CA-VA SEUL Vijf factoren vragen voor de ruilverkaveling sterke aandacht Besprekingen vrijhandelszone zullen móeten slagen! Tien jaar voor SS-er, die er op los moordde tijdens dodenmars Met een enkel woord JM1 flUwiüMMü' IlitsWg PUROL Agenda DONDERDAG 23 OKTOBER 1958 O Vervolg van pag. 1 Het is de commissie gebleken, dat voor de vernieuwing van agrarische gebieden en de bepaling van de maatregelen, die ter bevordering van de welvaart genomen moeten worden, vijf factoren de aandacht behoeven, te weten: de verwachte toekomstige planologische bestemming, de huidige bedryfsgrootte-structuur, met name het aantal bedrijven per 1000 ha. cultuurgrond, de algehele cultuurtech nische uitrusting (de zogenaamde externe produktie-omstandigheden) met de te verwachten effecten van de wijziging c.q. verbetering, de maatschappelijke toe stand, waaronder het werkgelegenheidsaspect en, tenslotte, de verbetering van de interne produktie-omstandigheden van de landbouwbedrijven, inclusief de ontwikkeling en aanpassing van de kennis van agrarisch ondernemers en werknemers. Het behoort tot de taak van de com missie vooral aan de eerste vier aan dacht te schenken. Door een goede coör dinatie dient er voor te worden gezorgd, dat de laatste activiteiten tegelijk met de andere volledig tot hun recht komen. In ieder geval is een star programma uit den boze, opdat steeds aanpassing kan plaats vinden aan de omstandigheden. URGENTIE EN VOLGORDE. De subcommissie, die het rapport heeft voorbereid, stond onder leiding van de voorzitter der C.C.C., ir. A. W. v. d. Plassche, directeur-generaal van de landbouw. By de studie is gebruik ge maakt van de resultaten van de arbeid van een werkgroep onder voorzitterschap van prof. ir. F. Hellinga, hoogleraar in de cultuurtechniek aan de Landbouw hogeschool te Wageningen. Deze werk groep heeft een urgentie-onderzoek (756 gebieden, te zamen bijna 2 miljoen ha. groot) ingesteld met een inventarisatie en classificatie van de behoeften aan ruilverkaveling en met een schema, waarmede een urgentievolgorde van ruil verkavelingen kan worden vastgesteld. Dat alles is neergelegd in een rapport „Grondslagen van een ur gentie-volgorde voor ruilverkavelin gen in Nederland", dat als bijlage 24 miljoen roepiah voor bezoek van staatshoofden De Indonesische regering heeft 24 miljoen roepiah uitgetrokken voor de ontvangst van de president van India, Rajendra Prasad, en die van Zuid- Slavië, maarschalk Tito, die nog dit jaar een bezoek aan Indonesië zullen brengen. De minister zonder portefeuille A. M. Hanafi, die optreedt als waarnemend voorzitter van de commissie van ont vangst van buitenlandse staatshoofden, heeft medegedeeld, dat de programma's voor het bezoek van de beide presidenten zyn opgesteld conform de richtlijnen van president Soekamo. Voor het bezoek, dat de president van de Sovjet-Unie, Woroshilov, verleden jaar aan de Indonesische republiek heeft gebracht, was 10,8 miljoen roepiah uit getrokken. LUSTRUMREÜNIE VAN HET OUDE VIERDE. Begin januari 1959 is het 145 jaar ge leden, dat het 4de Regiment Infanterie werd geformeerd. Bijna 60 jaar daarvan was het Regiment in en om Leiden ge legerd. In 1940 werden zowel 4 RI bij Valkenburg, als het dubbelregiment 28 RI by de Moerdijk actief ingezet. Na 1945 heeft het Regiment nog 2 ba taljons oorlogsvrijwilligers naar Indo nesië gezonden; daarna is de traditie van het Regiment overgenomen door het Garde regiment Prinses Irene. Naar schatting zijn nog circa 15.000 „man schappen" in leven, die in Leiden in de Morspoortkazeme bij 4 RI (of te velde bij 28 RI) hebben gediend. Ter gelegenheid van dit lustrum wordt zaterdag 10 januari in de Doelenkazerne een lustrumreünie gehouden. deel uitmaakt van het rapport van de c.c.c. De commissie heeft zich verenigd met een door een werkgroep ontwikkelde be rekeningsmethode, die, ter bepaling van het bedrijfseconomische effect van een ruilverkaveling het zgn. „investerings effect" aangeeft. Ook heeft de werkgroep een methode ontwikkeld voor de rangschikking