Bescherming van de Rijn tegen verontreiniging is noodzakelijk Hongaarse bevolking zucht reeds jaren onder wraak en vervolging Koeperman heeft aan remises voldoende en laat dat merken WOENSDAG 22 OKTOBER 1958 Bij het zien van deze foto zou men geneigd zijn te geloven, dat er nu reeds sneeuw ligt in en op de sluis in de rivier de Neckar te Lauffen in West-Duits- land, maar van sneeuw is daar nog geen sprake. Het water van de rivier is echter in zo hoge mate chemisch verontreinigd, dat het geweldig gaat schuimen, zodra men het water in de sluis laat stromen om een schip de schutten. Trouwens de verontreiniging van het water in de Rijn en zijn aftakkingen vormt een enorm probleem, dat het onderwerp van ge sprek is geweest, van gedelegeerden experts van een internationale commis sie die van 14 tot 18 oktober in Duis burg bijeen was. In deze commissie zijn de Bondsrepubliek Duitsland, Frankrijk, Luxemburg. Nederland en Zwitserland vertegenwoordigd. De Nederlandse de legatie had reeds geruime tijd geleden de leden van deze nu al acht jaar be staande commissie een verlanglijstje voorgelegd met de Nederlandse wensen met betrekking tot de verontreiniging van het Rijnwater. Van Nederlandse zijde werd er nogmaals zeer nadrukkelijk opgewezen, dat de beperking van de ver ontreiniging voor Nederland een levens vraag is met het oog op de toekomst van ons land. De delegaties van de an dere staten zijn over de Nederlandse wensen in overleg getreden met de in stanties in eigen land, maar dit overleg was nog niet afgesloten zodat een defi nitief standpunt nog niet kon worden vastgesteld. RECHTZAKEN Korporaal speelde agent Belgische dame beboet en het geld geïnd (Van onze Haagse redactie) Voor het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag stond een korporaal eer ste klasse uit Ossendrecht terecht, die er van werd verdacht op een avond te Bergen op Zoom een Belgische auto te hebben aangehouden en de inzittende dame (na zich als politie-agent te heb ben voorgedaan) wegens een verkeers overtreding een boete te hebben opge legd, en deze ter plaatse te hebben ge- ind. Deswege was hy door de krijgsraad te Velde West veroordeeld tot 4 maan den gevangenisstraf, waarvan 3 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Hij was bij het Hof in appèl gekomen om te trachten een geheel voorwaardelijke straf te krijgen. De president hield hem voor, dat een en ander verdacht veel lijkt op straat roof. Bovendien vond hij het buitenge woon laf en gemeen om een dame zo te behandelen. De straflijst van de be klaagde was, zo vond de president, merkwaardig slecht voor een beroeps militair. Hij had zich al eens weder rechtelijk getooid met de onderschei dingstekenen van een vaandrig en zich ook al eens voorgedaan als politie-agent. De advocaat-fiscaal, mr. Zaayer, wees er op dat beklaagde zeer onbetrouwbaar is op financieel gebied. Hij vond, dat de korporaal er veel te gemakkelijk was afgekomen met de uitzonderlijk milde straf van de krijgsraad. Hij vroeg 6 maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf en verlaging in rang tot soldaat laagste klasse. De verdediger vond het ook een uitermate lage daad, die echter is voortgekomen uit een domme menta liteit. De korporaal, die rij instructeur is, ergerde zich aan een dame, die gevaar lijk reed. Hij had haar daarom aange houden om haar op haar fouten te wij zen. De dame had hem daarop 300 franc aangeboden, waarvan hij in zijn ver bouwereerdheid 200 franc had aangeno men. Daarna was hij naar een vriend gegaan, die hem had aangeraden het geld naar de politie te brengen. De vol gende morgen was de korporaal echter door de marechaussee gearresteerd. Hij had al het geld