Fabrieks- en kantoorruimte VAN HOUTEN secretaresse Een wonder in chocolade.... Kerkelijk Leven ZIT-SLAAPKAMER HOOFDJUFFROUW „Sterren" maken nu zelf films 13 13 13 13 13 13 13 13 3 13 3 13 13 3 13 13 13 13 3 3 3 13 13 13 13 3 13 3 3 3 13 3 3 3 3 3 3 13 13 3 3 3 3 13 3 3 3 Brscstpaat 9^T£TDË71 SHELL P K WOENSDAG 22 OKTOBER 1958 Ook in Hollywood is een nieuwe klasse in opkomst, die der sterren- producers. De sterren, een der meest typerende produkten van de filmindustrie van Hollywood, keren zich thans tegen de industriëlen, de grote filmmaatschap pijen, die hen hebben gemaakt. ZiJ hebben eigen ondernemingen, zoals het befaamde trio Hecht-Hill-Lancas- ter, zoals Bryna Productions, de maat schappij van Kirk Douglas, Jerry Lewis Productions and Batjao Pro ductions, het eigendom van John Wayne. Toen de concurrentie van de televisie merkbaar werd, en mede hierdoor de belastingdruk zwaarder ging wegen, werden de maatschappijen gedwongen te bezuinigen. Een aantal goedbetaalde sterren werd ontslagen. Men ging hier bij van het standpunt uit, dat zij te allen tijde konden worden geëngageerd, Aanleg Staatsmijn Beatrix bij Vlodorp vordert snel Totaalkosten 250 miljoen (Van onze correspondent) De aanleg van de Staatsmijn Beatrix, in wording op grondgebied der Midden- Limburgse gemeente Melick-Herken- bosch, waarvoor in 1955 de voorberei dende werkzaamheden aanvingen, vor dert gestaag. Deze vijfde mijn der Staatsmijnen in Limburg, welke het z.g. Vlodrop-kolen veld gaat ontginnen, zal mede door de concessie voor ontginning der aan liggende Duitse velden tot een jaarproduktie van rond 1,8 miljoen ton kolen kunnen leiden. Zij zal een werk gelegenheid vormen voor ongeveer 6 a 7.000 onder- en bovengrondse arbeiders en heeft een ontginningsduur van ten minste 50 jaar. Men hoopt begin 1959 met het boren van de schachten gereed te zijn, waarna ondergronds de schachten nog verder afgediept moeten worden. Verder zullen de benodigde laadplaatsen worden aan gelegd, en zal men de steengangen en galerijen moeten drijven. Tegelijkertijd wordt dan begonnen met het opbouwen van het bovengrond se bedrijf. De voornaamste werken hier van zullen vormen de schachttorens met ophaalinstallaties, de losvloeren, steenkool-verladings-emplacementen en de werkplaatsen. Zodoende zal het nog wel een jaar of acht duren, vóórdat deze vijfde Staats mijn in Limburg volledig in produktie zal kunnen gebracht zijn. Dan heeft men in deze Beatrix een kapitaal van 200 tot 250 miljoen gulden geïnvesteerd! MARKTBERICHTEN RIJNSBURG, 21 oktober. Bloemen veiling FLORA. Geplozen Chrysanten: Day Dream 1518. W. Diamont 1516, Cham pion 19—23, Mlgoli 17—24, Choco 25—27, W. Hope 1617, South Pink 2023, Am. Anjers: Harvest Moon 1619, Reglna 13 17. Lucky Strlcke 14—16, Sim rood 12—15, roze 1417, wit 1518, alles per stuk, Anemonen 500600, TroschrysantenMi nerva 95125, Babs 5875, Bright Eay 37 55. W. Hope 100110, Suzy 68100, Chatworth 6095. South Pink 105120, Bounty 38—50, Shirley wit 50—75, Nor mandie 4875, Mosquito 4050. Shirley Crème 4870. Freesla geel 5885, wit 55 80 per bos. wanneer men hen voor een film nodig had. De acteurs, op deze wijze van hun contracten, him vaste inkomsten be roofd, gingen „free lancen". Hun namen vormden immers de kasmagneet, zij waren het, die de winsten hadden doen vloeien. Het risico voor de