DAGRAVIT TOTAAL Californië worden bergen verzet tor Olympische Winterspelen 1960 Na Keizer Wilhelm II in 1907 gaat nu president Heuss naar Engeland an ongerept dal tot een toeristisch centrum Vitaminen èn mineralen hebt u nodig I vitaminen èn mineralen in éón dragee! Ongetwijfeld is sfeer anders! - jaar^ingr Vrijdag 17 oktober 1958 Vflfde blad no. 29571 Per auto door de Nieuwe Wereld (VI) (Van onze Amerikaanse correspondent) jt is een heerlijke septemberdag, wanneer ik chrijf. De dennen op de 2.200 meter hoge (jelling zijn donkergroen, de lucht daarboven jep-blauw met enkele sneeuwwitte wolken, het dal beneden mij en zelfs tot hoog tegen ellingen, maakt men echter een spektakel, dat natuurlijke geluiden volkomen overstemt, pomp met benzine-motor staat te tuffen, dril- i daveren, automatische zagen snerpen en inde gele monsters op rupsbanden zijn letter- :rgen aan het verzetten. [uaw Valley", ruim 300 km. ten noordoosten ,n Francisco, was enkele jaren geleden nog ongerept dal, waar 's zomers alleen wat koeien graasden. Op een goede dag echter ont dekte Alex Cushing deze vallei. Cushing is een vermogend, ondernemend man en tevens een groot skiliefhebber. Hij zag in zijn verbeelding een skilift naar boven gaan, naar de 2700 meter hoge Squawtop. (Nog niet zo heel lang geleden gaven Indianen van deze plaats berichten door met rooksignalen). Alex Cushing aarzelde niet lang. Hij pachtte een groot terrein voor 99 jaar en liet daar een zeer modern, blauwkleurig skihotel zetten. En die lift is geen verbeelding gebléven: thans verkon digt een groot bord, dat dit de grootste skilift ter wereld is. 40 minuten rijden ligt speeloord Reno ir de heer Cushing was nog lang niet aan het eind van zijn skiërs latiin. raatte als Brugmans en kreeg het er door, dat Amerika déze plaats vooi- als arena voor de Olympische Winterspelen van 1960. In juni 1955 moest Valley daarop in de vergadering van het Internationaal Olympisch Comité rijs, de strijd aanbinden met de vermaarde wintersportcentra Innsbruck. Dritz en Chamonix. Was daar een dorp of een stadje, in die Squaw Valley? ng moest bekennen dat daar eigenlijk niets anders was, dan zijn ski-hotel, ikantiehuisjes en een postkantoortje. Toch heeft men Squaw Valley gekozen, it ziet er naar uit, dat hier in februari 1960 een uniek wintersportfeest zal n gehouden. Kosten lopen in vele miljoenen staat Californië en de centrale ing van Amerika gooien hier oenen dollars tegenaan. Califor- heeft twaalf miljoen uitgetrok- de regering te Washington vier. 1vendien zal het Californië 43 ten kosten om een vierbaans weg aan te leggen van San 1 cisco tiaar Squaw Valley. Het sle deel van dat traject heb ik- zojuist doorgeworsteld, tt oude Nederlandse spreek- ddat het geld dat stom is, t maakt wat krom is, zag ik hier eens op een gunstige, zij het htdadige manier bewezen. Men 1 Amerika heel wat gewend op gebied van wegenaanlegmaar nooit heb ik zoveel graaf- en 1 ifmonsters tegelijk bezig gezien een vorstelijk brede weg te ba- door een nauw dal. is Squaw Valley dan niet eens een toch kon men hier het best de aden toeschouwers huisvesten, die in i960 verwacht. üer", dat wil zeggen: in een gebied, verder dan 65 km. van Squaw Val- verwijderd. Dat is een afstand, die Amerikanen niet indrukwekkend wanneer de vierbaansweg klaar Qjn kan men in 40 minuten van «na naar Reno rijden. Reno is de nde gok-, scheidings- en trouwstad 'evada. Een plaats, die thans reeds '0 toeristen kan onderbrengen en t men in 1960 25.000 gasten zal kun- ontvangen. Reno krijgt bovendien nieuw vliegveld, geschikt voor de ►tste toestellen. Het is een vreemd loord. Dag en nacht zijn de speel- len open. Maar verwacht in de 5te van deze gokcentra geen ante Casino-atmosfeer. Avondtoilet men hier nauwelijks. Mannen in zonder das en vrouwen in trui en fc staan als fabrieksarbeiders stui- ii1 dubbeltjes of kwartjes in gok- oines te stoppen. Na iedere inzet ro ze een hefboom over, in de hoop Een maquette van Squaw Valley. Rechts op de voorgrond het