Kloosterbalsem Leids echtpaar viert binnenkort zijn 65-jarig huwelijksfeest! LUXOR BESTAAT IN DEZE MAAND EEN HALVE EEUW Zestig jaar in Leiden „De Macht van het Kleine" |7ste jaargang Donderdag 23 oktober 1958 Tweede blad no. 29576 In Pieterskerk en Stadsgehoorzaal i ri jz. Herv. vrouwengroepen bijeen In deemoed werken aan opbou w van Kerk De bij de Federatie Zuid-Holland aangesloten Vrijz. Hervormde Vrou wengroepen kwamen gisteren, zoals gemeld ,in Pieterskerk en Stadsge hoorzaal bijeen. Mej. S. Doets, voorgangster van de er. van Vrijz. Hervormden te Slie- recht, die na een woord van welkom an de presidente van de Leidse groep, )evr. M. HubeekBergvelt, in de Pie- •rskerk voorging in een wijdingsdienst, ad daarvoor als tekst gekozen 1 Petrus 5 ,.en laat U ook zelf als levende ieen gebruiken voor de bouw van een eestelijk huis". De veranderingen in het leven van vrouw met betrekking tot haar iaats in de maatschappij, nu alle be oepen voor haar open staan en zij een 'venspositie kan verwerven gelijkwaar- ig aan die van de man, is niet zonder ivloed geweest in onze vrijzinnig chris- ■lijke vrouwenorganisatie, aldus mej. loets. De vrouw biedt op sociaal ge- ied de helpende hand in de gemeente n ver daarbuiten. De grotere zelfstan- igheid van de vrouw kwam ook ten oede aan de opbouw van het persoon- jke geloofsleven en aan een diepere ewustwording van haar levenshouding i maatschappij en kerk. Het is voor allen een grote vreugde klus spreekster dat deze dag kon rorden begonnenin de Pieterskerk, aar de band werd gevoeld met allen ie voor ons in deze kerk troost en racht voor het leven hebben gezocht a gevonden. Laten wij ons bezinnen at ons te doen staat in de wereld van nze tijd. Spreekster herinnerde aan de tem- elbouw in Jeruzalem. Met één van de tenen, die uit de Libanon werden aan- evoerd. wist men geen raad. Hij had D'n ong^wonen vorm. Maar toen de empel bijna klaar was. ontbrak er iets a herinnerde men zich de steen die jen achteloos had laten liggen. Hij rerd toen de hoeksteen, de sluitsteen. )it oude verhaal uit de Psalmen pasten e eerste christenen toe op Jezus Chris- us. Hij was anders dan al de anderen: Ie van God gezondene. Als we spreken an het Goddelijk huis, dan is Hij de oeksteen. DIEPERE BEWUSTWORDING VAN EVANGELIE. In de statuten van de Federatie wordt ls doel omschreven een diepere be- ustwording van het evangelie van ezus Christus en de verwerkelijking aarvan op sociaal en geestelijk gebied, gezin, maatschappij en kerk. Het is en taak die God ons op de schouders *eft gelegd. Wij moeten elkanders rouwe kameraden zijn, met elkaar aedeleven en helpen bij het opbouwen an het persoonlijke geloofsleven. Wij uilen ons ook verdiepen in de grote waagstukken van deze tijd, hulp bie ten op geestelijk en sociaal gebied in inze kringen en over de grenzen, waar en groot deel van de mensheid in lood verkeert. DE POSITIE VAN DE VROUW IN DE KERK. Spreekster wekte op in deemoed mede te werken aan de opbouw vain de Kerk. Het is een zegen, dat de Kerk begrijpt, dat het nodig is, dat ook de vrouw mede leiding geeft en medewerkt voor de oplossing van de problemen waar de Kerk In deze tijd voor staat. Het kerkje in Frankrijk, waarvan ordt verteld, dat iedere kerkganger en lampje moet medebrengen, geeft ns een prachtig voorbeeld. Als er één een lichtje medebrengt, is het resul- aat een donker plekje. Zo heeft de lerk ook alle modaliteiten nodig. Zij irengen het licht mede, dat zij van jod en van het evangelie van Jezus 'hristus hebben mogen ontvangen. Uit e Kerk terugkomend naar de maat- •happij brengen zij het licht mede en even zij daarvan iets door aan ieder