acteurs, die een eigen maatschappij hebben, is enorm groot. Kirk Douglas investeerde vier miljoen dollar in „The Vikings", doch het heeft alle schijn, dat deze film voor hem geen strop zal worden. Hecht-Hill- Lancaster hebben reeds enige films ge maakt, die niet alleen in financiëel, doch ook in artistiek opzicht een suc ces bleken. De acteurs, die voor zich zelf werken, kunnen zich een mislukte film eenvou dig niet veroorloven. Het zou hun on dergang betekenen. Men heeft een vrij beperkte administratie, en werkt met zoveel mogelijk eenvoudige middelen. De „onafhankelijke" filmproduktie heeft uiteraard ook bezwaren. Zo wordt weinig jong talent ontwikkeld, althans men kan er geen grote bedragen aan ten grondslag leggen, omdat het geld niet voorhanden is en bovendien be trekkelijk weinig films worden gemaakt. Wanneer U al eens een reddings- haak van de L.R.B. gebruikt om Uw hoed uit het water te vissen, leg hem dan tenminste weet op z'n plaats! iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Moeders handtekening leverde hem f 12.500 op (Van onze Haagse redactie) Terzake van meermalen gepleegde verduistering te nadele van zyn werk gever en wegens valsheid in geschrifte, heeft de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank tegen een 24-jarige Haagse verzekeringsagent een gevange nisstraf van een jaar geëist, waarvan vjjf maanden voorwaardelijk, met gedu rende de drie jaar lange proeftijd toe zicht van de reclassering en van een psychiater. De jongeman bekende dat hij begin 1957 herhaaldelijk de door hem voor de „Onderlinge Levensverzekeringmij 's-Gravenhage" geïnde verzekeringspre- miën in eigen zak heeft gestoken. Be gin van dit jaar klom de jongeman her haaldelijk stiekum het huis van zijn moeder binnen. Hy stal een giroformu lier van haar en voorzag het valselijk van haar handtekening, om aldus een bedrag van niet minder dan f. 12.500 „over te maken" op zyn eigen giroreke ning. Natuurlyk kwam het bedrog aan het licht, doch de zoon had het geld toen ai goeddeels opgemaakt. Hy had er o.m. een auto voor gekocht. Het voorlichtingsrapport noemde de verdachte „brutaal, lui en recalcitrant". De psychiater acht hem tengevolge van een minderwaardigheidscomplex ver minderd toerekeningsvatbaar. .Misschien dat deze les afdoende voor hem is geweest", zo hoopte de officier van Justitie. Uitspraak 4 november. Ook Senembah tabak in onrechtmatige handen De N.V. Senembah-Maatschappij te Amsterdam heeft gegronde redenen om aan te nemen, dat 3.476 pakken Sumatra-tabak van de door haar ge plante oogst 1957 op onregelmatige wijze In handen van onbevoegde der den zijn geraakt. Dit deelt de maat schappij mede in een circulaire ge richt aan zowel binnen- als buiten landse makelaars, fabrikanten en handelaren. De circulaire gaat vergezeld van een specificatie van de hoofdwerken volgens welke de tabak werd afgepakt, alsmede van de pakkenaantallen en de nummers der balen. Het totale gewicht van de 3.476 pakken is 276.410 kg. Over de waarde kon de maatschappij niets na ders mededelen, wel echter dat de tabak van uiteenlopende kwaliteit is. In de circulaire waarschuwt de Se nembah belanghebbenden, dat zij zich, in haar kwaliteit van rechtmatige eige naresse, alle rechten voorbehoudt en dat dit inhoudt, dat eventuele kopers bloot staan aan een gerechtelijke procedure tot