pa tm. Tienduizend mensen in St. Pieter deden Paus Pius XII uitgeleide Betrekkingen tussen Griekenland en Turkije kunnen niet slechter Met een enkel woord RECHTZAKEN Agenda DINSDAG 14 OKTOBER 1958 Vervolg van pag. 1 Duizend kandelaren en elektrische lichten wierpen tijdens de laatste rond gang door de grote St.-Pieter hun licht op het serene gelaat van de man, die soeverein was geweest van de Vaticaan se staat en de geestelijke leider van zo vele rooms-katholieken. Zestien sediari, troondragers, droegen hem naar de ab sis. terwijl het koor de psalm „Miserere" zong. Edelgardisten met hun zilveren helmen vormden een escorte en naast hen de Zwitserse garde in hun blauw geel, rode uniform en met hun in het Ucht glinsterende hellebaarden. In het midden van de absis werd de baar neer gezet, naast de doodkist. Vijf kolonels van de edelgarde stonden daarbij. De kardinalen namen plaats op zetels aan het hoofdeinde van de baar. De celebrant, de Nederlander mgr. Canisius van Lierde, sacrista van Paus Pius XII kwam - in zwarte koormantel - met zijn acolythen naar voren om de zegeningen te verrichten. Het koor zong het „In Paradisum deducant te angeli" (Mogen de engelen U naar het Paradijs geleiden). Na de zegening van stoffelijk overschot en kist legden sampietrini het stoffelijk overschot ih de binnenste kist van cipressehout, waarna de aanwezi ge kardinalen een voor een naar voren kwamen om op hun beurt de zegening van het lijk te verrichten. Kardinaal Masella legde een witte zijden doek over het gelaat van de overledene en een an der spreidde een doek over de voeten. Licht verdwenen Mgr. Nicolo Metta, een Vaticaans notaris, deed daarop voorlezing van een document waarin de gebeurtenissen uit het leven van de overledene staan opge schreven. Deze acte werd in een bron zen bus gestoken en aan de voeten van de overledene gelegd. Hierop las mgr. Antonio Bacci, de se cretaris die de belangrijkste uitspraken en boodschappen van Pius XII in het latijn heeft vertaald, de lofrede voor. „Met zijn dood is een groot licht van de aarde verdwenen en een nieuwe ster aan de hemel ontstoken", aldus deze lofrede. Het fijn verluchte perkamenten docu ment werd opgerold en in een koperen bus gedaan en ook in de doodkist ge legd. Daarbij kwam een rood fluwelen beurs met gouden, zilveren en bronzen kopieën van alle tijdens het pontificaat van Pius XII geslagen jaarpenningen. Het deksel van de binnenste kist werd gesloten, twee purperen zijden linten er op vastgeknoopt en voorzien van de ze gels van de camerlenga kardinaal Ma sella, de aartspriester van de Sint- Pietersbasiliek, kardinaal Tisserant, en Vaticaanse functionarissen. Daarop werd de middelste loden kist dichtge- soldeerd en eveneens met linten verze geld. Tenslotte werd het deksel van de buitenste rijk versierde kist van iepe hout met gouden schroeven vastgezet. Daaroverheen spreidde men een van het wapenschild voorzien rood damasten kleed. In volkomen stilte zagen de 10.000 mensen in de absis en het dwarsschip van de St. Pieter toe, hoe het stoffelijk overschot van de Paus naar de opening die naar de crypte voerde, werd gere den. In stilte verliet Paus Pius XII de prachtige basiliek, waar tallozen hem bijna twintig jaar lang hebben toege juicht. In processie trok men voor de lijkkist uit. De grote klok van de St.- Pieter luidde. Bij de opening in de vloer van de St. Pieter, die naar het graf van de apostel Petrus leidt, hief mgr. Van Lierde de antifoon „Ego Sumaan. Daarna werd de kist in de crypte neergelaten. In de crypte In de crypte, waar het stoffelijk over schot voorlopig zal verblijven, waren „sampietrini" (werklieden van de St.