Laatste nieuws Bijna 2900.— voor jubilerend „Kunst en Genoegen" te Leiden Met muziek door 't leven Gaan de Wiener Sangerknaben wie kent ze niet gaarne „mit Musik durchs Leben", ook Leiden kent een korps, dat een en al in de muziek opgaat. WU doelen hier op het Chr. Tamboer- en Pyperkorps „Kunst en Genoegen", dat dertig jaar geleden is voortgekomen uit een in zjjn opzet eenvoudig mond harmonica-ensemble. Hoe populair dit korps in de loop der jaren is geworden, bleek duidelijk uit de verjaarsdagsavond beter kunnen wU spreken van receptie welke gisteravond in het wtjkgebouw Levendaal werd gehouden. Behalve, dat zeer velen hier gelukwensen kwamen aanbieden en zich daarbij in zeer waar derende zin over de prestaties van K. en G. uitlieten, werd het bestuur een bedrag van bijna f2.900 aan giften overhandigd. Ds. T. D. van Soest, die namens de Centrale Hervormde Jeugdraad als eerste zijn gelukwensen uitsprak, zeide er zich in te verheugen, dat een groot gedeelte van de Leidse jeugd, met mu ziek door het leven gaat. Teneinde daar aan een kleine bijdrage te leveren, bood spreker namens deze Raad een diep- trom, met volledige uitrusting, aan. De heer J. H. Sira, één der oprich ters van K. en G., die namens het Ju bileumcomité het woord voerde, riep de oprichting van het korps in de herin nering 'terug. Het was ter gelegenheid van het éénjarig bestaan van één der onderafdelingen van de C.J.V. Leven- idaal (de foto-club „De Inktvis"), dat een serenade zou worden gebracht. Dit igeschiedde in die dagen op mondhar monica's. Henk Roman, aldus de heer iSira, zag er muziek in, vormde een clubje en ging aan het studeren. Na dertig jaar is er van deze instrumenten niéts meer overgebleven, doch de grond slag voor het huidige K. en G. was ge legd. Een korps, dat in Leiden popu lair is en aan vele festiviteiten zijn medewerking verleent. Zijn woord van gelukwens besloot de heer Sira met de voor het be stuur verblijdende mededeling, dat ouders, donateurs, oud-leden en en kele. winkeliers een bedrag van ruim f. 2000 hadden bijeengebracht als ju bileumgift. Van dit bedrag was voor circa f. 1100 aan instrumenten aangekocht, welk in strumentarium werd aangeboden. Bo vendien stelde de heer Sira het be stuur in het bezit van een nieuwe vlag voor de senioren- en juniorenafdeling. Er waren deze avond nog meer verras singen voor hét bestuur. Bram Truyers voegde aan dit bedrag namens de leden van K. en G. nog ruim f.800 toe. Het was een resultaat van tal van acties. Tenslotte kwam ook de Boerenkapel van de jubilerende vereniging nog met een bedrag van f.75 aanzetten. De secretaris van de Bond van Leidse Harmonie- en Fanfarekorpsen, de heer H. van Wely, schonk in zijn woord van gelukwens eveneens aandacht aan de populaire plaats, welke K. en G. in het Leidse muziekleven inneemt. In het j bijzonder bracht hij hulde aan de heren J. van Leeuwen en M. H. de Reede jr., die in hun kwaliteit van voorzitter en secretaris/penningmeester K. en G. tot grote bloei hebben gebracht. Onder de velen, die deze avond feli citaties aanboden, waren o.m. de heren N. A. Commandeur en P. Herst namens het bestuur van de 3 Octobervereeni- ging, de heer H. Gijsman van de Chr. Wijkvereniging Levendaal, de heer P. Guley namens de Wijkkerkeraad, wet houder J. C. van Schaik als vertegen woordiger van het gemeentebestuur, de heren H. Zunderman en G. Steinbach namens de Leidse Jeugd-Actie, tal van Steunfonds Dioconessenhuis zet actie voort In sommige kringen leeft ten onrechte de gedachte, dat nu met de bouw van een nieuw Diaconessenhuis aan de Houtlaan een aanvang is gemaakt, de indertyd opgerichte „Stichting Steun fonds Diaconessenhuis Leiden" haar I actie kan staken. Niets is minder waar. Het streven van het Centraal Propa- fandacomité en van alle actiecomité's moet erop gericht biyven dit Steunfonds