IN ZWIEPENDE NOORDWESTER TALRIJKE SCHEPEN IN NOOD Tweede Kamer verwerpt motie over verstekelingen met 29-91 stemmen MANTELS WEERBERICHT Deense kapitein vond zeemansgraf Regeringsbeleid goedgekeurd BRILJANTE STRATEGIE VAN DE GAULLE TEGEN COLONS' v. EGUOND 97ste jaargang VRIJDAG 17 OKTOBER 1958 No. 29571 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.255 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Spannende race op woeste golven De zwiepende noordwester, die de golven hoog opjoeg, heeft gisteren en vannacht vele personen lange bange uren bezorgd, de opvarenden van de talrijke schepen, die buitengaats de woeste elementen moesten trotseren en de mensen, die langs onze nog steeds zo kwetsbare kust de wacht hielden. Vooral in Zeeland hebben velen urenlang in angstige spanning geleefd, daar alle factoren meewerkten om bijzonder hoog water te doen optreden. Gelukkig is hier de schade achteraf gezien nogal meegevallen. Lange lijdensweg van de „Boskoop" Anders lagen de zaken op zee, waar tal van schepen in moeilijkheden zijn komen te verkeren. Wij meldden giste ren reeds van de verbeten stryd, die het Noorse stoomscheepje Gudrun midden in de Noordzee uitvocht met de woeden de golven. Drie mannen waren aan boord gebleven, de overige opvarenden hadden het schip verlaten en waren opgepikt door andere schepen, die wel in de on middellijke nabijheid waren, maar niet konden slepen. Tegen de baaierd van geweld in over een wilde Noordzee voerden twee sleep boten een uiterst spannende race uit. De gezagvoerder van het Noorse scheepje weigerde een contract af te sluiten. „Wie het eerst bij my is, mag vastmaken", zo hield hij koppig vol. Dus stonden de machines van de sleepboten „Holland" uit Terschelling en „De Schelde" van L. Smit en Co. „roodgloeiend". Ver weg van de Nederlandse kust vochten twee sleepboten met al hun machinevermogen tegen de stormzee. Negen lange uren waren zij reeds onderweg. Wie zou ver liezen, zou moeten terugkeren en alle moeite en kosten voor niets hebben ge maakt. „No cure, no pay", is de harde wet van hulpverlening. Om even over half zes gistermiddag kwam de stem van kapitein Doeksen van de „Holland" door de ether, toen hij zijn college Van der Snoek, die zijn splinternieuwe „De Schelde" met enkele meters naar de overwinning had gevoerd, gelukwenste. „De Schelde" begon met zijn moeilijke sleep, die vijftien graden slagzij maakte, de reis naar de Waterweg, de „Holland" wilde terugkeren naar Terschellihg. Andere beschikking Het lot heeft anders beschikt. Ander half uur later seinde het Dense schip „Adler Svanholm" op de Noordzee in nood te verkeren. De „Holland" was zeventig mijl weg. De Deen seinde te zullen trachten drijvende te blijven, tot de sleepboot ter plaatse zou zijn. Maar korte tijd later werd al bekendgemaakt, dat de gehele bemanning het 2990 ton metende schip had verlaten. Alleen de Deense kapitein wachtte nog aan boord op de komst van de Nederlandse sleper. De bemanning werd opgenomen door de Britse treiler „Trinidad". De sleep boot „Holland" moest echter later seinen, dat de „Svanholm" om kwart voor vijf was gezonken. De kapitein werd toen nog vermist, zijn stoffelijk overschot werd naderhand gevonden. Het Russische stoomschip „Tomsk" meldde gisteravond, dat de Russische treiler „Srt 4442" bij de Shetlandse Eilanden in nood verkeerde en dat drin gend hulp nodig was. Het schip bevond zich twee mijl ten n.o. van het lichtschip Unst. De Rus kwam later bij een noor delijk eilandje van de groep aan de grond te zitten. Een reddingsploeg trachtte het eiland te bereiken. De kapi tein van de „Tomsk" verzocht eventueel geredde bemanningsleden van de treiler niet aan land te brengen, maar op de „Tomsk" over te zetten. Men achtte het nog te gevaarlijk een reddingslijn af te schieten. Evenwel waren reeds enkele schipbreu kelingen op het eiland gezien. De red dingboot van Lerwick heeft vanochtend drie Russen, die zich op het eiland be vonden aan boord genomen. Een gewon de moest men voorlopig nog achterlaten. De reddingboot is vervolgens op zoek gegaan naar de omhooggelopen Russi sche treiler. Vluchthaven Als gevolg van de zware storm hebben zeventig Duitse en buitenlandse treilers beschutting gezocht in Cuxhaven. De Deense viskotter „Solglint" is in het stormweer 50 myl ten noordoosten van 't vuurschip Terschellingerbank lek ge