Wonderen zijn wereld nog niet uit Overvloed brengt stroppen voor de kwekers en de exporteurs In naaste toekomst v/eer rundvee aan de markt New-Yorkse beurs verdisconteert voortduur economisch herstel Esso) PETROLEUM met het hoogste rendement Wie spreekt er nog van winst? 97ste jaargang Zaterdag 18 oktober 1958 Derde blad no. 29572 Advertentie Men liad ditmaal wel een zeer fijne neus (Van onze financiële medewerker) Ook zonder Osborn beleven we in de wereld van vandaag vele „wonderen". Nog geen twee jaar geleden sprak men over het „miracle hollandais" en het „Wirt- schaftswunder" van Duitsland is ook thans nog een dankbaar onderwerp van bespreking, terwyl ook de politieke wedergeboorte van Frankrijk onder de sug gestieve invloed van de overigens realistische De Gaulle als een wonder mag worden beschouwd. Het nieuwste „wonder" is echter de koersbeweging op de Newyorkse beurs, welke in de loop van dit jaar is ingezet en waaraan maar geen einde schijnt te bomen, ook al treedt af en toe als gevolg van winstnemingen een reactie in. Met een indexcijfer van 546 ligt de gemiddelde notering van de Amerikaanse in dustriële aandelen ca. 110 punten boven de laagste stand van dit jaar en hoe wel de spoorwegaandelen en de aandelen van openbare nutsbedrijven niet in die mate zijn gestegen, is toch ook hier het koersherstel in betrekkelijk korte tijd weinig minder dan spectaculair geweest. Vooral omdat het gedurende lange tyd geen steun vond in cijfers en feiten omtrent de economische toestand van de V.S., welke immers tot voor kort nog een sterk verminderde produktie en een stijgende werkloosheid deed zien. In vele bedrijven, imet name in de ijzer- en staalindustrie en de automobielenindus trie, maar ook bij de spoorwegen, heeft de „recessie" diepe voren getrokken, zodat de Amerikaanse regering haar 6trijd tegen de inflatie heeft moeten onderbreken door een verlaging van het disconto van 2 3/4% in januari tot 13/4% in april van dit jaar teneinde de bedrijven weer tot grotere activiteit te prikkelen. Wij wezen er de vorige week op, dat elke recessie of depressie de kiemen van een economisch herstel in zich bergt doordat allerlei scheef getrokken verhoudingen allengs weer in evenwicht komen. Zo heeft zich in de V..S., even als trouwens ten onzent, het verschijn sel voorgedaan, dat de recessie en voor al de vrees voor een verscherping daar van met als gevolg een grotere werk loosheid bij deb evolking, de neiging tot sparen heeft versterkt, temeer omdat de vrees voor inflatie verminderde. Zo steeg het tegoed van het publiek bij de Amerikaanse spaarbanken gedurende de eerste 8 maanden van het jaar met IV2 miljard tot 33.2 miljard en werd er in die tijd voor 61/4 miljard bij de handelsbanken a deposito uitgezet, waardoor het totaal op 63 miljard kwam. Ook de levensverzekeringsmij en hebben van de toegenomen spaarzin geprofiteerd en hun bruto produktie, welke in 1957 met 11 miljard tot 67 miljard was gestegen, in 1958 in belang rijke mate verder zien toenemen. Het is geen wonder, dat de obligatie- markt in de V.S... hiervan de sterke in vloed heeft ondervonden. De particuliere belegger moge de laatste jaren niet meer zo op obligaties gebrand zijn, het feit dat men in de V.S. gekochte obliga ties tot een hoog percentage kan bele nen, heeft tot grote speculatieve aan kopen geleid. Maar in even sterke mate hebben de spaarbanken en de levens- verzekeringsimijen tot de koersstijging op de obligatiemarkt bijgedragen, omdat zij zich immers, gelet op hun in geld uitgedrukte verplichtingen, over de waardevermindering van het geld geen zorgen behoeven te maken.. Hoewel aan deze aankopen van obligaties uiteraard geen einde is gekomen, is toch de vraag de laatste tijd aanmerkelijk verminderd