Beschieting van Qnemoy hervat na beëindiging van Pekings bestand Het m.s. „Boschkerk" zakte vol met bluswater op bodem van Rijnhaven WEERBERICHT Rood-China verivijt Amerikanen begeleiding van Tsjangs scheper n gevaar Schending van beginselen is een voor internationale wet Donkeyman wilde de brander van de ketel van schip aansteken TU-104 NEERGESTORT: ALLE INZITTENDEN OMGEKOMEN 97ste jaargang MAANDAG 20 OKTOBER 1958 No. 29573 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De Roodchinese kustartillerie heeft de beschieting van Klein- en Groot-Quemoy hervat, aldus deelde het nationalistisch-Chinese minis terie van Defensie hedenochtend mede. Deze hervatting geschiedde nadat de regering in Peking het bestand voor het gebied van Formosa had ingetrokken, omdat de Chinese nationalisten 's nachts waren bijgestaan door Amerikaanse militaire eenheden, zoals de beschuldiging van het Roodchinese persbureau „Nieuw China" luidt. Het Franse persbureau AFP meldt nog, dat de Amerikaanse begeleidingsschepen (in de nacht van gisteren op vandaag) uit een landingsvaartuig en drie torpedobootjagers bestonden. Communistisch-China heeft naar aanleiding van dit voorval zijn 36ste „ernstige waarschuwing" tot de Verenigde Staten gericht. Zoals bekend heeft Rood-China zijn ter ritoriale wateren eenzijdig tot twaalf mijl uitgebreid; de Verenigde Staten erkennen slechts de internationaal aanvaarde drie-mijlszone. In Taipeh, de hoofdstad van Formosa, wordt vernomen, dat de klacht der Chi nese communisten over nachtelijke be geleiding van nationalistische vaartui gen door Amerikaanse oorlogsschepen klaarblijkelijk betrekking heeft op de vaart van een dok voor Amerikaanse landingsvaartuigen, dat door torpedo bootjagers werd vergezeld. Een woord voerder der Amerikaanse strijdkrachten op Formosa heeft medegedeeld, dat geen inbreuken op het bestand hebben plaats gevonden. Koninklijk Paar bij zilveren bruiloft Zaterdagavond werd in het slot Loe- vestein het zilveren huwelijksfeest ge vierd van mr. L. J. R. J. Ridder van Rappard en mevrouw E. van Rappard baronesse van Hardenbroek. Mr. Van Rappard is burgemeester van Gorin- chem en slotvoogd van Loevestein. Onder de gasten bevonden zich Ko ningin Juliana, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene. De Christelijke Oratoriumvereniging „Gorkum" bracht aan het zilveren bruidspaar een zanghulde. Het oude slot, bekend uit de vader landse geschiedenis o.a. door het verblijf van Hugo de Groot, was luisterrijk ver sierd en prachtig verlicht. Auto in Winschoterdiep Maar geen passagier(s) Na enige uren te hebben gedregd, is vanmorgen omstreeks kwart voor elf een auto opgehaald uit het Winschoter diep, nabij de sluis te Westerbroek. Een remspoor van ruim 40 meter van de ver keersweg tot aan de rand van het water deed voorbijgangers vanmorgen ver moeden, dat in de nacht een ernstig ongeval in Westerbroek had plaats ge had. De politie, die werd gewaarschuwd, begon onmiddellijk te dreggen. Van in zittenden heeft men echter nog geen spoor gevonden. Het linkerportier van de wagen was open en in de auto lag een wandelstok. Het enige, dat vanmor gen kon worden meegeedeeld was dat de wagen naar alle waarschijnlijkheid uit Noord- of Zuid-Holland afkomstig is. Het nummer van de auto is PK 11-42. Twee Russische kernproeven waarvan een zeer krachtig De Sovjet-Unie heeft zaterdagavond in het Noordpoolgebied een kernwapen tot ontploffing gebracht, dat krachtiger was dan alle andere atoomwapens, die Rusland heeft doen ontploffen sinds de hervatting in september j.l van de kernwapenproeven. Dit is medegedeeld door het voornaamste Japanse weerkun dige bureau en later van Amerikaanse zijde bevestigd. Deze negende explosie sinds 30 september j.l. werd gisteroch tend gevolgd door de ontploffing van eer kernwapen met een kleine radio-ac tieve neerslag, hetgeen de tiende Russi sche proef was sinds eind september. (Advertenties Algerijnse rebellen krachtig aangepakt De Franse troepen in Algerije zijn op het ogenblik bezig de laatste verzets- haarden van de rebellentroepen op te ruimen, zo werd gisteren in kringen, die