Recessie bracht saneringsproces De produktiviteit is stijgende Kunstschatten uit Rijksmuseum nu spoedig weer naar Amsterdam Nieuwe wegen in bouw-speurwerk Een half miljoen kinderen op stap in de Kinderpostzegelactie 1958 Ukwtd&e week ook waar een voorlichting Awndow Australië het gaat weer tijd worden voor Uw kacheltje ■»- |&E010£Ü [^ttlsCOMITS J f^twoTei Wfevtingböuwver.Ons fteiang" viert vanaajM ièest o 97ste jaargang Zaterdag 11 oktober 1958 Derde blad no. 29566 Amsterdamse beurs volgt het tempo niet (Van onze financiële medewerker) Wanneer men kennis neemt van de recente berichten en beschouwingen over |e ontwikkeling van het bedrijfsleven in Europa en in de V.S., is men geneigd gaaruit de conclusie te trekken dat de depressie, welke tegen het midden van het vorig jaar is begonnen, als een economisch saneringsproces moet worden geschouwd. De hoogconjunctuur, welke er aan vooraf ging, had allerlei verhoudingen scheef |etrokken, zowel tussen de verschillende landen, als tussen de factoren, welke |e welstand van elk land als zodanig bepalen. De grote investeringsactiviteit in Europa, welke sinds 1952 tot een sterke Inging van de industriële produktie heeft geleid, ging gepaard met een stijgend lollartekort en afnemende goudvoorraden, waardoor de monetaire positie van landen als Engeland, Frankrijk en ook van ons land dermate werd verzwakt, dat pet de mogelijkheid van een devaluatie ernstig rekening werd gehouden. Alleen Frankrijk is aan dit gevaar niet ontkomen, de andere landen echter hebben hun ralutaverhouding kunnen handhaven, dank zij drastische maatregelen tot beper king van investeringen en importen, waardoor de uit het lood geslagen betalings balansen weer in evenwicht konden worden gebracht. De Economische Commissie der V.N. loor Europa kan er in haar jongste rap tor t dan ook op wijzen dat met name |e dollarpositie van de Westeuropese gnden aanmerkelijk is verbeterd en er thans zelfs sprake van dat Engeland erlang tot de volledige convertibiliteit tan het Pond zal terugkeren, welk voor meld dan allicht door Duitsland, Neder- gnd en België zal worden gevolgd. De goudstroom, welke zich een paar aren geleden in sterke mate naar de r.S. richtte, beweegt zich reeds gerui de tijd in omgekeerde richting, zodat felfs een verhoging van de Amerikaanse pudprijs meer dan eens ter sprake is fcweest. Leidende kringen in de V.S. tijven daartegen echter gekant en nu iet er alle schijn van heeft dat de toe- ïoed van goud en deviezen naar Europa (jn hoogtepunt heeft bereikt of spoedig al bereiken, kan het gevaar voor een jerhoging van de goudprijs wel als gro- endeels geweken worden beschouwd. De sterk verminderde industriële ac- friteit in Europa is mede oorzaak ge- leest van de belangrijke teruggang der imerikaanse exporten de gedaalde pro- liktie en de stijgende werkloosheid. Deze erschijnselen hebben er echter op hun eurt weer toe geleid dat de Ameri- aanse ondernemingen met alle hun ten lenste staande middelen en niet het Dinst gebruikmaking van de we ten- Bhappelijke vindingen op technisch en ;misch gebied, naar een verlaging van bedrijfskosten hebben gestreefd. Als van de hoopvolle aanwijzingen voor verdere ontwikkeling van de Ameri- conjunctuur wordt thans dan gewezen op de toeneming van de luktiviteit, welke in het afgelopen rartaal zelfs 3% heeft bedragen. Hier- wordt verklaard dat terwijl het kdexcijfer voor de industriële produktie ji de V.S. zich van 126 in april tot 137 i augustus heeft hersteld en voor de pmende maanden nog hogere cijfers torden verwacht, het aantal werklozen bt dusver nog niet is verminderd. Hetzelfde verschijnsel wordt door de Iconomische Commissie der V.N. voor yest-Europa geconstateerd. Ook in ons ind is blijkens een opgaaf van het .B.S. bij 11.486 industriële