.Goud en zilver" in Coninckshof ONVERGETELIJKE WEERGAVE VAN OSBORNE'S „HUMORIST" Vijf Leidse huisvrouwen voor één middag mannequin ABDIJSIROOP 97ste jaargang Woensdag 22 oktober 1958 Tweede blad no. 29575 De „Haagse ComedieopnieuivvoorK. en O. Gisteravond gaf de Haagsche Comedie wederom voor K. en O. een onverge telijke opvoering van „De Humorist" van de Engelse schrijver John Osborne, in de vertaling van Michel van der Plas. Het stuk heeft een uitgesproken Engels karakter. Het speelt zich af rond de half vergane glorie van de music- hall en in het gezin van Archie Rice, wiens karaktereigenschappen enige ge lijkenis vertonen met de hoofdfiguur uit „De dood van een handelsreiziger" van Miller. Ook hier een man, die zich tracht staande te houden door grenze loze zelfoverschatting. Maar in wezen een jammerlijke, inhoudsloze figuur, die zich wanhopig vastklemt aan de illusie eenmaal te zullen slagen en zijn veel vuldige teleurstellingen in dronken schap smoort. Hij reageert af op zijn tweede vrouw Phoebe, die, sloverig en dom als ze is, haar ellende niet meer weet te dragen en ook aan de drank verslaafd raakt. De dochter uit zijn eerste huwelijk, Jean, die haar verlo ving met een jongeman uit een beter milieu heeft verbroken (waarin zij stel lig beter zou passen dan in het ouder lijke!) ondergaat machteloos de strie mende slagen van het noodlot. Archies inwonende vader Billy Rice is in de goede oude tijd een beroemd humorist geweest en laat geen gelegen heid voorbij gaan om Archie daarvan te doordringen, hem zijn onvermogen voor de voeten werpend. In deze grauwe wereld van valse schijn, drukkende en nooit aflatende geldzorgen, van heen en weer vliegende verwijten, van dronkenschap en ellende, van steeds weerkerende mislukkingen en teleurstellingen valt als een donder slag het bericht, dat de jongste zoon bij de militaire operaties aan he>t Suez- kanaal is doodgeschoten. Terug van de begrafenis, tracht ieder zich een hou ding te geven, hetgeen uitloopt op een manifestatie van schrijnende tragiek. Dan wordt de laatste poging onderno men: de oude en eertijds zo gevierde Billy Rice zal in Archies show optreden, maar deze sterft nog voor de voorbe reidingen voltooid zijn.. Archies optre den wordt een fiasco; als hij zich omwendt, is het achterdoek verdwenen en staart hij in de lege en doodse toneelruimte waar Phoebe hem op wacht. Samen schrijden zy naar de nooduitgang en als de zware deur zich achter hen sluit, zakt het scherm voor de laatste maal. De auteur koos voor deze uiting van navrante levensbeschouwing een arties tenmilieu, maar suggereert sterk een algemene strekking. Het nutteloos zwel gen in voor altijd voorbije successen (grootvader Billy Rice), het vasthouden aan oude en vervallen waardemeters (Archie Rice) en de angst van de jeugd voor de in diepe duisternis gehulde toekomst (Jean en Frank Rice) mogen als voorbeeld dienen. Wjj behoeven het niet in alle opzich ten met hem eens te zijn, daarvoor is zijn visie te eenzijdig. Maar we moeten hem de eer geven een dramatische sfeer te hebben geschapen, die mogelijkheden cpent tot het brengen van toneelspeel kunst van uitzonderlijk gehalte. En daarvan heeft de Haagsche Come die op onnavolgbare wijze gebruik gemaakt! Moeilijk jaar voor Leidsche Wolspinnerij VOOR TOEKOMST ENIG OPTIMISME GERECHTVAARDIGD. De bedrijfsresultaten in het boekjaar per 31 maart 1958 van de Leidsche Wol spinnerij N.V. werden sterk beïnvloed door een achteruitgang in de tweede helft van 1957 en het eerste deel van 1958, hoofdzakelijk in het binnenland, ten dele ook in het buitenland. Deson danks kon het jaar worden afgesloten met een resultaat, dat een dividend- voorstel van 7% procent toestaat (v. j. 13 procent, waarvan 3 pet. in contanten en 10 pet. naar keuze in contanten of aandelen) over een wederom met 10 procent verhoogd geplaatst kapitaal van f 4.967.200. Het exploitatiesaldo daalde van f2.679.739 tot