WYBERT Het kan lang duren eer het witte rookpluimpje boven Vaticaan hangt Sterke stijging boter- en kaasproduktie Over pauskeuze en conclaaf Eens stonden de conclavisten na 8 dagen op ivater en brood! Melk conserveren voor de winter? Ds. H. Bogers zondag 80 jaar 07»te Jaargang Woensdag 22 oktober 1958 Derde blad no. 29575 (Van onze Romeinse correspondent) Het is een strijdpunt of de Paus paus is omdat hij bisschop van Rome is dan wel of hij bisschop van Rome is omdat hij paus is. Dat het een verschil van betekenis maakt kan ieder begrijpen, wan neer men denkt aan de mogelijk heid van een niet-Italiaanse paus. Als hoofd der Kerk is dat volko men aanvaardbaar en kan men zelfs vragen: waarom zou het hoofd van een kerk, die zich universeel noemt, bij voorkeur een Italiaan moeten zijn? Maar dat de bisschop van Rome een vreemdeling is, zou men vreemd mogen vinden, ook al is het herhaaldelijk voorgekomen. Sedert lang wordt de paus in zijn eigen bisdom dan ook vervangen door de kardinaal-vicaris. Oorspronkelijk werd de bisschop van Rome, zo goed als alle andere bis schoppen uit en door de gemeente ge kozen. In 1059 heeft Nicolaas II, zon der geheel en al een einde te maken aan de invloed van de lagere geeste lijkheid en van het volk op de paus keuze, vastgesteld, dat de kardinaal bisschoppen met die keuze belast wa ren. (Het College van kardinalen kent kardinaal-bisschoppen, kardinaalpries ters en kardinaal-diakenen). In 1180 werd alle invloed van de gemeente en van de lagere geestelijken afgeschaft, maar Alexander III besloot, dat ook de kardinaal-priesters en de kardinaal- diakenen aan de keuze zouden deel nemen. Tevens stelde hij vast, dat de geko zene tweederde van alle stemmen op zich moest vestigen. Met geringe veran deringen is dit alles zo gebleven tot 1945. toen Paus Pius XII de meerderheid ver hoogde tot twee derde der stemmen plus één stem, met het oog op de mogelijk heid, dat de uitverkorene op zichzelf zou hebben gestemd. Voor niet-katholieken is dit altijd enigszins moeilijk te begrijpen, maar de waarheid is, dat ook heden ten dage ieder gedoopt rooms-katholiek van het mannelijk geslacht tot paus kan worden gekozen. De gekozene behoeft niet alleen geen kardinaal te zijn, maar het is ook niet nodig, dat hij geestelijke is. Leef tijd is evenmin een beletsel. Enkele voordbeelden. Vast staat, dat Johannes XIX, die in 1024 werd gekozen, een leek was. Hildebrand, die zo'n grote naam verwierf als Paus Gregorius VII door zijn strijd tegen de Duitse Kei zers, was een simpel diaken. In zulke ge vallen werd de gekozene tot priester en daarna tot bisschop gewijd door de kar ri maal-bisschop van Ostia, die steeds doyen is van het Kardinalencollege. In 1C78 werd Urbanus VI gekozen, de laat ste man, die paus werd zonder eerst kar dinaal te zijn geweest. Mgr. Montini Het is allerminst uitgesloten, dat bij de aanstaande pauskeuze, die waar schijnlijk heel moeilijk zal zijn, dit geval zich weer voordoet. Het zal namelijk niet gemakkelijk zijn een Italiaanse kardinaal te vinden, die twee derde plus één stem op zich kan verenigen. Maar indien de aartsbisschop van Milaan monseigneur Montini kardinaal zou zijn (Milaan is een bisschoppelijke zetel, die vrijwel altijd het kardinaalschap met zich brengt, en als Paus Pius XII concis- torie zou hebben gehouden en nieuwe kardinalen zou hebben benoemd, zou mgr. Montini daar stellig bij zijn ge weest) dan zou de keuze veel gemakke lijker zijn. Monseigneur Montini, tot voor kort pro-secretaris van Staat des pausen, werd reeds lang door ieder als de opvolger van Paus Pius XII gedood verfd. Hij is geen kardinaal, wat zijn keuze