Fa. J. M. Gerding Probleem-Cyprus boekt voortgang op NAVO-conferentie in Parijs Neurenbergse „wurger" verdwenen maar de aanslagen duren nog voort WEERBERICHT Ronde-tafelconferentie binnen bereik van de mogelijkheden H. Walenkamp Zn Ijverig man en vader bleek een moordenaar en een monster van afschuwelijke ivreedheid Bekend notaris fraudeerde uit angst voor de Raad van Toezicht 97ste jaargang ZATERDAG 18 OKTOBER 1958 No. 29572 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Averoff, heeft in Parijs eei gesprek van ruim een uur gehad met de secretaris-generaal van de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie (NAVO). Het onderwerp was de kwestie-Cyprus. Hetzelfde onderwerp kwam gisteren ter sprake in de zitting van de permanente NAVO-raad. Na drie uur werd het overleg gestaakt. In de komende dagen, mogelijk vandaag reeds, zou het worden voortgezet, nadat de Griekse gedelegeerde aan zijn regering nieuwe instructies, had gevraagd. Volgens een woordvoerder van de NAVO hebben de pogingen om een ronde-tafelconferentie over Cyprus tot stand te brengen „verder voortgang gemaakt". Volgens deze zegsman zijn de opvattingen over de taak van de voorgestelde conferentie elkaar reeds „veel dichter genaderd". Vuurgevecht bij Nicosia Desgevraagd zei de woordvoerder, dat de Griekse wens om ook de Verenigde Staten, Frankrijk en Italië aan de con ferentie van Engeland, Griekenland en Turkije te laten deelnemen een van de punten van bespreking is. Hij acht over eenstemming over een comprmis moge lijk. Naar men meent te weten is Tur kije echter gekant tegen rechtstreekse deelneming van de V.S., Frankrijk en Italië aan de conferentie. Het denkbeeld zou lauw ontvangen zijn door de Britse regering. Het compromis zou gezocht Advertentie KANTOORMACHINES KANTOORMEUBELEN BREE STRAAT 11 TELEF. 25876 Russische treiler bij Schotland vergaan Gerucht over internationaal incident bleek niet juist (Van onze correspondent te Londen) Gisteren zijn bij de Shetland eilanden (ten noorden van Schotland) drie Rus sische vissers, die zich in een kokende zee urenlang aan een rots hadden vast geklemd, door de nieuwe reddingboot van Lerwick gered. Hun treiler was ge strand en doormidden gebroken. Ruim twintig opvarenden schijnen te zijn ver dronken. De drie geredden zijn intussen naar de Russische vissersvloot, welke uit dertig treilers bestaat, terugge bracht. Het leek er een ogenblik op of dit zee-drama in een internationaal inci dent zou veranderen. Sinds in juni een Estlandse visser in de Shetlands een goed heenkomen voor de Russen had gevonden, bezitten deze de strikte op dracht er op toe te zien, dat niemand van de opvarenden aan land gaat. Het gerucht ging, dat een Russische motorsloep, behorende bij een diepzee- sleepboot, de reddingboot zou hebben achtervolgd met signalen om de gered den over te leveren. Dit zou in de heer sende storm onmogelijk zijn geweest. Later werd echter verklaard, dat al deze opwinding op een misverstand berustte, veroorzaakt door taalmoeilijkheden. Desniettemin zond het moederschip van de vloot voortdurend signalen uit, dat de geredden niet aan land mochten worden gezet. Gistermiddag om half twee arriveerde de reddingboot in Baltasound, waar de Russen werden ondergebracht in het hotelletje. Hete baden stonden al ge reed, evenals schone kleren en een uit voerige maaltijd, hetgeen door de Rus sen op hoge prijs werd gesteld. Later vertrok de reddingboot met de geredden aan boord naar Lerwick, maar kreeg order om naar Baltasound terug te keren, waar de Russische sleepboot in middels was aangekomen. Deze nam de Russen over. Het ging allemaal op vriendschappelijke wijze. (Advertentie) Locomotief rijwielen H A ARLEMMERSTR. 