Structurele ontwikkeling maakt de lieruitrusting platteland nodig WEERBERICHT Op eerste dag der veiling bracht collectie-Regnault negen ton op BRUG BIJ KRIMPEN KREEG DE NAAM VAN MR. ALGERA Eerste van de drie aanbevolen programma's in 1990 gereed 97ste jaargang DONDERDAG 23 OKTOBER 1958 No. 29576 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 -AU VUUK LLIUtlN tIN UMo 1 Kr per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie 21507 ENORM RUILVERKAVELINGSPROJECT Vooral sinds de tweede wereldoorlog verouderen de agrarische gebieden snel in technisch en economisch opzicht en dat geldt, relatief, ook voor de uitrusting op ander gebied. In het raam van de nood zakelijke structurele ontwikkeling moet met kracht worden voortgegaan met de heruitrusting van het platteland door middel van moderne ruilverkaveling tezamen met de verbetering van het gehele maat schappelijke klimaat. Voor dit doel heeft de Centrale Cultuurtechnische Commissie, zo blijkt uit haar rapport aan de minister van Landbouw, dr. Vondeling, voor de eerste tien jaar drie concrete programma's opgesteld met een daarop aansluitend schema voor latere jaren. Zo zal tussen 1960 en 1970 voor onderscheidenlijk 675.000, 440.000 of 355.000 ha. op een totaal van V/2 miljoen ha., waar behoefte bestaat aan ruilverkaveling met volledige ruilverkaveling worden begonnen. De totale uitvoeringskosten bedragen voor de drie programma's bij .jaarlijkse uitvoering van 65.000, 45.000 of 35.000 ha., resp. 160, 122 en 110 miljoen gulden per jaar, met een bijdrage van de betrokken gebieden van 30 a 40 Het eerste programma zou in 1990 gereed kunnen zijn. Na omvangrijke studie heeft bovengenoemde commissie, die krach tens de ruilverkavelingswet wettelijk is belast met de algemene leiding in ruilverkavelingszaken in ons land, in het „Meerjarenplan voor ruil verkaveling en andere cultuurtechnische werken in Nederland" rapport uitgebracht aan minister Vondeling. Deze heeft het rapport een be langrijke plaats toegekend irt de ontwikkeling van het structuurbeleid in de landbouw. De regering heeft zich echter over de inhoud en de concrete voorstellen van de commissie nog niet kunnen beraden. Ontsluiting en waterbeheersing Vele gebieden, aldus het rapport, zullen de eerste tientallen jaren nog nood gedwongen verstoken moeten blijven van een moderne inrichting. De commissie acht het daarom gewenst, vooruitlopend op latere ruilverkaveling, de ontsluiting en de waterbeheersing ten plattelande te verbeteren,, in samenhang met de uitvoering van Waterstaatswerken. Voor ontsluiting en waterbeheersing ontwik kelde programma's zullen bij uitvoering van het eerste programma voor ruilver kaveling in de eerstkomende 10 jaar onderscheidenlijk 14 miljoen gulden en 17 miljoen gulden per jaar vergen, waarvan publiekrechtelijke lichamen een belangrijk deel voor hun rekening nemen. Het door de commissie ingestelde on derzoek heeft tot conclusies geleid, dat de bedrijfsstructuur in de landbouw zich in de komende tientallen jaren zal moeten aanpassen aan de snelle ont wikkeling van mechanisatie en ratio nalisatie en dat de landbouw zich zal moeten aanpassen aan de ontwikkeling van de consumptie en de afzetmogelijk heden. De Commissie acht het van groot belang, dat naast een krachtig ontwikkelde industrie- en dienstensec tor in ons land een beperkte, doch wel varende agrarische bevolking de van nature vruchtbare gronden exploiteert op een oppervlakte cultuurgrond, die vooreerst ongeveer gelijk blijft. Reke ning dient gehouden te worden met de mogelijkheid, dat de intensivering van de landbouw in de naaste toekomst aan een zekere stabilisatie