echter niet uitsluit. In 1831 hebben wij voor het laatst een paus gehad, die de biscchopstitei niet bezat, Gregorius XVI. Hij was wel kardinaal. De doyen van het College van kardinalen moest hem dus tot bisschop wijden. Ook leef tijd, wij schreven er reeds uitvoerig over is geen bezwaar. In 1033 werd een 12- jarig knaapje, een neefje van paus Jo hannes XIX, bij de dood van die laatste tot paus gekozen. Hij heeft met enkele onderbrekingen tot 1048. toen hij als on waardig door de Romeinen werd ver jaagd, geregeerd onder de naam van Be- nedictus. Hoogbejaarde pausen komen nogal eens voor: wanneer het conclaaf het niet eens kan worden, kiest men soms een heel bejaard kardinaal in de hoop, dat hij bepaalde moeilijkheden uit de weg zal ruimen en men na zijn dood een meer bindende keuze zal kunnen doen. Dit is in het huidige geval lang niet uitgesloten. Daar het heel moei lijk zal zijn de benodigde meerderheid te verkrijgen voor onverschillig welke van de Italiaanse kardinalen tussen de zestig en de zeventig (dit wordt be schouwd als de meest gewenste leef tijd voor een paus) zou de uitweg wel eens kunnen zijn het kiezen van een der hoogbejaarde kardinalen, die dan een concistorie zou kunnen uitschrij ven en een aantal nieuwe kardinalen benoemen, zodat men na zijn dood een ruimere keuze zou hebben. Conclaaf Dat nationaliteit geen rol speelt, is be kend. Maar toch is na 1522, toen de Utrechtenaar Adriaen Florisz tot paus werd gekozen, nooit meer een niet-Ita liaan hoofd der kerk geweest. Ditmaal wordt de naam van de Armeniër Aga- gianian, geboortig uit een dorpje in de Kaukasus, vlak bij het plaatsje, waar Stalin het le- snslicht zag, vaak genoemd. Agagianian heeft te Rome ge studeerd en is reeds sedert vele jaren hier gevestigd. Rome is zijn tweede va derland. De paus wordt zoals bekend gekozen in „bet conclaaf". Wat is dat? Het woord be tekent: „met sleutels (gesloten)". Inder daad worden de kardinalen opgesloten en zeer streng bewaakt. De oorsprong van het conclaaf is in teressant. In november 1968 stierf Cle mens IV te Viterbo, een stad dicht bij Rome, waarheen de Romeinse bisschop pen af en toe de wijk namen wanneer het verre van lankmoedige volk van Rome tegen hen in opstand kwam. In Viterbo kwamen dus de kardinalen, achttien in getal, bijeen voor de keuze van zijn opvolger. Het conclaaf behoeft namelijk niet in Rome te worden gehou den, of juister: waar het ook gehouden wordt, die plaats is „Rome". Er bestaat namelijk een regel: „Ubi Petrus, ibi Ro ma". „Waar Petrus (of zijn opvolgei, de paus) zich bevindt, daar is Rome". En wanneer de paus sterft dan geldt die regel voor de kardinaal-camerlengo. die hem tot op zekere hoogte althans voor wat de tijdelijke zaken betreft, vervangt. De achttien kardinalen waren verdeeld in een Italiaanse en een Franse groep en werden het niet eens. Hun besprekingen hadden al ruim twee jaar geduurd toen de bevolking van Viterbo besloot ze op te sluiten in het pauselijk paleis. Toen ook dit niet hielp werd hun levensmiddelenrantsoen met iedere dag kleiner. Tenslotte ging men zo ver. dat het dak van het paleis werd weggenomen (het is nog steeds niet her steld!), zodat de eminenties aan regen en kou waren blootgesteld en eindelijk na ruim drie jaar werden zij het eens over de keuze en werd Gregorius X paus. Deze gril van het volk van Viterbo werd wet. In 1274 legde dezelfde Paus Gregorius de regels vast, die nog he den ten dage gelden voor het conclaaf. Het enige wat een paar eeuwen later veranderd werd, was de strengheid waarmee Gregorius X had voorge schreven, dat de kardinalen, wanneer zij het na acht dagen niet eens