in tact te houden en op te voeren, om zodoende het Diaconessenhuis ter zyde te kunnen blijven staan en het bestuur van het Diaconessenhuis een krachtig wapen in handen te geven, indien dit door onvoorziene omstandigheden ge bruikt zou moeten worden. Zelfs als het nieuwe ziekenhuis de taak van het bestaande Diaconessen huis aan de Witte Singel zal hebben overgenomen, ook dan zal het noodza kelijk zijn een beroep te blijven doen op de volle medewerking onzer actie comité's en van de kerken. Zoals bekend is het doel van deze j Stichting althans voorlopig een fonds te vormen van 1 miljoen gulden, een fonds, waaruit extra onkosten be- streden kunnen worden. In de loop van ongeveer 6 jaren is door de verschillen de actiecomité's te Leiden en omliggen de gemeenten reeds een bedrag van ongeveer f. 360.000 bijeengebracht. En niet alleen door de inspanning dezer actiecomité's, maar ook dank zy de steun van ongeveer 100 kerken van ver- i schillende gezindte waar jaarlijks een collecte voor het Diaconessenhuis op I het collecterooster wordt geplaatst is dit kapitaal verkregen. Het Centraal Propagandacomité, waarvan ds. J. N. de Ruiter, hervormd predikant te Leiden voorzitter is, doet nogmaals een dringend beroep op allen, het gestelde doel te verwezenlijken. Het gironummer van de Stichting Steun fonds Diaconessenhuis Leiden is 533001. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Karin Isabella, dr van A. Hannaart en J. Eraggaar; Willem Frederik. zn van P. Re- kelhoff en C. van Putten, Izaak Murlnus Robert, zn van G. van Doorn en W. Llnd- hout, Nicoletta Cornells Maria, dr van P. Pieterse en A. F. G. Hoppen, Engeltje, dr. van P. Koopman en D. Vlieland. Joekc, dr van H Postma en A. H. Bosch, Maria Jo hanna Margrietha. dr van L. G. Zlrkzee en P. Zuurdeeg. ONDERTROUWD J. van der Vorm en S. L. Becherer, A. Rietkerk en A. W. Kijk in de Vegte. T. G. C .Hoogeveen en E. M. van Egmond, J. P Louwrler en C. Schenkeveld. C. H. van der Pluijm en C. Slerat, T. Beugeling en II. M. E. de Jonge, J. J. Matthijsse en J. Blitz, J. A. W. A. Michels en M. Jansen, B. E. Parera en C. M. Griffioen, C. Dreef en J. W. de Jong, j. J. Prast en J. Snaterse, J. B M. van Gils en P. M. J. van Cleef, C. W. Kok en O. Mislowska, E. J. H. van Tongeren en W. van der Meer. OVERLEDEN J. Kromhout, 5 jaar zoon, M. A. W. H. van der Heijden. 72 Jaar, weduwe van F. J. G. Janssens, A F E. de Ruyter, 90 Jaar. vrouw. G. P. V. Laffra, 59 jaar, man, H. van der Helde, 73 Jaar. weduwe van M. H. Harthoorn, A. M. Wolterstorff, 60 Jaar, vr. vertegenwoordigers van zusterverenigin gen, de heer Van Weelden, directeur van V.V.V., de oud-commissaris van po litie, de heer R. J. Meyer, afgevaar digden van „Sempre Avanti" en .Jong en Jolig", een deputatie van het Jeugd orkest en Drumband „Den Burcht", de heren H. M. Schwedler en H. Frey- sen, instructeurs van K. en G., en de heer C. J. v. d. Zeeuw, voorzitter van de Chr. Zangspelclub „Staalwijk". Voorzitter Van Leeuwen, die zeer ge troffen was door al deze blijken van belangstelling en financiële steun, bracht hulde aan de oprichters en de eerste dirigent, de heer H. Roman, welke laatste eveneens aanwezig was. EMIGRATIE FILMAVOND LISSONE LINDEMAN. In de grote zaal van den Burcht hield Lissone Lindeman gisteren zijn traditioneel geworden filmavond over de emigratie. Talrijke aanwezigen hebben kunnen genieten van uitstekende kleurenfilms over Zuid-Afrika, Australië en Amerika; een film van de K.L.M. viel eveneens zeer in de smaak. De chef van het Leids bureau, de heer J. Koch, wees er in zijn lezing op, dat men bij emigratieplannen zich toch vooral in de eerste plaats moet wenden tot het Gew. Arbeidsbureau en de di verse emigratiecentrales, aangezien uit sluitend deze instanties de bevoegd heid hebben de adspirant-emigrant des kundig voor te lichten over