van de mate van maatschappelijke achter stand van onderzochte gebieden. Op deze wijze is het mogelijk gewor den door een vergelijkend onderzoek in zicht te verkrijgen in de grootte van het bedrijfseconomische en/of maat schappelijke effect, dat met verbetering wordt bereikt. En dat is voortaan nood zakelijk ter bepaling van de volgorde der gebieden, die door middelvan ruilverka veling algehele vernieuwing behoeven. Indonesië benadert Amerika Over Nieuw-Guinea en andere onderwerpen De Indonesische ambassadeur in Washington, Mokarto Notowidigdo, heeft gistermiddag een half uur gecon fereerd met de Amerikaanse waarne mende minister van Buitenlandse Za ken, Christian Herter, over de econo mische toestand in Indonesië, en over de leningen die de regering in Djakarta van de Amerikaanse Export-Importbank en het Fonds voor economische ontwikke ling hoopt te krijgen. Ook is gesproken over de kwestie Nieuw-Guinea, in het licht van de recente uitwisseling van meningen over dit vraagstuk tussen Australië en Nederland in Canberra. De ambassadeur verklaarde na het onderhoud, dat bepaalde tekenen hoop op verbetering van de economische toe stand in Indonesië rechtvaardigen. Uit goedingelichte Amerikaanse bron wordt vernomen, dat tijdens het onder houd niet gespróken is over de bespre kingen die de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, in no vember met minister Dulles zou willen voeren. Men merkte op dat geen besluit hierover kan worden genomen voor mi nister Dulles in Washington terug is. Hy wordt vanavond laat verwacht. Voorts verklaarde men, dat nog ver scheidene andere ministers in verband met de Colomboconferentie, die van 10 tot 14 november wordt gehouden, met Dulles apart besprekingen willen voe ren. Minister Soebandrio zou minister Dulles tegen 5 november in Washington willen ontmoeten. Glanzende woning, heerlijke geur! Met Ca-va-seul wrijfwas gaan vloeren en meubeltjes heerlijk glanzen en alles ruikt zo „schoon"Ensilicone maakt waterafstotend! En D.D.T. doodt houtworm! 58 ct. Prins Bernhard te Londen: Niet opniemv scheidingslijnen trekken Aan het jaarlykse diner van de Internationale Kamer van Koophandel te Londen heeft Prins Bernhard gisteravond gesproken over de Europese samen werking. Een van de dringendste vraagstukken van deze Europese safenwerking is, zo zei hy, dat van het vryhandelsgebied, waarvoor vooral in het Verenigd Koninkrijk, het land dat het initiatief voor besprekingen daarover nam, zeer grote belangstelling bestaat. De Prins gaf in verband daarmede een korte uiteen zetting van het Nederlandse standpunt ten aanzien van dit vrijhandelsgebied. Het antwoord op de vraag, waarom de Prins zoveel vertrouwen stelt in het vryhandelsgebied en waarom dit vry handelsgebied totstand moet komen, is naar hij zeide eenvoudig, want de jong ste ontwikkelingen in de wereldgeschie denis geven op deze vragen voldoende antwoord. Europa was lange tijd, zowel politiek als economisch, verdeeld. Dit was het ongunstige uitgangspunt van waaruit het Europese herstel na de oor log tot stand gebracht moest worden. Het gevaar, dat dit op een algemene economische strijd van allen tegen al len zou uitlopen, was geenszins denk beeldig. Zoals wij allen weten was de werke lijke ontwikkeling heel anders. De pe riode van herstel werd gekenmerkt door Doodschieten aan de lopende band (Van onze correspondent in Bonn) In München is gisteren de 56-jarige voormalige SS-officier Wilhelm Reischen- beck tot tien jaar tuchthuis veroordeeld wegens zijn deelneming aan de onmen selijke behandeling van 4000 gevangenen van het concentratiekamp Auschwitz tydens de beruchte dodenmars van januari 1945. In tenminste 30 van in totaal 800 moorden tijdens de mars heeft hy de hand gehad, aldus de rechtbank. Op 16 januari 1945 stonden de Russische troepen nog slechts 35 km. van Auschwitz, waar in het concentratiekamp reeds miljoenen mensen waren vergast. De SS-leiding van het kamp besloot toen 4000 gevangenen te verplaatsen naar Mauthausen, waar zy eveneens vergast