onder invloed van de weer opkomende vrees voor inflatie, welke de speculan ten tot dekking van hun posities heeft gedwongen, maar ook overigens de be langstelling voor obligaties heeft doen dalen. Zo is het indexcijfer voor Ame rikaanse obligaties van zijn hoogste- 6tand in dit jaar (91.01) thans tot 86.35 teruggelopen als tegenhanger van de 6oherpe koersstijging op de aandelen markt. Thans is het in de V.S. zover, dat men niet meer vraagt of inderdaad een economisch herstel is ingetreden, maar hoe ver en hoe snel het zal gaan. Men mag van de Newyorkse beurs zeggen wat men wil, men zal echter moeten toegeven, dat zij dit maal wel een zeer fijne neus heeft gehad. .Want de cijfers en feiten, wel ke het economisch redres moeten aantonen en die tijdens de aanvanke lijke koersstijging in New York nog ontbraken, zijn thans ontegenzeggelijk aanwezig. Het sterkst spreken zjj in de geleidelijke verhoging van de Amerikaanse staalproduktie, welke nog niet zo lang geleden tot ca. 50% van de capaciteit was gedaald, maar nu weer met ruim 70% wordt vermeld. Nadat de kapitaalsuitgaven van de Amerikaanse bedrijven in de loop van dit jaar aanmerkelijk zijn verminderd, begint de kromme zich thans weer in opwaartse richting te bewegen en de verwachting bestaat, dat aan deze stij ging vooreerst nog een einde zal komen ook omdat zelfs in de automobielen industrie, een van de grootste afnemers van de staalfabrieken, van stijgende verkopen kan worden gesproken. Zo heeft bijv. de Buick, die als eerste met de nieuwe modellen voor 1959 is uitge komen, de eerste tien dagen reeds twee maal zoveel wagens verkocht als in die periode van het vorig jaar en ook Ford heeft reeds voor een gnroot bedrag nieuwe orders kunnen boeken. Het economisch proces is een ketting met vele schakels, welke in elkaar grijpen en het kan daarom niet ver wonderen, dat voor enkele grondstof fen reeds een kleine prijsstijging is ingetreden en dat men ook voor de olie-industrie weer een geleidelijke toeneming van de afzetmogelijkheden verwacht. Opmerkelijk is, dat het toenemend vertrouwen in de economie van de V.S. ook de particuliere bestedingen weer heeft doen toenemen, zoals blijkt uit de grotere omzetten van warenhuizen e.d., waarbij nu reeds weer een vertra ging van de stijging der spaargelden optreedt. Gelet op het feit, dat de Amerikaanse overheid ter dekking van haar miljarden tekort op de begroting voor grote kapitaalsuitgiften staat, wordt ook weer in sterkere mate voor de effectenbeurs in de V.S. uiteraard een krachtige stimulans is, hoewel tot dusver van een noemenswaardige stij ging van de kosten van levensonderhoud nog niet kan worden gesproken. Zoals wij vroeger reeds hebben ge schreven, spelen de Amerikaanse be leggingstrusts in de koersontwikkeling op de aandelenmarkt een steeds grotere rol. Terwijl de beleggingsinsti- tuten in 1957 2.7 miljard hadden te beleggen, wordt het bedrag voor dit jaar op meer dan 3 miljard aange nomen. Anders dan spaarbanken en levensverzekeringsmjjen, beleggen de bekgfëingsinstituten de hun toever trouwde gelden voor een groot deel in aandelen, blijkens de laatste gege vens voor weinig minder dan 40% en daar het dergelijke trusts en hun deelnemers in de eerste plaats om kapitaalsaanwas te doen is en het rendement op de tweede plaats komt, kan het niet verwanderen, dat dit rendement allengs tot een zeer laag percentage is gedaald en thans reeds beneden dat van de obligaties ligt. Dat dit een abnormale verhouding is moet bij de beoordeling van de voor uitzichten voor de Newyorkse beurs on getwijfeld tot voorzichtigheid nopen en het is verklaarbaar, dat velen ten onzent langzamerhand voor Ameri- kaantjes wat huiverig worden. Het hangt er nu maar van af of het econo misch