Laatste nieuws Persoonlijke kredieten zonder enig zakelijk onderpand WOENSDAG 22 OKTOBER 1958 Nieuwigheid in de bankwereld: Concurrentie voor de financieringsmijen? (Van onze financiële medewerker) Met het verstrekken van persoonlijke leningen, begeeft de Twentsche Bank zich op een voor de banken in ons land nieuw terrein. In het buitenland kent men die persoonlijke kredieten (zonder zakelijk onderpand) reeds lang. De „personal loans" worden in de V.S. op 40 miljard aangenomen, uitmakende ca. 12 van het nationaal inkomen. In Engeland zijn de grote banken enige tijd geleden met persoonlijke kredieten begonnen en de Westduitse minister van Financiën, prof. Erhard, heeft er dezer dagen een lans voor gebroken. Het behoort volgens hem tot de taak van de bankier dat men bij hem ook als particulier een paar honderd mark kan lenen zonder huis en hof te verpanden. De Twentsche Bank is dit blijkbaar met de Westduitse minister van Financiën eens en heeft nu bij haar diverse kantoren de mogelijkheid tot het verkrijgen van een persoonlijk krediet geopend. De bedragen variëren van f400.— tot f 4000.over de gehele leningssom wordt 5 rente berekend, zij moet in 624 maanden worden terugbetaald en er wordt geen zakelijk onderpand ge vraagd. Bij vervroegde aflossing wordt een evenredig deel van de reeds be taalde rente gerestitueerd, bij overlijden van de kredietnemer worden de nog niet vervallen aflossingstermijnen aan zijn erfgenamen kwijtgescholden. Vooral met het oog hierop is de leeftijdsgrens van de kredietnemers op 2555 jaar gesteld. In haar toelichting op deze nieuwe kredietvorm legt De Twentsche Bank er de nadruk op dat het hier niet gaat om een uitbreiding van bedrijfskredieten, maar dat de leningen moeten dienen voor het privégebruik van de aanvrager, dus bestemd moeten zijn voor een per soonlijk doel. Vandaar ook geen zake lijke zekerheid, maar als enige waarborg de moraliteit èn de solvabiliteit van de aanvrager. Niet het object, uitsluitend het subject legt bij de beoordeling van de kredietaanvraag gewicht in de echaal. Dit wil niet zeggen dat men maar zo bij De Twentsche Bank kan binnen lopen om even een persoonlijk kredietje af te sluiten. De „patiënt" wordt ge ducht aan de pols gevoeld, hij moet 5 jaar in dezelfde vaste betrekking werk zaam zijn geweest of 3 jaar een zelfstan dig beroep hebben uitgeoefend dat hem behoorlijke revenuen oplevert en hij moet twee personen als referentie opge ven en de bank machtigen tot het ne men van inlichtingen. Deze voorwaarden duiden erop dat de bank gelijk vanzelf spreekt, haar risi co's zoveel mogelijk beperkt, anderzijds dat men te goeder naam en faam be kend moet staan om een krediet als hier bedoeld te kunnen verkrijgen. Zal dit experiment slagen? Wij geven de Twentsche Bank een goede kans, want het afbetalingskrediet, waardoor het sparen, zij het een sparen- achteraf en derhalve een meer econo mische inkomstenbesteding wordt bevor derd, heeft ook in ons land de laatste jaren grote opgang gemaakt. En de er varing heeft geleerd, dat van dit afbe talingskrediet zeker niet uitsluitend door de bezitslozen wordt gebruik ge maakt. Niet alleen in de V.S., ook ten onzent is het percentage wanbetalers procentsgewijze klein en bij de normen, door De Twentsohe Bank aangelegd, zullen de verliesposten vermoedelijk zeer gering blijven. De vraag komt hier onmiddellijk op in hoeverre deze persoonlijke kredieten de bestaande financieringsmijen concur rentie zullen