zouden worden. Te voet moesten de armzalige slachtoffers midden in de winter by een vorst van 34 graden en dikke sneeuw over slechte wegen 90 kilometer lopen naar het plaatsje Löslau, waar de laatste trein voor hen klaar stond. Mannen, vrouwen en kinderen maakten men wys, dat men hen voor de Russen in veiligheid wilde brengen Reischenbeck verschuilt zich achter „bevelen" Drie dagen lang sleepte het mensen transport zich voort, de meesten met nauwelijks schoenen aan of een behoor lijk hemd aan het lyf. Een der getuigen vertelde gisteren; „Per dag moesten we acht tot tien uur lopen. Naast de troep liepen SS-ers met het geweer in de aan slag. Wie ook maar een meter buiten de rijen liep, werd direct neergeschoten. Iedere vijf minuten werd er geschoten. Het doodschieten ging aan de lopende band Reischenbeck is er in München van beschuldigd hieraan te hebben deelge nomen en de beslissende bevelen te heb ben gegeven. Een der getuigen zei: „Hij deed dat kort en bondig. Reischenbeck reed achter de colonne en wanneer hy zag dat iemand omviel, zei hy tegen een SS-man: vooruit, er op los, „umle- gen" (neerschieten)". Reischenbeck zelf heeft twee tydens het proces met name genoemde Duitsers met een machinepistool op deze wijze zelf doodgeschoten. Hy was de man, die steeds weer het bevel gaf op gevange nen, die door uitputting op straat vielen en even bleven liggen of bewusteloos waren geworden, te vermoorden. Op die manier doodden de SS-ers tydens de driedaagse mars 800 mensen, voorname- lyks Duitsers en joden uit diverse Euro pese landen. Reischenbeck en de zijnen hebben tij dens dit transport en later toen het werd voortgezet van Mauthausen naar Melk en Ebensee zo huis gehouden, dat gewone Duitse legerofficieren de SS hebben aangevallen en tevergeefs heb ben gepoogd het verdere transport te verhinderen. Reischenbeck ontkende zo goed als alles en wierp de schuld op de bevelen, die hij had moeten uitvoeren. Hij zei nog dat hy het een te harde „straf" vond om gevangenen, die van uitputting niet verder konden, dood te schieten, maar de 30 kilometer per dag moesten nu eenmaal afgelegd worden en vluch ten mocht niemand, aldus luidde het bevel. Reischenbeck is het type van de vroegere nazi: reeds in 1923 was hij SA-man, in 1929 SS-er, in 1944 werd hij door de SS zelf bestrafd wegens roof. Hij heeft nooit aan welk front ook ge vochten. een geest van samenwerking. Van vitaal belang in dit opzicht was de OEES, de organisatie die haar bestaan dankt aan het grote Amerikaanse initiatief, het plan-Marshall. Er dreigt thans echter een gevaar. Weldra zullen de zes landen geleidelijk hun wederzijdse tariefmuren verlagen, om ze op de lange duur geheel te doen verdwijnen. Deze tarieven zullen echter voor de andere partners in de OEES blijven gelden. Dit betekent dus, dat er voor het eerst in het bestaan van de organisatie een mogelijkheid tot discri minatie zal zijn geschapen. Dit brengt natuurlijk het gevaar met zich, dat er opnieuw in Europa scheidingslijnen ge trokken zullen worden en het is helaas zo, dat economische hinderpalen kun nen leiden tot politieke verdeeldheid. Om dit gevaar af te wenden heeft Ne derland zonder aarzelen het Engelse voorstel tot instelling van een vryhan delsgebied gesteund. De onderhandelin gen zijn thans in een moeilijk stadium gekomen. „Ik zal daarop niet ingaan. Uit wat ik zojuist heb gezegd blijkt dui delijk genoeg, dat wy inzien, wat er op het spel staat, niet alleen voor Neder land, doch ook voor geheel Europa en dat deze onderhandelingen daarom móeten slagen", zo besloot Prins Bern hard. Congres Alg. Bond van ambtenaren Sterke groei ledental In het Concertgebouw te Amster dam is gisteren het tweejaarlijkse con gres van de Algemene Bond van Amb tenaren, aangesloten by het N.V.V., begonnen. Het zal drie dagen in be slag nemen. De aftredende Bondsvoorzitter, de heer J. Blom sprak o.a. over het pers pectief op economisch terrein. Hy noemde dit beter dan het in lang ge weest is en zeide dat er voor enig optimisme zeker plaats