Kerkgebouw met 600 zitplaatsen in liet Haagwegkwartier FILMS f25.- of f 15.- of f 10.- terug bij aankoop van een Philips platen- wisselaar van f159.-of f135.- PHILIPS Gereformeerd Leiden gaat kerken bouwen kijkcentrum met kerkzaal (350 plaatsen) in Leiden-noord Twee bekroonde films ,B>e rode ballon" en (We Jaargang Zaterdag 18 oktober 19S8 Tweede blad no. 29572 Vermoedelijk volgend jaar bouwen en in 1960 voor bestemming gereed Gereformeerd Leiden gaat kerken bouwen! Vermoedelijk reeds vol lend jaar bestek en tekeningen zijn gereed wordt, vrijwel lelijkertijd, een aanvang gemaakt met de bouw van een kerk in het iaagwegkwartier en van een wijkcentrum, met kerkzaal, in de onmid- lellijke omgeving van de Kooilaan en de Willem de Zwijgerlaan in ,eiden-Noord. Verwacht wordt, dat kerk en wijkcentrum in 1960 in jebruik kunnen worden genomen. Deze kerkenbouw is niet vreemd an een algemeen verschijnsel in de rote plaatsen van ons land: de ntvolking van de binnenstad. Er eeft - wij wezen daar reeds eerder p - een verplaatsing van de bevol- mg plaats van de binnenstad aar de stadsrand, terwijl de uit- eiding van de bevolking eveneens en plaats vindt in de buitenwijken. Dit schept voor diverse instellin- en, ondernemingen enz. het pro- leem, dat men met deze verplaat- ing moet meegaan, en dus ook tot rotere spreiding 't stedelijke grond- ebied moet komen. Met dit probleem wordt ook de erk geconfronteerd. Er moet voor lorden gezorgd, dat ook in de grote \\tbreidingen van de buitenwijken trkgebouwen verrijzen. Ook voor de Geref. Kerk van Leiden estond de noodzaak, voor haar leden in t buitenwijken wonende, kerkgebouwen stichten. Leiden ging zich uitbreiden drie richtingen, t.w.: naar het noor- en, naar het zuidwesten (Haagweg- wartier) en naar het westen (Mors- rartier). Houden wij even de situatie, Hals deze tot 1954 was in het oog, dan eschikte de Geref. Kerk over drie kerk- ebouwen, t.w.de Oude Vestkerk (Oude 133)450 zitplaatsen; de Heeren- racht'kerk (H'gracht 68)600 zit- laatsen) en de Zuiderkerk Lammen- diansweg 9)1280 zitplaatsen, samen 2250 zitplaatsen. De Oude Vestkerk en de Heeren- ■achtkerk waren oude voor restauratie aanmerking komende kerkgebouwen, e waren beide gelegen in de oude bin- enstad, niet ver van elkaar verwijderd. )e Zuiderkerk ligt aan de zuidelijke and van het stadscentrum. Voor de stadsuitbreiding in het zui- en en het zuidwesten stonden zowel de ed. Herv. Kerk als de Geref. Kerk voor noodzaak om voor kerkgebouwen zorg dragen. Deze situatie leidde tot de overeen- >mst tussen beide kerkgenootschappen, in één nieuwe stadswijk een kerk te ::wen, met wederzijds recht van mede- ■bruik. Als gevolg van deze overeenkomst zou- ?n de Hei-vormden een kerk 'bouwen in ;t Morskwartier (de Maranathakerk) Gereformeerden namen het Haag- sgkwartier voor hun rekening. De Ma ma thakerk werd in gebruik genomen in ovember 1954, de bouw in het Haag- egikwartier kon tot op heden nog niet er hand worden genomen. Inmiddels werd van de twee oude erkgebouwen in de binnenstad de lude Vestkerk gerestaureerd (kosten 100.000,terwijl de Heerengraoht- erk werd verkocht aan de Geref. Kerk vrijgemaakt) In de bouwplannen voor het Haag- egkwartier en Leiden noord is thans te- ening gekomen. Kerk in Haagwegkwartier Voor het Haagwegkwartier heeft het Jchitectenbureau Nielsen, Spruyt en fan der Kuilen te Amsterdam een kerk- tbouw ontworpen. Dit gebouw zal ver- jzen in de onmiddellijke omgeving van e af te breken molen bij de Mont- omerystraat en zal plaats bieden aan 00 personen. Als bijgebouw is ontworpen een kos- erswoning met vier vergaderzalen (ker- eraadskamer, zaal voor jeugdwerk, ca- echisatiekamer en vergaderkamer). Als