Prof. dr. A. Schaberg inaugureerde onder zeer grote belangstelling Tweede hoogleraar in de ziektekundige ontleedkunde N.Z.H. vierde feest Zwei Herzen in Üreiviertcltakf' Sportstichting Leiden hield contactavond met bestuurders ÉATERDAO 18 OKTOBER 1898 Gistermiddag aanvaardde prof. dr. A. Schaberg het ajnbt van ge woon hoogleraar in de algemene en bijzondere ziektekundige ontleed kunde aan de Leidse Universiteit met een oratie in het Groot Auditorium over „Het sociale gedrag van goedaardige en kwaad aardige cellen". Prof. Schaberg stelde hierin, dat dank zij de weefselkweek in de laatste decennia een beter inzicht verkregen is in het vermogen van cellen, zich te verplaatsen en de eigenschap tot onderling herkennen, door combinatie waarvan zowel de snelle groepsgroei van kwaad aardige cellen als hun uitzaaiing zouden kunnen worden verklaard. Voortzetting van deze onderzoekingen kan leiden tot exactere gegevens, die van groot belang zijn voor een beter begrip van vele pathologische processen. Prof. Schaberg aanvaardde met deze oratie een nieuwe leerstoel die het belang van de fundamentele research ook voor de medische wetenschap accentueert. Prof. dr. P. J. Gaillard (links), die door de nieuwe hoogleraar als leer meester dank werd gezegd in zijn oratie, wenst prof. Schaberg en diens echtgenote geluk na zijn ambtsaanvaarding. (Foto L.D./Van Vliet) Sociaal gedrag Het wat prof. Schaberg noemde „so ciale gedrag" van goedaardige en kwaad aardige cellen schetste hij tenslotte als een nog nauwelijks betreden terrein binnen de cel-biologie en de cel-patho- logie. Verdere bestudering daarvan kan veel by dragen tot een beter begrip van verschillende pathologische processen en wel speciaal, dat van de abnormale kwaadaardige groei. Vrucht van de weefselkweek In zijn oratie behandelde prof. Scha berg enige aspecten van de selectieve associatie van cellen binnen het levende organisme en de betekenis daarvan voor de abnormale groei van kwaadaardige gezwellen. Selectieve groepsvorming vereist, aldus prof. Schaberg, onder meer het vermo gen zich te kunnen verplaatsen en de eigenschap elkaar te kunnen herkennen. De klassieke weefselleer heeft de grote meerderheid van cellen steeds als onbe weeglijk beschouwd, maar later, toen de cellen in hun levende staat bestudeerd konden worden dank zij de ontwikkeling van de weefselkweek, heeft men de on juistheid van dit standpunt ingezien. Het is dank zij vernuftige proeven ko men vast te staan, dat cellen zich onder bepaalde omstandigheden kunnen voort bewegen volgens een eigen bewegingspa troon. Aangetoond is, dat zij niet „zwem men" maar een vaste ondergrond voor deze beweging nodig hebben. Voorts zijn er proeven genomen, die suggereren, dat cellen een zeker onderling herkennings vermogen hebben als andere voorwaarde voor selectieve groepsvorming. De ver klaringen van dit vermogen zijn nog hy pothetisch, aangezien zij op slechts en kele exacte waarnemingen berusten. Het heeft geen zin de cel in dit op zicht een zekere „persoonlijkheid" toe te kennen. Experimenteel kan dit vraag stuk slechts benaderd worden door studie van de invloeden op de bewegingsrich ting door veranderingen in cel of om geving. Dank zy de weefselkweek is het vermoeden gerechtvaardigd, dat de on dergrond, waarover cellen zich ver plaatsen, van invloed is op de bewe gingsrichting. Deze contactgeleiding kan min of meer specifiek zyn. Niet alleen de