f 1.207.071. Na afschrijvingen, belastingen enz. resteert een winstsaldo van f434.401 (v. j. f732.793). Vooral de binnenlandse afzet is be langrijk op die van het voorgaande jaar ten achter gebleven. De dalende prijzen op de wolmarkt zullen ongetwijfeld mede van invloed zijn geweest op de terughoudende inkooppolitiek van de handel. Klaarblijkelijk werd ingeteerd op de aanwezige voorraden, want de vraag van de zijde der consumenten heeft slechts een kleine daling te zien gegeven. De vennootsohap slaagde er in haar verkoopgebied in verschillende landen verder uit te breiden. De basis van de export werd wederom aanmer kelijk verbreed. De daling in de wol- prijzen, uitgedrukt in het prijsniveau van mei 1957, bedraagt thans reeds ca. 42 procent. Deze prijsval is in genen dele van invloed geweest op de resulta ten van de normale bedrijfsvoering in het overigens moeilijke verslagjaar. Het bedrijf in Veenendaal heeft de pro- duktie van de fabriek te Leiden over genomen. Het bedrijf te Leiden, waar van de installatie als verouderd moest worden beschouwd, werd gesloten. De toegepaste waardering van de voorra den biedt, naar mening van de direc tie, een voldoende beveiliging tegen de risico's der normale marktschommelin- gen. Over haar verwachtingen voor het lopende boekjaar meent de directie zich thans wel met enig optimisme te mo gen uitspreken. De uitkomsten van de thans wel met enig optimisme te mogen uitspreken. De uitkomsten van de thans verlopen periode doen veronderstellen, dat het boekjaar met een beter resul taat zal kunnen worden afgesloten dan nu het geval was. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand. examen L wis- en natuurkunde mej. M. A. P. v. d. Poel (Leiden) en mej. L. M. C. Haanappel (Leiden); kand. examen F wis- en natuurkunde mej. L. R. Dam (Leiden); kand. examen F' wis- en natuurkunde mej. I. Ras (Haarlem); kand. examen K' wis- en natuurkunde de heer J. G. Oostendorp (Den Haag); doet. examen natuurkunde de heer R. David (Leiden). DEMONSTRATIE „DOE HET ZELF" Onder grote belangstelling hield de firma J. Th. Balkestein gisteren in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal een demonstratie van elektrische „Doe-het- zelf-gereedschappen". Hedenavond volgt een herhaling van deze demonstratie. Reeds na de eerste taferelen was er geen sprake meer van het kijken naar een toneelspel. Paul Steenbergen, Ida Wasserman, Myra Ward, Joris Diels en Coen Flink deden ons de tragische gang van zaken mee beleven, mee ondergaan. Het samenspel van deze vijf grote kunstenaars was zó fijn op elkaar èn op het publiek afgestemd, dat de bijna steeds duidelijke grens tussen toneel en zaal gisteravond op geheven scheen. En wjj kunnen alleen Paul Steenbergen dankbaar zijn en hulde brengen voor wat hij ons met zijn gezelschaD vermocht te schenken. B. H. BRIDGEDRIVE DENNENHEUVEL De propaganda-actie, welke de afde ling Leiden van „Dennenheuvel", ver eniging tot verpleging van hoofdarbei ders in herstellingsoorden en sanatoria, nu al enige tijd voert, wordt vrijdag 7 november besloten met een in „Het Gul den Vlies" te houden bridgedrive. Er zal deze avond in drie afdelingen, t.w. een hoofd-, eerste- en tweedeklasse, ge speeld worden. VERVOLG LUXORGESPREK OVER GEBEDSGENEZING De commissie voor bijzonder kerke- werk van de Leidse Hervormde Ge meente heeft op veler verzoek besloten een vervolg te geven op het gesprek over gebedsgenezing, dat veertien dagen geleden in het Luxor-theater werd ge houden. Met het oog op de voorberei ding is de voortzetting van dit gesprek verschoven naar zondag 9 november. Aanstaande zondag zal in het kader van de gezinsweek gesproken worden over „Ons huis een thuis?" (Van een bijzondere medewerkster) Voor een modeshou), georganiseerd door de afd. Leiden van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen, bestaat altijd grote belangstelling. Dit maal ivas de opkomst zo groot, dat er ,,om in