- Pieter) op hun post om de kist een plaats te geven in een nis van crème kleurig marmer tegenover de tombe van Pius XI en naast die van Koningin Christina van Zweden. Marmeren pla ten stonden daar klaar om een tombe om de kist heen te vormen. De erüge versiering van de nis is een steen uit de Renaissance met een voor stelling van Madonna met kind en en gelbewaarders, die twaalf jaar geleden Moeilijkheden door Oopa in het paradijs Tahiti Op Tahiti, het paradijsachtige eiland in de Stille Oceaan, hebben politieke moeilijkheden geleid tot aanslagen en tot de arrestatie van de premier, Pou- vanaa Oopa, alsmede van een vijftigtal van zijn aanhangers. De premier, een 63-jarige afgevaar digde in de Franse Nationale Vergade ring, is indertijd op Tahiti gekozen onder de leuze, „Tahiti voor Tahitiërs en de Fransen in zee!" Hü heeft de af gelopen maanden een felle campagne gevoerd tegen de volksstemming over de nieuwe Franse grondwet, doch de meeste inwoners van de gezelschaps eilanden, waarvan Tahiti deel uitmaakt, hebben zich vóór de grondwet van ge neraal De Gaulle uitgesproken! Oopa staat in Parijs bekend als een man met een mild karakter, die maar weinig spreekt in de debatten in de Na tionale Vergadering. Doch thuis op Tahiti is Oopa die achtereenvolgens patat-fritesverkoper, timmerman en grondbezitter is geweest een fel poli ticus. HU heeft deafgelopen maanden een verbitterde politieke strijd geleverd met een deel van zijn „Democratische party", die in mei „in opstand" kwam tegen zijn pogingen om op Tahiti in komstenbelasting in te voeren. De oppo sitie werd gesteund door blanken en Tahitiërs. Oopa kon zyn belastingplan dan ook niet uitvoeren. Er braken on lusten uit en de Franse gouverneur schorste in feite de regering door haar niet meer bijeen te roepen. In de afgelopen weekeinde zyn op Tahiti aanslagen gepleegd met benzine bommen. Politie en militairen hebben daarop huiszoeking bij de premier ge daan. Zij troffen Oopa thuis, beschermd door veertig lijfwachten. In het huis, dat er uitzag als een belegerde vesting, werd een flinke voorraad benzinebom men aangetroffen Plasticvletten' in Zeeland De Kon. Ned. Bond tot redding van drenkelingen heeft uit het rampenfonds een belangrijke gift gekregen, waardoor men een 25-tal plastic vletten zal kun nen aanschaffen. Deze vletten hebben een eigen gewicht van 200 kilogTam. Zy bieden plaats aan acht personen: twee roeiers, een stuurman en vijf drenkelin gen. Iedere vlet wordt uitgerust met een buitenboordmotor van 5.5 pk. Deze plastic vletten zullen verdeeld worden over Zeeland. Er is reeds contact opgenomen met Zeeuwse burgemeesters. voor de dag kwamen bij de opgravingen naar het gebeente van Petrus, op last van Pius XII ondernomen. Deze steen herinnert aan de bijzondere devotie van de overleden Paus tot Maria. Bij ge noemde opgravingen is de crypte, waar zich de graftomben van 143 pausen en vele koninklijke personen bevinden, ge moderniseerd. De nieuwe Paus zal te zijner tijd aan wijzing moeten geven tot het overbren gen van het stoffelijk overschot van zijn voorganger naar de kapel vlak bij het graf van Petrus, welke Pius XII bij le ven voor zich heeft laten inrichten. Spoedig Russische maanraketten De Russische geleerden zullen in de nabije toekomst twee raketten naar de maan zenden: een ervan zal op de maan moeten landen, de tweede zal na een tocht om de maan naar de aarde moeten terugkeren. Dit heeft prof. Bronstein van het Moskouse planeta rium verklaard tegenover de Moskouse correspondent van het Deense com munistische blad „Land og Folk". WU beschikken over raketten, die vol doende kracht ontwikkelen om de maan te bereiken, aldus prof. Bronstein. De geleerden werken op het ogenblik aan een raket van de omvang van de tweede spoetnik, die naar de maan zal worden afgeschoten (de tweede spoetnik woog 507 kg. Zij heeft met een hond aan boord vier maanden om de aarde ge cirkeld tot zy op 13 april j.l. in de dampkring terugkeerde en verbrandde). Makarios akkoord niet 7 jaar zelfbestuur Aartsbisschop Makarios heeft gisteren op een persconferentie in Athene gezegd, dat hij akkoord zou gaan met een zeven jarige periode van „werkelijk zelfbe stuur" voor Cyprus voorafgaande aan een algehele zelfstandigheid. Defensie en Buitenlandse Zaken konden die zeven jaren in handen van de Britten blijven. De aartsbisschop verklaarde dat zijn plan een concessie is, maar dat er geen ruimte is voor verdere concessies. Op Cyprus zelf zij al weer slaohitoffers gevallen. Gisteren werden een Britse militair en een Griekse Cyprioot gedood bij aanslagen en schietpartijen. De Brit sneuvelde toen ten zuidwesten van Cy prus, by het dorp Prodromos, een mili taire auto vanuit een hinderlaag werd beschoten. De Cyprioot werd gedood bij een vuurgevecht in het noord-oosten van Cyprus Gisteravond laat hebben verzetslieden bommen geworpen naar twee Britse auto's bij het Ledra Palace Hotel. De auto's werden licht beschadigd. Twee Cyprioten zijn gearresteerd. In de Ledrastreet in Nicosia, de straat die be rucht is om de vele aanslagen, die er gepleegd zijn was gisterochtend een bom geworpen naar twee jeeps met Britse militairen. Het is nog niet bekend of er slachtoffers zyn gevallen. In Limasol werd omstreeks dezelfde tijd geschoten op een Britse miltiair die in een auto reed. De militair werd ge wond. 