inbeslagneming. Rekening dient echter te worden ge houden met de mogelijkheid, dat de be wuste tabak van andere hoofd- en/of ondermerken, c.q. nummers, voorzien is of kan worden. Ten aanzien van alle door haar zelf verkochte of nog te ver kopen tabak is de Senembah-Maat- schappij bereid, ter bescherming van de kopers van die tabak, desgewenst een certificaat van oorsprong te verstrek ken. waarop hoofd- en contramerken vermeld zijn. Arbeider onder het zand bedolven en gestikt Door het instorten van een vloer is gistermiddag de 53-jarige grondwerker D. Terlouw, ut de Elizabeth Wofffstraat te Gouda, onder zand bedolven en de verstikkingsdood gestorven. Het gebeurde onder de werkvloer van een kelder in het in aanbouw zijnde ziekenhuis Dijkzigt te Rotterdam. Twee andere grondwerkers konden nog bij tijds zich bevrijden, maar Terlouw lag zo diep bedolven, dat hij uitgegraven moest worden. In het ziekenhuis Cool- singel heeft men de dood moeten con stateren. Kort geding van ontslagen zenuwartsen De Vlissingse zenuwartsen, die enige tijd geleden door het Ziekenfondsbe- stuur Walcheren ontslagen zijn, omdat onregelmatigheden zouden zyn gebleken bij de indiening van hun declaraties, hébben een kort geding aanhangig ge maakt, omdat zij het medisch onverant woord vinden, dat het Ziekenfondsbe- stuur de gestelde ontslagdatum van 16 oktober niet heeft verschoven. Boven dien werd het kort geding aanhangig gemaakt, omdat het ziekenfondsbestuur eerst op 9 oktober bekend heeft ge maakt, dat het de datum niet wenste te verschuiven, hetgeen moeilijkheden op levert voor de behandeling van de op genomen patiënten. De arrondisse mentsrechtbank te Middelburg zal dit kort geding morgenmiddag in behande ling nemen. De officier van Justitie had naar aan leiding van de door het bestuur gédane mededelingen een onderzoek ingesteld inzake eventuele malversaties en onre gelmatigheden, doch hy heeft thans be sloten de zaak te seponeren, omdat geen aanwijzingen zyn gevonden die vervol ging rechtvaardigen. Vrijspraak voor beroepswachtmeester (Speciale berichtgeving) De Krygsraad te Velde Oost, welke gistermiddag in het artillerieschietkamp Oldebroek by een kwam ter behandeling van de zaak tegen een 28-jarige be roepswachtmeester eerste klas uit 't Harde, die verantwoordelijk werd ge acht voor het afvuren van het projectiel dat tijdens oefeningen in Oldebroek op 4 februari van dit jaar op slechts enkele meters van de spoorlijn ZwolleAmers foort ontplofte, heeft beklaagde vrijge sproken, omdat het wettig en overtui gend bewys niet is geleverd. In de voorschriften van de veilig heidsonderofficier staat niet, dat deze de zijdelingse richting van het stuk geschut behoeft te controleren. Dit is de taak van de veiligheidsofficier. Derde uitkering der melkprijsgarantie '57-'58 De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft het moge lijk gemaakt aan de melkveehouders ook over de hoeveelheid melk, geleverd in de na 14 september resterende weken tot het einde van het melkprijsjaar 1957/58 (8 november 1958), een uitkering van vier cent per kilogram melk te doen. Met deze uitkering die eind oktober- begin november 1958 kan worden tege moet gezien, zal de veehouderij over het gehele in het lopende melkprijsjaar ge leverde kwantum een voorschot van 4 cent per kilogram op de nog definitief voor de