teruggeven. „Het is een domme vent", zo zei de verdediger, „maar geen geraffineerde misdadiger". Daarom vroeg hij na het uitbrengen van een voorlichtingsrapport over be klaagde het nog eens met een voorwaar delijke straf te proberen. Uitspraak op 11 november. Vrijspraak voor jachtopziener De Rechtbank te Arnhem heeft een -jarige jachtopziener vrijgesproken van het hem ten laste gelegde ten aan zien van de dood van de 26-jarige land bouwer C. H. J. Heitink op 12 rebruarl j.l. De officier van Justitie had 10 maan den gevangenisstraf geëist en ontzeg ging van het recht als jachtopziener te fungeren voor de tijd van 5 jaar. LANDELIJKE ACTIE TEGEN RUILVERKAVELINGSWET? De tegenstanders van de ruilverkave ling Ade hebben zich in verbinding ge steld met de actie-comité's tegen het ruilverkavelingsplan Nijkerk. Men over weegt ook contact te zoeken met andere tegenstanders en een gezamenlijke actie te ontketenen en bij de ministerraad aan te dringen op wijziging van de be treffende wet, aangezien hierin naar hun mening vele onduidelijkheden voor komen, terwijl zij verder menen dat de wet onvolledig is. Vrouw deed deftige leden van Hogerhuis sidderen Het Hogerhuis is dinsdagmiddag getuige geweest van de plechtige intrede van de vrouwen, die krach tens een bepaalde wet lid van dit eerbiediuaardige college zijn gewor den. En, het moet erkend worden, ten van de dames slaagde er onmid dellijk in de adellijke heren te er geren. Het gebeurde als volgt: Lady Wooton of Abinger, hoogleraar in de golitieke economie, weigerde de eed van trouw aan de Koningin af te leggen. Daar zij atheïste is, gaf zij de voorkeur aan de belofte. Al verscheidene malen is de for mule voor deze belofte gebruikt in het Lagerhuis. Zij was echter onge bruikelijk in het Hogerhuis. Het Ho gerhuis sidderde dan ook van afgrij- len bij het aanhoren van de woor den van Lady Wooton of Abinger. Lady Wooton heeft kortgeleden ie titel van barones gekregen. Dit was nodig omdat zij anders geen lid van het Hogerhuis kon worden (een lid van het Hogerhuis moet van adel tijn). Zoals bekend is er enige tijd geleden ten wet aangenomen met de bedoe ling het Hogerhuis te moderniseren tn te democratiseren. Krachtens deze wet kunnen ook aan vrouwen niet-erfelijke adellijke titels worden verleend. Wijziging leerplichtwet (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming enige wijzigingen van de leerplichtwet aan genomen volgens hetwelk de mogelijk heid vervalt leerplichtige kinderen Iandbouwverlof te verlenen. Voorts zullen kinderen, die bij het be- löken van de leeftijd van 14 jaar het tesde leerjaar van de lagere school nog niet hebben bereikt, niet meer op jon- 8ere leeftijd dan anderen vrij van leer plicht zijn. Niet allen zullen bevredigend tunnen worden opgevangen bij voor hen Passend onderwijs, maar velen wel, ver klaarde minister Cals. Juwelier voor 15 mille bestolen Een juwelier in de Kalverstraat miste Plotseling een plateau met vijf briljan ten, ter waarde van bijna f15.000.De herdenking gaat uit naar een onbekende Duits sprekende man van ongeveer 60 laar, die kwam informeren naar de prijs han een theeservies. De man is even alleen in de winkel geweest en heeft teen vermoedelijk kans gezien de kost bare juwelen te bemachtigen. Totnutoe fe geen enkel spoor van de dader ge bonden. Tienduizenden zitten inde gevangenkampen of zijn naar de Sovjet-Unie gedeporteerd Morgen, donderdag, is het twee jaar geleden, dat in de Hongaarse hoofdstad de strijd om de vrijheid losbarstte; die dag zullen de Hongaren overal ter wereld met gemengde gevoelens herdenken. Die weinige dagen van na felle strijd her wonnen vrijheid zijn op tragische wjjze onverbrekelijk verbonden met