's Avonds werd een Griekse Cy prioot doodgeschoten, die niet bleef staan toen een Britse patrouille hem aanriep. Vanochtend werd in Limasol een Brit se militair, toen hij zijn woning verliet, neergeschoten. Hij werd ernstig gewond. De daders wisten te ontsnappen In Nicosia is vanochtend wéér een bom geworpen naar een Britse jeep. Volgens de eerste berichten zyn er geen slachtoffers. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Averoff, heeft gisteren op een persconferentie met buitenlandse jour nalisten verklaard, dat de betrekkingen tussen Griekenland en Turkije ongeluk kiger wyze zeer slecht zjjn. „Zjj zouden nauwelyks slechter kunnen worden omdat alleen oorlog slechter zou kunnen zyn". De minister gaf een uiteenzetting van de spanning tussen beide landen naar aanleiding van de geschillen over Cy prus. Hij verklaarde, dat de huidige toe stand kunstmatig in het leven is geroe pen. Turkije 'had een tiental jaren gele den „niet de geringste belangstelling voor Cyprus'" aldus minister Averoff. Op een vraag, of Griekenland zich uit de Noordatlanti'sche Verdragsorganisatie zal terugtrekken, indien bemiddelings pogingen falen, antwoordde Averoff, dat alle Griekse staatslieden ervan over tuigd zijn dat Griekenland in de NAVO moet blijven, maar dat verder lidmaat schap „afhangt van de reactie van de bevolking". Belangrijke veiling van postzegels in Den Haag f 3800 voor blok van zes Nederland-I 852 (Van onze Haagse redactie) In een der zalen van de Dierentuin te Den Haag heerst thans weer de gezellige drukte van een postzegel veiling. De heer J. L. van Dieten brengt daarby byna 1800 kavels ter tafel, waaronder een aantal zeer be langrijke en kostbare stukken. Vooral onder de zegels van Nederland en Overzeese Ryksdelen treffen wij prach tige exemplaren en blokken aan. De eerste Nederlandse zegels, met de beeldenaar van Koning Willem III wer den in 1852 uitgegeven. Ze waren nog niet getand en werden soms zeer slor dig afgeknipt, zodat men niet zelden beschadigde exemplaren tegenkomt. Exemplaren van deze zegels in on gebruikte staat zyn zeldzaam en dus veel waard. Over de waarde van blokjes van vier, zes of acht behoeven we dus niet eens te spreken. Enkele van deze blokjes en een groot aantal losse zegels zijn op deze veiling aanwezig. De eerste geveilde zegels, eén 5 cents diep blauw licht gestempeld, ging voor f. 68. Eenzelfde zegel, een prachtig randstuk, bracht f.225 op. Een blok van vier stuks met zeer brede randen bracht het tot f. 1200. Een merkwaardig stuk was een donkerblauwe vijf-cent met een rechterrand van 18 milimeter. Hiervoor werd f.345 betaald. Een tien cent kannijn haalde f.360. Een blok van vier van de tien-cent rood ging weg voor f. 1500. Het meest bracht gis termiddag op een blok van zes onge stempeld van de tien-cent karmijn, dat voor f.3800 van eigenaar verwisselde. Ook een strip van vijf van deze waarde haalde een hoog bedrag: f.640. BINNENLAND Op woensdag 15 oktober zal de oud eerste concertmeester van het Residentie Orkest. Sam Swaap, zijn 70ste verjaardag vieren. Sam Swaap was 35 jaar in voor noemde functie werkzaam. Hij is thans nog dirigent van het Nederlands Kamer- symfonie Orkest. De loodsboot „Betelgeuze" van Hoek van Holland heeft gistermiddag het Poolse zeiljacht „Jasholko", dat op de Noordzee ln moeilijkheden verkeerde, de Nieuwe Waterweg opgesleept en naar de bergha- ven gebracht. Het vaartuig, van Poolse origine, had naar schatting negen perso nen merendeels Jongelieden aan boord. Het was gisterochtend van de beTghaven uitgevaren en eenmaal op zee werden vuurjpyien afgeschoten. De nationale wedstrijden van het Roode Kruis Korps zullen op 18 oktober a.s. gehouden worden in de zaal „Prins van Oranje" te Goes. Nu de tweede kerstdag dit Jaar