erbinding tussen de kerkzaal en het Ijgebouw fungeert een hal, die op haar eurt geschikt is voor grotere bijeenkom- an worden verkregen. De kosten van dit ebouw worden exclusief grond en orgel Wlopig geraamd op f. 400.000,— Wijkcentrum in Noord Voor Leiden-Noord heeft het Archi- tctenbureau Kraan en van Nieuwkoop te Oegstgeest een wijkcentrum geprojec teerd. dat een kerkzaal (350 zitplaatsen) een kosterswoning en drie vergaderzalen omvat. betaling van rente en aflossing verzekerd is. In het verleden werden reeds diverse kleinere acties gevoerd voor het keik- bouwfonds. Ook werd er regelmatig in de kerken gecollecteerd. Aangezien ech ter de restauratie van de Oude Vesrtkerk grotendeels uit dit fonds is gefinan cierd. is versterking van dit fonds drin gend!'gewenst. Na realisering van de onderhavige bouwplannen kan de Gereformeerde Kerk te Leiden d<us beschikken over de volgende kerkgebouwen: in Noord een nieuwe kerk 350 zitplaatsen; in oude binnen stad de gerestaureerde Oude- Vestkerk 450 zitplaatsen; in Zuid de Zuiderkerk 1200 zitplaatsen; in Zuidwest een nieuwe kerk 600 zitplaatsen en in de Mors (medegebruik Maranathakerk) 500 zitplaatsen. Hierdoor komt men straks op een totaal van 3100 zitplaat sen. Nog meer wensen Hiermede is nog niet aan alle wensen voldaan. Zo wordt in deze kring voor het Morskwartier zeer sterk de behoefte gevoeld aan een wijkcentrum. De te verwachten stadsuitbreiding in deze richting dwingt nu reeds tot het stich ten van een wijkcentrum over te gaan. De kerkzaal zal worden voorzien van een podium, waarop de kansel. Deze kansel kan worden verwijderd, waardoor een grote zaal voor diverse bijeenkomsten kon worden verkregen. De kosten van dit wijkcentrum worden geraamd op f. 200.000,eveneens exclusief grond en orgel. Voor de financiering van deze plannen is een financiële actie ontworpen. Deze actie heeft een tweeledig doel, t.w. a.: het bijeenbrengen van een zo groot mo gelijk bouwkapitaal, door middel van extra giften, ineens of in termijnen; b.: het opvoeren van de gewone vaste vrij willige bijdragen tot een zodanig peil, dat ook voor het nog te lenen bedrag de Een tekening van het in de on middellijke omgeving van de Wil lem de Zwijgerlaan te bouwen vsijkcentrum. In verband met deze voorgenomen bouw worden resp. dinsdag 21 oktober in de hal van de Herv. school aan de Boshui - zerkade, woensdag 22 oktober in de Oude Vestkerk en donderdag 23 oktober in de Zuiderkerk de gemeentevergade ringen gehouden, waarin de Commissie van Beheer der Geref. Kerk een uiteen zetting van de plannen en 'te voeren financiële actie zal geven. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris W. S. Jongsma te Leiden, de percelen Jan vos- se ns teeg 46, 46a, 48 en 48a en Veste- straat 152, resp. in bod: f. 13.200 en f. 4.700 zijn niet verkocht. Ten overstaan van notaris A. H. Doyer te Leiden: woonhuis met afz. bovenwoning Nieuwsteeg 16, hoek Zon neveldstraat la in bod: f. 6.100, koper: J. C. Uylenbroek te Leiden, q.q. voor: f. 6.103. Ten overstaan van de notarissen J. A. Dil te Zoeterwoude en E. Bruins en A. H. Bessem te 's-Gravenhage: de villa met erf en tuin genaamd .Jlijnwilg" te Leiderdorp, Hoofdstraat 59 in bod: f. 24.400, koper: H. D. van Weizen te Lelden, q.q. voor: f. 41.400. Intrede ds J. H. de Boer ALS LEIDS GEREFORMEERD PREDIKANT Ds. J. H. de Boer, die ruim drie jaar de Geref. Kerk van Middelburg als predikant heeft gediend, zal morgen avond om half acht In de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg zijn intrede doen als Leids gereformeerd predikant. De nieuwe predikant, die 43 jaar is, zal in de morgengodsdienstoefening beves tigd worden door