slagen en later gezonken. De bemanning, bestaande uit drie of vier man, werd met zeer veel moeite overgenomen door het zusterschip „Valde", dat de reis naar Rotterdam heeft voortgezet. In het Skagerrak wordt de Deense treiler Hansine III vermist. Het laatste wat men van dit schip heeft vernomen, waren noodseinen. Het 5910 ton meten de vrachtschip van de K.N.S.M. „Bos koop" strandde vanochtend om vijf voor half twee op de buitenste zandbank voor het IJmuidense strand, op ongeveer een myl ten zuiden van de Zuiderpier. Het schip was geladen. Drie sleepboten voe ren onmiddellijk uit ter assistentie, maar de „Boskoop" kwam om kwart voor vier op eigen kracht vlot. Het schip wilde de reis naar Trinidad vervolgen, maar sein de om vijf minuten over acht, dat het zich op vijftien mijl ten noordwesten van IJmuiden bevond en om terugsleping naar IJmuiden verzocht. Uit IJmuiden voeren toen weer drie sleepboten uit om hulp te verlenen. Het Franse vrachtschip „Bran?on" ontkwam ter hoogte van Callandsoog ternauwernood aan een stranding, door dat na een motorstoring demachine juist weer op tijd begon te werken, toen het schip op het strand dreigde te lopen. Uit veiligheidsoverwegingen heeft men toen maar koers gezet naar IJmuiden. Op 55 mijl ten n.n.o. van Ameland is gistermiddag de kustvaarder „Willem" uit Kampen in moeilijkheden geraakt. Een Duitse reddingboot, die uitvoer, moest onverrichterzake terugkeren door een defect aan de stuurinrichting. Daar op voer de reddingboot „Insulinde" uit Oostmahorne uit, die vanochtend heeft kunnen vastmaken. Men maakte zich zorgen, toen de „Insulinde" vannacht uit de lucht was door een storing aan de radio. Men hoopt vanmiddag om vier uur de Eemsmond te bereiken. O Slot op pag. 2 Dit is de X-15, het ruimte-raketo vliegtuig dat. door de vice-president V^illllCSC D0(IriJV611 611 van de Ver. Staten is onthuld en 1 dat waarschijnlijk in februari een vlucht naar 600 km hoogte zal maken, waardoor voor het eerst een mens buiten aardatmosfeer zal vlie- gen. scholen overgenomen Letter van de wet sterker dan liet gevoel (Van onze parlementaire redacteur) Met 29 tegen 91 stemmen heeft de Tweede Kamer gisteren een motie van dé heer Bruins Slot (AR) verworpen, waarin de regering werd verzocht de naar Indonesië teruggezonden 37 verstekelingen als nog in staat te stellen naar Nederland te worden teruggevoerd, opdat na een eventueel nader onderzoek, opnieuw zou kunnen worden beslist over hun toelating. Voor stemden AR, VVD, SGP en de heren Van Rijckevorsel (KVP), Fens (KVP) en Calmeyer (CHU). Tegen stem den P. v. d. A., KVP, CHU (met uitzondering van de hiervoor ge noemde leden van deze fracties) en de communisten. Tevoren had mej. Ten Broecke Hoekstra (VVD) haar eerder ingediende motie, met ongeveer dezelfde strekking, in het belang van de verstekelingen ingetrokken omdat zij hoopte dat een motie van een der regerings partijen, de AR, meer kans zou hebben te worden aangenomen dan een ongeveer gelijke motie van de oppositie. GAZELLE rijwielen H. Walenkamp Zn HAARLEMMERSTH. 1 Zonnige perioden De Bilt verwacht tot morgenavond: Zonnige perioden en nog slechts en kele verspreide buien voornamelijk in de kustprovincies. Overwegend matige wind tussen noord en noordoost. Koude nacht. Morgen dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 18 oktober Zon op: 7.08 uur; onder: 17.41 uur. Maan op: 13.20 uur; onder: 22.28 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.52 en 19.16 uur. Laajgwater te 2.34 en 14.57 uur. Dit Blad bestaat uit 24 pagina's. d. A.) een pijnlijk gesol met de versteke lingen. Hij zag geen reden het zorgvul dige beleid van de regering, waarin ook met de menselijke kanten volledig reke ning is gehouden, aan te vechten. Allerminst wilde prof. Oud (WD) be weren, dat minister Samkalden een harteloos mens is, maar de leider van de oppositie meende dat de minister verstandelijke ovex-wegingen te zwaar heeft laten gelden en als bewindsman te weinig rekening heeft gehouden met de gevoelens die leven in ons volk, dat van het debat in de Kamer iets anders verwacht dan dat alles blijft zoals het is. Het gaat in deze zaak alleen om ge voelsoverwegingen, betoogde ook de heer Calmeyer (CHU). Het is voor een verstekeling veel pijnlijker niet in Nederland te worden toegelaten na alle risico die hij heeft gelopen, dan voor iemand die