Olym pisch Dorp. Links de centrale hal. de pot te winnen (7.50 dollar bij de machines waar men Amerikaanse stui vers in stopt). Men kan geluk hebben, maar de machines zijn uiteraard zo gesteld, dat de Casino-houder en de staat Nevada altijd aan het langste eind trekken. Zeker, men kan ook elegan ter gokspelen beoefenen en zelfs zijn er nog roulettes. Arme roulette, bijna niemand kykt haar meer aan. Waar schijnlijk uit dank voor myn ouder wetse aanhankelijkheid, heeft zy mij vriendelijk beloond! Prachtig Tahoemeer Niet alle bezoekers van de Winter spelen behoeven in Reno te logeren, op 11 km. van Squaw Valley ligt het prachtige Tahoe-meer, waar jaarlijks veel toeristen komen. Ook daar kan men heel goed huisvesting vinden. Men moet er alleen wel op letten, dat men dan goede verwarming heeft. Het bergmeer Tahoe dat een omtrek van 160 km. heeft! ligt op meer dan 2.000 m. hoogte. Het kan er daarom vrij koud zijn in de winter. De hoofdopzichter van de werkzaam heden in Squaw Valley vertelde mij, dat het project thans voor ongeveer 35 procent gereed was. Voor de deelnemers heeft men vier logeerhuizen opgetrok ken, elk met twee verdiepingen. Zij zien er uit als moderne flatgebouwen, ook van buiten beschilderd in vrolijke pasteltinten. Als regel zullen vier deel nemers in één kamer slapen en op iedere verdieping zijn natuurlijk vol doende was- en douchegelegenheden. Voor maaltijden en ontspanning komt er een groot gebouw, niet ver van deze flats. Voor het eerst krijgen nu dus ook de Winterspelen een „Olympisch dorp", waar de deelnemers men re kent op i.200 in rustige afzondering kunnen logeren. Het publiek zal iedere dag per auto ot autobus naar de wedstrijdterreinen komen. Tot gerief van deze bezoekers worden er twee grote, moderne restau rants gebouwd, waar zij zich kunnen warmen, voeden en waar zij, als zij dat De imponerende centrale hal. wensen, op televisie-schermen de wed strijden toch kunnen blijven volgen! Centrale hal Voor het imposantste bouwwerk was men juist de betonzuilen aan het stor ten. Dat gebouw alleen zal twee en een half miljoen dollar kosten. Men bouwt hier namelijk een centrale hal, die plaats zal bieden aan 11.000 toeschou wers. Een enorm stalen dak zal de hele ruimte overspannen. Geen enkele zuil zal het uitzicht belemmeren. De hal wordt bijna 20 meter hoog en de af stand van de ene zijwand tot de andere is ongeveer 100 meter. De zuidzijde laat men geheel open. De tribunes zijn aan de west-, noord- en oostkant. Daar tussen en onder het dak dus, komt een kunstijsbaan voor kunstrijden en ijs hockey. Maar van die tribunes zal men ook een overzich hebben over de hard- rijbaan, die juist buiten de hal wordt aangelegd in de open lucht. Men neemt geen risico's: ook de hardrijbaan krijgt kunstijs. Dat is voor het eerst by de Olympische Spelen. Wie echter het hardrijden goed wil volgen, zal liever naar de tribunes vlak langs de baan gaan en om het ski springen goed te zien en de slalom, kan men ook beter wat meer naar de zuidkant van het dal gaan. Alles is echter dichtbij en de evenementen, die men niet van nabij kan zien, kan men uitstekend volgen op de televisie (op het programma van de winterspelen staan altijd bijzonder lange „cross country" ski-wedstrijden). Ook communistisch China? Twee grote architectenbureaus te San Francisco Corlett en Spackman plus Kitchen en Hunt voeren vrij wel het hele project uit. Hun centrale ijsarena heeft dit jaar de eerste prijs verworven in de nationale prijsvraag voor een „vooruitstrevend architecto nisch ontwerp". Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat ook die landen aan de Spelen kunnen deelne men, die Amerika niet erkent. Het is dus niet uitgesloten, dat bijvoorbeeld communistisch China vertegenwoordi gers zendt. In de komende winter zal men de ijs banen. de springschans en de slalom trajecten op de proef gaan stellen. Hoog op de bergen ronken tractoren en stort men beton Een bobsleebaan wordt niet aange legd. Er waren niet voldoende deel nemers om zulk een kostbaar project te rechtvaardigen. Vlootpersoneel zal deze winter in Squaw Valley nagaan, of het mogelyk is een parkeerterrein voor 10.000 auto's te maken op machi naal vastgestampte sneeuw. Voor het eerst gedurende deze Win terspelen wordt een biathlon ge houden. Dat is een skiwedstrjjd over 20 km. plus scherpschietery. Langs het parcoers komen vier schietplaat- sen met doelen op afstanden van 100, 150, 200 en 250 meter. Mist men een doel, dan moet men twee minu ten bij zjjn skityd optellen. Eveneens voor het eerst komen er in 1960 hardrywedstryden voor dames en wel over afstanden van 500, 1.000, 1.500 en 3.000 meter. Kan Nederland hierby niet eens voor een verrassing zorgen? Erepromotie H. W. Tilanus op 20 oktober Wegens zyn verdiensten op staatkun dig terrein en op het gebied van het christelijk onderwijs in Nederland, heeft zoals gemeld de Senaat der Vrije Universiteit besloten het eredoctoraat in de rechtswetenschappen te verlenen aan de heer H. W. Tilanus, secretaris van de Onderwijsraad. De heer Tilanus is jarenlang voorzitter van de C.H.U. ge weest. Deze plechtigheid zal gehouden worden tijdens een openbare vergadering van de Academische Senaat op maandag 20 ok tober a.s. in de Woestduinkerk te Am sterdam. Vooraf zal de rector-magnifi- cus, prof. dr. G. C Berkouwer, ter her denking van de stichtingsdag der uni versiteit een rede uitspreken. Na afloop zal de Senaat recipiëren, waarby men tevens de nieuwe eredoctor zal kunnen gelukwensen. Meer openbaarheid bij de S.E.R. De staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie heeft aan de Sociaal-Economische Raad medegedeeld, dat de regering geen bezwaar heeft tegen een gewijzigde regeling met be trekking tot de openbare behandeling van onderwerpen door de Raad en de publikatie van adviezen. De behandeling van de gevraagde ad viezen zal in het openbaar kunnen plaats vinden, wanneer de adviesaanvra ger mededeelt daartegen geen bezwaar te hebben. Voor de overige gevallen geldt dat de gevraagde adviezen niet in het openbaar worden behandeld. Van geval tot geval zal door de Raad worden beslist of ongevraagde adviezen in het openbaar zullen worden behan deld. De regering zal er toe medewerken, dat uitgebrachte adviezen zo spoedig moge lijk worden gepubliceerd, wanneer zy in besloten zitting zijn vastgesteld. Minister Luns in New York Minister Luns is gisteravond per KLM- vliegtuig uit Curasao in New York aan gekomen, waar hy vandaag besprekin gen met functionarissen van de V.N. zal voeren. Zaterdag zal de minister van Buitenlandse Zaken naar Nederland terugkeren. Op Curagao heeft de bewindsman gelijk vermeld een conferentie van de Nederlandse ambassadeurs in de Zuid en Middenamerikaanse landen geleid, waar naar zijn zeggen de betrekkingen met deze landen waren besproken en de invloed die de Europese gemeenschap pelijke markt op Zuid-Amerika heeft. Hij verklaarde dat enkele Zuidameri- kaanse staten vrezen dat de Euromarkt de handel met Zuid-Amerika zal aan tasten, maar was zelf van mening dat de handel met deze landen er eerder door gestimuleerd zal worden. Minister Luns was vyf dagen op Cu rasao en twee dagen in Suriname. NIEUWE UITGAVEN. Ame,rika, zoals het leeft, werkt en denkt, door prof. dr. J. A. C. Fagginger Auer; A. W. Sijthoffs U.M., Leiden. Een halve eeuw heeft de schrijver, in Middelburg geboren, gewoond en gewerkt in de Verenigde Staten, waar hij lange tijd hoogleraar in de wijsbegeerte en de geschiedenis der dogmatiek is ge weest aan de beroemde Harvard Univer siteit. In de oorlog hielp hij in be langrijke mate bij het verzamelen van gelden voor Nederland en in het bijzon der voor Nederlandse universiteiten. Als wij ons niet vergissen, is prof. Fagginger Auer enige jaren geleden naar zijn ge boorteland teruggekeerd. In dit boek heeft hy zyn indrukken neergelegd van een der grootste machten ter wereld, „óf bewonderd óf gehaat, maar zelden goed begrepen", zoals hy in het woord vooraf opmerkt. Meer dan een halve eeuw heeft hij die groei van Amerika