nauwe betrekkingen met de Franse re gering onderhouden, meegedeeld. Het doel van De Gaulle is de rebellen in de komende maand de genadeslag te geven en hen zodoende te beletten zich te mengen in de komende verkiezingen in Algerije die op 30 november zullen wor den gehouden, zo verklaarde men. Een woordvoerder van de Algerijnse opstandelingen heeft zaterdag in Tunis verklaard, dat de eerste groep Franse krijgsgevangenen die de rebellen zullen vrijlaten, gezond en wel aan de Alge- rijns-Tunesische grens is gearriveerd. De gevangenen zijn intussen aan ver tegenwoordigers van het internationale Rode Kruis overgedragen. Is een Iers ministerie aan elfjes gaan geloven Een vertegenwoordiger van een aannemingsbedrijfdat belast is met het afgraven van een heuvel naast de rolbaan voor straalvliegtuigen die op het vliegveld Shannon wordt aangelegd, heeft van het Ierse mi nisterie van Industrie en Handel opdracht gekregen in elk geval de „feeënburcht" ongemoeid te laten. Deze „feeënburcht" is een ronde verhoging, met sloten erom heen, die de top vormt van de eerder ge noemde heuvel. Wanneer de 3,2 km. lange rolbaan klaar zal zijn, zal de feeënburcht, als gevolg van de ministeriële in structie een obstakel van 15 meter hoogte naast de rolbaan zijn. Frank Fahy een boer uit de streek van Shannon, vertelde zaterdag, dat te middernacht „het wilde gezang en gebabbel van het kleine volkje" te horen is. Volgens Fahy heeft de plattelandsbevolking een heilig ont zag voor de elven. Een functionaris van het vliegveld Shannon zei, dat het Ierse ministerie van Industrie en Handel misschien aan elven is gaan geloven Noordwestelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met tijdelijk enige regen. Matige af en toe krachtige en aan de kust mogelijk harde noordweste lijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 21 OKTOBER. Zon op: 7.14 uur; onder: 17.35 uur. Maan op: 15.04 uur; onder: 0.40 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.21 en 23.03 u. Laagwater te 5.37 en 18.07 uur. Grote hoeveelheid olie in brand Minister Luns verklaart: Indonesiërs stalen voor 5 miljard gulden De Amerikaanse regering heeft „het duidelijk gemaakt", dat zij het in beslag nemen van Nederlandse eigendom door Indonesië niet goedkeurt, aldus verzeker de de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr J. Luns zaterdag, voordat hij op het Franse passagiersschip „Liberté" naar ons land terugkeerde. „Het ingebreke blijven van de wereld om iets te doen ten opzichte van het in beslag nemen van Nederlands eigendom heeft Indonesië zonder enige twijfel aangemoedigd op dezelfde manier tegenover andere landen zoals nationalistisch China op te treden". „Als zo'n vanzelfsprekend beginsel zo openlijk geschonden wordt, loopt het gehele samenstel van de internationale betrekkingen en de internationale wet gevaar", aldus minister Luns. Minister Luns, die twee weken bij de V. N. heeft doorgebracht, voorts een week in Washington en een week in Cu rasao, deelde mee, dat de Indonesiërs „Nederlands eigendom tot een waarde van 5 miljard gulden hadden gestolen en 270.000 Nederlanders gedwongen had den de Indonesische Archipel te verla ten". In Washington, zei de minister, had hij besprekingen gevoerd met de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken, John Foster Dulles en andere Ame rikaanse autoriteiten, die voornamelijk over Indonesië, westelijk Nieuw-Guinea en over schadeloosstelling voor het Ne derlandse eigendom, in Indonesië in be slag genomen, hadden gelopen. „De Amerikaanse regering heeft het duidelijk gemaakt, dat zij dit optreden van Indonesië niet goedkeurt", zei mi nister Luns. „Er zijn besprekingen be gonnen, die nog voortduren, over de beste wijze, waarop Indonesië herstel voor de schade zou kunnen geven. Ik sprak er mijn bezorgdheid over uit, tegenover minister Dulles, voor het ge val Indonesië van wapengeweld gebruik zou maken tegen Nieuw Guinea en de V.S. hebben daarop duidelijk aangege ven, dat zij sterk gekant zijn tegen het gebruiken van geweld, als in het geval van Formoso". Minister Luns deelde nog mee, dat hy eind maart van