nog in Indonesië vertoeft en aan wie de toelating in Nederland wordt geweigerd. Het aan tal van 37 verstekelingen zinkt in het niet bij de tienduizenden Indonesiërs (niet-Nederlanders) die reeds in ons land z\jn toegelaten. Had men niet beter nog even kunnen wachten met de terugzending? Slot op pag. 2 Bij besluit van Nasoetion Alle Chinese bedrijven, industrieën en scholen, die geheel of ten dele eigendom zijn van Chinezen, geen onderdanen van een land waarmede Indonesië diplomatieke betrekkin gen onderhoudt (de nationalistische Chinezen), zijn gisteren onder toe zicht van de Indonesische regering gesteld. Deze overname kwam tot stand bij een besluit van de centrale mili taire gezaghebber, luitenant-gene raal A. H. Nasoetion. De tegen deze Chinese bedrijven ge nomen maatregelen zijn gelijk aan die, welke in het kader van de campagne voor de bevrijding van Westelijk Nieuw- Guinea tegen het Nederlandse bedrijfs leven werden getroffen. In het besluit van de centrale mili taire gezaghebber wordt gezegd, dat de Extremisten kozen eieren voor liun geld (Van onze Parijse correspondent) Op het laatste ogenblik hebben de rechtse ultra's onder de Franse colons (kolonisten) en leden van de comité's van openbaar welzijn gisteren in Algerije toch nog maar liever eieren voor hun geld gekozen. Toen het ook hun uiteindelijk wel duidelijk was geworden, dat ze zonder het leger de bevolking toch niet mee zouden krijgen, werd gistermiddag van hun kant bekend gemaakt, dat de staking en de demonstraties tegen de instructies van generaal De Gaulle tot nader order waren afgelast. Afgelast, maar dat werd er niet bij gezegd, wegens gebrek aan belangstelling. De enige wanklank werd, schijnt het, in Algiers gehoord, toen generaal Salan het gouvernementsgebouw verliet en door enkele tientallen opge schoten knapen werd uitgejouwd. Generaal Charles de Gaulle heeft dus zijn operatie, de extremisten in Algerije langs een zoet lijntje, behendig in een hoek te manoeuvreren en gelijktijdig de hoge militairen weer aan het gezag van Parijs te onderwerpen, tot een meesterlijk einde gebracht. De comité's van openbaar welzijn zjjn niet officieel opgeheven, maar verkeren tengevolge der innerlijke tegenstellingen, die De Gaulle virtuoos heeft weten te markeren en toe te spitsen, toch in zichtbare staat van ontbin ding. De bekendste figuren onder wie Alain de Serigny, de directeur van l'Echo d'Alger, de krant der Franse „colons", zijn allemaal afgetreden. maatregel werd genomen met het oog op de huidigé situatie in het land en in aansluiting op een eerder militair be sluit, waarbij deze bedrijven alle activi teit werd verboden. Tot de door de maatregel getroffen zaken behoren alle bedrijven op het ge bied van handel, industrie, verzekerings wezen, scheepvaart, mijnbouw en cul tures. Het beheer over de overgenomen Chinese bedrijven zal voorlopig worden opgedragen aan een financieel-economi- sche raad van de militaire gezaghebber. Grote partijzuivering in Polen voltooid Gomoelka, secretaris-generaal -van de Poolse communistische partij, zegt in een rapport aan het centrale comité, dat de party is geconsolideerd na een zuiveringscampagne waarbij 200.000 leden zijn geroyeerd. Gomoelka is van mening, dat het „revisionisme" aanvan kelijk de grootste verwarring heeft ge sticht. De invloed van de dogmatici en geestdrijvers was verminderd. Hij be treurt het, dat de regering er niet in geslaagd is de prijzen te stabiliseren. Wat de landbouw aangaat geeft hij te verstaan ook voortaan de collectivisatie niet te zullen bespoedigen. Indonesië zoekt een nieuwe stapelplaats Indonesië is op zoek naar een Euro pese stapelplaats voor zyn produkten, „waar de minste kans bestaat, dat de opbrengst van de verkoop der produk ten door Nederland in beslag wordt genomen". De leider van het Indonesische bureau dat de onteigende Nederlandse onder nemingen beheerst, Amien Tjokrosoese- nos. heeft onlangs een bezoek aan West- Duitsland gebracht om met importeurs en kleinhandelsorganisaties de moge lijkheid van de verkoop van landbouw- produkten via Duitse tussenpersonen te bespreken. Na zijn bezoek aan West- Duitsland maakt hij thans een rondreis langs Europese hoofdsteden, maar hij wordt op 5 november te Bonn terugver wacht voor verdere besprekingen. Indonesië beschouwt Londen, Antwer pen en Hamburg als de meest geschikte