levensom standigheden, salarissen, werkgelegen heid etc. Lissone Lindeman verleent uitslui tend haar bemiddeling in de regeling van de passage en kan zowel emigran ten als bezoekers behulpzaam zijn door het verlenen van vele diensten. Deze leerzame avond, door allen zeer op prijs gesteld, eindigde eerst tegen 11 uur. Een reprise werd in het vooruit zicht gesteld. H. DE JEU 25 JAAR DRUMBANDINSTRUCTEUR Maandag zal de heer H. de Jeu, wonende Utrechtse Jaagpad 64, zijn zil veren jubileum vieren als drumband instructeur. In deze periode heeft de Jubilaris tevens vele jongeren opgeleid tot tamboer of bazuinblazer en heeft hij met vele onder zijn leiding staande drumbands op concoursen een prys behaald. Momenteel is de heer De Jeu nog instructeur van de drumband van het Eerste Leidse Jeugdorkest „Den Burcht" van de N.Z.H. Harmonie en Echo der Duinen (Noordwyk). Het zal hem maan dag zeker niet aan belangstelling ont breken. Bridgeclub VOG UITSLAG EERSTE RONDE PARENCOMPETITIE. Zwart. 1. NievaartJansen 22 punt 2. SchalksBeyer 21 Va p.; 3. Schilthuizen Belt 21 p.; 4. heer en mevr. J. Raar 20% p.; 5. heer en mevr. Brakel 17 p.; 6. WakkaTjalkens 17 p. Zwart-Wit. 1. EpskampGans 21 p.; 2. heer en mevr. Smit 21 p.; 3. Oudshoorn—Ouds- hoord 20% p.; 4. mevr. Tielkemeyer Vogelenzang 19% p.; 5. Otto-v. d. Mark 18p.; 6. Goedraadv. d. Staay 18% p. Rood. 1. Dames Stigterv. d. Ende 25% p.; 2. CramaOnvlee 23 p.; 3. Nieuwland —Veerman 21% p.; 4. Planje—Planje 19 p.; 5. CaroZierikzee 18% p.; 6. DofferhofVersteeg 12% p. Rood Wit. 1. Dames Klarenbosch—Aukes 24% p.; 2. Versteegv. Leeuwen 21% p.; 3. Huys—Werter 21 p.; 4. Dames Brunee— v. d. Mey 18 p.; 5. heer en mevrouw Ammerlaan 17% p.; 6. GromméCan> crinus 17 p. Groen. 1. KettenisSwaak 41 p.; 2. v. Wei zenScheren 39 p.; 3. Miggelsv. Oyen 35 p.; 4. Poldervaart—Raar 34% p.; 5. heer en mevr. Jasper 32 p.; 6. dames Bosscha—Tuk 31% p.; 7. Wend^-Wa- gemans 22% p.; 8. mevr. Crama—Krui- zinga 16% p. Groen Wit. 1. Heer en mevr. Kooiker 41 p.; 2. KooleDe Ruyter 40% p.; 3. heer en mevr. Bik 32 p.; 4. ProperDusee 31% p.; 5. heer en mevr. Adama 30% p.; 6. dames Broekhuisv. Gelderen 28% p.; 7. heer en mevr. Boom 25 p.; 8. Wes termanDe Tombe 23 p. PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld „Chlooramphenicol en urineweg-infec ties veroorzaakt door escherichia coli", de heer P. Sjoukes, geboren te A'dam en thans wonende te Leiden. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand. examen Gen. II mej.. C. P. F. KerrebUn (Den Haag), mej. A. E. Meijer (R'dam), mej. A. A. W. Opbroek (Den Haag), mej. C. J. M. Rust (R'dam), mej. J. Seelen (Voor burg), mej. M. Spaa (Den Haag), mej. M. J. Vrijer (Den Haag), mej. J. I. (Walkate) Jansen (R'dam) en de heren J. de Bruijne (Leiden), H. W. Dicke (Den Haag), C. Franken (Alkmaar), P. de Groot (Den Haag), H. Hollander (Den Haag), M. H. Hopp (USA), G. C. Kouwenhoven (Voorburg), F. K. van Lamoen (Delft), P. Luning (Den Haag), H. F. Lunsingh Scheurleer (Den Haag), W. J. Peek (Schiedam), E. Plooy (Alk maar), G. J. Rosen veldt (Den Haag), H. F. Schouwink (Lochem), G. B. Snow (Huizen), Tio Tiong Oen (Oegstgeest) H. R. Tjong Joe Wai (Wassenaar), J. H. de Boer (Scheveningen) en E. H. Nauta (Haarlem)doet. examen Ned Recht mej. J. Jesse (Den Haag) en de heren J. H. Destra van Holthe (Leiden) en J. W. D. van Oldenborgh (Overveen); Kerk-voorber. examen de heren W. Chr. Klumper (Rijswijk) en G. Lyzenga (Leiden) SATERDAG II OKTOBER MM LEIDERDORP Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dok ter H. A. Blaauwendraad, Hogewaard 4, Koudekerk, tel. K 1714 - 208. OEGSTGEEST Op uitnodiging van de Poelgeester- wykgemeente van de Hervormde Kerk zal dr. J. van der Grient a.s. donder dagavond in „Irene" een inleiding hou den tot de Deense film „Café Paradis", waarin op aangrijpende wijze de strijd