het volgend jaar weer naar de V.S. terug zal keren. Twintig arbeiders in een Spaanse mijn omgekomen In een steenkolenmijn in Puertellano in de Spaanse provincie Ciudad Real heeft zich een mijngasontploffing voor gedaan. Tot nu toe zijn de lijken van twintig mijnwerkers geborgen; achttien personen zijn gewond. Handjeklapop de sluitingsdag van de Expo in het Nederlandse paviljoen. Een groep veehandelaren uit Cuyk ging naar de XV ereldten- toonstelling om daar de ijzeren stier te kopen, die dc Nederlandse inzen ding sierde. Burgemeester M. Jan sen van Cuyk moest op de traditio nele handelaarsmanier bieden regen de commissaris-generaal Van Wal- sum, alvorens de boeren met hun aanwinst naar huis konden terug keren. In de avond van de laatste dag was het metalen gevaarte al op weg naar Nederland. Talloze advocaten in de Hongaarse hoofdstad geschorst De Hongaarse regering heeft in Boe dapest circa 550 advocaten geschorst. Ook in de provincie zijn zuiverings maatregelen genomen en sommige dor pen en kleine steden zitten geheel zon der advocaten. De minister van Justitie, dr Ferenc Nezval, staat op het stand punt, dat er veel te veel zijn. Volgens in Wenen aangekomen reizigers uit Hon garije zijn er de vorige week veel ar restaties in Hongarije verricht. Mogelijk vrezen de autoriteiten ongeregeldheden op 23 oktober, de herdenkingsdag van de opstand van 1956. Het officiële Hongaarse persbureau „MTI" meldt, dat de journalist Sandor Fekete en de professor op het gebied van kinderpsychologie Ference Merey zijn gearresteerd wegens het „in gevaar brengen van de staatsveiligheid". Sandor Fekete heeft voor oktober '56 meegewerkt aan het Hongaarse commu nistische dagblad „Zsabad Nep". Hij be hoorde tot de intellectuele volgelingen van de terechtgestelde voormalige eerste minister Imre Nagy. Hij was ook een voorstander van Hongaars-Joegoslavi sche toenadering. Professor Merey is eer. der beste Hongaarse specialisten op het gebied der kinderpsychologie. Hij heeft een leerstoel bekleed aan de uni versiteit van Boedapest. Er was van communistische zijde scherpe kritiek op hem uitgeoefend wegens zijn vooruit strevende denkbeelden op opvoedkun dig gebied. Dit nummer bestaat oit 14 pagina's (Speciale berichtgeving) Het ziet er naar uit, dat de schade, die het m.s. „Boschkerk" van de Ver. Ned. Scheepvaart Maatschappij te Den Haag door een grote brand van gisteren heeft opgelopen, van een dusdanige omvang is, dat het niet zeker is of het 30 jaar oude schip zal worden hersteld. De grootste schade is aangericht in de machinekamer, waar de brand is ontstaan toen een zogenaamde wal-donkeyman een ketel wilde aan steken. Later is het vuur doorgetrokken naar de ruimen in het achterschip, zodat ook daar grote vernielingen zijn aangericht. De donkeyman alsmede een assistent-werktuigkundige, die zich in de machinekamer bevonden, hebben zich nog bijtijds in veiligheid kunnen stellen. Enkele keren is de „Bosohkerk", die aan het terrein van de HAL in de Rijn haven te Rotterdam lag, ontruimd, om dat men vreesde dat de ketels zouden ontploffen. De hele dag door heeft de brandweer met alle mogelijke middelen, zoals schuim en nevel, geprobleerd het vuur te verdrijven. Tenslotte ecihtetr moest men toch zijn toevlucht nemen tot het systeem van volpompen hetgeen met 20 stralen is gebeurd. Verzwaard door deze watermassa begon het sohip naar de bodem te zakken, om daar in de loop van de middag op vast te raken. De „Boschkerk", die in 1928 als „Boschfontein" op Afrika in de vaart is gebracht, is later als VNS-sohip inge schakeld bij het vervoer van en naar het Midden Oosten en de daaraan grenzen de landen Zaterdag liep het schip de Waterweg binnen om te worden gemeerd in de Rijnhaven. „Brand Brand Omstreeks half vijf gistermorgen werd de zondagse rust gestoord door de alarmkreet „brand, brand". Vrijwel on middellijk na dia t deze kreet van de „Boschkerk" af had weerklonken, steeg er een dichte rook uit het schip op. Even tevoren had de donkeyman, H. Dubois, een brander van de olieketel door een nieuwe vervangen. Nadat hij de brander had verwisseld, wilde hij er met