DRIE KLEDINGSPROBLEMEN Een Zoeklicht A y 1 c ZATERDAG 18 OKTOBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand OF HET ZWARTE JAPONNETJE ONS MENU VAN DE WEEK OP DE BOEKENMARKT) Bij Vestdijks zestigste verjaardag Advertentie Parijs, oktober '58. Ik heb, zo schrijft Mejuffrouw D. V., een lap zwarte wollen mous seline, niet genoeg voor een japon en meer dan ruimschoot voor een rechte rok. Voor zo'n rok vind ik de stof echter niet stevig genoeg. Wat zou ik er mee kunnen doen, al is zwart, geloof ik, dan ook niet zo erg meer in de mode? Pardon zwart is deze winter hyper modieus. In de wintercollec ties van de grote Parijse modekoningen wemelt het van de zwarte middag* en cocktailjaponnetjes! Uw lapje zwarte wollen mousseline is een ware rijkdom en.al lijkt het U niet toereikend, toch zult U er fluks een modieus middagjaponnetje van maken (of laten maken). Slechts een kleine hoeveelheid witte wollen stof van dezelfde soort (of witte crêpezijde) heeft U nodig om dat japonnetje naar de laatste mode (en nog wel a la Dior) te verwezenlijken. stad, gaat veel uit, „naar concerten, schouwburg, lezingen en huispartijtjes" Ze heeft een goed figuur en durft best aan de nieuwe hoge-taille-mode mee te doen Welnu, een zwart jurkje, simpel maar naar de laatste mode, zal voor Marianne van D. een prima compag non zijn voor de wintermaanden. En, Marianne, we stellen dan ook het mo delletje voor dat in figuur B is weer gegeven. Het heeft een hoge taille, het kan naar concert, theater, lezing en huispartijtje naar vele zelfs, want het verVeelt niet en is, door de zwarte kleur, even gedistingeerd als onopval lend. Een mooie dunne wollen stof is er de grondstof voor. Het model heeft korte mouwtjes, die ver naast de schouder zijn ingezet, een ruime, ronde halsopening en, onder de buste, een schuif waardoor een band is geregen. De uiteinden van deze band worden middenvoor over elkaar geslagen. De rok, die onder de schuif ineengerim- peld is, maar glad om de heupen valt, is kort boven vry donkere kousen en elegante pumps met laag Louis XV hakje. Verdere accessoires by dit mo dieuze jurkje zyn een enveloppetas van zwart boxcalf, korte of wat lan gere suède handschoenen, en wel of niet een eenvoudig parelsnoertje. Als derde het probleem van Me vrouw de W.-S., die deze winter het jubileumfeest van haar echtgenoot, de huwelyksreceptie van haar dochter en diverse andere feestelijke en formele gelegenheden op de agenda heeft staan, maar niet voor al die gelegen heden speciaal een nieuwe japon wil aanschaffen. Ze zou iets heel elegants en modieus willen hebben, dat toch vele malen gedragen kan worden, zelfs in hetzelfde gezelschap en ook by minder formele gelegenheden dan re cepties en jubileumfeesten Ook Mevrouw De W.-S. verwijzen we daarom naar de zo modieuze zwarte Japon. En omdat „ze slank is en best de mode durft volgen" en bo vendien „een buitengewoon handige naaister heeft, lieten we voor haar onze keus vallen op een model, dat de nieuwe Dior-iyn vertaalt, de japon uit figuur C, waarin ze zeker elegant en modieus zal zijn en die bij vele en diverse gelegenheden gedragen kan worden. Het is een gekleed model waarvoor niet zijde, maareen dik- lykende (doch soepele) wollen bouclé- stof de grondstof is. Uit deze stof wordt niet alleen de japon vervaar digd, maar ook het chignonhoedje en de zeer grote stola. De japon, die een kort, aansluitend lijfje met korte mouwtjes en breed decolleté heeft, laat Diors nieuwe roklengte zien: de rok die onder de buste geplooid be gint (maar glad om de heupen valt) reikt tot 36 centimeter van de grond. De naad tussen lijfje en rok is aan de voorkant hoger dan op de rug. Be halve het hoedje en de stola van de japonstof, draagt U bij deze elegante en hypermodieuze Japon een veel- toerig collier (liefst van gitten, indien U Diors voorbeeld volgt), lange zwart suède handschoenen, zwart suède pumps met