op een vrijdag valt. zullen op zaterdag 27 de- cemfter de Rijksdiensten gesloten zUn. pp De daarvoor verzuimde werkuren zunen ]jWe opbracht gegeven de woning van de nr\ onrfurfl rlaffpn mopten worden 1112e- - 1- V, ..r-evV» i~tr\ non Vnnmoeein Rood-Ohina heeft gisteren zijn der tigste „ernstige waarschuwing" gericht tot de V.S. wegens schending van de ter ritoriale wateren door twee Amerikaanse oorlogsschepen, aldus meldt „Nieuw- Ohina". Gisteravond ls in Londen „miss Zuid- Afrika" tot „miss Wereld" gekozen, voor „miss Frankrijk", „miss Denemarken" „miss Zweden" en „miss Holland" (Lu> cienne Struve). De Verenigde Staten hebben Jorda nië maandag hulp ten bedrage van 30.000.000 gulden toegekend. Aldus heeft een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Amman meegedeeld. Een desbetreffend akkoord is maandag ln de Jordaanse hoofdstad getekend. Het geld zal worden gebruikt voor de ontwikkeling van belangrijke regeringsdiensten, onder wijs, open/bare werken, veiligheid, sociale zaken en landbouw. In de Ver. Staten ls gisteren, han gende aan een ballon, een klein kern wapen tot ontploffing gebracht. Het was de vijfde proefneming van de lopende reeks. Krobo Edoesei, de minister van Bin nenlandse Zaken van Ghana, heeft de po- <5 c fl t S 1* VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 KVP. caus. 18.30 Lichte muz. 18.55 Ouders, uw kind, caus. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Sportpraatje. 19.30 Gram. 20.30 Ja. met mij. 20.35 Gram. 21.50 Aan de poorten van dc nieuwe tijd. caus. 22.20 Gewijde muz. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws 23.15 Sport. 23.2024.00 Gram. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: De toekomst van Europa, door dr. A. L. Constandse. (Ie lezing). 19.00 V. d. kind. 19.05 Paris vous parle. 1S.10 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Cabaret. 20.55 Gram. 21.45 Toneelbeschouwing. 22.00 Act. 22.15 Feest bij het Residentie-ork.: Jubi- leumconc. -23.00 Nws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 New York calling. 23.21 Gram. 23.40—24.00 Strijkork. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ, en weeroverz. 20.20 22.00 Limburgse avond. VOOR WOENSDAG 15 OKTOBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gewijde muz. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Pianorecital. 11.20 Post Palm-Beach antwoordt niet hoorspel. 12.05 Gram. 12.30 Land- en tulnb.meded. 1233 Musette-muz. 12.53 Gram. en act. 13 00 Nws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gram. 15.05 Ork. conc. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Leger des Heilskwartler. 18.15 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 18.30 Gram. 18.45 Boek- bespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Koor zang. 19.30 Radiokrant, 19.55 Op de man af. 20.00 Gram. 20.20 Concertgebouwork. en solist. 21.15 De heelmeeesters van Hel las. caus. 21.35 Muz. caus. 22.05 Het Mid den-Oosten, kruitvat van de wereld, caus. 22.20 Kamerkoor. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Sportultsl. 23.20—24.00 Gram. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De Ontbytclub. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. vrouw 11.00 Gevar. progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 V h. platte land. 12.38 Gram. 13.00 Nws. en tentoon stellingsagenda. 13.20 Dansmuz. 13.50 Me dische kron. 14.00 Gram. 15.00 V. d. Jeugd. 17.00 De kat van de stoel. 17.50 Regerlngs- uitz.: Rijksdelen Overzee: De Beneden winden-eilanden van schoonheid in de Caraibische zee, door Elisabeth Hartog- W outers. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Dans muz. 18.50 Act. 19.00 V. d. kind. 19.10 Re portage. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. 20.00 Voetbalrep. Nederland-Denemarken. (In de pauze; 20.45 Nws. 20.5021.00 Gram.). 21.50 Tussen de regels door, caus. 22.00 Lichte muz. 22.25 Vlooi en plano. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30 Hammondorgelspel. 23.5024.00 Socialistisch nws. ln Espe ranto. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.30 Luipaard op schoot. 21.00 Ik heb de Graaf vermoord, tv-spel. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e iyn van 1820 uur) Figalle, J'attendrai, Domino, Orkest Santos: Le jour oü la pluie viendra, Les Compagnons de la Chanson; Longtemps, long temps, Orkest Norrie Paramor; Ces petltes ohoses 1&, Orkest Hubert Rostaing: Du soleil plein. la tête, Jacqueline Fran cois: Tant que je vivrai geul, Mets deux thunes dans l'bastringue, Trio Raisner; Au Vénézuela, Les Compagnons de la Ohanson; Le tango des Jours heureux, Orkest José Lucchesi; La musique k papa, Rico's Creole Band; Je t'aime encore plus, Jacqueline Francois: Deux gouttes d eau, Comme un petit coquellcot, La saint- bonheuiy Orkest Hubert Rostaing; Ouban boogie, Coucou boogie. Virginie Morgan; Here in my arms. Autumn leaves, The Pittsburgh Strings; They didn't believe me, Anna Maria Alberghetti; Big Ben blues. Limehouse blues. Orkest Ray Mar tin; I only have eyes for you, Anna Ma ria Alberghetti; Laura. In a sentimental mood, The Pittsburgh Strings; I'll take the lo road. Railroad Jack. John Williams; The big bell and the little bell Dixie for violin. Orkest Helmut Zacharias; Honey comb, Jimmie Rodgers; How high the moon. Trumpet boogie. Orkest Werner Mtiller; Oh. oh. I'm falling in love again, Jimmie Rodgers; Sound Koller, Hans Koller Quintet; Sweet Qeorgia Brown. Rolf Kühn Combo; The touch of your lips. Sarah Vaughan; Leap frog. Trumpet blues. Orkest. Werner Miiller: 's Wonderful Sarah Vaughan; Stumbling Taking a chance on love. Edelhagen All Stars. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 12.00 V. d. scholen. 13.00 Dansmuz. 13.30 V. d. boeren. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Hoorsp. 14.40 Gevar. muz. 15.00 V. d. scholen. 16 00 Hoorsp. 17.00 Vespers. 17.45 Voor de oudere luisteraars. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 op andere dagen haald. De directeur moeten worden inge- Nederlandse r.-k."bisschop van Kóemassie, mgr. A. van der Bronk, te bewaken, na- van de Provinciale dat er zaterdag een dynamietaanslag was Stoombootdiensten in Zeeland, mr. J. L. j gepleegd op de bissohop. Kort nadaat de Nieuwenhuis heeft medegedeeld, dat het i bisschop zaterdag van een bezoek aan in de bedoeling ligt de nieuwe veerboot Accra ln zijn woning was teruggekeerd. _Prin6es Beatrix" op 17 november zijn 1 ontplofte er in een hoek van zijn privé- eerste dokbeurt te doen ondergaan. kapel een metalen buis met dynamiet. De rttitfvï tvn I bisschop werd niet gewond. Bepaalde ele- menten van het r.-k. volksdeel van As- Begin volgend Jaar, mogelijk januari, jantl. het deel van Ghana waar de bis- zullen de Italiaanse strijdkrachten de schop woont, willen een negerbisschop, eerste Amerikaanse Nlke-projectlelen ont- vangen. Nike's, speciaal bestemd voor ge- De byna volledige uitslagen van de brulk. tegen vijandelijke vliegtuigen, zul- verkiezingen op ajndag J.l. voor de ge- len ook worden geleverd aan België, meenteraden van 47 Italiaanse steden wij len ook" worden geleverd Frankrijk. Griekenland, Noorwegen, Tur kije en Nederland. In de Verenigde Staten worden Nike's door het leger ge bruikt. ln Italië door de luchtmacht. zen op winst voor de christen-democraten en gering verlies voor de communisten. Een Frans-Nederlandse expe^ dltie zal op 15 oktober Martlgues (vlak- t~l. t r. - 1 1 - nm r! e\ VTinrlolloorlco Een langzaam-aan-staking van vier- bij Marseille) verlaten om de Middellandse duizend technici van de Britse lucht- en Caraibische Zee te exploreren om oude vaartmaatschappij BOAC op het vliegveld schepen op te sporen die honder? jaar van Londen is er oorzaak van. dat gisteren geleden gezonken zijn. De expeditie, die versoheldene vliegtuigen van de maat- onder leiding staat van dr. Goedicke. een schappij niet op tijd zijn vertrokken. Het Canadees, zal onder Nederlandse vlag va- toestel naar New York vertrok met dertien ren. Tot de leden ervan zullen verschel - uur vertraging. De stakers eisen hogere dene Franse onderwater-specialisten be lonen. I boren. Zes jaar voor notaris De Amsterdamse Rechtbank heefteen 56-jarige notaris uit Overveen, die kan toor heeft gehouden in de Deurloostraat te Amsterdam, wegens verduistering en valsheid in geschrifte, meermalen ge pleegd, veroordeeld tot 6 jaar gevange nisstraf met aftrek, voorts heeft de Rechtbank de verdachte het recht ont zegd ambten te bekleden voor de tyd van 