prof. dr. K. Dijk. Morgen oogstdienst in Pieterskerk De oogstdienst, reeds zovele jaren in het midden der Leidse hervormde ge meente een dienst van dankbaarheid en vreugde, zal morgenochtend in de Pieterskerk plaatsvinden. Dr. P. J. Schoonheim, die in deze dienst zal voorgaan, zal spreken over „De zieken, onze gaven, ons gebod". Na afloop van deze dienst zal „een groet der kerk" aan zieken en ouden van dagen worden rond gebracht. BREESTRAAT-ASPECT VERANDERDE Het aspect van de Breestraat is in de laatste kwarteeuw nog al eens veran derd. Hotel Levedag, Sociëteit Amicltia, „Victoria" en .Suisse", om niet t>e spre ken van de vele particuliere huizen, zijn van de Breestraat verdwenen. Deze straat, met uitzondering van Post- en Belastingskantoor, is winkelstraat ge worden. Het is de firma Lampe (Bree straat 161), die dit aspect vandaag opnieuw onderstreepte. Op de plaats waar eens de firma Loeb was gevestigd kwam in 1951 de firma Lampe. Thans, 7 jaar later, heeft deze firma het win kelstraat-aspect nog eens op spectacu laire wijze geaccentueerd door een aan merkelijke uitbreiding van de etalage ruimte, waardoor deze is verviervoudigd en bovendien een wandelgalerij ont stond. Een Leidenaar, die 50 jaar geleden zijn geboortestad heeft verlaten en er nu zou terugkeren, zou zijn Breestraat nauwelijks herkennen! RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN Het najaarsprogramma in bovenge noemd museum omvat de navolgende archeologische lezingen: 28 oktober dr. A. Klasens „De Nederlandse opgravingen in Egypte (Aboe-Roash 1958)"; 11 no vember Madame G. Faider (Mariemont) „Le site sacré gallo-romain de Fontaine- Valmont"; 25 november: dr. J. H. C. Kern „Griekse plastische vazen" en 9 december: dr. W. C. Braat „Het dage lijks leven in de ijstijd". (Advertentie) In het hart van St.-Pauli Hans Albers als kapitein aan de Reeperbahn Luxor Dat de Duitse filmindustrie allang voor, maar zeker ook na de oor log tot heel wat anders in staat is dan het genre, waartoe deze film met Hans Albers in de hoofdrol behoort, heeft zij overvloedig bewezen Toch zal menige bioscoopbezoeker zijn hart ophalen aan dit soort amusement, dat doorspekt is van „Gemütlicbkeit"waarin voorts hard geschreeuwd wordt, maar ook de sentimentele sfeer ruimschoots haar portie krijgt, waarin men een kijkje krijgt op de ruime havens van Hamburg, maar ook om de hoek mag kijken in de zwoele nachtlokalen, waar de „sex" een belangrijke rol speelt. Men ziet het: deze film geeft „elck wat wils", maar een samenhangend geheel is het niet ge worden. Albers speelt de rol van de kapitein, die na zijn pensionering het café van zijn vader heeft overgenomen, maar daar geen kans ziet goede zaken te maken met veel flair, al kunnen wij ons niet aan de indruk onttrekken, dat het oude vuur wel wat kunstmatig weer aangeblazen wordt. VAN DEZE WEEK I „Blanke lading uit Parijs" Spannend detectiveverhaal Trianon Deze film is op geen stuk- I ken na zo sensationeel als de titel zou doen verwachten. Integendeel, het is een doodgewoon en niet eens erg origineel deteotivevenhaaltje. De journalistiek is voor filmscenario- j schrijvers een erg handig vak, je kunt er van alles aan ophangen. Zo ook deze geschiedenis Een journalist wordt aan gereden door een auto: op slag dood. „Een ongeluk" zegt de politie, maar een beginnend vrouwelijk slachtoffer gelooft daar niet in. Ze weet, dat de man iets op het spoor was, maar niet wat. De j politie beschuldigt haar van teveel fan tasie en daar het meisje graag eens de 1 aandacht op zich wil doen vestigen, be- I sluit zijzelf het onderzoek ter hand te j nemen en zo mogelijk de stof te vind'en voor een boeiende reportage. Het gaat allemaal erg