1 Zonnige perioden De Bilt verwacht tot -morgenavond: De komende nacht wordt er minder wind en minder bewolking verwacht. In verband daarmee kan er in het binnen land plaatselijk lichte nachtvorst optre den. Een front van de in het begin ge noemde depressie naderde vanmorgen het noordelijk deel van de Noodzee. Het beweegt langzaam naar het zuidoosten. Veel invloed kan dit front echter niet op het weer in Nederland uitoefenen, zodat er morgen vooral aanvankelijk zonnige perioden zullen voorkomen, en op de meeste plaatsen droog weer' zal zijn (Opgemaakt te 10 uur) 19 OKTOBER Zon op 7.10, onder 17.39 uur. Maan op 14.01, onder 23.34 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 7.49 en 20.16 uur, laagwater 3.25 en 15.48 uur. 20 OKTOBER Zon op 7.12, onder 17.37 uur. Maan op 14.35, onder 0.00 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 8.58 en 21.32 uur, laagwater 4.22 en 16.46 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's, en een BijvoegseL worden in een status van de drie „bui tenstaanders", die het midden houdt tussen volwaardige deelnemers aan de conferentie en waarnemers. In het Grieks-Cyprische dorp Tymbou ten oosten van Nicosia is vannacht een vuurgevecht geleverd tussen een Britse patrouille en Griekse verzetslieden, die vanuit een huis het vuur op de pa trouille hadden geopend. Er viel één ge wonde. Te Paphos in het westen van Cyprus is een uitgaansverbod voor on bepaalde tijd afgekondigd voor alle Grieken. De reden hiervoor is nog niet bekend. Gunstige ontwikkeling onzer betalingsbalans Uit een uitvoerige nota inzake de be talingsbalans over het eerste halfjaar van 1958 die de minister van Financiën aan de Tweede Kamer heeft aangebo den, blijkt, dat de uitgaven en ontvang sten uit hoofde van het lopende ver keer met het buitenland de z.g. lo pende rekening op kasbasis in de eerste helft van 1958 een overschot van f. 827 miljoen hebben opgeleverd. De verbetering die in de tweede helft van 1957 is begonnen, heeft zich dus in 1958 voortgezet Een soortgelijk verloop vertonecL de gegevens op transactiebasis, tegenover een tekort in de eerste helft van 1957 ad f. 720 miljoen stond een overschot in de tweede helft van dat jaar van f. 240 miljoen, het eerste halfjaar 1958 komt volgens een voorlopige berekening uit op een overschot van f. 660 min. het kapi taalverkeer geeft daarentegen in de verslagperiode evenals in de jaren voor 1957, een tekort te zien, en wel van f. 66 miljoen. Tezamen leidden het lopende verkeer en het kapitaalverkeer tot een De Boskoopvan de KNSM wordt door de zeeslepers Nestor", Stentoren ..Simson" de haven van I]muiden binnengesleept. Het schip werd stuurloos tijdens de storm van gisternacht. stijging van de goud- en deviezenreser ves van f. 761 miljoen. Dit bedrag is sa mengesteld uit een aanwas van f. 777 miljoen bij de Ned. Bank en een ver mindering van de reserves van de devie- zembanken met f. 16 miljoen. (Van onze correspondent in Bonn) In de gemoedelijke Zuidduitse stad Neurenberg voelt men zich nu al maanden lang onveilig. In vier maanden tijds zijn hier niet minder dan acht moorden gepleegd en nadat vorige week de „wurger van Neurenberg", van wie vast stond dat hij drie moorden op zijn geweten had, zelfmoord had gepleegd, gebeurden er prompt nog een moord