stijl te blijven", danig ge past en gemeten moest worden, om voor ieder in „Het Gulden Vlies" een plaats te bemachtigen. Het was voor de zesde maal, dat een der gelijke show door en voor huisvrouwen werd gébracht. tweed, zowel met lange als zeer korte jasjes in de Oardinstijl. waren ruim vertegenwoordigd. De getoonde geruite mantel in de Empire-stijl, moet om het juiste effect te verkrijgen, beslist zon der ceintuur gedragen worden. In de collectie japonnen vindt men, hoewel in gematigde vorm, toch steeds de Empirelijn terug. De modellen zijn nauwsluitend en perfect van coupe. De verhoogde lijn wordt vaak alleen aan gegeven door een brede ceintuur of strik. Fraai in dit model was een lila gestreept jurkje. Heel modieus was een faux deux- pièce, in een klein ruitje, bestaande uit een hoog opgeknipte rok, waarover een korte niet afneembare bolero wordt gedragen. De aangesloten japonnen met bij passende jasjes, van alpacca of voor feestelijke gelegenheden, jacquard ge weven satin, vonden eveneens veel bij val. Met de hand vervaardigde hoeden in tere pasteltinten of contrasterende kleu ren zoals groen met oranjerood, com- pletteerden -de kostuums. Vederlichte velours en diepglanzend fluweel of en kel veren, waren de materialen, die voor deze stuk-voor-stuk mooie hoeden, werden gebruikt. Mevrouw Striep, van Messohers Mode huis, dankte namens de deelneemsters de presidente, mevr. C. Hageman Verhagen voor de charmante wijze waarop zij deze show had toegelicht en deed dit dankwoord van bloemen ver gezeld gaan. Mevrouw Hageman dankte allen, die Vlot en charmant Ditmaal waren de modellen afkom stig van het modehuis van Strien te Oegstgeest, de hoeden van Messchers Modehuis en enkele bontmantels van de Fa. de Water. De bijouterieën waren afkomstig van de fa. v. d. Blom, Steen straat. Allereerst presenteerden de „manne quins" kapsels, die eveneens door de fa. v. d. Blom waren verzorgd. Het Franse kapsel, de ligne croyable, aangepast aan het type van de Neder landse vrouw, staat zeer flatteus. Het haar omlijst het gezicht in zachte gol ven en valt van voren in een pikante lok. Variaties hierop zijn o.a. de kap sels Bellami en Caprice. De op vlotte wijze getoonde confec tie muntte uit door uiterst draagbare modellen, eenvoudig en toch modieus van lijn, hier en daar het accent leg gend op een bepaald mode-detail. Wij zagen mooie wintermantels van bouclé, mohair of leder velours, in warme najaarstinten, zoals flessen - groen en diepbruin of tweed in allerlei kleurencombinaties. Meestal waren de modellen glad van voren en was de rug ruim met op heuphoogte een klein strikje, of viel de plooiruimte van bo ven direct onder de kraag uit. Heel mooi in dit model was een groene mantel met grote afstaande kraag, gegarneerd met nertsbont. Een blauwe mantel met grijs Tos- caanslam afgezet viel eveneens zeer in de smaak. De pittige mantelpakjes, meestal van doe nslagen en zeer in het bijzonder de dames Hanson. Boersma. Van der Beidt, Jordaan en HagemanOele, die als hadden medegewerkt om deze show te mannequin gefungéerd hadden. Mr. P. E. Briët vijftig en dr. P. M. de Planque en G. F. E. Kiers 25 jaar regent Een vrolijk en dankbaar gestemd ge zeischap vulde gistermiddag de statige regentenkamer van het Coninckshof aan de Oude Vest. En daarvoor was dan ook alle aanleiding: de „hofdames" hadden deze middag: immers niet alleen een gouden regent, doch ook twee zilveren in haar midden. Straalde het goud deze dag af op mr. P. E. Briët, dr. P. M. de Planque en de heer G F. E. Kiers herdachten het feit, dat zij voor 25 jaar werden benoemd tot regent van dit hof. Tijdens dit samenzijn, dat met een woord van welkom van de secretaris van het college van regenten, de heer W. F. Lefeber, werd ingeleid 'hebben de be woonsters van het hof het niet aan har telijkheid doen ontbreken. Mej. Leget uitte haar waardering voor het werk der jubilarissen in dichtvorm waarna de