bewegingsrichting en snelheid kun nen hierdoor worden gestimuleerd, ook, blijkens andere proeven, de remming in beweging. Groei en uitzaaiing Het is een bekend verschijnsel, dat kwaadaardige gezwellen zich in korte tijd snel kunnen uitbreiden en ook tot uit zaaiingen elders in het lichaam kunnen leiden. Na iets verteld te hebben over de groeiprocessen en uitzaaiingsverschijnse len van kwaadaardige gezwellen aan de hand van proeven met gekweekte weef sels, constateerde prof. Schaberg, dat blijkens die proeven de onderlinge affi niteit tussen cellen van een kwaadaar dig type minder is dan tussen goedaar- „Ons Grunnegeriaand" „Ons Grunnegeriaand" hield gisteren in de Jacobazaal van Den Burcht haar algemene vergadering. In zijn openings woord kon de voorzitter, de heer H. A. Vriend, mededelen dat de onlangs in gestelde commissie van bijstand in haar korte bestaan reeds 5 nieuwe leden had weten te winnen. De notulen van de vorige algemene vergadering en het jaarverslag van de secretaris werden onveranderd goedge keurd. Mevr. De Jonge bracht namens de kascommissie verslag uit. De penning meester kon mededelen, dat er een ba tig saldo was van f. 214.87. In de nieu we kascommissie werden benoemd de dames Nanning, Knorringa en de heer Smit. De aftredende bestuursleden me vrouw Oosterhof en de heren Broesder en Enzerink werden herkozen. De heer Vriend bracht vervolgens ver slag uit van de algemene vergadering van 't Grunneger Genootschap. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. Na dit officiële gedeelte werd de avond verder opgeluisterd door „Ons Laid" en door de heer Holvast, die eni ge films vertoonde waarin wij de won deren der techniek konden zien (de werken van Kaprun) maar tevens kon den genieten van het schone Oosten rijkse land. Jubilarissen gehuldigd In de Stadsgehoorzaal wa« het gister avond al vrolijkheid wat de klok sloeg. Op bijzondere feestelijke wijze werden daar nl. enkele jubilarissen van de Noord Zuid Hollandse Vervoer Mij. gehuldigd. Het betrof ditmaal de hoofdcontroleur J. J Leemans uit Leiden en de chauf feur C. M. Ruigrok uit Noordwyk. Heeft de heer Leemans reeds veertig jaar lang zijn beste krachten aan het bedrijf ge geven, het Noordwijkse personeelslid vierde er zijn zilveren jubileum. Onder het spelen van de jubileumimars de NZH Harmoniekapel stond onder leiding van de heer P. Baart werden de ere gasten van deze avond de zaal binnen geleid. Onder de vele aanwezige de grote zaal was tot in de uiterste hoeken bezet bevonden zich de directeur van de NZHVM, de heer J. J. Jurrissen en de oud-commissaris van politie, de heer R. J Meijer. Nadat de harmóniekapel een gevarieerd programma van marsen en walsen had afgewerkt betrad de voor zitter van de feestcommissie, de heer A. Hollinga, het podium om allen hartelijk welkom te heten. De heer A. Ookeloen, dto Toond-btar van het Jubileumfonds ls wenste even later de jubilarissen veel plezier toe op „hun" feestavond. Hij maakte tevens van de gelegenheid ge bruik om met een enkel woord het over lijden van de heer D. A. E. Immink, oud-secretaris van de maatschappij, die zulk een groot aandeel heeft gehad in het tot stand komen van het jubileum fonds, te herdenken. Vervolgens werden de twee jubilarissen toegesproken door hun directeur, die zijn erken telijkheid betuigde voor de verdiensten van beide personeelsleden. Hü hoopte, dat zij nog vele jaren bü de maatschappij werkzaam zullen