He het nodig heeft. LEVENDE STENEN. Ons werk in onze vrouwenvereni ging is misschien maar heel gebrek kig, maar het kan niet worden ge mist. Laten wij dit beseffen en ons persoonlijk laten invoegen in het grote geheel van de Vrijzinnig Chris telijke vrouwenorganisatie, bewust van onze verantwoordelijkheid en onze taak als levende stenen in de maat schappij. Als afgevaardigde van het landelijke loofdbestuur van de Vrijzinnig Her- ormde Vrouwenfederatie was aanwe- ig de algemeen secretaresse, mevrouw a. J. Wiersma. Oprichting Liberale Studentenvereniging Enige tijd geleden werd op initiatief m een viertal Leidse studenten de he en M. Blok, A. M. C. Geerling, R. J. ylstra en mr. C. E. Schippers, een ver- adering belegd van liberale studenten. initiatiefnemers stelden zich voor en 'bespreking te wijden aan hun plan: tet opriohten van een Liberale Studen- en Vereniging te Leiden. Uit dit initia- lef is een gespreksgroep geboren. Het «stuur van deze groep werd gevormd flor de heren mr. C. E. Schippers, voor- itter; A. M. C. Geerling, secretaris en t. J. Kylstra, penningmeester Gezien e belangstelling werd besloten 'om over gaan tot de oprichting van een Libe- ale Studenten Vereniging. De oprichtingsvergadering zal thans •laats vinden op vrijdag 14 november. Vof mr. P. J. Oud zal deze avond spre ien over „De student in de politiek". Vóórdien wordt morgenavond een tergadering gehouden in het Pryta- :eum. Mr H. van Riel zal hier het foord voeren over „Hoger Onderwijs en iaatschappelijke Situatie". In de loop fen het academisch jaar vinden nog ten viertal bijeenkomsten plaats. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johannes Cornells, zn van C. Vreeken to H. Koot, Arie, zn van S. de Jong en H. Schut, Mia. dr van H. P. B. Nieuwenhoven to J. J. Phillppo; Petrus Maria Jacobus, 'n van J. C. van der Zwet en A. Steen- tekker. Andries Johannes, zn v. J. Kreeft "i J. A. Plamont, Theodorus Marcus Jo seph, zn van J. L. Obdeijn en J. M. Blom 'olanda Bernadette, dr van A. J. Hijman to W. J. Verbaast, Johanna Bernardina Karla, dr van H. A. B. Alberts en A. Smits «aria Elisabeth Llduina, dr van H. A. B. Uberts en A Smits. OVERLEDEN M. B. Lucas. 53 jaar echtgenote van A. "ten Hertog. H. Moonen, 79 jaar, man, T. 4. van Druten, 44 Jaar, man. Na afloop van deze dienst, wandel den de deelnemers in routes, die langs een aantal Leidse bezienswaardighe den voerden, naar de Stadsgehoorzaal. Hier werd de lunch gebruikt en sprak ds. W. J. H. Hubeek namens de Vereni ging van Vrijzinnige Hervormden Lei- den/Oegstgeest. mevrouw Wiersma na mens het hoofdbestuur van de lande lijke organisatie Vrijz. Hervormde Vrouwengroepen en mevrouw Koetsier namens de federatie Noord-Holland. In het eerste deel van het feestpro gramma gaven de Leidse dames een voortreffelijke opvoering van het de- clamatorium „Klokkenspel" geschreven door mevrouw Oosten ter gelegenheid van het tienjarig landelijk jubileum van de V.H.V.F., dat in juni in Utrecht is gevierd. Het tweede gedeelte van de middag nam Vera Bondam voor haar rekening met drie eenactertjes. Vooral het tweede stukje, waarin werd verhaald hoe het een meisje verging, dat groot wilde doen. vond veel bijval. Ook met „No Return" en „Hermelijn" oogstte Vera Bondam veel applaus. Mejuffrouw Doets sprak aan het eind van de middag een kort slotwoord. Lezers schrijven DE STATIONSWEG ALS RACEBAAN. Zondagmiddag tegen de avond liep ik met mijn vrouw op de Steenstraat. Tot mijn grote verbazing kwam er vanaf de Beestenmarkt een 12-tal bromfietsen in snelle vaart in colonne in de richting van het Station. Er was er één bij met een groot bord op zijn