gegarandeerde hoeveelheid melk te bepalen toeslagen van de melkprijs- garantie 1957/58 hebben ontvangen. NIEUWE UITGAVEN Macht en Pracht van India, door Ralph Openhejm. Vert. uit het Deens door C. van Eysden. Achter de hoge Atlas, door dr. K. P. Hulbregtse. Intieme gesprekken niet dieren, door Barbara Woodhouse, Ned. Vert, van M L. Ohl. Liefdesbrieven rondom Arabische paarden, door Ursula Guttmann. Ned. Vert, van J. W Crom. Geïllustreerd met vele prach tige kunstfoto's. Deze 4 uitgaven versche nen bij Ultg. Mij. Ad. M. C. Stok, Forum Boekerij, Den Haag. De gouden prinses, door Alexander Ba ron. Ned. vert, van E. Croes-van Delden. Katoen bloeit onder de galgen, door Frank Yerby. Ned. vert, van M. L. Ohl. Vryheidszoekers in Maresie, door Joh. Weldenhelm. Ned. vert, van F. Schönau, en Cordelia McPherson, door M. Roulin. Ned. vert, van C. van Eysden. Uitgaven van de Zuid-Hollandse Uitge vers Mij. den Haag. Gevecht om de grauwe hoeve, door G. H. van Maren en Ver van het heidehuis, door Gerda van Eysden. 2 jeugd-pockets. verschenen bij uitgeverij N.V. Meinema, Delft. Bij uitgeverij Contact, Amsterdam ver scheen de Contact-Foto-Kalender 1959, een weekkalender van Nederland, met fo to's van Cas Oorthuys. Gesprek in de zon, door ds. G. Th. Rot huizen. Ulftg.: J. H. Kok N.V., Kampen. School- en Beroepskeuze Vademecum, dioor Arlette Schippers, Liifet. Dra. met medewerking van B. Lysen-Kist. Psych. Dra. Uitg.: FED N.V., Amsterdam. In opdracht van Albert Heijn N.V. bewerkte mevrouw R. LotgeringHille- brand onder de titel „Koffie-pofcpourri" een Nederlandse uitgaven van „The Pan American Coffee Bureau". Het boekje bevat behalve het groot aantal recep ten, een handleiding voor het gebruik van versdhillende moderne koffiezet apparaten. NED. HERV. KERK Beroepen te Oosterwolde (Geld.) L. Trouwborst te 's-Grevelduin-Capelle te Hogebeintum (toez.) J. D. Klla, kand. te Slledrecht te Sneek (voor de recht zinnige modaliteit) A. B. Bekius te Ber gen (N.-H.) GEKEF. KERKEN Beroepen te Workum D. Middelkoop te Zaamslag. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Aalsmeer en voor Korn- horn J. J. Rebel te Murmerwoude Be dankt voor Nleuwpoort J. Keuning te Ba- rendrecht. OUD-GEKEF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Beroepen te Rijssen Grafhorst. W. van Dijk te Synode Oud-Kath. Kerk HET OPNEMEN VAN KATHOLIEK-APOSTOLISCHEN IN KERKGEMEENSCHAP Te Amersfoort kwam de geestelijkheid der Oud-Katholieke Kerk van Neder land in tweedaagse synode byeen. In zyn openingswoord memoreerde de aartsbisschop, dr. Rinkel, de grote waarde van de jaarlijkse internationale theologenconferentie, die dit jaar in Wenen was gehouden met als onder werp „Het Ambt". Het episcopaat kon digde enkele richtlijnen aan, die in overleg met de Anglicaanse bisschoppen zijn opgesteld t.a.v. het opnemen in de kerkgemeenschap van de katholiek- apostolischen (Irvignianen), die sinds enige tijd van ambt en sacramenten verstoken zijn door het overlijden van de laatste priester. In dit verband vroeg de aartsbisschop er tevens aandacht aan te besteden, dat de Oud-Katholieke en Anglicaanse gemeenten hier te lande elkaar beter zouden leren kennen op grond van de intercommunie, hoewel de situatie naar katholiek besef wat vreemd is komen te liggen, nu deze Anglicaanse gemeenten een groot per centage Nederlands sprekende