is. Minder te vreden was hy over het salarisbeleid van de regering ten aanzien van de ambtenaren. Daarbij doelde hy op de verhoging van de topsalarissen, waar mede volgens hem aan de hogere ambtenaren meer rechten zijn toege kend dan aan de lagere en middelbare. Een ander punt, dat hy aanstipte was de verkorting van de arbeidstijd. Het streven naar verkorting hiervan is nu een zaak van praktische politiek gewor den. Een nieuw tijdperk in onze maat- BINNENLAND Bij K.b. is dr A. Zaal, ambtenaar van de buitenlandse dienst der 3de klasse, be noemd tot consul-generaal der Nederlan den te Nairobi. Onder auspiciën van de Stichting Contactcentrum bedrijfsleven-onderwijs zal in het conferentieoord Woudschoten te Zeist op 5 en 6 november een landelijke conferentie worden gehouden, die gewijd zal zijn aan het gebruik van audio-visuele hulpmiddelen bij bedrijfsopleiding en voorbereidend hoger en middelbaar onder wijs. Gisteren is bij werkzaamheden in een pijler van laag D, gelegen boven de 300 meter verdieping in de mijn Julia te Eyghelshoven de 31-jarige J. J. B. Moonen uit Nieuwenhagen onder vallend gesteente bedolven. Hij overleed ter plaatse. BUITENLAND Het hulpwerk van de Ver. Naties voor Palestijnse vluchtelingen in Egypte en het gebied van Gaza heeft te kampen met ernstige moeliykheden door de houding I van de autoriteiten van de Ver. Arabische republiek (Egypte-Syrië), aldus een giste- ren in New York gepubliceerd officieel verslag. De Verenigde Arabische Republiek is kennelijk niet bereid het bureau van de V.N. voor deze hulpverlening de rechten te geven die een orgaan van de V.N. toe komen. In Bangkok zijn elf krantenbureaus door de overheid gesloten „teneinde orde en rust te handhaven". De meeste getrof fen bladen zijn links georiënteerd. Er is een dertigtal arrestaties verricht. De be trokkenen zouden de wet tegen het com munisme hebben overtreden. Zoals be kend, heeft het leger zich maandag van de macht meester gemaakt en alle politie ke partijen verboden. De Franse regering heeft besloten, dat op 26 april 1P59 verkiezingen voor een nieuwe senaat zullen worden gehouden. Voor 8 en 15 maart 1959 zijn gemeente raadsverkiezingen in Frankrijk en Algerije vastgesteld. Op 23 november zullen in Frankrijk en Algerije verkiezingen voor een nieuwe Nationale Vergadering worden gehouden, met een tweede stemmingsron de op 30 november. Een oud Amerikaans record uit 1931 is woensdag verbeterd door de Indiër S. N. Nilakhe uit Nieuw Delhi, die als steno graaf een snelheid van 145,9 woorden per minuut wist te bereiken. t! t t t S i' VOOR HEDENAVOND Hilversum I (402 m.). NORV.: 18.15 Fries progr. 18.30 Koor zang. 18.50 Sociaal perspectief, caus. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. caus. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 A.R., pol. caus. 20.00 Op volle toeren. 22.00 Tiidschriftenkron. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Sportultsl. 23.20—24.00 Gram. Hilversum II (298 m.). AVRO.: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief uit Londen, caus. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Gevar. progr. 20(00 Nws. 20.05 Radio Philharm. ork. en solist. 21.15 Progr. over kunsten en wetenschappen. 21.45 Byzan tijns koor. 22.10 Act. 22.20 Lichte muz. 22.40 Gram. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Koersen te New York. 23.16 Act. of gram. 23.2524.00 Discotaria. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NCRV.: 20.00 Journ. en weerber. 20.20 Kunstoverz. 20.50 Ballet. 21.15 Gevar. progr. 22.00 Dagsluiting. VOOR VRIJDAG 24 OKTOBER Hilversum I 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber.; 7.10 Gram. 