stuur met een doodskop er op. De stoet draaide op het Stationsplein en keerde daarna in snel tempo terug. Ze hielden vervolgens rust op de Beestenmarkt tegenover de Lido- bioscoop. Dit spelletje herhaalde zich enige malen en de avond daarop weer. Nu is mijn vraag: Kan de Politie hier niet ingrijpen, of moeten er eerst onge lukken gebeuren? Men kan aldaar niet veilig fietsen of wandelen. Is het niet mogelijk dat deze jongelui daar worden verwijderd? De bezoekers van het Lido- theater hebben er ook al last van. Met dank voor de plaatsing. Uw abonnee J. C. Advertentie Spierpijn of rheumatiek? Flink wrijven met Klooster balsem, die diep in het weefsel dringt. xvrijft de pijn weg J Tussen diamant en platina Op 8 november 1893 trad in het Leid se Stadhuis de 21-jarige Matthijs van Dam in het huwelijk met Johanna Wil- helmina Gorree, die toen nog maar ne gentien lentes telde. Nu 65 jaar later is het echtpaar nog even gelukkig en op gewekt, als op het ogenblik, dat het voor de ambtenaar van de burgerlijke stand stond. Er is dus alle reden om te jui chen. Bruid en bruidegom zijn geboren en getogen Leidenaars. Zij wonen nu al 23 jaar in hun gezellige bovenwoning aan de Herensingel no. 25a. Tevoren had het echtpaar gedurende 36 jaar in de Oranjestraat gewoond. De gezondheid van de twee krasse echtelieden laat mo menteel niets te wensen over. Er zijn uit het huwelijk in totaal elf kinderen geboren. Twee jongens hebben in de oorlog het leven verloren, zodat er nu nog negen kinderen zes zoons en drie dochters in leven zijn. Het verdere nakomelingschap bestaat uit niet min der dan 34 kleinkinderen en 25 achter kleinkinderen. Er valt dus niet aan te twijfelen of het zal er op het bruilofts feest, dat dinsdagavond 28 oktober a.s. in een zaal op het terrein van de scheepswerf van Boot aan de Sumatra- straat zal plaats vinden, vrolijk toegaan. In de woning van het echtpaar wordt een dag eerder van drie tot zes uur re ceptie gehouden.' Dat het feest in bovengenoemde zaal gevierd wordt vindt zijn oorzaak hier in, dat de bruidegom 57 jaar achtereen Het zingende land AANTREKKELIJKE KLEURENFILM Sterke contrasten in sfeer, in bonte kleuren met de filmcamera vastgelegd, beheersten gisteravond de Foyer van de Stadsgehoorzaal, waar voor leden van K. en O. de heer N. F. Halbertsma iets vertelde over zijn verblijf aan en bij de Caraïbische Zee. rijk geïllustreerd met kleurendia's en kleurenfilms. De heer Halbertsma is enige tijd in Columbia werkzaam geweest bij de scheepvaart en bij een oliemaatschappij en heeft toen op een gegeven moment de zaken aan de kant gezet om met een eigen zeilboot de kusteilanden te gaan verkennen, waar de Cuna-indianen wonen. Met tact en geduld heeft hij zich ge accepteerd weten te maken door deze schuwe bewoners van 30 van in totaal 365 eilandjes, die buiten de belangstel ling van de westerse wereld liggen en van de moderne westerse beschaving ook maar enkele invloeden hebben on dergaan. Namakketup, letterlijk „Het zingende land", is een toepasselijke naam voor deze samenleving van hard werkende, eerlijke mensen van hoogstaand karak ter, die leven in een onverstoorbare rijk dom van kleur, in een sfeer van rust en vooral in een wereld van typische tere muziek en dans. De betovering van stille schoonheid van dit gebied is in sterke tegenstelling met de orgie van kleur en uitgelaten levendigheid die de Zuid- en Midden-Amerikaanse moderne steden beheersen. .Van dit moderne Amerika gaven films over de Columbiaanse stad Cartagena een boeiend beeld. De speelse en vlotte wijze van toe lichting door de heer Halbertsma ver hoogde de waarde van de kleurige beel