PIONIER" BEREIKTE MAAN NIET EN VIEL VANOCHTEND TERUG OP AARDE WEERBERICHT Na tocht van bijna twee etmalen tot grootste hoogte van meer dan 125.000 kilometer Topsnelheid 40.000 km. per uur H. Walenkamp Zn Bestand in gebied van Formosa is met veertien dagen verlengd DUIZENDEN EN DUIZENDEN DEFILEERDEN LANGS PAUS 97ste jaargang MAANDAG 13 OKTOBER 1958 No. 29567 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 DOEL NIET BEREIKT, TOCH GROTE PRESTATIE w Drieenveertig uur na de lancering is de „Pio nier", de laatste trap van de raket welke zater dagochtend van Cape Canaveral in Amerika naar de maan werd gelanceerd, hedenochtend om 4.46 uur Nederlandse tijd in de aardse atmosfeer teruggevallen en opgebrand. Daarmee was de tweede poging om de maan, onze naaste buur in het heelal, te bereiken mis lukt, ondanks de goede verwachtingen die men kort na de schijnbaar feilloos verlopende start koesterde. In de loop van zaterdagavond bleek, dat een kleine koersafwijking tot deze gang van zaken moest leiden. Maar al is het doel van de gigantische onder neming niet bereikt, toch mag men de lancering niet als een mislukkig bestempelen. De lancering van de Pionier was aanvankelijk goed verlopen. Na enkele minu ten, toen de eerste drie trappen van de Thor-Ableraket waren uitgebrand en nog slechts de Pionier met een remraket en wetenschappelijke instrumenten naar de maan voortjoeg, bedroeg de snelheid ongeveer 40.000 kilometer per uur (d.w.z. de omtrek van de aarde per uur, of in nog geen vier seconden van Leiden naar Amsterdam!). Na het uitwerken van de raketten nam de snelheid geleidelijk af onder invloed van de aantrekkingskracht van de aarde. Men verwachtte, dat de Pionier nog snelheid over zou hebben gehouden, wan neer de aantrekkingskracht van de maan die van de aarde zou overheersen, zodat dan de snelheid van het projectiel weer zou toenemen. Een remraket in de Pionier, te ontsteken van een controlestation in Hawaii af, zou de snelheid daarna zo regelen, dat een juiste baan om de maan verkregen zou worden. gistermiddag om 12.42 uur, 27 uur na de lancering, terug begon te vallen naar de aarde. De Pionier had 320.000 km. van de aarde moeten komen om een punt te bereiken waar de aantrekkings kracht van de maan die van de aarde zou gaan overtreffen. Kleine koersfout had grote gevolgen Een uur na de lancering bedroeg de hoogte ruim 19.000 km., terwijl de snel heid was verminderd tot ruim 18.000 km. per uur. Weer een uur later waren deze getallen 32.000 km. en 14.000 km. per uur. Zaterdagmiddag, toen de Pionier met een snelheid van nog slechts 8.132 km. per uur door de lege ruimte schoot op een hoogte van 71.024 km., bleek de vlucht niet geheel volgens het plan te verlopen. Uit berekeningen bleek, dat in de loop van de start een afwijking van 3*2 graad in de richting van het projec tiel was opgetreden, waardoor het te steil steeg, daardoor ook te veel snel heid was verloren en niet op die hoogte was gekomen welke men had berekend. Deze combinatie van te groot snel heidsverlies en een grotere werking van de zwaartekracht door te geringe hoogte deed de Pionier geleidelijk aan steeds meer van zjjn baan afwijken, en het werd de deskundigen zaterdag avond reeds duidelijk, dat het gestelde doel, het gebied van de maan, niet zou worden bereikt. Het gevolg was, dat de Pionier op 126.592 km. hoogte, op ongeveer een derde deel van de afstand tot de maan, Weer een Russische kernwapenexplosie De Amerikaanse commissie voor de kernenergie heeft zondagavond mede gedeeld, dat de Sovjet-Unie zondag op nieuw een kernwapen van grote kracht in het Noordpoolgebied tot ontploffing heeft gebracht.. Dit is de zevende Rus sische kernwapenontploffing sinds 30 september j.l. Kind in Wassenaar verdronk Bij het spelen is de 2-jarige Franciscus Kiemel in de langs de Heemstraweg ge legen sloot gelopen en verdronken. De artsen De Neef en OoSterbaan hebben nog gepoogd bij het kind, dat door om wonenden uit het water was gehaald, de levensgeesten op te wekken, doch tever geefs. (Advertentie) RALEIGH rijwielen HAARLEMMERSTR. 