waren, geen andere rantsoen zouden krijgen dan water en brood In het Vaticaan Sedert 1870 wordt het conclaaf gehou den in het Vaticaans paleis, dat geheel wordt dichtgemetseld. Binnen zijn de sleutels in handen van de camenengo, kardinaal Masella, buiten in die van mgr Callori di Vignale. de „maestro di ca mera" van Pius XII, die enkele dagen geleden tot gouverneur van het conclaaf werd gekozen. Voorts houdt Prins Sigis- mundus Chigi als „maarschalk der H. Roomse Kerk" de wacht, dat geen on verlaat de kardinalen storen zal bij hun taak. In vroeger tijden waren de Prinsen Savelli erfelijk maarschalk van het con claaf. Sedert 1712 is die waardigheid er felijk in het geslacht Chigi. Op 26 oktober om 6 uur 's middags zullen de kardinalen, voorafgegaan door de ceremoniemeester, mgr. Dante, met het pauselijk kruis en gevolgd door de conclavisten dat deel van de Vaticaanse paleizen, dat wordt afgesloien, binnen gaan. Zij dragen hun rouwkleren, dus het violet in plaats van scharlaken. Zij mogen nog even bezoeken ontvangen, tot het „Extra Omnes" klinkt en alle die niet bij het conclaaf betrokken zijn het paleis moeten verlaten. De laatste muur tjes worden dichtgemetseld en de kardi naal-camerlengo. tezamen met de hoof den der drie ordens van kardinalen 'bis schoppen, priesters en diakenen) gaan met toortsen bijgelicht, alle kamers en gangen af om te zien of zich geen on bevoegden ergens verscholen houdt. Die het „Extra Omnes", afscheid hadden genomen van kardinaal Paceili zagen wij hem terug als Pius XII. Als het ditmaal vlug gaat dan zal dit wel betekenen dat de nieuwe paus eer tijds kardinaal Agagianian heette of monseigneur Montini. Maar het zal wel niet vlug gaan, en als het weer drie jaar gaat duren als destqds met Gregorius X dan beloven wq u niet, dat wij elke dag tweemaal trouw op onze post zullen zijn De Eoka beweert 22 Britse soldaten te hebben gedood De ondergrondse Griekse organisatie Eoka op Cyprus heeft gisteren te Ni cosia een pamflet verspreid, waarin wordt gezegd, dat de Eoka in de eerste tien dagen van oktober tweeëntwintig Britse soldaten heeft gedood en zeven enveertig gewond. Volgens Britse be kendmakingen zijn in die tijd zes Britse soldaten gedood en vierenveertig ge wond. Er is gisteravond op de luchtmacht basis te Akrotiri in het zuidwestelijk deel van het eiland een bom ontploft, waardoor een „Canberra"-bommenwer per beschadigd werd, aldus is te Nico sia bekend gemaakt. De Turkse Cypriotenleider Koesjoek heeft een protesttelegram aan de secre taris-generaal van de NAVO gezonden naar aanleiding van de dood van vier Turkse Cyprioten. Twee Turken werden gisteren doodgeschoten, terwijl zij op Joyriding op particulier terrein juridisch onmogelijk De strafkamer van de Arrondisse mentsrechtbank te 's-Gravenhage heeft gisteren in een principiële uit spraak beslist, dat joyriding op par ticulier terrein een juridische onmo gelijkheid is. Volgens de Wegenver keerswet kan joyriding namelijk alleen gepleegd worden op de open bare weg. Overeenkomstig het standpunt van de Officier van Justitie sprak de recht bank vandaag drie Loosduinse jongelui wacht waren bij een mijn in het westen van Cyprus en de twee anderen werden neergeschoten in een koffiehuis in een dorp in het zuid-oosten van Cyprus. Dit laatste gebeurde zondagavond. NIEUWE FREGATTEN IN DJAKARTA Twee fregatten, die in opdracht der Indonesische regering voor haar zee macht in Livorno, Italië, zijn gebouwd, zijn gisteren de haven van Djakarta binnengevaren. Twee maanden geleden waren reeds twee andere, eveneens in Italië gebouwde fregatten gearriveerd. vrij van poging tot joyriding. Zij had den