blijven. Na dit min of meer officiële gedeelte werd een begin gemaakt met de cabaret revue „Cook- tailklanken". Behalve de conferencier en liedjeszanger Willy Rex werkten aan het programma mede de pianist en ballon- nengoochelaar Dick Harris, de Jongleur joe Andy, de acrobate Mary Matonel en de drie Jacksons accordeonisten. Hoogtepunt van de avond was het op treden van de televisie-parodist Bueno de Mesqui'ta. Zijn prestaties dwongen te recht ieders bewondering af. Deze ge zellige avond werd besloten met een bal onder leiding van de heer J. Alphe- naar, met medewerking van Cor Vin- courts's dansorkest. Hoofdstad-Operette veroverde vele Leidse harten Voor een uitverkochte Schouwburg pre- Operette zijn pappenheimers dóór en senteerde de Hoofdstadoperette (voort zetting van de voormalige Fritz Hirsch Operette) een cavalcade van Robert Stolz melodieën, samengebracht onder de titel: „Zwei Herzen in Dreiviertel- takt". Na de oratie, die met de gebruikelijke toespraken werd besloten, vond een on gebruikelijk drukbezochte receptie plaats in de verjongde en gemoderniseerde ont- vangstzaal van de Academie. Deze en vorige week bleek duidelijk, hoezeer deze vernieuwing beantwoordde aan een drin- l gende eis. dige cellen, en dat kwaadaardige cellen niet in hun verplaatsing en vermeerde ringsrichting worden geremd door con tact met goedaardige cellen, die deze remming onderling wel kunnen vertonen. De affinitieye relaties tussen de cellen zouden dus bepaald kunnen worden door het al of niet passen van een bepaalde cel of celgroen in een bepaalde omge ving. Een bestaande affiniteit van een bepaalde cel ten opzichte van zijn om- geving kan zich dus wijzigen door veran- B denis was de belangstelling SSSKJJS H. "T™15,1'do,or, ver" oor een inaugurele oratie gis- anderingen in die cel. In dat laatste ge- - - - - - v dóór kent: zy geeft het publiek waar het om vraagt, maardan in een uiterst goed verzorgde en onbekrompen uitvoering. Een goed bezet orkestje on der de pittige leiding van zyn dirigent Wilhelm Rettisch, liet de bekende schlagers alle recht wedervaren. Het dames-solistenkwartet en heren dito waren beide van uitstekend gehalte, de décors van Karei Bruckman deden het goed en de Weense kostuums zagen er fris en smaakvol uit. Lizzi Schöffmann, die als gast optrad in de rol van Annerl, heeft met haar fraai geluid en juiste spelopvatting veel succes geoogst, evenals Rosy Parrish als Prinses Salomé; Claire Clairy was een grappige bloemenverkoopster. Jan Handerson beschikt over goede stern- middelen, maar wist Prins Rudolf, vooral in het derde bedrijf, niet van sentimentaliteit vrij te houden. Otto Aurich voerde niet alleen de regie, maar als Graaf Boby tevens het lachgrage publiek met een schier onuitputtelijke hoeveelheid grollen en grappen. Hij werd hierin naarstig terzijde gestaan, zo niet voorbij gestreefd door Fritz Steiner als de huurkoetsier Dominik Gruber, die overigens in het derde bedrijf plotseling óók de sentimentele kant uit ging. Her- 1 man Valsner als de Hofraad en Walter I Fem als één van zijn klerken bestonden i het figuren te scheppen zó dwaas als zy I alleen maar in een operette kunnen zijn. B. H. Advertentie Groot" te klein Voor het eerst in de geschie- val kan men het zó zien, dat kwaadaar dig veranderde cellen niet meer in hun omgeving passen. Daarbij zou hun tole- ïantie ten opzichte van een andere om geving kunnen toenemen, zodat infil