ondememin- en de omzet in het tweede kwartaal Jet f. 150 miljoen toegenomen bij een ersorieelsbezetting, welke 8000 kleiner ras dan die van het eerste kwartaal. Uit sociaal oogpunt moge dit een ider wenselijk verschijnsel zijn, eco- •den van een gezonde bedrijfsont- •ling geschapen omdat een stij- ide produktiviteit tot verlaging van de 'ifskosten derhalve tot lagere ver- •pprijzen en voorkoming van nieuwe latie kan leiden Minister Zylstra heeft er in een be preking met de organisaties van werk levers en werknemers dan ook op kun- ten wijzen dat aan de opwaartse druk p de prijzen in ons land een einde is «komen. Het algemeen prijsniveau leeft de laatste tijd eerder een neiging •t dalen, mede doordat de lagere prijzen sin de grondstoffen en de vrachten ingzamerhand in de verkoopprijzen tot dtdrukking kunnen worden gebracht, let verblijdend gevolg hiervan is dat de lederlandse regering met betrekking tot Ie prijsvorming tot een zekere liberali- itie heeft kunnen besluiten in de ver pachting dat de loonontwikkeling dit «onomisch saneringsproces niet zal borbreken. Het blijft af te wachten of Ie rust, welke op dit punt sinds enige (jd bestaat, zal kunnen worden gehand- laafd waarop men zowel hier als in de f.S niet volkomen gerust is, een feit lijft dat de recessie in verschillende op- Ichten een goede uitwerking heeft ge- lad en als het ware de voorwaarden "an een economisch redres heeft teweeg bracht. De Newyorkse beurs is bijna elke dag tezig de hoopvolle verwachtingen welke hans ten opzichte van de Amerikaanse bnjunctuur worden gekoesterd, in de persen der aandelen te verdisconteren, let indexcijfer voor industriële aandelen leeft een niveau bereikt (539.40 op 7 lezer), dat hoger is dan de piek van P57 en 1956 en over nagenoeg heel de pie van het Amerikaanse bedrijfsleven lordt thans een stijging van de pro- jiiktie gesignaleerd, welke naar men torwacht ook tot een stijging van de ka pitaalsuitgaven bij de ondiernemingen lil leiden. Wat ons land betreft, de beperkingen, welke vooral het bedrijfsleven zich sinds medio 1957 heeft opgelegd, zijn oorzaak dat de positie van Nederland, zowel ten aanzien van Europese Betalings Unie. als ten aanzien van de V.S. de laatste "tijd aanmerkelijk is verbeterd, waarbij ook de verkoop van Nederlandse aandelen naar dat land niet mag worden verge ten. In de EBU bracht september een overschot van f 160 miljn., waardoor de vordering van 'Nederand thans f. 384 miljoen bedraagt, terwijl uit de week staat van de Nederlandsche Bank per 29 september is gebleken dat de goud en deviezenvoorraad het recordcijfer van f 5 miljard heeft bereikt, dat is een half miljard meer dan ca een halfjaar geleden en bijna twee miljard meer dan het dieptepunt van begin september 1957. Men zal er zich rekenschap van moe ten geven dat dit resultaat kon worden- bereikt als gevolg van een min of meer geforceerde inperking van de bestedin gen en een liquidatie van aandelenbezit, verschijnselen, waarvan men moet hopen dat ze niet meer dan tijdelijk zijn, dan wel, zo men dit reeds aanwezig acht, vorde ringen maakt, zullen ook de importen weer moeten stijgen, waardoor dan de overschitten op de betalingsbalans zul len verminderen. Maar in elk geval is het een gelukkige omstandigheid dat ook ons land zijn monetaire positie krachtig heeft kunnen verbeteren en daardoor in de besprekingen over inter nationale maatregelen, welke voor een verder economisch herstel van Europa nodig worden geacht, als gelijkwaardige partner kan optreden. De Amsterdamse beurs kan, wat de aandelenmarkt betreft, het tempo waarin New York met zijn koersstij ging voortgaat, niet volgen omdat de symptomen van economisch 'herstel hier te lande tot dusver nog vrij vaag zijn, ook al hebben deze week enkele onder