1 Enige regen De Bilt verwacht tot morgenavond: plaatselijk enige regen en hier en daar tii del ij ke opklaringen. Vannacht iets minder koud, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 14 OKTOBER Zon opr 7.01 uur; onder: 17.50 uur. Maan op: 9.03 uur: onder: 18.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.43 en 16.07 uur. Laagwater te 12.00 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Verbrand De terugkeer naar de aarde verliep zeer snel. Vanochtend vroeg om 4.46 uur Nederlandse tijd, 43 uur en 4 mi nuten na de start, verbrandde de Pionier in de aardatmosfeer boven het zuidelijk deel van de Stille Oceaan. Remraket weigerde Men heeft tot het laatst toe gepro beerd, de remraket nog dienstbaar te maken aan een ander doel dan waar voor deze aanvankelijk bestemd was. Men slaagde er echter niet in deze ra ket langs radiografische weg te ontste ken. Was dit wel gelukt, wellicht had men dan van de Pionier een kunstmaan kunnen maken, die tot op duizeling wekkende hoogten om de aarde zou blij ven cirkelen. Bovendien had men in dat geval ook de televisie-apparatuur in de Pionier nog kunnen benutten. Het startmecha nisme daarvoor was echter nauw ver bonden aan de remapparatuur, zodat men ook geen televisieopnamen heeft kunnen maken. Het weigeren van deze ontsteking is waarschijnlijk te wijten aan de omstandigheid, dat zij ingesteld was op een later gebruik, namelijk eerst in de loop van vandaag. Waardevolle gegevens Overigens heeft de Pionier tijdens de vlucht door de duistere diepten van het heelal voortdurend weten' schappelijke waarnemingen verricht en de resultaten daarvan naar de aarde geseind. Deze signalen zijn on onderbroken goed opgevangen, waar door veel waardevol wetenschappelijk materiaal is verkregen. De signalen zijn opgevangen tot het moment, dat de Pionier in de aard- aardotmosfeer terugkeerde en daar ogen blikkelijk opbrandde. Bij de terugkeer in de atmosfeer heeft de Pionier waar schijnlijk dezelfde snelheid gehad als na de start, namelijk 40.000 km. per uur. Nog nimmer is de mens erin geslaagd, weten schappelijke instrumenten op zo grote hoogte (maximaal bereikte de Pionier 126.592 km, hoogte boven de aarde) waarnemingen te laten verrich ten. Voorts is vast komen te staan, dat de huidige rakettechniek in staat is de maan te bereiken, want slechts een kleine fout in de koers, die niet het gevolg van technische moeilijkheden en sto ringen was, veroorzaakte het terugvallen op aarde. Al is dus het doel niet bereikt (en vóór de start achtte men de kans van slagen slechts één op tien), toch moet van een techiJsche en weten schappelijke prestatie van buitengewone betekenis worden gesproken. Kleine oorzaken grote gevolgen Het lijkt wonderlijk, dat een t slechts minimale koersafwijking zulke radicale gevolgen kan hebben als thans met de Pionier; in plaats van dat dit projectiel vanmiddag om de maan cirkelde, is het vanoch- i tend, na .slechts" een derde deel f i van de afstand tot de maan te heb- i ben afgelegd, op aarde teruggestort. Maar in het heelal geldt nu een maal meer dan waar ook, dat klei- 1 ne oorzaken zeer grote gevolgen 1 kunnen hebben. De raket bereikte de benodigde i snelheid van 11 km per seconde, of l ongeveer 40.000 km per uur. Het mislukken was slechts te wijten aan een kleine koersfout. waar schijnlijk door een afwijking in de gyroscoop van de eerste rakettrap. 1 De ernst van een zo kleine fout I wordt geillustreerd door het lot van I de Pionier. I Was de aanvangsnelheid niet juist i geweest, wanneer deze b.v. 1600 meter per uur van de berekende 40.000 kilometer per uur was afge- weken, zou de Pionier 48 km. uit haar koers zijn geweest bij het be- reiken van de maanbaan. Een afwijking van 48 km per uur op de berekende 40.000 km per uur I (dus iets meer dan een duizend- ste!) zou de raket al 25.600 km uit haar baan hebben gebracht bij het bereiken van de maanbaan! Wanneer nu de aanvangsnelheid juist is maar een heel kleine fout in de koers optreedt, wordt ener- j zijds de snelheidsverandering bein- vloed door de andere dan bereken- de werking van de zwaartekracht, en anderzijds de baan