11 jaar. Tegen de notaris was 14 dagen geleden eveneens wegens verduistering en vals heid in geschrifte meermalen gepleegd, 8 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit het recht ambten te be kleden geëist. De verdachte was ten laste gelegd, dat hy in de periode van 19471957 ten nadele van Joodse nala tenschappen een bedrag van f 338 000 had verduisterd. Zes maanden wegens wrede analyse van hond De Alkmaarse Rechtbank heeft een 30-jarige analist uit Beemster, tegen wie de officier van Justitie, jhr. mr. A. J. Reigersman, 14 dagen geleden 4 maan den gevangenisstraf had geëist, veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 maanden. De analist, die te Leiden werkzaam was. had op 15 juli een hond, die van Purmerend naar Beemster met hem mee gelopen was, na het dier met chlo roform verdoofd te hebben, met een mes open gesneden. Daarna had hij een stukje van de lever afgesneden. Volgens hem was de hond reeds tijdens de nar cose gestorven; hy zou het dier eerst een half uur daarna hebben geopereerd. Toen men later het cadaver in een sloot vond. kreeg men direct verdenking tegen de man, van wie men vermoedde dat hy al eerder op soortgelijke wijze katten had geanaliseerd. Beklemmend (Van onze t.v.-medewerker) Het programma van gisteren viel in niet minder dan zes delen uiteen, waarvan het eerste voor rekening kwam van de NTS, die zo actief ge weest was (en de KRO zo genereus) om een paar flitsen van de directe re portage uit Rome van de beeldbuis af op film vast te leggen. De VPRO nam de wacht over in de persoon van prof. Van Hoik, die zich te bewegenlijk toonde om zich volgens pro gramma aan zijn schrijftafel te laten vastkluisteren. De deze maand 65 jaar wordende hoogleraar weet zijn kijkers steeds te boeien. Hij is nooit beducht pijnlijk onderwerpen met vaste hand aan te vatten. Hij beleert meer dan dat hij stichtte. Het is natuurlijk de vraag waaraan de meeste kijkers het meeste behoefte hebben en dat zal wel altijd een open vraag blijven. Naar ons gevoel In the South-East. 19.45 Volksdansen. 20.00 Klankb. 20.30 Round Britain quiz. 21.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Town Fo rum. 23.00 Gram. 23.30 Wetenschappelijk cverz. 24.00 Nws. 0.060.36 Planotrio Engeland, BBC' Light. Programma, 1500 en 247 m. 12 00 Voordr. 12.15 mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en lichte muz. 13.00 Dansmuz. 13.30 Nws. en gevar. progr. 14.00 Gevar. muz. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V d kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.'). 15.45 Sport. 16.05 Ork. conc. (Om 16.30 Nws.). 16.45 Ork. conc. 17.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 17.45 Gevar. muz. 18.00 Idem. 18.30 Nws. en gevar. muz. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en verz. progr. 22.30 Nws en gevar. progr. 23.00 Lichte muz. 23.30 Nws. 23.40 Gevar. progr. 0.30 Nws. en lich te muz. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutseher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Lich- muz. 14.15 Gram 15.00 Dansmuz. 16.00 Kamermuz 1700 Nws. 17.35 Verz. progr. 19.00 Nws. 19.20 Ork. conc. 21.00 Jazz. 21.45 Nws. 22.10 Kamermuz. 22.15 Moder ne muz. 24.00 Nws. 0.101.00 Lichte muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.25 Gram. 13.30 Voordr. 14 20 Kamermuz 15.05 Ork. conc. 16.55 Gram. 18.30 Kamermuz. 19.00 Amerikaanse uitz. 21.45 Gram. 22.45 Nws. 23.05 Gram. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Ork conc. 17.00 Nws. 17.15 Pianorecital. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.10 Leken- moraal en filosofie, caus. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Ork., koor en sol. 21.00 Gram. 21.15 Ork., koor en sol. (verv.). 22.00 Nws. 22.15 Volksmuz. 22.55—23.00 Nws. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.10 Idem 14.15 Belgische muz. 15.15 Omr. koren. 15.30 Gram. 16.05 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Kamermuz. 18.30 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorep. 21.25 Gram. 22.00 Nws. 22.55 Idem. DINSDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.26 uur nam. St.-Antonius Clubhuis. K. en O.-film „Lill". 8 uur nam Hotel Breestraat. Ledenvergadering Ver. voor Facultatieve Lijkverbranding. 