nemingen Nederl. Dok- en Scheeps bouw, Amsterdamsche Ballast, Assel- berg's IJzerindustrie en Handel mij., Kleedingindustrie Smits over de gang van zaken in hun bedrijf een tamelijk optimistisch geluid doen horen. Het feit dat deze week twee onderne mingen Chemische Fabriek L. van der Grinten en Simon de Wit met een aandelenemissie een beroep op de kapitaalmarkt doen, nadat de emissie van Van Berkel een succes werd. wijst op een toenemend vertrouwen in de be- drijfsmogelijkheden Blijkt de markt voor dergelijke kapitaalsuitgiften rijp te zjjn dan zal daarmee naar alle waar schijnlijkheid aan de daling van de ren testand vooreerst een einde zjjn geko men. Het officiële bericht van Interpol uit Duitsland, dat de gestolen kunstschatten uit het Rijksmuseum terecht zün, is gis termiddag door de officier van Justitie te Amsterdam, mr. J. F. Hartsuiker, ont vangen. Zodra de Kriminalpolizei te Keulen de kunstvoorwerpen niet meer nodig heeft voor haar onderzoek, om het nagaan op eot~t tw&i Er zijn van die ogenblikken waarop u niet over een bontmantel praat, maar erom vraagt. Vraag het gerust, 't is wèlverdiend! En er zijn vijf gegronde redenen om uw bontmantel bij Lampe te kopen: ervaring speelt bij bont de hoofdrol. Lampe heeft een 100-jarige bontervaring! er is bont en bont. Deskundige voorlichting is bij Lampe gegarandeerd. Lampe brengt uitsluitend nieuw bont (vers materiaal!) de grootste keuze in nieuwe modellen en alle maten en... de prijs zal u erg meevallen. ga maar kijken bij bestegen invoer Nederlandse margarine in Duitsland De maatregelen^ die onlangs door de «estduitse autoriteiten zijn genomen bt beperking van de invoer van mar- prine uit Nederland, hebben volgens lederlandse winkeliers aan de grens bist een tegengestelde uitwerking ge- fad. Sedert de verscherpte invoerbepa- bgen op 1 oktober van kracht werden b hun margarine-omzet met 15 ge legen. De Westduitse minister van finan- lëa had bepaald, dat sedert 1 oktober pargarine in het kleine grensverkeer in kt geheel niet en in het grote grens verkeer nog slechts in een hoeveelheid jan 5 kg. per persoon ingevoerd mocht borden, tenzij duidelijk blijkt, dat de pargarine uit) zuiver plantenvet is ge- Eigen verantwoordelijkheid W ij hebben besloten de weg zelf standig te gaan. Dit besluit vindt zijn oorsprong in het besef van onze ver antwoordelijkheid: met deze woor den wijdde de voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, de heer J. Dura Dzn., de mededeling in, dat het bouwbedrijf zelf in de toekomst de verantwoordelijkheid voor de bouw research zal aanvaarden en alle ge schikte maatregelen zal treffen om tot een doelmatige verwezenlijking van de hieruit voortvloeiende taak te komen. „Velen, ook buiten de kringen van het bouwbedrijf, menen zich te moeten bemoeien of te gaan bemoeien met het wetenschappelijk onderzoek in de bouw nijverheid". zo zeide de heer Dura. Bij de bouwproduktie van ongeveer 5 mil jard gulden per jaar zijn naar voor zichtige schatting 350.000 personen be trokken. In de niet fabriekmatige bouw bedrijven, behorend tot de invloeds sfeer van de raad van beheer is twee derde deel van dit aantal werkzaam. De bouwnijverheid vergt de helft van onze nationale investeringen. Positie en bete kenis van deze bedrijfstak leggen op ons een verantwoordelijkheid ten aanzien van het wetenschappelijk onderzoek, aldus de heer Dura. Nu in verband met de hoge huursub sidies binnenkort een S.E.R.