„CALGARY-STAMPEDE" Een Britse kopie van klein stukje Amsterdam Huifkarrenrennen zijn adembenemend, schouwspel TOONT COWBOYS OP HUN BEST Zij berijden wilde stieren en bakken appelflappen Zon wedstrijd met huifkarren in oude stijl vergt heel veel durf, behendigheid en krachtzowel van de koet siers als van de paardenHier ziet U hoe de teams proberen een goede plaats in te nemen bij het ingaan van de 8-bocht (Bfjaondera medewerking 1 Galopperende paarden, ren nend vee, woeste stieren, cow boys en Indianen te paard, cow boys en Indianen te voet, huif karren In halsbrekende vaart... dit 2ijn enige van de onuitwis bare indrukken, dien men opdoet, als men tijdens de jaarlijkse (in de zomer gehouden) „Stampede" in Calgary vertoeft. Wat is een „Stampede"? Een Nederlands woord kennen wij er niet voor. Men zou het kun nen omschrijven als een „vee paniek". Als een kudde paarden er van tussen gaat, als een horde koeien dol worden en in blinde razernij alles omver lopen en vertrappen, wat zich op hun weg bevindt. Maar al zijn er in Cal gary tijdens de jaarlijkse „Stam pede" heel wat losse wilde koeien en wilde stieren te zien, toch is er van paniek helemaal geen sprake. De cowboys zorgen wel, dat er geen paniek ontstaat. Zij zorgen, dat de vele duizenden toeschouwers zonder gevaar voor lijf of leden het schouwspel kun nen volgen. De enigen, die naar onze mening wel aan gevaren zijn blootgesteld, zijn de cowboys en de Indianen zelf. Toen wij dit zeiden tegen een .prairie-jongen', keek hij ons grinnikend aan. Ge varen? Kom nou (zei hij), dat zijn de gevaren van ons beroep en met die gevaren weten wij wel om te gaan, evenals met paarden, koeien en stieren. Een Europees concours hip- plque ls ongetwijfeld een sport gebeuren, dat de aandacht der toeschouwers boeit en voorbeel dige rui terkunst kan bieden. Maar een „Stampede" te Cal gary overtreft de stoutste ver wachtingen van allen, vrienden van de paardesport en an deren. buck-jumping. Dat zo'n wild paard kan „bokken", behoeft wel geen betoog! Sommige bokken zó erg en zó stel selmatig, dat zij erin slagen, hun cow boys berijders tot zandruiters 'te maken. Hoe dit zij, het is een boeiend schouw spel, dat spel van man en paard! Een boeiend, ja, een adembenemend schouwspel bieden ook de huifkarren- rennen. Dan briesen en bonken de paarden, dan moeten de menners al hun moed, paardekennis en vaar digheid verzamelen om niet „uit de bocht" te vliegen. Als U weet, dat alweer „alleen maar voor de grap" en om de spanning van het tafereel te verhogen er heel ingewikkelde 8- vormige kronkels in het parkoers zijn gemaakt, dan begrijpt U, dat er van de mannen, de paarden en de wagens het uiterste wordt verlangd. DE jaarlijkse .Stampede" in Calga ry duurt een kleine week. Duizen den bezoekers komen uit alle delen van Canada en uit andere landen om de glorie van „de goede oude tijd" weer eens in optima forma gade te slaan. Cowboys en voortrekkers, In dianen in vol ornaat (zo weggelopen uit de boeken van Karei May, Gustave Aimard en Cooper) komt men tijdens de „Stampede" in Calgarys straten tegen. Natuurlijk is ook de Koninklijke Canadese Bereden politie koene ruiters in rode tuniek van de partij. Voorts zijn er optochten en muziek corpsen. De cowboys maken appel flappen met spek en bieden deze spijs met koffie aan de toeschouwers aan. Toch zijn dit allemaal bijkomstighe den, die de „Stampede" wel levendiger en gezelliger maken, doch niet wezen lijk zijn voor de „paardesport". Het zwaartepunt valt op de presta ties der cowboys, hun beheersing van paarden, stieren en koeien, hun lasso techniek, hun moed en vaardigheid bjj het mennen der huifkarteams. Ruim vijfendertig jaren reeds houdt men in Calgary's zomers een ■Stam pede"'. Ja, beslist, al vijfendertig Jaar en ieder jaar ga ik weer kijken. Het zit me in het bloed, weet U. Dertig jaar geleden moest ik er uitscheiden als cowboy doktersbevel maar ik heb er nog spijt van." De toeschou wer, die dit tegen ons zei, was een oudgediende" van de prairie. Hij heeft ons veel over het leven der cowboy» in vroeger tijd verteld. .Maar al is er dan veel veranderd, rijden kunnen ze nog, dat heeft U zelf kunnen zien!" besloot hij. Wij beaamden dit van ganser harte. (NIVANO - Nadruk verboden) CALGARY is een bloeiende plaats, een kleine driehonderd kilometer ten noorden van de Canadees- Amerikaanse grens, gelegen in de pro vincie Alberta. Uit vele streken van Noord-Amerika komen comboys naar Calgary om deel te nemen aan de „Stampede" en er hun kunnen en stunts te vertonen. Het zijn rauwe, stoere, ge harde kerels, die bang zijn voor duivel noch dood. Zij zijn pas echt tevreden, als zij een vurig paard onder zich we ten. Dan vieren zij hun energie en le vensvreugde bot tijdens een snelle jacht achter wilde koeien. Vaardig met de lasso als zij'zijn, slagen zij er vrij wel steeds in, hun „oogappels" te van gen. Misschien vindt U dit niet zo heel