8 uur nam. Rapenburg 61. Anthroposoflsche lezing, L F. C. Mees over dieren en mensen wezen. 8.15 uur nam. Leiderdorp Kon. Julianaschool. Ouderavond met films en dia's. 8 uur nam. Leiderdorp Herv. Kerk. Open- deurdienst. Spr. ds. J. H. Mulder, te Rot terdam. 8 uur nam. WOENSDAG Stadszaal (grote zaal). Chr. Oratorium vereniging „Con Amore" „Die Jahreszel- ten". 8 uur nam. St. Antonius Clubhuis. Chr. Toneelgroep „Imperium" speelt „Tien kleine negertjes" 8 uur nam. De Harmonie: Ned. Ver. Expogé. Spr. dr. J. F. Ph. Hers over enige aspecten uit het verzet 1940'45. 8 uur nam. Acad. Ziekenhuis (Kerkzaai) Halfuur van bezinning. 12 501.20 uur nam. Hoogl. Kerkgracht 11a: Broederschap van oude padvinders. Spr. E. Etty. 8 uur nam. Breestraat 19. Evangelisatie voor alle richtingen. 8 uur nam. Prediker; Spr. ds. J". A. Smlnk van Den Haag. 8 uur nam In den Vergulden Turk. Ledenvergade ring Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde. 7.30 uur nam. Oegstgeest (Warmonderweg 20) Ledenvergadering Kon. Ned. Natuurhisto rische Vereniging. 8 uur nam. DONDERDAG Marekerk: Interkerkelijke samenkomst. Spr.. ds. H. Bouter. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal). K. en O. Rdams Phllharmonlsch Orkest olv. Ed Flipse. So listen Stefan Askenase en Elly Ameling. 8 uur nam. In den Vergulden Turk. Ned Mij voor Nijverheid een Handel. Spr. mr. G. B. J. Hllterman „Een wereld vol spanning". 12.30 uur nam. Zomerzorg. Buitengewone ledenvergade ring Ver. „Koninginnedag". 8.15 uur nam. De Doelen: Genootschap Neaerland-En- geland. Lezing mr. H. Paget over „Een En gelsman in Venetië" 8 uur nam. Stadhuis: Ned. Organisatie voor Inter nationale Bijstand. Spr. urof. dr. ir. E. de Vries „Daadwerkelijke int. bijstand, pro blemen en perspectieven". 4 uur nam. Oegstgeest (Irene). Lezing en film „Café Paradis" door dr. J. v. d. Grient voor Poelgeesterwijk-gemeente Herv Kerk. 8 uur nam VRIJDAG Den Burcht Jacoba-zaal)Ledenverg. „Ons Gruinnegerlaand". 8 uur nam. Rapenburg 61. K. en O.-cursus. Prof. dr. K V. L. Reve over het culturele leven in Rusland. 8 uur nam. Schouwburg. Hoofdstad Operette „Zwel Herzen lm Dreivlerteltakt" .8 uur nam ZATERDAG Stationsplein; Excursie Ned. Chr. Reis- ver. Staatsbossen te Noordwijk. 2 uur nam. Nieuw6teeg 8: Bezichtiging Verkeersta fel Ver van Oud-leerlingen Ambachts school. 2J uur nam. Brandweerkazerne: Bezoek van Ver. van Oud-leerlingen van Ambachtsschool. 4 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Feestavond Per- soneelsver. Van Wijken Heringa N.V. 8 uur nam. Voorschoten. (Prinses Marijke- laan 4)Toneelver. „Het Masker" speelt „Het meisje met het leeuwenjong". 8 uur nam. groef hij gisteren iets dieper dan gebrui kelijk en daartegen hebben wij geen be zwaar. Integendeel. Wij hebben een vraagteken geplaatst bij de opmerking, dat teleurstelling woe de en verontwaardiging opwekt, maar de episode uit de wereldgeschiedenis, die daarna uit de doeken werd gedaan, bracht het gelijk aan de theoloog. „München 1938", een kreet en een her innering? Neen, het was tot gisteren voor velen, als het hen ging als ons. niet meer dan een kreet en het groeide in een krap half uur uit tot een demon stratie, dat onze herinnering snel ver vluchtigt, voora naar het leek de vervelende dingen. Het waren maar al lemaal nare zaken, die Henk Hofland met fijn journalistiek gevoel aan de ver getelheid had ontrukt en ons voorzette. Ze wekten woede en verontwaardiging op, maar deze verdichtte zich tot diepe teleurstelling, toen dr. Van Blanken- stein sober en strak en daardoor be klemmend onthulde hoe stom we met ons allen zijn geweest en hoezeer we de leiders ontvingen, die we verdien den. hoe we met ons allen er zijn in gelopen, hoe we ons hebben laten overdonderen (de bezetting van Rijn land geschiedde zonder munitie en het Duitse plan om Hitier in 1938 te ele- mineren door hem gek te verklaren heeft bestaan en, maar kon alleen luk ken als de tegenpartij steunde en Chamberlain c.s. lieten verstek gaan.) Dank zij ons vergeten, leek dit, nieuws en dus actualiteit op gloeihitte. Het had er even de schijn van. dat alles wat na deze top kwam in een dal van onbelang rijkheid moest verzinken, maar de boog moest toch even ontspannen worden. Dat gebeurde dan met fanfare, waar