herstel in de V.S. doorzet en in welk tempo, want treedt er in dit tempo geen vertraging in, dan is het niet uitgesloten, dat bij de bedrijven straks weer met cijfers en feiten voor de dag komen, welke als een goed fun dament voor de koersstand der aande len kunnen dienen en die ook tot een geleidelijke verhoging van het dividend of de hervatting van de dividendbetalin? kunnen leiden. Ook op dat punt is men er in de V.S. vlugger bij dan ten onzent. Het feit, dat de aankopen op de New yorkse beurs merendeels met eigen geld worden gefinancierd hetgeen uiter aard bij de beleggingstrusts ten volle het geval is en de Amerikaanse be drijven tot dusver hun uitgaven meer met obligatieleningen dan met kapi taalsuitgiften financierden, is natuur lijk ook een belangrijke steun voor het koerspeil. Houdt het economisch herstel in de V.S. aan, dan zal dit zijn uitwerking op de grondstoffenmarkten niet kun nen missen, waardoor dan ook de grondstoffenlanden, welke door de scherpe daling van hun voort brengselen in sterke mate in hun importen zjjn beperkt, langzamerhand weer in een betere positie kunnen geraken, hetgeen dan weer de vraag naar kapitaalgoederen zal doen toe nemen. De Newyorkse beurs heeft, zo zeiden wij, tot dusver een fijne neus gehad en de vraag of het economisch herstel zich zal voortzetten wordt door haar i bevestigend beantwoord. Zal zij gelijk krijgen? „Melange" inplaats van „margarine" WETSONTWERP INGEDIEND Bij de Tweede Kamer is Ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Boterwet, waarmee wordt beoogd de feitelijke beletselen tegen het op de markt brengen van melange weg te nemen. Minister Vondeling acht het gewenst, dat melange onder eigen vlag zal kun nen varen en ook in de aanduiding van andere margarine duidelijk zal kunnen worden onderscheiden. Op grond van deze overweging wordt in het wetsvoor stel dan ook voorgeschreven voor melange, waarvan de samenstelling aan bepaalde verhoudingsnormen beant woordt, de traditionele naam van dit produkt in plaats van de meer algemene benaming „margarine" te gebruiken. Dat de naam „melange" slechts voor een waar van bepaalde verhoudingen in de samenstelling mag worden gebezigd, sluit aan bij een ook reeds in het ver leden gevolgde gedragslijn, welke mede in het margarinebesluit op grond van de Warenwet in verankerd. Deze vond en vindt haar grond in de overweging, dat niet elk mengsel, dat zowel van melk afkomstige als andere vetten bevat, onder de bijzondere benaming „melange" mag worden ingediend, daar zulks tot een algehele verstoring van de concurrentie-verhoudingen zou leiden. Er zal in als zodanig aangeduide „melange" tenminste een zekere hoe veelheid melkvet aanwezig moeten zijn. Advertentie! voor oliehaarden DE HAARDOLIE zuinig geen roet meer warmte Wat dat frui t goed koop (Speciale berichtgeving) „Een topjaar voor het fruit", zeggen de kwekers en oordelen zo over 1958 met een zorgelijk gezicht, ,,'sJonge, 'sjonge, wat is dat fruit van het jaar goedkoop", zegt de huismoeder en pakt anderhalf kilo beste peren mee voor een simpel kwartje. „Waar laten we het fruit", vraagt men zich in de boomgaarden af. „Hoe maken we de strop goed", dubt de pachter, die zijn hoge oogstverwachtingen in zjjn pachtbod verdisconteerde toen hij er van het voorjaar een paar bongerts bijnam. „Hadden we nu maar een geïntegreerd Europa, met vrije handel zonder grenzen", zegt de exporteur, die tegen de gesloten grenzen van ons kleine grond gebied zit aan te kijken. België, Frankrijk en Zwitserland delen mee: „We heb ben er zélf genoeg van". En Engeland heft een hoog invoerrecht. Scandinavië kan geen palen genoeg vinden om de doorbuigende takken van zijn boomgaarden te stutten. Duitsland met 1.700.000 ton sappige appels en peren zit ook al niet om onze leveran ties te springen. Daarom draait de veillngklok van de Utrechtse groente en fruitveiling met een zwaai meteen door naar prijzen onder de 20 cent per kilo en als het geen populair appel- of perenras betreft, rent hij door tot bij de stuiver. Dat lot hebben in de afge lopen dagen de Zwijndrechtse wijnperen en de Conférances ondergaan. Driemaal zoveel als vorig jaar Op dinsdag en donderdag dreunen uit de verre omtrek hooggeladen vracht wagens aan met geurig fruit van goede kwaliteit maar in ongehoorde hoeveel heden. 