leden kennen, waardoor, ook naar het oordeel van de Anglicaanse bisschoppen, deze gemeenten hun doel in ons land voor bijschieten. KERKELIJKE STRATEGIE Kanunnik Th. Moleman leidde de discussie in over de toekomstige ker kelijke strategie in verband met de ontwikkeling van Randstad Holland en de zich ook elders voordoende ont wikkeling van verplaatsing en ver spreiding van kernen. Nieuwe indeling der parochies en oecumenische samen werking werden als noodzakelijk aan gevoeld. Men zal zich eerst in regionaal ver band op praktische maatregelen bezin nen, waarna het probleem ook aan de orde zal komen op de grote synode met de kerkbesturen. Prof. Jans schonk aandacht aan de positieve invloed, die de relatie met de andere kerken op oecumenisch terrein Bij M. Nijhoff te Den Haag 16 versche nen de eerste aflevering van de achtste geheel opnieuw bewerkte druk van Van Dale, groot woordenboek der Nederlandse taal. Bij de uitgeverij W. van Hoeve te Den Haag is verschenen een boekje over Nieuw- Guinea „Tijd voor een hernieuwd politiek onderzoek" van L. Hanekroot. Bi) de uitgeversmaatschappij A. Kluwer te Deventer is evrschenen het eerste exemplaar van de „Gids voor personeelsbe- lelda, arbeidsvraagstukken, sociale verze keringen". op het eigen kerkelijk en godsdienstig leven totnutoe gehad heeft, in welk ver band hij noemde het apostolaat, de waardering voor de bijbellezing en de beleving van eigen geloofsbezit. Hij wees erop, dat de huidige jonge genera tie eigen kerkgemeenschap alleen maar kan zien in die relatie tot Rome en Reformatie. Voorts kwam ter sprake het pastoraat ten opzichte van de intellectuelen en de door de gepopulariseerde rationele wetenschap beïnvloedde huidige jeugd, op welk vraagstuk een kleine werkgroep zich nader zal bezinnen. Naar aanleiding van de resoluties van het internationale congres, dat in 1957 te Zwitserland gehouden is, kwam de geestelijke noodzaak en praktische uit voerbaarheid van het werk van de leek in de kerk en een intensievere zending in het binnenland ter sprake. Op liturgisch gebied pleitte pastoor M. J. Aarents er voor om de laatste drie dagen van de Goede Week niet alleen als een eenheid met Pasen te zien, maar ook in de praktijk die een heid beleefbaar te maken. KERKELIJK JEUGDLEIDER Aan de orde kwamen ten slotte de verslagen van diverse werkcommissies, waaruit o.m. bleek, dat binnenkort de benoeming van een kerkelijk jeugdlei der te verwachten is, terwijl men t.a.v. de militairen met het organiseren van recrutenbijeenkomsten zal doorgaan. Geref. Kerken (vrijgemaakt) VERENIGING MET CHR. GEREF. KERKEN? Met algemene stemmen heeft de ge nerale synode der Geref. Kerken (vrij gemaakt) te Bunschoten-Spakenburg een compromisvoorstel aanvaard met betrekking tot de vereniging met de Chr. Geref. Kerken. Besloten werd deputaten te benoemen zonder een nauwkeurig omschreven op dracht om met de eventueel door de eerstkomende generale synode der Chr. Geref. Kerken te benoemen deputaten de middelen en wegen te bespreken, welke kunnen leiden tot vereniging van de beide kerkgemeenschappen. Tevens werd besloten een brief te verzenden aan de eerstkomende generale synode der Chr. Geref. Kerken, waarin de be reidheid tot vereniging wordt uitge sproken. Dit besluit werd genomen, nadat zowel commissie één als ds. N. Bruin en ds. G. Janssen nieuwe