aandoen. Men mag aan nemen dat De Twentsche Bank, die zelf bij de Industriële Disconto Mij betrok ken is, zulk een concurrentie niet be oogt. Het komt ons echter voor dat het persoonlijk krediet van De Twentsohe Bank en van de andere banken, welke haar voorbeeld vermoedelijk wel zullen volgen zijn invloed op de expansie Tan de bestaande financieringsmijen niet zal missen. Het heeft immers en kele voordelen boven het gebruikelijke afbetalingskrediet. In de eerste plaats ligt de rentebasis lager, zodat de gemiddelde rente, welke de kredietnemer betaalt, in de meeste gevallen tot 10 a 11% beperkt blijft. In de tweede plaats behoeft geen onder pand te worden verbonden en in de der de plaats wordt bij vervroegde aflossing de reeds vooruitbetaalde rente geresti tueerd en komt de verplichting tot terugbetaling bij overlijden te verval len Vooral deze- laatste bepaling lijkt ons ten van de meest aantrekkelijke voor gaarden van het persoonlijk krediet, waardoor immers de weduwe en de kin deren van de gehuwde kredietnemer van een last worden ontheven, welke in be paalde gevallen zwaar kan drukken. Aan de andere kant zijn de voorwaar den weer zó, dat velen aan een krediet bij of via een financieringsmij. de voor keur zullen geven, Zoals boven bleek vordt de kredietaanvrager door de bank geducht onder het mes genomen. moet zijn kaarten bij de directie tafel leggen, hij moet twee personen «is referentie opgeven, waartegen vele kredietnemers bezwaar zullen hebben. Het wordt de kopers op afbetaling in deze tijd immers uiterst gemakkelijk ge maakt. De krediettransactie geschiedt Diet zelden door de winkelier die met bet een of ander financieringsinstituut «en relatie onderhoudt en veel plichtple- (ingen komen er doorgaans niet aan te pas. Deze categorie van kopers op afhe lling loopt niet zo gemakkelijk eerst bij «en bank binnen en geeft zich veelal ook seen rekenschap van de rente, welke over ie totaalsom wordt betaald. Tenslotte is niet elke kredietnemer 5 jaar achter en in een vaste betrekking werkzaam Eeweest of in het bezit van een bedrijf dat hem de laatste drie jaar goede resul- mten heeft opgeleverd. Men is dus geneigd te zeggen dat het de eerste plaats de bonafide krediet- dagers. lieden met een geconsolideerde inkomenspositie. zullen zijn, die aan een Persoonlijk krediet bij een gewone bank wen een afbetalingstransactie via een inancieringsbank de voorkeur zullen leven. In breder verband zal het daarom •«k de bedoeling zijn door het verstrek en van deze persoonlijke kredieten ook ie „kleine man" z.g. „bankminded" te maken, d.w.z. hem vertrouwd te maken met de functie van het bankwezen, ten einde daardoor direct en indirect de bedietexpansie van de bank te bevor- ieren. Hierbij heeft ongetwijfeld de werweging voorgezeten dat in het kader «an de bezitsspreiding het gemiddeld bzit van de bevolking kleiner, het aan- •Kl bezitters groter wordt en dat het iaarom voor de bank uit een commer cieel oogpunt gewenst is deze nieuwe en kleine bezitters tegemoet te komen als zjj iets willen kopen dat ze niet direct kunnen betalen. Het gaat nier. zoals boven gezegd, om betrekkelijk kleine kredieten, waarvan de administratie uiteraard zeer kost baar is. Dat niettemin met een basisren te van 5% kon worden volstaan, zal ver band houden met de mechanisering van de boekhouding der grote banken, welke bijv. door het gebruik van een elektro nische machine aanmerkelijk kan wor den vereenvoudigd. Tevens leidt