mee „Fanfare" werd geïntroduceerd door Simon van Collem en Ad de Vries. En daarna door een trio. Wat kunnen twin tig minuten lang vallen. Het was waar schijnlijk alleen voor de liefhebbers zon der aankondiging en uitleg, noch verta ling te verteren, want Peter Crawford leek in zijn soort niet slecht. Daarna stoojte het programma ten tweede male naar een top, waarvan het uitzicht al even beklemmend bleek, zij het dat het hier om ons aller toekomst ging, een toekomst, die reeds begonnen is. „.Radioactiviteit" werd door de VPRO- tv-directeur, ds. Van Nieuwenhuyzen persoonlijk ingeleid, wel een bewijs hoe veel waarde men aan de CBS-film hechtte. Volkomen terecht overigens! De hermontage door Joes Odufré was met eerbied verricht. Maar het belangrijkste van alles kwam nog, tenminste voor ons. Dat was de nawerking, de overdenking, die het be sef opleverde, dat de achtergronden van München en de atoombomproeven eigenlijk iets met elkaar te maken hebben, dat ze verwant zijn, nauw ver want, beklemmend verwant, beklem mender naarmate men er langer over peinst. Het is geen prettig peinzen, maar wij zijn de VPRO toch wel zeer dankbaar voor de stimulans en voor de gelegenheid ons geboden, om in een gapende afgrond te schouwen Na Vera Lynn de schoolbank in Dinsdag a.s. brengt de AVRO van 19.10 tot 20.00 uur de première van een nieuw veertiendaags radioprogramma onder de titel „Na Vera Lynn de school bank in". Deze „Vera Lynn show", die door de AVRO is aangekocht van de BBC. zal voor Nederlands radiogebruik pasklaar worden gemaakt door Jan Koopman. Deze show wordt gevolgd door de quiz „Haal je schoolgeld terug", die door de betaalmeesters Flip van der Schalie en Karei Prior in een nieuwe vorm is ge stoken. waardoor het uiteindelijke be drag, dat met dit spel zal kunnen wor den verdiend 1200 gulden bedraagt. Zo als men zich zal herinneren was het hoogst verdiende bedrag gedurende het vorig seizoen 640 gulden. Er ls nu een vaste leraar, te weten de heer D. J. van Dijk, bij de luisteraars al bekend als me de-samensteller van de „Logboeken". Quizmaster is weer Cees de Lange. Maranatha-kerk: Bijz. kerkdienst ds. Swijnenburg. „Liefde ls niet goedkoop". 7 uur nam. Hogewoerd 175: Jehova's Getuigen. Openbare lezing 3 uur nam. Wachttoren studie 4.10 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagse Oomedie „De Maan/vogels". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)L.K.K. „Voor Allen". Solo-pianist Willem Andrlessen't 8 uur nam. Clubgebouw ,.On6 EU land" (Kcrtenaer- straat)Voorlichtingsavond „Het Groene Kruis". 8 uur nam. Rapenburg 6: Ned. Ver. voor Vrouwen- belangen. Vrouwenarbeid in gelijk staats burgerschap. Sr>r. mej. dr. A. de Waal. 8 uur nam. Titus Brandsmalaan 174: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 74 uur nam. In den Vergulden Turk: R.-K. Midden standsbond. Spr. S. Menken over: „Leiden, stad van 200.000 inwoners". 8 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „De gebroeders Karamazov' 18 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur: zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. l.uxor: "The long hot summer". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „In dienst des konlngs (Dange rous exile). 14 Jaar. Werkdagen; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: .Liane, het meisje uit het oer woud". 14 jaar. Werkdagen. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondug: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Kex: „Terreur in New York" 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „De vrouw ln het venster". TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling van moderne Nederlandse grafiek. Dinsdag en vrijdag van 1113 uur. zaterdag 1416 uur (t/m 31 oktober) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d Werfpark 1 Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Tentoonstelling „Portretten uit de Gou den Eeuw". (Werkd. 25 uur nam.; tot en met 15 november) De avond- en nachtdienst der apothe ken te Leiden wordt waargenomen door de Zuider-Apotheek. Lammenschansweg 4 tel. 23553 en te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest. Wilhelminapark 8, tel. 26274. Bij geen gehoor bij Cw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2