toe is. Mede ter wille van de vergroting van de arbeids- produktiviteit in de landbouw rekent de commissie op de bevordering van een hoge graad van werkgelegenheid in alle andere sectoren van het bedrijfs leven. Op grond van deze uitgangspunten houdt de commissie rekening met een belangrijke afneming van het aantal werkers in de landbouw, en. gezien de snelle stijging van de arbeidsprodukti- viteit in deze sector in goed ingerichte gebieden met goede bedrijfsgebouwen met een onverminderd krachtig door gezette daling van het aantal zeer kleine bedrijven, in perioden met hoge werkgelegenheid. Deze ontwikkeling kan mede bevorderd worden door een beleid, gericht op spreiding van indus trie door regionale concentratie Vele gebreken Op grond van haar studies is de commissie tot de slotsom gekomen, dat de uitrusting van de meeste agra rische produktiegebieden veel gebre ken vertoont. Bedoelde gebieden zijn Nobelprijs voor Rus Boris Pasternak Jongste boek mocht niet in Sovjet-Unie verschijnen De Zweedse Academie die de jury vormt voor de Nobelprijs voor literatuur heeft deze prijs voor 1958 toegekend aan de Rus sische schrijver Boris Pasternak. Zijn jongste boek, Dokter Zjivago, waarin hij nogal wat kritiek heeft op het Sovjetrussische stelsel, is bij de autoriteiten niet in goede aarde gevallen. Het boek is daar om in Rusland nog niet versche nen. Het zou „niet voldoende letterkundige waarde" hebben. Vele leden van de Zweedse Aca demie hebben bij de toekenning van de prijs geen rekening willen houden met wat de Russische autoriteiten wel van de toekenning van de prijs aan Pasternak zouden zeggen. Wel zou de Academie hebben besproken of de toeken ning voor de schrijver zelf onaan- Veel bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk enkele opklaringen. La ter weer overwegend zwaarbewolkt en hier en daar enige motregen. Zwakke tot matige, maar langs de Wadden- kust tijdelijk krachtige wind tussen coord en noordwest. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 24 OKTOBER. Zon op: 7.19 uur; onder: 17.29 uur. Maan op: 16.14 uur; onder: 3.55 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.12 en 13.39 u. Laag water te 9.18 en 21.30 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Nieuwe kernproeven van de Amerikanen en Russen Op het proefterrein van Nevada in de V.S. zijn gisteren drie kernwapens, elk aan een verankerde ballon beves tigd, tot ontploffing gebracht. Als on derdeel van een serie ter vaststelling van de reactie van kernwapens inge val van ongewilde ontploffingen, werd voorts op een houten toren een veilig- heidsproef genomen. Japanse geleerden hebben vandaag, donderdag, een serie schokgolven wear- genomen, veroorzaskt door een nieuwe Russische proef met een kernwapen ten noorden van de Poolcirkel. gename gevolgen zou kunnen hebben. Boris Pasternak is in 1890 geboren. Zyn vader, Leonid, was een bekend schilder, die o.a. boeken van Tolstoj heeft geïllustreerd. In verscheidene werken („Vrijgeleide", dat uit 1930 dateert en het onlangs verschenen „Autobiografisch essay") verklaart Pas ternak veel aan zijn vaders kunstzin te danken te hebben. Pasternak heeft in Moskou en Mar burg (Duitsland) gestudeerd. Hy maakte daarna reizen naar Frankryk en Italië. Hij is met een Italiaanse vrouw getrouwd. Zijn in Rusland om streden werk „Dokter Zjivago" is door een Italiaanse uitgever gepubliceerd. Zijn letterkundig debuut maakte Pasternak in 1919. In de eerste jaren publiceerde hij o.a. het autobiografisch gedicht „Spectorski". Pasternak heeft voorts naam gemaakt door vertaling van werken van Shakespeare, Goethe en Rilke. Een tiental jaren