op 31 augustus een garage openge broken te Loosduinen en zonder succes geprobeerd met de daarin gestald staande auto te gaan rijden. Van de primair ten laste gelegde poging tot diefstal, welke de Officier van Justitie wel bewezen achtte, wer den de jongelui op feitelijke gronden vrijgesproken, aangezien zij kennelijk alleen de bedoeling hadden gehad een eindje met de auto te gaan rijden. (Advertentie) Eisenhower stelt corrupte vakbondsleiders aan de kaak President Eisenhower heeft gisteren in een verkiezingstoespraak te San Francisco van corruptie beschuldigde vakbondsleiders aan de kaak gesteld. Ook viel hij de democratische partij aan, die hoewel zij de meerderheid in het Congres heeft, volgens Eisenhower niets heeft gedaan om een einde te ma ken aan de wandaden van de vakbonds leiders. De president, die zich ongebrui kelijk heftig uitliet, was dinsdagochtend te San Francisco aangekomen om te spreken ten gunste van de republikeinse kandidaten voor de aanstaande verkie zingen. Eisenhower steunde echter niet het voorstel van de republikein Know- land, die het stakingsrecht wil beperken. Tito naar Indonesië President Tito van Zuid-Slavië heeft gisteren op een persconferentie te Brioni verklaard dat uit zijn besprekingen met premier Djoeanda van Indonesië geble ken is dat er tussen beide landen een grote mate van overeenstemming be staat over alle belangrijke internatio nale vraagstukken. Tito zei voorts dat Zuid-Slavië rubber, tin, olie en andere grondstoffen uit Indonesië kan impor teren in ruil voor technische materieel en schepen. Djoeanda verklaarde dat de besprekingen met Tito „open en op recht" zijn geweest. Hij zei voorts dat zowel Zuid-Slavië als Indonesië bereid zijn hulp en leningen van elk land te ontvangen, mits hieraan geen beperken de voorwaarden zijn verbonden. Tito verklaarde nog, dat hij deze winter een bezoek aan Indonesië zal brengen. Sedert de verlaging van het prijspeil op 27 april 1958 is de boter- consumptie in ons land gestegen tot ruim 1200 ton per week en de kaasconsumptie tot ongeveer 1700 ton. Op jaarbasis betekent deze stijging een verbruik van 62.400 ton boter en 88.400 ton kaas tegen 32.300 ton boter en 69.400 ton kaas in 1956 en 41.750 ton boter en 72.200 ton kaas in 1957. Na het ingaan van het verlaagde prijspeil heeft de consument per kilogram gemiddeld f 3.52 voor boter en f 3.13 voor kaas betaald tegen gemiddeld f 4.86 en f 3.42 in 1956 en f 4.84 en f 3.55 in 1957. Dit zijn enkele van de vele cijfers en gegevens, die minister dr. Vondeling geeft in de Memorie van Antwoord op i- - het voorlopige verslag der commissie controle wordt tijdens het conclaaf nog 1 uit de Tweede Kamer over het hoofd- vaak herhaald. Alles wat hier gebeurt, moet namelijk immers geheim blijven en alle kardinalen en conclavisten hebben een dure eed moeten zweren, dat zij nooit en nimmer op welke wijze ook ruchtbaarheid zullen geven aan iets wat het conclave betreft. Wie dit doet gaat in de kerkelijke ban" „Latae senteniiae" In de ban gaat ook elke kardinaa1. dip nalaat deel te nemen aan het conclaaf. Dit is niet een recht, maar een p'icht. Natuurlijk kunnen ernstige gezondheids redenen er dispensatie van geven en ook een geval als dat van kardinaal Mind-s- stuk Landbouw. Visserij en Voedselvoor ziening der Rijksbegroting 1959. Sprekende over de gestegen melkpro- duktie. acht de minister het van groot belang, dat het bedrijfsleven de moge lijkheden nagaat of de overdadige zo- merproduktie zo kan worden geconser veerd, dat van de gunstige afzetmoge lijkheden in de winter kan worden ge profiteerd. Een beperking van de te garanderen hoeveelheid melk