den, die met aandacht door de zeer vele belangstellenden werden gevolgd. als scheepsklinker op de scheepswerf gewerkt heeft en nog steeds geld, zij het dan in de vorm van een pensioenuitke ring. van de Fa Boot ontvangt. Zestien jaar geleden ging de heer Van Dam met pensioen, waaruit dus weer geconclu deerd kan worden, dat de jubilaris reeds 73 jaar(!) min of meer aan de scheeps werf is verbonden. Hij trad er op der tienjarige leeftijd in dienst, na eersteen jaar als leerling machinist bij de Haag se Stoomtram gewerkt te hebben. Ter gelegenheid van zijn gouden jubileum bij de scheepswerf kreeg de heer Van Dam de bronzen ere-medaille, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau. Op het ogenblik helpt hij zijn echt genote, die zelf nog de huishouding doet, bij haar werkzaamheden. En met veel plezier. De bruidegom is n.l. bijzonder opgewekt van aard en levenslustig. Al met al is er dus meer dan voldoende aanleiding voor de familie Van Dam om binnenkort feest te gaan vieren. Aan gelukwensen zal het dit sympathieke echtpaar vast en zeker niet ontbreken! Vicaris J. D. Wuisfrer DOET 23 NOVEMBER INTREDE ALS PREDIKANT Onze stadgenoot, vicaris J. D. Wuister, thans nog werkzaam in de hervormde BoshuizerwUk, zal zondag 23 november zijn intrede doen als predikant van de Hervormde Gemeente te Ophemert (Betuwe). Ds. J. N. de Ruiter, hervormd predi kant alhier, zal de jonge predikant die dag in zijn ambt bevestigen. Donderdag 6 november zal ds. J. de Wit alhier in Hilligersberg, het huwe lijk van vicaris Wuister, met mej. N. Krans, inzegenen. Uitslag wedstrijd ontdekken schets van Rembrandt Nu het Rijksmuseum voor Volken kunde de expositie van aanwinsten, ver kregen door de steun van de Vereeni- ging Rembrandt, is gesloten, is ook de uitslag van de daaraan verbonden wed strijd bekend geworden. Deze wedstrijd bestond uit het ont dekken van een schets van Rembrandt, die met opzet tussen de Japanse pen seeltekeningen was gehangen. Op de administratie van het museum kwamen in totaal 110 oplossingen bin nen, waarvan er bij het sorteren 42 af vielen door foutieve vermeldingen. De overige 68 werden onderverdeeld in 3 groepen, namelijk één categorie van personen boven de 20 jaar, een tweede van 16 tot 20-jarigen en een derde van kinderen tot 12 jaar. Onder de eerste groep waren 51 goede oplossingen, onder de tweede groep 11, terwijl de „kleintjes" 6 juiste vermeldingen inleverden De namen en adressen der prijswin naars zijn: de heer B. Jesse, Zoeter- woudseweg 152, Leiden; J. Schouten, L. Rijndijk 136, Leiden (16 jaar) en Edith Noordijk, Korenbloemlaan 24. Oegstgeest (8 jaar). De directie van het museum heeft aan de winnaar van elke groep een boek ten geschenke gezonden. De tentoonstelling, die van 11 tot 18 oktober in het kader van de Vereeni- ging Rembrandtweek werd gehouden, heeft in totaal 707 bezoekers getrokken. LEIDSE POSTZEGELVERZAMELAARS De Leidse filatelisten hielden gister avond in „De Kleine Burcht" hun oktoberbijeenkomst onder leiding van de heer D. J. Meiboom. In zijn openings woord heette hij in de eerste plaats de secretaresse hartelijk welkom en felici teerde haar met haar herstel na een langdurige ziekte. Na afhandeling van enige huishoude lijke zaken volgde ballotage van nieuwe leden, waarbij de secretaris, de heer Minnema, opmerkte dat het ledental 'thans tot 288 is gestegen. Hij hoopte, dat aan het einde van het jaar het 300ste lid zal worden ingeschreven. Dat men niet te oud is om filatelist te zijn bleek uit het feit, dat bij de nieuwe leden werd geïnstalleerd de heer Klein (84 jaar!). Hierna was het woord aan de spreker, de heer Schafer, uit