heel dunne, hoge hak en heel lange, puntige neus, en een klein zwart suède visitetasje in enveloppe- vorm' J. V. Maïskolven (de jonge niet geheel rype kolven van de suikermais) horen tot de groentesoorten, die maar weinig op tafel worden gebracht, maar die toch het risico van het proberen ten volle waard zijn. De eenvoudigste en meest gangbare wyze is wel om de kolven, na de bladeren en de haren verwijderd en de stronk afgesneden te hebben, in z'n geheel in ruim water te koken tot de korrels gemakkelijk loslaten 30 min.). De kolven worden dan in de hand genomen rijkelijk met boter bestreken en zo afgeknabbeld. Beslist een aller gezelligste en lekkere bezigheid! ZONDAG maïskolven met roomboter; runderlappen, prinsessenbonen, aardappelen; meloenplakken. MAANDAG hachee, rode kool, aardappelpuree; wentelteefjes. DINSDAG tomatensla met kaas, aardappelen in peterseliesaus; cho coladevla. WOENSDAG nasslgoreng; fruit. DONDERDAG stoofschotel kool, tomaten, kaas; yoghurtpudding (gort in do week zetten). VRIJDAG champignons in roomsaus, aardappelen, spinaziesla; gort met rozijnen. Russische komkommersoep; appelpudding. ZATERDAG Recept: Meloenplakken. Een meloen in dikke plakken snij den. Het zachte middengedeelte ver wijderen. Iedere plak beleggen met zeer fijn gesneden natte gember en bestrooien met poedersuiker. De plak ken garneren met geconfijte vruchtjes en stijfgeslagen room. Recept: Russische komkommersoep. M rundernier, 1 komkommer, 1 prei, Vi pond wortelen, 25 gr. parelgort, 1 liter water. De nier wassen en met koud water opzetten. Zodra 't water kookt dit weggieten, de nier goed afspoelen en met 1 liter water opnieuw opzetten. In 1 uur gaar koken. De nier uit de bouil lon nemen en in kleine blokjes snijden. De komkommer, wortelen en prei schoonmaken, in kleine stukjes snijden en in de bouillon gaarkoken. De groente zeven en met de bouillon weer aan de kook brengen. De geweekte gort erbij doen en de soep ±1% uur laten koken tot de gort gaar is. Op smaak afmaken met zout en peper en tot slot de stukjes nier er aan toe voegen. Zoals figuur A laat zien heeft het model, dat we U voorstellen, een hoog opgewerkte zwarte rok, die door een brede stofband van een wit lijfje wordt gescheiden. Rok en lijfje zijn in die band lichtelijk ineengerimpeld, de band zelf is met een platte stoffen strik gegarneerd. Het lijfje heeft drie kwart mouwen en een ronde hals zon der kraag. De rok valt glad om de heupen en is naar moderne trant niet te lang. De modieuze accessoires by dit middag jurkje zijn: eenvoudige zwarte pumps met lange neus en dunne, niet te hoge hak, een zwarte suède tas, halflange zwarte of witte suède handschoenen en een collier van kralen of parelen. Al naar gelang de feestelijkheid van het ogenblik kunt U de strik op de ceintuurband vervan gen door een roze of rode roos. Marianne van D. is drieëntwintig en verloofd. Ze woont in A., een grote Anne Heywootl hield zich aan afspraak Roos verdwijnt met TRAITAL 3 anti-roos. Alleen Traital 3 bevat het pas-ontdekte apelium met de sterke van roos bevrijdende eigenschappen - Na 6 wekelijkse haarwassingen is de roos. verdwenen. - vraag TRAITAL 3. Voor de handel: N.V. HANDELMIJ. R. F. M. WERNEKINCK, A dam „De Vuuraanbidders". Tweede druk. Roman uit de tachtig jarige oorlog. „De Vrije Vogel en zijn Kooien". Beide bij Nijgh en Van Ditmar. 