wordt geschetst, welke aan de drank verslaafden moeten voeren om aan de greep van de alcohol te ontkomen. Medische dienst Deze wordt dit weekeinde waargenomen door de dok toren Held, tel. 24640 en Lanen—Baron, tel. 21610. VOORSCHOTEN Raad in beroep bij de Kroon De gemeenteraad van Voorschoten kwam gisteravond byeen voor de behan deling van slechts één belangrijk agen dapunt. Uitgezonderd de heer De Groot, waren alle leden aanwezig. Dat agendapunt was een voorstel van B. en W_ om in beroep te gaan bij de Kroon tégen een besluit van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, die hun goedkeuring hadden onthouden aan een gedeelte van een raadsbesluit, behelzen de herziening van het uitbreidingsplan. De gemeenteraad had nl. in haar vergadering van 18 juni 1957 het uit breidingsplan herzien, waarbij was be sloten ten noorden van het huidige in dustrieterrein aan de Papelaan. een (ge ringe) uitbreiding van dit industrieter rein mogelijk te maken. Naar de mening van B. en W. is uit breiding van dit industrieterrein wel de gelijk noodzakelijk, omdat de mogelijk heid van industrievestiging aan de Mo lenlaan uitermate gering is, terwijl de gronden daar gereserveerd moeten wor den voor bedrijfjes, die onmiddellijk by de bebouwde kom dienen te liggen. Be drijven, die een betere verkeersligging nodig hebben, dienen bij de Papelaan gevestigd te worden, een terrein, dat aantrekkelijk gelegen' is door de nabij heid van een autosnelweg en een (vol gens B. en W.) te heropenen spoorweg station. Het 'terrein, dat Gedeputeerde Sta ten. in tegenstelling tot de gemeenteraad, niet voor industrievestiging wensen te bestemmen, ligt in een verloren hoek tussen de spoorbaan en een oprit naar een hoog viaduct in de zgn. forensen- weg (die geprojecteerd is). Het landschap wordt er dus niet door geschaad. Voorschoten heeft weliswaar een vrij belangrijke „woonfunctie", maar naar de mening van B. en W. mag daarop niet alles geconcentreerd worden. Deze ge meente moet, zij het in geringe mate, be paalde industrieën blijven aantrekken, mede ber vermindering van het „woon werkverkeer". B. en W. zijn des te meer getroffen door de afwijzing van Ged. Staten, nu de Provinciale Planologische dienst en de Hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid in de Provincie Zuid-Holland geen enkel bezwaar blijken te hebben en ook door geen der belanghebbenden tegen deze industriële bestemming is opgekomen. Noch schriftelijk, noch mondeling is deze kwestie in discussie geweest. B. en W. stelden de raad daarom voor in beroep te gaan bij de Kroon. Zoals te verwachten was ging de raad zonder hoofdelijke stemming met dit voorstel akkoord. Wat geloven de vrijzinnig hervormden Beide wijken van de Hervormde Ge meente waren bijeen in het gebouw voor Chr. Belangen aan de Wijngaardenlaan, waar prof. dr. J. de Graaf uit Utrecht, hoogleraar in de Ethiek, een inleiding hield over het onderwerp: „Wat geloven de Vrijzinnig Hervormden"? De spreker werd ingeleid door ds. W. G. Meyering, die een korte toelichting gaf op de plaatselijke situatie. Prof. De Graaf schetste in het kort zijn confrontatie na opgegroeid te zijn in een wat eenkennige vrijzinnigheid, met het geheel andere klimaat in de In dische kerken van voor de oorlog. De gesprekken met orthodoxe en gerefor meerde vrienden maakten hem tot wat men noemt ,een verschoven vrijzinnige", of „iemand, die sterk oecumenisch is gaan denken". Van verschillende kan ten benaderde spr. de verhouding ortho- dox-vryzinnig. Gaat de orthodoxe direct uit van de bijbel, de vrijzinnige heeft meer de neiging de nadruk te leggen op was voor hem persoonlijk tot waar heid geworden is. Het antwoord op de vraag: „wat is de waarheid, ligt", in wat spr. noemde „de kern van het evange lie: Deze Jezus is Mijn geliefde Zoon, hoort naar Hem Hij zegt: Ik