door de al dus veranderde snelheid. In samen werking leiden dergelijke factoren 1 tot enorme afwijkingen van het 1 oorspronkelijke „vliegplan". i En is het eigenlijk wel te verwon- i deren dat er iets. hoe weinig dan i ook. niet helemaal klopt, wanneer mep weet dat de Thor-Able-com binatie uit 300.000 verschillende on derdelen was samengesteld? Synagoge opgeblazen in Georgia (Amerika) De synagoge van Atlanta, in de Amerikaanse staat Georgia, is zondag door een dynamietexplosie vernield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De schade bedraagt ca. 400.000 gulden. Het is de vierde maal, dat in het zuiden van de Verenigde Staten een synagoge wordt opgeblazen. De burge meester van Atlanta, William B. Harts- field, heeft, de veronderstelling geuit, dat de aanslag het werk is van een bepaalde organisatie. Hij heeft een be drag van duizend dollar uitgeloofd voor arrestatie van de dynamitero's. President Eisenhower heeft het ge beurde „betreurenswaardig" genoemd en het hoofd van de F.B.I., J. Edgar Hoover, gelast een uitgebreid onderzoek in te stellen. Eisenhower sprak ter ge legenheid van de opening van een in terkerkelijk centrum in New York. Toen het nieuws van de aanslag hem bereikte week hij van de reeds opgestelde tekst af om enkele woorden over het incident te zeggen. Een der directeuren van de B'nai Brith, een joodse organisatie in de Verenigde Staten, heeft er op gewezen, dat naast de vier ontploffingen in synagogen, drie aanslagen op joodse bedehuizen konden worden verhinderd. Hij noemde het bij zonder verontrustend, dat men sinds het einde van de oorlog in het algemeen en niet alleen tegen synagogen, „zijn toevlucht neemt" tot dynamiet. Er zijn reeds honderden aanslagen gepleegd, doch het aantal veroordelingen is op de vingers van één hand te tellen. Hij meent, dat de aanslagen op synagogen het werk van een anti-semitische orga nisatie zijn. Slot op pag. 2 Onenigheid in de Arabische Liga Incident tussen Tunesië en Ver. Arabische republiek De Ver. Arabische Republiek (Egypte- Syrië) is zaterdag weggelopen van een vergadering van de raad der Arabische Liga als protest tegen kritiek van Tunesië. De Tunesiërs hebben intussen eveneens meegedeeld, dat zij de huidige zitting niet verder zullen bijwonen. In een communiqué, uitgegeven door de Tunesische ambassade te Cairo, wordt gezegd, dat samenwerking tussen Tune- Evacuatie van zevenduizend burgers van Quemoy Sinds donderdag zijn zevenduizend burgers, meest vrouwen, kinderen en ouden van dagen, van de Quemoy-eilan- den naar Formosa overgebracht. De evacuatie is met landingsvaartuigen ge schied. De Amerikaanse minister van Defensie, McElroy, heeft gisteren Fonnosa vreest „stap tegen vrije wereld" Rood-China heeft gisteren het bestand in het gebied van Formosa met veertien dagen verlengd. President Eisenhower noemde deze verlenging „goed nieuws". Hierdoor zijn de kansen om door middel van onderhandelingen een oplossing van de moeilijkheden in het Verre Oosten te vinden, vergroot, aldus heeft als zijn eigen mening en als die van de minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, te kennen gegeven. In de bekendmaking van Rood-China over de verlenging wordt overigens vastgehouden aan de eis, dat de Amerikaanse militaire eenheden in het gebied van Formosa moeten vertrekken. Op Formosa bleek een nationa- listisch-Chinese woordvoerder van mening, dat de communisten thans bezig zijn „door politieke middelen te bereiken wat zij door militaire kracht niet kunnen verkrijgen". „De communisten zullen het door hen afgekondigde bestand onge twijfeld gebruiken om een nieuwe stap tegen de vrije wereld voor te bereiden. Zij hopen dat onze waakzaamheid zal verslappen". aankomst in de hoofdstad van Formosa, Taipeh, verklaard, dat hij gelooft, dat de nationalistische regering „op een ge schikt tijdstip" zal overwegen of de sterkte der nationalistische troepen op de eilandjes voor de Chinese kust ver minderd moet worden. De minister, die gedurende twee dagen in Taipeh be sprekingen zal voeren, ontkende dat hij een plan zal voorleggen voor verminde- ring vbd da troepensterkte» Enorm gedrang op St.