's-Gravenhage 1958. Simon Vestdijk is dezer dagen zestig jaar geworden en bij wijze van toepasselijke viering van dit feit heeft de Uitgeverij Nijgh en Van Ditmar een tweede druk gegeven van zijn roman „De Vuuraan bidders". Men had niet beter kunnen doen. In het omvangrijke werk ik ben de tel kwijt, maar het aantal boeken, dat Vestdijk ge schreven heeft, ligt dichter bij de vijftig dan bij de veertig en dat terwijl deze amateur eigenlijk pas laat is gaan publiceren van de grootste prozaïst, die Nederland op het ogenblik bezit, is deze roman zonder twijfel zijn meesterstuk. Het gerucht doet dan ook de ronde, dat Vestdijk met „De Vuuraanbidders" dit jaar op de nominatie staat voor de Nobelprijs. Laten wij hopen, dat de Nederlandse taal geen beletsel zal zijn voor de jury, die deze prijs uitreikt, om kennis te nemen van dit werk, dat zonder enige twijfel vorige literaire be kroningen in dit verband in waarde te boven gaat. Ik heb naar aanleiding van een vo rige roman van Vestdyk gezegd, dat kritiek oefenen op zyn werk langza merhand een ridicule bezigheid wordt, tenzij men dat doet op zijn eigen plan. Men zou ieder boek van Vestdijk met een speciale Vestdijkiaanse maatstaf moeten meten en dan in zijn oordeel niet verder komen dan „beter Vest dijk" of „minder Vestdyk", maar al tijd Vestdyk, de enige schrijver van formaat op alle terreinen van de let terkunde, in ons land. In deze trant verder gaande, kan ik van „De Vuuraanbidders" zeggen, dat het een superieure Vestdijk is. Zij, die deze kroniekjes lezen, zullen weten dat lk over het algemeen weinig ge neigd ben tot het gebruiken van grote Toen Anne Heywood kortgeleden deel uitmaakte van de jury, die moest beslissen welk meisje kon doorgaan voor het mooiste ter wereld moet zij ge dacht hebben aan een afspraak, die zij in het verleden met zichzelf maakte. Want het is nog maar acht jaar terug, dat Anne zelf ergens een dergelijke schoonheidswedstrijd won. Ze kwam dan wel niet tot een wereldtitel, maar ze was toch erg mooi Een mooi meisje dus, maar een onbe kend meisje. Echter vol van aspiraties om eens actrice te worden. Een ge bruikelijke droom, die echter lang niet altijd werkelijkheid wordt! Wel echter bij Anne. Toen ze haar eerste schoon- heidswedstrijd won, maakte ze bekend, dat ze al het geld, dat ze daarmee ver diende, zou besteden om een opleiding tot actrice te volgen. Die belofte aan haarzelf hield ze. In ruim een jaar sleepte ze meer dan 18.000 gulden in de wacht door de ene Misstitel na de andere te veroveren. En vrijwel al dat geld werd gebruikt om actrice te worden. Het bleek een uitstekende investering. Nu acht jaar later is het tijd om de balans eens op te maken. Uit het onbe kende. ambitieuze meisje uit Birming ham is een zeer bekende verschijning gegroeid voor radio, televisiecamera, op toneel en op het witte doek. Anne Hey wood heeft zich aan haar afspraak ge houden! DE MAN, DIE koning werd en straatarm stierf 1. Van koningen zonder land en ko ningen, die hun kroon verloren hebben, heeft iedereen wel eens gehoord, maar een koning, die zéljs geen geld had om het zout bij z'n eitje te kopen, dat is iets nieuivs. En hier volgt dan deze bijzon dere geschiedenis, waar tot in alle de tails. Baron Theodor Neuhoff werd in 1696 in Westfalen geboren. Als jonge man trad hij in Spaanse krijgsdienst en belandde na vele omzwervingen in Cor sica. Dit eiland was juist in oorlog met Genua en daar Neuhoff zich bij de Cor- sicaanse bevolking bemind had weten te maken en haar beloofde haar van het Guinese juk te bevrijden, werd hij op 16 september 1736 benoemd tot koning Theodor I van Corsica. 2. Theodor pakte zijn regering flink aan. Om een leger van 15.000 man op de been te brengen, liet hij munten gn noodgeld slaan. Genua reageerde met een proclamatie, waarin Koning Theodor een zwendelaar en een dief werd ge noemd op wiens hoofd een hoge prijs werd gesteld. Enkele vooraanstaande Corsicanen vluchtten naar Genua en spoorden de regering aldaar aan een aanval te ondernemen teneinde Theodor te verdrijven. Daar deze laatste zich niet erg zeker van zijn zaak voelde, verliet hij het eiland en zocht hulp in het bui tenland. Verscheidene jaren trok hij door EurQpa en zo belandde hij in 1749 ook in Engelande, waar hij steun ver wachtte. Maar hij werd diep teleurge steld. Alle deuren bleven voor hem ge sloten en de Engelse regering toonde niet de minste belangstelling voor Theodor en zijn Corsicaanse konings kroon. 