het besef van de huidige omstandigheden, waaronder de Hongaarse bevolking te lijden heeft van de tyrannieke onderdrukking. Twee jaar nadat de Sovjetrussische strijdkrachten de opstand onderdrukten is nog steeds een van de voornaamste doelstellingen van het communistisch regime de jacht op en het vonnissen van alle personen die actief aan de opstand hebben deelgenomen. In de afgelopen twee jaar heeft het regime systematisch elk onder deel van het communistisch bewind, waartegen destijds het Hongaarse volk in opstand kwam, weer ingesteld. De overbruggingsmaatregelen en de weinige decreten uit de tjjd, die direct op de opstand volgden, zijn vervangen door nieuwe vormen van staatsterreur. De gehate geheime politie is weer in haar functie hersteld en wordt gesteund door de ongeveer 80.000 Russische militairen die nog steeds in het land aanwezig zijn. leder leeft in angst Geen enkel onderdeel van de bevol king is ontsnapt aan de campagne van wraak en vervolging: alle groepen en standen van burgers intellectuelen, juristen, boeren, studenten, geestelijken en arbeiders gevoelen de ijzeren vuist van het door de Russen overheerste regime. Hongarije is thans een land waar letterlijk iedereen in angst leeft voor arrestatie, ondervraging of brood roof. In juni j.l. werd de premier tijdens de Hongaarse vrijheidsstrijd, Imre Nagy, terechtgesteld, samen met zijn minister van Defensie, generaal Pal Maleter, de held van de opstand. Dat zijn slechts twee van de naar schatting 2000 tot 5000 Hongaren, die in de laatste 24 maanden volgens een rapport van het Internatio nale Comité van Juristen ter dood wer den veroordeeld. Men neemt aan dat nog een 20.000 vrijheidsstrijders in ge vangenkampen zijn opgesloten en dat daarenboven 12.000 naar de Sovjet-Unie werden gedeporteerd. De bekende communistische praktijk van „vrijheidsberoving zonder gerechte lijk onderzoek" is ook weer in Hongarije toegepast. Vluchtelingen uit dat land vermoeden, dat minstens 10.000 personen zijn ondergebracht in de concentratie kampen in Kistarcsa, de beruchte mij nen in Recsk, het nieuwe kampement op het eiland Csepel of de vele andere kleinere gevangenissen en slavenkampen. Deze feiten zijn in tegenspraak met de bewering van communistische zijde dat slechts wettelijke middelen gebruikt worden om nieuwe uitbarstingen te voorkomen Alle belangrijke politieke rechtzaken op één na zijn achter geslo ten deuren behandeld. De beschuldigde moest een raadsman kiezen uit een lijst met veertien namen die was opgesteld door het ministerie van Justitie. Het strafrecht in Hongarije, is derhalve evenals tevoren „een verkrachting van de mensenrechten omdat het in gebreke blijft ook maar de geringste waarborgen voor een rechtvaardige behandeling van rechtszaken te geven, zoals bij beschaaf de naties gebruikelijk is", aldus de ten lastelegging van het Internationale Co mité van Juristen. In de twee jaar die sedert de onder drukking van de opstand door de Rus sische troepen verlopen zijn, zijn intel lectuelen en beoefenaren van vrije be roepen in Hongarije systematisch en medogenloos teruggedreven onder de ijzeren discipline van het communisme; dertig vooraanstaande schrijvers, dra maturgen, journalisten en dichters zijn in de gevangenis geworpen of ter dood gebracht. Na afloop van e.n dezer dagen be ëindigd onderzoek onder de 2800 Hon gaarse advocaten werden er 800 ge royeerd; de overigen werd verboden een particuliere praktijk uit te oefenen; zij dienden zich aan te sluiten bij de zoge naamde „collectives van advocaten", die alle honoraria in ontvangst' nemen en verdelen. In het Boedapester dagblad „Esti Hirlap" werd onlangs bericht, dat de communistische autoriteiten