tratie in andere celgroepen wordt bevor derd. Werking der cel-affiniteit Uiteraard is een infiltratie van kwaad aardige cellen in hun omgeving niet al leen afhankelijk van een zich aldus wij zigende affiniteit, maar het ziet er wel naar uit, dat deze factor een zeer be langrijke invloed heeft. Prof. Schaberg toonde een en ander nader aan met een i summiere weergave van de resultaten van belangwekkende proeven. HU sprak het vermoeden uit, dat met de weefselkweek als hulpmiddel op nauwkeurige wijze kan worden nage- termiddag bij de ambtsaan-1 J vaarding van prof. Schaberg I Medische Dienst Wassenaar Dokter Ten Cate (voor Wassenaar-Noord) en dokter De Neef (voor Wassenaar-Zuid). Leiderdorp Dokter E. J. Hoefman, Hoofdstraat 40, tel. 90070. Oegstgeest Dokter F. W. N. en J. B. Hugenholtz, tel. 20390. Voorschoten Dokter Tonino. Voor straat 23, telef. 2493; voor wijkverpleeg ster: Gezondheidscentrum, tel. 2177. RAADSAGENDA De raad van Oegstgeest komt op woensdag 22 oktober te 19.30 uur in rie raadzaal bijeen ter behandeling van o.m. de volgende punten: Aangaan van een geldlening, groot f. 500.000.ver huren van grond, gelegen achter de per celen Rijnzichtweg 3, 5, 7 en 9; wijzi ging van de gemeenschappelijke rege ling inzake de schoolartsendienst; goed keuring van de rekening van de ge meentelijke commissie voor maatschap pelijke zorg, over het jaar 1957; goed keuring van de rekening van het Hei lige Geest Armbestuur over het jaar 1957; loting van twee afdelingen uit de raad voor het onderzoek van de begro tingen. dat een dergelijke belangstel- 83 ling niet waardig kan worden H gehonoreerd. Ifl Eens te meer blijken de woor- H den van de vorige rector mag- a gaan, of onderlinge cel-affinl'.eiten het llificilS prof. dr. S. E. de Joiigh tol ontwikkeling komen van uitzaaiin- juist, dat het Groot Auditorium g-en - vaiL kwaadaardige cellen bein- H ten onrechte deze naam draagt. I zo groot, dat als extra ruimte B ook de filmzaal van de Acade- B mie in gebruik moest worden genomen. Daar konden nog zeer vele belangstellenden de voor- dracht van prof. Schaberg aan- B horen via een geluidsinstallatie. 0 Vorige week werd bijna tot I °P een, wereldreis gestuurd, 0 deze noodmaatreael ciDprnpnnrm 1®^'" duren. Vóór hy ve aeze nooamaazi egei overgegaan h j d stalhouderij Van Gruber af- m ?6u ma^u/elf oratie van i scheid nemen van Annerl. prof. Hoender daal. i yan acht uur tot half twaalf worden Z Het is verheugend, dat bij 0 j wij bedolven onder de romantiek en de ambtsaanvaardingen een grote stampvolle Schouwburg logenstraft met belangstelling als deze bestaat, 0 I klem de mening dat de romantiek, zelfs doch het is betreurenswaardig, j Josi^sfnUiMntaHteit, Lizzy Schöffmann en Jan Hander son in een van hun scènes. Het verhaal speelt zich af in Wenen, omstreeks 1900. Prins Rudolf, tegen zijn zin verloofd met Prinses Salomé, wier gevoelens te zijnen opzichte even koel zijn, ontmoet streng incognito als luite nant Rohrbacker, op een nachtelijk bal Annerl, een meisje uit het volk, de dochter van de huurkoetsier Dominik Gruber, waarop hij smoorlijk verliefd wordt. Zij dansen samen en in haar ontluikt de eerste liefdeDe Prins en Prinses verbreken hun verloving. Dan grijpt het Hof in, Prins Rudolf wordt, om aan alle illusies een eind te maken, op een wereldreis gestuurd, die twee jaar zal duren. Vóór hij vertrekt komt DE SPECIAALZAAK in KANTOORMACHINES Alie bekende merken