deze vorm van kredietgeving tot een zekere decentralisatie van het bedrijf daar de kredietaanvragen uitsluitend door de kantoren en de agentschappen waar ze binnenkomen worden beoordeeld, waar door aan de provinciale directies een taak wordt toegewezen, welke hun soms wat al te zeer ingeperkte zelfstandig heid zal vergroten. veiling van de Grote belangstelling voor collectie-RegnauIt Onder opvallend grote belangstelling is vanochtend in gebouw Arti et Ami- citiae te Amsterdam de openbare ver koping begonnen van de collectie- Regnault, een der grootste veilingen van moderne kunstwerken der laatste jaren. Reeds vroeg stond een lange rij be langstellenden voor de ingang van het veilinggebouw aan het Rokin. Nadat de binnen- en buitenlandse gegadig den, die een plaats hadden aange vraagd, waren ondergebracht in de grote zaal, mochten ook de belangstel lenden een plaats pogen te bemach tigen in de nevenzaal, waar 10 tele visieschermen stonden opgesteld die een beeld gaven van het verloop der veiling. Een groot aantal vertegenwoordigers der binnen- en buitenlandse publici- teitsorganen (televisie, radio en pers) met hun attributen, gaven een bijzonder accent aan deze exceptionele kunst veiling. In de eerste uren is zeer rap en levendig geboden, voornamelijk in het Frans, door de assistent van de veiling meester de heer Paul Brandt maitre Alphonse Bellier. De interesse van deze ochtendveiling ging vooral uit naar de vier Chagalls uit deze collectie van 216 werken, die in opdracht van de erven Regnault onder de hamer zijn gebracht. Het 100 cm. hoge doek „Violoncelliste" van Marx Chagall werd ingezet voor f40.000.en binnen enkele seconden volgden de biedingen elkaar op met 1000 gulden tegelijk omhoog. Het stuk is voor f 118.000 afgehamerd. Chagalis Gouache „Russische man en vrouw" bracht na een inzet van 10.000 gulaen een oe- drag van f38.000.op en de „Danseres met waaier" van dezelfde schilder een zelfde bedrag. De „Bloemen op het dak", een klein doek van Chagall, ging voor f 30.200.van de hand. Van de zeven Campigli's bracht de „Tekenschool" het hoogste bedrag op, n.l. f 13.000.—. De „Paarden" van de Chirico kon het niet verder brengen dan f 5300.na een in zet van f 1500.De werken van de Nederlandse Parijzenaar Kees van Don gen werden verkocht voor f1250. (Portrait), f3700 (Panneau Decoratief) en f24.000 (l'Antichambre). Ook in de televisiezaal werd levendig meegeboden. De heer Bellier was dit novum kennelijk niet gewend, want her haaldelijk moest de assistent van de veilingmeester in de t.v.-zaal (die door de veilingmeester op een scherm kon worden gezien) zich luidkeels melden. 351 tankschepen opgelegd Volgens de jongste gegevens van Oil- Shipping Co. (N.VOlie-Scheepvaart) zijn er over de gehele wereld thans 351 tankschepen opgelegd of althans buiten gebruik gesteld. De totale tonnage (draagvermogen) van deze vloot is 5.420.009. Slechts 94 van deze schepen behoren aan maatschappijen, de overi gen zijn voornamelijk in particuliere handen. Oneerlijke huisknecht stal f 5000.