plaatsen om Amsterdam als de stapel plaats voor de produkten van de voor malige Nederlandse ondernemingen op te volgen. De juridische deskundigen van Indonesië gaan thans na, welke stad de Nederlanders de minste kans biedt voor het inbeslagnemen van de export opbrengsten der onteigende ondernemin gen. „Kinderboekenweek 1958" Van 25 oktober tot 1 november is het kinderboekenweek. De commissie voor de collectieve propaganda van het Ne derlandse boek heeft voor deze week, waarin voor de vierde maal het „boek voor het kind" in het centrum van de belangstelling wordt gebracht, een pro gramma bekendgemaakt, waarin ook dit jaar de pryspuzzels, het boeken weekgeschenk en de speciale uitgaven een plaats hebben gekregen. De week wordt op zaterdagmiddag 25 oktober in de Rotterdamse Schouwburg officieel geopend door de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum. Op deze middag wordt de prys voor het „Kinderboek 1957" uitgereikt. Het geschenk van de boekenweek zal dit jaar bestaan uit een bouwplaat in vier kleuren van het Muiderslot. Na verklaringen van de heer De Kadt (P. v. d.A.» en van de heer De Graaf namens de overgrote meerderheid van de KVP-fractie, dat zij tegen de moties zouden stemmen, stond na dc middag pauze reeds vast dat de moties geen kans hadden te worden aangenomen en uit de intrekking van de VVD-motie trokken sommigen de conclusie dat prof. Oud liever zag dat de AR-motie zou worden verworpen dan de VVD-motie, maar mej. Ten Broecke onderstreepte nadrukkelijk dat het haar niet ging om een politieke zaak, maar om het belang van de verstekelingen. Het standpunt van de heer De Graaf (KVP) was, dat aan het politieke asiel recht, het verlenen van een toevlucht aan vreemdelingen die in eigen land om politieke redenen worden vervolgd, niet Mej. Ten Broecke Hoekstra tij dens haar gistermiddag in de I weede Kamei gehouden inte-rpel latie over het terugzenden van de 37 verstekelingen. tekort was gedaan en dat er geen reden was aan te nemen dat de verstekelin gen bij aankomst in Indonesië gevaar zouden lopen. Wanneer dat gevaar was opgeroepen door de buiten-parlemen taire agitatie, dan wees de heer De Gi-aaf daarvoor alle verantwoordelijk heid af. Agitatie mag het beleid niet doen ombuigen. Het doen terugkeren van de versteke lingen, gevolgd door een nieuw onder zoek met eventueel herhaalde terugzen ding, noemde de heer De Kadt (P,v. De heer M. van Veen. wiens benoeming tot staatssecretaris van Oorlog verwacht wordt. Premier sloeg de richting van Mendès-France in De basis is nu dus gelegd voor een stembusstrijd en voor verkiezingen aan de eerlijkheid waarover achteraf moge lijk niet meer getornd zal behoeven te worden. Na die verkiezingen zal met de vertegenwoordigers van alle richtingen der Algerijnse openbare mening door de Fi-anse regering over de toekomst van het land worden ovei-legd. De grandioze prestatie, die generaal De Gaulle met dit resultaat nu al gele- verd heeft, wordt thans door vi-iend en vijand in Frankrijk en daar buiten er kend. Misschien wordt dit succes door zijn politieke vijanden nog wel onstui miger begroet dan dóór een deel zijner medestandei-s omdat De Gaulle nu de richting is ingeslagen, die liberalen als Mendès-France altyd hadden aange wezen. Door de extremisten onder de burgers zowel als onder de militairen zullen, tijdens de verkiezingscampagne, die nu spoedig wordt ingezet, zeker nog wel pogingen worden ondernomen om het vrije democratische stelsel te doorkrui sen. Doch ook met die bedreiging heeft De Gaulle te voren al rekening gehou den door het oppertoezicht over de campagne op te dragen aan een controle commissie, die boven het leger is ge- (Advertentle) Exclusieve BREESTRAAT 173 Baron Bentinck biedt geloofsbrieven aan (Van onze Londense correspondent) Onze nieuwe ambassadeur in Londen, mr. A. W. V. baron Bentinck van Schoonheten zal op 30 oktober a.s. in Buckingham Palace zijn geloofsbrieven aanbieden aan Koningin Elizabeth. Zoals men weet was baron Bentinck tot voor kort assistent-secretaris-gene raal van de NAVO in Parijs. Vroeger beeft hij reeds verscheidene Jaren de functie vervuld van eerste secretaris der Nederlandse ambassade in Londen. plaatst en waaraan aan de vroegere ambassadeur bij de Verenigde Naties. Hoppenot, het voorzitterschap werd op gedragen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1