en een roofoverval! De vraag voor de Neurenbergers wordt zo langzamerhand hoe men zich tegen moordenaars moet beschermen. De serie Neurenbergse moorden, waarbij tot dusverre in tien maanden in totaal (inclusief zelfmoorden) elf mensen om het leven kwamen, begon in december 1957 met de dood van een zekere mevrouw Pfarre. Vlak voor haar verdwijning waren twee politiemannen bij haar geweest. Op 22 juli j.l. verdwenen de 36-jarige land- bouw-ingenieur Neidenbach en de 65-jarige weduwe Wiggen en ook bij hen waren vlak voor hun verdwijning twee politiemannen aan de deur geweest!! werd door een onbekende pardoes met drie schoten in het hoofd doodgescho ten. Een arts, die toesnelde, zag hoe de dader zich op zijn gemak verwijderde, de hoek van een straat omsloeg en op een daar blijkbaar op hem wachtende motor klom. Men vermoedt dat hier sprake is van een duivelse wraakneming. De politie van Neurenberg, die tot dusverre negen van deze tien moorden tot klaarheid bracht, kreeg voorts dezer dagen opdracht te zoeken naar een man, die kortgeleden een 58-jarige vrouw had neergeslagen en van elf mark beroofd. De vrouw verkeert al vier dagen in le vensgevaar. In vier maanden aclit moorden Van deze drie moorden staat vast, dac zij gepleegd zijn door de 52-jarige Neu- renberger Otto Rudorff, een voormalig lid van het Franse Vreemdelingen Le gioen, en een heel berucht oplichter. Maar naast de moorden van Rudorff staat nog een trieste serie van acht. Zo schoot op 27 juni een 21-jarige jongen een 65-jarige man dood. Doel: roof. De dader kon worden gepakt. Op 28 juli werd een 60-jarige man door een vrouw, die ook gearresteerd kon worden, dood geschoten. Op 14 september stak een 28- jarige man zijn 37-jarige vrouw midden op straat met achttien messteken dood. Op 29 september schoot in het Paleis van Justitie te Neurenberg een 29-jarige man zijn 23-jarige vrouw dood, waarbij ook de moeder van het slachtoffer dode lijk gewond werd en de dader zelfmoord pleegde. Nummer tien van de vermoor den uit deze opsomming vond dezer da gen de dood. Het was de 35-jarige voor malige politieagent Wilhelm Bauer. Deze Duidelijke aanwijzingen Hoewel men in Neurenberg thans iet wat smalend over de politie spreekt, omdat deze er niet in geslaagd is de vele moorden te voorkomen, kan toch moeilijk worden ontkend, dat zij al deze bittere zaken met voortvarendheid heeft aangepakt. De zaak-Rudorff is daarbij het meest spectaculaire. Rudorff, zo is gebleken, was een misdadiger, zoals er maar weinig gevonden worden: een in telligente en voor zijn gezin schijnbaar ijverige man met een verschrikkelijke wreedheid. Hij werd kortgeleden gegre pen, toen hij poogde met valse papieren een spaarbank op te lichten. Hij pro beerde, nadat de kassier van de bank lont had geroken, en de poUtie had op gebeld, nog in zijn auto te ontkomen, maar hij kon toch worden gevat. Op weg naar het politiebureau pleegde hij in de politieauto met cyaankali zelfmoord. De politie vond in Rudorffs auto evenwel de eerste grote aanwijzingen, welke op meer dan één enkel op- lichtinkje wezen. In de auto lagen namelijk drie pistolen, waarvan er twee voorzien waren van geluiddempers van Italiaans fabrikaat, die in West-Duits- land zijn verboden. Voorts een flesje met cyaankali. Het bleek tenslotte, dat de nummerborden van de auto verwissel baar waren. Toen men Rudorffs fraaie en pas modern ingerichte landhuis ging onderzoeken, kwamen een geweer en een menigte valse papieren en stempels te voorschijn. Ondermeer