1958 heeft in de fruitoogst- annalen nu al een naam naast 1950 en 1954. De Utrechtse veiling beleefde deze maand enkele malen een aanvoer van meer dan 1.100.000 kilo fruit. Dat zijn 50.000 kisten. Op één dag aangevoerd, genummerd, gekeurd, gecatalogiseerd, geveild, verkocht, afgevoerd en in het land gedistribueerd. „Zegt U dat iets?" vraagt de heer Tukker, directeur van de Utrechtse groente- en fruitveiling met een glim lach. „Ik schat, dat er driemaal zoveel fruit is als verleden jaar. Doordraaien is er haast niet bij, want de fabrieken, doch ook het publiek neemt geweldige hoeveelheden af. Onze export lijdt natuurlijk in verhouding onder de ruime oogst. Iedereen zit vol. Wellicht exporteren we net zoveel als verleden jaar, maar in procenten van de totale oogst uitgedrukt, zal dat geen hoog cijfer geven. Het staat nu al vast, da U de gehele winter door op ruime schaal fruit kunt kopen tegen een rede lijk lage prijs, terwijl de afgeleide pro- dukten, zoals sap en appelmoes, danig in prijs zullen zakken. De kwekers zijn niet zo geestdriftig over de milde gaven van moeder natuur, want gemiddeld good en slecht fruit dooreen gerekend, is elke cent die de veilingklok beneden de twee dubbeltjes draait, verlies voor hen. Een verlies, gerekend naar de naakte postprys van zijn produkt. Wie sprak daar nog van winstVoor hen, die te hoog hebben gepacht, is deze rijke oogst een misoogst en in hun slecht fortuin komt wel byzonder dui delijk het speculatieve element van de fruithandel naar voren. Vorig jaar, toen alle fruit 'n goede prijs maakte, hebben vele kwekers, die minder goede rassen teelden, die bomen maar weer een jaar geprolongeerd, met alle gevolgen van dien.. Aan de straatstenen raak je geen ouderwetse en uit de tijd geraakte appels en peren kwijt. De kweker mag blij zijn, dat er nog appelmoes of appel sap van wordt gemaakt". Nederland krijgt het niet op... Uit het raam van het veilingkaaitoor zien wij de vrachtwagens wegrijden. Allemaal appels, allemaal peren: Ne derland krijgt het nooit in een winter op. Ook niet als appelstroop, pere- stroop, gedroogde appeltjes, appel taart, jam, compote. De koelhuizen kunnen de voorraad nauwelijks aan. We zullen met z'n allen nog meer dan de huidige 5 miljoen kilo per week moeten eten om de onmacht van het internationaal handelsverkeer een beetje goed te maken! Bieden bij veiling per televisiescherm Voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse kunstveilingen zullen belangstellenden per televisie een bod doen.. By de openbare veiling van de collectie-Regnault op 22 en 23 oktober a.s. In Arti et Amicitiae te Amsterdam zal een televisiesysteem worden inge schakeld, waardoor adspirant-kopers, die geen plaats kunnen krijgen in de veilingzaal, mee kunnen bieden in een nevenvertrek. De belangstelling voor deze openbare verpoging van de 216 moderne kunst werken blijkt n.l. dermate groot te zijn, dat de circa 500 plaatsen in de grote veilingzaal van Artii ontoereikend zijn voor het bergen van de binnen- en buitenlandse kopers. Op een televisie scherm zal men in een nevenzaal, die circa 450 personen kan bevatten, het verloop van de veiling nauwgezet kun nen volgen.. Omgekeerd