ook de antecedenten van een 4000 Hongaarse acteurs nagaan om een indruk te krij gen van hun „loyaliteit jegens de staat". Een nieuw offensief tegen de kerken heeft reeds tot vernietiging geleid van de vryheid, die de religieuze gezindten gewonnen hadden door het korte succes van de opstand in 1956. Het blijkt dus duidelijk dat de Hon garen thans slechts twee jaar na de opstand tegen de Russische overheer sing van hun vaderland wederom onder de meedogenloze knoet van Mos kou zuchten. Wereldkampioenschap dammen (Advertentie) Na twee rustdagen hebben Koe perman en Deslauriers het dozijn van hun partijen om de wereldtitel dammen volgemaakt. Na de neder lagen in de laatste twee partijen staat de wereldkampioen wel voor een zeer zware opgave. Van de resterende acht partijen moet hij twee winnen en geen enkele meer verliezen, wil hij in het bezit van de titel blijven. Wij willen niet zo ver gaan om te zeggen dat deze opgave onmogelijk is, maar het zal zeker niet meevallen. Koeperman met zijn klare en solide stijl be hoeft niets meer te riskeren. Hij weet dat hij aan remises genoeg heeft en in de twaalfde partij was dat goed te merken. Deslauriers kwam met zwart met een eerste zet, die in deze match nog niet eerder aan de orde was geweest. De Rus probeerde niet eens of het mogelijk was er iets uit te halen. Hij ging ner gens op in, streefde naar vereenvou diging en wist het spelbeeld volkomen vlak te houden. Er ontstond weer een laveerduel met gelijkopgaande kansen. Zowel Koeperman als Deslauriers speel de deze overzichtelijke stelling vrij snel en in één uur had ieder 35 zetten ge daan. De zwarte kansen waren bij dit vlakke genre niet gebaat. Bij de 28ste zet zagen we dan ook een klein „uit stapje" van de Canadees en hij slaagde werkelijk er in de Rus even het spoor bijster te doen geraken. Waar de grote kracht van Deslauriers ligt, bleek toen wel heel duidelijk. In een minimum van tijd wist hij complicaties te scheppen en door het forceren van afwikkelingen stegen de Canadese papieren ver boven VOETBAL Wordt Karei Lotsy voorzitter NSF? (Speciale berichtgeving) Voor de in de komende weken op te richten Nederlandse Sport-Federatie is de heer Karei Lotsy aangezocht om als voorzitter in het hoofdbestuur zitting te nemen. De NSF zal een overkoepelend orgaan worden, waarin alle sportbonden als lid kunnen toetreden. Wanneer deze organisatie tot stand zal zijn gekomen, wordt de taak van het Nederlands Olympisch Comité aanmerkelijk ver licht. De heer Lotsy heeft verzocht hem enkele dagen bedenktijd te geven. De bestedingscommissie van de KNVB-voetbal pool heeft voorgesteld de dezer dagen op te richten Nederlandse Sport Federatie een bedrag van f 100.000 te schenken. Rechtbank schorst speler voor een jaar De Rechtbank te Roermond heeft een voetballer uit Weert, lid van de vereni ging St. Oda, veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van een week (proeftijd één jaar) en een geld boete van 50 gulden of tien dagen hechtenis, met als bijzondere bepaling, dat hij gedurende een Jaar niet in enige club mag voetballen. De speler was er van beschuldigd op 2 februari J.l. tijdens de wedstrijd Horn —St. Oda een tegenstander opzettelijk lichamelijk letsel te hebben toegebracht. De veroordeelde trapte deze speler namelijk na, waardoor deze een been breuk opliep. De bal was op dat moment ver buiten speelbereik. De officier van Justitie had een gevangenisstraf van zes weken geëist. De KNVB had de Weertse voetballer reeds gestraft met een schorsing van 8 wedstrijden, ingaande 10 februari J.l. Het besluit van de N.T.S. Van geen betekenis zeggen Hongaren Over het besluit van de Neder landse Televisie Stichting om de vandaag