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nws.; 8.15 Gewijde muz.; 9.00 V. d. zieken; 9.30 Gram.; 9.35 Waterst.; 9.40 V. d. vrouw; 10.15 Gram.; 10.30 Mongendiienst; 11.00 Progr. voor oudere luisteraars: 12.00 Sopr. en piano; 12.30 Land- en tuinb.meded.; 12.33 Meisjeskoor,; 12.53 Gram. 13.00 Nws. 13.16 Musette-ens. en solist; 13.40 Gram. 14.05 Sohoolradlo; 14.25 Kamerork. en so list.; 15.15 Voordr.; 15.35 Blaasork.: 16.00 Het planten en verplanten van heestere in de tuin, oaus.; 16.15 Gram.; 16.25 Pia norecital; 17.00 Voordir.: 17.20 Vocaal ens. 17.40 Beursber.; 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Accord.muz.; 18.20 D< hangmat; 18.50 Regertngsultz.Het schrif telijk onderwiis door E. A. Sohüttenhelm. van het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen; 19.00 Nws, weerber.; 19.10 Sopr. en gitaar; 19.30 Ra diokrant; 19.55 Op de man af; 20.00 Gram. 20.30 Orkconc.; 21.50 Kunstkron. 22.10 Sport: 22.15 Mefcropole-ork.; 22.45 Avond overdenking: 23.00 Nws.; 23.15 Langs we gen van kunst en schoonheid: 23.40- 24.00 Gram. Hilversum II 298 m. VARA: 7.00 Nws.; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws.; 8.18 De ontbijtclub; 9.00 Gym. v. d. vrcfuw. 9.10 Gram.; 9.40 Schoolradio. VPRO- 10.00 Thuis, caus.; 10.05 M< wijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw; Strijkkwaxt.; 11.20 V. d. kleuters; 11.35 Lichte muz. AVRO: 12.00 Gram. 12.20Re- gerinssultz.Landb.rubr.: Wij bezoeken de Zuidlaarder markt; 12.30 Land- en tuinb.meded.; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Pianospel: 13.00 Nws.: 13.15 Meded. en gram.; 13.25 Dansork.; 13.55 Beursber. 14.00 Bariton en piano: 14.25 Boekbespr. 14.45 Carillonspel: 15.00 Gevar. progr.; 15.50 Gram. VARA: 16.00 Muziekrevue: 1630 V. d. zieken: 17.00 V. d. jeugd-: 17.30 Tango-ork 17.55 Act. VARA; 18.00 Nws.; 18.16 Pol. caus.; 18.25 Lichte muz.: 18.50 De puntjes op de i. caus.; 19.00 V. d. jeugd; 19 10 Jazz. VPRO' 10.30 Nws.; 19.35 Het platteland nu, ge sprek- 10.50 Nederland voor de wereldi, rep.- '20.00 Ork.conc. VARA: 21.00 Villa Sidonia, hoorsp. 21.20 Strijkork.; 21.45 Licht en donker, klankb.; 22.10 Musette- ork. en soliste; 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO- 22.40 Zorg om de mens. cause rieën. VARA: 23.00 Nws.; 23.15—24.00 Mu zikale causerieën. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS- 20.00 Filmprogr.; 21.0021.35 Eurovisie: rep. Feestconc. v. d. Dag der Verenigde Naties te Parijs. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e UJn van 18—20 uur) I. Giuseppe Verdi uit "Un Ballo in Ma- 6chera": 1. Alia vita che t'arrlde (Aria Re- nato le bedrijf) Tito Gobbi, bariton. Or kest van het Teatro alia Scala te Milaan olv Antonlno Votto. 2. Voorspel 2e bedrijf Ecco l'orrldo campo ove s'accoppia (Ree.) Ma dall'arido stelo divulsa (Aria Amelia 2e bedrijf) Antonletta Stella, sopraan, Sym- phonie Orkest olv. Glauco Curlel. 3 Al- zati! (Scene) Eri tu che macchiavi quell'- anima (Aria Renato 3e bedrijf). Robert Weede, bariton. The Concert Arts Orches tra olv. Nicholas Resclgno. 4. Forse la sog- 11a attinse (Ree.) Ma se m'è forza perder- tl (Aria Riccardo 3e bedrijf) Mario del Monaco, tenor. The New Symphony Or chestra, Londen olv. Alberto Erede. II. Gioacchino Rossini (bew. Ottorino Respighi) La Boutique Fantasque. Sym- phonle Orkest van Londen olv. Ernest An- sermet. Ill Pietro Mascagni. 1. uit "Cavallerla Rusticana": a. Voorspel en Slciliana O Lola, blanca come flor dl splno (Turlddu) Lorenz Fehenberger, tenor. Symphonie Orkest van Bamberg olv. Victor Reinsha- gen. b. II Cavallo scalpita (Lied van Alflo met koor) James Pease, bariton. Koor van de Staatsopera te München. c. Vol lo sa- pete, o mamma (Romance van Santuzza) Marianne Schech. sopraan; d. Ah, lo vedl, che hal tu detto (Duet Santuzza Turlddu) Marianne Schech, sopraan; Lorenz Fehen berger. tenor; e. Ah, 11 Slgnore vl manda (Duet Santuzza Alflo) Marianne Schech, sopraan; James Pease, bariton; f. Inter mezzo Sinfonico. Philharmonla Orkest olv. Herbert von Karajan; g. Mamma! Mamma! Quel vino generoso (Turlddu). Lorenz Fehenberger. tenor. Symphonie Orkest van Bamberg olv. Victor Relnshagen. 2 uit "L'Amico Frltz"- Intermezzo. Philharmo nla Orkest olv. Herbert von Karajan. 3. uit "Iris": Son lol Son lo la vlta (Koor le be drijf). Koor en Orkest van de Opera te Rome olv. Giuseppe Morelli. 