—. Een 24-jarige huisknecht uit Am sterdam heeft weinig pleizier beleefd van de f. 5.000, die hij vannacht uit een kast bij zijn werkgever had ge stolen. Reeds vanmorgen werd hij in IJmuiden door de politie aangehou den. Hij is op transport naar Amster dam gesteld. De diefstal werd vannacht om één uur ontdekt door de eigenaar van een café aan de Nieuwendijk te Amsterdam. De deur van een muurkast op de tweede verdieping was opengebroken. Twee geldkistjes en twee glazen, waarin zich totaal f. 5.000 bevond, waren verdwenen. Spoorloos was ook de 24-jarige inwo nende huisknecht, die de gehele dag alleen thuis was geweest. Toen voorts bleek, dat hij zijn paspoort en zijn mon sterboekje, dat hij in een ander café had beleend, had opgehaald en daar zijn schuld had betaald, bestond over de dader van de diefstal weinig twijfel meer. Een groot gedeelte van het geld was bij zijn arrestatie nog in zijn bezit. Oude vrouw door gas gestikt (Speciale berichtgeving) Vanmorgen is de 78-jarige weduwe S. S. J. VeenZeegers van de West Var- kenoordseweg te Rotterdam bewusteloos in haar woning aangetroffen. Waar schijnlijk is de vrouw onwel geworden en heeft zij in haar val het gaskraantje in de keuken opengestoten. De vrouw is kort nadat men haar had gevonden, overleden. K.R.O. NEEMT PROEF MET SCHOOLTELEVISIE (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen zal op 5 november a.s., 's middags om half zes de eerste schoolles per televisie in ons land als proef worden uitgezonden en wel over 't onderwerp „Vloeibare gassen". Deze les, welker uitzending verzorgd zal worden door de K.R.O.is bestemd voor de leer lingen van de 4de klassen b van de ho gere burgerscholen en voor die van de 5de klassen b van de gymnasia in Ne derland, die allen wanneer daartoe de wens kenbaar is gemaakt in de gele genheid worden gesteld deze uitzending te volgen. De betreffende scholen zullen dan namelijk een televisietoestel in bruikleen ontvangen. De uitzending zal plaats hebben van het conferentieoord .Woudschoten" bij Zeist uit, tijdens een tweedaags congres 1 van het Contactcentrum Bedrijfsleven Onderwijs, waar het onderwerp „Het ge bruik van audio-visuele hulpmiddelen bij bedrijfsopleiding hy het V.H.M.O." behandeld zal worden. VOORSCHOTEN In de week van 27 oktober tot 1 november wordt in onze gemeente een collecte gehouden voor de Sanatoria Sonnevanck en Zonnegloren Collectan ten kunnen zich melden bij mevr. N. A. Vlasblom—Kreling, Willem de Zwijger laan 29, tel. 2788. WASSENAAR Ontspanningsavond Gemeentewerken Voor het personeel van gemeentewer ken was er dinsdag een ontspannings avond in het Deylerhuis, waarbij o.a. aanwezig waren wethouder mr. dr. J. Harenberg, de gemeentesecretaris, de heer K. van Boeyen en de adjunct directeur van gemeentewerken, de heer G. F. Klarenbeek. De voorzitter van de commissie Ont wikkeling en Ontspanning, de heer A. Vaandrager, gaf vervolgens een over zicht van wat door de commissie in het afgelopen jaar werd gedaan, o.a. af scheid genomen van twee leden van het personeel, die de dienst gingen verlaten en het organiseren van een drietal excursies. Hij las een brief voor gericht aan de heer J. C. Orie, die wordt ver- j pleegd in een sanatorium te Bilthoven, I waarin hem werd bericht, dat hij cp de feestavond niet werd vergeten. Spreker betuigde voorts dank aan de directie voor de ondervonden medewerking en aan het gemeentebestuur voor de bij drage in de kosten van de xecursies. Hij 1 deelde verder nog mee, dat hij aan de beurt was van aftreden, maar dat hij op gedaan verzoek zou aanblijven. „Onder Ons", een club samengesteld uit personeel van de directie Zuid- Holland van de huisvesting en bouw nijverheid, voerde het toneelstuk „De I familie Kwint" op, een vermakelijk stuk, waarmee de aanwezigen zich uit- 1 stekend hebben vermaakt. In de pauze werd gestemd over hand- j having van het St..