in Londen te spelen voetbalwedstrijd EngelandRusland niet uit te zenden - de NTS wenst na de Hongaarse opstand geen ma nifestaties op het beeldscherm te brengen waaraan wordt deelgeno men door vertegenwoordigers van landen van achter het ijzeren gor dijn - is in ons land grote ontstem ming ontstaan. Hedenavond neemt in de Leidse Overdekte een waterpolozevental van Hongaarse uitgewekenen deel aan een door de Leidse Zwemclub te organiseren toernooi en we héb ben de gelegenheid aangegrepen de aanvoerder van deze ploeg, de jurist dr. Barta, te vragen hoe de Honga ren zelf over deze beslissing van de Nederlandse Televisie Stichting den ken. Dr. Barta vertélde ons, dat de Hongaren destijds zeer dankbaar zijn geweest voor de demonstratie van de Nederlandse Sportwereld in de vorm van de niet-deélneming aan de Olympische Spelen. Men heeft bewondering gehad voor een klein land als het onze, dat op een dergelijke manier zijn overtuiging aan de grote heeft durven voorhou den. Maar doortrekken van deze lijn ook heden, heeft, naar de mening van dr. Barta, niet veel betekenis. De wereld draait door. Men kan niet stil blijven staan, zelfs niet op dit gebied. Economische sancties door een aantal landen genomen, zouden nut hebben, maar in dit stadium enige onthouding aan sportwedstrijden beslist niet meer. Over de sportieve prestaties van zijn ploeg is dr. Barta hoopvol ge stemd. Deze zomer hebben wij in Rotterdam slechts één wedstrijd verloren, in België wonnen wij eni ge zoeken geleden een toernooi en kort voor ons vertrek naar Neder land versloegen wij het Oostenrijkse zevental .:t 86. Vanavond hopen wij in de Over dekte het publiek een serie goede toedstrijden voor te zetten. pari. De stelling bleek echter nog juist een offercombinatie te bevatten, waar mee Koeperman zich uit de moeilijk heden kon redden. Natuurlijk benutte de Rus zijn kans en er bleef een stelling over van 7 tegen 7 stukken, waarin het ergste leed voor wit wel weer was gele den, ook al stonden Deslauriers' kansen nog steeds beter. Toen Koeperman bij zijn 55ste zet van het bord opstond en zijn jasje dicht knoopte, begreep ieder dat er voor de Canadees niet meer dan één punt was te behalen. En zo is het dan ook geworden. De partij had het volgende verloop: Koeperman Deslauriers 1. 32—28 17—22 (Deslauriers probeert het met een ope ningszet. die tot dusver niet werd ge speeld). 2. 28 x 17 11 x22 3. 37—32 18—23 4. 41—37 22—28 5. 33 X 22 23—29 8.34x23 19x17 7. 39—33 14—19 8. 44—39 10—14 9. 32—28 510 10. 37—32 19—23 11. 28 X 19 14x23 12. 46—41 12—18 13. 41—37 7—12 14. 50—44 9—14 15. 33—28 1— 7 16.28x19 14x23 17. 39—33 10—14 18. 44—39 13—19 19. 31—27 (Tot dusver was het steeds Deslauriers, die 27 als punt van aanval aanbood. Nu Koeperman, die deze tactiek volgt.) 19. 8—13 20. 33—28 4— 9 21. 39—33 20—24 22. 37—31 7—11 23. 43—39 2— 8 24. 4943 14—20 25. 4034 24—29 26. 33 x 24 20x40 27. 35x44 15—20 28. 38—33 (streeft naar équilibre en houdt het spel vlak. Aan remise heeft hy immers genoeg) 29. 29. 42—38 30. 47—42 31. 39—34 32. 43—39 33. 31—26 34. 33x24 35. 28 x 19 9—14 20—25 14—20 20—24 17—21 24—29 19x30 (Deze wijze van 6laan is gedwongen, want op 26x17 volgt 11x33, 39x 19, 30x50 en zwart zou winnen). 35. 13 x 24 36. 26 x 17 11 x31 37. 36x27 18—23 (Na deze grote afwikkeling staat zwart wel iets beter). 12—18 39. 4843 (ziet tydig het gevaar) 39. 8—12 40. 34—29 23 x 34 (een offercombinatie, die de zwarte aanval smoort). 41. 4440 12—17 42. 40x20 25 x 14 43. 42—37 17—21 44. 33—28 14—19 45. 43—38 18—23 46. 38—33 30—55 47. 45—40 35x44 48. 39 x 50 3— 9 49. 5044 9—14 50. 44—39 14—20 51. 39—34 20—25 52. 27—22 6—11 53. 33—29 25—30 54. 34 x 25 23 x 34 55. 22—18 34—40 56. 