gemakkelijk, zonder enige moeite komt zij tussen de bende terecht, die zich volgens de Een maquette van de in het Haag wegkwartier te bouwen Geref. Kerk waarvan de Leidse Hervormde Ge meente mede oebruik zal maken. afgeluisterde gesprekken bezig houdt met .handel in blanke slavinnen". Gelukkig maar, dat de niets ontziende schurken, die zich met dit laaghartig j bedrijf bezighouden en waarlijk niet voor een moord meer of minder terug deinzen, nogal aarzelend optreden, wan- I neer het de mooie Franpoise Amoul be- treft. Daardoor kan zij het gelukkige i eind halen. Maar dat zij zover zou ko- I men wist men overigens al bij de eerste I meters celluloid. Men heeft het inmiddels wel bemerkt, bijster origineel is het gegeven niet. Maar het is de verdienste van regisseur Georges Lacomibe, dat hij steeds de juite toon voor een dergelijke geschiede nis weet te treffen een suggestieve sfeer j schept en de spanning soms tot het uiterste weet op te voeren en op dat niveau kan handhaven. Vooral daar- door is deze rolprent in zijn genre nog j zeer verdienstelijk geworden en de lief- i hebbers van een enerverende avonturen- j beeldroman kunnen deze week aan de Breestraat goed terecht „Stoottroepen in de aanval' Boeiend oorlogsverhaal Lido Alweer een oorlogsfilm Anno 1958. dertien jaar dus na het einde van de tweede wereldbrand worden we nog steeds overgoten door rolprenten, die de herinnering aan deze verschrikkin- gen wel zeer levendig houden. Zal er ooit een einde komen aan deze rage? Men begint er bijna aan te twijfelen, steeds weer worden er nieuwe gemaakt. Wat ons betreft, ook van het goede kan men teveel krijgen Hetgeen echter niet wegneemt, dat het op ziohzelf voortreffelijke films kunnen zijn. Men kan zich hiervan over tuigen in Lido. In 1942 weet majoor William Darby de toestemming los te peuteren om een nieuw onderdeel te formeren, de „Ran gers", naar het voorbeeld van de be faamde Britse commando's. De Amerikanen, die het „voorrecht' hebben te behoren tot deze stoottroepen worden getraind en gehard tot felle, strenggedisciplineerde en keiharde mi litairen. Maar tochonder het uniform, onder de laag van onverschillige onver schrokkenheid blijft het menselijk hart warm kloppen het hart, dat gevoelig is voor hartelijkheid, liefde, haat, mede lijden, maar ook voor schrik en angst. En al behoort men tot de Amerikaanse commandotroepen, die dapper hun plicht doen op de Italiaanse kust. men is en blijft voor alles mens en dus is niets menselijks vrjemd. Het is een oorlogs verhaal. zoals er duizenden en duizenden zijn gemaakt of anders te maken zouden zijn maar desondanks het is weer een epos van de moed, de kunde en het doorzettingsveamogen van de Ameri kaanse miltiairen, hier belichaamd en de Darby's Rangers". De hoofdrollen zijn in handen van James Garner, Et- ehika Ohoureau en Jack Warden De regie werd gevoerd door W. A. Wellman. Kerels en kogels Stoere Western Rex Eigenlijk behoeven wij aan deze titel weinig meer toe te voegen De liefhebbers van een stoere Western kun nen aan de Haarlemmerstraat het hart ophalen. Ned Bannon (Joel McCrea) verschijnt op een goede dag uit de grijze onbe kendheid in de vallei van Bishop, waar Neds halfbroer alleen en met strakke hand alle teugels vasthoudt. Dat Ned niet AG 1114 - Automatische platenwisselaar, tevens pla tenspeler met druktoetsbe- diening, 4 snelheden. Op voet, als afgebeeld f 159.- AG 1014 - Dezelfde auto matische platenwisselaar, tevens platenspeler, voor Inbouw f 135>_ f 25.- terug voor een oude Philips grammofoon of f 15.- terug voor een andere grammofoon of f 10.