde, dat deze Europese construc tie door het Belgische volk met vreugde wordt aanvaard, omdat hierin, zoals met de Benelux, de mogelijkheid wordt gezien om de al te nauwe Belgische grenzen te verruimen. Er zijn nochtans meer zakenmensen, die in de jongste weken uit het buiten land terugkeerden en van een zekere onrust blijk geven Het is namelijk zo, dat in geheel Europa een grote bewe ging ontstaat ter verbetering van de concurrentie-capaciteit van de indu strieën, van de produktiviteit en van het werkelijke besef van een markt van 160 miljoen verbruikers Dit brengt met zich mee. dat in talrijke takken van bedrijf in België een veel grotere inspanning dan totnutoe tot stand zal 1 dienen te komen. „Alas," qnote the swain, „verily, Sweet Maid, thou'lt have nothing of me. „Kind Sir," quoth the maid, „Pray be thou not dismayed. Just hand me your Mink and we'll see." DE ZACHTE FILTERSIGARET DIE SMAAKT! Steenkolen in ruil voor bruinkool Uiterst geraffineerd plan-Rau beoogde Westduitse regering er in te laten lopen (Van onze correspondent in Bonn) Het Westduitse ministerie van Economische Zaken in Bonn heeft dinsdag een speciale koerier van de communistische Oostduitse regering de deur gewezen» Deze was met een fraaie personenauto uit Berlijn naar Bonn gekomen om er een plan van de Oostduitse minister van Handel, Rau, te overhandigen, waarin buiten de normale Oost-Westduitse handel óm, een ruilaanbod wordt gedaan: steenkolen en staal tegen bruinkolen, suiker en tarwe. Tussen Oost- en West-Duitsland wordt nu juist niet een zeer levendige handel gedreven, omdat de Oostduitsers daarbij niet in staat zyn door de Westduitsers gewenste goederen te leveren, en nu al jarenlang een grote achterstand hebben. Normaal vindt contact over deze handel plaats via Westduitse instanties in Ber lijn. Uit die overwegingen weigerde Bonn dan ook gisteren het plan-Rau van een speciale Oostduitse koerier te ontvangen. Ten eerste, zo zei het ministerie van Economische Zaken, dienen alle Oost-Westduitse handelszaken via het bureau te West-Berlijn te lopen, dat is nu eenmaal de afspraak, ten tweede wenst men te Bonn niet de schijn op zich te laden door het officieel ontvangen van een koe rier de Oostduitse regering te erkennen. Men meent dat Oost-Duitsland trachtte met een truc de Westduitse regering een officieel Oostduits stuk te laten accep teren, waarna men de wereld had kunnen zeggen dat er Oost-Westduitse onder handelingen op hoog niveau aan de gang waren. Dubbele bedoeling: Bonn moet de schuld krijgen Het feit, dat West-Duitsland grote hoeveelheden onverkochte steenkolen bezit, wordt in Oost-Duitsland uitge legd als een crisis-verschijnsel van de eerste orde. Hetzelfde doet men daar met de Westduitse moeilijkheden in de staalindustrie.. Grootmoedig doen de Oostduitsers nu of zy bereid zyn West- Duitsland uit de moeilijkheden te hel pen, hoewel zy zelf niet in staat zijn aan hun normale leveringsverplichtin gen te voldoen!! Zij bieden thans aan om vier miljoen ton steenkool, 200.000 ton walsmateriaal alsmede chemische produkten, schoenen en textiel uit West-Duitsland te accepteren in ruil voor Oostduitse leveringen van vier miljoen ton bruinkool briketten, 650.000 ton tarwe, 40.000 ton suiker en 20.000 ton varkensvlees. Over dit plan-Rau is tussen Oost- en Westduitse instanties op de gebruike lijke wijze te West-Berlijn reeds onder handeld. Het aanbod wordt voorts onderzocht op Bonner ministeries. Er zyn geruchten, volgens welke Bonn het Oostduitse aanbod wel wil accepteren, hoewel men wel degelijk beseft, dat Oost-Duitsland er propa gandistische munt uit kan slaan en aan de ongunstige Oostduitse positie in het geheel van het handelsverkeer tussen beide landen niets veranderd zal worden door een tussentijdse handelstransactie, waarbij beide partijen voor dezelfde waarde leveren. Daarnaast wil men in Bonn overigens wel eens zien hoe Oost-Duitsland der gelijke grote hoeveelheden suiker, tarwe en bruinkool op korte termijn kan leveren! Deze hoeveelheden komen namelijk overeen met 50 net van het gehele Oost-Westduitse handelsvolume per jaar. De vraag is in Bonn reeds gesteld of de Oostduitsers via het zen den van een koerier, van wie verwacht kon worden dat Bonn hem niet wilde ontvangen, dit plan-Rau zelf willen torpederen, omdat zij onmogelijk in staat zijn dergelijke grote hoeveelheden te leveren Op deze wijze zou men de schuld voor het niet verwezenlijken van het Oost duitse aanbod op Westduitse schouders kunnen schuiven. Het is hierom, dat men in Bonn voortgaat het plan-Rau positief te beoordelen. Eervol entslag de heer Olie bij Pensioenraad Aan de heer J. Olie, wiskundig advi seur der Pensioenraad, is, om redenen van algemeen belang, by K3. eervol ontslag verleend per 1 februari. Minister Drees deelt dit hier in een brief aan de Eerste Kamer mede: dat de commissie van onderzoek tot de conclusie is gekomen, dat, ondanks de persoonlijke bekwaamheden van de heer Olie, gezien de verstoring der verhoudin gen, alsmede het ontbreken van enig uitzicht op een herstel der goede betrek kingen, het algemeen belang eist, dat aan de heer Olie met toepassing van artikel 99 van het Algemeen Rijksambte narenreglement eervol ontslag wordt verleend. Als minister-president heb ik mij, evenals minister Struycken, met deze conclusie kunnen verenigen. Opmerkelijke, vergelijking Het State Department (Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken) heeft woensdag de beschuldiging van Kroesjtsjef verworpen, dat de economi sche hulp van het Westen aan minder ontwikkelde gebieden alleen maar be doeld is om andere volkeren te knech ten. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gaf in dit verband enkele verge lijkende cijfers. De V.S. hebben 145 miljoen dollar ge schonken aan het Internationale Kin dernoodfonds van de V.N. Hierbij zijn de bedragen van particuliere Ameri kaanse zijde niet inbegrepen De Sovjet- Unie gaf slechts twee miljoen dollar. De Ver. Staten gaven circa 109 mil joen dollar voor de uitbreiding van de programma's voor technische .bijstand De Russen droegen hiervoor in totaal 6.875.000 dollar bij. De Amerikanen verstrekten op twee zijdige grondslag, sedert 1948 in totaal 8 miljard dollar voor technische en an dere bijstand aan minder ontwikkelde landen. De Russen zijn met deze hulp eigenlijk pas in 1954 begonnen. Zij ga ven in totaal nog geen 2 miljard dollar. Expogeit weer thuis (Van onze Haagse redactie) Vania de meest gestreelde geit ter wereld! is van de Expo in Brussel, waar zij het Nederlandse paviljoen stoffeerde, weer bij haar baas, de heer J. v. d. Mark te Rijswijk teruggekeerd. Het verblijf in Brussel heeft haar goed gedaan. Vania is 30 kilo zwaarder ge worden en verkeert in uitstekende con ditie. Alleen het strelen is ze meer dan moe. Iedereen die het probeert, behalve de eigenaar zelf. loopt kans op een beet

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9