4. uit "Le Maschera": a. Ouverture Orkest van de Maggio Muslcale Florentino olv. Gianan- drea Gavazzeni. b. E la bella di Brighella (Koor 2e bedrijf) .Koor en Orkest van de Opera te Rome olv. Giuseppe Morelli. BUITENLANDS RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 V. d. scholen; 13.00 Gram.; 13.15 Gevar muz 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Meded.; 14.15 Ork conc.; 15.00 V. d. scholen; 16.00 Brlevenbeantw.; 16.30 Pla- nomuz.; 17.00 The Brains Trust; 17.45 Harprecltal; 18.00 V. d. kind.; 18.55 Weer ber 19.00 Nws.; 19.15 In the South-East; schappelijke ontwikkeling heeft haar in trede gedaan. In het verleden was het axioma, dat men in overheidsdienst over arbeids voorwaarden beschikte, die, gezien in verhouding tot het zgn. vrije bedrijfs leven, als voorbeeld kon gelden", aldus de voorzitter. „Zonder nu te willen be weren dat hier een totaal ander beeld is ontstaan, de tendentie naar een andere verhouding is niet te loochenen. Voor rechten verlangen wij niet, maar achter stelling nog minder." Tenslotte sprak de voorzitter zyn vreugde uit over de voortdurende toe neming van het ledenaantal. De bond begon in 1946 met 40.000 leden, telde er 10 jaar later 70.000 en heeft er thans 73.582. Na de openingsrede voerden ook bur gemeester Van Hall en de heer Van Wingerden, voorzitter van het N.V.V., het woord. Beiden wensten het congres vol ledig succes toe. Hierop volgde een bespreking van het Bondsverslag over 1956/57 en van het beleid van het hoofdbestuur, 's Avonds ontving het gemeentebestuur van Am- Sterdam in het I.C.C. in het Vondel park de congressisten. Gemiste en gebruikte kansen (Van onze t.v.-medewerker) Waarschijnlijk in afwijking van het geen veel kijkers zullen verwachten, wü- len wij beginnen een woord van dank te richten tot de Nederlandse Televisie Stichting en wel in het bijzonder tot de joumaaldienst. Een oorzaak van regel matige ontstemming schijnt uit de weg geruimd: de muzikale illustratie van het journaal is tot bescheiden en ver antwoorde proporties teruggebracht. We mogen zonder een zweem van zelfver heffing stellen, dat hiermee aan de be zwaren van een éénling onder de kleine groep van t.v.-journalisten is tegemoet gekomen. Waarom? Doodeenvoudig om- (Advertentle) verdwijnt door Toespr. 22.20 Buitenl. overz. 22.45 Piano recital- 23.15 Vragenbeantw. 23.45 Onbe kend; *24.00 Nws.; 0.060.36 Kamermuz. Engeland. BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr.; 12.15 Mr.s Dale's dagboek: 1230 Nws. en lichte muz. 13.00 Gevar. muz.; 13.30 Nws. en gevar. miuz.; 14.00 Ork.conc.; 14.30 Nws.; 14.45 V d. kimd.; 15.00 V .d. vrouw; 15.30 Nws. 16.00 Mil. ork.; 16.30 Nws.; 16.45 Lichte muz.; 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek; 17.45 Jaazmuz.; 18.16 Pianospel; 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.30 Nws.; 19.45 Hoorsp.; 20.00 Journ.; 20.24 Sport; 20.30 Nws. en gevar. muz.; 21.00 Gevar. progT.; 21.30 NW6. en discussie; 22.15 Gevar. muz. 22.30 Nws.; 23.30 Nws. 23.40 Lichte muz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Pianospel; 13.00 Nws.; 13.15 Ballet- muz.; 14.00 Ork.conc.: 16.00 Strljkkwant. 17.00 Nws.; 1720 Planorecital; 17.45 Ge var. muz.- 19.00 Nws.; 19.35 Lichte muz. 20.00 Hoorsp.; 21.00 Ork.conc.; 21.45 22.00 Nws.; 24.00 Nws. 0.10 Damsmuz.; 1.154.30 Gevar. muz. FrankrUk 3. 280 en 235 m. 12 00 Nws.; 12.05 Ork.conc.; 13.05 Israëli sche ultz.; 14.00 Ork.conc.; 18.30 Nieuwe gram.; 19.Ó1 Amerikaans ultz.; 20.00 Graan. 20.05 Ork.oonc.; 22.05 Gram.; 22.40 Idem; 23.06 Pianorecital; 23.52—24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12 00 Ork.conc.; 1220 Weerber.; 12.34 Gram.: 12.55 Meded.; 13.00 Nws.; 13.15 Orgelspel; 14.00 Schoolradio; 15.45 Gram.; 16.00 Koersen; 16.02 Gram.; 16.30 Ork.conc.; 17.00 Nws.; 17.10 Gram.; 17.45 Duitse les;; 18.00 Vlaamse liederen; 18.10 Voordr.; 18.20 Vlaamse liederen (verv.); 18.30 V .d. sold.; 19.00 Nws.j 20.00 Ork. conc.- 20.45 Kunstkaleidoscoop; 21.00 Ork.conc. (verv.); 22.00 Nws.; 22.15 Jazz. 22.45 Gram.; 22.5523.