-Nicolaasfeest. Er waren stemmen opgegaan voor afschaf- I „Afstraffing nodig" De nationalistisch-Chinese premier en vice-president, generaal Tsjen-Tsjeng, heeft vandaag, op een bijeenkomst van de vereniging voor hulpverlening aan Chinezen buiten Ohina, verklaard dat het initiatief in het gebied van Formosa slechts aan de communisten zou kun nen worden ontrukt door hen, telkens wanneer zy hun bescnieting hervatten, „krachtig en op doelmatige wijze af te straffen". Hij lichtte dit punt van zijn verklaring niet verder toe. Generaal Tsjen Tsjeng zei voorts, dat de Chinese communisten, bij hun her opening van de vijandelijkheden, er vooral naar streven de Verenigde Sta ten uit het westelijk gedeelte van het Grote-Oceaan-gebied te verdrijven. Ook willen zij het Amerikaanse gezag een dodelijke slag toebrengen. „Onder deze omstandigheden kan ver mindering van de sterkte van het na tionalistische garnizoen op Quemoy, die door bepaalde naïeve Arnti .o.iioe journalisten is aanbevolen, slechts tot een oorlog van veel groter omvang dan de huidige vijandelijkheden leiden al dus de nationalistisch-Chinese premier. De Amerikanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Robertson, ver klaarde niet te menen, dat de nationa listische regering enig voornemen had om te pogen, met Amerikaanse hulp, een aanval op het Chinese vasteland te ondernemen. „Ik ben er zeker van, dat de Ameri kaanse regering niet zal toestaan, dat haar strijdkrachten worden gebruikt voor een aanval op enig land. En ik meen ook, dat de nationalistisch-Chi- nese regering volmondig zal erkennen, dat zij, zonder Amerikaanse militaire hulp, niet op het Chinese vasteland zal kunnen landen". In antwoord op de vraag, of hij meende, dat generalissimus Tsjan-Kai- sjek nog steeds de Chinese volksrepu bliek wil aanvallen, antwoordde Robert son: „Ik weet niet van een dergelijk voornemen van de generalissimus af, dat, bij uitvoering tot het uitbreken van een derde wereldoorlog zou kunnen leiden". De Amerikaanse ambassadeur in Tai- peh. Evert Drumright, heeft, naar aan leiding van de hervatting van de be schieting van Quemoy en Matsoe door het Chinese kustgeschut, verklaard, dat de Amerikaanse vloot, zo nodig, weer nationalistische schepen zal begeleiden, die voorraden naar de kusteilanden ver voeren. Een Amerikaanse militaire woord voerder heeft hieromtrent nog gezegd, dat de kusteilanden thans voor ver scheidene maanden voorraden hebben, zodat een hervatting der konvooiëring nog niet daadwerkelijk aan de orde is. Duitse publikatie in Indonesië verboden OVER REPUBLIEK ZUID-MOLUKKEN Bij bijzonder besluit van de Indone sische premier Djoeanda is het Duitse boek „Die Republik der Süd-Molukken", geschreven door dr. Gunther Decker en uitgegeven door de Duitse „Verlag Otto Schwartz", in Göttingen, in Indonesië verboden. Het boek zou artikelen bevatten, welke nadelig zijn voor de goede naam van president Soekarno en de Indonesische Republiek. Het verbod geldt zowel de invoer als de verspreiding van het boek in Indo nesië. WARMOND Concert Westnederlands Symfonie-orkest Jammer genoeg is niet iedereen in de gelegenheid de door bekende orkesten m de grote steden te geven concerten bij te wonen. De verbinding met de stad is niet altijd even gemakkelijk en ook de financiële zijde speelt vaak een rol. Daarom is er de laatste jaren een streven merkbaar om ook in kleine ge meenten de inwoners in aanraking te brengen met de schoonheid van de mu ziek. Dit streven is er