Mao zou de voorkeur geven aan liet bezetten van China's kusteilanden Van morgen af Zuidliollandse laagte beter beschermd tegen overstroming WEERBERICHT Beschieting komt Republikeinen bijzonder ongelegen in huidige binnenlandse verkiezingsstrijd Thans een stormvloedkering op voor Leiden historische grond Frankrijk en de De tragische 37 A- en H-hommen 97ste jaargang DINSDAG 21 OKTOBER 1958 No. 29574 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte siIlgel l' Lelden," ff ff °5* Hoofdredacteur: J. Brouwer f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21607 Washington over nieuiv bombardement Het bombardement op Qnemoy, waarmee Rood-China gisteren de beschieting van de nationalistisch-Chinese eilanden voor de kust heeft hervat en een einde heeft gemaakt aan het hoopgevende bestand sinds 5 oktober, heeft twee uur en veertig minuten geduurd. Drie landingsvaartuigen en een vrachtvaarder, die bezig waren voorraden te lossen, konden nog op tijd wegkomen. Het bombardement was niet bijzonder hevig en werd ook maar met licht vuur beantwoord. Aan de beschieting van Quemoy was een bombardement van Tatan, een van de andere kusteilanden, voorafgegaan. Nadat het weer rustig was geworden op Quemoy, werd Tatan nog enige tüd onder vuur genomen. Van Amerikaanse zijde werd ontkend, dat oorlogsschepen van de Zevende Vloot in China's territoriale wateren waren binnengedrongen (dit had Peking als argument voor de hervatting opge geven), omdat Amerikaanse vliegtuigen en schepen opdracht hebben twintig mijl uit de kust van het vasteland te blijven. gedwongen. Nu de communisten het vuren echter hebben hervat, kan de re gering moeilijk meer prat gaan op dit succes! Naar verluidt heeft president Eisen hower de rede, die hy gisteren te Los Angeles wilde houden, aanzienlijk moe ten wyzigen tengevolge van de onaan gename verrassing in het Verre Oosten. Het lijkt weinig waarschijnlijk dat de communisten het vuren in de eerste plaats hebben hervat teneinde de Repu blikeinen een extra zware nederlaag te bezorgen bij de verkiezingen van 4 no vember. Vrijwel alle waarnemers te Washington brengen de hervatting van het bombardement in verband met het bezoek van Dulles aan Formosa. Velen gisten, dat de communisten be ducht waren, dat Dulles Tsjang zou Kopstukken in Taipeli Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken deelde gisteren nog mede, dat de Verenigde Staten de bege leiding van nationalistisch-Chinese be voorradingsschepen naar Quemoy niet hebben hervat en dit niet zullen doen, zolang het militair niet noodzakelijk is. De hervatting van de beschieting in de Straat van Formosa heeft Washington volledig verrast. Aan de hoop op een betrouwbaar bestand voor onbepaalde tüd en einde van de crisis is nu volko- komen de bodem ingeslagen. President Eisenhower, die gisteren een telefonisch onderhoud met minister Dul les had van een kwartier, hoopt niette min, dat de beschieting van korte duur zal zyn en dat de vrede zal worden hersteld, aldus verklaarde de perschef van de president, Hagerty. Intussen is Dulles in de hoofdstad van Formosa, Taipeh, aangekomen, waar hy met negentien saluutschoten werd be groet. Dulles verklaarde, dat de bespre kingen, die hij met president Tsjang Kai-sjek zal hebben (hy blijft drie da gen op Formosa) niet het sluiten van een nieuwe verdrag ten doel hebben. „Maar wy hopen door een diepgaand heronderzoek onze betrekkingen van we derzijds vertrouwen, die een geweldige waarde voor alle volkeren der vrije wereld hebben, te verstevigen". Behalve Dulles zijn in Taipeh ook aangekomen