is hij, beschuldigd van „formalisme", in ongenade geweest. Hij verbrak zyn stilzwijgen met het in 1954 voltooide boek „Dr Zjivago". Het is een verhaal van de ervaringen van een dokter tijdens de revolutie en de daarop volgende burgeroorlog. Het is de tweede maal in de geschie denis van de Nobelprijs (die 57 jaar bestaat), dat een Sovjetrussische burger de prijs krijgt. In 1956 is aan prof. Nikolai Semjonof de Nobelprijs voor scheikunde verleend. De prijs voor dit jaar bedraagt 214.559 Zweedse kronen (ongeveer 150.000 gul den). Het is niet bekend of de Russi sche schrijver zelf op 10 december in Stockholm de prys in ontvangst zal nemen. eeuwenoud en de revolutionaire wijzi gingen, die zich in het agrarisch pro- duktieproces en de plattelandssa- menleving voltrekken, gaan zeer snel. Hierdoor zyn de gedeeltelijke aan passingen die zich zowel ten aanzien van ontsluiting, verkaveling, water huishouding, bewoning en verdere uitrusting, als ten aanzien van maat schappelijk, geestelijk en cultureel leven voltrekken, ontoereikend om een gezonde economische en maatschap pelijke ontwikkeling mogelijk te ma ken. Onder de huidige omstandig heden kan een algehele verbetering van deze produktiestructuur slechts tot stand worden gebracht door mid- del_ van een zogenaamde ruilverka veling „nieuwe styl", gebaseerd op de ruilverkavelingswet 1954. Slot op pag. 2 Nu beslag op alle nat. Chinese banken De Indonesische regering heeft van daag alle nationalistisch-Chinese bank instellingen in Indonesië in beslag ge nomen en al hun bezittingen en docu menten onder regeringstoezicht gesteld. In een besluit terzake van de centrale militaire gezaghebber wordt opgemerkt, dat het beheer der banken zal worden geleid door de commissie, die reeds is belast met het toezicht op de Neder landse banken. Reeds eerder waren de nationalis tisch-Chinese scholen en handelsonder nemingen onder staatscontrole gesteld. Minister Witte van Verkeer en Waterstaat ad interim stelde gis termiddag officieel de stormvloed kering in de Hollandse IJssel in ge bruik en opende tevens de daarbij behorende moderne verkeersbrug. De foto laat zien hoe het beweeg bare deel van de brug neerklapte na de ministeriële druk op de knop. Nederlanders kwamen er niet aan te pas In kringen van deskundigen op het gebied der moderne kunst was men na afloop van de eerste dag der veiling van de collectie-Reg- nault van gevoelen, dat er vrij hoog was geboden op de onder- i scheidene kunstwerken. In aanmerking genomen, dat het „In- i terieur" van Picasso na een inzet van j f 70.000 tenslotte f 130.000 opbracht, de „Twee jonge vrouwen" van Jules Pascin I f 44.000, het „Boeket Bloemen" van Ra dinsky f 13 400 en de Modigliani f 220 000. dan heeft de gemeente Am- sterdam volgens deze insiders voor de j twintig „representatiefste" werken uit de collectie met twee miljoen gulden I niet te veel betaald. I Ook de veilingmeester Paul Brandt I toonde zich zeer tevreden over de op- 1 brengst van deze eerste dag. Een opper vlakkige berekening geeft als resultaat van gisteren een bedrag van negen ton. De stukken van de collectie-Regnault, die zo vele jaren in het Stedelyk Mu seum te Amsterdam (in bruikleen) wa ren geëxposeerd en daar duizenden be langstellenden uit binnen- en buitenland hebben getrokken, zullen straks worden verspreid over de gehele wereld. De (enige) Picasso van de collectie is met vele andere werken aangekocht door een kunsthandelaar in Parijs. Weer an dere gaan naar Londen, de Verenigde Staten, België en Zwitserland. De aanwezige directieleden van Ne- Op de bovenste foto een over zicht van de veilingzaal. De foto onder toonthoe