oud-portierster, mevr. Segaar, namens de bewoonsters nog eens een dikke streep zette onder de goede zorgen, waarmede de jubilerende regenten de dames steeds omringen. Zij ontvingen van deze hofkring een rokertje, terwijl de echtgenote van de gouden' regent met bloemen werd verrast. Mr. Briët, die mede namens dr. De Planque en de heer Kiers een dankwoord sprak haalde daarbij tevens enkele her inneringen op uit zijn gouden regenten- tijd. Met vreugde maakte spreker gewag van het feit, dat er onder de bewoon sters steeds zulk een goede verstand houding bestaat, hetgeen de sfeer in het Coninckshof zeer ten goede komt. Na afloop van deze intieme bijeen komst, waarbij vanzelfsprekend de feestdronk niet ontbrak, volgde een zeer druk bezochte receptie. Behalve de re genten van het Hof en vele diakenen der Leidse hervormde gemeente, gaven hier van hun belangstelling blijk de heer P. J. van Hoeken van 's Graven polder namens de Centrale Kerkvoogdij, mr. dr. N G. Geelkerken, voorzitter van het College van Diakenen de heer J. A. Herfst namens het bestuur van de Leidsche Spaarbank van welk bestuur Eenmaal goud en tweemaal zilver. Mr. P. E. Biiët en diens echtge note. geflankeerd door de beide zil veren regenten. Links dr. P. M. de Planque en rechts de heer G. E. Kiers. Aan de wand de foto van wijlen de heer P. J. van Hoeken, in wiens plaats mr. Briët voor vijftig jaar werd benoemd. (Foto L.D./Van Vliet) mr. Briët voorzitter is prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, dr F. A. Nolle en zuster A. P. Anspach, die de ge lukwensen van het Diaconessenhuis overbrachten, mr. dr. P. G. Knibbe en de heer W. F. L. Heijloo, voorzitter van de Stichting „Prediker", met welke stichting de gouden regent nauwe rela ties onderhoudt, enkele confreres van mr Briët, terwijl ook de heer W. Roo- denburg, oud-regent de reis naar Leiden had gemaakt om van dit drievoudig ju bileum getuige te zijn. 's Avonds volgde nog een huldiging in de kring van het college van regenten, waarbij in woord en daad aandaoht aan deze jubilea is geschonken. Gemeentebegroting voor het jaar 1959 Eerst volgend jaar in behandeling Nu ook mr. J. Drijber als wethouder zijn intrede in het College van B. en W. heeft gedaan, maakte het tijdstip van indiening en behandeling van de gemeentebegroting voor het jaar 1959 in het College een onderwerp van bespreking uit. Naar wjj vernemen is het thans zeker, dat de gemeenteraad zich dit jaar niet meer zal zetten aan de behande ling van dit „staatsstuk". Vermoede lijk wordt dit eerst eind januari of begin februari. Talrijke factoren, o.a. het aftreden van de heer D. van der Kwaak als wethouder van Financiën en het niet tijdig bekend zijn van de teverwachte uitkering uit het Gemeentefonds, zijn hier debet aan. Vrijz. Herv. vrouwengroepen kwamen in Leiden bijeen WIJDINGSDIENST IV PIETERSKERK Hedenmorgen kwamen de bij de Fe deratie Zuid-Holland aangesloten Vrij zinnig Hervormde vrouwengroepen in de Pieterskerk bijeen. Vooraf had ter gelegenheid van het twintig-jarig bestaan van de Federatie, in het koor der kerk een receptie plaats. Te half elf was er een wijdingsdienst, welke werd geleid door de presidente van de Federatie, mej. S. Doets, voor gangster van de Vereniging van Vrijz. Hervormden te Sliedrecht. Na afloop van de dienst begaven de deelneemsters zich naar de Stadsgehoor zaal, waar de lunch werd gebruikt. Ook hierbij, evenals bij de ontvangst in de Pieterskerk, trad de Leidse afdeling als gastvrouw op. Hedenmiddag werd de najaarsverga dering gehouden. Hiervoor was een feestelijk getint programma samenge steld. De Leidse dames gaven een op voering van „Klokkenspel" en Vera Bondam trad op in drie eenactertjes. COLLECTE SANATORIUM SONNEVANCK Zeer binnenkort zal hier ter stede onder sympathiserende^ met het sana torium „Sonnevatick" te Harderwijk weer de hafjaarlojkse colleote worden gehouden. Het comité, dat met de orga nisatie van deze inzameling is belast, zit nog dringend verlegen om enkele oollectanten. Men kan zich hiervoor o.a. opgeven bij mevr. D. Boter-Meyer, De Sitterlaan 23 f 625.