KOFFERMACHINES, reeds vanaf f249.50 Gemakkelijke betalingsvoorwaarden, van f 15.05 af per maand. vloeden. Tot nu toe gedane waarne- Cl mingen wijzen in die richting. HISIIIIIIIIIH1IIHIIII Zeer vruchtbare gedaehtenivisseling Eerste vertoning van Sportstichtingfilm De commissie, die door de Sport stichting Leiden in het leven is ge roepen om bepaalde aspecten van het verenigingsleven en problemen van de leiding door deskundigen te doen be lichten, had gisteravond de heer J. P. Krop, docent aan het Bureau voor Groepspsychologie te Amsterdam be reid gevonden in café-restaurant „Zo- merzorg" een inleiding te houden. Tevoren had de Sportstichting bij de bestuurders van alle sportverenigingen een enquête gehouden om te weten te komen, welke onderwerpen hun hett naaste aan het hart lagen. Hoewel uiter-1 aard veel onderwerpen naar voren wa-1 ren gekomen, lag de nadruk wel op de I vraag„Hoe kunnen wij de teamgeest bevorderen?". De heer Krop begon de ruim honderd aanwezige sportbestuur- j ders en -leiders de grenzen voor te hou- j den, waarbinnen de gezonde teamgeest gevonden moet worden. Chauvinisme en baldadigheid zijn vaak ook uitingen van teamgeest, maar vanzelfsprekend ver keerde. Toen de heer Krop zo de gren zen had afgebakend, verdeelde hij de vergadering in een aantal groepjes, die drie kwartier de tijd kregen om over dit onderwerp te discussiëren. Doordat in vele gevallen allerlei sporten aan één tafeltje terecht waren gekomen, werd het een vaak zeer vruchtbare gedachte wisseling, hetgeen ook bleek uit de lange waslijst van gedachten, dië na afloop naar voren werd gebracht en door de heer Krop tot enkele hoofdpunten werd samengebundeld. Maar voor alles wees de inleider erop, dat men met mensen te doen heeft .mensen, die gevoeliger zijn voor een goedkeuring dan voor voortdurende kritiek en in die geest moet een oplossing voor alle problemen gevonden worden. De geanimeerde gesprekken hadden dermate stimulerend gewerkt, dat later waarop de problemen uitvoerig van alle zyden zullen worden belicht, hetgeen nog sterk bevorderd wordt door het feit, dat vrijwel alle takken van sport hierbij vertegenwoordigd zyn. Het verslag van deze besprekingen zal dan ter kennis worden gebracht van andere bestuur ders. Voorts ging op deze avond de pre mière van een kleurenfilmpje, dat ge maakt is in opdracht van de Leidse Sportstichting en dat in hoofdzaak bedoeld is om een indruk te geven van het vele werk en de hoge kosten, die gemoeid zijn met het onderhoud der sportvelden. Het ligt in het voor nemen deze film, die bij haar eerste vertoning gisteravond veel bijval oogstte, aan verenigingen ter beschik king te stellen opdat de sportbeoefe naren nog beter zullen begrijpen hoe kostbaar de hun toevertrouwde velden wel zyn. Mej. M. A. A. H. Schreurs NEEMT ALS DIRECTRICE AFSCHEID VAN R.-K. HUISHOUDSCHOOL In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal mej. M. A. A. H. Schreurs, directrice van de R.-K. Huishoud- en Industrieschool aan het Galgewater, 1 november a.s. deze school verlaten. Onder leiding van mej. Schreurs, die sinds 1946 aan het hoofd van deze school staat, werden tal van vernieuwingen van dit onderwijs voerd. Bovendien legde zij de basis voor een nog te bouwen tweede R.