Amsterdam, die met dia's zijn voordracht op zeer goede wijze verduidelijkte. Het ontstaan der Vere nigde Naties werd toegelicht in woord en beeld. Afbeeldingen op postzegels we zen op deze samenwerking. In zijn slotwoord herinnerde de voor zitter de leden aan de beursavond, welke elke tweede vrijdag van de maand ge houden wordt. Voor elke gelegenheid, voor elke smaak de verfrissende en verkwikkende 4711 Eau de Cologne of de romantische „Tosca" Eau de Cologne die de kostelijke 4711 -frisheid met de betoverende „Tosca"-geur ff in zich verenigt. Of u ze met de zakdoek op voorhoofd en slapen aanbrengt of haar geur diep inademt - altijd weer schenken deze beide Eau de Colognes het aangename gevoel van frisheid en verzorgdheid. >4711<het Huis der edele Eau de Colognes Theater aan Stationsweg jubileert De oudste bioscoop in de Sleutelstad De sympathieke Romy Schnei der als Scampolo (Overschotje) is de lieftallige eregaste in het Luxortheater, dat deze week een halve eeuw bestaat. De vertoning van deze charmante film en het cijfer „50", dat aan de gevel is aangebracht, vormen de enige uiterlijke tekenen, die aan dit ju bileum verbonden zijn. Voor het overige laat men het geheel onge merkt voorbij gaan. In de organisatie „De macht van het kleine" bezit de Chr. Vereniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem (Meer en Bosch en Bethesda-Sarepta) een krachtige, aanvullende steun in haar strijd tegen deze vreselijke volksziekte. Onder de circa 1500 afdelingen, welke deze organisatie telt, was er gisteren één, die jubileerde. Het was de afdeling Leiden, die zestig jaar bestond. In 1898 met vier collectanten en 118 leden begonnen, zijn thans regelmatig 29 collectanten onder de 1911 begunsti gers in actie. Met een minimum contri butie van 2% cent per week vandaar ook de naam der organisatie wordt een groots werk verzet. En dit is ook nodig want naar schatting worden er in ons land op iedere duizend inwoners vijf mensen gevonden, die in enigerlei vorm aan epileptische aandoeningen lijden. Ter gelegenheid van dit zestig-jarig bestaan vond gisteravond in de vrijwel geheel bezette Stadsgehoorzaal een sa menkomst plaats, waaraan de Rotter damse Toneelvereniging U.V.O.G. haar medewerking verleende. Zij verzorgde Keizer Hirohitc en keizerin Nagako I Goghtentoonstellingwelke tot 25 van Japan hebben een bezoek ge-\ november in Tokio wordt gehou- bracht aan de Nederlandse Van-'den. een opvoering van „Het Straatje", een spel, waarin een geestelijke achtergrond verborgen lag: een moeder nam bij haar sterven afscheid van haar drie kinde ren, die zij het tekstwoord: „Roep tot Mij en Ik zal U antwoord geven" voor ogen hield. Alvorens de Rotterdammers gelegen heid kregen hun spelcapaciteiten te to nen, sprak de predikant-directeur van „Meer en Bosch", ds. J. A. de Klerk, een inleidend woord. Spreker, die de afdeling Leiden dankbaar was voor de ontwik kelde activiteiten, waartoe indertijd de dames Van der Laaken het initiatief namen, wees er o.m. op. dat God in Zijn evangelie vaak het kleine tot een voor beeld stelt. Dit kleine is voor Hem geen •bezwaar om juist daardoor Zyn werk te doen. In dit verband herinnerde ds. De Klerk aan de kleine Gideonsbende en de twaalf vissers, die op de Pinksterdag bijeen waren en waaruit Christus kerk is gegroeid. OSBORN Nadat ds. De Klerk het een en ander had verteld over de zegenrijke groei van het werk in Meer en Bosch worden momenteel 600 patiënten verpleegd wekte hy de aanwezigen op om in „deze j tyd van Osborn" geloof te blijven hech- I ten aan een deskundige en zorgvuldige behandeling. Als wonder Gods ziet spre ker. dat Hij in een