-advies ver wacht kan worden, zal veler aandacht op de bouwnijverheid gevestigd zijn. Er dient tegen te worden gewaakt, aldus de heer Dura, dat bepaalde sociaal- economische omstandigheden het bouw bedrijf kunnen maken tot een jachtge bied, waarin ieder, deskundig of niet, ongestraft kan opereren. Indien de bouwproduktie geen knelpunt mag zijn voor de gehele voortbrenging, dan is het noodzakelijk de daarmee samen hangende vraagstukken të beheersen. Deze beheersing wenst de raad van bestuur bouwbedrijf zich eigen te ma ken, waarbjj gaarne bereidheid wordt getoond om samen te werken met de genen die begrip hebben voor de vraagstukken, die samenhangen met de produktie, aldus de heer Dura. vingerafdrukken, is het de bedoeling van de officier ze naar Nederland te doen overbrengen. Ze zullen dan aan de di rectie van 'het Rijksmuseum worden te ruggegeven. Omdat direct het vermoe den bestond dat de dief zou proberen met de kunstschatten naax het buiten land te gaan, bevond zich reeds enige tijd een Nederlandse rijksrechercheur in Duitsland Gisteren heeft zich bij de politie in Keulen nog een juwelier gemeld, die mededeelde dat hij twee gouden pen ningen had ingeruild tegen een met bril janten bezette ring. Deze penningen be horen bij de reeds eerder teruggevonden 2 gouden kettingen van het Rijksmu seum. De man die de penningen inruil de, had de naam Lasalle. Dit is, zoals bekend, een der namen waarvan de be roepsinbreker Bergk zicih bedient. Bergk bezit een Luxemburgs paspoort op de naam Eu gen Lasalle, hij heeft de pas telkens gebruikt als hij zich bij trans acties moest legitimeren. De man is nog voortvluchtig. Werktuigen gevonden van 10.000 jaar geleden De Gelderse Archaeologische Stich ting heeft onlangs uit particulier bezit een bijzonder bruikleen ontvanp-en. Het betreft twee werktuigen gemaakt uit rendiergewei. Het zijn een soort werk- bijlen, die tot de zg. Ahrensburgercul- tuur behoren, een van de laatste cultu ren uit de oude steentijd. Deze cultuur is genoemd naar de vindplaats Ahrensburg bij Hamburg, waar men dit soort werk tuigen voor het eerst heeft opgegraven tezamen met een groot aantal vuurste nen instrumenten. Het blijkt, dat het tijdens deze cul tuurperiode, die een ouderdom van ongeveer 10.000 jaar heeft, zeer koud was in Noordwest-Europa. De mens leefde toen voornamelijk van rendie ren. die in kudden rondtrokken. Be halve het vlees, dat als voedsel diende, werden ook de huid, de beenderen en het zeer harde gewei voor allerlei doeleinden gebruikt. De thans aan het licht gekomen stukken zijn gevonden in de omgeving van de Oude IJssel en werden door de bezitter eerst niet herkend, tot hjj ze ter bevoegder plaatse toonde. Het is voor het eerst, dat deze werktuigen uit Gelderland bekend zjjn geworden. De voorwerpen berusten nu bij de verzamelingen van de Gelderse Archaeo logische Stichting in het gemeente museum Arnhem. Meisje ib Ter Aar verdronk In een onbewaakt ogenblik Is het 6- jarig dochtertje van de familie H. van Leeuwen te Korteraar te water geraakt en verdronken. Toen de familie gister middag zou gaan eten kwam het meisje, dat deze dag vrij van school had, niet opdagen, waarna men ging zoeken. Na enige tijd vond men het kind drijvende in de Ringsloot vlak achter de ouderlijke woning. Helikopter bracht kruis op Nispens toren Gistermiddag is het kruis voor de toren van de r.-k. kerk te Nispen met behulp van een helikopter op zijn plaats gebracht. De vlieger van de helikopter, de heer E. Sehuller zag eerder op de middag de eerste poging mislukken doordat het kruis, toen het hefschroefvliegtuig op circa 40 meter hoogte vloog, los schoot en op de grond viel. Het werd vrij ernstig beschadigd. Het bleek noodzakelijk in Breda reparatie werkzaamheden aan het kruis te laten uitvoeren en toen deze waren voltooid ondernam de heer Sehuller een tweede poging. Nadat het kruis op de toren was aan gebracht begon een leidekker met zijn werkzaamheden om het recht te zetten. Voorts zou hij trachten de haan op het kruis te zetten en te bevestigen. Bestel dit keer ivat méér!" In de periode van 14 tot 20 oktober „Bestel