ben de weg. de waarheid en het leven". De ontmoeting met dat ..Ik ben ge heimenis" van de waarheid is. wat ons tot Christenen maakt. Dat is het werk van de Heilige Geest, aldus prof. De Graaf. Dan komen er wel weer accent verschillen. De orthodoxe beroept zich op de historie en de belijdenisgeschrif ten. waarin de vrijzinnige het gevaar ziet, het eigenlijk^ geheimnis uit het oog te verliezen. Spr. was van mening, dat de modaliteiten te dicht bij elkaar waren gekomen, om weer tegenover el kaar in de loopgraven te gaan staan. Spr. zag het zo, dat beide richtingen al zolang met elkaar waren omgegaan dat zij veel meer bij elkaar naar binnen wa ren verhuisd, dan zij vaak waar willen hebben. Prof De Graaf wilde de vrijzinnigheid niet betitelen als een apart geloof, maar als het leggen van bepaalde accenten. SCHAAKVERENIGING „VOORSCHOTEN". Uitslagen van de wedstrijden van de Schaakvereniging „Voorschoten" Groep I: LochemWaasdorp v. d. KooyBoven Waasdorp dr. van Schaik 01; Van Os—Sluiter 01; dr. Vermetv. d. Kooy 10; Braggaar srv. Renswouw 10; Smit Waasdorp 10; v. d. Kooyv. Rens wouw 10: Maatdr. Vermet 01; LochemMaarsen 01Maarsenv. Renswouw 10; SluiterSmit 10. Groep II: HonsbeekAnker 10; HullemanEwijk 10; Groenenberg— Grobben 1—0: Berkhuizen jrN. Se- gaar 01; v. d. Werfv. d. Marei 1-0: Berkhuizen jrBoxman 01; Honsbeek N. Segaar 01; EwijkP. v. d. Marei 01; VerstratenBoxman 10; Groe nenbergBerktuizen jr 10; v. d. Werf—Anker 10; N. Segaarv. d. Werf 10; KouwenhovenAnker 10; Hulleman—Grobben 01: P. v. d Marei Honsbeek 10; Boxman—Ewijk 10. Promotie-degradatie: P. Segaar—M. Segaar 1—0; P. SegaarBraggaar sr i Braggaar Jr—M. Segaar 0—1. Vlaminck overleden De Franse schilder Maurice Vlaminck, de „vader van het Fauvisme" is van daag op 82-jarige leeftijd in zyn wo ning by Parijs overleden. Hy was al en kele jaren ziek. Winston Churchill vertrekt zondag naar de Rivièra (Van onze correspondent in Londen) Winston Churchill en zijn echtge note zijn van -plan zondag uit Lon den opnieuw naar de Rivièra te ver trekken en daar opnieuw lange tijd te blijven. Het is pas een week ge leden, dat Churchill in Engeland ar riveerde na een tocht op de Middel landse Zee als gast van de Griekse scheepvaartmagnaat Onassis aan boord van diens luxe jacht Christi na. Deze vakantie vormde het sluit stuk van Churchills verblijf aan de Rivièra sinds 31 juli. Van januari tot april van dit jaar verbleven de Churchills eveneens aan de Middel landse Zeekust. Men gelooft, dat zij besloten hebben voortaan het grootste deel van het jaar de zon op te zoeken. In de villa „La Pausa" hoog boven Cap Martin kan Sir Winston, die er voor moet oppassen niet opnieuw bronchitis op te lopen, profijt trekken van de zuivere berg lucht. De Londense mist, vermengd met roet en sulfur, is gevaarlijk voor perso nen van hoge leeftijd zoals hy, die met ademhalingsstoornissen te kampen heb ben. Gisteravond gingen de Churchills naar de badplaats Worthing in Sussex om hun dochter, de actrice Sarah, in een stuk van Rattigan te zien optreden. Het is bijna tien jaar geleden, dat Churchill zijn dochter op de planken zag. Hij is vol vitaliteit. Na afloop van de voorstelling gaf hy voor zijn doch ter en andere gasten een diner, waarbij zijn geliefde oesters natuurlijk niet ont braken. Churchill zegt dat oesters goed zijn voor de hersenen en beweerd wordt dat hy ze driemaal in de week eet. Philips eist 20 miljoen dollar als compensatie VOOR ROL IN ONTWIKKELING ATOOMENERGIE. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie (AEC) heeft tegen a.s. woensdag een „hearing" vastgesteld be- I treffende een aanspraak van de N.V. j Philips Gloeilampenfabrieken te Eind- hoven op een schadeloosstelling ter I hoogte van 20.000.000 dollar, in verband I met de rol die deze onderneming heeft gespeeld in de ontwikkeling van de atoomenergie. Deze aanspraak, de enige die door een buitenlandse onderneming is ingediend by de AEC. is al hangende sedert begin 1955, toen Philips aan de V.S. zowel om compensatie als erkenning vroeg voor het werk dat zy had gdaan op atoom gebied. AUTOBOTSING IN DE HAAR LEMMERM EER Bij een botsing tussen twee auo's op he kruispunt Bennebroekerweg en Uweg nabij Hoofddorp, in de gemeente Haar lemmermeer, zijn gistermiddag de be stuurder van een der voertuigen en de naast hem zittende 44-jarige mevrouw H. C. Raadsveld, uit Heemstede, uit de wagen geslingerd. Laatstgenoemde is ter plaatse overleden. De bestuurder, een 48-jarige Haarlemmer, is ernstig gewond naar het St.-Elisabethsgasbhuis te Haarlem vervoerd. REGERINGSCOMMISSIE NAAR NOORD-CELEBES Een Indonesische regeringsnota, onder leiding van vice-premier Hardi, is van daag uit Djakarta vertrokken, op weg naar Menado, om zich op de hoogte te stellen van de toestanden in Noord-Ce- lebes, dat vier maanden lang in handen der opstandelingen is geweest. De missie, die 34 leden telt, heeft tot taak het normaliseren van het bestuur en van de situatie in het algemeen. Zy zal een rondreis van 7 dagen door de Minahassa maken. Cursus Veilig Verkeer Evenals vo rig jaar geeft de Vereniging voor Vei lig Verkeer in Voorschoten een cursus veilig verkeer voor volwassenen. Vorig jaar is deze cursus een groot succes ge weest, vooral ook omdat de stof, die in deze cursus gegeven wordt, geheel is in gesteld op de moderne verkeersmoei lijkheden, de tegenwoordig geldende regels en volkomen aansluit bij de eisen, die het examen voor het rijbe wijs stelt. De cursus begint maandag a.s. Zondagsdienst Gedurende dit weekeinde wordt de dienst der doktoren voor spoedgevallen waargenomen door dokter F. H. W. Swen, Veurseweg 20, telef. 2356; voor wijkverpleegster: Ge zondheidscentrum, telef. 2177. WASSENAAR Medische dienst De medische dienst wordt zondag waargenomen door de artsen Jans en De Wit. Derde Spoetnik Volgens mededelingen van de Utrecht se Sterrewacht is morgen de derde Rus sische kunstmaan te zien om 5.34 uur in het noordoosten op een hoogte van 30 graden. De raket is eerst te zien in het noordoosten om 4.18 uur op een hoogte van 25 graden, en dan om 5.39 uur op een hoogte van 70 graden. De raket en kunstmaan bewegen zich van noord naar oost. Van de zijde van het Smithsonian Observatory, de sterrenwacht te Cam bridge in de Amerikaanse staat Massa chusetts, is verklaard, dat de laatste trap van de raket van de derde Russi sche Spoetnik zonder twijfel eind no vember of begin december in de damp kring terugkeert. De Spoetnik zelf zal een maand later ophouden rond de aarde te wentelen. THEfe-ONDERNEMING ONDER REGERINGSBEHEER De Nederlandse thee-onderneming „Kajoe Aro" ln het regentschap Korin- tji in Midden-Sumatra, is door de Indonesische regering overgenomen en onder toezicht gesteld van de door de regering ingestelde commissie voor het beheer over de Nederlandse cultuur- ondernemingen. Korintji werd eerst kortgeleden door de regeringstroepen op de opstandelin gen in Midden-Sumatra heroverd. „Kajoe Aro", de grootste thee-onder neming in zuidoost-Azië, is eigendom van de HVA en kan een jaarproduktie leveren van 5 miljoen halve kg droge thee. De werkzaamheden op deze 26.000 ha. grote onderneming zullen de volgende week worden hervat, voorlopig met slechts een derde van het normale aan tal ondernemingsarbeiders. Misplaatste grap van Groninger studenten Reclame-adviseur vier uur ontvoerd (Speciale berichtgeving) Een misplaatste studentengrap heeft gisteravond 12 Groninger zaken be nadeeld, het Groninger politie-appa- raat op de been gebracht en de naam van een Groninger reclame-adviseur in diskrediet gebracht. Vijf-en-twintig eerste jaarsstudenten hebben deze laatste door vrijheidsberoving verhin derd zyn reclamewerkzaamheden