generaal Maxwell Taylor, stafchef van het Amerikaanse leger, generaal Isaac White, opperbevelhebber der Ameri kaanse strydkrachten in de Stille Oceaan, en de Amerikaanse onder minister van Staat Walter C. Robert son, een van Amerika's sterkste voor standers van Tsjang Kai-sjek. Belangrijke gevolgen in binnen- en buitenland Het communistische besluit tot her vatting der beschieting kan zeer nadelig zijn voor de besprekingen in Warschau en zal de plannen die minister Dulles zou hebben voor een demilitarisering van de Quemoy-eilanden ernstig be- moeilyken. Want Tsjang Kai-sjek kan nu ongetwijfeld meer dan ooit vasthou den aan zijn plan een sterke bezetting op de eilanden te stationeren. Onze correspondent in Washington telefoneerde hedenochtend: De hervatting van het bombardement op Quemoy komt de Amerikaanse rege ring zeer ongelegen in de binnenlandse verkiezingsstryd. Gedurende de laatste weken hebben de Republikeinen soms bescheiden, soms met fanfare erop ge wezen, dat zy door krachtig standhou den de communisten tot vrede hebben Mr. J. van Aartsen minister van Verkeer en Waterstaat? (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen, is mr. J. van Aartsen, wethouder van Economische Zaken van Den Haag, door minister president dr. W. Drees aangezocht voor de post van minister van Verkeer en Waterstaat, teneinde te kunnen voor zien in de vacature, welke in het kabi net is ontstaan door het aftreden van mr J. Algera. De heer Van Aartsen, die enkele ja ren geleden reeds werd aangezocht voor de functie van Staatssecretaris van Ver keer en Waterstaat, doch daarvoor toen bedankte, heeft nog geen beslissing ge nomen. De heer Van Aartsen, die evenals de heer Algera tot de A.R.-part,y behoort, is op 15 september j.l. 49 jaar geworden. Hii bekleedt de functie van wethouder sedert 1949 en staat in de Haagse ge meenteraad bij alle fracties in hoog Zelfde temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met af en toe wat re gen. Matige, nu en dan krachtige noordwestelijke wind en weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 22 OKTOBER Zon op: 7.15 uur; onder: 17.33 uur. Maan op: 15.29 uur: onder: 1.46 uur. Hoogwater te 11.44 uur. Laagwater te 7.10 en 19.31 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. overreden zich vooral op Formosa te concentreren en Quemoy en Matsoe minder sterk te bezetten. Dit zou het begin kunnen zyn van een politiek, die op den duur zou moeten leiden tot het scheppen van twee China's. Tsjang zou daarbij de ambitie moeten opgeven om eenmaal terug te keren naar het vaste land. Zulk een politiek, waar een groot deel van de wereldopinie mee kan instem men, moet Peking veel onaangenamer zijn dan voortduren van de bezetting der kusteilanden, die bij veel van Ame rika's bondgenoten onpopulair is. Van daar dat Mao thans zou trachten, hoe vreemd dit ook moge klinken, om Tsjangs troepen op de kusteilanden te houden! Hervatting van het bombarde ment zou het Dulles moeilijk maken Tsjang te bewegen tot enige verminde ring van zyn troepenmacht op Quemoy. V erstekelingen worden niet toegelaten Uit Djakarta wordt vernomen, aldus U.P.I., dat de 37 versteke lingen, die thans met de „Johan van Oldenbarneveldt" op weg zijn naar Indonesië, geen verlof zullen krijgen aan land te gaan. Het hoofd van de Immigratie dienst voor Indonesië deelde mede: „Wij zullen hen afwijzen als zij Indonesië binnen willen komen, want wij zijn er niet van overtuigd, dat zij Indonesische staatsburgers zijn". „De Zeven Provinciën" In het gebouw van de Zeekrijgsraad (Johan van