-K. Huis houdschool Bestuur, leerkrachten en leerlingen zullen zaterdag 25 oktober afscheid van haar nemen. In de middaguren van tijdsbestek geen gunstige voedingsbodem I meer zou vinden. Van die zyde bezien moet men tot de erkenning komen dat de Hoofdstad ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand. ex. Ned. Recht de heren G. F. Pieters "Den Haag), B. s'Jacob (Wassenaar), M. van Aerssen Beijeren van Voshol (Den Haag), J. G. A. Molenaar (Almelo), H. Hillebrand (Den Haag), J. R. Schaafsma (Nuenen). F. van den Ban (R'dam), T. van Dorp (Hilversum), J. H. A. D. M. Linders (Noordwijkerhout) en R. H. Maathuis (R'dam); Kand. ex. Franse taal- en let terkunde de neer J. J. van Overeem (Eindhoven): doet. ex. Franse taal- en letterkunde de heer J. C. M. Beijersber- gen (Hillegom). DIEFSTAL BIJ GEM. VOLKSCREDIETBANK Dezer dagen werd bij de Gemeente lijke Volksoredietbank een kastekort van f. 245 ontdekt. Een door de politie ingesteld onderzoek leidde tot aanhou ding van een 27-jarige Leidse fabrieks arbeider, die tydens een korte afwezig heid van de kasbediende kans had ge zien een greep uit zijn kas te doen. LEGER-DES-HEILS-COMPONIST BEZOEKT LEIDEN. Zondag a.s. zullen de samenkomsten van het Leger des Heils hier ter stede staan onder leiding van brigadier en mevr. G. ClaeijsVan Lith. Het leven dezer beide officieren is met de dienst van het Leger zeer nauw ver weven. De erdiensten van het Leger des Heils zullen nog tot in lengte van jaren van deze creatieve levens getuigen. Immers van vele tientallen bekende liederen en koren, in het Leger gezon gen, schreef mevr. Nelly ClaeijsVan Lith de tekst, terwijl talloze melodieën uit de liederenbundel van het Leger werden gecomponeerd door brigadier G. Claeijs. Ook by de door hen geleide meetings komen hun bijzondere gaven naar voren. De samennkomsten zullen morgen te 10 uur voorm. en half 8 nam. aanvangen. 3 tot 4.30 uur van die dag vindt in zich een twintigtal personen opgaf om het internaat van de school, Noord- tezamen enkele praatavonden te houden, einde 50, een afscheidsreceptie plaats. Lezers schrijven BEHANDEL DE DIEREN MET ZACHTHEID Evenals enige tijd geleden een stad- van dit onderwijs inge-^ genoot, heb ook ik my dezer dagen ge- ergerd aan het wangedrag van enige Leidse orgeldraaiers, die zich niet ont zagen om het voor hun orgel gespannen paard te schoppen en met een stuk touw af te ranselen. In plaats van amusement verschaft dit orgel aldus alleen maar ergernis. Hoogachtend, GRIMMON, Leiderdorp. ra HAARLEMMERSTRAAT 164 1 OEGSTGEES1 Opening gereformeerde (vrijgemaakt) lagere school Op 3 november zal de school van de Stichting Gereformeerd (vrijgemaakt) Lager Onderwijs Rijnsburg en Omstre ken haar deuren openen. Aan dit eigen lijke begin zal een officiële openings avond vooraf gaan, die gehouden zal worden op 30 oktober in het gebouw „Irene" te Oegstgeest. Men heeft thans de beschikking over drie lokalen in de houten school te Oegstgeest, doch men doet pogingen een vierde lokaal te be machtigen. Twee mogelijkheden in Rynsburg konden niet verwezenlykt worden en thans heeft men een moge lijkheid in Oegstgeest op het oog. Het ontbreken van een vierde lokaal zal niet verhinderen dat het onderwijs aan alle leerjaren zal kunnen worden gegeven. Het vierde lokaal is wenselyk voor een gemakkelijker groepering der klassen. De naam van de school is wel gekozen, maar kan nog niet bekend gemaakt worden aangezien de nodige formalitei ten nog niet zijn vervuld. Oegstgeest Herv. Gem. Groene Kenk: 10.30 uur ds. G. F. Callenfoach. Pa/ulus- kerk: 10 uur prof. dr. G. C. v. Niftnk te A'diam; 