- terug voor tien oude platen Kunst van met meesterhaed geleid kind Casino Het komt niet veel voor, dat twee meermalen bekroonde films één programma vullen. Toch is dit thans het geval: „De rode ballon" (Gouden prijs te Cannes, Grand prix du cinema franqaise en de Amerikaanse Oscar voor de film met het origineelste gegeven) en Pepote (bekroond op het vierde internatio nale Festival te Berlijn) houden Uw aandacht gevangen. Geen knok-, wild-west of sensatiefilms, gelukkig niet, maar films waarvan de artistieke waarde zonder discussie is en waarvoor het predikaat .Kitsch" verwisseld werd voor dat van Kunst". In beide films ligt het accent op het kind. In de kleurenfilm „De rode ballon", vervaardigd door Albert Lamorisse (regisseur o.a. van „Bim" en „Crin Blanc"), is het een kleine Parijse jon gen, die zijn avontuur met een ballon beleeft en zijn strijd te voeren krijgt met een groep jaloerse kornuiten. Deze film is een sprookje voor kinderen, zij is als een boek vol symbolische wijsheid voor de ouderen. Is dit leven niet vol illusies, die uiteindelijk als ballonnen uit elkaar spatten? Teder en vervuld van fijnzinnigheid is het gegeven uitgewerkt, waarbij tevens bewondering mag gelden voor de trucage, waardoor het mogelijk werd, dat deze ballon eigenlijk als een mense lijk wezen dit jongensleven begeleidt. Het ventje grijpt tenslotte talloze bal lonnen vast. Zij voeren hem omhoog tot in de hemel, waar dromen wellicht werkelijkheid worden Dan is er Pepote, de nieuwste film van Ladislao Vajda, de maker van „Marcellino, brood en wijn". Een ont roerend beeld van de kleine Publito Calvo, nu als Pepote met meesterhand geleid door deze diep-menselijke film. Zijn armoedig en uitzichtloos leventje speelt zich af in de troosteloze, schrij nende achterbuurten van Madrid, waar hij samenwoont met zijn oom, meestal dronken. Beide leven van de hand in de tand. Het wordt een wonder hen te volgen op de wegen, die zij gaan moe ten, om dit schamele leven te behouden. welkom is blijkt uit een loden „visite kaartje" dat uit een hinderlaag hem wordt toegezonden. Gelukkig voor Ned komt er juist een konvooitje langs, an ders had de zwaar gewonde Ned een eenzame dood moeten sterven. Nu kan hij onder de liefderijke zorgen van de knappe jonge weduwe Ellen (Virginia Mayo) weer op volle kracht komen en zich voorbereiden op de spannende uren, die ongetwijfeld in Bishopsvallei zullen' volgen. Want Ned is er de man niet naar om een getoond gebrek aan gast vrijheid zonder meer te laten passeren. Wanneer men dan nog weet dat en een ander zich afspeelde in de dagen dat de revolvers verschrikkelijk los 'in de holsters zaten en de snelste altijd het laatste woord had, dan begrijpt men wel dat hier sprake is van een rasecht wild westverhaal, waarin het aan spanning, vaart en actie zeker niet ontbreekt. HET JONGETJE PEPOTE Publito Calvo) Ook hier wint de illusie en fantasie het héél even maar van de rauwe werkelijkheid, wanneer Jacinto, de oom, zijn neefje wijs maakt, welke triomfen hü als toreador in de arena gevierd heeft. Voor één moment stijgt hij dan uit zijn ellende op en Pepote, hoe klein ook, dóet alsof hij hem gelooft. Wij dwalen met de kleine Pepote door zijn miserabel jonge leven, waarin zijn grote trouw aan deze dronken, maar tóch nog altijd trotse oom, als enig lichtpunt staat. Een kervend beeld uit de zelfkant van het leven, met de kleine Pablito Calvo in het centrum. Zijn onschuldige kin derlijke glimlach verdrijft alle modder uiit de poel der achterbuurtmisère. Een nadeel van deze film zijn de bijkans voortdurend donkere beelden in overeenstemming met het milieu waarin zij zich afspeelt. Overigens een, die Vajda's roem als regisseur wederom be vee tig ti

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3