vooral op gericht de financiële bezwaren op te heffen, hetgeen gebeurd door deze concerten van overheidswege te subsidiëren. De toegangsprijs komt hierdoor zo laag te liggen, dat het bezoek aan een dergelijk concert voor niemand meer een be zwaar kan zijn. Reeds enkele jaren geleden werd door de burgemeester het belang van het geven van dergelijke concerten in gezien en werd door hem een comité samengesteld dat tot taak had derge lijke concerten voor te bereiden. Dit initiatief werd met succes be kroond en is aanleiding geweest weel een concert te organiseren. Dit is vast gesteld op maandag 27 oktober a.s. in 't Trefpunt. Het concert zal worden uit gevoerd door het West - Nederlands Symphonie orkest o.l.v. Sam Swaap. Men moet zich goed realiseren dat het geen verpozingsavond betreft, doch dat er uitsluitend klassieke muziek wordt gegeven, waaronder werken van Von I Beethoven, Haydn, Grieg en Rameau. I Voor de niet ingewijden behoeft dit echter geen bezwaar te zijn want bij elk stuk wordt een uitleg gegeven, waar door een juist inzicht in de strekking en instrumentatie van het werk wordt verkregen. De leider tevens oprichter van het orkest, de heer Sam Swaap, is in de muziekwereld geen onbekende. Zowel in binnen- als in buitenland geniet hij een bijzondere reputatie. Jarenlang is hy I opgetreden als eerste violist bij het Concertgebouworkest. In 1913 werd hij benoemd tot concertmeester en tweede dirigent van het stedelijk orkest van Albo in Finland. In bijna alle Europese landen heeft hy geconcerteerd en de pers was steeds vol lof over zyn muzi kale kwaliteiten.. In 1915 maakte hy zyn entree als eerste concertmeester bij het Residentie-Orkest, welke functie hij niet minder dan 35 jaar onafgebroken heeft vervuld. Geen wonder dan ook, dat de heer Sam Swaap in het Haagse muziekleven een vooraanstaande plaats inneemt. Bovendien is hij leider van het Haagse strijkkwartet, een ensemble, dat steeds grote successen oogstte. Wij twijfelen er niet aan of maandag a.s. zullen velen de unieke gelegenheid aangrijpen van de grote muziek der oude meesters te genieten. RAADSAGENDA. Dinsdag 28 oktober a.s. zal de raad der gemeente Warmond in openbare verga dering bijeenkomen. Op de agenda staan onder andere: het onbewoonbaar ver klaren en het verbeteren van enkele woningen. Een nader preadvies van B. en W. inzake het instellen van een com missie van advies voor de recreatie en de benoeming van de leden daarvan. fing in verband met de veelheid van deze feesten. Het blijft op het pro gramma. HUMANISTEN SPREKEN OVER HET RASSENVRAAGSTUK. In een huiskamerbijeenomst sprak dr. W. J. Jong uit Haarlem voor de leden van de Gemeenschap Wassenaar van het Humanistisch Verbond over het ras senvraagstuk. Hy werd met een kort woord ingeleid door voorzitter F. P. Huygens. Dr. Jong ving aan met de opmerking, dat het rassenvraagstuk zich niet on derscheidt van andere vraagstukken in de maatschap-pij. Hij bekeek het uit voerig van biologische, antropologische en genaecologische kanten en consta teerde. dat van daaruit geen enkele aanleiding bestaat tot discriminatie. Het is een gewone standenkwestie, «en zaak van hoog en laag, Tegen een ster ker wordend ras gaat men zich verde digen. Men grijpt de rassentheorie aan om zich te rechtvaardigen ten aanzien van de aangenomen stelling, dat het eigen ras beter is. Dit komt overeen met de achterstelling van de vrouw bij de man destijds in ons land en de Jan Boezeroen genoemde