7 uur ds. B: C Visser. H. Mors: 10 uur ds. B. C. Visser. Ver. v. Vriiz. Herv. W. de Zw.kerk: 10.30 uur ds. W. J. H. Hubeek. Geref. Kerk Mauritslaan: 10 en 5 uur prof. dr. H. Bergema te Baarn. Ger. Kerk (vrijgemaakt) W. de Zw.kerk: 8.30 uur ds. K. Brüning te Rijnsburg; 3 uur ds. W. G. de Vries te Leiden. Lening voor verbreding Warmonderweg In de raadsvergadering van woensdag a.s. zal de raad een lening met een looptijd van 25 jaren a 4% aan vaarden voor de financiering van de verbetering van de Warmonderweg. B. en W. merken op: het verheugt ons, dat dit belangrijke project thans voortgang kan vinden. Het ligt in het voornemen het werk op 11 november a.s. aan te besteden. Enige bewoners van de Rijnzichtweg mogen ter verfraaiing van het achter him woningen gelegen terrein een strook grond van de gemeente huren ter diepte van ca. 2.65 meter, onder bepaalde voorwaarden waarmee zij zich akkoord hebben verklaard en betaling van f. 1. per jaar. Er komt een nieuwe gemeenschappe lijke regeling inzake het geneeskundig schooltoezicht. Aan deze regeling doen mee de gemeenten Hillegom, Lisse, Sassenheim. Noordwijkerhout, Noord- wijk, Oegstgeest, Voorhout. Warmond en Rijnsburg. Er wordt een commissie ingesteld voor deze schoolartsendienst, welke gevestigd zal zijn te Hillegom. Voorts komen aan de orde de reke ningen van de Gemeentel. Commissie voor Maatschappelijke Zorg en die van het Heilige Geest Armbestuur. Er zal loting plaats vinden van twee afdelin LEIDERDORP De vrouw in het ambt In het gebouw Eikenlaan, sprak dr. G. Huls over het onderwerp „De vrouw in het ambt". Dat dit onderwerp zeer actueel is, bleek wel uit het grote aan tal dames, dat gekomen was om hier naar te luisteren. Dr. Huls beperkte zich tot enkele hoofdpunten, omdat dit onderwerp zo'n groot terrein bestrijkt. Allereerst zei dr. Huls. dat dit probleem niet nieuw is. Wel is deze zaak de laatste 15 jaar meer toegespitst. Verder is dit geen probleem voor Nederland alleen. De Reformed Church en de Presbyterian Church in Amerika hebben vorig jaar de vrouw in het ambt toegelaten. Ook is het pro bleem niet op te lossen door een paar losse bybelteksten, die dan uit hun ver band gehaald worden, en niet meer ge zien worden in de totaliteit van de Gods openbaring. Bij de schepping, aldus dr. Huls, heeft God man en vrouw in ge- lykwaardige positie naast elkaar ge schapen en beiden worden geroepen de gehele schepping te beheersen. Komende bij het Nieuwe Testament, zei spreker, dat Jezus' houding tegenover de vrouw zeer positief is geweest. Op allerlei wijzen laat Jezus toe, dat de vrouwen hem volgen, en op de Paasmorgen zei Hij tegen de vrouwen, dat zy moesten gaan vertellen dat Hy is opgestaan. Ook in de oude kerkgeschiedenis, vinden we tot in de 11e en 12e eeuw na Christus de vrouw als diaken. Moeten wy, aldus dr. Huls, nu vast houden aan een gegroeide traditie, die niet steunt op de by bel, of doen zoals de Here Jezus, die de vrouw weer stelde in haar opdracht. Gaan we van het standpunt uit dat èn man, èn vrouw beiden gelykwaardig zyn en ieder bij de schepping eigen gaven ontvangen heb ben; is dan de Kerk verantwoord, als zy zovele gaven ongebruikt laat? De Kerk in deae tyd, moet teruggrijpen naar het Nieuwe Testament, en beiden moeten gelegenheid hebben, op eigen manier de ambten te dienen. Na de pauze was er gelegenheid tot discussie. I ARJOS VERGADERDE. Gisteravond vergaderde de Anti-Revo lutionaire