Oldenbarneveldtlaan 3) te 's-Gravenhage, zal de Marineraad, onder voorzitterschap van mr. L. van Lookeren Campagne op maandag 10 november a.s. (te 9.30 uur) een open bare zitting houden met betrekking tot het onderzoek van het aan de grond lopen van Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën" in de havenmon ding van Den Helder d.d. 26 augus tus j.l. Tevens zal de Marineraad in hetzelf de gebouw, op maandag 27 oktober a.s. het onderzoek voortzetten na de aan varing tussen Hr. Ms. fregat „Fret" en het Duitse vissersvaartuig „Munster". Ook deze zitting zal openbaar zyn. Minister Witte drukt op de knop (Van onze correspondent) Als morgen de minister van Verkeer en Waterstaat ad int., ir. H. B. J. Witte, door het drukken op een knop de stormvloedkering in de Hollandse IJssel bij Krimpen aan de IJssel symbolisch in gebruik heeft gesteld en door het drukken op een andere knop de basculebrug over de naastliggende schutsluis heeft gesloten dan zullen twee belangrijke gebeurtenissen een feit zijn geworden: de Zuidhollandse laagvlakte, woonplaats voor enkele miljoenen mensen zal belangrijk beter beveiligd zijn voor stormvloeden dan eeuwen lang het geval was en de Krimpe- nerwaard zal door de brug een korte "en snelle verbinding hebben gekregen met Rotterdam. Morgenmiddag zal minister Witte de stormvloedkering te Capelle-aan de-IJssel officieel in gebruik stellen. Rechts de machtige schuifdeur met steunboog en links de nieuwe ver- keersbrug, welke tegelijkertijd in gebruik wordt gesteld Eerste grote werk van liet Deltaplan Het voltooien van de stormvloedkering bij Krimpen, het eerste belangrijke en grote werk in het kader van het Delta plan kwam reeds in de gedachten van de Waterstaatsmensen, toen Nederland in 1916 door een stormvloed werd ge teisterd, die weliswaar niet die catastro fale omvang had van de ramp van 1953, maar die toch sterk de aandacht ves tigde op de tangbeweging van de zee, die het hart van Holland bedreigde. De overstromingen in Noord-Holland heb ben toen de stoot gegeven voor het uit voeren van de Zuiderzeewerken waar door de zee in het noorden van ons land een voet werd dwarsgezet. Het zuidelijke deel van de tang bleef echter bestaan. Bij stormvloed kon het zeewater via de Waterweg en de Hollandse IJssel tot bij Gouda komen, op deze wyze de Zuid hollandse laagvlakte, het lage polder land gevangen tussen de lijn, die men van Rotterdam, via Delft, Den Haag, Leiden en Woerden naar Gouda kan trekken, bedreigend. Die bedreiging was ernstig. Een bekend feit is dat de dyk aan de noordelijke oever van de Hol landse IJssel als de Achilleshiel van Zuid-Holland kan worden beschouwd. Allesbehalve sterk Deze rivierdijk, over het algemeen op getrokken tot 3.80 meter boven NAP, is een allesbehalve sterke waterkering. De dijk stoelt op een slechte zate (onder grond) van veen. De eeuwen door heeft deze dijk aan een regelmatige zakking blootgestaan. En slechts met geringe verhogingen van een of twee decimeters kon men deze dijk op hoogte houden. Een radicale versterking en verhoging zou de kwade kans van een wegdrukken van de slappe ondergrond en een fatale verschuiving belangrijk hebben ver hoogd. Hoe kwetsbaar deze Achilleshiel van de Zuidhollandse laagvlakte was, bleek wel in de stormnacht van 31 januari 1953 toen het water op sommige plaatsen over de IJsseldijk kwam, en daar afbrokkelingen veroorzaakte. Dreigende dijkbreuken konden maar net voorkomen worden. Had het water in die stormnacht gewonnen, dan zou het overgrote deel van de Zuidhol landse polders zijn overstroomd. Het was in 