per bedrijf is zeer ge vaarlijk. Het vereist een zeer uitgebreide administratie om aan 200.000 veehou- zenty. die praktisch een gevangene is. ^ers op billijke wijze een gegarandeerd geeft natuurlijk geen aanleiding tot de banvloek. Verloting De vertrekken worden enkele dagen tevoren verloot, wat wel nodig is daar sommige eminenties zich met een verre van geriefelijk verblijf tevreden moeten stellen. Kardinalen, benoemd door Paus Pius XII. vinden hun vertrekken be hangen met rood damasten stof. Zij die aan een vroegere paus hun ..rode hoed" te danken hebben, met groen damast. Twee maal per dag komen de kardi nalen in de Sixtijnse Kapel bijeen en nemen plaats in de koorbanken. Ieder vindt boven zijn plaats een baldakijn en voor zich een klein tafeltje bedekt niet een groen tapijt. Zij komen bin nen. begeleid door hun secretarissen, maar na het algemeen gebed tot de H. Geest klinkt opnieuw het ..Extra Om nes" en alleen de kardinalen blijven. De ceremonie der verkiezingen is interes sant. Als het vereiste stemmental door niemand wordt bereikt, worden alle pa pieren, niet alleen de stembriefjes, zorg vuldig bijeengezameld en verbrand in een voor dat doel in de kapel geplaatste haard. Overigens kan men dat kacheltje niet vinden. Het is in 20 jaar niet ge bruikt en niemand weet waar het staat. Men zoekt naarstig. Als het riet gevon den wordt moet een nieuwe worden ge kocht. Er wordt nat stroo toegevoegd aan dat papier en een zware, donkere rook stijgt op. die de volksmassa on het Pietersplein kan zien. „Nog geen paus". Zij komen de dag daarop wee terug. De kardinalen trekken zich weer terug in hun kamertje, waar zelfs de vensters zijn dichtgespijkerd of met donkere verf besmeerd. Alle brieven, die zij ontvangen via de „ruota" (het wiel, dat de verbin ding met de buitenwereld onderhoudt) zijn gecensureerd Ook de brieven die zij verzenden, worden doorgelezen en kun nen tot na het conclaaf worden achter gehouden. De enige, die gesloten brieven mag verzenden, is de grootpenitentier. in ons geval kardinaal Canali en ook hij alleen aan de „penitenzieria". Zaken be treffende zonden en zware gewetens kwesties. die tot het domein van de pe nitenzieria behoren, blijven strikt ge heim ook in de conclaaf tijd. Over enkele dagen zullen wjj dus met de menigte op het plein voor Sint Pie- ter staan in afwachting van de witte rook. papieren zonder nat stroo ver brand. die de nieuwe paus aankondigt. In 1939 stonden wij er ook en 's avonds om vijf uur op twee maart kwam de witte rook. kwantum toe te wijzen. Met betrekking tot de vraag wat de kosten zouden zijn, indien inplaats van het huidige stelsel van monopolieheffin gen voor enkele akkerbouwprodukten ha-toeslagen zouden worden toegepast, deelt de minister mede, dat ten laste van het LEF voor de granen een jaar lijkse extra-uitgave zou ontstaan van f 84 miljoen. Hierbij is uitgegaan van een gemiddeld verschil tussen de wereld marktprijs en de garantieprijs van f 6. Aangezien door de lagere graanprijzen een verlaging van de garantieprijs voor veredelingsprodukten ontstaat, zou het LEF netto met f 46.200.000 extra worden belast in verhouding tot het huidige stelsel. Het zal mogelijk zijn aan de perso neelsbehoefte der lagere land- en tuin bouwscholen in de naaste toekomst te voldoen. Naar de minister meedeelt, is zeer bin nenkort openbaarmaking te verwachten van het meerjarenplan voor ruilverka veling en andere cultuurtechnische wer ken in Nederland. Daarentegen kan minister Vondeling nog niet de vraag beantwoorden wanneer het rapport der commissie-Hofstee, die zich bezig houdt met het structurele probleem der be- drijfsgrootte