-Pietersplein Is balseming niet helemaal geslaagd? Drieduizend politiemannen waren gisteren niet voldoende om de reus achtige menigte in toom te houden, die het lichaam van Paus Pius XII wenste te zien, dat lag opgebaard in de basiliek van de St.-Pieter. Zater dag reeds waren ruim een half miljoen mensen langs de baar gedefileerd. Gisteren waren het er nog meer. 's Ochtends gingen de zware deuren van det basiliek drie kwartier voor de vastgestelde tijd open, n.l. om kwart over zes. Toen reeds stonden duizenden mensen te wachten om te worden binnengelaten. In de loop van de dag kwamen er steeds meer. De aan vankelijke rij veranderde in een mensenzee, welke de helft van het kolos sale plein vulde en zich voorts zover het oog kon zien, uitstrekte langs de via Delia Conciliazione. de kerkdeuren te komen. Eenmaal in de basilek moesten de bezoekers nog 40 minuten wachten voor zij, met vijftien op een rij voortschuifelend, de plaats bereikten, waar de Paus in vol ornaat lag opgebaard. Bij de nadering van het ijzeren hek nabij de deuren van 's we relds grootste kerk was het gedrang vaak zo groot, dat velen angstig werden en de menigte trachten te verlaten. Dat bleek echter onmogelijk. Toen vanochtend om zes uur de deu ren van de St.-Pieter weer opengingen - gisteravond om negen uur waren zij gesloten - stonden reeds een 40.000 mensen te wachten. De menigte bezoe kers groeide zo snel aan, dat de orde dienst van de St. Pieter opnieuw de grootste moeite had de stroom in goe de banen te leiden. Vanochtend wachtten weer 40.000 mensen Tijdens een korte paniek, ontstaan door het ongeduld onder de wachtenden in de brandende zon, vielen tientallen vrouwen flauw. Eén man overleed in het ziekenhuis nadat hij op het plein was flauwgevallen. Alle voorzorgsmaat regelen om de menigte in groepen te splitsen hadden slechts beperkt succes door het opdringen tegen de driedui zend politiemannen, die op de kritieke plaatsen schouder aan schouder ston den. Tegen de avond, toen duizenden vreesden voor niets te hebben gewacht en het gedrang nog groter werd, stelde de politie een aantal vrachtwagens op het plein ter versteviging van het kor don. Men had er ongeveer drie uur voor nodig om van de rand van het plein tot Balseming sië en de V.A.R. onmogelijk is en dat Tunesië geen vertrouwen heeft in de regering van de V.A.R. De zitting was speciaal belegd ter verwelkoming van de Tunesische afge vaardigde El Habib el Sjatti. Tunesië is pas kort lid van de Liga. El Habib oefende in zijn eerste redevoering kri tiek op „sommige Arabische landen, die pogen de vergaderingen van de Arabi sche Liga te overheersen" (volgens Radio-Cairo heeft hij daaraan toege voegd: „De Liga volgt slechts één lei ding, werkt voor één partij en gehoor zaamt de bevelen van één lid. Wij moe ten voorkomen dat één lid van de liga er een gewoonte van maakt de mening der anderen te negeren). Tunesië, welks president Habib Bour- guiba algemeen als pro-Westers wordt beschouwd, was pas elf dagen geleden als volwaardig lid tot de Arabische Liga toegelaten tegelijk met Marokko. De Liga bestaat dertien jaar. Behalve deze twee landen zijn er lid van: de V.A.R., Jordanië. Irak, Saoedi-Arabië, Libanon, Jemen, Libië en Soedan. De Liga heeft ten doel de solidariteit onder de Arabi sche landen te bevorderen. Nadat de delagatie van de V.A.R. ver trokken was, ontspon zich een verhit debat, waarin de delegatie van Irak zich distancieerde van de Tunesische verklaring. Ook Marokko vond de opmerking van de Tunesische afgevaardigde ongewenst. De Egyptische pers heeft zondag pre sident Bourguiba van Tunesië als een „verrader" van de Arabische zaak en een werktuig van het „Brits-Ameri kaanse imperialisme" gebrandmerkt. Cairose bladen die in het algemeen snel gereed staan met beschuldigingen menen, dat de Tunesische stap tevo ren is beraamd als een slag tegen de Liga. daar het communiqué de datum oktober draagt. Op een zondag gehouden bijeenkomst van de Liga waren de afgevaardigden van Tunesië en de VAR. niet aanwezig. Dit enorme gedrang is voor