lichaam genezende tendensen heeft gelegd. Laten wy, aldus spreker, niet met Osborn zeggen: „dit was uw avond, van- i daag had gij geloof, gij zijt genezen", I doch ons afvragen of het Gods avond j was. Hoewel spreker ervan overtuigd is. dat de ontwikkeling van de medische wetenschap niet buiten God omgaat, is het alleen God. die ook buiten de mens om genezing kan brengen, j Ook indien een arts niet gelooft is hij in de strijd tegen de ziekte een werk tuig in de hand des Heren. Laten wij, meer dan dit totnutoe het geval was, bidden voor de medici (ook voor hen, die niet geloven), dat zij het geloof in den Heer mogen ontvangen. Tenslotte schonk ds. De Klerk aan dacht aan het werk van „De macht van het kleine", waarbij hij o.m. opmerkte, dat het geven van een contributie niet het moeilijkst is, doch het zich met ga ven en talenten beschikbaar stellen in de dienst van den Heer. waarin hij terloops ook de actie voor de nieuwbouw van het diaconessenhuis betrok. De geschiedenis van deze bioscoop aan de Stationsweg begint met de heer B. C. Hartman, die in de tijd, dat een filmvertoning nog als een vrij ordinair kermisvermaak werd beschouwd, in Amicitia regelmatig bioscoop hield. Deze mijnheer Hartman was in die dagen ook eigenaar van de sigarenzaak ..Imperial" en het was daarnaast, dat hij een eigen bioscoop liet bouwen, waarvan de deuren in oktober 1908 voor de eerste maal voor het publiek werden opengezet. Hiermede was de eerste bioscoop Luxor in Leiden een feit geworden. De ouderen onder onze stadgenoten zullen zich nog herinneren, dat de in gang van dit theater aan de Rijnsbur- gersingel was gelegen, een ingang, die in latere jaren als uitgang heeft dienst gedaan. Toen de heer Hartman zijn theater verkocht aan de aannemers Hartman en Oosthoek die de exploi tatie van het bedrijf in handen lieten van de heren De Regt en De Jong verdween hij voor enige tijd uit de Sleutelstad om in Haarlem een bioscoop op gang te houden. Jaren later kwam hij naar onze stad terug om op de Slaats, waar eens de drukkerij „Futura" ad gestaan en later café-restaurant ..l'Union" was gevestigd geweest, weer een bioscoop te beginnen: het Lido- theater. De heer Hartman heeft dus wel een zeer grote invloed gehad op het filmleven in onze stad. Om naar het Luxortheater terug te keren, het was in 1923, dat deze bioscoop werd overgenomen door de familie Uges, die ook zelf de exploitatie ter hand nam. Het borstbeeld van de heer R. Uges sr. staat nu nog in de hal van het theater. De familie Uges heeft het theater trouwens nu nog in haar be zit, al is de bedrijfsleiding sinds 1945 in handen van de heer A. de Goede. Wat is er nu nog eigenlijk over van het gebouw, waarin de heer Hartman nu een halve eeuw geleden als eigenaar- explicateur zijn eerste film vertoonde? Niet veel. eigenlijk alleen nog de vier muren! Want in de loop der jaren is er zoveel verbouwd en zoveel ver nieuwd tot zelfs het dak en de vloer toe dat men moeilijk kan zeggen, dat er nog iets over is van het oor spronkelijke gebouw. Ook de brand, die in 1932 de bovenwoning vrijwel to taal vernietigde het theater zelf werd gespaard, al had het natuurlijk veel waterschade heeft hiertoe het nodige bijgedragen. Belangrijke feiten uit de historie van dit theater? Zoals van alle bioscopen, de overgang van de stomme naar de sprekende films in de jaren dertig. De eerste sprekende film werd een grandioze débacle. Het heeft een flink tijdje geduurd eer het pu bliek er aan gewend was. Vooral, daar men in het begin nog geen Nederlandse teksten op het doek zag en lang niet iedereen de Franse of Engelse taal be heerste. Maar allengs raakte men