dit keer wat méér!". Dit motto van de Kinderpostzegelactie 1958 is tevens het dringend ver zoek, waarmee ruim 500.000 Ne derlandse jongens en meisjes zich vanaf dinsdag a.s. overal in den lande aan de huizen vervoegen voor het noteren van hun bestel lingen kinderzegels en -kaarten in de elfde actie „Door het kind - Voor het kind" ten bate van hun minder bedeelde landgenootjes. Vorig jaar bracht de verkoop van ze gels en kaarten bijna twee miljoen gul den op. Tot dit resultaat hebben de half Gistermiddag heeft Koningin Juliana 150-jarig bestaan van de2e instel- een bezoek gebracht aan het Insti- Aing. De Koningin tijdens haar tuut tot Onderwijs van Blinden in rondgang bij de vlechtafdeling. Ht&en tor galagaoMd pan *««l De Ned. Herv. Kerk en het otoombewapeningsvraagstuk De generale synode der Ned. Herv. Kerk is in de Ernst Sillemhoeve bijeen om te spreken over het atoombewape ningsvraagstuk. De praeses, dr. A. A. Koolhaas, stelt als enig onderwerp aan de orde de behandeling van een rapport over het atoombewapeningsvraagstuk. Onder aandrang van de groeiende onge rustheid over de ontwikkeling van de atoombewapening heeft de synode in juli 1957 een commissie benoemd. Prof. Dr. G. C. van Niftrik werd voorzitter, ds. N. O. Steenbeek secretaris. Het rapport van deze commissie ligt nu ter tafel. Het geeft een kenschetsing van de situatie, theologisch, politiek en etisch. Hierbij is grote overeenstemming over fundamentele veranderingen, die het atoomwapen gebracht heeft en over de vragen, die het ons stelt. Met de een voudige stelling over de overheid en haar ■waard komt fawn niet meer ui*. Deze miljoen kinderen uit 18.000 klassen van 7100 scholen met hun activiteiten voor een zeer groot deel bijgedragen. Talloze instellingen op het gebied van de hygië nische en justitiële kinderbescherming hebben van deze opbrengst geprofiteerd. Tengevolge van de veranderde sociale structuur en van de vorderingen der talrijke wetenschappen in de laatste jaren is de verpleging en verzorging van het misdeelde kind sterk gewijzigd en uitgebreid. Voor deze uitbreiding en wijziging is veel geld nodig. En daarom vragen de schoolkinderen in de periode van 14 tot 20 oktober met het opnemen van de bestellingen der mapjes kaarten en zegels één gul den), die op 17 november a.s. worden uitgegeven, ditmaal met enige vrijmoe digheid „Bestel dit keer wat méér!" Het gaat om de lichamelijke en geestelijke gezondheid van het Nederlandse volk, want „op de voeten van het kind lopen wij de toekomst tegemoet". En het gaat bovendien om wat levensgeluk van de jongens en meisjes, die in het leven soms zo raak zijn geslagen. wapenen zijn kwalitatief anders dan de tot nu toe gebruikte. De kerk zal in ge loof de weg moeten zoeken. Aan het slot van het rapport blijkt, dat twee verschillende wegen gegeven worden. Namelijk van hen, die radicaal neen zeggen togen atoombewapening, omdat men zijn vertrouwen niet kan stellen in een demonisch wapen, dat te gen Gods wil is en daartegenover van hen, die de op zichzelf vreeslijke bewa pening ter afschrikking van een even tuele aanval op de vrijheid en de wel vaart van het Westen niet eenzijdig wil- len afschaffen. De synode discussieert vervolgens hier over uitvoerig. Aan het einde van de zitting benoemt de synode een commis sie, die, gehoord de besprekingen, richt lijnen zal opstellen waarlangs het rap port dient te worden aangevuld en om gewerkt. Deze richtlijnen worden in de zitting van vandaag behandeld. <™S£EnE.\C£Nmi:y >mrrevj ew bést weer voor museumberoek Leiden Weeft vhm je 11 öUtotar V]S8 deWarvHowvekaipei ^Leiderdorp' krijgt nieuwe uw-formew KMPlOSNEtvj t [Ï9SÖ1 jsostduivevwer. „Oe Zwaluw" berekende kavnp i'oen s tW appen gy *-

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9