in nevenzalen velen deelnamen aan de veiling, welke door televisietoestel len te volgen was. derlandse musea kwamen er deze dag niet aan te pas. Slechts enkele werken werden gekocht door een der nabestaan den van de heer Regnault. onder meer „De broodmand op de zwarte tafel" van André Marchand voor f 10.000. In de middaguren was het het portret van mejuffrouw Lunia Czekowska van Amadeo Modigliani, die het meeste op bracht. Dit werk werd ingezet op f 60.500. Twee gegadigden boden snel tegen el kaar op. Het kunstwerk werd tenslotte eigendom voor 220.000 gulden van de Londense kunsthandelaar Einstein, die ook het schilderij, waar in de ochtend het meest voor werd betaald, namelijk de Violoncelliste van Chagall (118.000 gul den) verwierf. De andere kopers hullen zich in ano nimiteit. Men heeft de veilingmeester uitdrukkelijk verzocht hun namen niet I bekend te maken. Vandaag wordt de veiling voortgezet. Er komen dan nog enige opmerkelijke werken onder de hamer, zoals van Sou- tine en Zadkine en doeken van de Ne derlandse meesters Chabo, Gestel, Isaac Israëls, Heiman Kruyder en Jan Sluyters. Huldebetoon verraste oud-minister Het was gisteren feest in Krimpernerivaard (Van onze correspondent) „Algera-brug" stond er op het bordje boven op het portaal van de brug naar Krimpen, toen me vrouw Algera op verzoek van de Commissaris van de Koningin het zwarte doekje had weggetrokken. Het was de grote verrassing voor de duizenden, die aan beide boor den van de Hollandse IJssel gis termiddag getuigen wilden zijn van de belangrijke dubbele gebeurtenis, de indienststelling van de storm vloedkering en het openstellen van de verkeersbrug. Weinigen hadden het bordje ontdekt en oud-minister Algera, over wiens te genwoordigheid iedereen zich verheugde, was er ook onkundig van. Mr. Klaasesz, de Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, viel de eer te beurt deze eenvoudige maar daarom niet minder treffende hulde aan de man, die zoveel heeft gedaan voor het Deltaplan en voor wat hier by Krimpen tot stand is gekomen, te betuigen. En ongetwijfeld zal minister Algera deze hulde goed hebben gedaan. De plechtigheid, die zeker geen zwaar wichtig karakter droeg, was al een goed eind op streek, toen deze hulde aan mr. Algera zo losjesweg werd ingelast. Mi nister Witte had de belangrijkheid van de stormvloedkering en de brug onder ieders aandacht gebracht. De vlaggen wapperden in de wind, op de brug ston den de honderden genodigden en op de beide opritten naar de brug hadden de duizenden belangstellenden uit naaste en verre omtrek zich opgesteld om dit belangrijke moment voor Zuid-Holland in het algemeen en voor de Krimpener- waard in het bijzonder niet te missen. Laatste vaarten Vlak achter de schuif zag men de pont van Van der Ruit zyn laatste vaarten maken met voetgangers en auto's, want nog was de brug niet in gebruik De schuif was onder veel ge juich naar de wateroppervlakte gezakt en de basculeklep had het brugdek com pleet gemaakt. De muziekkapel van de Rijkspolitie had tot tweemaal toe het Wilhelmus ten gehore gebracht en toen was het de beurt aan de Commissaris der Koningin om zyn aandeel te leveren in het gesproken woord. Mr. Klaasesz Voorschot op premie voor woningbouw De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft een maatregel getroffen, waardoor de financiering van de particuliere woningbouw kan worden vergemakkelijkt. Deze maat regel behelst, dat een voorschot kan worden verleend op een van Rijks wege toegezegde premie voor woning bouw. Het voorschot bedraagt de helft van het premiebedrag. Het kan bij de gemeentebesturen worden aan gevraagd als