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram.; 13.00 Nws.; 13.10 Gram.; 14.00 15.30 en 16 05 Gram.; 17.00 Nws.- 17.10 Gram.: 18.38 Idem; 19.30 Nws. 20.00* Ork.conc.; 22.00 Nws.; 22.10 Disco grafie. 22.55 Nws. DONDERDAG Levendaal 1. Huish.- en Gezinsvoorlich ting. Film over wassen. 2.30 uur nam. Hogewoerd 175. Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.25 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Abonnements concert Residentie-Orkest o.l.v. Karl Böhm. Soliste Dame Myra Hess. 8 u. nam. VRIJDAG. Acad. Ziekenhuis (Aula). Ned. Roode Kruis. Uitreiking van Landsteiner onder scheidingen. 8 uur nam. Zomerzorg: Ledenverg. Kynologenver. „Rijnland". Spr. dr. ir. P. C. Lindenbergh „Reisindrukken uit Afrika". 8 uur nam. Volkshuis: Openbare bijeenkomst Antl- Atoombom-actie. 8.30 uur nam. Lakenhal; Ver. „Oud-Lelden". Spr. S. J. Bouma over Zuidhollandse en Rijnlandse boerderijen. 8 uur nam. Rapenburg Öl: K. en O.-cursus prof. dr. K. van het Reve over het culturele leven in Rusland. 8 uur nam. Gulden Vlies: Ledenverg. Ver. voor Pedagogiek. Spr. J. Bronk over „Nieuwe wegen in onderwijs en opvoeding door pantomine en mime". 8 uur nam. Rapenburg 6. Liberale Studentenver. i.o. Spr. mr. H. van Riel over „Hoger On derwijs en maatschappelijke situatie". 7.30 uur nam. Warmond Trefpunt. Ledenverga dering Warmonds Fanfare. 8 uur nam. ZATERDAG Noordeinde 50. Afscheidsreceptie direc trice R.-K. Huishoud- en Industrieschool. 3.tot 4.30 uur nam. (Voor ouders en oud-leerlingen vanaf 3.45 uur). Stadszaal (grote zaal). Feestavond Wbv. „Ons Belang". 7.30 uur nam. Stationsplein. Duin- en strandexcursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 2 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175. Jehova's Getuigen. Open bare lezing 4.15 uur nam. Wachttorenstu die 5.30 uur nam. Schouwburg. Het Volkstoneel „Kamer tjes-zonde". 8.15 uur nam. Steenschuur 6. Geünieerde Loge van Theosofen. 11 uur voorm. MAANDAG Stadszaal (grote zaal). Jeugdconcerten Mij. voor Toonkunst R'dams Philharmo- nisch Orkest. 2 en 3.30 uur nam. Academie (filmzaal). Opening Leldse Week voor Internat. Samenwerking door prof. dr. H. J. Lam. Spr. prof. dr. H. Brugmans over Europese geschiedbeschou wing. 3.15 uur nam. Titus Brandsmalaan 174. Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. Schouwburg. Abonnementsvoorstelling Toneelgroep Theater „Orpheus daalt af". 8 uur nam. DINSDAG Rijksmuseum voor Volkenkunde. Lezing Tom Harrison over „De volkeren van Cen traal-Borneo". 8 uur nam. Universiteit (filmzaal). K. en O.-film- studiekring „Experiment de films van Filmfestival Expo". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal). K. en O. Popu lair concert R'dams Philharmonisch Or kest o.l.v. Ed. Flipse. Solist Cor de Groot. 8 uur nam. Gymnasium (Fruinlaan). Jeugdbljeen- komst Int. Samenwerking. Spreker dr. Ir. H M. J .Hart en mej. R. Vendrik. 8 uur nam. Stationsplein. Excursie Ned. Chr. Reis- ver. naar Avro-studlo; Lage Vuurse en Oudewater. 8.30 uur voorm. Breestraat 7. Buitengewone aandeelhou dersvergadering N.V. Dubbeldeman's Boek handel. 11 uur voorm. Schouwburg. Abonnements voorstelling Toneelgroep Theater „Orpheus daalt af". 8 uur nam. dat het bezwaar gegrond werd geoor deeld. Een tweede compliment verdient de zelfde joumaaldienst voor de montage uit de journaals van twee jaar geleden over het begin van de Hongaarse op stand. Deze kreeg hier en daar het ni veau van een documentaire en werd een over het algemeen sober, hier en daar echter fel en bitter commentaar voor zien, fors en mannelijk door Peter Ta- nia uitgesproken. Dit zijn dus gebruikte kansen, twee in getal. Daar moet tegenover worden gesteld de ontstemming van tiendui zenden tegen deze zelfde NTS, omdat de door Eurovisie uitgezonden voetbalwed strijd EngelandRusland niet werd overgenomen. Wat hiervan te zeggen? Het is onze eerlijke overtuiging, dat we de negatie van Rusland op sportgebied vandaag de dag een beetje geforceerd vinden, niet zozeer inzichzelf, maar om dat ze niet consequent wordt