arbeider. Dergelijke kenmerken zijn niet meer te gebruiken, evenmin de-theorie over blank en zwart. De humanist stelt zich op het stand punt. dat alle mensen gelijk zijn gebo ren en dat discrimintie niet te vereni gen is zomin met het humanisme als met het christendom. Er was gelegenheid voor discussie. Bij besluit van de minister van Financiën is met de aanvang van de 542ste Staatsloterij op zyn verzoek eer vol ontslag verleend aan de heer D. N. A. van Wijk, collecteur der Staatsloterij alhier. Zestig Philippijnen door wervelstorm gedood De Philippijnse marine deelt mede, dat er geen spoor gevonden is van twee schepen met samen 64 passagiers en be manning, die gezonken zouden zjjn als gevolg van een wervelstorm, die giste ren de Philippynen passeerde. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 22 oktober Er is van daag in Woerden geen kaasmarkt ge houden. BRITS VLIEGTUIG IN ITALIË NEERGESTORT De 30 inzittenden omgekomen Bij Nettuno in midden-Italië is een „Viscount-passagiersvliegtuig van de „British European Airways" veronge lukt. Volgens de eerste berichten zijn er geen overlevenden. Volgens de controle toren van het vliegveld van Rome zyn alle 25 passagiers en vyf bemannings leden vermoedelijk om het leven ge komen. Het toestel was van Londen via Napels op weg naar Malta. Het was vanoch tend om 8.25 uur plaatselijke tijd van de Londens vlieghaven vertrokken. Nettuno is een vissersplaatsje, dat ongeveer vyftig kilometer ten zuiden van Rome ligt. De „Viscount" is daar in botsing gekomen met een Italiaanse straaljager. De piloot van het militaire toestel is met zijn valscherm in zee terechtgekomen en werd later opgepikt. Het ongeluk gebeurde by slecht zicht kort voor de landing. Volgens de laatste berichten is offi cieel medegedeeld, dat niemand van de dertig inzittenden van de „Viscount" de ramp heeft overleefd. BEURSOVERZICHT Philips willig Amsterdam, 22 oktober Tengevolge van ruilingen bestond er vanmiddag ter beurze grote belangstel ling voor aandelen Philips en de 5% converteerbare obligaties van dit con cern. De stemming voor beide papieren was willig. Voor het eerst werden de 5% obligaties in een open hoek ter beurze verhandeld. De obligaties openden op 161% en liepen op, door publieke vraag, tot 163, tegen een vorige slotprys van 158%. Gewone aandelen Philips openden op 369en monteerden tot 371 eveneens op publieke vraag. De vorige slotprys voor deze aandelen was 361%. Voornamelijk New York had voor beide papieren wederom belangstelling, waar door vele stukken uit de markt werden genomen. Aandelen Kon. Olie waren op circa f 191.60 een rijksdaalder hoger, doch ruim f 1.onder pariteit New York. Unilevers konden op 426 twee punten monteren en Aku's bleven op 229 ruim 2 punten boven de prijs van gisteren. KLM werd een halve gulden hoger ge adviseerd. Scheepvaarten verlaten met geringe koersveranderingen. Van de cultures waren Deli een paar dubbeltjes hoger. Amsterdam Rubber plus 1, HVA's min 1. Staatsfondsen prijshoudend. Aandelen Heineken's Bierbrouwerij N.V. werden niet genoteerd i.v.m. de aankondiging van een herkapitalisatie- bonus in aandelen, plus belastingdivi dend en een nieuwe emissie. Aandelen Hagemeijer hoger op 198 (194) op de herkapitalisatiebonus. Claims Ver. Glas werden op f 88 (f 80 bieden) geadviseerd. Aandelen N.V. Kon. Ver. Tapytfabrie ken 8 punten hoger op 233 op het on veranderde dividend van 15%. Aande len N.V. Ingenieurs-bureau voor Bouw nijverheid te