ook aan deze noviteit gewend. In de oorlogsjaren heeft men dikwijls variétévoorstellingen gegeven in plaats van filmvertoningen, maar daaraan was met het einde van deze verschrikkelijke wereldbrand ook een einde gekomen. Toen is men weer geheel overgescha keld naar de film. De laatste ingrij pende verandering was de overgang naar cinemascope enkele jaren terug, hetgeen ook weer ten koste van een aantal stoelen ging. Maar in totaal kunnen er nog steeds ruim vijfhonderd een plaatsje vinden in het nu gouden Luxortheater. PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld: „The rate of secondary degeneration in the central nervous system", de heer H. van Crevel. geboren te Den Haag en thans wonende te Leiden. De promotie ge schiedde cum laude. Jubileum J. Leget VEERTIG JAAR BIJ DE KON. NED. GROFSMEDERIJ Vandaag is het veertig jaar geleden, dat de heer J. Leget, thans bankwerker, zyn intrede deed bij de N.V. Kon. Ned. Grofsmederij. Ter gelegenheid van dit jubileum vond hedenochtend in de ver gaderzaal van het bedrijf een hartelijke huldiging plaats. De adjudant-directeur, ir. H. E. Kruyt, schetste in het kort de loopbaan van de jubilaris en prees diens vakken nis en karaktereigenschappen. In de loop der Jaren heeft de heer Leget, aldus spreker, zich ontwikkeld tot een uitstekend machine-bankwerker. Namens de directie bood ir. Kruyt een enveloppe met inhoud en een blauw herinneringsbord aan, hetgeen verge zeld ging met het ere-diploma en de daarbij behorende zilveren draaginsigne van de Ned. Maatschappij voor Nijver heid en Handel. In gelijke geest voerden het woord de heren A. Kats, bedrijfsleider, G. Schraa. chef van de werkplaats en A. Aben, lid van de Ondernemingsraad. Enkele ge schenken werden aangeboden. Een ge zellig samenzijn besloot deze huldiging. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doct.ex. Ned. Recht de heer S. V. Langeveld (Utrecht)kan- didaatex. geschiedenis, de heer H. J. Mühl (Den Haag). „Geen nieuws. (Van onze correspondent) „Er gebeurt niets in Domburg", zei burgemeester mr. W. J. E. Crommelin in de Domburgse ge meenteraad, toen een der raads leden er op aandrong dat de bur gemeester journalistieke talenten ten toon zou spreiden door het volschrijven van een gemeente- krantje.. ,,'t Is nu al vele maanden gele den, dat er een nummer van het gemeenteblad is verschenen", merkte het morrende raadslid op. „U hebt gelijk", luidde het bur- gervaderlijke bescheid, „maar als er geen nieuws is, kunnen we toch ook geen krant laten verschij nen De burgemeester zegde toe in de „redactievergadering" van het ge meenteblad (de vergadering van B. en W.) de verschijning aan de orde te stellen. Met deze verzekering keerden de raadsleden van dit rustige, 1400 ingezetenen tellende baddorp ge rustgesteld naar huis Kerkelijk Leven CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Driebergen F. Bakker (N-H) en C. Smite te Sliedrecht (voorheen Drie bergen). EVANG. LUTH. KERK Beroepen te Enkhuizen-Hoom-Medem- blik C. Schroder, proponent te Baarn. ZONDAG Gerecht 10. Eredienst Soefi-Beweglng. 11 uur voorin. Moerkapelle had pseudo-dominee (Speciale berichtgeving) Gedurende een maand is de Her vormde Gemeente van Moerkapelle by de neus genomen door een 19-jarige jongeman uit Den Haag, die in feite geen beroep heeft en die zich onder een valse naam voor theologisch kandidaat heeft uitgegeven. Drie zondagen heeft hy op de kansel gestaan om de diensten te leiden. Daar hy hiervoor honorarium in ontvangst heeft genomen, heeft de Rijkspolitie proces-verbaal tegen hem opgemaakt wegens oplichting.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3