1574, dat deze IJsseldijk werd doorgestoken om het ontzet van Lei den te bewerkstelligen door het over grote deel van Zuid-Holland onder water te zetten. Slot oo pag. 2 In Linie Rock nu „blanke" middelbare school Circa 300 blanke leerlingen hebben zich gisteren in Little Rock laten in schrijven voor de nieuwe particuliere middelbare school, die alleen voor blan ken toegankelijk zal zyn. De school is gesticht met geld, dat voorstanders van de rassenscheiding op de scholen byeen hebben gebracht. In totaal zyn circa 4000 leerlingen zonder onderwys gekomen, doordat gouverneur Faubus de openbar* mid- In de Woestdxvnkerk te Amsterdam dent dr. W. Drees, wenst dr. Tila- is gistermiddag de heet H. W. nus geluk. Rechts de minister van Tilanus, oud-voorzitter van de O.K. en Wmr. J. M. L. Th. Cals, CHU, gepromoveerd tot eredoctor links de promotor, prof. dr. W. H. in de rechtsgeleerdheid aan de j Diepenhorst. Vrije Universiteit. Minister-presi- Frankrijk hoopt nimmer ook maar één atoom- of waterstofbom te bezitten" zo verklaarde de Franse ontwapenings- deskundige Jules Moch gisteren in de politieke commissie der V.N. Hij voegde er evenwel onmiddellijk aan toe, dat .Frankrijk dit slechts onder een voor waarde kan verklaren, n.l. dat de atoommogendheden van nu hun voor raad kernwapens niet meer vergroten doch juist inperken. Anders zal ook Frankrijk op kernwapengebied voort gaan". De Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie heeft gisteren in Wash ington bekendgemaakt, dat de Russen weer een kernwapen van betrekkelyk grote kracht in het gebied boven de Poolcirkel hebben beproefd. Het was de elfde proef sedert de Sovjet-Unie op 30 september terugkwam van haar besluit om de proeven te staken. Kocli beklaagt zich over behandeling in gevangenis Trotse Gauleiter tot mager mannetje verschrompeld In Warschau is gisteren het proces begonnen tegen ex-Gauleiter Erich Koch (een naaste medewerker van Hit- Ier). iie men verantwoordelijk be schouw t voor de uitroeiing van circa vijl' mi.joen Russen en Polen tijdens de laatste wereldoorlog. Het proces, dat verscheidene malen is uitgesteld in ver band met de gezondheidstoestand van Koch, zal circa 14 dagen duren; er is een honderdtal getuigen opgeroepen. Op de foto's uit de dagen, dat Koch nog de trotse houdei was van party- kaart no. 90 van de nazi-beweging, heeft hij het ronde voorkomen van een man vol zelfvertrouwen. Op het ogenblik is hij een mager mannetje van nog geen honderd pond met een hangsnor. Gisteren is Koch zelf uitvoerig aan het woord geweest en vooral zich bezig houdend met zijil gezondheidstoestand. Hy vertelde hoe hy op 22 augustus was aangevallen door een „misdadiger", die hem met een stok geslagen had en hem enige ribben had gebroken; verder, hoe hy voortdurend in zijn cel werd be ledigd en bedreigd door „gespuis en woestelingen". In de afgelopen vier jaar was hy van 83 kilo vermagerd tot 50 kilo en had 19 tanden en kiezen verlo ren Dat hy nog leefde dankte hy alleen aan de vrouwelijke dokter Kaminska, „die van zorgzaamheid voor mij vervuld is hoewel zy joods is, een ideale dok ter". „Hoe zijn zulke dingen mogelyk in een socialistische staat, veertien jaar na de oorlog", zo verklaarde de beklaagde schamper over zyn behandeling in de gevangenis. Hij debiteerde trouwens nog meer schampere opmerkingen aan het adres van „de socialistische staat" Po len. voor hem door de rechter het zwy- gen werd opgelegd. De aanklager deelde de rechtbank mede, dat de klachten van Koch over zyn behandeling in de gevangenis on derzocht worden en dat Koch naar