bezat Rudorff valse politielegitimatiebewijzen met ver schillende namen en ongeveer veertig blanco dienstkaarten van de Beierss politie! Partner gepakt Men concludeerde al spoedig tot het volgende: Rudorff en een mededader hebben met de pistolen op mevrouw Pfarre, de weduwe Wiggen en de land- bouw-ingenieur Neidenbach, die zij met de valse politiepaperassen hadden ge ïmponeerd, een moord gepleegd. Rudorffs vrouw en dochter wisten niets van deze misdaden van hun man en vader af. Zij verschaften argeloos de politie alle ge gevens, waaruit bleek wanneer de man afwezig was geweest. Voorts bleek, dat Rudorff met het vele geld, dat hy door de moorden op zijn vrouwelijke slacht- Het nieuwe viermanskabinet van Libanon, waarin leden van de tegenover elkaar staande partijen zitting hebben. Het zijn Rayomond Edde. premier Rasjid Karami, de ex-leider van de rebellen, de leider van de anti-Sjamoenbeweging, Hoessein Oeweimi en de leider van de falangistendie' voor Sjamoen zijn. Pierre Gtmayel. Burgerij heeft nog vertrouwen Eis: half jaar en ontzetting uit ambt (Van onze Haagse redactie) De procureur-generaal bij het Haagse Gerechtshof, mr. Zaayer, heeft gisteren een half jaar gevangenisstraf en ontzetting uit het notarisambt geëist tegen een 54-jarige Vlissingse notaris, die door de Middelburgse rechtbank tot deze zelfd* straf was veroordeeld terzake van valsheid in geschrifte en verduistering. Ter terechtzitting werd een petitie van de Vlissingse burgerü voorgelezen, voor zien van vele honderden handtekeningen, waaronder ook die van de burgemeester van Vlissingen, die het volle vertrouwen van de Vlissingse burgerij uitspreekt in de notaris. Een collecte onder de Vlissingers ten bate van de in financiële moeilijkheden verkerende notaris, heeft niet minder dan f 80.000.— opgebracht. het notarisambt grote schade berok kend. De Procureur-Generaal achtte op zuiver juridische gronden de verduiste ring bewezen. Grote verdiensten De notaris geldt in Zeeland als een zeer vooraanstaande en populaire figuur. Direct na de oorlog nam hij het initiatief tot oprichting van de Stich ting „Nieuw Walcheren", waarvan hij ook de eerste voorzitter geweest is en waarvan hij nog heden ten dage be stuurslid is. Voorts is de notaris oud-lid van de gemeenteraad van Vlissingen en oud-lid van Prov. Staten van Zeeland. In al deze functies heeft hij zich bui tengewoon verdienstelijk gemaakt voor Zeeland. Niemand benadeeld De notaris geeft de valsheid in ge schrifte toe, doch ontkent geld te heb ben verduisterd, omdat hij nimmer andermans geld ten eigen bate heeft aangewend. De Procureur-Generaal bij het Gereohtshof gaf dan ook in zoveel woorden toe, dat niemand door het boekhoudkundig gegoochel van de no taris is benadeeld. Niemand, behalve dan de maatschappij, want een notaris dient volstrekt onkreukbaar te zijn en de verdachte heeft met zijn falsificaties IBREEST1?.I73'TEL.233371 offers in handen had gekregen, ruw goud heeft gekocht als belegging en dat hij de man is geweest, die met een spaarbankboekje van de door hem ver moorde landbouwingenieur trachtte 20.000 mark bij een bank los te krijgen, hetgeen mislukte. Inmiddels heeft men ook Rudorffs waarschijnlijke partner in deze moord zaken kunnen arresteren. Op een van de valse politie-legitimatiebewijzen was een pasfoto van een onbekende vastgeprikt. De man werd al spoedig herkend: het was de 52-jarige oplichter Richard Meyer, die waarschijnlijk met Rudorff als pseudo-politieman de slachtoffers heeft bezocht. Meyer ontkent overigens hard nekkig, maar heeft geen alibi voor de nacht, waarin de eerste moord gepleegd moet zijn. In ieder geval behoeven de Neuren bergers thans niet meer op hun hoede te zijn voor de „wurger", zoals men Ru- dorf noemde. In zijn auto heeft men vele bloedvlekken gevonden, alsmede een schep en een hark, waarmede hij volgens de politie zijn slachtoffers na de moord toetakelde om hen onherkenbaar te maken. Weer r.