een toorts de brand in steken. Plotseling echter sloeg een grote steekvlam uit de ketel en tegelijkertijd stroomde er olie uit het reservoir. Ik probeerde nog het vuur voor de ketel uit te trappen vertelde de heer i Dubois ons gistermiddag in zijn woning maar de vlammen waren direct zo groot, dat ik moest vluchten. In de ma- ohinekamer bevond zich ook een as- I sistent-werktuigkundige. Hij schreeuwde Een overzicht van de brandweer activiteit bij de „Boschkerk"waar op in de haven van Rotterdam een brand in de machinekamer uitbrak. naai- de derde machinist die boven was, „er is brand meester, er is brand" Eri toen vloog hij de trap op. Ik kon door de inktzwarte rook de trap bijna niet vinden, maar ze hebben me opgehesen. Ik was niet gewond, maar mijn zenu wen hadden me danig te pakken. Met een ziekenauto ben ik naar het haven ziekenhuis gebracht, waar ze me hebben gekalmeerd. Daarna mocht ik naar huis. Terwijl de Donkeyman met een deken om in de portiersloge op de ziekenauto zat te wachten kondigde sirenegeloei aan dat de brandweer reeds onderweg was. Kort na elkaar joegen de brand weerauto's hot terrein op, waar zij vlak in de nabijheid van de „Boschkerk" wer den opgesteld. Nog maar nauwelijks waren de eerste slangen uitgerold, of de steeds dichter wordende rook werd spookachtig ver licht door vlammen. Er was geen seconde te verliezen, want op het dek van het voorschip lagen vaten met methyl. On middellijk werd begonnen met het los sen van deze gevaarlijke vloeistof On derwijl kwamen de blussingswerkzaam- heden op volle toeren. Daar de grootste handlanger van het vuur olie was, moest hoofdzakelijk met schuim worden ge werkt. Het was echter onmogelijk om tot de machinekamer door te dringen, zodat het schuim o.a. door de luchtko kers op de vuurzee werd gespoten. De brandweerlieden vochten bijzon der dapper om de brand op het met allerlei soort goederen en grondstoffen volgeladen schip een halt toe te roepen. Slot pag. 2 Zestien hoge communistische Chinezen en nog elf andere buitenlanders verongelukt Zestien hoge functionarissen van de communistisch-Chinese regering, zes Tsjechen, vier Westduitsers (allen zakenlieden) en één Brit behoren tot de 65 slachtoffers van een vliegramp met een Russische TU-104, een tweemotorig passagiersvliegtuig met straalaandrijving, dat vrijdag op ongeveer 700 kilometer ten oosten van Moskou is neergestort. Alle inzittenden ook de bemanning, maar hoeveel personen die omvatte is niet bekend gemaakt kwamen om het leven. Het toestel, dat neerkwam in de buurt van Kanasj in de republiek Choewasj, was op weg van Rood-China naar Moskou. Tot de Chinezen behoorden tien leden van een culturele missie, die op weg was naar Afghanistan en de Ver. Arabische republiek, alsmede zes functionarissen van de Chinese ministeries van Buitenlandse Zaken en Buitenlandse Handel. Opvallend is, dat de mededeling omtrent het ongeluk geschiedde door het Russische kabinet inplaats van door de autoriteiten van de burgerluchtvaart. Niet minder opmerkelijk is de samenstelling van de commissie van onderzoek, waarin zitting hebben luchtmaarschalk Roe- denkof, het hoofd van de gehele burgerluchtvaart, zijn voorganger maarschalk Zjigaref en de minister voor de Vliegtuigfabricage Kroenitsjef. In de kringen van de Westelijke inlichtingendiensten in Londen werd gemompeld, dat waar schijnlijk een belangrijke communistische functionaris bij deze ramp is omge komen. De TU-104 is de trots en de glorie van de Russische burgerluchtvaart. De Sovjet-Unie geeft zelden nieuws over vliegtuigongelukken. De Boliviaanse luchtmacht heeft medegedeeld, dat bij Villamontes een militair vliegtuig is neergestort, waar door de 21 inzittenden om het leven kwamen. Het toestel was geheel uit gebrand. Zaterdag is op het vliegveld van Ar-tische Oceaan, gentia op New Foundland een Super-1 Constellation van de Amerikaanse Marine voorbij de landingsbaan in zee terechtgekomen. Achttien personen wer den gered, maar tien zijn als vermist opgegeven. Het toestel deed dienst als vliegende radarpost boven de Atlan-

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1