18—12 19—24 57. 12— 8 40—45 58. 8— 3 45—50 59. 3x26 50x22 60. 2617 22—27 61. 17— 6 27x49 De etand is nu remise gegeven. 1410 ln het voordeel PAARDESPORT Hippisch verlies Adelboom verkocht aan Italianen Adelboom, het paard waarmee de Ubbergse amazone Irene Jansen zo succesvol deelnam aan de Europese dameskampioenschappen in Palermo, is gisteren te Catania aan de Italiaanse staat verkocht. Ook Plus Possible, een paard van Irene's leer meester, de heer Gruppelaar, ging in Italiaanse handen over. De bedragen die voor beide dieren betaald werden, zijn nog niet bekend. De verkoop van Adelboom betekent voor de Nederlandse hippische wereld een groot verlies. Deze 7 jaar oude Hannoveraan behoorde in 1958 tot de vijf beste Nederlandse paarden. Of Adelboom en Plus Possible in Italië zullen kunnen blijven hangt nog alleen af van het verkrijgen van de uit voervergunning. Deze wordt verleend door het produktschap van vee en vlees, dat daarvoor een advies inwint bij de Stichting Nederlandse Hippische Sport bond. Desgevraagd deelde de N.H.S. mede, dat donderdag hierover vergaderd zal worden. Het internationale concours hippique te Catania op Sicilië, waaraan van Nederlandse zijde werd deelgenomen door ritmeester Gruppelaar (Ede) en zijn leerlinge Irene Jansen (Ubbergen), is voor onze vertegenwoordigers succes vol verlopen. De blonde Ireentje kreeg de prijs voor de best geplaatste amazone voor het gehele concours zoals ze in Rotter dam tijdens het CHIO aldaar ook de Coupe Carven won. In het eindklassement van de Pre- mio Sicilia (de rangschikking waarvoor de beide CHIO van Palermo en Cafania telden, eindigde de amazone uit Ubber gen op de tweede plaats. Hiervoor kreeg ze een prijs van 150.000 lires (ongeveer f. 900), ritmeester Gruppelaar werd in Catania uitgeroepen tot de beste bui tenlandse ruiter van het CHIO. HENGELSPORT Viscollege „De Zinker" hield een com petitiewedstrijd in de Ringvaart ter hoogte van het Fort Aalsmeer. Het was buitengewoon visweer. De uitslag was: 1.. B. Kok, 10 stuks, 620 gram; 2. J. van Gent, 10 stuks. 575 gram; 3. B. Kromhout, 6 stuks, 315 gr.; 4. W. de Wit, 6 stuks, 300 gram; 5. J. P. van der Blom, 6 stuks, 300 gram; 6. C. Willemse, 5 stuks, 250 gram; 7. Chr. Joh. de Wit, 6 stuks. 245 gram; 8. P. Willemse, 4 stuks, 245 gram; 9. W. F. van der Blom, 5 stuks, 175 gram; 10. Andr. van der Blom, 3 stuks, 140 gram. De eindstand in de competitie luidt (5 wedstrijden): 1. J. van Gent, 2040 gram: 2. B. Kromhout, 1920 gram; 3. W. de Wit, 1305 gram; 4. B. Kok, 128Ó gramj 5. Chr. Joh. de Wit, 835 gram. Duro sportwagens onderschoidon zich door uitmuntende rijkwaliteiten, zo ook de NSU- PRINZ. een kleine auto, maar groot in in technisch vernuft I Onafhankelijke wielophanging, alle vier da lescooptchokdempers ar bin- Agent voor Leiden en omstreken: DEVILEE EN REIZEVOORT Da Costastraat 14 - Tel. k 1710—31200 Schaak - Olympiade De strijd om de tweede plaats in classificatiegroep A van het FIDE-lan- dentoernooi te München is plotseling uitermate belangrijk geworden. In de wandelgangen wordt namelijk druk ge discussieerd over het feit dat een wijzi ging in de speelformule voor de schaak olympiade wenselijk is. Men wil afstap pen van het houden van voorwedstrij den en terstond groepen van 14 landen vormen. Voor de eerste groep zouden dan in aanmerking komen de 12 landen van de finalegroep, aangevuld met de nummers één en twee van de kwalifi- catiegroep A. De kans op de eerste plaats in groep A is voor onze landgenoten wel verke ken, maar voor de tweede plaats staan de Nederlandse papieren gunstig. Als in de laatste ronde tegen Frankrijk een redelijk resultaat wordt behaald, is de tweede plaats voor ons land