van zeer naby Advertentie Dagravit Totaal 15 is de énige dragee, die 12 vitaminen plus de drie onmisbare mineralen - kalk. fosfor en ijzer - bevat. Daardoor is Dagravit Totaal 15 de enige volledige aanvul ling van het dagelijkse voedsel. Voor uw hele gezin DAGRA N.V. DIEMEN gevolgd en de lezingen, aan de Leidse en Groningse universiteiten aan dit on derwerp gewyd, zijn in dit boek bijeen gebracht. De schrijver heeft gepoogd „by benadering te bepalen hoe de gemid delde Amerikaan reageert ten opzichte van de omstandigheden, die zijn leven raken". De titels der hoofdstukken spre ken voor zichzelf: het cultuurbeeld in de Ver. Staten, Amerika en zijn kerken, Amerika en zijn scholen, het hoger on derwijs, het Amerikaanse denkproces, de Amerikaan en zijn dagelijks leven, de criminaliteit in de Ver. Staten, het ras senvraagstuk, de sociale voorzieningen, de regeringsvorm, de buitenlandse poli tiek en, tenslotte, een blik in de toe komst. In de 150 bladzijden van dit boek wordt de lezer telkens getroffen door verhelderende opmerkingen, die een be ter inzicht geven in wat de Amerikaan op een bepaalde wyze doet handelen. De schryver heeft zorgvuldig gewaakt tegen een schematische en generaliserende voorstelling van zaken. Integendeel, her haaldelijk wyst hy op de buitengewone gecompliceerdheid van het leven in de „States', waar de omstandigheden in de staten sterk verschillen. Aangezien bovendien veel van wat hij noteerde ge baseerd is op eigen ervaring, kan dit boek als een waardevolle bijdrage tot beter begrip voor Amerika beschouwd worden. Een enkele kritische opmerking: op enkele plaatsen is „biljoen" gebruikt als „miljard" bedoeld was. Het woord „billion" dient in Engelse tekst vertaald te worden voor biljoen, in Amerikaanse door .miljard". Een veel voorkomende vergissing. Windkracht 10. door Elleston Trevor, Hollandia N.V., Baarn. Deze sohryver, van wiens hand al eerder opmerkelyke boeken verschenen (een trilogie over de tweede wereldoorlog) geeft een zeer boeiend beeld van de meedogenloze strijd tussen de zee en een scheepskapitein om het behoud van de „Atlantic Whipper". Een spannend verhaal van de zee. Duits staatsbezoek na ruim 50 jaar (Van onze correspondent te Bonn) De Westduitse president prof. dr. Th. Heuss brengt van maandag a.s. tot 24 oktober een officieel staatsbezoek aan Engeland. Dat bete kent, dat eindelijk na 51 jaar weer een Duits staatshoofd zijn land kan representeren in Londen. Heuss' voorganger was niemand minder dan de laatste Duitse keizer, Wilhelm II, die van 11 tot en met 18 novem ber 1907 op bezoek was bij zijn oom - de Britse Koning Edward VII. Maar dat bezoek was heel wat minder vriendelijk dan Heuss' staats bezoek bij Koningin Elizabeth II volgende week ongetwijfeld zal worden. Thans een perfecte verstandhouding De betekenis van het staatsbezoek van Heuss schuilt vooral in de erkenning, die de Bondsrepubliek sedert enkele jaren heeft gekregen als betrouwbaar bondge noot in de strijd tegen het communisme en als echte democratische staat. Heuss zelf de personificatie van de democra tische president, de man ook die men niet kan verwijten zijn hoge ambt poli tiek ooit misbruikt te hebben, de man die met bescheidenheid en een grote mate van doodgewoonheid het West duitse presidentschap op hoog peil bracht deze prof. Heuss is bepaald geen Wil helm II, die in 1907 steeds weer op moei lijkheden stuitte. Westduitslands Bondskanselier Ade nauer bracht reeds tweemaal een bezoek aan Londen en de Britse premier Mac millan was onlangs nog te Bonn. Dit al- PRESIDENT HEUSS staande staatsbezoek aan Londen ge schiedt in een sfeer van perfecte ver standhouding. Oom en neef Die goede verstandhouding was in 1907 volkomen zoek. Het was de tyd, waarin in Duits land Keizer Wilhelm II, kleinzoon van Koningin Victoria van Engeland en dus neef van de Engelse Koning Edward VII, aan het bewind was. Hy had sedert zyn kroning in 1888 reeds de kanseliers Bis marck, Caprivi en Von Hohenlohe „ver sleten". „Een is de baas in