in de landbouw, zal ver schijnen. Groenteteelt. Tengevolge van over het algemeen gunstige teeltomstandigheden waren de aanvoeren zeer ruim. Voor de vollegronds-groenteteelt betekent dit een over het algemeen matig tot laag prijsniveau met t ydelijk belangrijke Woont na zijn emeritaat in Katwijk aan Zee Ds. H. Bogers uit Katwijk aan Zee, emeritus predikant van de Nederlands Hervormde Kerk, hoopt zondag 26 ok tober a.s. de leeftijd van de zeer sterken te bereiken. Ds. Bogers werd op 26 okfbber 1878 te IJmuiden/Velzen geboren: Hij bezocht eerst het gymnasium te Gotinchem en studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Nadat ds Bogers in 1903 door het provinciaal kerkbestuur van Noord- Brabant en Limburg was toegelaten tot de Evangeliebediening in de Nederlands Hervormde Kerk. werd hij op 15 mei van het daaropvolgend jaar door zijn schoon vader te Hellouw in de classis Bommel in het ambt bevestigd. Daarna stond de jubilaris nog te Tuil in de classis Bom mel (1909 tot 1920), Zoelen (1920 tot 1925». Klaaswaal in de classis Dordrecht (1925 tot 1931), Reitsum - Genum - Lichtaard in de classis Dokkum (1931 tot. 1933) en tenslotte nog elf jaar te Achlum en Hitzum in de classis Frane- ker. waar hem met ingang van 1 mei 1944 na veertig volbrachte dienstjaren, op ruim vijfenzestig-jarige leeftijd eme ritaat werd verleend. Na zijn emeritaat vestigde ds Bogers zich te Katwijk aan Zee, waar hij nog vele jaren hulppredi ker is geweest en bijstand in het pasto raat heeft verleend. Ds. Bogers heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in tal van commissies en colleges. Zo was hij o a. voorzitter van de pro vinciale Commissie Gelderland van het Nederlands Jongelingsverbond: voor zitter van de provinciale commissie Gel derland van het Nederlands Bijbelge nootschap: lid van het hoofdbestuur van het hervormd eanatotfum „Zonneglo ren" te Soest; lid van het hoofdbestuur van de Christelijke Historische Unie; kerkvisitator in Gelderland en bestuurs lid van de Vereniging tot stichting en exploitatie van Christelijke Vakantie- en koloniehuizen. In zijn eerste gemeente heeft ds. Bogers geijverd voor een betere huisves ting van de Steenfabriek-arbeiders en was hij mede een van de oprichters van de bouwvereniging „De Goede Woning". Te Klaaswaal gaf ds. Bogers mede de stoot tot de oprichting van een vereni ging voor ziekenhuisverpleging en van het Rode Kruisgebouw Naar wij vernemen hoopt ds. Bogers zondag 26 oktober a.s. niet thuis te zijn. Woensdag 29 oktober a s. hoopt hij weer thuis te zijn en zal dan gaarne ontvan gen een ieder, die hem wil gelukwensen met zijn tachtigste verjaardag. OVERAL DREIGT BESMETTING Gebruik regelmatig De Londenaars toonden grote be- langstelling toen Koningin Eliza- Vierentwintig im» nadat wtf» even root beth met de Westduitse president Heuss een maakte. rondrit door de stad doordraai. Ook voor de koudeglasteelten was het prijsniveau deze zomer matig en kwam enige doordraai voor. Voor de teelten onder warm glas kan dank zij een ruime export op een bevredigend seizoen worden teruggezien. Fruitteelt. Tengevolge van de kleine oogst 1957 waren de voorraden hiervan reeds begin 1958 vrijwel uitgeput. De prijzen waren in het voorjaar zeer hoog. De nieuwe oogst van kleinfruit was groot. Daar de vraag van industriële zijde eveneens groot was kon over het algemeen een redelijk prijsniveau wor den gehandhaafd, hoewel de prijzen dit jaar aanzienlijk lager waren dan de zeer hoge prjjzen in voorgaande jaren. De nieuwe oogst appelen en peren is zeer groot. Het fruit van inferieure kwaliteit brengt slechts zeer lage prijzen op. Het betere fruit