zal de veiling meester Paul Brandt in het grote lokaal op een scherm kunnen zien, indien er in het andere vertrek wordt geboden. Installatie commissie openlucht-recreatie Sociaal pedagogische taak Staatssecretaris mr. A. G. A. Höppe- ner heeft gisteren ten departemente van O. K. en W., de interdepartemen tale coördinatiecommissie voor de openluchtrecreatie geïnstalleerd. Hij noemde daarbij de openlucht-recreatie een specifiek facet van de vrije-tijds- bestedang. Uit het feit, dat deze com missie nodig is blijkt aldus mr. Höppener, in welk een tempo de maatschappelijke ontwikkeling zich voltrekt. De ontwikkeling in de samenleving heeft de openlucht-creatie binnen het het terrein van het overheidsbeleid ge bracht. Hier doet de mogelijkheid zich voor ten behoeve van een aanzienlijk groter deel van de bevolking dan tot dusverre, de vrijetijdsbesteding te be vorderen. Bovendien heeft de Rijksover heid de plicht in de oplossing der hier gerezen problemen haar aandeel te leveren. Mocht te eniger tijd een 5 daagse werkweek geheel of gedeeltelijk in ons land gerealiseerd worden, dan zal de weekeind-recreatie een veelvoud aan mensen op de weg brengen, vergeleken bij de huidige situatie. Plaatsen wij dit gebeuren tegen de achtergrond van de snel toenemende motorisering van het Nederlandse volk dan zullen wij in ter men van massavervoer moeten gaan denken, willen wy de situatie in haar j werkelijke omvang onder ogen zien. I Samen met het ruimteprobleem noem de mr. Höppener tenslotte als een der I brandpunten van het hele veld de i sociaal-pedagogische arbeid, de beïn vloeding van de mens zowel in zyn gedrag tegenover anderen en tegen over de schatten van natuur en cul tuur, alsook in het juist richten van zijn vakamtie- en vrijetijdsbesteding, I met name in de buitenlucht. De taak van de overheid is hier indirect: het I bevorderen en waar nodig steunen van de particuliere initiatieven, die zich voordoen. Zeven Haagse jongemannen stalen auto's, bromfietsen en geld (Van onze Haagse correspondent) Vier Jongemannen, die dezer dagen in Wassenaar werden aangehouden, om dat zy zich verdaoht ophielden bij een vrachtauto, welke later inderdaad ge stolen bleek te zijn, hebben nog meer op hun kerfstok. Tijdens het verhoor bij de Haagse politie is uitgekomen, dat zij nog een vrachtauto, een motorrijwiel en minstens tien bromfietsen hebben ge stolen. Deze Haagse Jongemannen, van 19, 21, 18 en 22 jaar maakten deel uit van een bende, waartoe ook een 18-jarige lasser, een 15-jarige kantoorbediende en een 17-jarige verwarmingsmonteur be hoorden. Zij stalen om. brommers en wierpen deze in het water als de ben zinetank leeg was, om hun tocht te vervolgen op ëen nieuw-gestolen ver voermiddel. Ook pleegden zij verschil lende inbraken. Enkele leden van de bende zijn reeds, de anderen zullen nog voor de officier van Justitie worden geleid. Allen zijn in verzekering gesteld. Advertentie. Leiden, Maarsmanssteeg 8 Telefoon 20685 (Van een deskundige medewerker) Het ügt voor de hand, dat het aanbod op de rundveemarkten in de afgelopen week weer wat is toegenomen. Veel re gen en een lagere temperatuur, met als gevolg de kwaliteit uit het gras en een duidelijk afnemende melkgift van 't vee. De grote najaarsopruiming van minder produktief vee heeft dus thans grotere vormen aangenomen en dit zal in de komende weken o.i. nog sterk toenemen. De huidige melkprijsregeling in het komende produktie jaar zal er ongetwij feld toe leiden, dat er wat minder zal worden gemolken deze winter en er in verhouding wat meer vlees zal worden geproduceerd. De stallen zal men in ieder geval vol zetten en de prijzen van het guste vee zullen waarschijnlijk aantrek kelijk genoeg zijn om het risico van de mesterij te