— VOOR EFFATHA De directeur van het Chr. Doofstom- meninstituut „Effatha" te Voorburg, de heer Van der Haven, is gisteravond verrast met een bedrag van f 625.—. Het was de opbrengst van een prijsvraag, welke de heer P. J. H. v. d. Pluym had uitgeschreven ter gelegenheid van zijn gouden jubileum als Leids koopman. In deze opbrengst is een bedrag van f25.— begrepen, zijnde een gift van de Win keliersvereniging Hogewoerd. In tegen woordigheid van enkele afgevaardigden van deze vereniging heeft de heer Van der Pluym dit bedrag de heer Van der Haven ter hand gesteld, die op zijn beurt de initiatiefnemer hartelijk dankte voor deze vriendelijke geste. Meer goud, minder deviezen Volgens de weekstaat van de Neder- landsche Bank steeg de goudvoorraad van f 3616.5 miljoen tot f 3778.6 miljoen. Daarentegen verminderde de deviezen voorraad met f 143 miljoen. Soebandrio voert besprekingen over Guinea Binnenkort onderhoud met minister Dulles De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, heeft vandaag de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta, Howard P. Jones, bjj zich ontboden en met hem kwesties betref fende het geschil met Nederland over Ned. Nieuw-Guinea besproken. Soebandrio heeft verklaard, begin volgende maand een bespreking te zul len hebben met de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, John Fos ter Dulles. Soebandrio zal de V.S. aan doen op zijn reis naar Seattle, waar hij een conferentie van het Colombo-plan zal bijwonen. Voorts heeft Soebandrio vandaag een onderhoud gehad met de nieuwe Rus sische ambassadeur voor Indonesië. Boris Wolkov, naar aanleiding van de door de Russische minister van Buiten landse Zaken, Gromyko, uitgesproken wens voor een ontmoeting met zjjn In donesische ambtgenoot. Minister Soe bandrio zeide na afloop van de confe rentie in Seattle mogelijk naar Moskou te zullen reizen. Op zijn terugreis uit de V.S. zal hU ook neg Londen bezoeken, voor bespre kingen met de Britse regering. NESTOR ZENDINGSPREDIKANTEN REPATRIEERT Met het vliegtuig, dat zaterdag uit Nieuw-Guinea op Schiphol arriveert zal ds. I. S. Kjjne repatriëren. Ds. Kjjne, die de nestor is der herv. zendingspre dikanten op Nieuw-Guinea heeft de laatste decennia zyn stempel gedrukt op het zendingswerk aldaar. In zijn laatste werkperiode was ds. Kijne rector van de theologische school op Seroei, die dit jaar voor het eerst 18 Papoese predikanten afleverde aan de Evangelisch Christelijke Kerk. Zo'n scherpe hoest maakt U doodmoe en ondermijnt Uw gestel. U bent er het vlugst van af met BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Arendlna Cornelia, dr van D. Groene- wegen en H. A. van Namen, Johannes, zn van C. van Wleringen en J. Struik. René, zn van A. van Dijk en E. van Eijgen, Jo hanna Maria, dr van P. C. Bik en M. M. J de Graaf, Cornelia, dr van J van der Lelie en H. F. van Leeuwen, Sandra, dr v. C. van de Graaf en J. van der Horst, In- grld Helena, dr van R. van Zeist en J. J. Tegelaar, Johanna Ferdinandina. dr van J. Beekman en W. de Mooij, Johannes Anto- nius Maria, zn van A J. Kallenberg en J. M. Wisse, Catharina Ingrid Cornelia Maria! dr. van A. W. van der Zon en C. Mulder. Jolanda, dr van J Visser en G Faber Jo hanna. dr van J. Visser en G. Faber. Fran- cina Jenneke. dr van W. GToeneveld en T. van Tol, Godfried Johan, zn van J. Bork- huis en J. M. F. Verberg, Anja. dr van J. de Zeeuw en J. G. Bins, Martinette Leo nards. dr van M. C. A. Muller en A. Stift OVERLEDEN L. Dahmen. 89 Jaar, wed. van M. J. Dib- betz, W. Stiva, 73 Jaar. echtgenote van W van Vliet. A. van der Bent, 72 Jaar. echtge note van W. de Koning. C. Goetheer. 7 Jaar, wed. van C. Cranïer. G. Stolker. 84 Jaar, wed. van H. Borg.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3