Jongeren Organisatie in het lokaal achter de Geref. Kerk. onder lei ding van de heer G. Dompeling. Inleider voor deze avond was de heer J. Verhoogt over het onderwerp „In dustrialisatie". Sprekende over de ge schiedenis onderscheidde de inleider drie tijdperken, n.l. het agrarische tijdperk, het handels-kapitalistische tijdperk en de industrialisatie. In deze tijdperken besprak hij de plaats van de wetenschap en techniek, mede ln verband met arbeid en gezin De betekenis van de godsdienst bleek vooral ln de eerste tydperken van pri- i mair belang. En nu, in het tijdperk van de industrialisatie zijn de godsdienst en de bybel niet meer de bepalende fac toren. Na de pauze werd er een politiek vragenspel in de vorm van hersengym nastiek gehouden. VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Leendert A., zn. van F. p. Bolle en G. van Beelen; Jacoba W dr va» W. L. Reedyk en J. Los; Alfonsus H zn. van P. W. Hooynmns en E. C. Groene- wegen. Ondertrouwd: A. Feenstra en W. van Tol; P. van Boheemen en T. E. v. d. Berg Getrouwd: G. H. Slegt en C. van Loon; O. A. Boer en A. Verloop. Overleden: Maria van den Berg. weduwe vam J. J. Snor, 75 Jr. WASSENAAR Beperking melkprodukfie De Vereniging van oud-leerlingen van landboaiiwonderwijsinrichtingen Wasse naar, Voorschoten en Omstreken heeft een discussie-avond in Huize Den Deyl uitgeschreven over de onderwerpen: a. indien het nodig is de melkproduktie te beperken, hoe kan dit dan het beste ge beuren, door verlaging van de melkprijs, verhoging van de prys van het kracht voer, vaststelling van een taxe per be drijf, uitbreiding van de mestery, uit breiding van de schapen- of varkens- of pluimveehouderij?; b. hoe komt het dat in onze streek 20 weinig belang stelling bestaat voor de stamboekfek- kerij van rundvee, varkens en schapen. Na de opening door voorzitter S. de Jong kwam de vergadering in samen vatting tot de navolgende conclusies. Geen beperking van de melkproduktie, in verband met de concurrentie in het 'buitenland en met het oog op de uit breiding van de bevolking. Verlaging van de melkprijs zal voor de producent aanleiding zyn om zijn produktie op te voeren ten einde toch aan het redelijke inkomen te komen waarop hy bij een lange werkweek en het te dragen risico recht heeft. Van verhoging van de prijs van het krachtvoer is voor verlaging van de produktie weinig heil te verwachten en zou ook tot verhoging van de melk prijs leiden. Vaststelling van een taxe is moeilijk uitvoerbaar, maar aanvaard baar onder voorbehoud van periodieke herziening. Twijfelachtig is of de mes tery op de duur rendabel zou zyn. Door uitbreiding met pluimvee mis schien, maar schapen, waarvoor het land ook geschikt moet zyn, zijn er al genoeg. Wat de tweede vraag betreft werd opgemerkt, dat de streek altijd aance- wezen was op de melkproduktie, waarby men bleef uit een soort traditie. Kosten, duur, nodige ervaring werden in het ge ding gebracht. De voorzitter merkte op. dat met een beetje zorg de kosten voor da schapen er zeker wel uitkomen, want er is vraag. Polio-inenting Voor kinderen ge boren in 1950 en 1951 zal een navacci- natie tegen kinderverlamming plaats vinden op woensdag 22 oktober a.s. van 34 uur in het raadhuis, waartoe de ouders, die indertyd bericht van gen uit de raad voor het onderzoek der I hindering zonden, zullen worden opge- begrotingen. roepen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7