nemen. Intussen is het beste gebruiksvee duur gebleven en was er ook deze week voor een puike koe me t goede papieren voldoende vraag om de prijzen strak aan te houden. Maar in de mindere kwaliteiten waren de prijzen vooral niet beter en hield de handel eenzelfde traag verloop als voorheen. Ook in het jonge fokvee was de kooplust niet voldoende om de oude prijzen geheel te kunnen bedingen. Op de slachtveeafdelingen was de markt in het algemeen beslist niet overvoerd. Zelfs eerder een iets minder totaalaan bod dan de week tevoren. Aan de slachthuizen hing evenwel een flink kwantum rundvlees, uit België in gevoerd, terwijl er heel weinig uitvoer was van fijn vlees. Het goedkopere voor vlees was wat meer gevraagd en goed prijshoudend, maar het fijnere achter- vlees iets goedkoper. snee was het slachtvee toch even ge makkelijker verkoopbaar en lagen de prijzen een tikje stijver dan de vorige week. Er bleef aan de slachthuizen op het einde van deze week zeer weinig on verkocht. De aanvoer van vette en nuchtere kal- i veren was in het algemeen matig en de I handel enigszins uiteenlopend. Expor teurs namen enige reserve en kochten „mondjesmaat", met het gevolg een wat flauwere afloop voor de minder goede kwaliteit. Een best kalf bracht echter nog gemakkelijk f.3.- per kg levend gewicht op. De matige klasse gemiddeld f. 2,40 f. 2,50, in de mindere soorten aflopende naar f.2.-. Nuchtere kalveren konden van f. 1,30 tot f.1,70 per kg opbrengen. Voor het wolvee als schapen voor de slacht was een bevredigende koop lust en trokken de prijzen iets aan. Ex porteurs waren nogal in concurrentie, al ging het met klagen over slechte winsten gepaard! Desondanks werd alles opge nomen. De varkensmarkt toonde een zeer vast beeld. Zelfs zware varkens met dik spek gingen er zeer graag in. Notering f 1.87- f. 1,96 per kg naar gelang van de kwali teit. Zeugen werden ook vlot verkocht tegen f. 1,66—f. 1,76 per kg levend ge wicht. De paardemarkt had een goed prijs houdend verloop. De Expo sluit zondagnacht Van de zijde van de Nederlandse Spoorwegen wordt medegedeeld, dat er morgen, zondag 19 oktober, op de laatste dag van de Expo nog een aantal treinen in speciaal Expo-arrangement zal rij den. De wereldtentoonstelling sluit die dag des nachts om 2.00 uur en dus niet, zoals een foutief bericht luidde, zondag middag. Sneeuw in Europa Tekenen van de komende winter wor den gemeld uit de Alpenlanden van Midden-Europa waar zware sneeuwval cm. sneeuw gevallen, waardoor auto's die is voorgekomen n de bergen. Op de van Italië naar Zwitserland wilden gaan, paswegen in lu oosten van Stiermar- moesten terugkeren. Voorts is sneeuw ken in Oostc .j jk is dertig cm. sneeuw gevallen in berggebieden in Noord gevallen en in vele delen van de pro- Bohemen (Tsjecho-Slowakijei, Zuid- vincie Tirol is het wegverkeer moeilyk. Polen, het Zwarte Woud en delen van In door- Op de grote Sint-Bernardpas is veertig I de Harz. Kardinaal Constantini in Rome overleden De 82-jarige kardinaal Celso Con stantini, een lid van de curie, de cen trale regering van de R.-K. Kerk, waar van hij „kanselier" was, is gisteravond in een Romeins ziekenhuis tengevolge van een hartaanval overleden. Door de dood van kardinaal Constantini is het college van kardinalen tot 54 leden 17 Italianen en 37 anderen geslonken. ze verga derden weer, deïotograjew.evi Na tuurvrienden-inleiden CV- Coop.Vrouwertborid de vnonstneerde brood be - «qqmggerechten - -1 - in leidse SUdsraal L km Wen „Die jeWres- zeiten'door Cow ftmore Mg.TuinbouwPlant - kunde kwam prettig bijeen —O Hoofdstad Operette kwam naar Leiden meU Hmen im JA takt".. <WO in Voorschoten speelt Masker".Het neisja {wet het leeuwen jong-.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9