verzekerd. In de partijen van gisteren vochten onze landgenoten dan ook met grote verbetenheid. In de morgenuren won Prins zijn hangparty tegen Jonsson en Donners tegenstander Thorbergsson gaf zich zonder verder spelen gewonnen. De wedstrijd tegen IJsland eindigde daar door in een 31 zege voor Nederland, 's Avonds kwamen onze landgenoten tegen Israël uit. Dr. Euwe speelde tegen Porath dezelfde variant uit de Nimzo- Indische party als voorkwam in de der de partij van de tweekamp Donner-Lar- sen. Na 19 zetten bood Porath remise aan en dr. Euwe zag geen reden om dit aanbod te weigeren. Roessel speelde een frisse partij tegen Kraidmann. Hy brak de vijandelijke koningsstelling open en veroverde twee pionnen. Het daarop volgende eindspel leverde hem de volle winst op. Van den Berg was aanvanke lijk niet best op dreef. Hij gebruikte veel tijd en verloor een pion. In tijd nood echter deed hij voortdurend de sterkste zetten en kwam toen in een ge heide remisestelling. Donner had het te gen Czerniak niet gemakkelijk. Hy ver overde in een geweigerd dame-gambiet weliswaar op de 16e zet een pion, maar Czerniak kreeg toch tegenkansen. In de afgebroken stelling is remise het waar- schynlijkste resultaat, maar als Czer niak niet oppast verliest hy nog. In de finale-groep is de stryd vrywel beslist. Rusland verpletterde Oostenrijk met 40 en is daardoor vrywel onbe reikbaar geworden. Na de tiende ronde luidt de stand in de verschillende groepen: Finalegroep: 1. Rusland 31 pnt., 2. Zuid-Slavië 26 pnt. en 1 afgebr. party, 3. Argentinië 23 pnt. en 1 afgebr. party, 4. Ver. Staten 21 pnt. en 2 afgebr. par tyen, 5. Tsjecho-Slowakye 20 pnt. Classificatiegroep A: 1. Hongarye 28 pnt. en 2 afgebr. part., 2. Nederland 25^ pnt. en 1 afgebr. party, 3. Canada 22^. pnt. en 1 afgebr. party, 4. Colum bia 21 A pnt. en 1 afgebr. party, 5. Is raël 21 pnt. en 1 afgebr. party.. Leidse Schaakbond Voor de eerste klasse bond LSG 2 gis teravond de stryd aan tegen het team van Voorschoten, dat voor onze stadge noten altyd een lastige tegenstander is geweest. Ook nu werd het duidelyl:. dat de Voorschotenaren van plan zyn de kleine nederlaag van het vorig jaar te revancheren, want het keerde met een voorlopige V2—VA huiswaarts. De afge broken party en zullen worden uitge speeld. Men is over het algemeen van mening, dat Voorschoten een kleine overwinning zal behalen. Voor dezelfde klasse ging Alphen 1 op bezoek by Boskoop. By slultingstyd stonden de Alphenaren met 1—5 voor. De vermoedelyke einduitslag wordt zeer waarschynlijk VA—V/2. Voor deze wed- stryd ontvingen wy nog geen gedetail leerde resultaten. Voor de 2de klasse B behaalde Sassenheim een kostbare 5'Ai'A zege op Voorschoten 2. LSG II VOORSCHOTEN I Mr. ir. J. Westra—dr. Th. van Schaik 01. C. van Dijk—B. Smit afgebr.. dr. J. B. Wilterdink—N. Maarsen afgebr.. H. van Ringen—G. P. Sluiter afgebr.. M. M. Segaar—K. Waasdorp afgebr.. E M. J. v. d. Valk—dr. P. Vermet 0l, dr. J. H. MeilinkTh. van Lochem afgebr., J. P. W. WeyermarsC. S. v. d. Kooy afgebr., C. Elzenga—M. G. Segaar afge broken. J. Vogelenzang—J. J. B. Brag- gaar A—'A. Totaal voorlopig: A—VA. KNSB—COMPETITIE Het rooster voor de Leidse Schaakclub LSG en Phllidor ziet er voor het seizoen 19581959 als volgt uit: LSG: 26 okt. DSC—LSG. 16 nov. LSG —Philips S.C., 7 dec. Ver. Haarl. SG— LSG, 18 januari '59 LSG-Spangen. 8 fe bruari Res. SC—LSG. 28 febr. LSG— Dordrecht en 28 maart Eindhoven— LSG. Philidor: 2 nov. Philidor—Moerwyk. 22 nov. VIOSPhilidor. 14 dec. Philidor DD 2. 4 jan. RLACPhiliaor, 24 jan. Philidor—H. Chr. SV. 15 febr DD 3— Philidor, 8 maart Philidor—NRSV en apitl Spangen I—Phftkto».

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7