voorstellen hadden ingediend, welke met instemming van alle synodeleden werden gecombineerd. Hierna begon de synode met de behan deling van het rapport van deputaten voor de correspondentie met de buiten landse kerken. PROCESSEN OM KERKELIJKE GOEDEREN. De Arrondissementsrechtbank te Zwolle heeft vervroegde uitspraak gedaan in de kwestie van de kerkelijke goederen te Lemele-Lemelerveld. De Geref. Kerk (vrijgemaakt) aldaar eiste, dat deze goe deren haar zouden worden toegewezen, want op 15 juni 1946 maakte de meer derheid van de kerkeraad van de Geref. Kerk van Lemele-Lemelerveld zich vrij van de leerbesluiten van de generale synode van Utrecht. De Rechtbank heeft thans de vrijgemaakte kerk in het ge lijk gesteld en de vaste goederen der kerk haar toegewezen. Tevens werd de Geref. Kerk als gedaagde veroordeeld de bij de vrijmaking aanwezige gelden aan de vrijgemaakte kerkeraad over te ma ken en het archief van eiseres binnen acht dagen na betekenis van het von nis aan haar over te dragen. De Geref. Kerk werd veroordeeld in de kosten der procedue. Industriëel bedrijf te Leiden vraagt met ingang van I november a.s. voor één van zijn employé's te Leiden of directe omgeving: met ontbijt. Weekeinde afwezig. Aanbiedingen onder no. 117 aan het bureau van dit blad. Groot bedrijf in Nederland zoekt voor een van haar cliënten te Leiden VEREISTEN: sociaal gevoel; visueel ingesteld; leidinggevende capaciteiten; bij voorkeur ongehuwd; liefst Mulo of daaraan gelijkwaardige opl.; leeftijd 28-40 jaar. afwisselende werkkring; werktijden ook 's zaterdags als regel van 07.3012.00 en 13.30—17.00 uur, 1 x per 3 weken zondagsdienst (hiervoor wordt in de daaraan volgende week een vrije dag gegeven) aanvangssalaris f62.40; 4 vakantie-gratificatie. 8 weken vakantie. Eigenhandig geschreven brieven (geen ballpoint) met uitv. inl. en recente pasfoto onder nr. 552 K Reclame Adviesbureau M. J. van den Biggelaar, Kalverstraat 3537, Amsterdam-C. begane grondoppervlak 800 1000 m2. te huur gevraagd te Den Haag, Leiden of omstreken, eventuele over name geen bezwaar. Brieven onder no. 9916 aan bur. van dit blad. E)E]E]E]E]ElE]E]EjE]g|ElE]E]EjEjEjE]E|E]E]E]E]EjE]E|E]E]E]E]ElE]ElEIE]E]E]E] BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI BI dat is de Praliné - een ex quise reep, van begin tot eind een feest om te proeven. De reep voor die heel speciale ge legenheid, waarbij U op iets aparts wilt tracteren. Zacht smeltend en intens van smaak. Praliné is een zachte notenpate, gevat in verrukkelijke melk chocolade. De bijzondere samenstelling maakt het geheel heerlijk luchtig, waardoor het smaakgenot op delicate wijze verhoogd wordt. Elk van de zes partjes is een precieuze bonbon op zichzelf. Prijs 40 cent. stukken beter £1 U DOET HET VLUG EN GOED als U het met hard- of zachtboard van H. JANSE doet. Haarlemmerstraat 129, telefoon 21808 de beste brandstof voor uw oliehaard I Aan het Anatomisch Labora torium der Rijksuniversiteit te Leiden, Boerhaavekwartier, Wassenaarseweg, kan ge plaatst worden een (ambtelijke rang van schrijfster) Werkzaamheden vooral admi nistratief en bibliotheekwerk. Liefst middelbare opleiding en kennis van moderne talen. Sollicitaties uitsluitend schrif telijk bij de Hoogleraar-Direc teur, prof, dr. J. Dankmeijer.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 6