de woningen glas- en waterdicht zyn. BU complexen van vijf of meer woningen wordt een voorschot alleen betaald voor tenminste vyf woningen tegelijk. Voor een complex van minder dan vyf woningen kan maar eenmaal voorschot verleend worden en pas dan als alle woningen glas- en waterdicht zyn. Omdat achteraf zou kunnen blijken, dat om enigerlei reden niet tot uitbe taling van de toegezegde premie kan worden overgegaan, wordt een voor schot slechts verstrekt indien een bank garantie is gesteld voor eventuele terug betaling. Voor woningen, te bewonen door de eigenaren, aan wie een toeslag wordt toegekend ingevolge het besluit bevordering eigen-woningbezit, kan van bankgarantie worden afgezien. De verkeerde knop Welwillendheid tegenover de foto grafen, die hem verzochten terwille van „het plaatje" nog eens op de knop te drukken, deed minister Witte bijna de zaak in het honderd sturen. Er waren twee knoppen op de lezenaar aangebracht en de minister drukte op de juiste knop om de schuif van de stormvloed kering in beweging te brengen. Toen hem verzocht werd het nog eens te doen drukte hy by vergis sing de tweede knop in, die voor het neerlaten van de klep van de basculebrug bestemd was, een han deling die later moest plaats vin den. Maar de klep wist daar niet van en kwam in beweging. Geluk kig werd hy spoedig gestopt zodat de minister nog even wat over de brug kon zeggen voordat deze en nu op het juiste moment de verbinding van de Krimpenerwaard met de noordelijke IJsseloever tot stand kon brengen. meende eerst te moeten opmerken, dat de stormvloedkering bewijst, dat de in genieurs in staat zijn de stormvloed te keren, maar dat voor de stortvloed van woorden by een plechtigheid als deze nog geen kruid gewassen is. By het ge sproken woord gaat het altijd naar een climax, maar hy wilde nu beginnen met een climax. Hij verzocht mevrouw Al gera het doekje weg te trekken, dat voor het bordje boven op de brug was aangebracht. Glanzende trein De autoriteiten en alle gasten kwa men vervolgens over de brug, in auto's en in een trein van glanzend gepoetste en met bloemen versierde autobussen, die er dagwerk van zullen maken over de nieuwe brug te rijden in de geregelde diensten tussen Krimpen en Rotter dam. Daarna begon de parade van be drijfsauto's uit de Krimpenerwaard. Én na dit aardige défilé reden de gas ten tussen hagen van feestelijk gestem de Krimpenaars door het versierde dorp naar het dorpshuis De Rank, waar de burgemeester van Krimpen a/d IJssel, de heer J. Aalbers, en de voorzitter van de Stichting Krimpenerwaard, mr. L. C. A. Lepelaars, nog iets te zeggen hadden. Het was al over 5 uur voor de gasten zich opmaakten Krimpen a/d IJssel te verlaten. Maar al te vlot ging dat niet. De grote belangstelling van automobilis ten voor de nieuwe brug en het feit dat de bedrijfsauto's, die aan het défilé deelnamen, hun weg naar huis moesten zoeken, dat blijkbaar aan beide oevers van de IJssel was gele gen, maakten dat het verkeer bij tijd en wijle in de knoop kwam te zitten. Rond 5 uur zat het verkeer in Capelle a/d IJssel muusvast en het duurde geruime tijd voor er wat schot in kwam. Amerika werkt aan onderzeeërs, zo groot als kruisers Een woordvoerder van de Ame rikaanse Marine heeft gisteren in Groton (Connecticut) onthuld, dat in de Ver. Staten nu onderzeeërs in produktie zijn waarbij de atoom duikboot Nautilus slechts een „T-Fordje" is (ouderwets auto type). „Wij zullen spoedig onderzeeërs bezitten zo groot als kruisers", die met raketten elk gewenst doel in vijandelijk gebied kunnen treffen, aldus de woordvoerder.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1