-k. priesters in Frankrijk gearresteerd De Franse politie heeft vrijdag in Lyon een r.-k. priester gearresteerd, die aan het seminarie van deze stad ver bonden is. Ook zyn assistent werd in hechtenis genomen. Zij worden ervan beschuldigd gelden te hebben verzameld voor het Algerijnse Bevrijdingsfront (FLN). De politie deelde mee, dat zij nog een priester zoekt, die vier a vijf miljoen franken per maand aan het Bevrijdings front zou hebben afgedragen. De gelden werden door de „sociale dienst" van het Bevrijdingsfront ge bruikt ten behoeve van de familieleden van gearresteerde frontleden. De kerke lijke autoriteiten van Lyon vroegen om vrijlating van de priesters. De politie stemde er in toe de priesters „voor lopig" op vrije voeten te stellen, mits zij de gelden van het Bevrijdingsfront zouden afdragen en hun invloed zouden gebruiken opdat de priester, die thans nog voortvluchtig is, zich bij de pol«f.e aangeeft. Grote privé-schulden De Raad van Toezicht had de notaris in de afgelopen jaren herhaaldelijk ge waarschuwd. dat hij zuiniger moest leven. In 1946 begon de notaris zijn ambt met een schuld van f. 25.000, die vorige jaar was opgelopen tot f. .72.000, aldus verklaarde een accountant als ge- tuige-deskundige. De Raad van Toe zicht maakte zich ongerust en adviseer de de notaris zijn auto af te schaffen. Dat deed hij inderdaad, doch in plaats van de oude auto kocht hij een dure nieuwe wagen terug. Uit angst voor de Raad van Toezicht op het notariaat, die een onderzoek instelde naar liquiditeit, heeft de notaris resp. in 1954 en in 1955 bedra gen van f. 18.000 en van f. 4.000, welke toebehoorden in de boedels van door hem over de erfgenamen te verde len nalatenschappen, boekhoudkundig overgeheveld naar zijn eigen vermo gen, om het tegenover de Raad van Toezicht te doen voorkomen of hij goed bij kas was. Hiertoe boekte hij de bedragen als reeds te zijn uitbetaald aan de erven, terwijl deze in feite pas een jaar later hun geld kregen. Maar, en dat was volgens verdachtes beide advocaten het belangrijkste, de erfgenamen kregen uiteindelijk hun geld wél, de verduistering werd alleen op papier gepleegd en niet in werkelijk heid. Mr. P. Lap, uit Bergen op Zoom, wees op de grote verdiensten van ver dachte voor de provincie Zeeland, ter wijl mr. A. Mout, de verduistering be streed. Het Gerechtshof zal op 31 oktober vonnis wijzen. Op 27 november zal de civiele kamer van het Haagse Hof nog eens uit anderen hoofde een eventuele ontzetting van de notaris uit zijn ambt behandelen. Advertentie Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloges Auto te water: een dode Gisteravond is een auto in het water van het Spaarne te Haarlem geraakt. De bestuurster, de 44-jarige mevrouw J. van der Burg-Samson uit Driehuis kwam hierbij om het leven. Haar 18- jarige dochter kon zich nog tijdig in veiligheid stellen. Mevrouw van der Burg had de auto langs de schuin aflopende waterkant geparkeerd Vermoed-iijk heeft bij het wegrijden de handrem geweigerd.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1