Oegstgeest werden op 162% (160 b.) geadviseerd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 22 oktober. Londen 10.56%—10.56%: New York 3.77^3.7~iV Montreal 3.89A—3.89H; Parijs 89.7589.85; Brussel 7.58 Vb 7.58%; Frankfort 90.40—90.45; Stock holm 72.88—72.93; Zürich 86.47—86.52; Zürich (vr. fr.) 87.88%—87.93%: Milaan 60.57%—60.62%; Kopenhagen 54.60%— 54.65%; Oslo 52.81%—52.86%; Wenen 14.59%—14.60%; Ankara 3.80%—3.80%; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.26%— 13.28. n A m. 1 Industr. Obligaties Beurs van Amsterdam phillps Dollarlng .5I Woensdag 22 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 92% b 93 Grootboek obl. 3% 79 Ned '47 3% (3) 91% 91% Ned. '51 3% 94% 94% 92% 92% 92% 92A 86% 86 %B 88 88 87% 88 Ned '55 II 3% 91 91L 89% b 89% Dollarlng '47 3 89% 90 Investeringscert 3 95% 95A 94 94^ Cert. NWS 2% 59% 60 y4 91% 91% Grootboek '46 3.... 89% Ned W.B 6% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Terwijl hier in het westen des lands de historische paardenmark- I ten als die van Valkenburg en Voorschoten een kw.jnend bestaan leiden, bloeit de Zuidlaarder paar denmarkt nog steeds, getuige deze foto van de jaarlijkse gebeurtenis, I die gisteren meer dan tweeduizend viervoeters bijeen bracht. Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmij Amst. Rubber Deli Mij en (Ver.) H.V.A Java Cult Senembah Vorstenlanden AK.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft eert. Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens eert Mtiller en Co. N.B. Ned. Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon. Petr. (f. 20. idem (50 A f.20.—) Holl Amer. lijn Java China Paket K.L.M Ned Stoomv. Mij Kon Paket Mij Stoomvaart My Ned Nievelt Goudr eert v. Ommeren eert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam 47 <3%) 3 93% 93 Den Haag 1954 3% Leiden 1947 3% 94B R'dam *37 I-Hl 3% 93 32 32% 94% 95 182% 185 69% 71% 128.80 129 117% 116% 24% 24% 94 12% 11% 226% L. 193 339 341 186% 186 332 334 321% 323 288 291 361% 371% 170% 171% 423% 425% 197 197 173 173 784 791% 189.20 190 188.75 191.30 148% 149 128% 129 100.30 101 157% 160% 131% 132 143 142% 131% 131% 247% 248 127% 128% 129 128% Philips Dollarlng '51 95 95 Premieleningen 94% 94% 88 87% A'dam '56 I 2% 85 84% A'dam '56 II 2% 94% 94 Eindhoven '54 2% 85 85% Enschede '54 2% 82% 83 Den Haag '52 I 2% 93% 93% 93% R'dam '52 12% 93% 94tf Idem II 2% 93% 94% 104% 104% Utrecht '52 2% 96% 96 Z.-Holl 1957 2% 102% 103 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 243% 244% H.B.U. eert217 218 üott. Bank 200 199% Twentsche Bank 181 182y4 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 265B Borneo Sum H My 41 41 Ned. G. en Sp. fabr 201 203 Kon Ned Grofsm 120 119 Internatio 91 90L Rott. Droogdok Mij 509 514 Tieleman en Dros 7% 7% Ned. Mij Walv.vrt. 80 80% Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 5% 5% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 29H 29A 91A 91% 62% 61% Bethlehem Steel 52% 52 58% 59% General Motors 49% 49% 101% 100 64% 63 Republic Steel 81% 82% 31% 30% Un. States Steel 83 83% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 21/10 Edelmet Kon AA 46 Pref w.a idem 56GB 57% 430 420 Holl Constructie 456 Ing Dur v Bouwnfjv 152B 160B Int Kunststof! ind 42% 41% Leidsche Wolspinn 171% 162GB Sikkens Lakfab '53 509% 510 Ver Touwfa brieken 192% 192% Wernink's Betonm 90% 90% Van Wyk Textiel 60 %B 60%GB 100 100

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9