echter brengt tot nu toe, ge zien de grote oogst, een bevredigende prijs op. Bloembollenteelt. De afzet in het sei zoen 1957/'58 is zeer gunstig verlopen. Het binnenlandse prijspeil was tenge volge van een zeer ruim aanbod matig tot goed. De vooruitzichten voor het seizoen 1958/'59 zyn momenteel eveneens gunstig. Bloemisterij. Ook in deze sector is het prijspeil tot nu toe wat lager dan in voorgaande seizoenen. De afzet is echter over het algemeen bevredigend. Boomkwekerij. Deze sector geeft tot nu toe eveneens een bevredigend beeld. De vraag of in de ontwikkeling van de Italiaanse tuinbouw in bepaalde op zichten niet een gevaar schuilt voor sommige van onze glascultures, beant woordt de bewindsman bevestigend. Vooralsnog heeft Nederland echter een voorsprong. Frangoise Sagan beboet Een rechtbank te Corbeil, bij Parijs, heeft gisteren de 23-jarige Franse sohxaj-fster Frangoise Sagan veroordeeld tot een boete van 50.000 franken (500 gulden) wegens roekeloos rijden. Vorig jaar sloeg haar auto op een ver keersweg ten zuiden van Parijs om. Sa gan en drie vrienden van haar, die mee reden. liepen verwondingen op. De rechtbank heeft de journalist Bernard Franck een schadevergoeding van 950.000 franken toegekend. Franck zat naast Fren^oiso Sagan In da auto. K.N.A.C.-competitie verkeersveiligheid Bekers, als premie op goede vorderin gen in de strijd tegen de verkeers onveiligheid, worden vrijdag a.s. uitge reikt aan de burgemeesters van Tilburg, Dordrecht en Vlissingen. Dat gebeurt in het Kurhaus te Scheveningen, waar dan de zestiende wegverkeersdag van de KNAC wordt gehouden. Mr. D. J. van Gilse, procureur-generaal bij het Haags Gerechtshof en voorzitter van het juri disch adviescollege van de KNAC, over handigt daarbij de prijzen aan de winnende gemeenten in de door de auto mobielclub georganiseerde „Gemeenten verkeersveiligheidscompetitie 1957". Voor deze vijf jaar durende compe titie zijn de gemeenten ingedeeld in drie groepen: van 30.000 tot 50.000, van 50000 tot 100.000 en van meer dan 100.000 inwoners. De gemeenten Tilburg, Dordrecht en Vlissingen wonnen de competitie voor 1957, omdat de aantallen ongelukken met dodelijke afloop en lichamelijk letsel er in 1957 met respectievelijk 16.7, 8.2 en 19.2 procent daalden t.o.v. het vooraf gaande jaar. Zij hadden verreweg de sterkste dalingspercentages in hun groe pen. De meeste andere gemeenten moes ten zelfs stijgingen constateren. Lerarentekort steeg tot 400 man Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft gegevens gepubliceerd om trent de bevoegdheidssituatie bij het voorbereidend hoger en middelbaar dag onderwijs op 15 september 1958. Van alle wekelijkse lessen in de wet telijke verpliohte vakken werd 23,5% onbevoegd gegeven tegen 21,2% een jaar tevoren. De hoogste percentages treft men aan bij de vakken Frans (41%), biologie (35%), Duits (32%), Nederlands (31%), Engels (30%) en wiskunde (28%). Bij de gymnasia is de situatie het gun stigst (15% onbevoegd gegeven lessen). Daarna komen achtereenvolgens de ly cea (23%). de hbs'en (27de middel bare scholen voor meisjes (29%) en de handelsdagscholen (31%). Wegens gemis aan docenten konden 1.430 lessen niet gegeven worden. Een voorlopige berekening van het aantal bevoegde en onbevoegde leraren wüst uit. dat het aantal bevoegde leraren sinds verleden jaar gestegen is van ruim 6.900 tot 7.250 a 7 300. Deze toeneming was echter niet voldoende om de voortgaande uitbreiding van het VH MO op te vangen, zodat het (berekende) tekort aan bevoegde leraren toenam van 1.930 in 1957 tot ongeveer 2.300 in 1958,

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5