3. Verslagen en berooid zocht hij een laatste redding in een rijk huwelijk. Hij knoopte met vele dames betrekkingen aan, maar geen van hen bleek erop ge steld Koningin te worden, wanneer hij ze daartoe uitnodigde. Sommigen ant woordden zelfs dat zij er niets voor voelden Koningin Theodor de Laatste te worden. Tot diep in zijn binnenste gegriefd, ondervond hij het tenslotte als een opluchting toen hij wegens zijn vele schulden in de gevangenis werd gewor pen, waar niemand hem althans kon achterhalen. 4. Horace Walpole bevrijdde Theodor uit de gevangenis en Theodor liet zich in een gehuurde draagkoets naar de Portugese gezant brengen, van wie hij wist, dat deze met Genua op gespannen voet leefde. Maar de Portugese gezant was niet thuis en Theodor bezat geen cent om de dragers te betalen. In zijn nood liet hij zich naar een kleermaker brengen, die zich altijd een trouw vriend had betoond. Deze betaalde niet alleen het vervoer, maar verzorgde de ongeluk kige koning tot zijn dood op 11 december 17 se. Kandidaat voor Nobelprijs woorden, maar ditmaal moet lk zon der enige terughouding zeggen dat deze roman een meesterwerk is op in ternationaal niveau, een boek waar ik alleen Tolstoy's „Oorlog en Vrede' naast zou willen leggen, hoewel deze beide auteurs weinig met elkaar ge meen hebben. „De Vuuraanbidders" is een histori sche roman. Het globale thema is de tachtigjarige oorlog in de periode van het Twaalfjarig Bestand. Centrum is de jonge Leidse burger Gerard, de jongste zoon van de timmerman Har- men Criellaert, een om geloofsover- wegingen uitgeweken Antwerpenaar, die zich, na in krijgsdienst invalide ge worden te zijn, in Leiden heeft geves tigd als timmerman en voornamelijk affuitqnmaker. Om dit calvinistische gezin schaart zich de Leidse burgerij in haar verwoede strijd tussen remon stranten en contra - remonstranten, tussen de aanhangers van Van Olden- barneveldt en van Prins Maurits. Een voortreffelijk beeld van de godsdienst twisten, verhelderd door interessante dialogen en avontuurlijke vechtpar tijen, toont ons de aard van onze voorvaderen in alle nuances. Ongelooflijk levendig van verbeel ding is ook het tweede gedeelte van de roman, dat in Duitsland speelt. Ge* rard Criellaert ls als vestingbouwku*» dige naar Heidelberg gegaan na de ofr* gelukkige afloop van de liefde tussen hem en de dochter van de remon strantse dominee Valmarius. Uit een warnet van rauwe intriges en ge vechtshandelingen weet hij met zijn, door de heksenmeester De Romanes que geschaakte, zuster te ontkomen en terug te keren naar zijn geboortestad, waar een dramatisch huwelijksleven hem wacht. Vestdyk zou Vestdijk niet zyn, in dien dit ook als zodanig reeds mach tige werk niet meer was dan een avonturenroman. Het is inderdaad veel meer. Het is een grandioze ver beelding van de botsing tussen sol daat en dominee als begrippen gehan teerd, tussen de christeiyke moraal en die van het fatum, van het gevecht van de mens met het Godsbegrip doorgevoerd tot in de hardste conse quenties. By na tegeiyk met deze herdruk van „De Vuuraanbidders" is er ook een nieuwe roman van de zestigjarige ver schenen en wel het vervolg op „De Beker van de Min". Dit boek behoort tot die totaal andere groep van wer ken n.l. tot de Anton Wachterromans. Anton Wachter als student ln de me- dicynen, heeft zyn ongelukkige verlo ving verbroken en tracht thans heul te vinden in een libertynse erotiek. Helaas staat ook hier de droom in geen enkele verhouding tot de reali teit: een even triest als potsierlijk avontuur met zyn belde hospita's. De ziekte van Antons moeder en zyn geslaagde kandidaatsexamen ma ken een natuurlyk einde aan deze eigenaardige gevangenschap waarin hy eigenlyk zyns ondanks terecht ge komen is. Zowel de vryheid van deze vogel als de kooien zyn typische Vest- dykse Ironieën. CLARA EGGINK.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 13