in een restaurant in de Herestraat te verrichten. Dit betekende ook voor de twaalf klanten van het slachtoffer financieel nadeel. Genoemde reclame-adviseur zou gis teravond een prijsvraag leiden, waar voor de 12 zaken prijzen beschikbaar hadden gesteld. Kort voordat hij zich naar het restau rant in de Herestraat wilde begeven, werd hij opgebeld door iemand die zich noemde: Mees van de brouwerij Bar- barossa. Deze wilde op het laatste moment wel een prijs beschikbaar stellen in de prijsvraag, om zodoende voor zijn pro- dukt publiciteit te verkrijgen. Het bleek in het geheel niet de heer Mees van de brouwerij te zijn. Toen de reclame-adviseur op het opgegeven adres met zijn secretaresse, aankwam, stond daar een autobusje gereed. Een der zes inzittenden allen eerste jaars studenten vroeg de weg en toen werd hij plotseling van achteren aangegrepen en in het busje geduwd, dat daarna snel wegreed. De secretaresse zette onmid dellijk de achtervolking in. Even later stopte het busje en een der inzittenden vertelde de achtervolgster, dat het hier een „onschuldige" studentengrap betrof. „Ieder jaar", zo vertelde men haar, „ontvoeren wy iemand voor een uurtje. Het is heel onschuldig. Misschien is het nog goeie reclame." Daarop reed zij huiswaarts. Hetzelfde verhaal had men ook in het busje aan de reclameman verteld. Deze zag daar aanvankelijk ook wat in en liet zich gewillig meevoeren. De tocht eindigde in een bungalow in Harenermolen, waar de ontvoerde werd opgesloten. Hier zat hy nog, toen de recherche een uitgebreide speurtocht naar hem op touw had gezet. De ontvoering heeft ongeveer vier uur geduurd, 's Avonds om elf uur werd de man bij het restaurant in de Herestraat „losgelaten". De reclame-adviseur was verhinderd zijn werk uit te voeren, waardoor zijn naam in de eerste plaats, maar ook de 12 klanten, die in dit programma een behoorlijke investering hadden gedaan, zijn gesohaad. De senaat zowel als het Corps zijn ten hoogse veronwaardigd over dit van weinig smaak en stijl getuigende eerste jaars initiatief. Ware men op de hoogte geweest van deze plannen, dan zou hier onverwijld een stokje voor zijn gesto ken, zo werd ons namens de senaat ver klaard. De Senaat is zeker van plan alle maatregelen te treffen, teneinde een snelle afwikkeling van deze hoogst pijn lijke affaire te bevorderen. Prijsverlaging stookolie Als gevolg van de recente prijsdaling op de wereldmarkt, zullen met ingang van 13 oktober de noteringen voor zware stookoliën hier te lande worden verlaagd. Voor de lichtere soorten be draagt deze verlaging f. 5.25 tot f. 5.60 per 1000 liter, resp. kg., en voor de zwaarste soorten f. 7.15 per 1000 kg. Niet alleen in Drente, ook op de Lüneburger Heide in Duitsland vindt men hunnebedden die stam men van een paar duizend jaar voor het begin van onze jaartelling. Op deze heide worden echter geregeld schietoefeningen door de artillerie gehouden, waarbij een enkele maal beschadigingen aan deze kostbare monumenten werd aangericht. Nu worden hogezandwallen omde hun nebedden opgericht om verdere be schadiging zoveel mogelijk te voor- Komen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 11 oktober. Leidse Coop. Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg.: druiven 100122, andijvie 78, au gurken 6, pronkbonen 17—36, snijbonen 57144, stambonen 2580. stokbonen 59 132, kroten 1025, rode kool 713, gele kool 8, groene kool 711, prei 1011, spi nazie 1653, spruiten A 1843, B 1536 tomaten A 34—50, B 38—47. C 20-37. uien 49, waspeen 812, witlof 66116, per 100 stuks: bloemkool A 1038. B 1021, knolselderle 913, komkommers A 1935, B 8—39, sla B 4—5; per 100 bos: bleek- selderle 1013, bospeen 1122, peterselie 150—300, selderie 1,60—4.10. KATWIJK AAN DEN RIJN, 10 okt. Groenteveiling: bloemkool A (per 100 st.) 20.tot 28.iaem B (per 100 st.) 10. tot 16.bospeen (per 100 bos) 16.tot 26.