bijzonder. Maar als U weet, dat tijdens de Stampede-wedstrijden „alleen maar voor de grap" en om de spanning te verhogen wilde stieren te midden dei- kudde worden gedreven, dan zult U in zien, dat zo'n koeienjacht toch eigenlijk wel iets heel bijzonders is, dat heel bijzondere eisen stelt aan de jagende cowboys. Heeft U wel eens een „tamme stier", voorzien van een neus ring en geketend, van heel nabij be keken? Wij durven wedden, dat U dan, net als wij, een stapje achteruit deed, toen het dier een onverhoedse bewe ging maakte. Men kan Immers nooit weten en zo'n stier is nu eenmaal een oersterke rekel. De cowboys doen echter geen stapje achteruit, als zij tijdens de „Stampede" in de buurt van een wilde stier komen. Integendeel, zij stellen er een eer in om zo'n oersterke rekel te bestijgen en hem dan te rijden. Dit kost natuurlijk ook een cowboy heel wat inspanning en vergt ook van hem grote moed en vaardigheid, maar de meesten, die zo'n „stier-rit'" proberen, slagen. Dit geldt trouwens ook van de demonstraties mee ongebroken paarden, het zogenaamde Deze foto werd gemaakt tijdens de opnamen voor de Rank-film „Operation Amsterdam", een nogal sensationeel verhaal over de specta culaire wijze, waarop een deel van de Nederlandse diamanten in de Maar niaé alttfd htki dot ook Hiar tiet U «en cowboy da dagradatia van ruiter tot aonctfu ftor ondorgaoni. meidagen van 1940 de Duitsers kon worden onthouden en bijtijds naar Engeland kon worden overgebracht. In de vrouwelijke hoofdrol speelt de knappe Eva Bartok, haar tegenspe lers zijn (v.l.n.r.) Tony Britton, Alexander Knox en Peter Finch. Een belangrijke rol in deze schok kende geschiedenis wordt ook ge speeld door een zware vooroorlogse Mercedes-Benz, waarin Eva Bartok nogal halsbrekende toeren moest uithalen. In volle vaart op de kade toesnellen, op het laatste nippertje remmen en gered worden, het was allemaal op het kantje af, maar het ging goed. De remmen deden het prima, de sterke armen van Peter Finch waren aanwezig, de lieve Eva werd weer geen haar gekrenkt. Maar van die auto had ze nacht merries. Eva maakte kort daarop een nog- ai kostbaar uitstapje naar een van de luxueuse gelegenheden in Lon- dens West-End. Haar lange witte Jaguar parkeerde zij „even" op de daarvoor aangewezen plaats om de hoek. Toen na het bal de gasten Eva vroeg de portier even haar ntte wagen op te halen. Ze ga] cm het contactsleuteltje en het re gistratienummer. De man kwam lopend terug, een dergelijke wagen stond er niet. Er stond wel een grote witte Jaguar, maar die had nummer ,Maar dat is de mijne", schreeuw de Eva, die zich toen pas realiseerde, dat ze het nummer van de film- Mercedes had opgegeven. In de rol prent moet ze dit nummer afratelen voor een geheim agent. Repetities en opnamen hadden het steevast in haar hoofd geheid. Dezer dagen is een stukje vem het beroemde fraaie hart van Amster dam herbouwd in het centrum van de velden van Buckinghamshire. Bruggen en grachten, pleinen en straten doen denken aan „Groot- Mokum", maar toch, men staat hier omgeven door de decors, die in Lon den Pinewood Studio's zijn vervaar digd. De scenes van „Operation Amsterdam" waren te gevaarlijk om ze indertijd, toen in onze hoofd stad gewerkt werd, op te nemen. Niemand of niets had beter kun nen medewerken dan de Nederland se politie", zo vertelde regisseur Mi chael McCarthy. „Zij was bereid ge hele stadsgedeelten te ontruimen En je moet maar eens proberen de Lcndense politie te vragen Regent Street te ontruimen. Dat lukt vast niet. In Amsterdam leek echter alles tc gaan. Maar zelfs in Nederland moest men „neen" zeggen, toen we een vuurgevecht wilden opnemen in het centrum van de hoofdstad. Daarom moesten we nu deze enor me ,jet" bouwen. Plnewoods Amsterdam" heeft niet alleen tienduizenden guldens gekost, maar ook talloze hoofdbre kens. Men moest zeker zijn, dat deze namaakstad tot in alle onderdelen gelijk was aan de werkelijkheid, waar immers reeds een groot deel van de opnamen waren gemaakt, die nauwkeurig moeten correspon deren. Deze „mokumkopie" is er neerge zet om Eva Bartok, Peter Finch en Tony Britton een pittig partijtje te laten vechten met een groep van de Vijfde Kolonne. Juffrouw Bartok loopt hierbij voor het eerst van haar leven rond te hollen met een tom- myguru Finch en Britton moeten het maar doen met revolvers. Het gaat er overigens nogal ruw aan toe. Wagens vliegen met griezelige snel heden af en aan, een bank wordt opgeblazen en mitrailleurkogels sui zen onafgebroken in het rond. Maar daar in het open veld tussen de één-dag s-coulissen kan het geen kwaad. Daar kan men naar harte lust „vechten" om de film „Opera tion Amsterdam" des te echter te doen lijken. Het is soms onbegrijpelijk hoe de cowboys erin slagen om op zo'n vervaarlijk springende stier te blijven zitten en dat uiteraard! zonder enig houvast

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 13