een betere cel is overgebracht en dat meer medische aandacht aan hem besteed wordt. delbare school van Litle Rock sloot om rassenintegratie te vermyden. Ongeveer de helft van hen heeft op scholen buiten Little Rock of op byzondere scholen onderdak gevonden. Juridische deskundigen van de Ame rikaanse vereniging voor de bevordering van de belangen der kleurlingen over wegen of een aanklacht tegen de nieuwe I particuliere school van Little Rock kan worden ingediend. Blykens een mededeling van het hoofd van de Indonesische Immigratie dienst te Djakarta, zullen de 37 verstekelingen, die onlangs door de Ne derlandse regering werden uitgewezen en die momenteel aan boord van de „Johan van Oldenbarneveldt" via Austra lië op weg zyn naar Indonesië, niet in Indonesië worden toegelaten, omdat, al dus deze zegsman „wy er niet van over tuigd zyn, dat zy de Indonesische na tionaliteit bezitten". Wanneer deze opvatting ook die van de Indonesische regering zou blyken te zyn, is er alleszins reden om terug te komen op de uitspraak van de Tweede Kamer, toen zy de vorige week een door dr. Bruins Slot ingediende motie om de 37 verstekelingen alsnog in de gelegen heid te stellen naar Nederland terug te keren, met 91 tegen 29 stemmen ver wierp. Minister Samkalden ging in zyn bestryding van deze motie nJ. uit van het standpunt, dat van een groot aan tal dezer verstekelingen de Indonesische nationaliteit vaststond en waar de In donesische regering tot dan toe nog steeds de teruggezonden uitgewekenen had toe gelaten, zag hy geen reden om te ver onderstellen, dat deze gedragsiyn dit maal anders zou zyn. De Nederlandse bewindsman heeft blykbaar nog weinig geleerd van de wispelturigheid en onbetrouwbaarheid van de verklaringen en daden der offi ciële Indonesische instanties. Waar de feiten het tegendeel van de daken schreeuwen, biyft hy een naïef- aandoend vertrouwen stellen in het fat soen en de rechtsgevoelens van de re geerders in Djakarta. Het kan best zyn, dat de hierboven geciteerde uitlating van het hoofd van de Djakartaanse Immigratiedienst uit sluitend voor zyn eigen rekening komt en uiteindelyk niet wordt gedekt door het standpunt van zyn hoogste supe rieuren. De Indonesische politiek is ver vuld van tegenstellingen en tegenstrü- digheden. wy maken dus dit uitdrukke- lyke voorbehoud. Maar mocht dit wèl het geval zyn, dan gebiedt de plicht der menseiykheid en van de traditionele Hollandse gastvryheid maar één ding: laat deze 37 stakkers naar Nederland terugkeren. In het licht van de nieuwe door minister Samkalden niet voorziene ontwikkeling, is dat de enige werkelyk humane oplossing. Onder deze omstan digheden zyn wij ervan overtuigd, dat een grote meerderheid van ons volk zich in die geest zal uitspreken. Onrust in Marokko Volgens in Parys ontvangen berich ten zyn er in het weekeinde in Marokko wanordelykheden uitgebroken. De .France Soir" meldt, dat er een regeringscrisis in Marokko dreigt en dat in het gebied van Rabat de nood toestand is afgekondigd. „Le Monde" schryft, dat de veelvul dige byeenkomsten van het kabinet met de opperbevelhebber van het leger Prins Moeial Hassan, in de afgelopen drie dagen de indruk wekken, dat men van plan is het leger te doen ingrypen in bepaalde roerige gebieden. Volgens dit blad is het kabinet zo dikwyls in vergadering byeengeweest om over drie problemen te spreken: meningsverschil, len in de regering en de Istiklal de regeringsparty, meningsverschillen tus sen de Koning en de regeringsparty en onrust onder 6tammen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1