het Reich en dat ben ik. Ik duld geen ander naast my", had de Keizer in 1891 gezegd. Naast hem stond overigens ten tijde van zyn bezoek aan Londen kanselier Von Bü- low. Het was de tijd, waarin het Duitse kiesrecht bepaald nog niet democratisch was en de industrialisering van Duits land reeds een grote macht had gekre gen. Het was de tijd ook van de kracht van Pruisen, de grootste bondsstaat. De tyd, waarin Wilhelm en Von Bülow po gingen deden de Brits-Franse Alliantie te breken. Wilhelms bezoek aan Marokko en zijn nogal krygslustige woorden joe gen destijds geheel Europa de stuipen op het lijf. Zienderogen werd in die laatste zeven jaren voor de eerste wereldoorlog Duitsland overigens geïsoleerd. Het kreeg geen vinger in de pap in Marokko, het moest zien hoe Rusland met Engeland KONINGIN ELIZABETH II les, alsmede het ontbreken van ieder ook maar minuscuul conflict tussen bei de landen, zorgt er voor dat het aan ging onderhandelen en in Augustus 1907 een bondgenootschap sloot, dat men te Berlijn in feite bijzonder gevreesd had. Wilhelms oom Edward ging zelfs in 1908 naar Reval in het toenmalige Rus land om de tsaar te bezoeken. Edward contra Wilhelm Tussen deze twee Russisch-Britse vriendschapsbetuigingen ging Wilhelm dan in november 1907 naar Engeland. Zyn oom Edward VII dicht men een grote invloed op Engelands buitenlandse politiek tydens zyn regering (19011910) toe. Zo zou hy er zich op hebben toege legd Duitslands streven om een grote macht te worden ter zee door vloot- bouw, in de koloniën en via zijn industrie de voet dwars te zetten. Hij zou het zijn geweest die de banden met Frank rijk «de Entente Cordiale) en Rusland zou hebben aangehaald. Van Duitse zijde meende men dat het ook Edward VII was, die er op uit was om Duitsland in te sluiten. Met die koningsinvloed op het Britse buiten landse beleid zal het volgens de historici wel zyn losgelopen, maar een feit was toch dat oom Edward het bepaald niet goed kon vinden met neef Wilhelm. Het is ook niet te boud om de slechte verstandhouding tussen beide vorsten ze waren eikaars tegenbeeld op het punt van karakter, voorkomen en doeleinden een der oorzaken te noemen van de in de jaren vóór 1914 steeds slechter wor dende Brits-Duitse verhouding. Nee. een vergelyking met Heuss-Elizabeth gaat in geen enkel opzicht op Vorstelijke plagerijen Men beweert dat „oom Bertie" (Ko ning Edward) en „Neef Willy" (Wilhelm) zoals ze elkaar hebben genoemd, om het hardst gepoogd hebben van Wilhelms bezoek iets vervelends te maken. Ook toen was Londen, als volgende week, ver sierd voor het Duitse staatsbezoek. Maar volgens boze schrijvers zouden op Pall Mali destyds door straatverkopers beel den van Wilhelm zyn verkocht, die ook als zakdoeken waren te gebruiken en Edward zelf zou deze boze streek heb ben uitgedacht, opdat zyn onderdanen in het hoofd van de niet geliefde Keizer hun neus zouden kunnen snuiten Van Wilhelm is van dat bezoek van 1907 bekend, dat hy Edward benoemde tot erekolonel van een regiment dat geheel in het paars gekleed was en aan de kleur paars had Edward, dat wist ieder een, een grondige hekel. Aan de andere kant zou Edward zyn neef weer tydens grote diners spyzen hebben laten voor zetten, waarvan deze beslist niet hield. Voor de „staftrompetter", zoals Edward zyn keizerlyke neef placht te noemen, had hy weinig over. Heuss' bezoek aan Engeland zal geluk kig anders zijn. In deze tyd is de directe politieke waarde van een dergelijk be zoek niet groot. De indirecte waarde, die men er aan mag hechten, is evenwel welzeker van betekenis. Dit Duitse be zoek niet als dat in 1907 met veel generaals, graven en admiraals, met Duitse uniformen en een politieke ach tergrond is de bevestiging van een bondgenootschap. De professor, de ge leerde. de politicus en de rustige burger die Heuss allemaal is, representeert tij dens zyn verbiyf in het statige Bucking ham Palace een geheel ander Duitsland dan dat van de „Kaiser".

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 15