—, waspeen B export (per kist) 1.50 1.90, Idem binnenland (per kist) 21.tot 27.groene kool 8.109.20, komkommers (per 100 st.). 8.0012.00, zaaiulen (per kist) 1.501.60, selderie (per 100 bos) 5.306.30, peterselie (per 100 bos) 4.90 5.30, kervel (per 100 bos) 3.804.90, sper ziebonen 52.tot 83.tomaten 53.tot 64.augurken 25,tot 26.00, snijbonen 68.tot 69.andijvie 7.tot 7.50. breek peen (per kist) 701.50, uien (per kl6t) knolselderle (per 100 st.) 11.tot 12.00, rode kool 9.tot 17.gele kool 11.tot 12.00, 8la (per 100 st.) 5.tot 5.10. Aanvoeren hoofdprodukten: bloemkool 26.000 etuks; waspeen 75.000 kg., waarvan 2000 kg. voor export werd verkocht. RIJNSBURG, 10 oktober. Bloemenvei ling FLORA. TrojchrvsantenChatsworth 28—50. Shirley wit 36—58, ertme 38—56. Horwood 6075, Filmster 4060, Corona 5572, Mosquito 2032, Bright Eye 18 27, Wendy 40—55, Normandie 5068, De light Pool 6072. Bounty 1627, Samaria 25—36, Elta 16—25, Climax 25—39 alles per bos, Ornithogalum 9001100, Anemo nen 500610, per 100; Geplozen Chrysan ten: Migoll 11—15, Day Dream 12—14, W. Hope 10—12, W. Diamont 11—12, Eve lyn 1113, Champion 1417, Am. Anjers sim rood 911, roze 1012, wit 1113. Reglna 1012, Lucky Strlcke 911. Har vest Moon 1316 alles per stuk. RIJNSBURG, 10 oktober. Groentevei ling. Andijvie 78, aardappelen 1012, uien 79, waspeen A 1015. B 78. rode kool 713, groene kool 710. herenbonen 3550 per kg., selderie 58, peterselie 45, kervel 46, bospeen 1825, radijs 8 11 per bos, bloemkool A 15—30. B 10 15. C 10—11. ROELOFARENDSVEEN. 10 oktober. Bloemenveiling: Dahlia 1027. Anemonen 1933, Freesia 2787, Ornithogalum 50 84. Asparagus Plumosa 2258. Troschry- santen; Filmster 3670, New Princes 51 68, Oldland Scepter 3367, Carnaval 41 59, Bright Eye 2739, Chatsworth 2249, Shirley 1867, Beryl 4169. Horwood 36 62. Normandie 2346. Clazlna Mary 41 —57. Dellgtsfull 2648. Peter Pan 3639. Bounty 2437, Ronald 4045., Sucy 47— Crimson Chaplon 4358 per bos- ld. idow J' —57. Dellgtsfull 2648. Peter Pan 3639. mm 24—37 - - - ison C geplozen: Southdown Pink 1018. Migoll 7—15. Alfretton 10—14. Mlllersdale 8—15, White Joy 10—11. Evelyn Bush 13—16. Daydream 713, Jacob Maris 1114. Vera Lyn 1216. BUI Speat 1117, Hugo 1315 V/hlte Hope 1214, Champion 1117. Per fection 1216, Silvia 814, Ereithner 10 12, Carnavai 1116. Medallion 1318, Am. Anjers 914. Nerine Crispa 1819 p. stuk. ROELOFARENDSVEEN. 10 oktober. Groenteveiling: aardbeien 2e oogst 80— 1.45 per doosje, kropsla 3.tot 11.an dijvie 7.tot 9 bloemkool 10.tot 24.tomaten A 61.tot 79.Idem B 54.tot 69.idem C 58.tot 74.id. CC 20.tot 28.idem afw 20.tot 48.kassnybonen 126.tot 139.idem stek 51.tot 77.dubb. stambonen 41.- 59.pronkbonen 15.tot 32.per 100 kg. TER AAR, 10 oktober. Groenteveiling: tomaten A export 6076, B 5061. C 40 69. tomaten A 2058. B 2048. C 20 33, CC 20—25, bonken 20—33, kassnlibo- nen 1.171.51, stek 4770, stokprinsessen- bonen 5463. B 26. stamprlnsessenbonen 4679. spekbonen 20. witte pronkers 18 16. witlof 1.08, rode kool 56. witte kool 33. waspeen 10. andyvie 712. postelein 11 6. kroten 7, prei 14—16, groene kool 8. alles per kg. sla 4—12, bloemkool A 25— 46, B 1520, C 1012, komkommers 11 27, paprika 3, alles per stuk, selderie 2 4. bospeen 10-14. per bos. Appelen: Zoete Campagner 10. Sterappel 16. Cox Orange Pippin 18. Guldelingen 10. Peren: Doyen ne du Commice 4952. winterjannen 4 7. wijnperen 6. Brederode 10. Conference 14, alles per kg. De meeste leveranciers zyn echter, als gevolg van concurrentie, met him pry- zen reeds geruime tyd op deze verla ging vooruitgelopen, zodat de feitelijke invloed op de bestaande Nederlandse verkoopprijzen beperkt is. Per 13 oktober werden voorts ook de prijzen van dunne stookolie verlaagd met L 0.15 per 100 L

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7