een deel te wijten aan het feit, dat sneller dan iemand had kunnen voorzien het stof felijk overschot van de Paus reeds van middag - door de Eurovisie-uitzending voor het oog van vele miljoenen - wordt bijgezet in de voorlopige cripta. Er werd eind vorige week reeds gefluisterd, dat deze haast het gevolg was van het feit, dat het nieuwe procédé, dat de lijfarts van de Paus, dr. Galeazzi Lisi, voor het balsemen heeft gebruikt geen goede resultaten zou hebben gehad. Trouwens velen, die de Paus hadden ge zien, verklaarden ook zaterdag en giste ren, dat het gelaat van de ontslapene een groenige kleur had gekregen. Prof. Galeazzi Lisi verklaarde naar aanlei ding hiervan, dat hij het lichaam twee maal per dag verzorgd had, maar dat de invloed van de zuurstof in de lucht op het gebalsemde huidoppervlak een inderdaad groenige tint doet ontstaan. Het had volgens hem inderdaad gun stiger geweest, wanneer de Paus opge baard had kunnen worden in een lucht dichte kist. Maar vóór de begrafenis - vanmiddag om vier uur - zal de Ita- iaanse medicus het lichaam nog een laatste behandeling doen ondergaan, waarna het zeker honderd jaar - in een luchtdichte kist - behouden zal blijven. Kolendampvergiftiging te Achlum (Fr.) Te Achlum in Friesland heeft zich gisteren een geval van kolendamp vergiftiging voorgedaan, waarbij de 76-jarige mevrouw Boonstravan der Laan om het leven is gekomen. Haar echtgenoot, de 72-jarige heer H. Boonstra werd in bewusteloze toe stand naar het ziekenhuis te Har- lingen vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. Toen de buren gistermiddag nog steeds geen leven bespeurden in de wo ning van het bejaarde echtpaar, wer den zij ongerust en verschaften zij zich toegang tot de woning. Zy vonden het echtpaar Boonstra in bed liggen. De Thor-Able raket, waarmee de Pionier naar de maan werd gelan ceerd, doch die iets te steil werd afgeschoten om het doel te berei ken. Een zeer kleine afwijking werd er oorzaak van. dat de Pionier niet hedenavond om de maan cirkelde, maar hedenochtend reeds in de aardse dampkring was teruggeval len en opgebrand. De Pionier be vond zich in het bovenste topje van het cilindervormige topgedeelte van de raket. Het grote kegelvor mige onderste deel is de eerste trap de Thor-raket. (advertentie) Straaljagerpiloot in Stuttgart was spion (Van onze correspondent in Bonn) In Stuttgart is het afgelopen weekein de de 34-jarige straaljagerpiloot Ludwig gearresteerd. Verdacht van spionage- handelingen voor communistisch Oost- Duitsland. Dc eerste luitenant Ludwig vloog met Westduitse vliegtuigen, die men speciaal bestemd had voor de be strijding van onderzeeboten in de Oost zee. De straaljagerpiloot heeft zijn oplei ding in Engeland en de Verenigde Sta ten genoten. Hij had een goede naam, stond als zeer kundig bekend en zijn vrienden en kennissen hadden er geen idee van dat hii ook maar iets te ma ken had met spionage. Wel was het de laatste tijd opgevallen dat Ludwig over veel geld beschikte, dat hg onmogelijk van zgn salaris had kunnen overhouden. Ludwig zou systematisch door com munisten in het Westduitse leger zijn geloodst om daar bijzonder spionage werk voor Oost-Duitsland te verrichten. Men neemt aan. dat hij reeds zes jaar lang dergelijk werk heeft gedaan en dat hij in opdracht van zijn Oostduitse chefs en met behulp van onbekenden tenslotte een plaats wist te veroveren bij de bestrijding van duikboten in de Oostzee, een voor Oosteuropese militaire belangrijk spionage-object. Ludwig is de eerste Oostduitse spion, die men in West-Duitsland gegrepen heeft en die op militair terrrein werk zaam was. Tot dusverre bleken de gear resteerden in dienst te hebben gestaan van Russische opdrachtgevers. I OKKENEPIDEMIE OP BOETON BREIDT ZICH UIT De pokkenepidemie die de vorige week op het eiland Boeton (Zuid-Oost-Cele- bes) is uitgebroken, heeft zich verder uitgebreid als gevolg van gebrek aan geneesmiddelen en medisch personeel. De regering in Djakarta spant zich in om voorraden geneesmiddelen naar het getroffen gebied te zenden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1