doorge voerd. Maar zou het misschien zo kun nen zyn, dat men in Bussum, bezig zynde met de samenstelling van „Rus sen naar huis", zo geladen is geraakt, dat (zuiver)-emotionele motieven heb ben geleid tot uitbanning van het in derdaad wel zeer bijzondere sportge beuren? Als men de grond erkent in de bezwaren van één journalist, zou men dan uit halsstarrigheid ineens de wens van ongetelde duizenden zonder diepe motieven naast zich neerleggen? Wij kunnen het ons niet voorstellen, wat niet zeggen wil, dat we hiermede de ge nomen beslissing dekken. Nog één opmerking over deze kwestie. Men heeft de NTS verweten, dat zij zich aan een soort geschiedvervalsing (wel iswaar een lichte, maar men tilde er zwaar aan) zou hebben schuldig ge maakt door de uitzending van de her denking van de opstand een dag te vroeg te doen plaats vinden. Dit nu achten wij een onjuiste aantijging, die geen stand kan houden als men bedenken wil, dat de dag van het weekoverzicht zich het beste leent voor een extra-inlas. Men heeft maar een blik te slaan op het pro gramma voor vanavond om te beseffen, dat dit volkomen gedesorganiseerd zou worden door een bijzondere uitzending. Neen, wy geloven, dat het plan om op 22 oktober 1958 23 oktober 1956 te her denken reeds zolang bestond, dat er geen terug meer mogelijk was. Wanfc geen kijker zou toch getrakteerd willen worden op een herinnering aan de el lende en even daarna het Russische volkslied willen horen als eerbewijs aan het land. dat evengoed opgeleide beu len als sportlieden aan de lopende band schynt te leveren. De VARA toonde ons aan de hand van een recente uitgave een aantal prachtige foto's over wereldgodsdien sten. Jan Gerritsen had zich grondig op de toelichtingen geprepareerd, maar het christendom kwam er wel erg bekaaid af. Geen woord by de getoonde afbeel dingen is toch wel wat weinig, dunkt ons. Een gebruikte èn een gemiste kans. In „Het huis van Mungo Kling" wer den daarentegen alle kansen benut om een keihard stuk met vele gevoelige trekjes toegewijd en bekwaam op het scherm te brengen. Geen der spelers zal zich tekort gedaan voelen als we het een grandioze prestatie van Hans Tiemeyer noemen, adequaat geleld in de studio door Kees van Iersel en in het manu- schript door de vertalers-bewerkers Vonk en Van Hoogstraten. Het was wel iswaar een reprise, maar wat voor een! 'n bijzonder feest?. o - -- x°* Gan qoN COGNAC FL 6.45 PER FLES VOOR DE HANDEL: H. VAN T00R IL VLAARDINGEW VERKRIJGBAAR BIJ ELKE GOEDE SLIJTER WOENSDAG Stadszaal (grote zaal). R.-K, ALma Ma ter-koor, o.l.v. W. Mizée. 8 uur nam. Lakenhal; Leidse Week voor Intern. Samenwerking. Bijeenkomst van gemeen tebesturen. Spr. de heren W. Thomas sen en A. Molter. 3 uur nam. Boerhaavezaal (L. Vrouwenkerksteeg). Opening Europa-tentoonstelling. 8 uur nam. Acad. Ziekenhuis (kerkzaal). Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Breestraat 19. Evangelisatie voor alle richtingen. 8 uur nam. BIOSCOPEN Luxor „In het hart van St. Panli". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „Pepote, kind van de straat". A.l. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Litlo „Stoottroepen ln de aanval". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag; 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Blanke lading uit Parijs" 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Kerels en kogels". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling van moderne Nederlandse grafiek. Dinsdag en vrydag van 1113 uur. zaterdag 1416 uur (t/m 31 oktober) RUksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Tentoonstelling „Portretten uit de Gou den Eeuw". (Werkd. 25 uur nam.; tot en met 15 november) De avond- en nachtdienst der apothe ken te Lelden wordt waargenomen door: Doeza-apotheek. Doezastraat 31, telefoon 21313 en te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest, Wllhelmlnapark 3. tel. 26274. BU geen gehoor bij üw halsarts ol specialist, bel op dokterstelefoon 22223.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2